Setari Cookie-uri

barbatul mai mic decat femeia...!?

ce parere aveti despre relatiile in care barbatul este mai mic decat femeia (ma refer la varsta)?!

imi place un coleg de facultate care este cu un an mai mic decat mine, si cred ca si eu ii plac lui..nu stiu daca sa incep o relatie cu el, pt ca avem niste colegi foarte carcotasi si oamenii sunt sceptici in privinta acestui tip de relatie..

voi ati trait o astfel de relatie, cum a fost!?va rog , impartasiti-mi din experientele voastre!!!!
je_baby
Postat pe 24 Octombrie 2008 11:06
pai 1 an nu e o diferenta notabila.
eu am trait o astfel de relatie si m-am si maritat cu el tzac-pac. suntem amandoi tineri, la fel de (i)maturi. si este fratele (fostei) celei mai bune prietene.
lasa ce zic colegii, ca nu poti sa iti hotarasti toata viata in functie de ce zic ei, tu tre sa te arati sigura si stapana pe deciziile si alegerile tale.
lauuua
Postat pe 24 Octombrie 2008 14:56
Eeee, cine n-ar vrea un tinerel? Nu te lasa condusa de prejudecati, go for it, la urma urmei e vorba de 1 an nu de 20! Si chiar daca ar fi 20 care-i baiul?
Kathara
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:32
De la: Kathara, la data 2008-10-24 15:32:34Eeee, cine n-ar vrea un tinerel? Nu te lasa condusa de prejudecati, go for it, la urma urmei e vorba de 1 an nu de 20! Si chiar daca ar fi 20 care-i baiul?


kathara super haioasa la faza asta m-ai scutit de scris....te pup
di_cristina
Postat pe 25 Octombrie 2008 07:28
si eu am o relatie cu cineva mai tanar ca mine cu 3 ani. sincer, la inceput am fost foarte reticenta tot din cauza gurii lumii. dar acum dupa ce suntem ipreuna de ceva timp, ma declar pe deplin multumita si imi pare rau k am pierdut 2 ani pana sa accept. am un singur sfat pt tine: daca faci voia lumii nu o faci pe a ta! asa k nu mai astepta!
adrienutzame
Postat pe 27 Octombrie 2008 10:27
multumesc mult pentru sfat ..ne-am sarutat si cred ca gandul ca e mai mic ca mine m-a facut sa gust cel mai inocent sarut...sau poate asa a fost ...imi place, sper sa fie bine!!!:*
je_baby
Postat pe 27 Octombrie 2008 16:18
LOL sincer eu sunt cam in aceeasi pozitie ca tine :P si nu stiu ce sa fac eu 26 el 18 nu sunt indragostita in nici un caz .. ba mai mult cred ca nu am mai avut o relatie de aproape 2 ani cu nici un mascul si i-am dat su nr de telefon la cerintele lui insistente ..bine nu e bai ca pot sa nu raspund la telefon .. dar ma intreb oare sa ies totusi la un suc cu el .. prea de tot
kirighi
Postat pe 29 Octombrie 2008 17:36
eu ma simt f jenata cand incep discutii despre varsta at cand suntem impreuna (mai ales pe la facultate), dar in rest ma simt atat de bine cu el, nu mai conteaza nimic...la tn e mai aiurea putin, mai ales ca nu ai mai avut o rel de ceva timp, poate esti mai vulnerabila, dar totusi eu zic sa iesi la un suc, ia-o ca pe o experienta deocamdata, nu ai ce pierde.
je_baby
Postat pe 30 Octombrie 2008 15:11
Buna draga mea. Eu am avut o relatie cu un baiat mai mic ca mine cu 3 ani.....Si a durat cam 4 ani. La inceput mi-a fost un pic teama de reactiile alor mei (aveam 24 de ani) dar el fiind un tip de treaba l-au acceptat si indragit.
Nu trebuie sa-ti faci grije de gura lumii. Ar trebui sa fii fericita si sa iubesti fara sa-ti faci atitea complexe si idei. Sincer! viata e atit de scurta, si tineretea si mai si .....
:(
_iluzie_
Postat pe 30 Octombrie 2008 15:42
vaiii...eu sunt o fire mai sensibila, nici nu pot ignora parerile altora, plus ca sunt cam vulnerabila acum, fiindca de ceva timp am incheiat e relatie care a durat aproape 4 ani..mi-e greu sa cred din nou, nu stiu cum sa ma port, incerc sa nu fac aceleasi greseli ca si prima data, mai e si problema cu varsta, colegii carcotasi..si parca uneori nu pot sa fiu eu si ma pierd in prapastiile mintii mele
je_baby
Postat pe 30 Octombrie 2008 16:22
carcotasi si invidiosi
a se ignora reactii generate de frustrare!
googoodoll
Postat pe 30 Octombrie 2008 16:32
ooo daa...bine zici, dar si cunostintele si prietenii mei...zic un nu categoric acestor relatii...offf
je_baby
Postat pe 30 Octombrie 2008 19:20
atunci altul trebuie sa fie motivul.
googoodoll
Postat pe 30 Octombrie 2008 19:22
Va multumesc mult pentru sfaturile date .Nu am hotarat inca ce o sa fac . Mi-e greu sa incep o relatie si in special sa fie si mai mic cu atatia ani .Cred ca o sa refuz categoric .. Om trai si om vedea .
kirighi
Postat pe 31 Octombrie 2008 00:59
nuuuuuu...ca e un tip super,chiar sunt eu mai copilaroasa decat el, dar pur si simplu nu concep ideea de relatie amoroasa in care baiatul e mai mic :(
je_baby
Postat pe 31 Octombrie 2008 08:45
ma refer la cunostintele mele...ele nu concep ideea de relatie de genul acesta, nici eu nu am visat la asa ceva, insa s-a intamplat sia c nu stiu dc pot fi atat de rationala incat sa renunt , pt ca imi place si nici nu stiu ce e mai bine pt noi 2
je_baby
Postat pe 31 Octombrie 2008 08:57
adrienutzame...spune-mi, te rog parintii, rudele, prietenii lui ce zic!
cand e aniversarea lui nu e jenant ca stii ca imiplineste mai putin decat ai tu?!off doamne, cate intrebari si cate griji imi fac...aa si tu ce varsta ai...si el ce varsta are, dc esti draguta sa-mi raspunzi!?
je_baby
Postat pe 31 Octombrie 2008 09:08
Nu trebuie sa te ingrijoreze doar un an diferentza.
Cea mai frumoasa poveste de dragoste pe care am trait-o a fost cu el , a durat 2 ani jumatate, poate mai dura dar eu nu am acceptat diferenta de varsta, era mai mic cu peste 10 ani, au trecut 4 luni de cand ne-am despartit si cum plang.
dragostea invinge totul, dar nu legile firii.
salcia
Postat pe 1 Noiembrie 2008 22:12
well...eu nu am avut experiente de acest gen
insa, o prietena de-a mea foarte buna a avut o relatie de un an de zile cu un baiat mai mic cu 3 ani decat ea (ea avea 18 si el 15). s-au desparit pentru ca ea a plecat dupa bac in vacanta in america si prietenii lor au facut tot posibilul sa-i desparta

iar acum, tot prietena mea, care intre timp a mai crescut ;), are 23 de ani, umbla cu un pusti de 18 ani! si ghici! chiar se inteleg suuper bine. mai bine chiar decat se intelegea cu fostul, care era mai mare decat ea cu 2 ani.

concluzia? nu diferenta de varsta, zodia, etc, stau in calea unei relatii, daca ambii si-o doresc.

Deci tu, cu un an diferenta..esti suuuper ok:)
sper sa va intelegeti cat mai bine si sa fiti muult timp impreuna
ralukiss
Postat pe 1 Noiembrie 2008 22:18
De la: kirighi, la data 2008-10-29 17:36:54LOL sincer eu sunt cam in aceeasi pozitie ca tine :P si nu stiu ce sa fac eu 26 el 18 nu sunt indragostita in nici un caz .. ba mai mult cred ca nu am mai avut o relatie de aproape 2 ani cu nici un mascul si i-am dat su nr de telefon la cerintele lui insistente ..bine nu e bai ca pot sa nu raspund la telefon .. dar ma intreb oare sa ies totusi la un suc cu el .. prea de tot


Nu i problema ce zice lumea, ca nu asta conteaza, lumea tre sa zica ceva, de i tanar ca de ce i tanar, de i bogat , ca nu l meriti, de i sarac, ca o sa mori de foame .....Problema reala e alta: ESTI IN STARE SA TE INGRIJESTI PE TERMEN LUNG , PE TINE, SA FII MAI TOT TIMPUL CA SCOASA DIN CUTIE, sa zambesti in permanenta, sa nu fii suspicioasa, sa eviti scene de gelozie ?????
Pai de esti in stare nu ai de ce sa ti fie teama!
Si pan la urma cine a stabilit ca barbatul trebuie sa fie mai batran?
valibilic
Postat pe 1 Noiembrie 2008 22:49
pt.je_baby:"ne-am sarutat si cred ca gandul ca e mai mic ca mine m-a facut sa gust cel mai inocent sarut..."
draga mea, e MAI MIC nu MIC, ce cauta inocenta aici?
pt.valibilic:"Problema reala e alta: ESTI IN STARE SA TE INGRIJESTI PE TERMEN LUNG , PE TINE, SA FII MAI TOT TIMPUL CA SCOASA DIN CUTIE, sa zambesti in permanenta, sa nu fii suspicioasa, sa eviti scene de gelozie ?????"
...iar nu vad legatura...sau pentru unul mai in varsta nu trebuie sa faci asta? intotdeauna va fi una mai tanara sau chiar mai in varsta, mai frumoasa sau chiar mai urata, pur si simplu "mai alta" decat tine, dar daca el te place pentru ceea ce esti si daca e suficient de profund in sentimente si puternic, ca persoana, sa reziste tentatiilor, nu conteaza. Varsta chiar nu conteaza. Ultimul meu iubit era cu 7 ani mai tanar decat mine si a fost cel mai potrivit "fizic" barbat pe care l-am cunoscut,"organele" noastre nu au stiut de diferenta de varsta
In plus aveam aceleasi gusturi si teluri, etc. Spiritual avem fiecare varsta in functie de experienta de viata. Asa se intampla ca vezi barbat de 40 de ani care se poarta ca un copil sau baiat de 28 care e responsabil mai ceva ca un mos. Totul e sa fii pe aceeasi lungime de unda. Si sa nu-ti fie frica. C-apoi strici. Cum am facut eu. Nu l-am crezut nici cand mi-a spus ca nu-l intereseaza "fetitele" pe care le vedeam in jurul nostru proaspete si parfumate si 90-60-90 (nu ca eu as fi o grasa imputita)..., nici cand mi-a spus ca si daca as fi grasa m-ar iubi ca grasimea se poate da jos dar creierul si sufletul nu le poti ajusta. Am crezut ca sunt vorbe. Si acum dupa 10 luni de la despartire. Nu faceti ca mine. Ar trebui sa lasam mai mult instinctul sa vorbeasca.Ca uneori daca gandim prea mult, uitam sa traim. Si uneori chiar trebuie sa te abandonezi. Dar cine are curajul?... Eu am suferit prea mult, in general, si mi-a fost frica si cu el. Ei bine, acum nu mai stau in incertitudine ca poate ma paraseste pentru una mai tanara. Acum stau in siguranta plangand dupa el...Nici el nu e mai fericit. Cine a invins?
tally_weijl
Postat pe 1 Noiembrie 2008 23:49
De la: tally_weijl, la data 2008-11-01 23:49:48pt.je_baby:"ne-am sarutat si cred ca gandul ca e mai mic ca mine m-a facut sa gust cel mai inocent sarut..."
draga mea, e MAI MIC nu MIC, ce cauta inocenta aici?
pt.valibilic:"Problema reala e alta: ESTI IN STARE SA TE INGRIJESTI PE TERMEN LUNG , PE TINE, SA FII MAI TOT TIMPUL CA SCOASA DIN CUTIE, sa zambesti in permanenta, sa nu fii suspicioasa, sa eviti scene de gelozie ?????"
...iar nu vad legatura...sau pentru unul mai in varsta nu trebuie sa faci asta? intotdeauna va fi una mai tanara sau chiar mai in varsta, mai frumoasa sau chiar mai urata, pur si simplu "mai alta" decat tine, dar daca el te place pentru ceea ce esti si daca e suficient de profund in sentimente si puternic, ca persoana, sa reziste tentatiilor, nu conteaza. Varsta chiar nu conteaza. Ultimul meu iubit era cu 7 ani mai tanar decat mine si a fost cel mai potrivit "fizic" barbat pe care l-am cunoscut,"organele" noastre nu au stiut de diferenta de varsta
In plus aveam aceleasi gusturi si teluri, etc. Spiritual avem fiecare varsta in functie de experienta de viata. Asa se intampla ca vezi barbat de 40 de ani care se poarta ca un copil sau baiat de 28 care e responsabil mai ceva ca un mos. Totul e sa fii pe aceeasi lungime de unda. Si sa nu-ti fie frica. C-apoi strici. Cum am facut eu. Nu l-am crezut nici cand mi-a spus ca nu-l intereseaza "fetitele" pe care le vedeam in jurul nostru proaspete si parfumate si 90-60-90 (nu ca eu as fi o grasa imputita)..., nici cand mi-a spus ca si daca as fi grasa m-ar iubi ca grasimea se poate da jos dar creierul si sufletul nu le poti ajusta. Am crezut ca sunt vorbe. Si acum dupa 10 luni de la despartire. Nu faceti ca mine. Ar trebui sa lasam mai mult instinctul sa vorbeasca.Ca uneori daca gandim prea mult, uitam sa traim. Si uneori chiar trebuie sa te abandonezi. Dar cine are curajul?... Eu am suferit prea mult, in general, si mi-a fost frica si cu el. Ei bine, acum nu mai stau in incertitudine ca poate ma paraseste pentru una mai tanara. Acum stau in siguranta plangand dupa el...Nici el nu e mai fericit. Cine a invins?


O sa ziu " scurta " sa nu ma pierd in amanunte!
Problema e nu cum arati tu pentru el ci cat te complexeaza diferenta!
Daca intr o relatie cu unu cam de o seama sau mai in varsta, nu prea te complexeaza aspectul tau vis a vis de cum arata el, cand stai langa unul mai tanar singura iti faci complexe si devii frustrata daca nu te percepi tu insati ca o " bijuterie"!Nu stiu de i la locul sau acest cuvant dar sunteti destepte si stiti la ce ma refer!
Si cand incepi sa te compari cu el, incepi si sa faci crize de gelozie si altele!
Mama mea a fost cu 3 ani mai mare decat tata si tot timpul avea o tema ca daca arata mai batrana, cu toate ca arata excelent!
si inca ceva: EU PERSONAL MA ARANJEZ , MA DICHISESC SI MA PARFUMEZ PENTRU MINE!! adica sa inspir un aer elegant sa ma simt eu super, nu m am aranjat niciodata pentru altii, indiferent cine s ei!
valibilic
Postat pe 2 Noiembrie 2008 13:13
tally_weijl, tu ai dreptate, dar asa am simtit atunci...

va multumesc tuturor pt ca mi-ati impartasit din experientele voastre , chiar conteaza pt mine...

am vb cu el...i-am zis ca pentru mn este deranjnta diferenta de varsta si a ramas uimit...a zis ca pentru el chiar nu conteaza si mi-a dat o oarecare incredere intr-o posibila relatie.Bine, acum sunt multe alte lucruri care conteaza si de care depinde aceasta persupusa relatie, dar vom vedea...am sa va tin la curent
je_baby
Postat pe 2 Noiembrie 2008 17:12
aaaaa...am uitat

el are un frate de 27 de ani care are o iubita de 20 de ani si el care are 21 ...sa aiba o prietena de 22...nu e putin cam ciudat!?
o doamne, as vrea sa nu imi mai faca sa multe griji, dar ce ar spune parintii lui..chiar nu imi doresc o relatie in care parintii lui nu ma accepta...
je_baby
Postat pe 2 Noiembrie 2008 17:16
tu glumesti??un singur an diferenta e aproape insesizabil...vezi de treaba si nu te lua dupa ce zice lumea,puteti avea o relatie perfect normala,am auzit si de diferente mai mari..totusi extremele nu sunt indicate.. dar un an...o nimika toata!va doresc succes si fericire
razz
Postat pe 4 Noiembrie 2008 00:30
iubita,logodnicul meu e mai mic ma mine cu doi ani!
si stii unde se vede lucrul asta? in acte! atat!
sper sa intelegi ce-am vrut sa subliniez!
laleika
Postat pe 4 Noiembrie 2008 09:25
bun, am tras o conzluzie....cred ca cel mai important este cum ma simt eu si felul in care eu percep aceasta situatie si daca va fi ceva intre noi, oamnenii se vor obisnui cu ideea...si dc nu, sa fie sanatosi.

sa fiti fericiti, va doresc si eu voua
je_baby
Postat pe 4 Noiembrie 2008 13:11
NU PREA CONTEAZA DIFERENTZA DE VARSTA.IMPORTANT E K ATAT EL CAT SI EA SA STIE CE VREA DE LA PARTENER SI MAI ALES DE AL VIATZA SI SA FIE CU CAPUL PE UMERI.LOGODNICUL MEU ESTE MAI MIC CU 1 AN SI 8 LUNI.NE INTELEGEM FOARTE BN SI STIM AMANDOI CE VREM.NU A CONTAT NICIODATA DIF DE VARSTA BA MAI MULT ASA AM AJUNS SA FIM IMPREUNA PTR K ATUNCI CAND NE-AM CUN EL A FOST FASCINAT DE FAPTUL K SUNT MAI MARE K EL SI K DEJA STIU CUM STAU TREBURILE.SE SATURASE DE PUSTOAICE FITZOASE,FARA MINTE.
LADY_DYANNA
Postat pe 4 Noiembrie 2008 15:10
MERITA SA INCERCI.LA URMA URMEI CE AI DE PIERDUT? SFATUL MEU AR FI: DAK VREI SA-L INNEBUNESTI FA-O DAR FARA SA CEDEZI PREA REPEDE
LADY_DYANNA
Postat pe 4 Noiembrie 2008 15:13
de meritat, merita , ca e un tip super...dar cum ai zis si tu vreau sa o iau usor, sa nu imi pierd capul prea curand ...
je_baby
Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfaturi 6 De la: surubelnita 29 Iulie 2014 11:31
Nunta 8 De la: mary_ct 14 Ianuarie 2009 10:14
placererea de-o parte si de alta,, 21 De la: v_raluca_c 5 Iunie 2009 11:03
Ce cadou sa-i cumpar? 4 De la: vocea_inimii 10 Aprilie 2010 19:18
Când femeile pot face primul pas? 46 De la: bee_bee 19 Septembrie 2009 21:38