Setari Cookie-uri

O sarcina nedorita!Cum se poate remedia situatia?

Buna, tuturor! De cateva zile mi-am tot facut teste de sarcina si spre uimirea mea, acestea au iesit pozitive. Ziceam ca sunt surprinsa, deoarece stiu exact momentul cand am ramas insarcinata, dar totusi nu credeam ca se poate ramane atat de usor. Practic, am inceput sa imi fac aceste teste mai mult pentru linistea mea. Oricum, intrebarea mea pentru dvs, este, cum as putea intrerupe aceasta sarcina, deoarece sunt doar in 3 saptamani, insa prin alta metoda in afara de avort? Din cate staim eu, nu e prea indicat un avort inaintea unei prime sarcini! A auzit cineva de ceva injectie.. sau pastile care sa determine o menstruatie fortata?? Va rog sa imi raspundeti!!! Va multumesc!
teo_dora
Postat pe 10 Octombrie 2008 09:28
sincer, nu am auzit de o alta metoda, dar poate sunt io dezinformata.

shi da e adev k un chiuretaj nu prea e indicat... asha din prima. insa sa stii k sunt o gramada de femei care au facut o intrerupere de sarcina o data, de 2 ori shi d mai multe ori inainte de a pastra o pe cea pe care erau pregatite din mai multe pct d vdr shi nu au intampinat probleme.

vz k nu cumva tot cautand pe forumuri rasp la aceasta intrebare sa nu ajungi in situatia sa nu mai poti face ceva pt a remedia o.

sfatul meu k shi al altora care vor urma sa-ti rasp e sa te duci la un doctor shi sa dezbati acest subiect!

bafta!
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 10 Octombrie 2008 09:53
indiferent cum intrerupi o sarcina, tot avort se cheama...ca e spontan, ca e provocat, tot aia este...eu zic sa te mai gandesti, sigur nu il vrei?
Am vazut ca ai 22 de ani, nu te cumosc, nu stiu ce situatie ai acasa...off! este asa de pacat...oricum, doar un dr poate sa-ti recomande metoda cea mai buna de intrerupere...
Ai scris ca nu e indicat un avort inaintea unei prime sarcini, nu vreau sa te necajesc, nu exista avort inainte de sarcina...serios, mai gandeste-te, dar neaparat treci pe la dr cat ma repede...ai grija de tine

Postat pe 10 Octombrie 2008 11:23
Ce are intreruperea de sarcina cu sexul?

Exista rubrica SANATATE-AVORT unde subiectul este dezbatut destul, acolo sunt si adrese si sfaturi...ti le recomand in special pe ale lui mircea;-)
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20221/am-si-eu-nevoie-de-un-sfat-.html
Full_Metal_Jacket
Postat pe 10 Octombrie 2008 11:35
teo,am trecut prin asha ceva anul trecut....a fost prima sarcina care apoi a devenit avort.....dak gasesti un doctor bun nu vei avea necazuri dupa....ai mare grija d tine,eu nici acum nu ma impac cu mine insumi pt ceea ce am facut,dar nu mi-am dorit copilul acela....
nickimarina
Postat pe 15 Octombrie 2008 16:34
De la: bestdevilinside, la data 2008-10-10 11:35:28Ce are intreruperea de sarcina cu sexul?

Exista rubrica SANATATE-AVORT unde subiectul este dezbatut destul, acolo sunt si adrese si sfaturi...ti le recomand in special pe ale lui mircea;-)
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20221/am-si-eu-nevoie-de-un-sfat-.html

Of, dracusorule, tu pe ce lume traiesti? Pai nu dupa o partida buna de sex apare sarcina? Nu ca nu ai stii si stiu si eu la ce te-ai referit, dar voiam sa vorbim despre sexul ala care produce sarcina... Sa fim on topic...
Lucia1971
Postat pe 15 Octombrie 2008 16:37
De la: Lucia1971, la data 2008-10-15 16:37:56
De la: bestdevilinside, la data 2008-10-10 11:35:28Ce are intreruperea de sarcina cu sexul?

Exista rubrica SANATATE-AVORT unde subiectul este dezbatut destul, acolo sunt si adrese si sfaturi...ti le recomand in special pe ale lui mircea;-)
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20221/am-si-eu-nevoie-de-un-sfat-.html

Of, dracusorule, tu pe ce lume traiesti? Pai nu dupa o partida buna de sex apare sarcina? Nu ca nu ai stii si stiu si eu la ce te-ai referit, dar voiam sa vorbim despre sexul ala care produce sarcina... Sa fim on topic...


In Brave New World, vara pe Marte si mai mult ma plimb pe Babylon5.
Intr-o lume unde se face educatie sexuala la scoala. Unde elevii si elevele sunt informati despre CM, metode de protejare si importanta acesteia, BTS , AIDS, ...SI despre avort,din punct de vedere biologic, legislativ, etic si religios...

Uite ca nu mai stiu ce raspuns sa-ti dau sa fiu on topic
Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Octombrie 2008 18:15
singura solutie referitoare la subiect este o vizita la un ginecolog ,e singurul care te poate sfatui ce anume sa faci in cazul unei intreruperi de sarcina. nu te apuca sa iei pastile sau sa iti faci injectii din auzite ,nu de alta dar cine stie ce ti se poate intampla..

vizita la ginecolog e cea mai indicata,acum ca te-ai convins ca esti insarcinata.

dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Octombrie 2008 18:42
exista si alea cu injectii si pastile, dar nu cred ca mai functioneaza la 3 saptamani. dar de ce nu-ti intrebi si mama?
poate ca ea stie mai bine cum sa te ajute. nu-ti fie frica.
poate ca lucrurile se vor aranja in favoarea ta.

daca nu, atunci fugi la doctor, nu mai astepta, ca pe urma e mai greu.
daca vrei sa-l faci, fa-l si gata.
tu decizi.
merge si un avort din prima.........sarcina,
dar ai grija pe viitor.
daca nu vrei un copil asa curand sau, daca nu esti sigura ca si partenerul vrea copil, protejeaza-te.




Postat pe 15 Octombrie 2008 20:09
sa nu-ti fie frica, indiferent de ce decizie vei lua.
avortul, nu e nici usor nici greu.
e undeva la mijloc, dar se termina repede
si curat, fara complicatii.

Postat pe 15 Octombrie 2008 20:12
De la: teo_dora, la data 2008-10-10 09:28:11Buna, tuturor! De cateva zile mi-am tot facut teste de sarcina si spre uimirea mea, acestea au iesit pozitive. Ziceam ca sunt surprinsa, deoarece stiu exact momentul cand am ramas insarcinata, dar totusi nu credeam ca se poate ramane atat de usor. Practic, am inceput sa imi fac aceste teste mai mult pentru linistea mea. Oricum, intrebarea mea pentru dvs, este, cum as putea intrerupe aceasta sarcina, deoarece sunt doar in 3 saptamani, insa prin alta metoda in afara de avort? Din cate staim eu, nu e prea indicat un avort inaintea unei prime sarcini! A auzit cineva de ceva injectie.. sau pastile care sa determine o menstruatie fortata?? Va rog sa imi raspundeti!!! Va multumesc!



Pastreaza-l si...dami-l mie...Altii nu-si doresc si au...iar altii ar face orice sa-l aiba si nu pot...Asta-i dreptate?
andacor
Postat pe 15 Octombrie 2008 23:17
exista mii de copii parasiti in sistem ....de ce nu incerci acolo sau crezi ca ei nu au nevoie de ajutor..

scuze pt vehementa dar zilele astea tocmai mi-a fost dat sa vad un copil de vreo 3 anisori batut cruntde o mama isterica in plina strada.

dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Octombrie 2008 23:36
copchilule...cum ai reusit? intrebare retorica... am trecut acum 2 ani printr-o intrerupere de sarcina, "avort" suna diabolic de sinistru.... era prima...culmea este ca aseara discutam cu actualul prieten chestia asta si el mi-a zis acelasi lucru, e foarte nasol sa faci asta la prima sarcina, depinde foarte mult de organismul tau...e foarte posibil sa nu mai poti face altul, ca sa nu mai vb despre sentimentul de dupa...te ucide...sfatul meu este sa mergi la un medic, numai el iti poate spune ce e mai bine pentru tine, iar in alta ordine de idei, mai ai ceva vreme sa te hotarasti, mai devreme de 4-6 saptamani nici intrerupere nu poti face, pentru ca medicul ala nu vede ce "rascheteaza" si e posibil sa te macelareasca daca e prea mic...bafta:(
crissa_909
Postat pe 9 Decembrie 2008 10:05
de ce fiecare femeie care face un avort la un timp se simte foarte vinovata si traieste cu senzatia ca a fost singura criminala pentru propiul ei copil,altele care fac avort peste cativa ani isi doresc si ele copii,dar nu li se mai acorda nici o sansa pentru ca sunt niste mame ucigase de prunci,ce suflet ai ca sa mergi la doctor si sa scoti din tine un suflet lipsit de aparare?offfff ganditi-va ca e un pacat strigator la cer si dumnezeu nu doarme,ai citit vreodata jurnalul unui copil nefericit?o sa-ti para rau mai tarziu cu siguranta,mereu o sa fii nelinisttita,eu eram tare fericita cand am aflat vestea ca sunt insarcinata,si inainte de a afla trebuia sa venim in tara,drumul era nespus de obositor nu stiam ce este cu mine,dormeam mult si nu facem nimic decat sa stau in masina,cand am ajuns simtem ca sunt insarcinata imi spunea cineva ca o sa am un bebe,fericirea nu a durat mult pentru ca trebuia sa ne intoarcem inapoi in timp scurt si oboseala multa acumulata pe drum am inceput sa sangerez,nu aveam ce face pana am ajuns aici,am mers la spital cu dureri ingrozitoare si mi-a spus ca embrionul este la iesire din uter,mi s-a dat o pastila pt a elimina sarcina deoarece embrionul era mort!!!daca ai o sarcina si evolueaza bine nu stica randuiala lui dumnezeu si esti tanara si ai puterea pentru a lupta
bkkl
Postat pe 29 Decembrie 2008 08:07
Draga mea, hai sa iti spun ceva.

Vad ca e la moda sa batem campii despre "suflete nevinovate" si avortul=crima.
Ceea ce nu am auzit la astia de se cred Sfintii apostoli e ca - daca decizi sa il lasi - or sa puna ei mana de la mana sa te ajute sa il si cresti.
Si sa iti spun eu ce e mai crima: sa faci un copil si dupa aceea sa il privezi de tot ce isi doreste, pentru ca nu ii poti oferi.

Sa pui botul la cei care vor sa te faca sa te simti vinovata cand unul o sa vina si o sa iti zica: nu face avort, te ajut eu sa cresti copilul.
Pana atunci, tu calculeaza-ti sansele si lasa-i sa latre.

Cat despre intrebarea ta... Nu, nu exista alta varianta.

Bafta!
Dor_a
Postat pe 29 Decembrie 2008 09:06
foarte prost gandesti,dar nu te gandesti oare ca te vede Dumnezeu?oare pe vremuri de ce bunicii nostrii erau la parinti 10,12frati.pentru ca exista credinta in Dumnezeu si langa gura ta mai poti hrani si o parte din tine!a ca nu-i punem creste in lux asta e partea doua,copilul de mic trebuie sa fie invatat cu munca si cu unele lipsuri,daca au de toate de mici cand ajung mari nu mai stiu sa te respecte si devin si infractori pe deasupra!!!hai sa fim realisti si sa ne gandim cu ne-au crescut parintii nostrii?
bkkl
Postat pe 29 Decembrie 2008 21:53
Of ce usor e sa judecam pe alti fara sa stim situatia in care se afla..... din cate vad persoana respectiva nu specifik motivul pentru care doreste sa apeleze la aceast lucru. Din placere nu o face nimeni... nu credeti??? In schimb nu cere parerea nimanui doar a pus o intrebare la care asteapta un raspuns...
Este foatre adevarat k un avort are consecintele sale si fiecare persoana care recurge la acasta situatie este intodeauna destul de motivata. Suntem liberi sa alegem... avand in vedere in secolul in care ne aflam.
Trebuie sa fim realisti un copil nu este o mascota in familie,trebuie sa avem o oarecare satbilitate financiara sau familiara.

Mai bine ne judecam pe noi primi...nu????


22 de ani, o varsta destul de frageda pentru o asemenea intamplare asa k decizia este a ta si a persoaneleor direct inplicate in acest lucru... Nu te lasa influentata pentru k asa cum ti s-a spus nu o sa ti-l creask nimeni...
Bafta si mult succes in viitor!!!!

Postat pe 8 Ianuarie 2009 05:03
un intelept a spus=mai bine sa previi decat sa infrunti. trebuia sa aplici asta si la tine. pentru maxim 20 de minute de placer te confrunti cu niste probleme destul de mari si pe deasupra iti mai pui si sanatatea in pericol.crezi ca merita?
alexlisavencu
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:00
uite si parerea unui barbat,are mare dreptate un copil e viata
bkkl
Postat pe 8 Ianuarie 2009 22:28
Buna
nu sunt in masura nici sa-ti dau sfaturi, nici sa te condamn pt ceea ce vrei sa faci.

In urma cu cateva luni am vazut un videoclip chiar pe marginea acestui subiect. Va invit sa il vizionati in continuare:

http://www.youtube.com/watch?v=1XO5Sug9HSs

Sa te condamne oamenii.... e foarte usor insa tu vei fi cea care vei suporta consecintele deciziei tale, fie buna fie rea. Asa ca iti doresc multa intelepciune in luarea deciziei.
viadina
Postat pe 9 Ianuarie 2009 00:08
postul lui teo a fost emis pe 10 octombrie si inca se mai discuta pe marginea lui. acum e tardiv sa mai dam sfaturi. evident ca in situatia ei se impunea avortul, fiindca nu era momentul pentru acel copil. si e normal ca un copil sa creasca stiindu-se si simtindu-se dorit. iar parintii si in special mama trebuie sa fie pregatita pentru acest lucru.
teo, au trecut trei luni de atunci, ce decizie ai luat?
chandramuki_md
Postat pe 9 Ianuarie 2009 09:34
De la: bkkl, la data 2009-01-08 22:28:29uite si parerea unui barbat,are mare dreptate un copil e viata


un copil nedorit e un suflet chinuit....
un copil nedorit nu e doar o viata chinuita , e mult mai mult de atat....

sper ca in naivitatea ta, sa nu ai niciodata parte de pierderi de genul asta, sa sti ce anume inseamna un avort .... sa vezi vieti zdrobite si urmarile unor decizii de genul asta.... adica un copil e o viata , si pe la cateva luni copii parasiti in institutiile statului sau crescuti intr-o mizerie de viata pe care nu o merita nici macar animalele dara-mi-te un copil, tocmai pt ca mamele au urmat sfaturi de genul asta.... si s-au trezit in imposibilitatea de a nu putea creste un copil pt ca nu erau pregatite sa aiba un copil din punct de vedere psihic nu numai material...etc.....nu sunt adepta avortului , sunt adepta prevenirii acestor "soiuri " de evenimente nedorite, sunt adepta informarii ...dar nu pot sa ma abtin sa nu ma pun in situatia unor astfel de fete sau femei....

dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Ianuarie 2009 09:44
dar cum ai reusit?:|
Teodutza84
Postat pe 13 Ianuarie 2009 03:08
Ai grija, mai tarziu s-ar putea sa ai alte probleme de sanatate. Gandestete bine inainte sa faci pasul asta. Te pup.
olycika
Postat pe 2 Februarie 2009 17:34
Sunt mai multe feluri in care se poate opri o sarcina din evolutie...dar toate se numesc AVORT, indiferent daca e facut de medic sau de tine acasa, prin metode neortodoxe...iar cele care nu sunt facute de medic sunt mult mai periculoase...
Inainte de a face asta gandeste-te o clipa la femeile nefericite fiindca nu pot avea copii, ok?Numai o clipa,atat....
ramo_88
Postat pe 5 Februarie 2009 16:28
Buna ,din pacate sunt mai multe metode de a "rezolva" problema . Totusi nu te-ai gandit nici un moment sa-l pastrezi? Chiar daca are numai trei saptamani , cum spui tu, este o viata
Iti urez bafta si...mai gandeste-te !!!!!
ionia
Postat pe 22 Martie 2009 16:21
De la: bkkl, la data 2008-12-29 21:53:55foarte prost gandesti,dar nu te gandesti oare ca te vede Dumnezeu?oare pe vremuri de ce bunicii nostrii erau la parinti 10,12frati.pentru ca exista credinta in Dumnezeu si langa gura ta mai poti hrani si o parte din tine!a ca nu-i punem creste in lux asta e partea doua,copilul de mic trebuie sa fie invatat cu munca si cu unele lipsuri,daca au de toate de mici cand ajung mari nu mai stiu sa te respecte si devin si infractori pe deasupra!!!hai sa fim realisti si sa ne gandim cu ne-au crescut parintii nostrii?


Exact.. ce e mai frumos.decat sa iti vezi copilul cum sufera cand vede ca altii au si el nu, ca se imbolnaveste si tu nu ai bani de spaga ca sa dai la medic sa il faca bine nu sa il omoare, cand vezi ca ai datorii la intretinere, chirie, ca PUR SI SIMPLU NU MAI AI DECAT 20.000 IN BUZUNAR SI IN FRIGIDER MAI SUNT DOAR 2 OUA SI O ROSIE???????? A ?????Spuneti voi astea de se lauda ca ele l-ar face orice ar fi dom'le ....voi nu ati ajuns (si asta o cred 100%) in situatia de a nu avea pur si simplu decat o hartie de 100 de mii pe toata saptamana, si sa nici nu aveti de la absolut nimeni de unde sa imprumutati!!!!!Voi nu vedeti ma inteligentele pamantului copii ROMANI nu tigani..aia sunt altceva...voi nu ii vedeti vanzand ziare pe 0 grade printre masini?????Voi nu ii vedeti pe aia care umbla cu haine de pomana pe ei si li si scurg ochii dupa o bucata de ciocolata a altui copi?????Ii vedeti pe aia din parcuri care stau pe langa alti copii si incearca sa puna si ei mana pe o jucarie, pentru ca singura lor jucarie e o minge jegoasa si dezumflata?????ASA E NORMAL SA FIE??????E normal sa vezi de Craciun cum stau pe langa vitrine si se holbeaza la jucariile scoase in evidenta de sarbatoarea asta, dar numai pentru cei cu bani????E bine asa nu/?????Dar desigur niciodata nimeni nu se gandeste ca poate ajunge asa ...dar tocmai fiindca suntem in Romania e CEL mai probabil sa ajungi asa....cel mai simplu scenariu...n-ai servici da trebuie...copilu e mic da cu cine sa il lasi....si atunci cum mai scoti bani???Si oricum cine te angajeaza pe un ban ca lumea la 17...18 ...19 ani?????Sunetti inconstiente!!!!!SI mai ales superficiale....pana nu patetsti nu stii!!! SI nu e vorba de crescut in lux femeie imbecila ca vad ca sunt multe ca tine...ci e vorba ca trebuie sa fie copil asta e !!!!!nu o bataie de joc!!!! Tu in loc sa zici nu lasa copilul meu sa o duca bine, nu cum am dus-o eu tu exact invers zici???Decat sa ajunga sa traga din punga sau sa fie cu..va mai bine sa nu mai fie...
BERBEACA
Postat pe 23 Martie 2009 20:09
culmea este ca si io trec prin aceiasi problema ca si tine dar io nu am varsta necesara pentru a face un avort.tu totusi ai o varsta la care mai poti remedia ceva dar io nu am decat 17 ani.daca intradevar nu-ti doresti sarcina iti sugerez sa consulti un doctor cat mai poti.
kudika101287
Postat pe 13 Ianuarie 2010 17:49
De la: teo_dora, la data 2008-10-10 09:28:11Buna, tuturor! De cateva zile mi-am tot facut teste de sarcina si spre uimirea mea, acestea au iesit pozitive. Ziceam ca sunt surprinsa, deoarece stiu exact momentul cand am ramas insarcinata, dar totusi nu credeam ca se poate ramane atat de usor. Practic, am inceput sa imi fac aceste teste mai mult pentru linistea mea. Oricum, intrebarea mea pentru dvs, este, cum as putea intrerupe aceasta sarcina, deoarece sunt doar in 3 saptamani, insa prin alta metoda in afara de avort? Din cate staim eu, nu e prea indicat un avort inaintea unei prime sarcini! A auzit cineva de ceva injectie.. sau pastile care sa determine o menstruatie fortata?? Va rog sa imi raspundeti!!! Va multumesc!

nu sunt la curent cu ultimele noutati, exista o metoda chimica de a produce avort dar nu stiu pana in ce interval si nici nu stiu daca iti permiti sau daca ai sanse sa obtii asa ceva.
felixcat
Postat pe 13 Ianuarie 2010 22:07
De la: kudika101287, la data 2010-01-13 17:49:00culmea este ca si io trec prin aceiasi problema ca si tine dar io nu am varsta necesara pentru a face un avort.tu totusi ai o varsta la care mai poti remedia ceva dar io nu am decat 17 ani.daca intradevar nu-ti doresti sarcina iti sugerez sa consulti un doctor cat mai poti.


Pana in saptamana a zecea avortul se poate declansa cu ajutorul unor pastile speciale, ce vor declansa o pesudo-menstruatie.
Kathara
Postat pe 13 Ianuarie 2010 22:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HELP !!!!!!! 3 De la: Florrentina_flor 27 Februarie 2009 21:29
sex la 18 ani 41 De la: anaiubb 30 August 2010 03:46
Anticonceptionale fara sa consulti medicul ginecolog 3 De la: Micael 7 Octombrie 2010 19:49
Virginitate 6 De la: kudika_974892 30 Mai 2015 13:44
Oral ?! 113 De la: kudika_974495 20 Februarie 2016 15:15