Setari Cookie-uri

Despre celulita si zatul de cafea

Am citit un articol pe un alt site despre efectele benefice ale zatului de cafea si pentru ca am gasit acest articol m-am gandit sa vi-l transmit si voua.....sa va fie cu folos .....pupici.

Postat pe 17 Mai 2008 15:50
Tratament anticelulitic cu zat de cafea

In fiecare zi te trezesti si cu pasi nesiguri te indrepti catre bucatarie pentru a prepara cafeaua. Cu siguranta savurezi cu mare placere o ceasca de cafea naturala, aromata, care te face sa te trezesti mai repede sau te „pune pe picioare” cand esti obosita dar mai ai inca multe lucruri de facut. Insa cu siguranta nu stii ce minuni poate face pentru tine zatul ramas de la cafea...
Trebuie sa stii ca zatul de cafea poate face mult bine organismului, daca stii cum sa il folosesti: te ajuta sa reduci celulita, are efect de scrub pentru ca inlatura celulele moarte ale pielii si ii confera parului tau sanatate si stralucire. eLady.ro iti pune la dispozitie cateva trucuri care te vor ajuta sa faci economii si sa iti imbunatatesti aspectul fizic. Simplu si fara cheltuieli! Gandeste-te inainte sa mai arunci zatul care iti ramane dupa ce faci cafeaua, pentru ca il el poti gasi un izvor adevarat de resurse care sa te faca si mai frumoasa!

Postat pe 17 Mai 2008 15:51
Tratament anticelulitic cu zat de cafea
Poate ca nu stiati, insa toate cremele cu efect anticelulitic au ca ingredient de baza comun: cofeina. Si pentru ca asemenea creme nu sunt intotdeauna ieftine, exista si alternativa mai accesibila „pentru acasa”.
Poti sa iti prepari singura si fara efort financiar tratamentul anticelulitic, folosind zatul de la cafea.
Trebuie sa stii ca zatul de cafea este mult mai eficient si rezultatele sunt mai bune daca zatul de cafea este caldut cand il folosesti!
Tratamentul trebuie facut in baie, pentru a evita sa iti murdaresti casa.Ce trebuie sa faci: Amesteca o jumatate de cana din zatul proaspat care ti-a ramas de cand ai facut cafeaua cu doua linguri de ulei de masline. Amesteca-l bine si intinde-l pe zonele care iti sunt afectate de celulita.
Nu-ti fa griji daca o parte din zat cade, pentru ca pe pielea ta va ramane destul ca sa isi faca efectul.
Impacheteaza-ti zonele pe care ai pus amestecul de zat de cafea cu folie de plastic si ramai „impachetata”10-15 minute. Indeparteaza folia de plastic si curata ramasitele de zat. Fa un dus, cu apa usor calda, dar nu folosi sapun sau gel de dus. Vei vedea ca acest tratament anticelulitic da rezultate excelente daca vei repeta procedeul cel putin de doua ori in fiecare saptamana.

Postat pe 17 Mai 2008 15:51
mai sunt inca 4 articole dar revin mai tarziu!

Postat pe 17 Mai 2008 15:54
Dar de ce sa nu folosesc gel de dus sau sapun? Oricum, interesant articol, multumesc.

Postat pe 26 Mai 2008 14:58
eu am incercat fideluta,ajuta,fetelor merita,vine vara si trebuie sa fim fr.atit ca se face putina mizerie,si nu e scump,e la indemina oricui.
mari58
Postat pe 26 Mai 2008 15:40
Fidea fiarta? Zi-ne mai clar.

Postat pe 26 Mai 2008 15:43
fideluta, tu ai incercat?da roade?Bun articol, de cand caut ceva pt celulita, eu nu prea am incredere in cremele astea.Isi fac efectul f greu sau deloc.

Postat pe 26 Mai 2008 15:55
da. bun sfat. cred ca o sa-l incerc. mersi :))

Postat pe 26 Mai 2008 16:03
fetelor,fideluta,e nik-ul ei,ce spune ea cu zatul de cafea,am incercat,super,scuze daca am scris prost,azi nu-s in apele mele.
mari58
Postat pe 26 Mai 2008 16:04
dupa stiinta mea cremele anticelulitice contin cafeina, nu cofeina.

Postat pe 26 Mai 2008 17:38
broscuta,incearca,si apoi mai vb
mari58
Postat pe 26 Mai 2008 18:37
stai linistita,si eu mai gresesc,dar te rog incearca,3 zile pe saptamina,15 minute,sa vezi ce piele vei avea,sa tot fie mingiiata,eu am facut si mai fac,pa!
mari58
Postat pe 26 Mai 2008 19:10
eu acum am inceput sa iau in serios dupa ce am citit articolul pe un alt site si l-am expus si voua..am incercat o data pt ca cafeaua eu nu beau numai mama bea si trebuie sa astept mai multe zile sa se faca mai mult zat de cafea,deci am incercat si mi-a placut cum mirosea si ce piele delicata si finuta era ca m-am bucurat f mult, iar cand atingi pielea, wooow suuper, mi-a placut la nebunie...deci, in concluzie, fetelor, merita, nu te costa nimic doar ...cafea!!!

Postat pe 26 Mai 2008 21:38
sa stii , mariana nici eu nu cred in cremele astea care se zice ca face minuni, depinde de fiecare organism cum functioneaza, la unii da rezultate la altii nu da, dar de cafea nu ma las, e foarte placuta la atingere, asa cum a spus mari58, sa tot fie mangaiata...asa ca, fetelor, sa ne auzim de bine!!! Pupici!!!

Postat pe 26 Mai 2008 21:45
fideluta,mrsspt ca ai postat aici,cind mai gasesti ceva,pune eu incerc,si va zic si voua ok?
mari58
Postat pe 26 Mai 2008 21:49
si eu fac tratamentul asta de mai multa vreme, si da rezultate foarte bune, iti lasa pielea atat de fina....eu fac scrub pe tot corpul cu cafeaua(inclusiv fata), dar nu mai am rabdarea sa stau impachetata in folie. am cam infundat eu cada din cauza zatului, dar se merita!!!!!
ds82
Postat pe 26 Mai 2008 22:20
adica voi beti zat sa scapati de celulita ?

Postat pe 26 Mai 2008 22:28
Masca pentru par cu cafea.
Fa o cafea foarte tare si las-o sa se raceasca un pic. Apoi pune-ti cafeaua pe parul uscat, maseaza bine pielea capului si acopera-te pentru 10-15 minute cu un prosop: atentie, caeaua pateaza insa petele de cafe ies cu apa rece si sapun. Clateste foarte bine, mult timp cu apa calduta. Rezultatul este vizibil imediat, chiar dupa prima aplicare: parul va avea un aspect mai matasos si o stralucire deosebita, mai ales daca ai parul saten, roscat inchis sau brunet.

Postat pe 26 Mai 2008 22:42
Masca revigoranta cu zat de cafea.
Vrei un ten mult mai luminos si o piele mai ferma? Foloseste zatul de cafea care curata si inchide porii, are efect de scub si indeparteaza celulele moarte lasandu-ti tenul curat si radiind. Daca ai un ten cu tendinte de uscare, este obligatorie aplicarea unei creme puternic hidratante dupa ce dai jos masca.

Postat pe 26 Mai 2008 22:44
Pentru ten gras: Amesteca un sfert de cana cu zat ramas de la cafea cu albusul de la un ou. Fa-ti un masaj usor, de jos in sus pe fata ca sa aplici masca uniform si sa grabesti intrarea substantelor active in piele si apoi lasa pentru 5 minute ca sa se usuce. Clateste-te cu apa calduta si apoi cu apa rece. Pentru ten uscat, foloseste galbenusul de la un ou si cateva picaturi de ulei de masline in loc de albus.

Postat pe 26 Mai 2008 22:45
Zatul de la cafea te scapa si de mirosurile neplacute!
Zatul ramas de la cafeaua de diminata te ajuta sa scapi de mirosurile neplacute de usturoi, de ceapa si de peste care parca te urmaresc ori de cate ori gatesti ceva si folosesti aceste ingrediente. Freca-ti mainile cu zatul de cafea si vei vedea ca mirosurile dispar ca prin farmec!

Postat pe 26 Mai 2008 22:49
nu, nu bem zat :)) il folosim drept exfoliant pt corp, si facem masaje sa scapam de celulita.....
ds82
Postat pe 26 Mai 2008 22:54
fideluta ? adica ...dupa ce am baut cafeaua la birou sa iau zatul sa il vars in mana si sa ma ung cu el ? pai tu iti dai seama cum o sa se uite colegii la mine ?

Postat pe 26 Mai 2008 23:38
:) nu zatul de cafea... face minunea...ci ...mirosul de cafea... un truc vechi era cand vrei sa testezi mai multe parfumuri ... imediat unul dupa altul... intre ele baga nasu in cutia cu cafea... iar atunci vei simti mirosul fiecarui parfum in parte exact cum trebuie sa se simta

Postat pe 26 Mai 2008 23:42
fideluta mrss,osa fac pe par,si zic.stefan nu faci asta cind te vede cineva,arati ca negroteii,si se sperie lumea draga
mari58
Postat pe 27 Mai 2008 00:53
fetelor eu am citit articolul ieri, si acum am incercat pe propria-mi piele.Este super, pielea a ramas ff fina. Eu pe langa ce scria in articol,dupa cele10-15 min am frecat pielea cu zatul si este super.
Mersi fideluta, sper sa dau jos celulita asta in cateva sapt-luni?
mihaelena
Postat pe 27 Mai 2008 09:05
nu aveti pt ce, sper sa reusesc si eu, numai bine, fetelor!!!

Postat pe 27 Mai 2008 20:28
fideluta,ceva nou,eu incerc si va zic si voua,acum aveti incredere nu?
mari58
Postat pe 28 Mai 2008 23:01
hmmm foarte interesant!!!
lydia23
Postat pe 29 Mai 2008 17:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Atrenament optim pentru conditionare metabolica (slabire) 8 De la: cioxy 12 Iunie 2009 21:43
REMODELARE CORPORALA IN CONSTANTA 1 De la: kudika198556 21 Iunie 2010 22:04
slabiti dansand! curs gratuit de tango argentinian la Iasi! 1 De la: TangoFeliz 25 Noiembrie 2010 19:08
buna 2 De la: kudika411298 9 Decembrie 2013 21:03
Reductil 23 De la: kudika168237_dana 25 Iunie 2010 22:00