Setari Cookie-uri

femeia pesti si barbatul balanta

what do you think?

Postat pe 3 Septembrie 2008 14:05
Eu zic ca... IPU :-s Parerea mea.
xxx_abc
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:15
Nu merge!

E o relatie nascuta moarta.
Cel putin la mine... asa a fost.
Ar fi bine sa n-am dreptate, dar daca citesti ce s-a scris pe alt topic aici: "barbatul din zodia balanta" ai sa vezi ca nu e doar parerea mea, sunt vreo 7 pagini acolo...
o_mona_oarecare
Postat pe 18 Septembrie 2008 22:34
o relatie afectuasa, cu multiple puncte comune.el este un barbat creativ si spiritual...iar ea este sensibila si rabdatoare
kica
Postat pe 13 Octombrie 2008 23:27
hmmmm, o relatie ...pur si simplu o relatie si atat, fara nebunii si alte chestii picante ; ajunge sa fie o relatie de sot sotie chiar daca sunt doar amanti - adica el (balanta ) devine mai mult un tata pt ea (pestoaica) si incet incet acei fluturi din stomac dispar .cat despre sot sotie - balanta pesti nu stiu. sau poate nu am intalnit eu balanta potrivita
MYL
Postat pe 3 Noiembrie 2008 13:45
De la: MYL, la data 2008-11-03 13:45:46hmmmm, o relatie ...pur si simplu o relatie si atat, fara nebunii si alte chestii picante ; ajunge sa fie o relatie de sot sotie chiar daca sunt doar amanti - adica el (balanta ) devine mai mult un tata pt ea (pestoaica) si incet incet acei fluturi din stomac dispar .cat despre sot sotie - balanta pesti nu stiu. sau poate nu am intalnit eu balanta potrivita

O relatie fara nebunii si alte chestii picante :)

Treaba cu zodiile e periculoasa, se poate ajunge la "self-fulfilling prophecy", daca crezi suficient de tare in ele.

"If men define situations as real, they are real in their consequences."

Oameni buni, nu exista zodii, exista personalitati. Chiar si diviziunea personalitatilor in tipurile acceptate de psihologie e buna doar pina la un punct. Vezi cazul Sheldon (cel care a dus mai departe teoria tipurilor psihosomatice, inceputa de Jung), care a ajuns de risul comunitatii stiintifice pentru ca a tras de par pina la absurd corelatia dintre tipul fizic si tipul psihic. Fix asa si cu zodiile.

Eu va propun un experiment. Luati un zodiac (ma refer la caracteristicile generale ale zodiilor) si amestecati-l. Caracteristicile Balantei, de exemplu, puneti-le la Berbec samd. Pariez ca suficienta lume o sa gaseasca chiar si asa destule chestii "foarte adevarate".

xxx_abc
Postat pe 5 Noiembrie 2008 13:57
pt. aventurierobsedat: exista un topic separat pe acest forum care vizeaza controversele privind zodiacul. you're

Postat pe 7 Noiembrie 2008 00:52
Nici eu nu consider ca este o relatie avantajoasa. Cum de te-ai putut indragosti de o balanta
Full_Metal_Jacket
Postat pe 7 Noiembrie 2008 01:03
De la: iljkmittaa, la data 2008-11-07 00:52:51pt. aventurierobsedat: exista un topic separat pe acest forum care vizeaza controversele privind zodiacul. you're

Ok iljkmittaa, o sa fiu on topic si-o sa spun ca stiu si eu un caz care confirma ca e o relatie nascuta moarta. Bun asa?
xxx_abc
Postat pe 7 Noiembrie 2008 10:41
De la: aventurierobsedat, la data 2008-11-07 10:41:09
De la: iljkmittaa, la data 2008-11-07 00:52:51pt. aventurierobsedat: exista un topic separat pe acest forum care vizeaza controversele privind zodiacul. you're

Ok iljkmittaa, o sa fiu on topic si-o sa spun ca stiu si eu un caz care confirma ca e o relatie nascuta moarta. Bun asa?



da si eu cunosc un caz ( parintii mei), o relatie ffffff buna ! Ooops, deci ce ziceau zodiile alea ?

Postat pe 7 Noiembrie 2008 10:42
De la: Georgia99, la data 2008-11-07 10:42:40da si eu cunosc un caz ( parintii mei), o relatie ffffff buna ! Ooops, deci ce ziceau zodiile alea ?

Pff, pai ce facem aici, Georgia? Nu vezi ca s-a stabilit deja? :) Sa fereasca sfintu' sa incepeti o relatie cu o zodie incompatibila, ca va distrugeti vietile. Atentie mare!
xxx_abc
Postat pe 7 Noiembrie 2008 11:28
ce zici de o relatie intre un capricorn eu si taur el?
rali_matei
Postat pe 7 Noiembrie 2008 14:45
De la: rali_matei, la data 2008-11-07 14:45:30ce zici de o relatie intre un capricorn eu si taur el?

Ce ziceti de impreunarea dintre un mastodont si-un inorog? Dar despre girofaruri ce parere aveti? Oops, off topic. Din nou!
xxx_abc
Postat pe 7 Noiembrie 2008 15:25
De la: aventurierobsedat, la data 2008-11-07 11:28:50
De la: Georgia99, la data 2008-11-07 10:42:40da si eu cunosc un caz ( parintii mei), o relatie ffffff buna ! Ooops, deci ce ziceau zodiile alea ?

Pff, pai ce facem aici, Georgia? Nu vezi ca s-a stabilit deja? :) Sa fereasca sfintu' sa incepeti o relatie cu o zodie incompatibila, ca va distrugeti vietile. Atentie mare!



m-am saturat de ,,astroloagele kudicoase''

Postat pe 7 Noiembrie 2008 15:28
De la: Georgia99, la data 2008-11-07 15:28:37 m-am saturat de ,,astroloagele kudicoase''

E clar ca e nevoie de niste astrologi kudicoiosi. Sorry, nu m-am putut abtine :D
xxx_abc
Postat pe 7 Noiembrie 2008 16:17
deci..discutiile despre zodiac sunt pe alta pagina, unu la mana
si doi, am avut 3 relatii cu balante care s-au terminat
cu unu am stat 4 ani si da, mergea bine, da s-a terminat ca a plecat el fara nici un semn de dinainte si daca mergeti si pe pagina cu barbatul balanta o sa vedeti ca se potrivesc.

anyways people, oricum horoscopul e doar de divertisment. n-o sa stea nimeni sa vada daca se potrivesc zodiile, sau sa renunte la o relatie buna din cauza asta. relatiile se termina din alte motive ;)

Postat pe 7 Noiembrie 2008 18:15
De la: bestdevilinside, la data 2008-11-07 01:03:39Nici eu nu consider ca este o relatie avantajoasa. Cum de te-ai putut indragosti de o balanta

Nu m-am indragostit de o balanta,ci de un barbat extraordinar care este in zodia balanta.Si credema ca ne potrivim foarte bine din toate punctele de vedere.
geany_9
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:20
poi si atunci kre e scopul topicului? dak tot e asa extraordinara relatia...:)
angel_in_disguise
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:25
care sant sansele ,femeia pesti si barbatul rac
ramy26
Postat pe 5 Decembrie 2008 08:10
Scuze daca te contrazic, dar nu cred ca poti generaliza sau clasifica oamenii dupa zodii!
eu sunt din zodia pesti si prietenul meu e balanta si realtia mea merge foarte bine.. parca ne completam.. este iubitor si afectuos, ma cucereste in fiecare zi si in fiecare zi eu ma indragostesc mai mult de el.. ma simte cand am ceva pe suflet, si stie cum sa vorbeasca cu mine.. cu el ma simt in pielea mea, pot sa vorbesc orice cu el si invers... . astea in ciuda faptului ca eu nu am vrut sa am o relatie cu el, 6 luni de zile imi era ca si un foarte bun prieten si niciodata eu nu m-am gandit ca v-a fi ceva intre noi, acum zambind ma gandesc ca intotdeaua ziceam "eu cu el? niciodata, i-mi este doar un ft bun prieten si doar atat, nu-l pot vedea altcumva".
el imi zice cand are ceva probleme, e trist sau ceva de genu.. doar vocea trebuie sa mi-o asculte, orice lucru marunt i-asi povesti , el se linisteste..
dupa pararea mea? nu va luati dupa zodii.. o persoana este foarte mult influenta si de ceea ce a avut in familie, cum a crescut si prin ce imprejurari.. ce fel de relatie au avut parintii ei.. ce a avut si ce i-a lipsit...si.. caracteristicile zodiiei intradevar de regasesc intr-o mare parte in toata lumea, dar intr-o relatie nu te poti lua doar dupa acestea.. Pupici! emma
emmacska
Postat pe 15 Iunie 2009 12:20
femeia pesti si iubitul sot gemeni...uh scintei....
nici nu se poate bai frumos...si bine
pina la adinci batrineti
pamela_1
Postat pe 16 Iunie 2009 12:38
Been there,done that...Vrei sa joci un tip pe degete...atunci Balanta ta e exact ce cauti...have fun
kudika019015
Postat pe 21 Iunie 2009 15:07
perfect compatibili , amandoi sunt sensibil si stiu sa aprecieze si sa obtina ce e mai frumos din viata.
kudika058024
Postat pe 3 Martie 2010 21:35
Salut,

O fi topicul mai vechi dar cred ca nu conteaza asta.

Sunt un barbat Balanta. Intre ianuarie 2011 si octombrie 2012 am avut o relatie cu o femeie Pesti. In ianuarie cand ne-am cunoscut, eu aveam 35 de ani iar ea 29. Ne-am cunoscut pe un site de metrimoniale.

Ne-am cunoscut pe 27 ianuarie. Ne-am placut, am iesit de vreo 3 ori si, cu unele ezitari de-ale ei, relatia a inceput de-adevaratelea pe 13 februarie, zi in care a acceptat sa mergem seara la un concert. Asta desi cu doua zile inainte imi declara ca ea simte ca "nu va merge".

Sa retineti verbul "a simti"; pentru femeia Pesti este...totul.

Eu imi dadusem demisia de la locul de munca exact cu o zi inainte sa ne cunoastem, asa ca eram liber ca pasarea cerului (mentionez ca n-am trait niciodata de la un salariu la altul).

Era dornica de plimbari, punct care ne-a unit extrem de mult. Am inceput sa iesim destul de des in excursii de weekend cu masina. Statea cu o prietena intr-un apartament inchiriat. Femeia era psihiatru rezident si apartamentul era la 5 minute de serviciu (spitalul 9), asa ca eram pe la ea 6 zile din 7. Mai adaug faptul ca in acel timp incepusem sa renovez prin casa; abia inainte de Pastele 2011 a fost gata si de-atunci statea ea la mine 4-5 zile din 7. Intre timp se ofuscase si prietena ei, reprosandu-i ca stau prea mult pe-acolo.

Puncte slabe ale relatiei:

- o persoana extrem de comoda si cu o atitudine voita de "om neputincios", care cere "ajutorul" partenerului si al celor din jur. Ganditi-va la o atitudine de om smiorcait, neputincios, care te roaga din ochi sa faci tu aia si ailalta. Este hipersensibila : nici nu stii când ai spus ceva care o raneste. Si, ca sa fie tacâmul complet, nici nu se ridica sa spuna ca o doare sau ca vrea ceva în mod special, ci tace, fiindca de fapt, desi nu recunoaste, îi place sa sufere si sa fie victima. Asa ca, într-o relatie pe termen lung, nu prea stii niciodata UNDE te afli cu un Peste.

- niste zeci de zile programul a fost asa:te duc dimineata cu masina la serviciu, ma-ntorc acasa, tu iesi pe la orele 14 si mergi acasa, apoi eu vin tot cu masina sa te iau la mine. Taximetrie curata. Intr-o zi n-am vrut sa fac asta si am insistat sa o duc cu metroul. Dezastru - rezultatul a fost o fata prelunga de frustrare. La fel in alta zi - mi s-a reprosat ca de ce nu vin s-o iau de la metrou. La fel alta - ca de ce nu-i mai deschid usa masinii (precum o faceam inainte).

- oboseste repede în compania altora, având acea capacitate de a simti si de a absorbi energiile ce-l înconjoara. Asta nu e chiar bine. Balanta se simte in general bine in prezenta altora, nu ia repede o grimasa de "om chinuit". Ei, ea exact asa facea. Veneau niste prieteni (de-ai ei) sa jucam wist; efectiv se plictisea dupa 2-3 ore si si-ar fi dorit sa plece toti.

- Înca unul din punctele dificile ale relatiei poate fi tendinta de a despica firul în patru, pentru care Balanta este atât de renumita (si la care se pricepe atât de bine; în fond, ceea ce cauta orice Balanta este echilibrul, adevarul, egalizarea talgerelor). Pestele are mult mai multa încredere în emotiile si intuitia lui, asa ca, adesea, acolo unde Balanta va încerca sa descopere ratiuni si motivatii si logica, Pestele va ridica pur si simplu din umeri: adevarul lui vine pe alte cai... Balanta este o fiinta foarte logica – si ma refer la logica-logica, de-aia serioasa, nu logica intuitiei...Nu se putea purta o discutie logica cu ea. Eu mereu incercam sa aduc argumente, sa intreb "asta de ce e asa?", iar pe ea toata incercarea mea de a duce discutia pe un drum logic o obosea, o enerva si rezultatul era ca nu mai spunea un cuvant. Ore in sir. Pentru ca "asa simtea ea lucrurile" si, in viziunea ei, asta nu se poate explica.

- Balantei îi place sa domine, sa preia controlul, chestii de-astea total neimportante pentru un Peste, care se simte chiar mai bine "sub papuc", fiindca astfel nu mai trebuie sa ia hotarâri (o activitate care nu îi place deloc acestui nativ). Am mers in zeci de excursii cu masina si cu avionul. Tot ce insemna plan de excursie, ore de mers etc. organizam eu. La un moment dat nu mai aveam idei (fusesem in multe locuri). Si-i spun "hai, deschide calculatorul si fa si tu o schita de calatorie". Rezultatul? Grimase de frustrare, suparare si asa mai departe. Nu ii place sa gandeasca ea ceva, sa ia hotarari, sa ti le prezinte si sa ti le argumenteze. De-aia sta cu tine, ca sa faci tu asta. I-am spus ca poate imi place sa vad ca si cea de langa mine poate fi lider - cu alte cuvinte, sa simt ca se ingrijeste de mine, are idei si planuri. Ca poate fi un "eu" cand eu nu pot / nu am chef.

- am stat impreuna in ultimele 5 luni de relatie. Ea ajungea acasa pe la 15, eu pe la 18 (gasisesm un job chiar cand s-a mutat la mine). O singura data nu a venit la usa sa initieze ea sarutul de bun venit, nu; eu eram cel care se astepta sa vina la pat, in camera pentru sarutul de bun venit. Si statea si astepta asta deja cu un repros in ochi cum ca poate nu se va intampla asta. Mai concret, avea o atitudine de genul "mi se cuvine". A si gasit pe prostul barbat din Balanta, care cand e indragostit, isi gaseste fericirea in fericirea celei de langa el.

Si mai sunt - o sa mai scriu :)
kudika_30384
Postat pe 25 Februarie 2013 13:06
Parti bune: te simti intr-adevar iubit si este extrem de fidela si de corecta.

Nu-i dati sa organizeze ceva, nu-i pretindeti sa vina cu idei; va va uri din secunda doi. Nu stie sa faca asta, nu are idei, i se pare greu. Ea se gandeste ca de-aia te-a gasit, sa te ocupi tu de toate astea.

Este extrem de usor frustrabila din te miri ce. Poate fi din cauza ta sau a prietenelor ei. Apropo, toti prietenii celei in cauza erau tot...de apa.

Nu o intrebati nimic care sa duca la o discutie logica. Femeia asta nu stie ce-i aia "logic". Ea doar "simte"; nu stie sa exprime si sa argumenteze aceasta, asa ca la orice conflict de idei va pune mutra in pamant si nu va mai scoate un cuvant.

E egoista (a recunoscut si ea asta).

Comoditatea e dusa la extrem, luand atitudini de "pitzi" - exact ce urasc mai mult. Am adus masina in fata scarii. Burnita marunt. Pentru 6 metri pana la masina a deschis umbrela. Este atitudinea de "voit neputincioasa". "Hai sa mergem doua statii pe jos" - cadea cerul pe ea cand auzea asta. Ma duceam la frigider si luam ceva sa mananc; nu trecea mult si auzeam "mie nu-mi aduci?"

Fraza de repros a ei catre mine - "Tu interpretezi totul!" Ulterior mi-am dat seama ce voia sa spuna: era "simtul" ei versus "logica" mea.
kudika_30384
Postat pe 25 Februarie 2013 16:41
Aprob parerile celor din urma, o relatie placuta si cu spontaneitate din partea balantei si siguranta in relatie. Dar depinde si de fidelitatea partenerei...
Darius_
Postat pe 25 Februarie 2013 17:25
- o persoana extrem de comoda si cu o atitudine voita de "om neputincios", care cere "ajutorul" partenerului si al celor din jur. Ganditi-va la o atitudine de om smiorcait, neputincios, care te roaga din ochi sa faci tu aia si ailalta. Este hipersensibila : nici nu stii când ai spus ceva care o raneste. Si, ca sa fie tacâmul complet, nici nu se ridica sa spuna ca o doare sau ca vrea ceva în mod special, ci tace, fiindca de fapt, desi nu recunoaste, îi place sa sufere si sa fie victima. Asa ca, într-o relatie pe termen lung, nu prea stii niciodata UNDE te afli cu un Peste.
nu, nu, nu, 14.03-si nu sunt deloc comoda(am si eu momentele mele, rare, de comoditate...), din contra imi place sa detin controlul sa-mi ”stimulez” partenerul, sa-i fac surprize, sa organizez..., dar mi se mai intampla sa fac si pe bosumflici si sa nu zic ce am, exact ca un copil incapatanat, insa si astea sunt rare si tin si de starea emotionala a partenerului, daca vad ca e nervos nu stau morocanoasa fara sa scot vreun cuvant asteptand sa faca el pe oracolul si sa mi ghiceasca gandurile...



- Înca unul din punctele dificile ale relatiei poate fi tendinta de a despica firul în patru, pentru care Balanta este atât de renumita (si la care se pricepe atât de bine; în fond, ceea ce cauta orice Balanta este echilibrul, adevarul, egalizarea talgerelor). Pestele are mult mai multa încredere în emotiile si intuitia lui, asa ca, adesea, acolo unde Balanta va încerca sa descopere ratiuni si motivatii si logica, Pestele va ridica pur si simplu din umeri: adevarul lui vine pe alte cai... Balanta este o fiinta foarte logica – si ma refer la logica-logica, de-aia serioasa, nu logica intuitiei...Nu se putea purta o discutie logica cu ea. Eu mereu incercam sa aduc argumente, sa intreb "asta de ce e asa?", iar pe ea toata incercarea mea de a duce discutia pe un drum logic o obosea, o enerva si rezultatul era ca nu mai spunea un cuvant. Ore in sir. Pentru ca "asa simtea ea lucrurile" si, in viziunea ei, asta nu se poate explica.
Da, despic firul in patru, dar insotita de argumente, fara supozitii, presupuneri, interpretari...


Asa cum ziceau si altii/ele carcateristicile zodiacale sunt generale si ne regasim cu totii/e in ele; cred in afirmatia ca relatiile noastre familiale se creeaza, dezvolta influentate de copilarie, familie, educatie ...




kudika_937955
Postat pe 17 Octombrie 2013 11:16
Pesti cu balanta?! Bleeeeeeeeeeeah!!!!!
rondina
Postat pe 17 Octombrie 2013 14:03
De la: rondina, la data 2013-10-17 14:03:32 Pesti cu balanta?! Bleeeeeeeeeeeah!!!!!




Muse__
Postat pe 17 Octombrie 2013 14:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:X 10 De la: Buttefflypink 10 Iunie 2009 16:31
BARBATUL BALANTA - FEMEIA BALANTA.CEA MAI ECHILIBRATA PERECHE DIN TOT ZODIACUL? 26 De la: callybra 2 Noiembrie 2011 00:47
femeia capricorn-barbatul leu 33 De la: kudika_1042992 31 Ianuarie 2022 14:19
ea-balantza el-leu 11 De la: oanutz 30 Octombrie 2012 16:25
Caracterul scorpionilor... 68 De la: dandanaua_reloaded 6 Decembrie 2011 13:31