Setari Cookie-uri

Pastila de a 2-a zi


Am luat de la farmecie o pastila sa nu raman insarcinata, era una singura si nu mai stiu cum se numeste, ceva asemanator cu "estrelle". Am aruncat din pacate prospectul. Stiti cumva exact despre ce medicament e vorba si daca este un prospect online? Am citit ca trebuie sa-mi vina ciclul in 5 zile. Daca nu se intampla asta ce inseamna?
Multumesc

Postat pe 24 August 2008 14:28
nu stiu ce pastila ai luat tu din farmacie ""ceva cu estrel", posibil sa fie vorba de postinor 2, cu levornorgestrel, un hormon care impiedica fixarea sarcinii, si nu intotdeauna iti vine ciclul la 5 zile dupa folosire. E posibil sa vina la data obisnuita. Si nu e vorba de o singura pastila, e un blister cu 2 pastile, una se ia la maxim 72 de ore dupa contact iar a doua la 12 ore dupa prima. Cu cat o iei mai repede cu atat mai bine. cauta pe google postinor 2 prospect si o sa gasesti cu siguranta, cred ca si pe romedic.ro
airi
Postat pe 29 August 2008 22:15
nu stiu unde ai citit sau cine ti-a spus ca trebuie sa-ti vina ciclu in 5zile...la fel ca airi eu stiu ca trebuie sa-ti vina la data obisnuita,in fine probabil depind ede organism,scumpa dar daca ai luat doar o pastiluta inseamna ca aia nu era pilula de a doua azi,pt ca sunt de fapt doua...si expliktia o ai mai sus,la airi, nu vreau sa repet ce a zis si ea..ai grija si fii mai atenta ce iei pe viitor!
dydy88
Postat pe 29 August 2008 22:19
uite chiar am cautat. Exista mai nou si Estelle 35, contraceptiv de urgenta dar din pacate nu am gasit niciun prospect in lb romana.Cred ca e f nou si de aia.
airi
Postat pe 29 August 2008 22:20
Am aflat :D
Pastilei ii spune Escapelle, e una singura si ciclul trebuie sa vina la momentul obisnuit, dar poate sa intarzie 5 zile. Am citit eu gresit.
Mersi fetele!
Aveti grija de voi!

Postat pe 30 August 2008 17:38
De la: alcmena, la data 2008-08-24 14:28:58
Am luat de la farmecie o pastila sa nu raman insarcinata, era una singura si nu mai stiu cum se numeste, ceva asemanator cu "estrelle". Am aruncat din pacate prospectul. Stiti cumva exact despre ce medicament e vorba si daca este un prospect online? Am citit ca trebuie sa-mi vina ciclul in 5 zile. Daca nu se intampla asta ce inseamna?
Multumesc

INSEAMNA CA TE-AI ALES CU O SARCINA NEDORITA

Postat pe 5 Noiembrie 2008 23:14
ATENTIEEEEEEEEEEE mare fetelor, pastilele de a 2-a zi deregleaza hormonal foarte grav, au fost cazuri de cancer uterin, si alte belele. Nu va mai jucati cu sanatatea voastra in halul asta, fiti putin mai destepte. Faceti orice altceva, exista atatea metode, incepand cu prezervativul, metoda calendarului, dar cea mai buna anticonceptionalele. Le am incercat pe toate, nu va mai riscati, am plans de mi au sarit okii din cap knd am crezut k am ramas gravida, nu va doresc sa treceti prin asta, dupa socul ala peste kre am trecut cu bine,m am dus intr-un picior pan la ginecolog sa mi dea pastile, acum nu mai am nicio problema, partenerul e mult mai fericit, eu la fel, placerea e incoparabil mai amplificata, fara stresul aoleu dak raman, sa stau sa calculez non stop knd sunt la ovulatie, sau sa ma kinui cu prezervativ. Terminati cu prostiile, grow up, e vorba de niste lucruri kre va pot costa enorm.
ania2k3
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:17
eu stiu ca pastila de a 2-a zi se numeste postinor
mariell_83
Postat pe 25 Noiembrie 2008 12:51
exista mai multe feluri de "pastile de a 2-a zi" nu numai postinor....
dandanaua_reloaded
Postat pe 25 Noiembrie 2008 12:53
EU AM LUAT 2 LUNI LA RAND PILULA DE A 2-A ZI (POSTINOR 2)SI FARMACISTA ,DUPA PRIMA LUNA MI-A ZIS CA E OK , CA O MAI POT LUA SI A DOUA OARA CA NU E CHIAR ASA DE NASOL , SI AM LUAT-O.
ACUM CE SA INTELEG DE LA VOI , CA VOI FACE CANCER CA LE-AM LUAT ?
EU STIU CA SUNT MAI NASOALE PT. FICAT , DAR LA UN FICAT SANATOS NU AR FI PROBLEME ASA MARI.
ROXANNE17
Postat pe 25 Noiembrie 2008 13:04
nu vei face cancer ...dar trebuie sa citesti cu atentie prospectul "pastilei de a 2-a zi.
se produc modificari la nivel hormonal destul de nasoale....
de aceea nu este indicat sa iti supui corpul la astfel de "procese repetate".

daca nu mainsel scrie clar ca nu trebuie sa devina o metoda contraceptiva obisnuita .
cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog care sa iti dea toate detaliile pe care le doresti.
dandanaua_reloaded
Postat pe 25 Noiembrie 2008 13:09
MULTUMESC MULT "DANDANAUA" , STIAM F. BINE CE SCRIE IN PROSPECT DAR DACA S-A INTAMPLAT ,S-A INTAMPLAT.ORICUM , MI-AM PROMIS CA NU SE VA MAI REPETA , SI CA VOI FI MAI ATENTA PE VIITOR.FOLOSESC METODE CONTRACEPTIVE , DAR .........ASTA E.
PUPICI
ROXANNE17
Postat pe 25 Noiembrie 2008 13:16
De la: Dydy88, la data 2008-08-29 22:19:45nu stiu unde ai citit sau cine ti-a spus ca trebuie sa-ti vina ciclu in 5zile...la fel ca airi eu stiu ca trebuie sa-ti vina la data obisnuita,in fine probabil depind ede organism,scumpa dar daca ai luat doar o pastiluta inseamna ca aia nu era pilula de a doua azi,pt ca sunt de fapt doua...si expliktia o ai mai sus,la airi, nu vreau sa repet ce a zis si ea..ai grija si fii mai atenta ce iei pe viitor!

Ce vorbesti?????

Postat pe 25 Noiembrie 2008 13:18
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-25 13:09:07nu vei face cancer ...dar trebuie sa citesti cu atentie prospectul "pastilei de a 2-a zi.
se produc modificari la nivel hormonal destul de nasoale....
de aceea nu este indicat sa iti supui corpul la astfel de "procese repetate".

daca nu mainsel scrie clar ca nu trebuie sa devina o metoda contraceptiva obisnuita .
cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog care sa iti dea toate detaliile pe care le doresti.

Eu cunosc pe cineva care folosea doar pastila de a doua zi Ei bine, in 3 luni, ajunsese sa-i creasca par pe fata si pe piept, sa faca burta (cred ca era balonata constant) si nu i-a mai venit ciclul.

Postat pe 25 Noiembrie 2008 13:19
mai crista.... shits happend, sincera sa fiu eu am luat-o pana acu de 2 ori de cand mi-am inceput viata sexuala...
dar am citit prospectul ala de vreo 4-5 ori si chiar asa si scrie ca provoaca dereglari hormonale (poate provoca).acum sa nu ma pui sa imi inchipui cam cum arata tipa dupa folosirea intensa a respectivei pastilute ca imi vine in minte "femeia cu barba" de la circ.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 5 Decembrie 2008 18:14
am luat si eu o data prostinor...pe prospect scrie k nu e indicat sa o iei mai mult de 2 ori intr un an...adevarul e k nu i de joaca cu hormonii!e vorba aia...mai bine previi dekt sa tratezi..
angel_in_disguise
Postat pe 5 Decembrie 2008 18:25
Pilula de a 2 a zi se numeste Postinor2 sau Escapelle, si contine hormoni artificiali in cantitati URIASE o singura pastila este echivalentul unei folii de anticonceptionale care se administreaza intr-o luna, poate produce dereglari hormonale, si nu se ia mai mult de 2 ori intr-un an, plus ca are eficienta de 85% !
my_melody
Postat pe 16 Decembrie 2008 20:10
daca nu s-a intamplat asta asteapta pana trebuie sa iti vina ciclul normal. Posibil sa intarzie cateva zile. Daca nu.........ne vedem la botez Iar prospectul acela, farmacista nu ti-a spus sa il citesti inainte de a lua pilula?
elli_dy
Postat pe 19 Ianuarie 2009 02:18
Buna.Mi`am inceput viata sexuala de curand...azi i s`a rupt prezervativul si s`a terminat putin in mine:-ss...mi`e foarte frik...trebuie sa iau pastila d a 2a zi?:-?..km se ia?...nishte sfaturi va rog mult

Postat pe 21 Februarie 2009 16:07
mai bine te duci l un control ginecologic in primul rand . parerea mea e k nu tre s t joci ku hormoneii fara sfatul unui medic , in plus poate esti printre norocoase si nu ti s-a intamplat nik s nici nu trebuie s abuzezi d pastile ;)
BLACKGlamour
Postat pe 28 Iunie 2009 16:27
si eu a trebuit sa iau Postinor 2 acum doua zile doarece s-a rupt prezervativul.am luat prima pastila dupa o ora iar cea dea doua am luat-o dupa 6 ore deoarece asa a zis farmacista.este prima oara cand iau Postinor 2 si nu stiu dupa cate zile ar trebui sa imi vina menstruatia.help me va rog !!
roxana_banana
Postat pe 2 Septembrie 2009 15:36
vreau si yo id tau scumpo......te rog..!!!!pup
de3eutza
Postat pe 19 Decembrie 2009 11:57
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-25 13:09:07nu vei face cancer ...dar trebuie sa citesti cu atentie prospectul "pastilei de a 2-a zi.
se produc modificari la nivel hormonal destul de nasoale....
de aceea nu este indicat sa iti supui corpul la astfel de "procese repetate".

daca nu mainsel scrie clar ca nu trebuie sa devina o metoda contraceptiva obisnuita .
cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog care sa iti dea toate detaliile pe care le doresti.






... nu vei face cancer !!! ... spune dandanaua ... dar cine ti-ar spune asa ceva ? ... producatorii de anticonceptionale ... no way ... clientela trebuie sa plateasca daca vrea sex la liber si fara ''batai de cap'' ... dar statisticile arata, dupa atitia ani de folosinta, ca exista o relatie directa intre anticonceptioanle, avort si cancer ... mai numeroase sint ''formele'' usoare de genul - sterilitate, menopauza timpurie, dereglari hormonale, diverse boli care necesita alte medicamente si tratamente ... nu e gluma ... e o realitate ... atita tot ...

... e foarte haios ca astazi se vorbeste mult de ecologie si impactul asupra sanatatii ... aer, apa, pamint curat ... dar multe femei introduc constient in corpul lor chimicale de sinteza ... e singurul tip de ''medicamente'' care nu trateaza o boala ... de fapt trateaza o boala dar mintala ...

marco918
Postat pe 11 Ianuarie 2010 01:07
De la: marco918, la data 2010-01-11 01:07:04
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-25 13:09:07nu vei face cancer ...dar trebuie sa citesti cu atentie prospectul "pastilei de a 2-a zi.
se produc modificari la nivel hormonal destul de nasoale....
de aceea nu este indicat sa iti supui corpul la astfel de "procese repetate".

daca nu mainsel scrie clar ca nu trebuie sa devina o metoda contraceptiva obisnuita .
cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog care sa iti dea toate detaliile pe care le doresti.






... nu vei face cancer !!! ... spune dandanaua ... dar cine ti-ar spune asa ceva ? ... producatorii de anticonceptionale ... no way ... clientela trebuie sa plateasca daca vrea sex la liber si fara ''batai de cap'' ... dar statisticile arata, dupa atitia ani de folosinta, ca exista o relatie directa intre anticonceptioanle, avort si cancer ... mai numeroase sint ''formele'' usoare de genul - sterilitate, menopauza timpurie, dereglari hormonale, diverse boli care necesita alte medicamente si tratamente ... nu e gluma ... e o realitate ... atita tot ...

... e foarte haios ca astazi se vorbeste mult de ecologie si impactul asupra sanatatii ... aer, apa, pamint curat ... dar multe femei introduc constient in corpul lor chimicale de sinteza ... e singurul tip de ''medicamente'' care nu trateaza o boala ... de fapt trateaza o boala dar mintala ...




Nu mai spune pareri din popor, adu niste explicatii stiintifice ca sa lamuresti !

Uite eu am studiat indeaproape fenomenul si nu faci niciun cancer daca iei pastila de a 2a zi de cateva ori !!!

Nu numai femeile isi introduc in organism chimicale de sinteza :)) Ce e prostia asta ? Esti chiar hilar...Tu nu iei medicamente, antibiotice ? Alea ce crezi ca sunt ? Cum crezi ca sunt obtinute ?

Summer_
Postat pe 11 Ianuarie 2010 01:40
De la: Summer_, la data 2010-01-11 01:40:47
De la: marco918, la data 2010-01-11 01:07:04
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-25 13:09:07nu vei face cancer ...dar trebuie sa citesti cu atentie prospectul "pastilei de a 2-a zi.
se produc modificari la nivel hormonal destul de nasoale....
de aceea nu este indicat sa iti supui corpul la astfel de "procese repetate".

daca nu mainsel scrie clar ca nu trebuie sa devina o metoda contraceptiva obisnuita .
cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog care sa iti dea toate detaliile pe care le doresti.






... nu vei face cancer !!! ... spune dandanaua ... dar cine ti-ar spune asa ceva ? ... producatorii de anticonceptionale ... no way ... clientela trebuie sa plateasca daca vrea sex la liber si fara ''batai de cap'' ... dar statisticile arata, dupa atitia ani de folosinta, ca exista o relatie directa intre anticonceptioanle, avort si cancer ... mai numeroase sint ''formele'' usoare de genul - sterilitate, menopauza timpurie, dereglari hormonale, diverse boli care necesita alte medicamente si tratamente ... nu e gluma ... e o realitate ... atita tot ...

... e foarte haios ca astazi se vorbeste mult de ecologie si impactul asupra sanatatii ... aer, apa, pamint curat ... dar multe femei introduc constient in corpul lor chimicale de sinteza ... e singurul tip de ''medicamente'' care nu trateaza o boala ... de fapt trateaza o boala dar mintala ...




Nu mai spune pareri din popor, adu niste explicatii stiintifice ca sa lamuresti !

Uite eu am studiat indeaproape fenomenul si nu faci niciun cancer daca iei pastila de a 2a zi de cateva ori !!!

Nu numai femeile isi introduc in organism chimicale de sinteza :)) Ce e prostia asta ? Esti chiar hilar...Tu nu iei medicamente, antibiotice ? Alea ce crezi ca sunt ? Cum crezi ca sunt obtinute ?






... din popor ??? ... de ce crezi ca frecventa cancerelor cu localizare ginecologica este de 600% mai mare in ro decit in restul europei si probabil chiar din lume ? ... pentru ca sint coji se seminte pe strada ? ... ... ar fi de preferat sa te interesezi de numarul de femei cu diverse probleme mai ales sterilitate si diverse dereglari hormonale ... ar fi de preferat sa citesti si forumurile americane (unde s-a adunat mai multa ''experienta'' si sa vezi ce se spune pe acolo) ... ar fi de interesant si pentru tine sa stii de ce pe acolo s-au ''impus'' anumite practici (abstinenta si chiar ''sexul'' de cele mai ciudate feluri) ...

... din pacate femeile sint singurele care iau medicatie de sinteza fara a trata o BOALA ... iei pastile ca sa corectezi o problema ... pentru o perioada si apoi lasi organismul sa isi vada de functionare singur ... anticonceptionalele au devenit un ''must to have'' pentru femeile care isi inchipuie ca pacalesc viata ...
marco918
Postat pe 11 Ianuarie 2010 12:05
buna ma numesc alina am o prb ajutati-ma am facut noaptea trecuta cu iubitul sex si presevativul sa rupt la capatul penisului pe margine si ma gandesc ca sa terminat in mn si dim am fost am luat pastila de a 2 zi dar doar prima am luat-o ca a doua mia fost rau am avut greturi si nu am mai luat-o ca nu am mai putut exista sansa sa mai fiu insarcinata???sa raman este posibil sa fiu??? va rog frumos aste un raspuns va pooop :*:*:*:*
kudika108032
Postat pe 19 Ianuarie 2010 01:42
De la: kudika108032, la data 2010-01-19 01:42:08buna ma numesc alina am o prb ajutati-ma am facut noaptea trecuta cu iubitul sex si presevativul sa rupt la capatul penisului pe margine si ma gandesc ca sa terminat in mn si dim am fost am luat pastila de a 2 zi dar doar prima am luat-o ca a doua mia fost rau am avut greturi si nu am mai luat-o ca nu am mai putut exista sansa sa mai fiu insarcinata???sa raman este posibil sa fiu??? va rog frumos aste un raspuns va pooop :*:*:*:*



logic ca poti ramane insarcinata.....cumpara un test de sarcina...si scapi de indoiala...data viitoare folositi 2 prezervative
freakbabe
Postat pe 19 Ianuarie 2010 01:45
De la: freakbabe, la data 2010-01-19 01:45:37
De la: kudika108032, la data 2010-01-19 01:42:08buna ma numesc alina am o prb ajutati-ma am facut noaptea trecuta cu iubitul sex si presevativul sa rupt la capatul penisului pe margine si ma gandesc ca sa terminat in mn si dim am fost am luat pastila de a 2 zi dar doar prima am luat-o ca a doua mia fost rau am avut greturi si nu am mai luat-o ca nu am mai putut exista sansa sa mai fiu insarcinata???sa raman este posibil sa fiu??? va rog frumos aste un raspuns va pooop :*:*:*:*



logic ca poti ramane insarcinata.....cumpara un test de sarcina...si scapi de indoiala...data viitoare folositi 2 prezervative




... pe al doilea sa ti-l pui pe cap ... totusi, te-ai gindit, tu si ''iubitul'' tau, ce veti face cind vei ramine insarcinata ? ... lalaiti-o si mintiti-va ca va ''protejati'' ca apoi sa va vaicariti pe forumuri ...
marco918
Postat pe 30 Ianuarie 2010 00:59
De la: marco918, la data 2010-01-30 00:59:20
De la: freakbabe, la data 2010-01-19 01:45:37
De la: kudika108032, la data 2010-01-19 01:42:08buna ma numesc alina am o prb ajutati-ma am facut noaptea trecuta cu iubitul sex si presevativul sa rupt la capatul penisului pe margine si ma gandesc ca sa terminat in mn si dim am fost am luat pastila de a 2 zi dar doar prima am luat-o ca a doua mia fost rau am avut greturi si nu am mai luat-o ca nu am mai putut exista sansa sa mai fiu insarcinata???sa raman este posibil sa fiu??? va rog frumos aste un raspuns va pooop :*:*:*:*



logic ca poti ramane insarcinata.....cumpara un test de sarcina...si scapi de indoiala...data viitoare folositi 2 prezervative




... pe al doilea sa ti-l pui pe cap ... totusi, te-ai gindit, tu si ''iubitul'' tau, ce veti face cind vei ramine insarcinata ? ... lalaiti-o si mintiti-va ca va ''protejati'' ca apoi sa va vaicariti pe forumuri ...


poi pe "cap" o sa-l puna....[img]http://dl.glitter-graphics.net/pub/1202/1202591pu55lez1va.gif[/img][/url] [img]http://dl.glitter-graphics.net/pub/1202/1202591pu55lez1va.gif[/img][/url] [img]http://dl.glitter-graphics.net/pub/1202/1202591pu55lez1va.gif[/img][/url]
freakbabe
Postat pe 30 Ianuarie 2010 01:11
De la: kudika108032, la data 2010-01-19 01:42:08buna ma numesc alina am o prb ajutati-ma am facut noaptea trecuta cu iubitul sex si presevativul sa rupt la capatul penisului pe margine si ma gandesc ca sa terminat in mn si dim am fost am luat pastila de a 2 zi dar doar prima am luat-o ca a doua mia fost rau am avut greturi si nu am mai luat-o ca nu am mai putut exista sansa sa mai fiu insarcinata???sa raman este posibil sa fiu??? va rog frumos aste un raspuns va pooop :*:*:*:*
mihai24k
Postat pe 30 Ianuarie 2010 12:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am o problema!cred eu 27 De la: Josie 10 Iulie 2009 16:24
job 1 De la: yomarissaly 22 Aprilie 2010 15:44
Drogurile 12 De la: adina_black 3 Noiembrie 2009 22:32
sanatate 1 De la: Miha72 5 Ianuarie 2010 07:23
salutare tutror!! 1 De la: nop 5 Septembrie 2009 17:03