Setari Cookie-uri

CE PARERE AVETI DESPRE REINCARNARE?

Credeti in reincarnare? Daca da.. cum ati ajuns la aceasta concluzie? Si daca nu credeti.. de ce anume? Ce credeti ca se intampla cu noi dupa ce murim?

Postat pe 8 Iulie 2008 12:11
NU,mi-i se pare o prostie reincarnarea asta...........nu exista,nu cred in asa ceva.S-ar putea sa existe totusi ceva samanta acolo....DE ADEVAR.....dar ft putin.Eu cred ca dormim acolo in mormant (defapt sufletele noastre,),si ne trezim toti la ziua judecatii,si acolo va fii cea mai grea perioada .Si-atat.

Postat pe 9 Iulie 2008 01:04
:) Esti simpatica rrebela.. Recunosc ca eu cred in reincarnare si mai recunosc ca am citit mult timp si multe lucruri pana sa ajung la aceasta concluzie. Avand in vedere ca si biblia pomeneste de reincarnare in multiple pagini.. Cred ca primul lucru care m-a facut sa gandesc ,,mai incolo,, de ziua judecatii a fost urmatorul fapt: sa zicem ca ai dreptate si dupa moarte, ne trezim toti la ziua decisiva pt noi, marea judecata. Ok.. dar avem noi habar cate suflete se afla in asteptare acolo?? Va dati seama de la inceputul lumii cati oameni au murit si cati vor mai muri pana sa vina ziua respectiva? Sute, mii de miliarde.. Marea mea dilema a fost, unde vom incapea toti, dupa ce vom fi iertati? Pt ca am avea nevoie de minim 10 planete pt a avea loc fiecare De la aceasta mica nedumerire, am inceput sa caut. Si am gasit raspunsurile in care cred cu tarie azi. :)

Postat pe 9 Iulie 2008 02:45
Da, pai ai dreptate..........oofff nu stiu ce sa zic? pe mine ma sperie chestia asta cu.........reincarnarea,moartea,ziua judecatii,etc.Eu cred ca orice e posibil.....dar..mai cred ca unele intrebari nu au raspunsuri......dar....cred ca sunt si oameni care stiu intradevar despre reincarnare si altele......care fac parte din viata.......si nimeni nu zice nimic,sunt atatea lucruri paranormale ce se intampla si sunt multi care stiu adevarul.....dar nimeni nu zice nimic..

Postat pe 9 Iulie 2008 12:54
Si sper ca nu te stresez........... poop.

Postat pe 9 Iulie 2008 12:56
:) Sa ma stresezi? Dimpotriva, ma bucur ca ai raspuns la intrebarea mea si iti multumesc.

Postat pe 9 Iulie 2008 14:23
Ma obsedeaza gandul ca suntem nemuritori si ca vine o clipa cand trecem dincolo, ca sa ma exprim crestineste. E impotriva crestinismului sa vb de reancarnare dar am fost atrasa de orice comentariu sau dovada si cred ca exista reancarnarea.Si mai cred ca am intalnit oameni cu acre am colaborat si in alta viata, sunt anumite lucruri care ma face sa cred. Ai cunoscut vreodata pe cineva si sa spui:'am sentimentul ca l-am mai intalnit sau ca il cunosti de o viata?'Mai exista si Karma
protopa
Postat pe 10 Iulie 2008 12:57
Eu cred ca Dumnezeu exista si nu cred ca putem trai de 2 ori sau de cate ori cred unii.Parerea mea e ca asta e singura viata data de Dumnezeu ,si trebuie profitata de ea in ordine buna,si ce-a de-a doua viata va fii dupa ce murim si gata.Si fiecare se duce dupa faptele lui facute in ce-a de-a doua viata.......cred ca orice e posibil,pana la reincarnare.

Postat pe 10 Iulie 2008 18:47

Postat pe 10 Iulie 2008 18:48
mm buna namaste ..ai ridicat o problema interesanta cu care mi-am batut capul si eu ceva vreme. Ai spus ca in Biblie se vb de reincarnare...mmm din cate stiu e vorba doar de un singur caz : proorocul Ilie care s-a reincarnat in Ioan Botezatorul din ce am citit eu asta pare a fi caz singular, pt. ca a fost vorba de unul dintre cei mai importanti prooroci si mnah 'merita' sa se mai nasca odata ...dar nu stiu daca e cazul si pt. toti muritorii de rand

Stii alte situatii in care s-a vb de reincarnare in Biblie?
Josie
Postat pe 11 Iulie 2008 01:04
Buna Namaste. Tema ta e excelenta si in primul rand vreau sa te felicit pentru aceasta propunere.
Cred in reincarnare desi .... e impotriva credintei. Dar cred,cred in viata de dupa moarte ... si cred si in judecata de apoi si cred in Dumenezeu E ciudat. Probabil cu totii va intrebati ... cum e posibil sa crezi in toate? Acum o sa va raspund .... consider k dupa fiecare viata ... primim o alta viata .. in functie de ce am facut in viata anterioara.(cat de buni sau rai am fost ;)), astfel se face ... ca te poti reincarna intr-un fluturas ... sau o molie :)) sau poate traim acceasi viata,pt ca D-zeu ne da sanse ... asadar .. poate unora le mai da o sansa la viata de om ... . De ce cred in toate astea?? De foarte multe ori mi s-a intamplat sa merg in unele locuri .. in care cu sigurantza nu am mai fost niciodata si ...sa imi para foarte familiare sau ... sa fac unele lucruri ... pe care ... sunt sigura ca le-am mai facut ... insa e clar k nu le mai facusem in aceasta viata pt ca nu avusesem ocazia.
Am fost in Italia in vacantza. In trip-ul meu cu masina .... la un momendat ... am oprit intr-un satuletz ... mic ..si uitat de lume ,la un bar,sa imi iau ceva de baut. In momentul in care am intrat in acel baruletz ... puteam sa jur ca am mai fost acolo. Cunosteam acel loc perfect ..... am crezut k e doar o coincidentza,k poate acel locusor seamana cu vreo alta locatie,k poate am vazut la tv.... Am luat totul i n calcul... dar NU. Toate aceste variante mi le dadeam eu cu forta din teama care ma cuprinsese ..... pt k ... aveam 2000 de intrebari si nici un raspuns.Nu aveam cum sa vad la Tv dat fiind k era doar un sat mic mic mic .... departe de a fi o zona turistica ....
Si lista ar putea continua la nesfarsit... dar nu vreau sa va plictisesc.
Da!!!! Cred cu desavarsire in reincarnare!

Uhhhh ... am uitat sa precizez ceva .... de ce mai cred eu k ne reincarnam?? Sa nu ne plictisim pana la judecata de apoi =)))))))))

V-am pupat!!
_Patricya_
Postat pe 15 Iulie 2008 03:17
eu cred ca probabilitatea existentei reincarnarii este de 50%, la fel ca si a divinitatii, de altfel; este un subiect incitant, la fel si existenta unor universuri paralele.
ada_t
Postat pe 15 Iulie 2008 15:22
cred in reincarnare, pentru ca mi-e imposibil sa cred ca odata cu trupul nostru s-a format si sufletul....eu zic ca un suflet asteapta sa se reincarneze intr-un corp care i se pare potrivit, si odata cu reincarnarea intr-un alt corp, pe parcursul vietii mai sunt si "scapari" ale sufletului cu imagini din viata anterioara, in care ca om realizezi ca unele persoane sau locuri ti se par familiare.
Mai cred ca si de la sufletul anterior avem si diverse deprinderi, de exemplu fobiile, sau poate chiar hobby-urile, si pasiunile.
stiu ca e ciudat ce spun, dar eu cred de ceva vreme ca in viata anterioara persoana care a detinut sufletul meu, a murit strangulata, deoarece am o sensibilitate cand cineva imi atinge gatul....la fel poate fi si cu cineva careia ii este frica de foc, apa..etc.


pacat ca nu avem dovezi clare pentru ceea ce credem.
micky_ai
Postat pe 15 Iulie 2008 16:28
janice, sunt mai multe situatii in biblie care fac referire la reincarnare si am sa ti le postez in aceasta seara.. mi-ar placea sa o pot face acum insa timpul nu imi permite. Si, chiar daca nu as avea alte citate.. faptul ca acest caz singular la care te referi tu este mentionat, da veridicitate reincarnarii. Si apoi, daca stam bine si ne gandim, isus a inviat din morti. Ceea ce tot reincarnare inseamna, chiar daca nu si-a schimbat corpul fizic.

Postat pe 16 Iulie 2008 17:06
Deci.. am sa incerc sa fac un mic rezumat a ceea ce spuneam in mesajul meu de ieri. Exact cum mentiona janice, marea referire a bibliei la reincarnare este facuta in Matei, cand se spune clar ca Ilie s-a reincarnat in persoana lui Ioan Botezatorul. Alte referiri mai putin directe dar evidente( interpretabile sa le spunem), se fac in Revelatia, unde putem citi: ,,Pe el, cel care trece peste vointa, il voi face pilon in templul Dumnezeului meu si nu va mai trebui sa iasa,,. Adica, acel care va reusi sa treaca peste dorintele lumesti, va primi un loc in casa lui Dumnezeu si nu va mai trebui sa se intoarca pe pamant. Tot in Revelatia putem citi ,,Celui care a trecut peste vointa sa ii dau sa manance din copacul vietii..,,. Pe de alta parte, in multe alte religii se vorbeste foarte clar si direct despre reincarnare. Sute de milioane de oameni de pe toata planeta cred in acest lucru.. De ce nu ar fi adevarat? Exact cum nu putem dovedi, la fel nu putem nici combate aceasta teorie.

Postat pe 17 Iulie 2008 13:20
Cred ca exista reincarnare pt ca multe documente, inscrisuri atesta acest lucry. Din cate stiu, In cadrul Consiliului de la Niceea(nu-mi amintesc anul exact aprox 300)s-a hotarat scoaterea anumitor pasaje din Biblie, inclusiv a celor legate de reincarnare. Motivatia vreau sa cred ca a fost una nobila: aceea de a motiva oamenii sa tinda spre o viata mai pura, sa nu-si neglijeze sufletul in ideea ca daca exista mai multe vieti/sanse pot amana "indreptarea".

Postat pe 31 Iulie 2008 03:10
mie chestia cu reincarnarea mi se pare o mare tampenie.
morticia_adams
Postat pe 31 Iulie 2008 18:18
da , cred!
de ce cred...mai incolo !

Postat pe 31 Iulie 2008 18:29
nu cred si nici nu vreau sa cred. Ce rost are sa te tot invarti pe pamant aiurea?
amme22
Postat pe 31 Iulie 2008 21:48
se spune ca dumnezeu are si el o limita in ceea ce priveste imaginatia si deja-vu-urile sunt amintiri dintro viata anterioara.
da' ce ma uimeste pe mine ca toti, sau aproape toti , ce care cred in reincarnare , au fost intro viata anterioara ba printesa de wells , ba regina cleopatra , ba curtezana la curtea regelui arthur, ba henric a tz-ulea, ba frantz ferdinand , ba muschetar al reginei.....
n-ai sa auzi ca au fost , boschetar in mahalalele ploiestiului, rrom de satra nomada, gunoier la grajdurile imparatului hirohito, pazitor de sticle goale sau marinar la galere, prostituaa din fundu parisului, croitoreasa de chiloti sau mai stiu io ce cultivatareasa de corcoduse din greonlanda...nuuuuu! aceste ocupatii sunt luate de cei care nu cred. in reincarnare.

Postat pe 31 Iulie 2008 21:58
nu te contrazic. Banuiesc ca daca as fi fost nu stiu ce vedeta acum as fi apreciat mai mult viata cu toata partea ei materiala. Ori eu m-am cam plictisit de toate. Si pe viitor nu mai vreau nici o reincarnare, nimic. Mie imi ajunge cat a fost.
amme22
Postat pe 31 Iulie 2008 22:03
nu zice nu!
poate intro viata viitoare , o sa stam amadoi tolaniti la soare in niste sezloange spatiale si ne vom aduce aminte printre picaturi de ceea ce am scris aici si vom rade pe sub mustacioare!

Postat pe 31 Iulie 2008 22:05
ei da... nu mai vreau sa ma reintorc nici sa stiu ca am sa am un castel de aur. NU VREAU.
amme22
Postat pe 31 Iulie 2008 22:07
oricum mi se pare o prostie fara sens reincarnarea
amme22
Postat pe 31 Iulie 2008 22:08
pot sa incerc sa te conving de contrariu!? macar putin!

Postat pe 31 Iulie 2008 22:09
nu ai cum. Ar trebui sa demonstrezi sensul reincarnarii. O demonstratie care sa convinga.
amme22
Postat pe 31 Iulie 2008 22:10
cum practic mi-ar fi imposibil sa o fac , imi ramane teoretic si utopic.
hai sa luam primu' exemplu, cel cu imaginatia limitata a lu' dumnezeu.
in 6000 de ani, varsta probabila religioasa, au trecut generatii si generatii de oameni. o cifra exact nu se poate da, da' estimam . sa zic vreo 100 de miliarde de suflete.
e, inchipuie-ti ce aglomeratie ar fi in rai la cifra asta!!

Postat pe 31 Iulie 2008 22:30
ei inchipuie-ti ca de aia iadul se numeste iad: pt ca e supraaglomerat
amme22
Postat pe 31 Iulie 2008 22:39
saracii , stau pe paturi supraetajate!!
da' principiu' e acelasi. aglomeratia e si intro parte si in cealalta. iti dai seama ce munca de sisif sa ai fise de post pentru 50 de miliarde de suflete?

Postat pe 31 Iulie 2008 22:46
nu cred ca e nevoie de vreo evidenta. Eu zic ca dincolo nu mai e nimic decat un somn fara sfarsit.
amme22
Postat pe 31 Iulie 2008 22:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am fost adoptat de la un centru de copii sau nu? 10 De la: kudika434599 23 Aprilie 2012 21:12
oare ma anseala!? 50 De la: kudika014690 29 Septembrie 2009 22:41
Motan agitat 2 De la: Car0line 6 Martie 2016 15:58
casa de avocatura Coltuc 2 De la: vivi_annna 3 Aprilie 2008 12:25
Persuasiune 3 De la: dandanaua_reloaded 8 Noiembrie 2009 14:45