Setari Cookie-uri

a iubi o persoana casatorita

daca e sanatoasa din punct de vedere fizic si nu vrea...e vinovata .....poate nu il mai iubeste....nu poti sti niciodata..e tare complicata viata asta, probabil ca are ea un motiv pentru care nu mai face dragoste cu sotul ei, ei stiu....chiar si omul functioneaza dupa principiul cauza- efect, deci exista o cauza, el daca vrea o poate afla si atunci poate isi rezolva problema dar depinde cat de mult vrea el...oare mai este dispus sa incerce sau si-ar dori ceva nou sa-l scoata din monotonie .... intr-o casnicie ajunsa in astfel de situatii vina se imparte la 2...
anira_38
Postat pe 11 Martie 2009 13:33
am inteles invers scz :)) dar si reciproca e valabila cand ea isi gaseste pe cineva, schimbam doar personajele:)
anira_38
Postat pe 11 Martie 2009 13:36
De la: oonahabibi_yahoo_com, la data 2009-03-11 13:19:59
De la: anira_38, la data 2009-03-11 13:08:48am si eu o intrebare pentru sotii....si eu sunt sotie, amanta nu sunt si nu voi fi niciodata pentru ca nu-mi place sa fiu a cincea roata la caruta sau roata de rezerva...deci de ce invinuiti doar femeile? scuzati-ma dar sotii dumneavoastra sunt copilasi ? nu stiu ce fac? morrrr cum sa spui ea e vinovata cand el este adult stie exact ceea ce face .....si culmea o face cu placere deci doamenelor ele amantele nu ar avea nicio sansa daca sotii nu si-ar dori astfel de relatii daca sotul meu m-ar insela nu pe amanta as condamnau...ce treaba am eu cu ea? fiecare isi traieste viata cum vrea ....dar el.....el este total vinovat in fata mea....e valabil si invers adica sotiile care isi inseala sotii, le consider vinovate pe ele mai mult decat pe cei cu care o fac....


de acord cu tine, eu nu invinovatzesc amantele sau amantzii, cel mai mult sotzii, si hai sa fim serioase daca situatzia nu o faci si tu prea roz as putea sa ma invinovatzesc si pe mine. uite de ex am o cunostiinta care sotzul nu s-a culcat cu ea de 1 an si femeia si-a facut pe cineva. aici o mai invinovatzesti pe ea? eu nu


nici eu nu o invinovatesc... avea tot dreptul... desi erau mai multe variante
_dulcik_
Postat pe 11 Martie 2009 14:45
De la: , la data 2008-01-25 23:11:49te-ai gandit vreo clipa ce este in sufletul sotie lui? chiar crezi ca ea nu a simtit ca el nu mai este in totalitate al ei? eu am o parere f f f proasta despre asemenea femei.nici nu le mai pot numi femei. SI EU TREC PRINTRO SITUATIE ASEMANATOARE NUMAI CA EU SUNT SOTIA INSELATA IAR EL A SPUS ATUNCI,CAND LAM INTREBAT DE CE A FACUTO A SPUS CA A FOST O AVENTURA ASTA SUNTETI VOI PENTRU BARBATII INSURATI "DOAR O AVENTURA POATE DE O LUNA POATE DE UN AN ,DAR PRINCIPALUL ESTE CA SUNTETI DOAR O AVENTURA"asa ca fa bine si lasal in pace linaga sotia lui si nu mai spera



foarte tare. pai nu ma mir ca reactionezi asa... si ca ai primit raspunsul pe care il meriti. Ce naiba conteaza ca a fost o aventura? tu nu vezi care e problema??? nu aia e de vina ca te-a inselat, ci el e de vina, ca ea nu i-a pus pistolul la cap! Si eu sunt sotie, dar niciodata nu as da vina pe vreo alta daca m-ar insela barbatul! Dar pun pariu ca tie ti-a convenit raspunsul sau, ca te-ai simtit "superioara" amantei, in loc sa te intrebi langa ce fel de barbat traiesti- unul care nu a putut sa si-o tina in pantaloni. Cu ce te incalzeste ca aia a fost sau nu o aventura??? nu tot dracu' ala e, nu tot pe ea o saruta, nu tot cu ea se culca??? Plus ca, desigur, bartabul nu ti-a spus ce i-o fi zis ei...
Ce vreau sa subliniez e ca, femeile care se incurca cu barbati insurati nu sunt neaparat niste proaste... sau niste folosite... nu poti baga pe toata lumea in aceeasi oala... Repet ca sunt, la randul meu, sotie, dar innebunesc cand va aud ca "alea-s aventuri" ... pai atunci, hai sa avem si noi asa "aventuri"!

plus ca, in loc sa le dai sfaturi altor femei cum sa-i lase ele in pace pe "saracii" barbati insurati, pe ei, "victimele"... mai bine ai pune mana pe o carte si ai invata sa scrii corect... asa, ca sa nu o faca vreo "simpla aventura" inaintea ta!
ralukama
Postat pe 11 Martie 2009 23:58
eu am observat asea in general ca daca o femeie maritata isi inseala sotul de obicei il si paraseste ptr amant,iar de obicei barabtzii care isi inseala sotiile foarte rar se intampla sa divorteze.
Mie personal mi s-a intamplat sa fiu amant si sotia respectiva sa isi lase sotul desi eu sunt mai mic ca si varsta decat ea cu vreo 9 ani ,si ea are si un copil si aveau o casnicie care dura de 12 ani.Barbatul cand inseala cica este permis o vorba din batrani zice ca "poate sa se duca si la altele ca la ele nu lasa decat zeama .dar carnea tot acasa la sotie o aduce " tare zicala asta ,,,,,,,,,,,,,,
florinursulet
Postat pe 12 Martie 2009 19:44
pai sa vedem... se intorc acasa pentru ca:
1. sunt prea lasi sa se desparta- pentru ca: au copii/ despartirea ar implica partaj si scandal/ au un pat cald/ au rate impreuna cu sotia/ pe sotie o cunosc mai bine si de obicei sotia nu vrea sa se desparta (in general astea-s motivele)
2. amanta le da papucii (am vazut si din astea)
3. isi iubesc sincer sotia si si-au dat seama de asta "intre timp" ( motiv convenabil, nu foarte moral, dar se mai intampla)
ralukama
Postat pe 14 Martie 2009 11:48
De la: _Jolie_, la data 2008-01-22 14:35:09COREEEEECT!!! Daca toate femeile si`ar vedea de barbatul lor am scapa de multe griji!!! Nimeni nu are dreptul sa se bage intr`o casnicie , in ceva ce la urma urmei e legat de Dumnezeu. Si lasa`ma cu fericire , intensitate...k nu te`a luat iubirea asa deodata , trebuia sa iti fie clara situatia inainte sa te incurci cu acest barbat! Nu stiu...niciodata nu o sa inteleg femeile care se multumesc cu putin...



COREEEECT,ce spui,dar a privit si invers cineva pb?
De ce un barbat ajunge sa aibe o amanta?
Alexandra09
Postat pe 14 Martie 2009 16:51
E casatorit!!!Daca te iubeste cu adevarat isi lasa nevasta si vine cu tine!!!am impresia ca lui ii cam place cu amandoua.
camelusha83
Postat pe 17 Martie 2009 16:20
De la: metal, la data 2009-02-10 20:52:12
De la: mirelamuresan, la data 2009-02-10 20:38:52scuza/ma pentru limbaj,dar eu ca si femeie casatorita, te/as strange de gat.tie nu iti e rusine , sa umbli cu un barbat insurat mai ales, ca spui ca ai o varsta.stiu ai sa imi spui ca dragostea te/a orbit si acum e prea tarziu, mori dupa el si el dupa tine.dar pana sa se ajunga la dragoste, la punctul de a te indragosti de el, nu ai stiut ca e insurat?cine te/a pus sa continui relatia cu el, sa ajungi sa te indragostesti de el, stiind ca e insurat. ?imi pare foarte rau pt tine.probabil ca esti o femeie de treaba, dar totusi in momentul in care ai spus ca umbli cu un barbat insurat, ai pierdut foarte mult.probabil toate ti/au spus ca sa te pui in locul nevestei, nu o sa mai spun si eu, iti spun doar ca NU E BINE CE FACI!nu mai cauta sa te inteleaga cineva, pt ca o femeie nu poate sa intaleaga amantele.


Bine le-ai spus!


hai, mai, zau??? Dar amantele, la randul lor, nu-s tot femei???
ralukama
Postat pe 18 Martie 2009 20:12
Esti amanta?revizuit-va conditia de femeie.
flor38T
Postat pe 18 Martie 2009 23:07
Mda... nici eu nu inteleg de ce va orientati exact spre aia casatoriti cand sunt o groaza de celibatari pe pamantul asta
InDark
Postat pe 19 Martie 2009 00:19
E "batuta in cuie" relatia de casatorie?? Devenim "proprietati" in momentul casatoriei? Daca se intampla sa te indragostesti iar, ce sa faci?? Nu e voie?! Suntem proprietatea cuiva si... ne resemnam, asteptam sfarsitul vietii si... o viata urmatoare cu mai multa fericire (poate)! Asa crezi ca e bine?
kudika000334
Postat pe 19 Martie 2009 19:23
De la: kudika000334, la data 2009-03-19 19:23:10E "batuta in cuie" relatia de casatorie?? Devenim "proprietati" in momentul casatoriei? Daca se intampla sa te indragostesti iar, ce sa faci?? Nu e voie?! Suntem proprietatea cuiva si... ne resemnam, asteptam sfarsitul vietii si... o viata urmatoare cu mai multa fericire (poate)! Asa crezi ca e bine?


Ai o abordare superficiala! Casnicia nu e o joaca la fel cum sotul/sotia nu-i o haina pe care sa o schimbi pentru ca ai vazut alta mai colorata sau mai nu stiu cum!! Nu devii proprietatea cuiva dar cred in multe alte chestii in afara de dragoste! Ar trebui ca pe langa dragoste sa mai existe si respect, incredere si loialitate! Fac o mica paranteza pentru a explica un pic "dragostea asta": am un prieten care e preot si a cununat alt prieten de-al nostru. In momentul in care s-a hotarat sa o ceara in casatorie pe actuala sotie i-a cerut sfatul preotului si acesta i-a spus: "Ai fi in stare sa mori pentru ea daca situatia ti-ar cere-o fara sa stai deloc pe ganduri?"

ei bine... in momentul in care poti raspunde cu DA la aceasta intrebare inseamna ca aceea e persoana cu care trebuie sa te casatoresti!

Intrebare de baraj: Unde ti-era mintea cand ai decis sa te casatoresti incat la momentul actual sa arunci vorbe goale cu "proprietatea cuiva" care nu sunt altceva decat scuze, motive ca sa-ti ascunzi vinovatia si tradearea? Brusc cei care gresesc ai numai drepturi si n-au nici o indatorire, au dreptul sa fie fericiti si de-aia au si dreptul sa-l faca pe cei care-i iubestc sa sufere, sa treaca printr-un divort, prin stari foarte greu de descris! N-am trecut printr-un divort si nici nu-mi doresc dar am trait momente asemanatoare!

Nu stiu ce parere ai tu despre casatorie dar eu chiar cred in aceasta institutie, cred in familie si cred ca e important sa ne asumam deciziile pe care le-am luat!

Mai gandeste-te!
InDark
Postat pe 19 Martie 2009 21:26
Va rog sa-mi scuzati greselile de mai sus!
InDark
Postat pe 19 Martie 2009 21:29
De la: InDark, la data 2009-03-19 21:26:50
De la: kudika000334, la data 2009-03-19 19:23:10E "batuta in cuie" relatia de casatorie?? Devenim "proprietati" in momentul casatoriei? Daca se intampla sa te indragostesti iar, ce sa faci?? Nu e voie?! Suntem proprietatea cuiva si... ne resemnam, asteptam sfarsitul vietii si... o viata urmatoare cu mai multa fericire (poate)! Asa crezi ca e bine?


Ai o abordare superficiala! Casnicia nu e o joaca la fel cum sotul/sotia nu-i o haina pe care sa o schimbi pentru ca ai vazut alta mai colorata sau mai nu stiu cum!! Nu devii proprietatea cuiva dar cred in multe alte chestii in afara de dragoste! Ar trebui ca pe langa dragoste sa mai existe si respect, incredere si loialitate! Fac o mica paranteza pentru a explica un pic "dragostea asta": am un prieten care e preot si a cununat alt prieten de-al nostru. In momentul in care s-a hotarat sa o ceara in casatorie pe actuala sotie i-a cerut sfatul preotului si acesta i-a spus: "Ai fi in stare sa mori pentru ea daca situatia ti-ar cere-o fara sa stai deloc pe ganduri?"

ei bine... in momentul in care poti raspunde cu DA la aceasta intrebare inseamna ca aceea e persoana cu care trebuie sa te casatoresti!

Intrebare de baraj: Unde ti-era mintea cand ai decis sa te casatoresti incat la momentul actual sa arunci vorbe goale cu "proprietatea cuiva" care nu sunt altceva decat scuze, motive ca sa-ti ascunzi vinovatia si tradearea? Brusc cei care gresesc ai numai drepturi si n-au nici o indatorire, au dreptul sa fie fericiti si de-aia au si dreptul sa-l faca pe cei care-i iubestc sa sufere, sa treaca printr-un divort, prin stari foarte greu de descris! N-am trecut printr-un divort si nici nu-mi doresc dar am trait momente asemanatoare!

Nu stiu ce parere ai tu despre casatorie dar eu chiar cred in aceasta institutie, cred in familie si cred ca e important sa ne asumam deciziile pe care le-am luat!

Mai gandeste-te!




Bravos !
Tot respectul

Postat pe 19 Martie 2009 21:35
hai sa fim seriosi acum cati s`au casatorit si cati au divortat...
ce sa faci daca nu te mai impaci cu sotul/sotia daca nu mai sunt sentimente.. poate au fost atunci la inceput.. credeai ca e persoana cu care o sa`ti petreci tot restu' vietii.. da n`o fost sa fie asa
de'acu sa stai cu el/ea ca vai de mine sunteti casatoriti si sa va chinuiti aman2
nu are rost sa stai cu cineva doar pentru un act... conteaza sentimentele...
stiti voi.. daca dragoste nu e.. nimic nu e...
Diavolyta_
Postat pe 19 Martie 2009 21:36
si eu am vb in general
Diavolyta_
Postat pe 19 Martie 2009 21:36
De la: DiavolytaTa, la data 2009-03-19 21:36:08hai sa fim seriosi acum cati s`au casatorit si cati au divortat...
ce sa faci daca nu te mai impaci cu sotul/sotia daca nu mai sunt sentimente.. poate au fost atunci la inceput.. credeai ca e persoana cu care o sa`ti petreci tot restu' vietii.. da n`o fost sa fie asa
de'acu sa stai cu el/ea ca vai de mine sunteti casatoriti si sa va chinuiti aman2
nu are rost sa stai cu cineva doar pentru un act... conteaza sentimentele...
stiti voi.. daca dragoste nu e.. nimic nu e...


Mai sunt persoane care divorteaza pentru ca partenerul e alcoolic, violent, inseala, etc! Dar eu nu ma refeream la persoanele alea! Eu spuneam de cei care, cum au intalnit un alt omuletz care pare mai cu motz, hodornc tronc sunt gata sa divorteze!
InDark
Postat pe 19 Martie 2009 21:39
Exista multe cupluri care s-au iubit cu adevarat si nu au divortat ! Exista acea iubirea adevarata, nu toti reusesc sa o gaseasca, pt ca in general suntem rai, egoisti, individualisti ! Daca te casatoresti de dragul de a te casatori, adica daca esti superficial, naiv si prost, primesti ce meriti !
Sustin cu tarie ceea ce scriu intrucat am trait intr-un mediu plin de iubire, respect si devotament, o familie adevarata !

Postat pe 19 Martie 2009 21:42
si eu am vorbit in general
mai am vazut ca in mai toate topic`urile de gen "ies cu un barbat insurat" toti au sarit cu gura pe amanta..
da nu s`au gandit ca poate ei se iubesc si el nu poate sa divorteze de femeia lui din anumite motive sau nush` pur si simplu ea nu vrea sa il da si el e fortat sa stea cu ea
etc etc
Diavolyta_
Postat pe 19 Martie 2009 21:46
pentru ralukama.La intrebarea daca amantele sunt tot femeie, tot in acest topic am mai raspuns odata.Ma refeream la femeile casatorite, ca nu o sa inteleaga niciodata amantele.Am mai scris acest lucru odata.Trebuia sa citesti mai atent, ce am scris.Da , si are dreptate Diavolyta ta, daca nu se mai inteleg doi soti, nu are rost sa ramana legati unul de celalat si sa sufere.Normal ca nu e usor, pentru ca atunci cand te casatoresti, cred ca fiecare se gandeste ca o sa fie pentru o viata intreaga.Dar nu inteleg un lucru.Daca nu te mai intelegi cu cel de langa tine, de ce nu il lasi in plata Domnului, si sa va refaceti amandoi viata, de ce sa il lasi in nestiinta, de ce il minti si ii spui ca totul e bine, si tu sa umbli cu un altul sau o alta?Acest lucru nu il inteleg eu.De ce dupa ce au o aventura se intorc inapoi la sot sau la sotie.Pentru ca nu prea am vazut cazuri in care sotul isi lasa sotia pentru amanta.Si ce nu mai inteleg?Nu inteleg nici amantele.Voi nu va ganditi ca la randul vostru, intr/o buna zi o sa fiti sotii?De ce se uita barbatii dupa voi, pentru ca nici voi nu stati cuminti la locul vostru.Daca ai aflat ca e insurat, cine dracu te/a pus sa te intalnesti cu el, si apoi sa ai nesimtirea sa intrii pe un forum si sa iti plangi de mila, si sa ceri sfaturi?pentru ca fie roata ea patrata, tot se invarte cateodata.
mirelamuresan
Postat pe 19 Martie 2009 21:47
De la: DiavolytaTa, la data 2009-03-19 21:36:08hai sa fim seriosi acum cati s`au casatorit si cati au divortat...
ce sa faci daca nu te mai impaci cu sotul/sotia daca nu mai sunt sentimente.. poate au fost atunci la inceput.. credeai ca e persoana cu care o sa`ti petreci tot restu' vietii.. da n`o fost sa fie asa
de'acu sa stai cu el/ea ca vai de mine sunteti casatoriti si sa va chinuiti aman2
nu are rost sa stai cu cineva doar pentru un act... conteaza sentimentele...
stiti voi.. daca dragoste nu e.. nimic nu e...
Vezi tu ,actul ala e problema,sau mai bine zis viteza cu care se semneaza el.Foarte multi confunda dragostea cu atractia sexuala si se trezesc dupa un an doi,atunci cind atractia sexuala scade ca stau cu un strain.Bineinteles cu prima ocazie se"indragosteste"din nou si de aici in colo ....stie toata lumea ce se intimpla
puiu66
Postat pe 19 Martie 2009 21:50
De la: DiavolytaTa, la data 2009-03-19 21:46:02si eu am vorbit in general
mai am vazut ca in mai toate topic`urile de gen "ies cu un barbat insurat" toti au sarit cu gura pe amanta..
da nu s`au gandit ca poate ei se iubesc si el nu poate sa divorteze de femeia lui din anumite motive sau nush` pur si simplu ea nu vrea sa il da si el e fortat sa stea cu ea
etc etc


Mda, ma abtin sa comentez statutul de amanta, chestia cu barbatul insurat si asa mai departe!
Trebuie sa recunosc faptul ca sunt foarte limitat in aceasta privinta, daca o persoana, dar tipul asta de abordare mi-a simplificat de multe ori viata! De ce sa-ti complici viata cu cineva care are o relatie sau e casatorit cand sunt atatea persoane libere?!
InDark
Postat pe 19 Martie 2009 21:50
mai era o vorba.. inimii nu`i poti porunci...
Diavolyta_
Postat pe 19 Martie 2009 21:52
De la: DiavolytaTa, la data 2009-03-19 21:52:44mai era o vorba.. inimii nu`i poti porunci...

Pana sa iasa inima la interval poti privi situatia obiectiv la modul "e casatorit/a.... mai caut!" si nu te opresti din drum ca sa cazi in vraja interlocutorului
InDark
Postat pe 19 Martie 2009 21:55
De la: InDark, la data 2009-03-19 21:55:25
De la: DiavolytaTa, la data 2009-03-19 21:52:44mai era o vorba.. inimii nu`i poti porunci...

Pana sa iasa inima la interval poti privi situatia obiectiv la modul "e casatorit/a.... mai caut!" si nu te opresti din drum ca sa cazi in vraja interlocutorului


si daca afla dupa aia ca el e insurat si a investit prea multe sentimente in relatie...
si el nu i`a spus de la inceput de frica sa nu o piarda?
Diavolyta_
Postat pe 19 Martie 2009 22:05
De la: DiavolytaTa, la data 2009-03-19 22:05:01
De la: InDark, la data 2009-03-19 21:55:25
De la: DiavolytaTa, la data 2009-03-19 21:52:44mai era o vorba.. inimii nu`i poti porunci...

Pana sa iasa inima la interval poti privi situatia obiectiv la modul "e casatorit/a.... mai caut!" si nu te opresti din drum ca sa cazi in vraja interlocutorului


si daca afla dupa aia ca el e insurat si a investit prea multe sentimente in relatie...
si el nu i`a spus de la inceput de frica sa nu o piarda?


Hai mai ca deja o dam in basme! Cand esti intr-o relatie cu cineva ii cunosti anturajul eventual si familia... nu stai cu cineva intr-o relatie fara sa stii nimic! Plus ca daca iubesti cu adevarat simti cand ceva nu e in regula!
Eu spre exemplu sunt dereglat... nu pot trece peste minciuna... imi pierd increderea si daca nu mai exista incredere e deja imposibil sa continui! Depinde de felul fiecaruia de-a fi, poate se complace in situatia respectiva si accepta... Eu vorbesc din punctul meu de vedere... e o parere! Nu judec si nu condamn pe nimeni!
InDark
Postat pe 19 Martie 2009 22:30
Buna seara.Eu in momentul acesta sunt amanta!Poate e usor sa judeci cand nu esti intr-o astefel de situatie dar nu este usor nici pt noi.Sunt multe seri de singuratate multe seri in care ma gandesc cat rau pot face sotiei,lui si vreau sa ma opresc dar nu pot inimiii nu-i poti dicta.Nu astept sa-si lase sotia nici nu as dori acest lucru,nu ca mi-as dori sa fie tot timpul cu mine ci din simplu motiv ca nu vreau sa fac rau nimanui.Stiu ca intr-o zi e posibil sa se termine dar eu vreau sa traiesc prezentul ....timpul va decide viitorul
dolceK
Postat pe 19 Martie 2009 22:33
De la: dolceK, la data 2009-03-19 22:33:24Buna seara.Eu in momentul acesta sunt amanta!Poate e usor sa judeci cand nu esti intr-o astefel de situatie dar nu este usor nici pt noi.Sunt multe seri de singuratate multe seri in care ma gandesc cat rau pot face sotiei,lui si vreau sa ma opresc dar nu pot inimiii nu-i poti dicta.Nu astept sa-si lase sotia nici nu as dori acest lucru,nu ca mi-as dori sa fie tot timpul cu mine ci din simplu motiv ca nu vreau sa fac rau nimanui.Stiu ca intr-o zi e posibil sa se termine dar eu vreau sa traiesc prezentul ....timpul va decide viitorul


Fiecare om e responsabil de deciziile pe care le ia, dar odata cu fiecare decizie exista si un pret pe care-l vei plati! Asa merge treaba...

Iata cum vad eu lucrurile: Tu nu vrei sa faci rau nimanui, dar vrei sa traiesti prezentul! Inconstient ai calculat si-ai luat decizia: te consideri mai importanta decat sotia respectivului si tot inconstient ti-ai marcat in minte ca fericirea o gasesti numai in bratele lui! Renunti la cautarea ta, la faptul ca poti gasi pe cineva care sa te faca fericita fara sa chinui pe altcineva si fara sa te chinui si pe tine! Ai luat decizia sa fii amanta si platesti pretul! Simplu!

Dupa cum spuneam mai sus! Nu judec si nu condamn! E doar o simpla parere!
InDark
Postat pe 19 Martie 2009 22:41
bravo InDark
fly10
Postat pe 19 Martie 2009 23:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Masturbare vs Sex 120 De la: Calin_ 19 Octombrie 2010 11:02
Relatie de durata sau aventura? 41 De la: arhanghel 1 Iulie 2010 11:06
Complex Dunarea 1 De la: kudika417799 9 August 2011 19:25
sunt casatorita dar iubesc pe altul 98 De la: kudika465880 15 Iulie 2013 19:56
nu stiu ce sa afc 10 De la: dandanaua_reloaded 19 Septembrie 2009 21:39