Setari Cookie-uri

O iubire imposibila

"fluturasi"....interesant cuvant
Hai sa iti zic eu ce cred!

Acum 3 luni si eu aveam fluturasi si ea..pt ca flirtam si vorbeam asa de multe, am ajuns in final la ce ne-am dorit amandoi ...o relatie ascunsa!

A fost frumos toata vara!...dar acuma ? unde sunt "fluturasi"?..
Eu iti dau sfatul meu...nu iti parasi sotul!
Daca o faci si veti divorta ..si presupunand prin absurd ca te vei marita cu acel barbat..fluturasi or sa dispara!

"Fluturasi" apar deobicei cand relatia e la inceput si incepi sa cunosti acea persoana SAU apar atunci cand faci totul pe ascuns si adrenalina capata o nuanta de fluturas.

Daca tu crezi ca nici relatia cu sotul tau nu merge..atunci daca o faci ...DO IT FOR YOURSELF NOT FOR A BUTTERFLY

Postat pe 13 Decembrie 2007 16:28
si by the way ...eu cred ca prea ai colorat totul intr-un mod dramatic.....pana la urma ...DE CE TE_AI MARITAT CU SOTUL TAU? nu il iubeai?...

sau totul se datoreaza acestui barbat care iti bulverseaza mintile?


Postat pe 13 Decembrie 2007 16:30
Nu pot sa nu remarc asemanarea zdrobitoare cu povestea mea... Am tot 30 de ani si pana acum 2 ani am avut o relatie de 11 ani cu cineva care nu mi se potrivea deloc. Am reusit sa-mi dau seama de asta si ne-am despartit cu cateva luni inainte sa ne casatorim. Era o relatie linistita si comoda, dar pentru ca in sufletelul meu voiam ceva mai mult l-am inselat si eu cate putin, asa... Dar pana nu m-am indragostit pana peste urechi de altcineva n-am avut curajul sa fac nimic. Am gasit un barbat care imi citea gandurile si o iubire care ar fi topit si pietrele... Asa cum spui si tu, simteam cat de mult ma iubeste indiferent ce spunea el sau ce spuneau cei din jur. Relatia a inceput cu conditia ca fiecare dintre noi sa isi pastreze "situatia" initiala - adica eu cu al meu si el cu nevasta. Doar ca la un moment dat eu nu l-am mai suportat pe al meu pe langa mine. Inteleg al naibii de bine cum e sa te trezesti langa un barbat pe care stii ca nu-l mai iubesti, sa ii suporti mangaierile atunci cat nu vrei sa te atinga decat celalalt. Am cedat, am incheiat o relatie de 11 ani si desi am suferit ca un caine in urmatorii 2 ani nu am regretat nici un moment alegerea facuta. Nu era cine trebuie, nu il mai iubeam si mai devreme sau mai tarziu tot aici am fi ajuns. Cred din tot sufletul ca nu ai de ce sa ramai intr-o relatie in care nu mai simti nimic in afara de liniste.
In legatura cu marea mea iubire... totul a ramas oarecum la fel. Aceeasi intensitate, aceiasi fluturasi. E adevarat ca lui i-a luat muuult mai mult timp sa-si dea seama ca nu poate sta intr-o relatie fara iubire... dar pana la urma s-a prins. Acum sper sa imbatranim impreuna, doi moshuletzi alintatzi si caraghiosi.
Concluzia povestii mele e sa crezi in iubirea ta si in a lui, daca simti ca te iubeste. E singurul lucru care conteaza si singurul care poate face o relatie sa supravietuiasca. Ai destule compromisuri de facut intr-o casnicie si daca il ai alaturi pe cel pe care il iubesti. Daca nici nu-l iubesti e o tortura!
bluejeans
Postat pe 14 Decembrie 2007 09:21
Sunt prea rare relatiile, prea rare persoanele care pot sa iti creeze sentimentul de fluturasi si dupa 2 ani de relatie.Cred ca relatiile astea sunt grozave.
Te invidiez ca ai gasit pe cineva cu care ai aceasi fluturasi ca la inceput,dar am remarcat ca ai zis "totul a ramas oarecum la fel" ceea ce ma face sa cred ca totusi ceva s-a schimbat!

Postat pe 14 Decembrie 2007 12:20
S-a schimbat ceva. M-am maturizat eu. Banuiesc ca pare greu de crezut, dar la 27 de ani cand l-am cunoscut eram un copil mare. Foarte mare :))
M-a maturizat sa descopar ca pot sa iubesc in halul asta si m-a maturizat si mai tare sa astept sa accepte si el ca ma iubeste. Asa ca nu mai e chiar la fel. Acum ne iubim ca niste oameni mari. Si ca o vesnic nemultumita ce sunt, parca mi-e dor de vremea in care il iubeam ca un copil.
bluejeans
Postat pe 15 Decembrie 2007 13:08
Esti o femeie fericita, pentru ca iubesti asa si pentru ca stii ce inseamna sa fii iubita astfel. Stiu ca framantarile sunt multe si ca va ganditi ca raniti pe cei de langa voi daca divortati. Eu zic sa nu va amagiti. Daca va iubiti cu adevarat, sentimentul nu va disparea asa usor, indiferent de imprejurari. Va ganditi ca un divort i-ar rani pe cei de langa voi... Situatia de acum credeti ca le face bine? Voua va face bine? Gandeste-te putin doar la tine... La voi doi. Voi contati in primul rand. Iar daca Dumnezeu iti va darui un copil, ai fii de acord sa creasca intr-o familie in care nu exista dragoste? Cred ca ar fi mult mai rau daca ar fi copilul iubitului tau...
Draga mea, viata ofera multe surprize. Eu zic sa mergeti inainte impreuna, indiferent daca la un moment dat cineva va suferi. Suferinta e inevitabila in astfel de cazuri, insa, poate ca mai tarziu actualii vostrii parteneri de viata va vor multumi. Nimanui nu-i place sa traiasca o viata alaturi de cineva care nu-l iubeste. Fiecare isi va gasi pana la urma persoana care va fi fericita alaturi de el.
In general fericirea noastra e bazata pe suferinta altcuiva, numai ca nu totdeauna stim...
lucia_stancioiu
Postat pe 15 Decembrie 2007 21:24
Sa ai pofta la cafea Ovi.se pare ca tu esti avocatul nostru...tine-o tot asa.
Nu stiu de unde atat pudism "vai eu nu o sa fac asa,,,eu??? niciodata" sa fim seriosi!!! n-i se poate intampla tuturor anumite lucruri pe care nici nu n-i le imaginam.Draga mea nu mai apleca urechea la ce se spune in jurul tau(in cazul de fata la ce se scrie)
esti (si cred ca ai varsta)in masura sa iei decizii la adresa ta...chiar daca acele decizii au fost gresite macar stii ca le-ai gresit tu nu altcineva in locul tau. AVEM DOAR O SINGURA VIATA SI TRECE DESTUL DE REPEDE DE CE SA NU PROFITAM LA MAXIM?????????

Postat pe 16 Decembrie 2007 13:41
Faza cu """AVEM DOAR O SINGURA VIATA SI TRECE DESTUL DE REPEDE DE CE SA NU PROFITAM LA MAXIM?????????"""

SUNT TOTAL PRO!

Postat pe 16 Decembrie 2007 15:48
E decizia ta, draga mea! Indiferent cate exemple si sfaturi ai gasi in randurile noastre, decizia iti apartine in totalitate. Ca e bine, ca e rau.....soarta!!!!!Eu personal, n-as renunta la sotul meu si nu pentru ca m-ar interesa ca ma arata lumea cu degetul, pur si simplu n-as renunta! Sunt convinsa ca tentatia e mare, la fel ca si stolul de fluturi, dar cum zicea cineva mai devreme....nu cumva senzatia ai trait-o si cu sotul tau? Ce-l face pe omul asta atat de special, in afara de faptul ca partidele de sex sunt, probabil, incredibile si e normal sa fie asa ca doar sunteti la inceput si ca va place sa simtiti fiorul si teama de a nu fi prinsi de partenerii vostrii de viata?
adrianacotoara
Postat pe 17 Decembrie 2007 11:56
Hmm .. deci .. cred ca ar trebuii sa cer drepturi de autor ptr "fluturasi" :P ... si doar un singur lucru imi vine in minte ( ma rog .. doua ) --- 1. pe langa ca avem doar o viatza, trece a naibii si foarte repede - deci nu o irositi, caci nu se stie niciodata cand se poate incheia - chiar daca noi traim cu impresia ca "nu ni'se poate intampla noua" .. si 2. Mariangel spune ca "dar oare eu nu am dreptul la fericire?" ... este foarte posibil sa "ne fi trecut randul" - unora dintre noi ... ( si ma refer la faptul ca poate am avut'o si nu ne'am dat seama ca "ea/el" era "fericirea noastra" ... si ca nu ne mai raman acuma decat "faramiturile". Noapte buna !!!"
Octav
Postat pe 17 Decembrie 2007 21:16
eu intotdeauna merg pe principiul:"cum i-ti asterni asa dormi"
Sa nu incepem dupa aceea sa ne vaitam... "vai ce am facut"..."oare de ce nu m-am gandit inainte ce fac"...si asa mai departe.asta fiindca, cateodata gandim cu inima,cu dorintele care n-i l-e starnesc altii/ele si nu ne gandim la consecinte.
Crezi ca acei"HORMONI" sunt unde sunt degeaba? trebuie agitati si totodata calmati :)))),nu?

Postat pe 20 Decembrie 2007 10:21
pusik.....mama,ai lacune la scris, nu ai invatat gramatica in scoala??? de cand si pana cand se scrie n i deslegat sai l e deslegat?????
nikolette
Postat pe 20 Decembrie 2007 13:52
...nikolette ce severa esti.si tu acuma:)

Postat pe 20 Decembrie 2007 14:32
Tastatura bat'o vina :P
Octav
Postat pe 20 Decembrie 2007 19:19
NIKOLLETE uita-te in "curtea" ta prima data apoi sa-i analizezi pe ceilalti.
Daca vb de gramatica atunci tu de ce ai scris "deslegat" in loc de dezlegat?:))))))
::::))))))))))
MS,MS OCTAV.

Postat pe 21 Decembrie 2007 13:59
Acum nu mai fi nervoasa NIKOLLETE...fiindca mie asa i-mi place sa scriu,de exemplu te deranjeaza ca scriu cuvantul "NIKOLLETE" cu doi de "L" in loc de doi de "T"? Daca "DA" atunci i-ti trece:::))))

Postat pe 21 Decembrie 2007 14:04
ROFL !!!
Octav
Postat pe 21 Decembrie 2007 15:39
ce poza ti-ai pus Octav! Esti chiar tu pe fotoliu?
Aici este tlf fara fir....am deviat de la subiect.

Postat pe 21 Decembrie 2007 18:13
eu sunt .. dar e poza de 2 ani ... cand aveam parul lung ;) P.S. Nu pricep de ce nu o lasa ca avatar .. de fiecare data cand ma re-log .. e tot asta :((
Octav
Postat pe 21 Decembrie 2007 19:50
pusik, nikolette a scris "deslegat" cu "s" pt ca "s" este aproape de "z" pe tastatura si a gresit din graba, nu din prostie, dar ce sa stii tu, tu nu ai gresit din graba nu?!!?!?!.Tu nu stii gramatica elementara si asa cum mi-ai spus in mesajul privat HAI PA!

Postat pe 21 Decembrie 2007 20:33
uuuuuuuuuuuuuu ce te-ai atacat asa Me1985?
esti in aceeasi "oala" cu nikolette? sau te simti cu musca pe caciula?
aaaaaaaaaaaaaaaaa scuza-ma ca nu mi-am dat seama pana acum ca esti purtatorul de cuvant al lui NIKOLETTE.
Draga nikolette...ce-i dai lui Me1985 ca sa te sustina?:::)))

Postat pe 22 Decembrie 2007 17:12
Ohh mon Dieu ( cum ar zice englezu' ) .. atunci ... pot sa fiu eu purtatorul tau de cuvant ? :P
Octav
Postat pe 23 Decembrie 2007 02:05
binenteles Octav.nici nu mai trebuia sa intrebi
pupici

Postat pe 24 Decembrie 2007 12:52
^_^ /me throw a huge smile and hugs to pusi


P.S. Desi am mai zis ... Craciun Fericit si numai bucurii alaturi de persoanele apropiate inimii voastre va doresc !!!
Octav
Postat pe 24 Decembrie 2007 18:11
sunt de acord cu cristina102,merita sa traiesti dragostea cu toata fiinta,nu rata asta dar,cum a spus si cristina, daca divortezi nu te mai lega la cap decat daca esti sigura ca iubesti acea persoana si la randul ei te iubeste
valentinamihaella
Postat pe 29 Decembrie 2007 17:12
si ca o lauda pt ce a spus Octav pe 5 dec,pacat ca nu toti barbatii gandesc asa ca el.Vorbesc din propri experienta,norocul meu e ca sunt o fire care stie sa mai dea din necazuri la o parte.
valentinamihaella
Postat pe 29 Decembrie 2007 17:19
Draga mea....E frumos ceea ce traiesti si cred inca in iubirea adevarata dar ca orice altceva nu dureaza o vesnicie si tot focul se stinge dupa o vreme..Ramane ce? Respectul, admiratia, atractia poate....de aceea sfatul meu este ca trebuie sa iei o decizie si asta inainte ca alte terte persoane sa aibe de suferit atata timp cum ai zis si tu nu au gresit cu nimic si nu e cisnstit fata de ei. Ai o datorie cel putin morala sa iesi din asta si sa ii eliberezi si pe ei care au si ei dreptul la viata cel putin ca si tine...Este evident faptul ca ceea ce faceti voi e gresit si nici nu rezolvi nimica. Dupa cum ti-am mai zis e frumos ceea ce ai tu acuma si trebuie probabil trait pana la capat dar orice relatie construita pe nefericirea altora e sortita esecului.. Crede-ma....si tot timpul ar trebui sa ne punem in situatia celorlalti...Ti-ar place sa afli in cazul in care ti-ai iubi sotul sa iti faca asa ceva ? Ba mai mult sa fi mintita zi de zi?...Pt ca asa cum ai zis o aventura neimportanta poate ca nu iti poate afecta relatia de casnicie dar ceea ce traiesti tu acuma in care sunt implicate sentimente da!...Oameni nevinovati vor avea de suferit, suferinta pe care voi o cauzati cu atitudinea asta de delasare intro relatie in care nici unul nu are curajul sa faca un pas. Partenerul tau ar trebui sa ieie atitudine si sa ia o decizie care poate fi o solutie pt toti 4...dara cu siguranta minciuna in continuare nu poate fi o solutie pt nimic. In final toti veti avea de suferit si de ce nu iti poate strica frumusetea acestei care ai inceput-o deabia. Simplu!...Solutia e mult mai simpla decat pare...Ma despart si gata incep ceva nou , clar d ela inceput...sincer....Dar trebuie sa fiti siguri.. Daca ezitati inseamna cu nu va doriti inca cu adevarat...Si atunci mai bine asteptati.. Exista o vorba: "Sa nu dai cioara din mana pt vrabia de pe gard". Succes si va doresc sa luati decizia corecta pt toate partile...Farasa
Farasa
Postat pe 30 Decembrie 2007 14:26
De acord, dar nu totdeauna zicala respectiva se aplica ... mai trebuie sa ne si luam purtati de val cateodata (ar trebuii sa simtim cat de cat cand e doar "un val" ... si cand e mult mai mult) ...
Octav
Postat pe 31 Decembrie 2007 07:30
LA MULTI ANI
droc_ramona
Postat pe 2 Ianuarie 2008 21:42
Si eu traiesc o poveste asemanantoare, doar cu "mica" diferenta ca in cazul meu nu s-a intamplat nimic ...sau in fine a fost o tentativa nereusita, acum urmand sa traiesc cu speranta ca va fi ceva candva...in fine e mult de povestit..
Ideea e ca si eu cred ca "fluturii" acestia dispar o data cu oficializarea relatiei. Cand e totul ascuns...e mult mai palpitant si daca mai e si interzis e de-a dreptul...EXTRAORDINAR. Si mai este aspectul neplacut ca nu prea poti cladi ceva frumos pe nefericirea altcuiva (gandeste-te la ceilalti doi de langa voi).Parerea mea este ca ai putea sa traiesti aceasta iubire cat...se poate si nu te grabi sa strici ceea ce ai (respectiv casnicia), bucura-te in taina de fluturasi, pasiune si adrenalina si gata.

Postat pe 2 Ianuarie 2008 22:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
romantza á la FB. Intamplarea mea... 103 De la: kudika516536 26 Aprilie 2012 13:43
Disco 20 De la: Boca 23 August 2010 09:45
eu fecioara,el taur...avem oare ceva sanse? 6 De la: arahne 11 Mai 2010 00:01
nu stiu ce sa fac, ce sa cred, un sfat va rog :( 43 De la: kudika107571 17 Octombrie 2010 00:28
sa cedez sau sa lupt in continuare? 15 De la: corneliaP 6 Aprilie 2011 23:11