Setari Cookie-uri

cum ati reactiona daca....

buna , daca tot a fost deschis un subiect despre religie, incerc sa pun si eu o intrebare. -----> Cum ati reactiona daca Vaticanul ar dezvalui secretele/ adevarul despre religie si s-ar afla ca Iisus a fost casatorit si a avut copii? ce credeti despre asta ? daca am afla ceva L-ati mai iubi la fel de mult ? de ce credeti ca Vaticanul nu dezvaluie secretele?

Postat pe 25 Martie 2008 18:02
eu nu cred ca Isus a fost casatorit...dar oricum,de unde stim care e adevarul?
simonaj
Postat pe 25 Martie 2008 21:26
qoute
daca Vaticanul ar dezvalui secretele/ adevarul despre religie ..
unquote


de unde stim ca vaticanul detine adevarul absolut?

Postat pe 26 Martie 2008 12:32
Pe mine una nu ma intereseaza chestii de genul asta.Se poate spune orice!Se trezeste unu' intr-o zi si spune mai stiu eu ce despre Isus.Eu iau totul asa cum spune Biblia si consider ca nu sint in masura sa contest sau sa aprob.

Postat pe 26 Martie 2008 13:56
putem sa facem sapaturi cu lopetica si adevarul adevarat nu-l vom descoperii noi. ori il luam ad literam din bibie, ori ne indoim de tot si toate. cred ca subiectul e fff greu si nu sta in puterea noastra sa aflam adevaruri. e un citat in biblie: crede si nu cerceta!!! depide de fiecare cum interpreteaza si accepta. mie i-mi place sa cred ca doamne doamne exista, e acolo sus si are grija de toti si toate, si mai ales ne iubeste pe toti. asa m-a invatat pe mine bunica.

Postat pe 26 Martie 2008 15:28
bine spus ! asta e raspunsul pe care il asteptam: ''crede si nu cerceta''...daca biblia a fost construita in as fel incat sa manipuleze lumea,nu crezi ca suna cam suspicios? Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege,suntem liberi si avem tot dreptul sa cercetam,sa stim adevarul...dar asta nu ne va ajuta cu nimic,doar ne va imbogati cultura generala...asa ca,de-o fi sa fie atunci sa fie ce va fi !si alt raspuns ar mai fi '' indiferent de adevar sau neadevar iubirea si increderea mea in cele sfinte va ramane aceeasi pe veci'' cred intr-unul Dumnezeu...

Postat pe 26 Martie 2008 23:11
nimeni si nimic nu ne poate spune sau arata ce s-a intamplat cu mii de ani in urma.
Chiar daca s-a lasat ceva scris...cu timpul "povestile" se schimba. Eu zic sa ne rezumam la a crede in Dumnezeu si a ne ruga pentru noi.
hamade79_elena
Postat pe 27 Martie 2008 10:08
pai avem o religie permisiva.nu te blameaza nimeni ca nu rupi usile bisericii sau nu tii post. doamne doamne ne iarta si ne iubeste asa pacatosi cum suntem.nu suntem indoctrinati ...ca altiii.( stiti voi care).nu sunt o habotnica, ajung si eu de cateva ori pe an la biserica, asta nu inseamna ca dumnezeu nu ma mai iubeste sau uita de mine.nu am casa plina de icoane , am doar una, din israel, de la ierusalim asata nu ma face nici mai buna nici mai rea decat altii.si mai stiu un lucru" sa-mi iubesc semenii".si am pretentia ca sunt un bun crestin care am ales din cutumele bibliei ceea ce ma pote reprezenta pe mine ca simplu muritor. nu cred in viata de dupa, cred in cea pe care o traiesc. cred ca oamenii au libertatea de a alege modul in care i-si exprima samburele de credinta care exista in fiecare dintre noi.nu fac analiza pe textul bibliei.

Postat pe 27 Martie 2008 10:38
nu conteaza ce e la suprafata, ci conteaza ce e in interiorul fiecarui om.am vazut multe cazuri de asazisi credinciosi, care merg la biserica in fiecare duminica, dar asta nu-i impiedica sa fie rai chiar si acolo, in casa lui Dumnezeu. Asa ca important e sa ai credinta in suflet decat sa te prefaci.

Postat pe 27 Martie 2008 11:28
Si care ar fi problema daca ISUS ar fi fost casatorit si ar fi avut copii?....pana la urma,nu a fost si el OM inainta de a fi rastignit pentru pacatele noastre??....pentru mine nu ar conta acest lucru,deoarece,cum spune si onnyta,nu conteaza suprafata ,ci ceea ce exista in interiorul fiecaruia....eu am credinta in suflet ca exista cineva,acolo sus,care ne vegheaza si ne intelege,si care da fiecaruia ceea ce i se cuvine!!!...dupa fapta si rasplata!!!.....si ,intr-adevar,degeaba te duci la biserica mereu ,si tii post ,si te rogi ore intregi,daca esti negru la suflet si nu stii sau nu vrei sa-ti iubesti si sa-ti ajuti aproapele!!.....si aproapele este oricine din jurul tau,nu numai cunoscutii sau rudele....

Postat pe 28 Martie 2008 12:59
cu credinta in Iisus ne-am nascut,ne crestem copii si asa o sa murim............cine suntem noi sa judecam pe cel c a murit pentru omenire?fiecare este credincios in felul lui.credeti ca daca mergi in fiecare vineri si duminica la biserica(de ochii lumii)si acolo birfesti cu ce este aia imbracata,cum este cealalta pieptanata si multe altele...asta te face mai credincioasa...nici pe departe..nu spun ca nu merg la biserica...cand pot..dar in casa pot sa aprind o lumanare si sa ma rog..nu judec pe nimeni...fiecare intelege ce vrea.........
ginetta
Postat pe 28 Martie 2008 13:56
daca ar sti astia cu secretele lor ca nimeni si nimic nu ne va schimba parerea despre Iisus si credinta in cele sfinte...nici eu nu ma duc la biserica prea mult, ii multumesc lui Dumnezeu in gand pt ceea ce-mi ofera, si El stie asta. se poate ca toata povestea asta cu secretele lor sa fie doar o vrajeala. noi n-avem de unde sti. si in plus niciun secret nu ne-ar face mai buni sau mai rai , si nici nu ne-ar da de mancare. credinta e in inima,sufletul si mintea noastra...restul nu mai conteaza

Postat pe 28 Martie 2008 22:35
eu am fost crescuta cu ideea ca IIsus nu a fost casatorit si ca El este Fiul Lui Dumnezeu.ce s-ar intampla daca nu ar fi asa?pai cred ca nimic pentru ca este credinta fiecaruia care vorbeste nu mintea.eu as continua sa cred in El si sa Il iubesc la fel

Postat pe 2 Aprilie 2008 16:37
cel mai bine este sa nu-ti pui intrebari..."crede si nu cerceta"...pentru ca odata ce realizezi cate contradictii sunt intre istoria omenirii si religie incepi sa ai o groaza de incertitudini.
mihai_andreea
Postat pe 4 Aprilie 2008 19:34
andreea , du-te la articolul despre Iisus...si citeste acolo si ce s-a scris despre ''crede si nu cerceta''. pup

Postat pe 5 Aprilie 2008 11:03
Toti suntem condusi de o putere suprema.Ultimul refugiu al unui om este religia.
sirena_blonda
Postat pe 5 Aprilie 2008 15:40
E o intrebare care nu isi avea rostul...pana la urma credinta nu tine de o dezvaluire...a fi numit sfant nu insemna a nu fi uman...putea sa aiba si 100 de copii, tot nu ar fi contat...faptele noastre bune conteaza, ajutorul pe care-l oferim aproapelui, iubirea pe care suntem capabili sa o raspandim, conflictele pe care suntem in stare sa le aplanam, vrajba pe care nu dorim sa o sadim in sufletele oamenilor si multe altele...iar Isus a facut toate astea, a facut dovada ca avea un suflet deosebit, un suflet care era indreptat catre toti oamenii fara diferente de sex, etnie, credinta...prin iubirea lui a aratat cum ar trebui sa fie iubirea...Tu il considerai sfant pentru ca nu cunoscuse femeia? sau pentru mesajul pe care il transmitea?...Pana la urma credinta este un punct de sprijin pentru a ne salva sufletul din mocirla rautatilor...Iar iubirea fata de Isus nu este iubirea pentru omul Isus ci pentru invataturile lui, pentru exemplul faptelor lui...Crezi ca un om care are un copil, 2, 5, 10 nu poate fi o persoana deosebita?...parerea mea sincera este ca nici macar nu ai stiut ce vrei sa intrebi...Sa presupunem ca nu crezi in nimic, ca biblia este o inventie si ca Dumnezeu nu exista...sunt sigur ca ai principii de viata, sunt sigur ca nu ti-ai ucis parintii, sunt sigur de multe alte aspecte...de ce oare nu faci toate astea?, daca Isus avea nu copil, daca Isus nu era moral, daca nimic nu exista...ce te impiedica sa ucizi? ce te impiedica sa traiesti cu fratele(tatal) tau?...
serghey1976
Postat pe 6 Aprilie 2008 01:06
woow serghey ce sigura ai fost pe tine cand ai scris. atat de sigura mi-ai parut incat pt un moment am crezut ca ai fost acolo si ai vazut totul. glumesc, te inteleg f bine. ..1+1=3?

Postat pe 6 Aprilie 2008 01:45
la fel am invatat si eu, la fel am auzit, am citit , la fel mi s-a spus. ce coincidenta, nu? nu sunt ironica deloc,intrebarea asta isi avea rostul tocmai pt ca a fost scrisa. sau nu crezi in faptul ca tot ce se intampla are un scop. poate scopul intrebarii mele a fost tocmai acela ca tu sa ai ce scrie,sa ai ce face cateva minute,etc.

Postat pe 6 Aprilie 2008 01:57
parerea mea: si tin la ea... Isus mai inainte de toate a fost om...apropo de citate de prin biblie si de Saptamana Mare.... cine stie sa imi explice si mie ce anume exact s-a intamplat in gradina Ghetsemani????
nu acolo ni se dezvaluie umanitatea lui Isus???sa cred ca a fost casatorit???sa cred ca a lasat mostenitori????probabil,asta Il face mai putin important in viata mea,inviata a miliarde de pamanteni ???? nu cred...asa ca sincer nu ma prea intereseaza viata lui proprie si personala...ci ceea ce a lsat in urma,si a lasat ...nu gluma.anaphielle si eu mi-am pus intrebaride genul ast acand s-a declansat isteria cu "codul lui Da Vinci" & co..adica tot ceea ce s-a scris despre subiectul respectiv am devorat pur si simplu...dar nu m-a condus nicaieri,asa ca am ramas totusi cu credinta
dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Aprilie 2008 21:52
judecand dupa toate comentariile la subiectele care au avut tenta religioasa se observa de la distanta incrancenarea fiecaruia in a-si apara religia. lucru f bun de altfel.sa disecam noi istoria religiei si a crestinatatii ,sa o punem sub semnul intrebarii.. nu e cam mult? am vazut si eu codul lui da vinci si am iesit din sala cu un gust amar... dezamagita de abordarea subiectului si ceea ce incerca sa induca filmul.da, religia a fost creata ca instrument de manipulare( vezi istoria), insa avem nevoie sa credem in ceva mai presus de noi.nu poate sa spuna nimeni exact ce si cum s-a intamplat.se fac supozitii, probe nu pot fi aduse pt ca suntem la mii de ani distanta de acea perioada.asa ca preferabil e sa luam lucrurile asa cum sunt.cand am o perioada mai dificila ma duc la biserica si vin de acolo mai impacata cu toti si toate, i-mi regasesc linistea. minune?? intamplare??fiecare dintre noi avem legatirile noastre cu divinitatea, abordate cat mai personal.asa ca dumnezeu exista pt fiecare dintre noi, depinde de modalitatea in care dorim sa avem o relatie cu el.mi-e greu sa explic de ce ma simt bine pt ca sunt crestina, vine din interior.si fiind ortodoxa am intrat si in biserica catolica( considerand ca dumnezeu e unul si acelasi pt toti).

Postat pe 9 Aprilie 2008 10:23
filmul nu se ridica la nivelul cartii...dar oricum ...dupa ce mi-a trecut isteria cu "codul lui Da Vinci" si am citit cam tot ce era de citit pe piata despre subiect,am ramas cu o dilema, ce e cu manuscrisele alea de la marea moarta si de ce imparatul constantin a ales ca numai 4 evanghelii sa fie cuprinse in biblie???cat despre faptul ca isus a fost sau nu castorit....m-a lasat rece.mai degraba ma intereseaza sa dezbat scindarea credintelor monoteiste decat....sub asta.
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Aprilie 2008 15:26
dupa film nu am mai avut dispozitia sa citesc si cartea.

Postat pe 9 Aprilie 2008 15:40
care e faza cu crede si nu cerceta???? da' aia cu "cere si ti se va da" sau cu "bate si ti se va deschide"???? e cam depasita ideea cu crede si nu cerceta pt ca suntem totutsi in mileniul 3 in epoca clonarii umane si animale in epoca nanoroboticii ....mai continui???? credem deopotriva si cercetam...ca doar "curiozitatea a omorat pisica"...sau "curiosii mor repede ...dar... nu mor prosti...". vivi_annna filmul nici pe minenu m-a prea impresionat,am avut norocul sa citesc cartea mai intai....daca reusesti sa treci peste insinuarile pe care le face autorul si incerci sa corelezi subiectul cu ..alte idei sau subiecte din alte carti sau documentare o sa vezi ca ipoteza devine plauzibile,repet plauzibila ,nu reala.e oricum un mare semn de intrebare insa ....sunt mii de ani la mijloc de descoperiri de dogme si in definitiv de o credinta la care nu poti renunta oricate argumente pro si contra ti se vor aduce.pana la urma ce conteaza cine a fost Isus ca om??? sti uneori ma intreb daca pe vremea aia existau prastii sa fii tras si el in vreun geam,sau sa fii pus nisip in galeata de lapte a vecinei enervante ,sau daca si-a julit genunchii cand era mititel....dar asta e UMANITATEA LUI nu mostenirea pe care ne-a lasat-o in urma.spiritualitatea e diferita de umanitate... subiectul cu pricina se pare ca trateaza umanitatea LUI ...si poate ca asta ii sperie pe marii prelati ai lumii moderne.
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Aprilie 2008 20:45
am vzt ieri pe discovery un documentar .pe la urma a arata o catedrala unde se presupune ca sub ea la vreo 5-7 metri sunt ingropate documente importante. am ras ironic spunand:'' bai desteptilor,sub casa mea sunt ingropate toate dovezile pe care le cautati'' sunt dusi cu pluta. nu zic ca nu o fi adevarat , poate or fi ingropate documente acolo, dar toate s-au petrecut cu sute , mii de ani in urma, iar lumea asta e destul de mare. se ppoate sa fie ingropate multe, pe oriunde , poate si sub lanul de porumb al vecinului sefului tatalui meu :))). daca in trecut s-a tinut sa nu se afle anumite secrete, poate ca le-au si distrus. au dat foc documentelor, noi de unde sa stim??? stim doar un lucru pe care il si simtim : EXISTA CEVA MAI PRESUS DE NOI, CEVA CARE NE PROTEJEAZA

Postat pe 14 Aprilie 2008 15:01
hmmm.. polemici, polemici, discutii... sunt de acord cu tine, exista ceva mai presus de orice, problema fundamentala, asa cum zicea si Karl Popper, despre teoria sociala a conspiratiei " e o consecinta a lipsei de raportare la Dumnezeu si a intrebarii ce deriva de aici: > "
Circe
Postat pe 14 Aprilie 2008 15:07
secrete sunt oricum.. asta e clar. Daca nu, ce atata verva cu templierii.? Ei trebuiau sa apere ceva, si in fond, era o problema mult mai mare decat lasau ei sa se vada, depindea intregul adevar crestin de ea, lumea credinciosilor ar fi zguduita de socuri prea mari.
Circe
Postat pe 14 Aprilie 2008 15:09
intr-adevar poate ca in urma dezvaluirii unor secrete..cum vrem sa le spunem ar fii greu sa mai castige noi adepti.eu una cred...e credinta mai presus de orice si oricine,asa prosteasca,in Bine ,in Isus. si in crestinism.deci chiar daca s-ar dovedi stiintific cum ca Issus a fost casatorit si a avut urmasi si a fost in definitiv si la urma urmei doar un OM mie ...personal mi-a lasat mostenire CREDINTA IN BINE...si pt asta macar merita sa=L SLVESC .
dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Aprilie 2008 17:48
ai dreptate ema

Postat pe 19 Aprilie 2008 02:45
uite ca mi-am amintit ...parca amme spunea la un mom dat ca daca cineva ar incerca s-o faca sa isi schimbe parerea nuar face decat sa ii puna in "functiune "incapatanarea". nu din incapatanare vorbesc eu ci pt ca sunt o fire care nu renunta usor ...de fapt sun o fire care nu renunta,odata ce am luat o decizie e buna luata,asta indiferent la ce anume in viata mea se refera acea decizie,respect deciziile luate chiar daca uneori imi spun ca ar fii fost poate altfel daca....
pt mine la fel este si religia,e o cale pe care merg indiferent de obstacole,ca se fac noi descoperiri ,cum ca Iisus a fost casatorit sau nu,ca sunt alte mii de rituri religioase ce tin sau nu de credinta mea...incerc sa le respect in masura in care reusec dar nu cred ca exista ceva mai pretios in lumea asta decat sa repecti drumul pe care l-ai ales.de fiecare data cand am auzit ca cineva si-a schimbat religia ...amavut in minte o imagine a unei persoane care schimba trenul din mers..,periculos de riscant si cu o destinatie necunoscuta...nu ai habar incotro merge trenul repectiv dar ...sari in el ...ca sa urmezi o alta cale....care la sfarsit te poate duce sau nu la aceeasi destinatie...ce sens ar avea sa schimbi directia????? m-au imresionat uneori placut si de cele mai multe ori neplacut persoanele care se razgandesc in orice privinta pt ca nu isi dau seama cat de tare ii afecteaza pe cei din jur a amunita schimbare de directie indiferent ca vorbim de iesitul in oras sau de religie.chiar si la mine insami ma deranjeaza si faptul ca pot macar sa ma gandesc ca nu am luat decizia buna.....sau ca asi vrea sa fii fost altfel dar ... nu renunt
nu vi s-a intamplat niciodata ca sa te afecteze personal faptul ca o ruda un prieten o cunostiinta si-a schimbat brusc atitudinea sau ca s-a razgandit intr-o problema in care se luase o hotarare...sau pur si simplu cand cineva alege sa isi schimbe religia,cum afecteaza asta familia din care face parte ,viata sociala a celui care o face si a celor din jurul sau...???
dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Aprilie 2008 12:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 5 De la: d_soara_Criss 12 August 2009 19:23
dj orice eveniment 7 De la: kudikaSoryna 4 Iunie 2013 10:39
am nevoie de ajutor...in legatura cu un motanel 23 De la: otilia3012 1 Aprilie 2014 10:38
ylym 2 De la: mia_mia 22 Iunie 2008 11:37
La multi aniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!! sf mihail si gavril! 5 De la: Cassey 30 Decembrie 2008 15:41