Setari Cookie-uri

cartea mea preferata

... nu stiu cum s face, dar d fiecare data cand citesc o carte, ea devine cartea mea preferata... nu pot spune ca citesc mult, iar unii clasici nu ma atrag deloc sau ma depasesc, dar mi s intampla uneori sa pun mana p cate o carte p care n o mai pot lasa jos... o astfel d carte este " o viata de rezerva" scrisa de jodi picoult. acum am terminat o d citit si incepand d azi e cartea mea preferata... va recomand din suflet aceasta carte!

Postat pe 10 August 2008 23:40
da , absolut de acord cu tine , nici eu nu pot spune ca am o carte preferata , fiecare mi se pare senzationala in momentul in care o citesc. Stiu ca am citit o carte buna in momentul in care , parcurgand si cea din urma fila , am senzatia ca am pierdut un prieten drag :)
Kittynelle
Postat pe 27 August 2008 13:14
asa e... cred ca trebuie sa reincep sa citesc si beletristica, ptr ca in ultimul timp tot ce am citit avea ca subiect psihologia copilului...
Anissia27
Postat pe 27 August 2008 13:21
Imi amintesc cum ma simteam cand puneam mana pe o carte noua ,nu raspundeam la telefon , daca ma chema la masa mama ii spuneam ca vin imediat sau in cel mai bun caz ma prezentam cu cartea la masa ....de multe ori pastram o carte noua pentru weekend , stiam ca daca ma apuc de citit nu mai sunt in stare sa fac altceva ....

De cand cu internetul asta s-a cam dus placerea de a citi o carte , acum cateva zile nu am avut internet aprope 30 de ore ...stiti ce am facut nu ? am pus mana pe o carte

iris_4_ever
Postat pe 27 August 2008 13:47
eu fierb cand citesc o carte, n-o pot lasa din mana... daca am facut asta, mi-e atat de greu sa o redeschid, parca s-a dus toata frmusetea carti preferate? 'zorba grecul' - kazantzakis, 'magicianul' - john fowles, 'bietul ioanide'&'scrinul negru' ale lui clainescu si toate ale lui panait istrati - p-astea le pot deschide la orice pagina si citi oricand :)
Laurelin
Postat pe 7 Octombrie 2008 00:19
Daca ar trebui sa aleg o singura carte ar fi o alegere forte grea, dar in topul preferintelor mele e "Shalimar Clovnul" al lui Salman Rushdie.
brad71
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:43
si mie imi place muuuult sa citesc...din pakte nu am prea mult timp sa citesc... din kuza netului cred si a altor factori :D insa knd imi place q adevarat o krte nu o mai las din mana ...d aceea am mai multe krti preferate ex: Harry Potter toate krtile, Sallinger De veghe in lanul de secara si muuulte altele!!! va poop
loonatik
Postat pe 4 Noiembrie 2008 11:08
Quo Vadis?-Sienkiewicz

Postat pe 6 Noiembrie 2008 22:46
"O albina se zbate in fereastra" (deci am uitat autorul)
"Avatar" (Idem)
"Shogun" (James Clavell-speer ca am scris coreeect)
"Domnisoara de Maupin" (Guy de maupasssant?- in fine)
"Cartea nuntii" (Calinescu George?)
Nu ma intrebati de autori. Ca la ora asta chiar i-am uitat.
"Ortodoxia si religia viitorului" (nu am crezut vreodata sa citesc altceva in afara de romane, dar asta chiar este captivanta)
"Eugenie Grandet" (Emile Zola)
"Nana" (Emile Zola)
"Theofano-Imparateasa Bizantului"
Si romanele lui Sidney Sheldon - toate.
Vi le recomand. Sunt niste carti pe care nu le poti lasa din mana.
mai sunt mai sunt.
Ludovic al XIV-lea (Alexandre Dumas)
Regii blestemati samd.
- Cam tot ce are mama si tata in biblioteca. Colectia "romanul de dragoste" e super.
Mi-as dori ca si copiii mei sa citeasca macar ce si cat am citit si eu.

lonely_soul
Postat pe 6 Noiembrie 2008 23:00
Daca ar fi sa aleg doar o carte....poate "Maitreyi" (nu mai tin minte cum se scrie corect ) pentru ca mi-a luat doar o zi sa o citesc...pur si simplu nu puteam sa las cartea din mana.

Postat pe 6 Noiembrie 2008 23:05
Cartile mele preferate ar cam fi .... 8>:Maytreyi a fost superba,te fascineaza cu fiecare pagina citita,Therese Raquin nu stiu dak ati auzit,e scrisa de Emile Zola intr'adevar o carte buna din punctul meu de vedere,Ghetele fericirii-Gabriela Melinescu,Dragoste in vremea holerei-Garcia Marquez,de fapt Marquez scrie exceptional in general:),Mai mult decat oameni-Theodore Sturgeon si mai sunt o gramada de carti ce merita citite....bine ar fi sa existe si atata timp incat sa le putem citi pe toate....
isa_bella
Postat pe 9 Noiembrie 2008 13:06
recunosc spre rusinea mea ca in ultima vreme nu prea am mai citit net-ul asta bata-l vina!!!!!!!!!!sunt atatea documentare interesante pe Discovery, National Geografic......
imi plac in general cartile istorice, imi plac biografiile si imi plac atat de multe carti incat nu le pot numi aici, din toate domeniile.Cel mai mult si mai mult ca si autori imi plac Kafka, Marin Preda si Blaise Pascal.
mkdisk
Postat pe 11 Noiembrie 2008 14:33
De la: crista_galli, la data 2008-11-06 23:05:34Daca ar fi sa aleg doar o carte....poate "Maitreyi" (nu mai tin minte cum se scrie corect ) pentru ca mi-a luat doar o zi sa o citesc...pur si simplu nu puteam sa las cartea din mana.

sa citesti si replica la aceasta carte, a scris-o Maitreyi in persoana.....cred ca se numeste Dragostea nu moare...nu sunt sigura ca e denumirea corecta.....poate nu e atat de spectaculoasa ca Maitreyi, dar e foarte interesanta....Daca ti-a placut Maitreyi, o sa iti placa si asta.
mkdisk
Postat pe 11 Noiembrie 2008 14:37
De la: mkdisk, la data 2008-11-11 14:37:01
De la: crista_galli, la data 2008-11-06 23:05:34Daca ar fi sa aleg doar o carte....poate "Maitreyi" (nu mai tin minte cum se scrie corect ) pentru ca mi-a luat doar o zi sa o citesc...pur si simplu nu puteam sa las cartea din mana.

sa citesti si replica la aceasta carte, a scris-o Maitreyi in persoana.....cred ca se numeste Dragostea nu moare...nu sunt sigura ca e denumirea corecta.....poate nu e atat de spectaculoasa ca Maitreyi, dar e foarte interesanta....Daca ti-a placut Maitreyi, o sa iti placa si asta.


Am citit Maitreyi.Seamana un pic cu telenovela aceea "Clona".Nu-i asa?E frumos romanul.De fapt mie mi-au placut cam toate romanele lui Mircea Eliade.
lil_devil
Postat pe 11 Noiembrie 2008 14:46
Camil Petrescu-Patul lui Procust ( nu stiu daca este chiar singura carte preferata ), dar am citit-o de f multe ori, imi place f mult, in general Camil Petrescu este f cool :))

Postat pe 11 Noiembrie 2008 15:29
anna karenina-tolstoi

Postat pe 11 Noiembrie 2008 18:07
Eugenie Grandet este scris de Balzac, care a fost modelul lui George calinescu,
a se vedea Enigma Otiliei
Ce parere ai despre postmodernism?
vera11
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:13
De la: vera11, la data 2008-11-13 20:13:40Eugenie Grandet este scris de Balzac, care a fost modelul lui George calinescu,
a se vedea Enigma Otiliei
Ce parere ai despre postmodernism?


E mort, suntem in post/postmodernism deja.
Kathara
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:27
De la: Kathara, la data 2008-11-13 20:27:05
De la: vera11, la data 2008-11-13 20:13:40Eugenie Grandet este scris de Balzac, care a fost modelul lui George calinescu,
a se vedea Enigma Otiliei
Ce parere ai despre postmodernism?


E mort, suntem in post/postmodernism deja.
mkdisk
Postat pe 14 Noiembrie 2008 16:25
Vorbesc serios, postmodernismul a murit pe la sfarsitul anilor 80, a fost un simpozion unde i s-a anuntat moartea nu la noi, evident, ca-i faceam si coliva si toate datinile. La noi a ajuns nitel mai tarziu, ca de obicei, si cam la mana a doua.
Kathara
Postat pe 14 Noiembrie 2008 20:58
La rascruci de vinturi, Emily Bronte
Pinna
Postat pe 15 Noiembrie 2008 13:42
Sunt atatea care mi-au placut.Cateva:
"Razboi si pace"-Tolstoi
"Crima si pedeapsa","Amintiri in casa mortii","Fratii Karamazov"-Dostoievski
"Rosu si negru"-Stendhal
"Middlesex"-nu mai stiu cine a scris-o
"Regii blestemati"-Maurice Druon
"Pe aripile vantului'-Margaret Mitchell
"Jane Eyre"-Charlotte Brontë
"Mai este oare acesta un om"-Primo Levi-impresionanta
"trei intr-o barca fara a mai socoti un caine"-jerome k jerome
"Patul lui procust","ultima noapte de dragooste..." si in genere km tot de Camil Petrescu
"invitatie la vals"-Mihail Drumes
Si multe multe altele..cu cat scriu cu atat imi vin mai multe in minte :)
alisson
Postat pe 16 Noiembrie 2008 16:47
LA rascruce de vanturi:X...foarte frumoasa cartea
Alexxandraa
Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:03
quo vadis Sienkiewicz....shogun james clavell...si toate cartile scrise de michel zevaco...
elvira1988
Postat pe 30 Noiembrie 2008 02:24
hmm sa vedem..muulte muulte...
Ratiune si simtire - Jane Austen
La rascruce de vanturi -Emilly Bronte
Colectionarul - John Fowels
De veghe in lanul de secara - J.D Salinger
Chile - tara mea inchipuita - Isabel Allende
City of the beasts - Isabel Allende
LeaganulPisicii -Maurice Baring
si etc etc
sunt multe preferate, cred ca toate citite mi au placut mai mult sau mai putin ce i drept, dar toate au farmecul lor si personajele lor.
aa sa mai adaug Arthur Conan Doyle cu al lui Shelok Holmes, Agatha Chistie cu al ei Hercule Poirot...hmm clasicul Alexandre Dumas, aaa si e o carte din copilarie, Singur pe lume de Hector Malot, cum sa uit de ea, a fost prima carte citita ce avea mai mult de 100 de pagini si eram foarte mandra de mine;)) plus ca e o adevarat capodopera.
Cum am mai spus, sunt multe...keep reading si pupici
fluturas1987
Postat pe 30 Noiembrie 2008 14:42
corine hoffman: indragostita de un masai,adio africa,revedere in barsaloi,scriitorii rusi sunt exceptionali. spor la citit
nic0leta
Postat pe 30 Noiembrie 2008 21:10
Pride and prejudice(mandrie si prejudecata)-Jane Austin, e una din multele despre care pot sa zic ca am fost fascinata:)
Simina_style
Postat pe 30 Noiembrie 2008 23:57
De la: nic0leta, la data 2008-11-30 21:10:57corine hoffman: indragostita de un masai,adio africa,revedere in barsaloi,spor la citit


De-abia am citi prima carte, tipa se vede clar ca nu are talent.
Kathara
Postat pe 1 Decembrie 2008 00:22
Eu-s curioasa.....cei care au citit Shogun s-au oprit la el sau au citit toata seria ?
Shogun , Tai Pan , Chiangi(nu-s sigura daca-i corect )Nobila Casa..sunt 7 sau 8 carti scrise de James Clavel .

Mai e cineva care a citit cele 31/33 carti ale lui Asimov ?



iris_4_ever
Postat pe 1 Decembrie 2008 01:42
slabut.... cititi Gomorra de Roberto Saviano, cititi cartile despre teoria conspiratiei si miturile ei (actualitate!!!), cititi Nietzsche, Heidegger cu "Timpul si fiinta", cititi domnilor carti care sa va determine sa spuneti "uite ce prost sunt!..si oare in ce realitate ma zbat...". cartile insirate aici, unele incontestabil de calitate, sunt specifice adolescentei...:)
panali
Postat pe 1 Decembrie 2008 14:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs Zori de zi 5 De la: andres13 7 Martie 2012 05:49
O carte ce da dependenta - umor si erotism 1 De la: mirela_iacob2005 18 Martie 2015 15:29
hei 4 De la: iulia069834 8 Mai 2010 21:17
Blog 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
amurg si restul 27 De la: Summer_ 6 August 2010 12:02