Setari Cookie-uri

Cand este momentul sa ne mutam impreuna?

hello! Eu am o relatie de 5 ani jumate, eu aveam 17 ani, iar prietenul meu 18. Am trecut prin foarte multe impreuna, unele mai bune altele mai putin bune. Ideea este ca in urma cu o saptamana l-am intrebat daca ar vrea sa ne mutam impreuna, pt. ca suntem la acelasi stragiu de 5 ani jumate, fiecare pleaca in drumul lui, rar se intampla sa dormim impreuna, amandoi locuim cu parintii. Acum eu am 22 de ani, iar el 24. Primul lui raspuns a fost ca nu vrea pt. ca ne-ar fi foarte greu sa ne intretinem si ca nu vrea... am inceput sa plang si s-a razgandit adica bine ne vom muta anul viitor, dupa cateva zile ne-am certat si mi-a spus sus si tare NU VREAU SA MA MUT CU TINE! M-am simtit foarte prost pt. ca deja incepusem sa-mi fac tot felul de iluzii.
Avem prieteni care sunt impreuna de 3 luni si anul viitor se casatoresc, la fel un prirten de-a nostru dupa 6 luni s-a casatori, iar noi suntem impreuna de atata timp si nu vrea sa ne mutam impreuna pt. ca gaseste tot felul de svuze unele mai neplauzibile decat altele.Intrebarea mea este: dupa cat timp este indicat sa te muti impreuna cu prietenul tau daca il iubesti?
Va multumesc
O zi frumoasa tuturor
anamaria86
Postat pe 24 Noiembrie 2008 12:44
eu am 17 ani iar prietenul meu are 19 ani,suntem impreuna de 1 an de zile si peste un an cand voi implini 18 ani ne vom muta impreuna.El mia propus si yo am acceptat,mi se pare logic sa ne mutam impreuna daca ne iubim si vrem sa fim mereu alaturi unul de altul,sa fim impreuna permanent,eu cred ca nu conteaza cati ani aveti impreuna conteaza faptul ca va iubiti si ca va acceptati unul pe altul,iar daca va mutati impreuna aveti ocazia sa va cunoasteti mai bine unul pe altul si sa va dati seama daca vreti sa mergeti mai departe sau sa renuntati.Yo si el ne iubim prea mult si no sa renuntam unul la altul intrun an de zile am trecut prin multe greutati si asta nu neo impiedicat sa renuntam unul la altul si avand in vedere ca multa lume a incercat sa ne desparta dar asta neo unit si mai mult,pe zi ce trece ne iubim din ce in ce mai mult.nu-ti face griji daca te iubeste cu adevarat o sa accepte sa va mutati impreuna iar daca refuza inseamna ca ori ca nu te iubeste cu adevarat ori ca nu isi doreste o relatie stabila cu tine...succes
bella_for_ever
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:38
Casatoria(concubinajul)sperie pe multi(femei sau barbati) asa ca nu e de mirare ca el s-a nimerit sa faca parte dintre acestia.Poate are dreptate si cand isi pune problema cu ce va veti intretine.Pare un rational , in acest caz felicitari ca mai si gandeste si nu se arunca cu capul inainte .Este o raspundere mare sa accepti sa fi cu cineva non-stop.Iti doresti atat de mult sa ramai pentru toata viata cu el? atunci comporta-te astfel incat sa simnta ca tu esti ceea ce-si doreste pentru totdeauna , ca tu esti aleasa si demonstreaza-i ca va puteti intretine singuri.
cornelia_leia
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:39
m-am aflat in km aceasi situatie ca tine.......numai k suntem impreuna de 2 ani dar knd am avut ideea eram de un an si nu a primito cum mas fi asteptat....ne place sa fim impreuna dar a spus k nu va mege asa....am lasato balta desi ma gandesc ink la asta.....dar stiu k ar fi o greseala deaorece la o cearta indiferent de proportiile ei ce faceti?.....unu in bucatarie si celalt in baie? eu asa ma gandesc la situatie si ma conformez cu gandul k kndva ne vom muta impreuna dar avand in vedere k sunteti de 5 an impreuna ar trebui sa km stie ce vrea nu?....sau ii este frik pur si simplu sa isi ia un angajament...poate crede k dak va mutati impreuna ii neaparat sa va si casatoriti dupa un timp...trebuie sa discutzi cu el kt mai deskis si limpede sa stii ce vrea de la viata de la tine.... bafta!
lya_mya
Postat pe 9 Decembrie 2008 20:37
poate sunt eu mai sceptica dar zic sa deschizi ochii maricei maricei si sa ciulesti urechiusele si sa nu-ti pierzi prea mult timp langa aceasta persoana....adik sa vezi daca se merita cu adevarat ;) mult succes in tot ceea ce-ti propui
8laura9
Postat pe 23 Ianuarie 2009 07:21
Cred ca deja dupa atata timp petrecut intr-o relatie e ca si cum a-ti sta impreuna.Spun asta pt. ca cred ca va cunoasteti foarte bine cu bune si rele .Dupa parerea mea cred ca ar fi cazul sa va mutati impreuna pt.ca agonia asta separata poate sa omoare satisfacerea relatiei si sa se destrame totul inainte sa se concretizeze clar relatia in SOT-SOTIE.Ia atitudine si nu te complacea in situatia asta care stiu ca-ti convine de minune.Oricum gandeste-te ca daca nu mergea ceva nu mergea oricum atat timp.Succes si vreau sa aud de bine.Te pup dulce si numai bine iti doresc.
Mary_Anel
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:42
sa ai grija de o relatie si sa o intretii este in fapt un act de curaj si vointa.daca dupa atata timp nu are curajul sa faca acest pas, care la urma urmei este absolut normal, inseamna ca nici mai tarziu nu va avea curaj poate de altele mai importante..e bine sa fii prevazatoare si sa-ti pui cateva intrebari
justme20
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:48
De la: anamaria86, la data 2008-11-24 12:44:06hello! Eu am o relatie de 5 ani jumate, eu aveam 17 ani, iar prietenul meu 18. Am trecut prin foarte multe impreuna, unele mai bune altele mai putin bune. Ideea este ca in urma cu o saptamana l-am intrebat daca ar vrea sa ne mutam impreuna, pt. ca suntem la acelasi stragiu de 5 ani jumate, fiecare pleaca in drumul lui, rar se intampla sa dormim impreuna, amandoi locuim cu parintii. Acum eu am 22 de ani, iar el 24. Primul lui raspuns a fost ca nu vrea pt. ca ne-ar fi foarte greu sa ne intretinem si ca nu vrea... am inceput sa plang si s-a razgandit adica bine ne vom muta anul viitor, dupa cateva zile ne-am certat si mi-a spus sus si tare NU VREAU SA MA MUT CU TINE! M-am simtit foarte prost pt. ca deja incepusem sa-mi fac tot felul de iluzii.
Avem prieteni care sunt impreuna de 3 luni si anul viitor se casatoresc, la fel un prirten de-a nostru dupa 6 luni s-a casatori, iar noi suntem impreuna de atata timp si nu vrea sa ne mutam impreuna pt. ca gaseste tot felul de svuze unele mai neplauzibile decat altele.Intrebarea mea este: dupa cat timp este indicat sa te muti impreuna cu prietenul tau daca il iubesti?
Va multumesc
O zi frumoasa tuturor



Fata draga, daca sunteti impreuna de 5 ani si jumatate, s-a dus de mult luna de miere... Ce rost are sa va mutati impreuna? Fara casatorie, tot aia este... Degeaba spun unii ca-i doar un petec de hartie. Pai in fatza societatii, cantareste foarte mult, in fata parintilor, rudelor, prietenilor, ca sa nu mai vorbesc daca cumva mai aduceti pe lume si copii. Ei, copiii vor avea cel mai mult de suferit tot restul vietii, fara casatorie...

Dar inteleg ca el ti-a spus verde-n fatza: "Nu vreau sa ma mut cu tine" si atunci, ar tyrebui macar asta sa te trezeasca, sa te-aduca la realitate. Inseamna ca indiferent de ralatie, nu doreste sa ramana cu tine in viata, altfel spus, nu te iubeste de-ajuns pentru a se gandi ca trebuie sa faca pasul casatoriei.
Daca are oarecare onoare si iarta-ma ca spun ai fost virgina cu el, s-ar putea sa faca in final pasul, dar sa stii ca cjiar si-atunci, se va gandi ca a fost obligat de imprejurari.
Asa ca cel mai bun lucru ar fi sa prinzi o zi si sa vorbesti cu el clar si pe indelete acest subiect, si daca totusi in final nu doreste casatorie, trebuie sa terminati, pentru ca el nu va avea nimic de pierdut in viitor daca mentineti relatia, dar pentru tine sunt cei mai frumosi ani ai vietii in care tyrebuie sa-ti vezi de viata ta. Altfel el, o s-o lungeasca tot asa, dar pentru tine e pierdere nu numai de vtreme dar si de viata.
Regret dar cred ca asa ar fi cel mai bine pentru tine: operatie chirurgicala.
Ndrusu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:01
chiar daca sunteti impreuna si de 10 ani nu ai cum sa il cunosti daca nu stai cu el zilnic ,ziceai ca tu ai 22 de ani...stii ce inseamna o femeie casatorita?? sa faca mancare sa speleca chiar daca o sa stati cu parinti treburile astea o sa le faci tu pentru cel care va deveni mai devreme sau mai tarziu sutul tau......trebuie sa va si intretineti, mah refer aici la partea financiara, etc. Dar daca tot vrei sa faci pasul asta vb cu el poate chiar crede ca tu o sa il legi la cap cu o casatorie ,o casatorie pentru care inca el nu e pregatit .....vb cu el propunei sa mai stati 2-3 ani asa fara casatorie sa vezi cum reactioneaza,sau poate s-o gandi ca o sa ii faci vreun bebe pentru care la fel nu e pregatit.si daca tot asa zice.......si stii ca te iubeste dar nu se simte pregatit pentru a va muta impreuna, lasa timpul sa treaca...ca nu este nici o graba....sunteti tineri, aveti tot timpul.....O sa iti propuna el pana la urma o sa vezi.
simona_marinela1987
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:02
pe langa frica lui ca nu faceti fatza responsabilitatilor financiare... el ce stie ca poti face tu?
stie ca speli? deci are garantia ca nu va umbla cu hainele pe la spalatorie?
stie ca tu faci de mancare si inca una foarte gustoasa? - deci ar avea garantia ca nu moare de foame
stie ca faci curat, stergi prafu, dai cu aspiratoru, dai cu mopu, cureti covoarele de scame? - ii ofera garantia ca nu sta in mizerie.
spune-ne despre acestea pt ca sunt importante. l-ai rasfatat vreodata cu mancare gatita special pt el? te-a vazut facand curatenie prin casa?
sau a avut parte de vizionarea facautului unghiilor, intinsul parului cu placa si mersul pe la saloane?
dienutza_bulinutza
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:14
Momentul cel mai potrivit ,pentru a se muta impreuna , este diferit de la cuplu la cuplu. Asa cum ai exemplificat si tu in legatura cu prietenii vostri care se cunosteau de putin timp ,dar a caror relatii au avansat rapid catre casatorie ,asa si mutatul impreuna e o miscare determinata de implicarea fiecaruia in acea relatie,respectiv, sentimente ,planuri de viitor ,idealuri comune......Cu riscul de a te necaji , totusi iti voi scrie parerea mea,inlegatura cu modul in care a reactionat iubitul tau....Cred ca ar fi bine sa analizezi relatia voastra ,pentru ca e clar ca tu te cam.....agati de ea, si respectiv de ...el. Un barbat ,daca doreste cu adevarat o femeie, nimic nu-l va opri sa faca tot posibilul sa o aibe.NU va exista nici o piedica,nici timiditate, nici chiar ...parinti. Erati f.tineri cand v-ati apropiat,si tocmai timpul ,de fapt la voi e varsta la care adolescentii devin tineri ,adica,niste semi adulti, si aceasta provoaca schimbari de perspectiva , apar alte prioritati ,mentalitate diferita , toate aparute pe fondul acestei maturizari . Si atunci , doi oameni care pana ieri pareau f. potriviti si aveau multe lucruri in comun , azi sa fie extrem de diferiti si in felul acesta sa nu se mai potriveasca , sa nu mai fie fericiti impreuna . Poate fi si asta . Dar nici sa-i fortezi mana,nu e o solutie , si in nici un caz nu-l vei tine langa tine . Vei incepe sa-l sufoci si el va fugi de tine . Un barbat pretuieste o relatie ,o femeie pentru care are putin de ....luptat , nu sa i se aseze pe tava in fata - asta daca vrei ceva pe termen lung .Sper sa reusesti sa-ti tii cumpatul ,sa nu suferi prea mult si sa nu alergi dupa el.Succes!
libra66
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:14
Hmmmm.....Mutatul impreuna este o treaba serioasa si presupune multa munca din partea amandurora si se poate dovedi a fi un mare test pentru relatia voastra. Este greu, iti spun din proprie experienta, dar este si frumos...foarte frumos doar ca trebuie sa fii constienta ca nu tot timpul, totul va fi lapte si miere. In ceea ce priveste reticenta prietenului tau de a va muta impreuna.....ei bine baietii se maturizeaza mai greu (poate niciodata suficient:)) si oricum cred ca sunteti prea tineri pentru un astfel de pas major. Mai copilariti un pic! Nu o sa va para rau! Si citeste cu atentie ce spune Libra66 ca zice bine. pupici la toata lumea
iulia_gafton
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:32
si eu din pacate sunt in aceeiasi situatie sunt cu cineva de 2 luni de zile el e mai mic decat mine cu 2 ani eu fac 27-el 25 el dupa cum se poarta cu mine este inebunit topit dupa mine,ma zapaceste sa ne mutam impreuna deoarece el nu mai poate sa doarma singur sa stea mentionez ca sta cu sora si fratele lui ,fiecare avnd camera lui.Eu sunt secretara si in devenire inspector HR iar el este sofer la compania unde lucrez si eu.Problema care este ca mama nu este de acord cu relatia asta deoarece ea cu ceva timp in urma a fost la o asa zisa prezicatoare si i-ar fi spus despre mine ca o sa ma casatoresc ceva mai tarziu cu un barbat mult mai mare decat mine si vcare poarta haina de stat si ea de cand l-a vazut pe actualul tot incearca sa puna paie pe foc intre noi 2 ,sunt disperata,nu stiu ce sa fac pe respectivul cu care sunt ma simt iubita apreciata respectata .Ce fac ?HELPPP
claud1982
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:35
Atunci cand va puteti si intretine singuri.
scorpia_S
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:18
Ndrusu, fetelor cititi cu mare atentie ceea ce a scris baiatul asta acolo. E100% garantat. Cind eram mai tinar si foarte nelinistit nu doream sa stau cu fata dintr-un singur motiv: tata, eu de fapt nu vreau s-o cunosc atit de bine. E stiut faptul ca nu cunosti pe cineva decit daca traiesti cu ea sau el in casa... Si pe urma micile mele afaceri galante ar fii fost perturbate de o ea, pe care nici n-as fii dorit-o atit de aproape...

Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:11
auzi, claud1982, eu zic ca gresesti dak te iei dupa mama ta. important e ce simti tu, de cum te simti tu.
mama ta o sa accepte lucrurile asa cum sunt si dak face scandalul de pe lume.
eu zic sa nu iti para rau mai tarziu ca dai cu piciorul unei povesti frumoase, normale, armonioasa pentru ceva nesigur.
nu vreau sa te influentez, dar e ca si cum ai omori ceva fara sa fie meritat.
sau dak te intereseaza functia cuiva....at nu ai ce sa faci cu un simpu sofer dar care te iubeste frumos si sincer.
poate... chiar dak ar aparea in viata ta unu cu functie si cu haine de stat... nu te va iubi la fel de sincer si inocent ca actualul tau. sa nu regreti ca ai lasat totul in urma doar dupa niste stereotipuri.
cand isi ia fiecare soarta in mana si alege ceva pt ca asa vrea el... e mai resemnat chiar dak stie ca a gresit, dar cand a fost impins de la spate.. cum ar fi in cazul tau cu mama ta... de obicei toate nereusitele in legatura cu astea sunt puse in carca celui ce te-a influentzat.
dienutza_bulinutza
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:50
De la: anamaria86, la data 2008-11-24 12:44:06hello! Eu am o relatie de 5 ani jumate, eu aveam 17 ani, iar prietenul meu 18. Am trecut prin foarte multe impreuna, unele mai bune altele mai putin bune. Ideea este ca in urma cu o saptamana l-am intrebat daca ar vrea sa ne mutam impreuna, pt. ca suntem la acelasi stragiu de 5 ani jumate, fiecare pleaca in drumul lui, rar se intampla sa dormim impreuna, amandoi locuim cu parintii. Acum eu am 22 de ani, iar el 24. Primul lui raspuns a fost ca nu vrea pt. ca ne-ar fi foarte greu sa ne intretinem si ca nu vrea... am inceput sa plang si s-a razgandit adica bine ne vom muta anul viitor, dupa cateva zile ne-am certat si mi-a spus sus si tare NU VREAU SA MA MUT CU TINE! M-am simtit foarte prost pt. ca deja incepusem sa-mi fac tot felul de iluzii.
Avem prieteni care sunt impreuna de 3 luni si anul viitor se casatoresc, la fel un prirten de-a nostru dupa 6 luni s-a casatori, iar noi suntem impreuna de atata timp si nu vrea sa ne mutam impreuna pt. ca gaseste tot felul de svuze unele mai neplauzibile decat altele.Intrebarea mea este: dupa cat timp este indicat sa te muti impreuna cu prietenul tau daca il iubesti?
Va multumesc
O zi frumoasa tuturor


Noi am stat separat 11 ani nu ne-am mutat impreuna pt ca nu puteam locuii singuri am stat la socri cateva luni cam 6-7 nu mai stiu exact pana ne-am amenajat apartamentul.Ma inteleg foarte bine cu ei mai bine dc cu parinti mei, dar a fost foarte greu.Eu am avut tot timpul camera mea intimtate nu ma deranja nimeni .......la ei tb sa stam de vb sa mancam impreuna.Ma bucur ca nu ne-am mutat mai devreme.Daca nu te intelegi cu socri iti distrugi relatia si asa va avea de suferit din pricina lipsei de intimitate,Este adevarat ca nu poti locuii separat toata viata insa tb sa fiti amandoi de acord cu aceasta schimbare.Eu pledez pt casnicia de proba.
mary79
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:52
De la: dienutza_bulinutza, la data 2009-01-23 10:14:31 pe langa frica lui ca nu faceti fatza responsabilitatilor financiare... el ce stie ca poti face tu?
stie ca speli? deci are garantia ca nu va umbla cu hainele pe la spalatorie?
stie ca tu faci de mancare si inca una foarte gustoasa? - deci ar avea garantia ca nu moare de foame
stie ca faci curat, stergi prafu, dai cu aspiratoru, dai cu mopu, cureti covoarele de scame? - ii ofera garantia ca nu sta in mizerie.
spune-ne despre acestea pt ca sunt importante. l-ai rasfatat vreodata cu mancare gatita special pt el? te-a vazut facand curatenie prin casa?
sau a avut parte de vizionarea facautului unghiilor, intinsul parului cu placa si mersul pe la saloane?



Sincer nu cred ca acestea sunt motive pet care sa nu te munti cu cineva, nu tb sa le stii poti sa le inveti pe parcurs.Sotul meu este f pretentios si era obisnuit sa manance in fiecare zi altceva stia foarte bine ca nu ma omor cu gatitul dar tot ne-am casatorit.de 2 ani de cand suntem casatoriti am gatit de cel mult 10 ori adunat cu cartofi prajiti...........Bine am noroc ca ma rasfata soacra si ne de la pachet mancarea.Cand vreau sa fac ceva in bucatarie imi spune sa ma potolesc ca o sa miroasa in casa a mancare si o sa tb sa ma spal pe cap.Asa ca pana vine bebele ma rasfat duoa aceea ma apuc de gatit.
mary79
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:01
anamaria cum am zis daca si dupa 5 ani ink nu stie exact ce vrea .......inteleg k sunteti tineri si sa va intretineti ar fi destul de greu dar parinti nu o sa va renege pur si simplu si o sa aveti mereu prijinul lor kiar dak nu mai locuiti la ei......dar daca kiar il iubesti si simti k vrei sa fi cu el pentri tot restul vietii incearca sa ii dai un fel de ultimatum nu foarte direct k baietii nu reactioneaza intodeauna bine la ele dar fa in asa fel inkt sa intelega si nevoia ta de a fi cu el....si daca nu te intelege imi pare rau sa iti spun dar poate nu era pt tine....oricum eu ink astept sa imi spuna sa ne mutam impreuna dar nu voi astepta ink 3 ani ..aaaaaaaa si bineinteles mai exista posibilitatea sa va mutati impreuna si dupa stiu eu un an 2 sau 3 sa va despartitit ceea ce ar fi
lya_mya
Postat pe 24 Ianuarie 2009 07:09
cand simti si tu si el ca vreti sa treceti la alta etapa a relatiei...
eu m-am mutat cu el dupa 3 saptamani si ne este foarte bine...
coffeeta
Postat pe 24 Ianuarie 2009 09:50
am 23 de ani,de 7 luni locuiesc cu prietenul.Aveam doar un an de cand eram impreuna cand ne-am mutat si anul asta avem nunta exact cand implinim 2 ani impreuna,Totul e ok daca exista sentimente puternice
451467
Postat pe 27 Ianuarie 2009 14:11
De la: mary79, la data 2009-01-23 19:01:03
De la: dienutza_bulinutza, la data 2009-01-23 10:14:31 pe langa frica lui ca nu faceti fatza responsabilitatilor financiare... el ce stie ca poti face tu?
stie ca speli? deci are garantia ca nu va umbla cu hainele pe la spalatorie?
stie ca tu faci de mancare si inca una foarte gustoasa? - deci ar avea garantia ca nu moare de foame
stie ca faci curat, stergi prafu, dai cu aspiratoru, dai cu mopu, cureti covoarele de scame? - ii ofera garantia ca nu sta in mizerie.
spune-ne despre acestea pt ca sunt importante. l-ai rasfatat vreodata cu mancare gatita special pt el? te-a vazut facand curatenie prin casa?
sau a avut parte de vizionarea facautului unghiilor, intinsul parului cu placa si mersul pe la saloane?



Sincer nu cred ca acestea sunt motive pet care sa nu te munti cu cineva, nu tb sa le stii poti sa le inveti pe parcurs.Sotul meu este f pretentios si era obisnuit sa manance in fiecare zi altceva stia foarte bine ca nu ma omor cu gatitul dar tot ne-am casatorit.de 2 ani de cand suntem casatoriti am gatit de cel mult 10 ori adunat cu cartofi prajiti...........Bine am noroc ca ma rasfata soacra si ne de la pachet mancarea.Cand vreau sa fac ceva in bucatarie imi spune sa ma potolesc ca o sa miroasa in casa a mancare si o sa tb sa ma spal pe cap.Asa ca pana vine bebele ma rasfat duoa aceea ma apuc de gatit.




da, eu ma refeream la unele amanunte ce l-ar putea face sa nu vrea. dak o fi omu mofturos... nu stii tu cum e iubitu ei. al tau a fost mai putin pretentios.
dak al ei a fost atasat de parinti si tinut cu cana de apa la gura de maik-sa... poate vrea sa fie in continuare in pufu lu maik-sa.
de-aia am zis asta. ca o fi comod.. o iubi-o da si pernele de aks sunt calde.
dienutza_bulinutza
Postat pe 28 Ianuarie 2009 14:21
Sincer nu cred ca acestea sunt motive pet care sa nu te munti cu cineva, nu tb sa le stii poti sa le inveti pe parcurs.Sotul meu este f pretentios si era obisnuit sa manance in fiecare zi altceva stia foarte bine ca nu ma omor cu gatitul dar tot ne-am casatorit.de 2 ani de cand suntem casatoriti am gatit de cel mult 10 ori adunat cu cartofi prajiti...........Bine am noroc ca ma rasfata soacra si ne de la pachet mancarea.Cand vreau sa fac ceva in bucatarie imi spune sa ma potolesc ca o sa miroasa in casa a mancare si o sa tb sa ma spal pe cap.Asa ca pana vine bebele ma rasfat duoa aceea ma apuc de gatit.




Dap poate ai dreptate, lucrurile astea le inveti pe parcurs.....dar ce te faci daca nu ai o soacra asa cum o ai tu....si pana la urma poate iti face femeia 1 data de 2 ori dar la un momentat se satura....vrea sa stea si ea linistita fara grija lor...ca na sunt mari "la casa lor " cum s-ar spune si ar mai fi si partea financiara care este foarte importanta ca daca va mutati impreuna si stati tot la mana parintilor ,,,,scuzama are dreptate el ca nu e momentul in plus trebuie sa va ganditi si la mancare si la intretinere ,trebuie sa contribuiti la toate se poate sa stati si la mana parintilor dar va poate scoate "ochii" in orice moment si bineinteles ca va poate da si afara din casa cand va asteptati mai putin.si gandestete foarte bine ca lucrurile nu o sa mai sta cum a stat pana acum ....cand va intalneati mancati ceva poate sau nu strangeai dupa voi ,apoi repede in dormitor si sa stati pana pleca unul acasa in varful patului ...cand va veti muta impreuna lucrurile se vor schimba si daca o sa ai cateva momente cu el cel putin daca si lucrezi pana tarziu....o sa stati doar seara la culcare si doar duminica,ca banuiesc ca sambata faci si tu macar curatenie daca nu mancare (ca nu stii)
simona_marinela1987
Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:13
Unde esti ana maria86??? spune-ne ce ai facut ca suntem tare curiosi.
simona_marinela1987
Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:19
Am uitat sa precizez ceva pt. Ndrusu eu il iubesc pe iubitul meu ca in prima zi, cu toate ca au trecut 5 ani jumate, va dau cuvantul meu de onoare ca inca mai am fluturasi in stomac si emotii cand
urmeaza sa ne intalnim, cat despre acte nu cred in niste hartii si nu ma pot casatori inainte sa stau cu el si sa vad cum ar fi convietuirea cu el.
Multa bafta in tot ceea ce faceti!!!
anamaria86
Postat pe 29 Ianuarie 2009 11:05
cata dreptate ai anamaria86,o bucata de hartie nu va leaga dar are dreptate si Ndrusu la faza cu copii dar sa ii spun ceva ......una este sa tati separat 10 ani si alta e sa stai cu cineva in casa sa locuiesti 10 ani,si inca ceva daca face-ti primul pas si intr-un final o sa va mutati impreuna eu zic sa te protejezi mai bine in viata sexuala sa nu se intample sa ramai gravida inainte de casatorie, ca ar fi pacat.(of topic: asa a facut cumnata mea si a ramas de 2 ori a facut avorturi si acum dupa casatorie nu mai poate ramane gravida,bine ca el este cauza, dar vreau sa spun).Sunte-ti inca tineri incercati ceva nou daca tot va mutati impreuna, ca mutatul nu inseamna neaparat casatorie si copii femei la cratita curatenie etc.poti face mult mai multe.aveti toata viata inainte.asa ca nu iti pot da dreptate Ndrusu ca daca nu se casatoresc si doar se muta impreuna este la fel ca si pana atunci.
In ceea ce il priveste pe prietenul tau sa stii ca se poate sa te iubesca chiar mai mult ca in prima zi,numai ca ii este teama,nu te mai lua dupa fiecare care iti spune ca daca nu vrea sa faceti inca pasul acesta nu te iubeste.Pur si simplu ii este teama ,este un pik mai rational,si se gandeste la toate variantele asta sa stai tu linistita...chiar daca nu iti spune el tot se gandeste.
simona_marinela1987
Postat pe 29 Ianuarie 2009 11:54
De la: anamaria86, la data 2009-01-29 11:05:38Am uitat sa precizez ceva pt. Ndrusu eu il iubesc pe iubitul meu ca in prima zi, cu toate ca au trecut 5 ani jumate, va dau cuvantul meu de onoare ca inca mai am fluturasi in stomac si emotii cand
urmeaza sa ne intalnim, cat despre acte nu cred in niste hartii si nu ma pot casatori inainte sa stau cu el si sa vad cum ar fi convietuirea cu el.
Multa bafta in tot ceea ce faceti!!!


Scumpa mea, am inteles de la bun inceput ca il iubesti ca-n prima zi si ca ai fluturasi in stomac cand il vezi, si ma bucur pentru tine; pentru ca daca e posibil sa faci amor oricand si la orice ora, nu este acelasi lucru cu a fi indragostit(a). Dragostea este intr-adevar "rara avis" si apare de putine ori in viata, uneori o singura data si exista cazuri cand ... nu apare chiar deloc, ceea ce chiar daca nu-i o tragedie e totusi o... neimplinire a vietii...
Pe de alta parte, poate ar fi bine pentru tine sa-ti pui intrebarea: daca eu i-am oferit totul nu numai pe mine dar si dentimentele mele, el ce nutreste fatza de mine? Suntem amandoi impreuna (din cand in cand) numai din comoditate?Sau... din mila, pentru ca vede si el cat il iubesc? Oare el are fluturasii in stomac pe care-i am si eu? sau macar 50%?Sau poftim hai sa mai scad 25%...(?)
Pentru ca altfel, ce viitor te-asteapta? Sau poti sa mergi cu gandirea chiar mai departe: Nu-mi pasa mie atat de mult de el, imi pasa de mine, si daca eu il iubesc iar el nu, e treaba lui. Tot o sa trebuiasca sa ma ia de sotie pana la urma. Si-aici intervine egoismul... Pe langa ca pana la urma s-ar putea sa se puna de-a-curmezisul, si sa nu vrea casatoria in ruptul capului...
Si-atunci, ne-ntoarcem din nou la anii tai cei mai frumosi cheltuiti zadarnic. La urma urmei, sigur ca n-ai sa faci nimic altceva decat ce-ai sa doresti in viata, dar singurul lucru pentru care merita sa insisti este o discutie pe aceasta tema. Pentru ca vremea trece....
Ce sa-ti spun, Bafta!
Ndrusu
Postat pe 30 Ianuarie 2009 09:21
Eu am postat acest topic pentru ca eram curuiasa sa stiu dupa cat timp ati facut voi acest pas, de a va muta impreuna cu partenerul/partenera. De altfel mi s-a parut normal sa va povestesc ceea ce mi s-a intamplat mie ca si voi sa areti sa va spuneti parerile si povestile daca esti cazul.
Nu cred ca iubitul meu ar fi putut sta 5 ani cu mine fara sa ma iubeasca, sunt sigura de acest lucru pentru ca numai amorul nu tine dragul meu Ndrusu, amorul este intr-o noapte, doua , trei dupa care next....iar pe langa acest luru nu este nevoie cred eu sa te muti cu cineva doar ca sa faci dragoiste, sex sau na orice ai vrea sa faci. Iubitul meu mi-a dovedit ca ma iubeste, de multe ori si o alta dovada ar fi faptul ac s-a gandit la noi si si-a dat seama ca bnici el nu mai poate sta fara mine. Poate atunci cand am pus eu prima data problema am fost mult prea directa si nu stiu... poate nu se astepta si de accea propunerea mea a fost respinsa... gabar n-am. Important este ca luna viitoare ne vom muta impreuna si vom vedea daca relatia noastra va putea continua si in alte conditii.
Iar sorinei marinela87 tin sa-i multumesc pt. incurajare , cat despre copii nu se pune inca problema asa. Iti multumesc inca o data pt. incurajare
Multa bafta tuturor, in tot ceea ce faceti
anamaria86
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:28
te felicit anamaria86 ...dupa ce te muti cu el sa ne spui si noua cum este eu una sunt in aceeasi situatie ca si tine pentru ca in vara asta o sa mah mut si eu cu iubytul meu si sincer cam am emotii chiar daca il cunosc fff bine atat si pe parintii lui .....cat despre Ndrusu cred ca nu a intalnit niciodata dragostea si nici nu o sa o intalneasca pentru ca nu crede in asa ceva .....ca sa o gasesti trebuie sa o cauti unde trebuie nu in cartile de povesti cu cai albi si feti frumosi sau printese cu pantofi de sticla s.a.m.d....in viata reala sunt multe necazuri ca nu mereu este roz totul abia atunci poti sa iti dai seasma daca ai intalnit dragostea cand este alaturii de tine in acele momente grele nu cand esti pe plaja si vezi unul sau una ca vine pe un cal alb.....si credema ca sunt persoane care pot fi alaturi de tine si sa te iubesca asa cum si tu o faci.....poate sa iti confirme si anamaria86 pentru ca mare dreptate are cand spune ca o aventura dureaza 2,3,4, nopti iar o iubire toata viata.....
simona_marinela1987
Postat pe 30 Ianuarie 2009 15:47
Simona marinela 1987 mut succes si trebuie sa traiesti foarte frumos aceste emotii de inainte de a te muta cu iubitul tau... mult succes. Peste o luna iti voi povesti si eu
mult succes!!
anamaria86
Postat pe 30 Ianuarie 2009 19:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatul ideal casatoria perfecta????? 6 De la: georgyanna2000 29 Iulie 2009 01:12
Cum sa procedeze prietena mea ? 7 De la: 19 Aprilie 2012 13:08
CE BLOGURI VINTAGE STITI? 11 De la: kudika415372 28 Iulie 2011 13:31
cat costa o nunta? 15 De la: kudika046333 3 Septembrie 2009 17:36
cu 9 luni inainte de nunta, am aflat ca logodnicul meu avea sotie din 2009 si un copil din "flori" 11 De la: kudika_1018613 11 Noiembrie 2016 20:41