Setari Cookie-uri

Sfaturi despre parul ondulat permanent...! Need Help!

Am nevoie de niste sfaturi in ceea ce priveste decizia de a-mi ondula permanent parul...m-am saturat sa ma tot chinui sa imi fac volum la par...si in plus as vrea sa imi schimb lookul pentru ca parul meu este foarte drept,am incercat nenumarate metode de a-l ondula..insa fara nici un rezultat....please...NEED HELP
the_same_unique
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:25
apropo....cand ma refer la par ondulat permanent ma refer la metoda din zilele noastre cu produse care nu deterioreaza parul..Daca si-a facut cineva dintre voi,va rog propuneti-mi si un salon din Bucuresti unde pot face asta...va multumesc mult fetelor...astept rasp..
the_same_unique
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:36
Dupa poze vad ca ai un par superb, lucios si drept. Poate mai mult taiat/tunns in scari si poate fi si mai minunat, fara permanent.
Ai încercat spuma pentru volum si alte chestii asemanatoare?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 6 Octombrie 2008 01:33
Evit s afolosesc spuma sau fixativ pentru ca parul meu e foarte subtire si deteriorat de la vopsirile repetate ...se incarca foarte tare si in plus nu mai pot baga peria in cap dupa asta..

Ma gandeam la permanent pt k sincer sunt plictisita de parul meu,si ma gandeam,,daca mi-l ondulez permanent si ma satur de el...il indrept cu placa(banuiesc ca sta)..
the_same_unique
Postat pe 6 Octombrie 2008 13:38
Mai bine te duci la salon si impreuna cu stilistul hotariti daca iti face.
Princioaluk este sa par sanatos, capabil sa suporte procedura .

Poti avea bucle lejere, spirale sau volum.
Trebuie sa tii cont de o serie de reguli pentru a evita doua dezavantage: deteriorarea a firului si obtinerea unui permanent care nu te avantajeaza...

Ideal sa nu te fi vopsit parul [decolorat,henna etc] Poti astepta 2 saptamâni. Un stilist sau coafeza îti poate da detalii mai multe.

Compusii chimici din solutia pentru permanent sunt agresivi si pentru parul natural. Altfel parul poate deveni mat, se deshidrateaza, se despica firele la capete sau poate cadea.

Permanentul depinde si de textura firului. Cu cat firul este mai subtire, cu atat permanentul va fi mai reusit si parul va avea un aspect mai frumos.

Trebuie sa tii cont si de forma fetei si lungimea parului,freza etc...

Eu pot sa-ti recomand tot felul de produse pentru par, dar nu stiu care se gasesc in romania.

Orcum parul tau arata dupa poze foarte frumos cum este



Full_Metal_Jacket
Postat pe 6 Octombrie 2008 21:59
Pff...nu te sfatuiesc sa faci asa ceva . cand eram eu in liceu tin minte ca era moda cu onduleul permant , la care au apelat niste colege ...si`au cam distrus parul , ca sa nu mai spun ca trebuie sa creasca si sa se duca tot permanentul daca vrei sa il iar drept...ca sa bagi placa il distrugi de tot..
Kittynelle
Postat pe 7 Octombrie 2008 18:53
Am fost ieri la un coafor si ..domnisoarele de acolo nu mi-au recomandat sa-mi fac parul ondulat permanent..asa ca m-am tuns,mi-am scurtat parul cu vre-o 20 cm pt k era f deteriorat..acum astept sa creasca iar pt k imi place sa am parul lung Multumesc mult pt sfaturi fetelor..
the_same_unique
Postat pe 8 Octombrie 2008 14:09
Bravo ! Nu aveai de ce sa iti strici parul facandu-l ondulat permanent ;)

Postat pe 8 Octombrie 2008 16:38
De la: the_same_unique, la data 2008-10-08 14:09:18Am fost ieri la un coafor si ..domnisoarele de acolo nu mi-au recomandat sa-mi fac parul ondulat permanent..asa ca m-am tuns,mi-am scurtat parul cu vre-o 20 cm pt k era f deteriorat..acum astept sa creasca iar pt k imi place sa am parul lung Multumesc mult pt sfaturi fetelor..


VREM POZA! VREM POZA!
Contracost îti dam sfaturi cum sa il îngrijesti sa ramâna frumos si sa creasca lung si sanatos
Full_Metal_Jacket
Postat pe 8 Octombrie 2008 17:09
foarte bine ca l ai tuns.eu as vrea sa l am drept dar..
puffulete
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:51
in albumul meu am pus 2 poze cu noul "look" ..abia astept sa-mi creasca parul astept propuneri sau sfaturi in legatura cu posibilitati de coafat ..
the_same_unique
Postat pe 9 Noiembrie 2008 00:29
fetelor ajutati-am si pe mine ... ca eu mi-am facut parul permanent si imi sta oribil Cum pot sa imi scot solutia de permanent din par

Postat pe 24 Iunie 2009 12:48
De la: kudika043463, la data 2009-06-24 12:48:18fetelor ajutati-am si pe mine ... ca eu mi-am facut parul permanent si imi sta oribil Cum pot sa imi scot solutia de permanent din par

nu poti ....
bruneagra25
Postat pe 24 Iunie 2009 12:52
cu timpul...dar am o intrebare: cea care ti-a facut parul nu ti-a zis care sunt urmarile folosirii solutiei de permanent?!

Postat pe 24 Iunie 2009 12:52
mi-a spus ca se strica . dar mi-a iesit un permanent mic de tot eu il vroiam mai mare......pot sa il dau cu solutie iar si sa mi-l fac mai mare?

Postat pe 24 Iunie 2009 13:37
Buna fetelor ! Si pe mine ma bate un gand sa`mi fac permanent...eu am parul lung si drept si nu e deloc deteriorat , insa as vrea sa am bucle mici de tot si sa para mai umflat Stie cineva alte metode de a`mi face parul asa inafara de permanent? Ca din cate citesc nu exista pareri prea bune despre asta...pup
RxiRose
Postat pe 30 Iunie 2009 11:45
De la: RxiRose, la data 2009-06-30 11:45:46Buna fetelor ! Si pe mine ma bate un gand sa`mi fac permanent...eu am parul lung si drept si nu e deloc deteriorat , insa as vrea sa am bucle mici de tot si sa para mai umflat Stie cineva alte metode de a`mi face parul asa inafara de permanent? Ca din cate citesc nu exista pareri prea bune despre asta...pup



Cand am fost la coafor stylista mi-a spus ca este un tip de permanent care nu arde parul, la asta trebuie sa te gandesti in primul rand. ce rost are sa ai bucle sau par cretz cu volum daca parul se arde se despica si arata ca o matura?.... Eu una as prefera orice metoda cu conditia sa nu-mi deterioreze parul...
the_same_unique
Postat pe 30 Iunie 2009 19:12
Buna,

Si eu imi doresc sa imi fac parul permanent din mai multe motive: ca sa scap de spalatul de 4 ori pe saptamana pt ca am parul gras, si pentru a avea un par bogat, cu volum, mereu aranjat. Eu am suvite facute cam de 4 luni, insa coafeza mi-a spus ca acum exista solutii speciale pentru permanent si ca nu exista nici un risc. Intr-adevar ca dupa auzul mai multor pareri contraversate mi-e cam frica.
Si-a facut cineva recent parul permanent avand suvite? Si care a fost rezultatul?

anne_sophie
Postat pe 10 Iulie 2009 19:39
salut scumpa,sunt hairdresser si sfatul meu ca si profesionist ,in caz ca ti a trecut prin cap ,proasta idee de a ti face permanent,e, sa ,renunti cat mai repede,nu ca nu ar fi ceva necesar ,insa nu cred ca ai acel tip de par si te sfatuiesc sa ai grija de parul tau cu produse profesionale pt ingrijire si hrana iar pt a crea acele bucle magice foloseste produse special buclelor si pune ti cateva bigudiuri iar dupa 25 de minute vei avea cea mai naturala coafura.te pup si ai grija de parul tau.
kudika154867
Postat pe 29 Martie 2010 21:38
Salut , am parul gras la radacini si foarte voluminos si uskat la kapete , ce pot face????
kudika154859
Postat pe 29 Martie 2010 21:43
draguta,eu am 30 anii si tot timpul ma-m jucat cu parul meu,ba la-m vopsit in diferite culori ,ba o dadeam din negru in blond si tot timpul la-m distrus...abia isi revenise la normal crescuse frumos si sanatos ca de data asta iar mia venit o idee...VREAU SA-L AM ONDULAT...ma-m dus la un bun salon aici in LONDRA si desi am fost informata ca nu fac bine am insistat...daca tu ai sti cat de mult regret...in primul rand il am foarte ars si in ultimul rand daca nu bag spuma in el arata ca o matura iar cand bag spuma sti si tu degeaba arata frumos ca e tare sarma numai e moale asa cum ar trebui...nu face gresala mea o sa regreti
zizik
Postat pe 18 Iulie 2010 01:10
nu draga mea nu fa gresala sa te dai iar cu permanent si sa te faci bucle mai mari nu o sa reusesti si poate il distrugi de tot
zizik
Postat pe 18 Iulie 2010 01:12
ma adresez stelistei de sus...daca ma poate ajuta sa fac cumva sa imi revina paru la normal dupa permanent ca acum uraaaasssscccc ca mi la-m facut permanent...daca aveti idee va rog ajutati-ma dar nu-mi sugerati sa ma tund ca o sa plang...va multumesc
zizik
Postat pe 18 Iulie 2010 01:15
buna....si pe mine ma bate gandul sa ma fac permanent...ptr k nu am volum la par...dar acum citind toate parerile voastre nu stiu ce sa mai fac.....voi ce ma sfatuiti???????merita sau nu sa ma fac.....adik am parul destul de lung...nu a fost vopsit niciodata....????????
kiddu_18
Postat pe 10 Septembrie 2010 12:39
De la: kiddu_18, la data 2010-09-10 12:39:16buna....si pe mine ma bate gandul sa ma fac permanent...ptr k nu am volum la par...dar acum citind toate parerile voastre nu stiu ce sa mai fac.....voi ce ma sfatuiti???????merita sau nu sa ma fac.....adik am parul destul de lung...nu a fost vopsit niciodata....????????
RAMOPATI
Postat pe 26 Octombrie 2010 14:43
buna fetelor. sunt noua pe aici. si eu as vrea sa imi fac parul ondulat permanent de sarbatori. am mai avut acum vreo 5 ani si mi-a placut foarte mult dar chestia ce ma enerveaza este ca atunci cand creste la radacina este drept,dar am auzit ca se poate pune permanent si de la radacina
RAMOPATI
Postat pe 26 Octombrie 2010 14:48
Si eu vreau permanent, dar as vrea sa imi cumpar eu solutia pentru permanent, stie cineva o solutie care sa nu iti distruga parul?
amaliarosoiu
Postat pe 9 Decembrie 2010 14:03
eu l-am avut ondulat permanent si am fost foarte incantata de ce-a iesit. am fost la un salon, nu stiu exact ce solutii a folosit "par-stilista" mea, dar a facut o treaba foarte buna si nu l-a deteriorat absolut deloc.
ma bate gandul sa mai incerc o data, dupa ce am vazut postul asta
rannia08
Postat pe 11 Decembrie 2010 00:56
pana la urma mi-am facut permanent, mi-am luat solutia de la Kallos pentru par normal, care din pacate a fost expirata(bine ca m-am uitat, chiar daca dupa ce am luat-o) si asa ca la repezeala m-am ales cu solutia de la Neofix, eu am avut parul pana la umeri si acum e putin mai scurt, dar imi place, e super fain, pana acum parul nu pare ars sau deteriorat, concluzia imi place, daca nu incerci , nu ai de unde sa stii cum e
amaliarosoiu
Postat pe 15 Decembrie 2010 20:13
Doamne fereste, nu inteleg de ec atata de grijade par si permanent ... doar se reface parul:P
Sunt o gramada de masti de par.
daca nu iti sta bine permanent il indrepti si gata:P
giuliuta
Postat pe 7 Ianuarie 2011 15:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vopseaua de par Apivita 6 De la: Ellektra 13 Octombrie 2013 17:56
Sondaj: Ce alegi?Parul lung sau scurt?De ce? 21 De la: balrog 14 Martie 2011 13:49
parul blond 18 De la: beanna 16 Octombrie 2013 19:44
CONCURS: Castiga o placa de par Remington! 1 De la: kudika503843 6 Februarie 2012 11:31
Difuzorul 14 De la: scorpyoW 22 Iunie 2009 17:21