Setari Cookie-uri

Poate moda sa schimbe o societate?

Traim intr-o lume unde conteaza foarte mult aspectul fizic,in special imbracamintea,credeti ca acest lucru va poate influenta viata intr-un anumit fel? Credeti ca moda poate influenta societatea ca aspect?

Postat pe 28 Iunie 2008 20:00
niciodata atat timp cat societatea va fi formata majoritar din personalitati puternice - si fiecare va adopta un stil propriu. Daca societatea e formata din oameni slabi, atunci cei slabi ii vor copia mereu pe cei puternici si vor adopta atitudinea acestora oricare ar fi ea
amme22
Postat pe 28 Iunie 2008 20:32
Sunt de acord ca in lumea actuala aspectul fizic conteaza foarte mult. Nu mi se pare un lucru prea bun, dar aceasta este situatia si trebuie sa o luam ca atare, pentru ca este o regula a lumii in care traim. Nu spun ca trebuie neaparat sa ne supunem acestei reguli si sa o aplicam in orice situatie, dar trebuie macar sa tinem cont de ea pentru a functiona "normal" in societate.

Cantitatea de informatie pe care o procesam zilnic este imensa, tocmai de aceea IMAGINEA in general (si implicit aspectul fizic, ca parte a acesteia) a devenit foarte importanta - se presupune ca ea concentreaza esenta obiectului/ produsului/ persoanei/ institutiei/ tarii pe care o reprezinta (ceea ce este de foarte multe ori fals). De aici si cantitatea crescanda de finante directionate care "relatii publice", "marketing", publicitate, chestiuni de imagine de tara, samd. Chiar fotografiile membrilor kudika le influenteaza acestora "imaginea" pe site - in sensul ca ideile lor pot fi uneori judecate prin prisma fotografiilor postate, si nu neaparat prin valoarea reala a acelor idei.

Dar revenind la moda si cum ne influenteaza viata, ei bine pe a mea o influenteaza in sensul ca ma machiez si imi "stilez" parul in fiecare zi, desi in principiu nu sunt de acord cu machiajul zilnic, si nici cu parul mereu coafat in forme "la moda". Asta pentru ca pur si simplu pretuiesc Naturalul inainte de toate (naturalul ingrijit, bineinteles). Dar trebuie sa ma machiez si sa ma coafez zilnic, pentru ca acesta este standardul, iar la serviciu (mai ales) trebuie sa te prezinti strict conform standardelor pentru a fi acceptat si apreciat.

Este trist insa ca uneori o femeie nemachiata, desi frumoasa, este considerata mai putin atragatoare decat o femeie machiata. In sensul acesta mi-e sincer dor de perioada liceului si primilor ani de facultate cand machiajul era o chestiune rara si absolut optionala, iar cand un baiat iti facea "ochi dulci", stiai ca ti-o facea pentru frumusetea ta Adevarata, Naturala, "neimbunatatita" cu machiaje si cu produse de stilat parul.
Pe scurt, mi-ar placea ca machiajul si coafura sa fie "artificii" pe care le aplicam din cand in cand, de amorul artei, si nu o regula zilnica. Dar intr-o anumita masura trebuie sa ne conformam, pentru ca "asta e moda". :)

Cu privire la a doua intrebare, nu sunt sigura ca o inteleg: "Credeti ca moda poate influenta societatea ca aspect?" Automat moda influenteaza societatea ca aspect, poate ai vrut sa intrebi altceva?

Postat pe 28 Iunie 2008 21:55
In ceea ce priveste afirmatia lui amme asupra personalitatilor puternice vs. slabe, sunt de acord pana la un punct. Parerea mea este ca si personalitatile puternice se conformeaza totusi modei, cel putin in temeni generali. Spre exemplu: nu poti sa iesi pe strada in toga romana, oricat de bine crezi ca ti-ar sta; nici in rochie de bal stil Ludovic XIV, nici in chimono, cu sosete albe si slapi. Vrem sau nu, toti ne conformam mai mult sau mai putin modei societatii din care facem parte. Asta doar daca nu vrem sa ne priveasca lumea pe strada ca pe niste ciudatenii! :) Moda in general stabileste anumite limite, iar indivizii sunt liberi sa improvizeze si sa re-creeze frumosul in cadrul acelor limite. Din cand in cand aceste limite se schimba, ne trezim in alt cadru, unde trebuie sa reinventam esteticul imaginii dupa alte reguli ale jocului. Eu cred ca toti ne conformam modei, insa unii o fac in mod amanuntit, altii mai lax, unii mai strict, altii mai inventiv. Depinde de imaginatia si interesul fiecaruia pentru acest domeniu.

Postat pe 28 Iunie 2008 22:53
da, ai dreptate, cei puternici se conformeaza modei in termeni generali. De multe ori imi este lene sa-mi duc ideile pana la capat. Sunt incredintata ca cei mai multi isi dau seama ce vreau sa spun.
amme22
Postat pe 28 Iunie 2008 22:57
Si eu sunt convinsa ca majoritatea au inteles ce spui, amme.:) Afirmatia mea era doar o precizare, nu o corectura la spusele tale.

Postat pe 28 Iunie 2008 23:33
multumesc
amme22
Postat pe 28 Iunie 2008 23:36
Un pupic si o bere?! :) Cu mare placere, nu refuz! (desi bere beau mai rar, trebuie sa recunosc)

Postat pe 28 Iunie 2008 23:55
Oamenii puternici influentzeaza moda (remeber Coco Chanel?)
anarki91_myself
Postat pe 8 August 2008 18:42
Ceea ce porti arata cine esti cu adevarat si ce crezi despre tine.Moda e trecatoare astazi un lukru e la moda miine poate fi deja demodat.Tivurile urca si coboara,pantalonii se largesc sau se strimteaza,toate pentru profitul fabricantilor si al creatorilor de moda,care obtin profituri uriase de la un public usor de manevrat..Nu importa cred eu moda ci stilul pe care il ai tu .Importa ca haina pe care o porti sa nu o mai aiba nimeni.Alege-ti o imracaminte de calitate,care v-a dura-nu care se demodeaza repede.Sa ne amintim cuvintele biblice-"Chipul lumii acestea trece".
aleera
Postat pe 9 August 2008 23:27
da, moda poate schimba societatea; gandestete la experimentul facut, din pacate nu mai stiu numele respectivului, pe baza blugilor pana la un momendat purtati doar de muncitorii din clasele inferioare intrucat deminul nu era considerat un material sa zicem "nobil"...respectivul profesor a pus un anumit grup de studenti din clasele sale sa poarte blugi un timp, zi de zi, sa se plimbe pe strada in vazul intregului oras pana cand a devenit "obigatoriu" un pantalon din denim in garderoba...deci...
mirelacm
Postat pe 10 August 2008 19:26
fetelor, avem un magazin NOU online, pls check this out!
poate gasiti ceva care sa va incante ochiI!!

http://alexandrinasmemories.blogspot.com/

Greenie
Postat pe 16 Ianuarie 2009 14:05
in nici un caz ... fiecare are stilul prpriu si gusturile lui
_dulcik_
Postat pe 5 Martie 2009 13:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CASTIGATORII 1 De la: MYADYA 30 Martie 2010 14:39
Confort la cele mai mici preturi 1 De la: inventator 25 Noiembrie 2008 17:56
Tinute revelion 3 De la: ladydyy31 24 Decembrie 2009 17:13
Salut 14 De la: kudika003709 12 Aprilie 2009 12:32
Vreau un copil 9 De la: elenavioleta 26 Ianuarie 2010 16:08