Setari Cookie-uri

Bagajul Vietii.

Atunci cand iti incepi viata ai in mana o valijoara.Pe masura ce trec anii bagajul tau, insa, se mareste...pentru ca sunt multe lucruri pe care le aduni pe parcursul drumului tau crezand ca sunt importante.
La un moment dat al drumului tau, intelegi ca devine insuportabil sa cari atatea lucruri.
Cantaresc prea mult.
Poti alege: - sa te asezi pe marginea drumului asteptand ca cineva sa te ajute, ceea ce e destul de dificil...pentru ca toti ceilalti care vor trece pe acolo vor avea si ei propriul lor bagaj si risti astfel sa iti petreci tot restul vietii asteptand...sau...poti diminua greutatea, eliminand ceea ce nu-ti foloseste.
Dar ce ar trebui aruncat?
Incepe in primul rand sa scoti totul afara pentru a vedea ce se ascunde in bagaj...
Prietenie, Bunavointa, Iubire, Tandrete, Generozitate, Bucurie, Simpatie, Speranta...
Foarte bine!!!
E suficient, dar...este ciudat faptul ca nu sunt grele deloc!!!
Insa ai...si altceva care cantareste destul de greu...Forteaza-te sa le scoti afara...of, este - mania- vai, cat cantareste!
Contiuna sa scoti afara:Neintelegerile, Teama, Pesimismul...Descurajarea aproape ca te trage in jos si te inabusa in aceasta parte a valizei.
Acum scoate afara cu toata puterea ta ceva ce era ascuns in bagaj - Zambetul -care ramasese pe fundul valizei.
Mai scoate un zambet, si...inca unul...iata ca pana la urma iese Fericirea...
Pune din nou in valiza si arunca Tristetea.
Acum ar trebui sa-ti pui in bagaj Rabdarea pentru ca se arata destul de necesara.Fa in asa fel incat sa pui in bagaj si Puterea, Curajul, Speranta, Entuziasmul, Echilibrul, Responsabilitatea, Toleranta, Buna-dispozitie...
Scoate orice fel de grija, preocupare si lasa-le.Te vei gandi dupa aceea ce trebuie sa faci cu ele.
Bine.
Acum bagajul tau e gata...il poti folosii din nou.
Nu uita sa faci actiunea aceasta de mai multe in viata ta..pentru ca drumul este foarte lung.
deea_elena
Postat pe 19 Iulie 2008 18:03
ce dragutz
criss_a
Postat pe 22 Iulie 2008 12:22
chiar dragut si daca ma gindesc mai bine plin de substraturi
casnicie
Postat pe 24 Iulie 2008 21:10
dragute vorbe, dar asa greu de urmat ;((
mona_ghunim
Postat pe 26 Iulie 2008 14:17
Adevarate vorbe, care bine ar fi sa devina fapte! Dar e asa usor sa vorbim toti si mai greu sa actionam. Asa este viata noastra..un bagaj..mai mare sau mai mic.Bine ar fi sa avem acolo doar ceea ce ne trebuie, desi unii au poate prea multe, altii prea putine...dar mereu vrem ceva NOU...asa ca trebuie sa fie loc suficient. Daca bagajul e plin si potrivit de greu pt orice calatorie am face, inseamna ca o putem lua la drum.Si nimic nu ne-ar speria, pt ca am scoate din bagaj exact ce am avea nevoie.
dannielle
Postat pe 16 August 2008 17:57
Mare DREPTATE AI! DAR FACEM NOI ASTA VREODATA?
ADEVARUL ESTE CA UITAM SA FIM BUNI SA ZAMBIM
, SA NE BUCURAM DE ZIUA PE CARE O TRAIM. TIPAM LA COPII, NE GANDIN NUMAI LA BAIE, LA SERVICII MAI BUNE,SI TOT ASA....
cafea
Postat pe 20 August 2008 12:51
http://www.slideshare.net/guest54e897/bagajul-vietii-222971/
beem
Postat pe 20 August 2008 13:53
Frumoasa pilda si plina de intelepciune!!Ar fi grozav sa si reusim sa punem in aplicare ceea ce sugereaza ea.....cu atat mai mult cu cat,te contrazic,este posibil ca drumul nostru sa nu fie atat de lung si atunci poate am regreta stiind ca am facut atat de putin in calatoria noastra impovarandu-ne cu atatea lucruri inutile!!!Ca sa nu mai spun ca aceasta ,,calatorie,, nu o facem singuri,ne intalnim in drumul nostru si cu alte persoane,cu bagaje tare incarcate,care ne vor arunca din cand in cand ,,greutatea ,,lor........sau multi dintre noi ne insotim in aceasta calatorie cu cineva si ar fi frumos sa ne bucuram de drumul parcurs impreuna si sa aruncam amandoi din trairile negative,astfel incat bagajele noastre sa fie usoare si sa le putem duce usor impreuna pana la sfarsitul drumului,bucurandu-ne de tot ce ne ofera mai frumos calatoria....
mell_30
Postat pe 23 August 2008 17:47
CE USOR DE ZIS.OARE ASA USOR SE POATE ARUNCA RAUTATEA,MANIA SI ALTE BAGAJE CARE NE IMPOVAREAZA?!NU CRED!ACESTE SENTIMENTE SE DEZVOLTA IN TIMP.SI SE NASC IN ANUMITE CONJUNCTURI.DACA TOTUL IN JURUL NOSTRU S-AR SCHIMBA,DACA TOTUL AR FI FRUMOS SI TOTI OAMENII BUNI,POATE CA AM PUTEA SA SCAPAM DE BAGAJUL ASTA.CU O FLOARE NU SE FACE PRIMAVARA.DEGEABA IL ARUNCI,CA TREC ALTII PE LANGA TINE SI TE IMPOVAREAZA LA LOC.TRAIM INTR-O COMUNITATE.SI FARA SA VREM ISI PUNE AMPRENTA ASUPRA NOASTRA.

Postat pe 1 Septembrie 2008 19:57
De la: dennys2008ro, la data 2008-09-01 19:57:51CE USOR DE ZIS.OARE ASA USOR SE POATE ARUNCA RAUTATEA,MANIA SI ALTE BAGAJE CARE NE IMPOVAREAZA?!NU CRED!ACESTE SENTIMENTE SE DEZVOLTA IN TIMP.SI SE NASC IN ANUMITE CONJUNCTURI.DACA TOTUL IN JURUL NOSTRU S-AR SCHIMBA,DACA TOTUL AR FI FRUMOS SI TOTI OAMENII BUNI,POATE CA AM PUTEA SA SCAPAM DE BAGAJUL ASTA.CU O FLOARE NU SE FACE PRIMAVARA.DEGEABA IL ARUNCI,CA TREC ALTII PE LANGA TINE SI TE IMPOVAREAZA LA LOC.TRAIM INTR-O COMUNITATE.SI FARA SA VREM ISI PUNE AMPRENTA ASUPRA NOASTRA.


Din pacate ce scrie mai sus este un trist adevar al vietii noastre cotidiene.....

Postat pe 8 Decembrie 2008 14:54
foarte frumos...si adevarat,dar ce ne face sa pastram in bagaj tocmai ce nu ne trebuie?offff
dalilascumpy
Postat pe 7 Februarie 2009 15:48
ff frumos!!!!!!!!!!
daiaa
Postat pe 20 Februarie 2009 23:44
eu an bagajul meu ...am strans ...experienta ,iubire ,bucurie ,lacrimi si multa multa credinta si nu e greu deoarece mereu ampart prietenie,zambete ,dragoste lacrimi de bucurie ,lacrimi de tristete ,ancurajare si credinta........
erikahd2008
Postat pe 20 Februarie 2009 23:46
io strang intro pungulita, d-aia mica de medicamente, toate bagajele!

Postat pe 21 Februarie 2009 00:09
e important pentru fiecare din noi sa ne desfacem din cand in cand bagajul,sa analizam,sa pastram numai ce ne foloseste....dar ce ne facem knd cei de langa noi nu fac acelasi lucru?? knd incearca sa ne inufle aceste rautati...?knd ei au bagajul supraincarcat??... in bagajul meu as pastra iubirea,bunatatea,credinta,puterea,etc... si...prefer sa prind trenul vietii la timp,sa nu plece din gara fara mine
SweetHappyButterfly
Postat pe 21 Februarie 2009 01:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna seara 45 De la: Fulg-de-nea 9 Octombrie 2013 18:45
o intrebare 10 De la: battleofwits 27 Octombrie 2010 17:38
care sunt cele mai mari temeri ale voastre ??? 101 De la: 90701 17 Septembrie 2009 19:15
i need you......pls.. 19 De la: blaa 29 Ianuarie 2010 16:40
relatie la distanta 9 De la: Anelisze 27 Decembrie 2009 17:58