Setari Cookie-uri

sex neprotejat

.......neprotejat doar cu cine se poate controla.....protejat cu necunoscuti(mai bn sa nu existe asa cva),dar intr-o relatie,sexul neprotejat e ok daca partenerul poate controla momentul ejacularii.......dar nu se poate face cu oricine asa....intradevar ..si cel mai bn ramane tot metoda cu prezervative si pilule............dar se poate si asa.......
georgy_ana
Postat pe 8 August 2008 21:22
din nefericire Andreea si eu am trecut prin aceasi faza ca tine. Pot spune ca stiu o gramada de lucruri despre contraceptie, multe din prietenele mele ma intreaba pe mine despre asta dar...Iau anticonceptionale de ani de zile, dar periodic fac pauza de o luna, doua sub urmarirea medicului.Am o relatie stabila de ani de zile si am ales aceasta metoda de cotraceptie.In perioadele de pauza, foloseam prezervativul dar acum mai bine de un an in o seara ne-a cam luat valul si am facut dragoste si fara (am facut prostia asta de 3 ori in 7 ani de viata sexuala)Am ramas insarcinata, nu era momentul si..., a fost groaznic si am hotarat ca sexul neprotejat e PROSTIE CURATA. Si DA, recunosc, eu am fost proasta! caci eu am vrut zicand clasicul,,mie nu mi se va intampla". Si iarasi ati spus un mare adevar:daca nu il cunosti suficient te poti "scoate" de cine stie ce boala...poate el nici nu stie ce virus poarta, dar ti-l ,,ofera 'si tie!
euLaura
Postat pe 10 August 2008 22:21
Intr-o zi ma intalnesc cu un cunoscut.Saracul era in incurcatura, nu stia daca sa ma salute sau nu.Am uitat sa spun ca tocmai se pregatea sa intre intr-un spital dermato.L-am salutat eu si l-am intrebat care e problema.Facuse sifilis si acum se trata.Nu suporta prezervativul.Era un faza a2-a.A facut tratament si nu stiu cate controale.Dar la ce i-a folosit patnia?Tot neprotejat face sex.Cum sa numim acest comportament?
claudea69
Postat pe 10 August 2008 22:27
Fetelor atata timp cand barbatul isi controleaza momentul ejacularii eu zic ca nu mai trebuie prezervativ sau anticonceptionale... bine ca mai exista acel strop al placerii care este si el un risc de a ramane insarcinata.. Parerea mea este ca trebuie sa ne protejam (eu una dau sfaturi dar nu ma protejez ) Depinde si de ce ai la usa.. Valabil la femei cat si la barbati...



www.sepoarta.ro
Andreea_B21
Postat pe 10 August 2008 22:42
De la: aleera, la data 2008-08-07 22:52:59Nu importa cum este sexul important e k el sa fie protejat !!!!!!!!!!!!!!!


adica sa o ai in ghips!!!!

Postat pe 18 August 2008 20:12
De la: claudea69, la data 2008-08-10 22:27:56 Intr-o zi ma intalnesc cu un cunoscut.Saracul era in incurcatura, nu stia daca sa ma salute sau nu.Am uitat sa spun ca tocmai se pregatea sa intre intr-un spital dermato.L-am salutat eu si l-am intrebat care e problema.Facuse sifilis si acum se trata.Nu suporta prezervativul.Era un faza a2-a.A facut tratament si nu stiu cate controale.Dar la ce i-a folosit patnia?Tot neprotejat face sex.Cum sa numim acest comportament?


inconstienta. eu stiu unul care i-a dus nevestei lui acasa frumusete de sifilis. x-uri sau cruci in sange. brrrrrrrrrrr. si l-a mai si iertat. mde- al ei. stiu ca sunt destiu care merg pe la fetele de pe variante si fac sex neprotejat. sa nu mi se faca pielea de gaina?! brrrrrrrrr
melicutza
Postat pe 25 August 2008 18:28
nu sunt de acord cu sexul nprotejat cel mai bn e sa pui caciula sau alte metode...fie ca esti intr-o rel de durata , aventura sau chiar casat, cu boala nu e de joaca sau i cel mai rau caz , avorturile.....care distrug org femeii

Postat pe 25 August 2008 18:56
dar daca esti casatorita tot cu prezervative faci dragoste?poate sotul te insala si atunci nu tot acelasi risc
dilimari
Postat pe 26 August 2008 10:59
daca relatia este la inceput cea mai buna metoda este prezervativul.

pe parcurs ce relatia avanseaza si parteneri si-au facut un control si totul e ok, parteneri pot renunta la prezervativ si se pot axa pe alte metode de protectie si aici vb de sarcina.

depinde foarte de mult de cuplu.

eu inca folosesc prezevativul. e cea mai usoara metoda de folosit.
anderson
Postat pe 26 August 2008 13:49
Sa va intreb altceva... Lasati ca el nu suporta, nu simte mare lucrul in timpul actului sexual cu prezervativul, dar sa fie efectiv alergic la prezervativ, chiar doctorul sa-i confirme acest lucru , ati auzit cazuri?
Eu una n-am avut nici o problema cu fostul prieten, De fiecare data ma ferea, era expert in acest domeniu asa ca...Da, stiu ce reiscuri poate exista, insa...socoteala de-acasa de multe ori nu se potriveste cu cea din targ :D

Postat pe 30 August 2008 15:44
ca nu suporta caciula e vrajeala barbatilor..........o simt mai b cand nu e acoperita.........dar o sa le raceasca capul pana la urma........

Postat pe 30 August 2008 19:48
De data asta am facut-o neprotejat, am incercat si cu caciulita, dar na ... nu ne-a placut si acum astept sa vad daca e vreun semn de sarcina (fiind inainte de ovulatie, oricum nu a ejaculat in mine, stau un pic cu teama) ... nu ma deranjeaza, dar parca nu's pregatita inca ...

Postat pe 31 August 2008 15:32
eu una fac sex neprotejat si la ora actuala...adevarul e ca ma casatoresc in curand si am un partener stabil...ceea ce mai vreau sa specific e ca fac sex neprotejat de 8 ani si nu am luat niciodata o boala...imi fac analizele regulat...si nu am ramas gravida niciodata...cred ca sexul cu prezervativ ii ia tot farmecul sexului in sine...poate nu este corect...poate e corect sa te protejezi...dar traind cu frica in san niciodata nu ne vom bucura de placerile vietii...iar pe langa asta nu cred ca cineva se culca cu persoane in care nu au incredere...
tupeista
Postat pe 31 August 2008 22:07
nu e vb ca te culci cu pers de neincredere....in fine sunt altele care o fac........dar eu am un iubit de 7 ani si tot cu prezervativ ne protejam,asta nu ca nu am incredere in el ci faptul ca nu vreau sa raman insarcinata inca.........eu nu ma protejez ,doar el o face ........

Postat pe 31 August 2008 22:17
Daca o relatie e la inceput, nebun sa fii sa nu te protejezi sau poate nu-ti pasa de tine .
Dar hai sa vorbim de o relatie stabila , in care s-a obtinut increderea reciproca si nu e cazul vreunei BTS dar cum ramane cu riscul sarcinii. Am citit la destule fete cum ca partenerii lor stiu ce sa faca, cand sa se fereasca ...bla, bla bla. Dar nu va ganditi ca e suficient o singura data sa nu mai stie ce face si sa te trezesti cu varsaturi de dimineata ? Nu va ganditi ca in caz de avort, tu esti cea care ajungi pe masa de la ginecolog sa te distrugi in timp ce el sta bine mersi acasa, poate asteptandu-te sa vada daca ai rezolvat problema ? Pentru ce sa stai la mana lui ? Ca sa ii fie lui bine ca vezi Doamne placerea lui e mai mica daca foloseste prezervativ....dar suferinta ta cat va fi daca ramai insarcinata ? Barbatii sunt f egoisti din pct asta de vedere si e mai bine sa te gandesti tu mai intai la tine, nu sa te bazezi ca stiu ei ce fac. Ei nu sunt atat de motivati sa se gandeasca la riscul sarcinii ca doar lor nu li-o taie nimeni. Si eu sunt intr-o relatie stabila dar inca il pun sa foloseasca prezervativ pentru ca mi-e groaza la gandul sa ajung sa fac un avort. Ca nu pe ei ii doare , ci pe noi ne marcheaza un moment din acesta. Fetelor, ganditi-va bine daca nu vreti sa treceti prin asa ceva si obligati-i si pe ei sa fie responsabili! Prezervativ sau anticonceptionale ca in caz de avort, pe ei o sa-i doara in cot de durerea voastra.
mihacos
Postat pe 8 Septembrie 2008 20:02
draga mihacos...in caz ca se intampla sa dea gres poti lua a doua zi pilula de a doua zi in primul rand...si in al doilea pt buna ta informare semnele unei sarcini nu se instaleaza de a doua zi...iar daca esti intr-o relatie stabila si iubitul tau e constient de riscuri va face tot posibilul sa te fereasca de o posibila sarcina.eu am o relatie de 4 ani si nu s-a intamplat niciodata sa raman insarcinata asta pt ca am avut amnadoi grija..in plus sunt alergica la prezervativ...asa ca oricum nu pot folosi cat despre anticonceptionale am luat 2 ani si mi-au facut numai rau....
cris_bv_2007
Postat pe 9 Septembrie 2008 16:49
Pilula de a doua zi pe care nu e recomandat sa o iei de mai mult de 2 ori pe an? Plus ca actul sexual nu ai cum sa-l controlezi total... in majoritatea datilor, nici nu iti dai seama ca urmeaza sa ramai insarcinata astfel incat nu te gandesti ca e cazul sa iei pilula de dupa. Cineva cu cunostinte solide de medicina ne-ar putea spune ca spermatozoizi se elibereaza si inainte de ejaculare iar pe acestia partenerul nu are cum sa-i controleze, e adevarat ca nu au aceeasi forta de "navigare" spre ovul dar ei exista si prezinta un risc sa reuseasca sa ajunga la "mal". Poate sunt eu paranoia, poate exagerez cu atatea masuri si gandire preventiva dar chiar mi-e groaza de ideea unui avort.
mihacos
Postat pe 10 Septembrie 2008 16:16
daca ai o relatye serioasa nu tre prezervatyv [t ca daca esty bayat si ity pui prezervatyvul at pers iubita se va simty nasol zice k nu ai incredere in ea sau ty frik shy o faci doar asa nu ca o iubesty
claudyuu
Postat pe 11 Septembrie 2008 13:08
pilula de a 2a zi este recomandata ori de acte ori este nevoie de ea...oar in legatura cu spermatozoizi eliberati inaintea ejacularii este f putin probabil sa ramai insarcinata...eu sunt studenta la asistenta medicala in ultimul an si am vazut destule femei care se chinuie o buna perioada sa ramana insarcinate..asa ca stai linistita nu se ramane insarcinata asa de usor..iar pt a te simti ok si fara teama poti folosi pt linistea ta un spermicid care ar putea distruge orice urma de spermatozoid...
cris_bv_2007
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:18
De la: cris_bv_2007, la data 2008-09-11 16:18:32pilula de a 2a zi este recomandata ori de acte ori este nevoie de ea...oar in legatura cu spermatozoizi eliberati inaintea ejacularii este f putin probabil sa ramai insarcinata...eu sunt studenta la asistenta medicala in ultimul an si am vazut destule femei care se chinuie o buna perioada sa ramana insarcinate..asa ca stai linistita nu se ramane insarcinata asa de usor..iar pt a te simti ok si fara teama poti folosi pt linistea ta un spermicid care ar putea distruge orice urma de spermatozoid...

Stimata Cris ma tem ca nu ai dreptate, dar Miha DA!Pilula contraceptiva nu este recomandata decat de maxim 2 ori pe an!!!plus ca duce la dereglari hormonale! este de fapt o mica ,,bomba" cu hormoni!Multi ani innainte langa prietenul tau(si o viata daca iti doresti) dar ...vechimea nu e o regula! mie mi s-a intamplat dupa aproape 6 ani!fara suparare...dar prudenta nu strica!
euLaura
Postat pe 11 Septembrie 2008 20:49
De la: claudyuu, la data 2008-09-11 13:08:20daca ai o relatye serioasa nu tre prezervatyv [t ca daca esty bayat si ity pui prezervatyvul at pers iubita se va simty nasol zice k nu ai incredere in ea sau ty frik shy o faci doar asa nu ca o iubesty

ai dreptate in cea ce zici dar faza e k aia se numeste picatura de placere care iasa inaintea ejacularii dar aia nu e mereu asa si dak fata se duce dupa contactul sexual se ducce la WC si se urineaza at nu se intampla nimik scz dar faza cu protejarea e neincrederea partenerului ptr k asta e ptr sa nu iei vreo boala etc etc dak prost sa fii sa lasi in fata se mai intampla dar sunt cazuri 1 la 10000 ptr k se simte cand ejaculezi ity dau un sfat


dupa fiecare contact sexual dupa shy pishate sau urineaza-te k sa nu vb opscen si ai sa vezi k e mai bn mie unu nu-mi place protejat e ff nasol si ptr mn si ptr iubyta mea eu zik k fiecare face cum vrea
claudyuu
Postat pe 11 Septembrie 2008 20:56
Concluzia :daca aveti o aventura, o relatie abia inceputa, un partenere in care nu aveti incredere folositi prezervativ. Daca aveti o relatie de mult timp iar baiatul este cumintzel, evident k o puteti face fara prezervativ ( dar folosind alte metode contraceptive pt prevenirea sarcinii )...cine nu respecta, se arde, iar pe urma nu trebuie sa se planga

Postat pe 11 Septembrie 2008 20:57
Din nefericire, daca te bazezi pe incredere ... Prietena mea cea mai buna este maritata. Cred ca e normal sa nu mai folosesti prezervativul cu sotul tau, dar uite ca dragul de el a venit acasa cu sifilis pe care la luat si prietena mea. problema si mai mare era ca ea era insarcinata dar a trebuit sa avorteze. deci aveti mare grija fetelor.cand renuntati la prezervativ fiti sigure de cel de langa voi.
ina_tina
Postat pe 15 Septembrie 2008 16:00
tinnutza...
oribil ! .. sa nu mai poti avea incredere nici in sotul tau
morticia_adams
Postat pe 20 Septembrie 2008 16:52
De la: cris_bv_2007, la data 2008-09-11 16:18:32pilula de a 2a zi este recomandata ori de acte ori este nevoie de ea...oar in legatura cu spermatozoizi eliberati inaintea ejacularii este f putin probabil sa ramai insarcinata...eu sunt studenta la asistenta medicala in ultimul an si am vazut destule femei care se chinuie o buna perioada sa ramana insarcinate..asa ca stai linistita nu se ramane insarcinata asa de usor..iar pt a te simti ok si fara teama poti folosi pt linistea ta un spermicid care ar putea distruge orice urma de spermatozoid...


Offff offfff , mai mai .....vezi ce faci cu studentia aia la medicina,sper sa nu vrei as ajungi medic ginecolog ca umplii pacientele de copii la ce sfaturi utile dai .

iris_4_ever
Postat pe 20 Septembrie 2008 18:46
iris, chiar imi pare rau sa te contrazic, dar are dreptate intr-o anumita masura
googoodoll
Postat pe 20 Septembrie 2008 18:53
De la: googoodoll, la data 2008-09-20 18:53:18iris, chiar imi pare rau sa te contrazic, dar are dreptate intr-o anumita masura

Citesc ce scrieti si ma minunez!!!NU este recomandata decat in cazuri de extrema urgenta pilula de a doua zi!!! pentru ca este o mica ,,bomba" cu hormoni!(deci cat mai rar!)Aveti idee ce tulburari hormonale produce???si daca nu sunteti sigure macar nu ii invatati si pe altii de rau! Nu zic ca nu sunteti bine intentionate dar hai sa nu mai fim atat de romani si sa ne pricepem la toate, chiar si la cele de care nu prea avem habar!
euLaura
Postat pe 21 Septembrie 2008 16:13
si mie mi-sa intamplat dar totusi e bn sa ne protejam intr-un fel k e mai bn sa ne asiguram ca nu avem probl dupa...
Raluk90
Postat pe 14 Octombrie 2008 15:03

De la: cris_bv_2007, la data 2008-09-11 16:18:32

pilula de a 2a zi este recomandata ori de acte ori este nevoie de ea...oar in legatura cu spermatozoizi eliberati inaintea ejacularii este f putin probabil sa ramai insarcinata...eu sunt studenta la asistenta medicala in ultimul an si am vazut destule femei care se chinuie o buna perioada sa ramana insarcinate..asa ca stai linistita nu se ramane insarcinata asa de usor..iar pt a te simti ok si fara teama poti folosi pt linistea ta un spermicid care ar putea distruge orice urma de spermatozoid...



Nu trebuie sa ma credeti pe mine, dati si voi un search, pilula de a doua zi nu este recomandata ca masura contraceptiva ori de cate ori este nevoie,chiar asa, atunci de ce mai exista pastile? Sunt ft multe femei care nu reusesc sa ramana insarcinate tocmai din cauza utilizarii repetate a pilulei de a doua zi...

Ca si studenta la asistenta medicala ai vazut probabil si destule femei care ajung la avort...si cele care se chinuie sa ramana insarcinate, de ce nu pot?


Iris...

Postat pe 15 Octombrie 2008 10:44
nu o faceti neprotejat..........capul poate raci la un moment dat chiar si intr-o rel stabila...........raceala cu greu se trateaza.....sau in faza terminala nu ai ce sa ii faci

Postat pe 15 Octombrie 2008 10:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
este posibil ca o femeie frigida sa devina nimfomana ??? 0 De la: 12 Noiembrie 2009 22:15
Prezervative 24 De la: kudika414141 5 August 2011 09:26
ajutorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr 31 De la: kudika073290 8 Octombrie 2009 00:57
produsele avon 33 De la: yumalai 22 Februarie 2010 08:03
Vacanta cu peripetii 36 De la: salitos 5 Mai 2010 12:24