Setari Cookie-uri

Ce parfum f puternic si persistent stiti?

preferatul meu "dolce&gabbana-light blue,dar cel ma puternic si persistent parfum pe care l-am folosit este"Lagerfeld-femme,chiar si dupa baie persista.
havin
Postat pe 27 August 2008 10:43
De la: phoenixfly123355, la data 2008-08-22 14:43:16Pt Acigri - raspunsul pt tine legat de parfumul NAHEMA este potrivit cu ceea ce a scris CIRCE.

Si eu am avut o colega mai in varsta, cei drept, o "d-na" foarte culta" si cu aere care mi-a vorbit despre acest parfum preferat al ei.

Cand m-am dus la magazin sa il incerc am avut aceeasi senzatie pe care
a avut-o Circe legata de colega ei, parfum de imbalsamat cadavrele...

Eu nu as recomanda nimanui acest parfum NAHEMA.


Despre gustrui... Nahema e un parfum sofisticat, de tip oriental, si, ca toate parfumurile de acest gen e mai pretentios. Pentru mine este ideal. Sigur, nu e de purtat (in/si) toata ziua, ci cu ocazii speciale.

Daca dai un search pe internet, vezi cate aprecieri a adunat acest parfum de-a lungul timpului, deci are notorietate de parfum foarte bun. Sigur, asta nu inseamna ca e potrivit si pentru tine. Alegerea parfumului e o chestiune intima, nicio referire din "exterior" nu-ti asigura succesul cu acest demers, ci doar propriile simturi. Ca si in dragoste, de altfel. :)

Ti-as fi recunoscatoare, daca mi-ai spune in ce magazin l-ai gasit, in Bucuresti. Din cate stiu, nu se gaseste aici. Si, fiind si scump, e prea mare pericolul de a da peste un fals.


aciri
Postat pe 27 August 2008 10:47
Atitudinea ta este egala cu cea a fostei mele colegi.

Eu nu ma gasesc acum in tara pentru ca locuiesc demult in strainatate si nu am dus nici o data lipsa de parfumuri bune sau foarte scumpe avand in vedere faptul ca atunci cand eram in tara lucram si ca manechin pentru importante case de moda din tara.

Legat de acest asa zis parfum, bineanteles ca gusturile nu se discuta, in anul 1997 sau '98, acest parfum, se gasea la un magazin de parfumuri la Universitate, aproape de Biserica Rusa sau la Eva, nu stiu daca acum aceste 2 magazine mai exista sau daca nu s-au desfiintat intre timp.

Sunt deci, aproape 10 ani de cand sunt plecata din tara.

Poate ca s-ar potrivi unei brunete cu parul scurt, depinde poate si de PH pielii precum si de alti factori.

Imi pare rau ca trebuie s-o spun dar, mie mi s-a parut un miros extrem de gretos si dupa ce vanzatoarea mi l-a incercat pe piele, m-am grabit sa ajung la o toaleta publica ca sa ma pot spala pe maini de rusine sa nu ma intalnesc cu cineva care sa faca glume pe seama acestui parfum.

Sper sa nu ma intelege-ti gresit.

Singurul lucru pe care il pute-ti face este sa rascoliti Bucurestiul in cautarea acestei miresme, daca bineanteles, doriti sa afla-ti raspunsul la aceasta intrebare.


Postat pe 28 August 2008 04:39
Stai linistita, nu sunt "colega ta", imaginara sau reala. :)

In profilul tau scrie ca esti IN Bucuresti, de aia te-am intrebat. Este foarte probabil ca in 97 sa fi dat exact peste un fals: era perioada in careinfloreau afacerile cu parfumuri false, din cate stiu.

Stai linistita, am de unde sa-mi cumpar Nahema, calatoresc foarte mult si stiu exact unde il pot gasi. Anul trecut l-am vazut chiar si in aeroportul de la Viena, dar nu am reust sa-l cumpar la plecare, iar la intoarcere, peste o saptamana... nu mai aveau niciun exemplar de Nahema.

Ar fi bine sa poata fi gasit si in Bucuresti. Dar nu-mi prea fac mari sperante, in Bucuresti, nu se mai poate gasi nici Joy, de exemplu - un alt parfum din ingrediente foarte scumpe, care desi este apreciat in toata lumea, aici, se pare nu are "piata". In orice caz, eu nu l-am mai vazut demult in magazine. In schimb, infloreste piata parfumurilor mai ieftine... :)

Uite (doar) cateva link-uri si comentarii despre Nahema: niste site-uri dedicate produselor de parfumerie, din care se vede ca reactia ta la el este pe deplin justificata (orice persoana poate da o astfel de reactie la un parfum, la un moment dat, nu esti unica femeie care este dezgistata de un parfum - si tocmai de aia se recomanda moderatie in aplicarea parfumurilor, ca sa nu ajungem sa deranjam cu ele persoanele care nu le suporta):

http://boisdejasmin.typepad.com/_/2005/05/nahema.html

http://www.basenotes.net/ID10211639.html

http://www.ciao.co.uk/Guerlain_Nahema__66757

http://www.fragrancex.com/products/_cid_perfume-am-lid_N-am-pid_57475W__products.html

http://www.aromascope.com/wp/2006/12/04/nahema-by-guerlain/

P.S. Ce mi s-a parut interesant, toata lumea se mira ca Hanema e un parfum destul de recent. Si eu am avut impresia ca e mai vechi.
aciri
Postat pe 28 August 2008 10:36
De la: sirena_blonda, la data 2008-04-05 15:47:05Eu prefer parfumurile foarte puternice si am tot folosit majoritatea pe care le stiu ,dar ma gandeam ca imi propuneti voi altceva.Ma refer la parfumurile de firma ,originale.


Folosesc de cateva zile Miracle -Lancome,si s foarte multumita,un miros puternic dar placut(de cand il folosesc majoritatea barbatilor care ma inconjoara m au intrebat ce parfum folosesc caci miroase incredibil de placut,deci efectul garantat ) si rezistent .Iti recomand sa l testezi ,poate o sa ti placa si sa ma anunti daca esti de acord cu mine

Postat pe 28 August 2008 11:25
Buna! Incearca un COCO Moidmoselle (chanel), un Angel(thierry mugler) sau un poem (lancome) sau un cinema (ysl).bafta!
ramonel
Postat pe 28 August 2008 13:09
se simte intr-adevar ..........dar e amar

Postat pe 4 Septembrie 2008 09:17
De la: ramonel, la data 2008-08-28 13:09:15Buna! Incearca un COCO Moidmoselle (chanel), un Angel(thierry mugler) sau un poem (lancome) sau un cinema (ysl).bafta!


Pe pielea mea (ph 4,9), Angel miroase oribil. In schimb imi place Ange ou Demon.
Kathara
Postat pe 5 Septembrie 2008 11:29
issey miyake-l'eau d'issey, cartier - le baiser du dragon, nu - YSL, chopard - wish, D&G - cu capac rosu, kenzo - jungle, moschino - couture, calvin klein - obsession, thiery mugler - angel
alexades
Postat pe 5 Septembrie 2008 17:00
issey miyake-l'eau d'issey, cartier - le baiser du dragon, nu - YSL, chopard - wish, D&G - cu capac rosu, kenzo - jungle, moschino - couture, calvin klein - obsession, thiery mugler - angel
alexades
Postat pe 5 Septembrie 2008 17:00
jean paul gautier - fragile...este foarte puternic...miroase bine si persista foarte mult...eu il am cam de 1 an..si am reusit sa consum din el aproape jumatate...avand in vedere ca in primele 5 luni cred ca numai pe el l am folosi zilnic...e nevoie doar de un puff sa mirosi toata
ralukam1r
Postat pe 7 Septembrie 2008 13:04
Mi-am luat ieri Ferre de la Mall , am crezut ca tzine o zi mirosul...dar dupa cateva ore a disparut ; oare nu persista parfumul, sau un rol il are si Ph-ul pielii mele ?


Postat pe 9 Septembrie 2008 23:30
Sunt mai multe explicatii. Mai intai, primele note (cele pe care le simti in prima faza de testare a parfumului) se evapora foarte rapid. Daca pe ele le "vanezi", atunci e mai complicat - e o himera, nu-l vei putea retine la tine, va pleca mereu spre destinatii necunoscute! :) Daca tot te inversunezi sa obtii acel efect imediat, care te-a sedus in magazin, la cumpararea parfumului, trebuie sa aplici cantitati foarte, foarte mici, dar cat mai des, si nu peste tot, ci de fiecare data pe alta portiune de piele. Astfel, spre seara vei avea acel buchet complet de note din parfumul tau preferat. Dar, oricum, notele de top nu vor persista niciodata la fel mult ca cele de mijloc sau cele de baza. Deci, e foarte important sa-ti placa, in primul rand, "tema primcipala" a parfumului tau, adica notele de mijloc si cele de baza. Altfel, te vei alege cu dureri de cap pentru toata ziua.


Daca iti plac mai mult notele de mijloc, nu e nevoie sa te parfumezi de prea multe ori: astea se evapora in cateva ore -, ci doar sa ai grija ca mirosul parfumului sa nu dispara detot sau, si mai rau, sa nu se modifice, devenind neplacut.

O alta explicatie este ca ne obisnuim cu mirosurile din jurul nostru (si mai ales cu mirosul propriu) si nu le mai percepem la fel de bine. Dovada, hainele pe care le puratm mai rar, pe care nu le spalam in fiecare zi si care pastreaza mult timp parfumul pe care l-am purtat cu o anume ocazie: de regula, cand le scoatem de pe noi, nu simtim mirosul la fel de "clar", si doar peste un timp ne dam seama cat de parfumate am fost in seara respectiva...:)

Se mai poate intampla ca tie sa nu-mi mai miroase a parfum, pe cand cei din jur sa-l simta, si atunci exista riscul sa deranjezi cu parfumul tau, pentru ca poti ajuge sa te acoperi toata cu parfum, cautand o senzatie pe care nu o mai poti avea (se mai zice ca atunci cand suntem stresate, avem tendinta sa exageram la aplicarea parfumului). Pe scurt, a purta parfum nu e ceva simplu. Si, decat sa exagerezi, mai bine optezi pentru variante mai usor de "controlat": gel de dus, lapte de corp, apa de toaleta, deodorant, sapun...

Si mai e ceva, s-ar puitea ca parfumurile devin din ce in ce mai... diluate, din motive comerciale, probabil. Am si citit undeva despre asta, dar si impresia mea personala e ca tot mai multe parfumuri, mai ales dintre cele mai noi, se vor "editii efemere" - si nu pentru ca nu se mai produc, ci pentru ca nu mai produc efect.
aciri
Postat pe 10 Septembrie 2008 12:11
Christian Dior - Pure Poison Eau de Parfum ...sunt diverse variante, sau Midnight Poison...sunt cu siguranta superbe...parfumul este deosebit, captivant, delicat si incitant si, mai ales, persista bine. E nemaipomenit...

Postat pe 12 Septembrie 2008 00:48
incearca astea :
Bvlgari - Notte Pour Femme
Bvlgari - Omnia Crystalline
Bvlgari - Omnia Amethyste
Chopard - Chopard Infiniment
Chopard - Chopard Wish
Christian Dior - J adore Eau De Parfum
Kenzo - Kenzo Jungle Elephant
Roberto Cavalli - Roberto Cavalli Serpentine
Davidoff - Davidoff Good Life

Postat pe 12 Septembrie 2008 10:11
as spune pacco rabane,ultraviolet sau coco.
aimee31
Postat pe 12 Septembrie 2008 12:35
am mai primit recenta RAPTURE,de la victoria's secret si este oribil.
aimee31
Postat pe 12 Septembrie 2008 12:52
mie una coco chanel nu imi place sub nici o forma...din punctul meu de vedere miroase oribil...acum depinde de gusturi...
ralukam1r
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:38
Pana la urma fiecare e cu gustul lui si stie ce ii place

Postat pe 12 Septembrie 2008 16:42
De la: ralukam1r, la data 2008-09-12 16:38:16mie una coco chanel nu imi place sub nici o forma...din punctul meu de vedere miroase oribil...acum depinde de gusturi...


Normal: niciun parfum, oricat de bun, nu se potriveste oricarei persoane. De la Chanel, nu pot purta decat Allure. Celelalte parfumuri, inclusiv celebrul Chanel nr5, au un efect "trsit" asupra mea. Si nu e ca nu mi-ar placea mirosul lor, ci doar modul in care interactioneaza cu... mine. Dupa cateva incercari zadarnice de "armonizare", am zis ca nu ma mai joc cu Chanel (bine, cu exceptia variantelor pe tema Allure)! :)
aciri
Postat pe 12 Septembrie 2008 17:59
Am revenit .Sunt proaspata posesoare a VERSACE-BRIGHT CRYSTAL si NINA RICCI-LOVE IN PARIS.Desi imi place mai mult Versace,Nina Ricci este mai puternic

Postat pe 13 Septembrie 2008 17:04
Buna! Chanel 5 si Opium fac ravagii la mine(negativ),in schimb Dolce Gabana bleumarin (barbati)mi se pare criminal!
damadefrunza
Postat pe 14 Septembrie 2008 09:34
Nu stiu daca s-a mai scris dar Chanel- Chance e super La fel si Touch of Pink -Lacoste

Postat pe 19 Septembrie 2008 13:15
hypnotic poison-dior
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 19 Septembrie 2008 15:22
Gabriela Sabatini
Incearca dune

Postat pe 21 Septembrie 2008 11:41
deci daca vrei un parfum care persista si miroase puternic eu zic ca potrivit este CLASSIC, JEAN PAUL GAULTIER. nu am vazut sa scrie cineva de el sau poate nu am citit cu atentie.e adevarat ca nu toata lumea suporta mirosul insa mie imi place. este foarte puternic.
Adela_Oana
Postat pe 21 Septembrie 2008 11:43
Bvlgari - Omnia amethyste :)
Bubbles31
Postat pe 23 Septembrie 2008 17:55
ce ma bucur ca mai nimeni nu foloseste parfumul meu...
Escada verde....
r_caurea
Postat pe 24 Septembrie 2008 12:26
eu folosesc HUGO BOSS Intense, HIPNOSE- Lancom si J'ADORE de la Dior. Sunt bestiale, fiecare pt. cate o ocazie deosebita.
clau_dya
Postat pe 25 Septembrie 2008 20:58
alien de la terry mugler, e superb, puternic si patrunzator si persista f mult. de asemenea dolce gabana rosu, este perfect si iarna are un miros si mai special decit vara, cind e frig isi schimba mirosul...si ar mai fi multe altele.
cara23
Postat pe 7 Octombrie 2008 13:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Multumesc! 7 De la: greierash_is_back 8 Ianuarie 2010 17:05
Preturi incredibile! 2 De la: ancaid 26 Martie 2010 17:35
Base un parfum ce duhneste inca 5 ani 3 De la: freakbabe 2 Ianuarie 2010 02:18
ATENTIE!!!premiile de pe kudika nu se dau! 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:50
oriflame 2 De la: cristina_birjovanu2003 23 Iulie 2010 13:49