Setari Cookie-uri

Dieta specifica grupelor sanguine

am auzit ca e o mare porcarie si ala care a facut-o nici macar nu era doctor? a tinut-o careva? merge?
Ginutza03
Postat pe 22 Decembrie 2008 12:15
si eu cred ca este o mare porcarie,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
malutan_lucretia
Postat pe 8 Ianuarie 2009 00:33
Cum..? De asa ceva nu am mai auzit pana acum... E o aberatie...astia acum napadesc cu dietele pe toate categoriile.... ....Sangele e acelasi indiferent de grupa....organismul e acelasi la fiecare om.....ce dieta in functie de grupa...?ce aberatie....
liza24_84
Postat pe 17 Februarie 2009 00:01
ziceti voi ca sunt aberatii dar tot se gasesc mandre care sa creada in ele si care sa le tina ...
fluturasalb85
Postat pe 21 Februarie 2009 18:48
De la: Ginutza03, la data 2008-12-22 12:15:59am auzit ca e o mare porcarie si ala care a facut-o nici macar nu era doctor? a tinut-o careva? merge?

Exista asemenea "diete" si au efect. Se bazeaza nu atat pe grupele sanguine cat pe tipuri de temperament (coleric - este determinat de bila galbena, reprezentat de foc; Sangvin - se distinge prin predominarea sangelui, este asociat aerului, este violent si nestabil; Flegmaticul este pus in legatura cu flegma , cu apa si umiditatea; Melancolicul este dominat de bila neagra).
La "diete" specifice fiecarui tip temperamental si pentru corectarea caracteristicilor negative s-a apelat din cele mai vechi timpuri. Exista carti de medicina din evul mediu care prezinta retete pe baza de diverse buruieni care ii ajuta de exemplu, pe colerici sa fie mai calmi si placuti, etc.... retete mult mai vechi sunt cele ale practicantilor yoga care prin dieta corecteaza unele caracteristici nedorite).

Fiecare tip prezinta trasaturi pozitive, apreciate ca avantajoase, si trasaturi negative, dezavantajoase pentru individ:
Coleric: pozitive: vointa accentuata, procese afective intense, bogatia si intensitatea reactiilor, pasionalitatea; negative: excitabilitate, iritabilitate, agresivitate, inegalitatea trairilor.
Sangvinic: pozitive: sociabilitate, buna dispozitie, reactivitate accentuata, dinamism; negative: fluctuatia si inegalitatea trairilor, multumirea de sine, superficialitate, sugestibilitate, inconstanta.
Flegmatic: pozitive: tolerante, rabdare, perseverenta, echilibru; negative: reactivitate redusa, adaptabilitate dificila, monotonie afectiva, inclinatia spre stereotipie.
Melancolic: pozitive: procese afective intense si durabile, sarguinta, perseverenta, responsabilitate si simt al datoriei; negative: adabtabilitate si mobilitate redusa, predispozitii inspre anxietate, neincredere in sine si pesimism.
ocs
Postat pe 21 Februarie 2009 20:38
De la: liza24_84, la data 2009-02-17 00:01:45Cum..? De asa ceva nu am mai auzit pana acum... E o aberatie...astia acum napadesc cu dietele pe toate categoriile.... ....Sangele e acelasi indiferent de grupa....organismul e acelasi la fiecare om.....ce dieta in functie de grupa...?ce aberatie....

Am citi mesajul tau numai dupa ce am postat mesajul anterior....
Nu exista doua organisme umane la fel, daramite sa fim toti la fel....nu ai doua amprente la fel iar amprente ca ale tale nu are nimeni, extrapoland, nu are nimeni ficat ca al tau sau orice alt organ. Fiecare dintre noi e unic si reactioneaza complet diferit la diverse substante...nu ti s-a intamplat niciodata sa mananci exact aceleasi lucruri cu o alta persoana iar tie sa-ti fie bine pe cand celeilalte sa-i fie foarte rau? sau invers ? Plantele sunt "medicamente" exact asa cum te calmeaza stiu eu, valium la fel te calmeaza un banal extract de valeriana cu avantajul ca e 100% natural....Stim cu totii ca substantele chimice ne dirijeaza viata (endorfine, adrenalina, si multe, multe altele...), reactionam si simtim in functie de niste banale secretii... toate acestea pot fi controlate prin alimentatie...si chiar nu e nimic aberant aici ci e medicina cea mai veche si "adevarata"....
ocs
Postat pe 21 Februarie 2009 20:50
mda..............poate este adevarat si cu dietele de genul asta ....dar ar fi foarte greu sa te comformezi intocmai ; pana la urma mancam ce ne place , daca fac cumparaturile , aleg alimentele pe care stiu ca o sa le mananc cu placere .....nu stiu......dar mie mi-ar fi foarte greu sa tin o astfel de dieta....acum depinde de fiecare.............
gorgilove29
Postat pe 21 Februarie 2009 23:31
Numai tampenii spuneti aici! Puneti mana si mai cititi nu mai recomandati mari pastile care va rezolva si ramaneti sanatoase tun.

Dieta pe grupe sanguine au studiat-o doi insi, tata si fiu, cam 45 de ani. Au publicat o carte. Ei nu va vand produse care va strica organismul, ci va recomanda o dieta care cred ei se potriveste fiecaruia.
Eu am vorbit cu trei persoane care au tinut aceasta dieta (este mai degraba un mod rational de a manca si nu o dieta), la toate a avut efect; cei care au fost grasi au slabit pana la greutatea 'normala' si apoi s-au stabilizat.

Postat pe 22 Februarie 2009 02:01
De la: Roco, la data 2009-02-22 02:01:43Numai tampenii spuneti aici! Puneti mana si mai cititi nu mai recomandati mari pastile care va rezolva si ramaneti sanatoase tun.

Dieta pe grupe sanguine au studiat-o doi insi, tata si fiu, cam 45 de ani. Au publicat o carte. Ei nu va vand produse care va strica organismul, ci va recomanda o dieta care cred ei se potriveste fiecaruia.
Eu am vorbit cu trei persoane care au tinut aceasta dieta (este mai degraba un mod rational de a manca si nu o dieta), la toate a avut efect; cei care au fost grasi au slabit pana la greutatea 'normala' si apoi s-au stabilizat.



,,cred ei ca se potriveste''-bine spus cred...pt ca aceasta dieta nu este recomandata de medici

Postat pe 22 Februarie 2009 03:32
salut, scuze ca ma bag si eu asa, dar cred ca ar trebui sa iti spun si eu ce am invatat. Cei care au scris o carte despre asta au fost tata si fiu si au facut timp de 80 de ani cercetari si totul este sa verfici pe propria-ti piele. Orice stare, din punct de vedere fizic care are ca simptome balonare, dureri stomacale si nu numai, iti va arata ca aveau dreptate. O invataminte este totusi ca poti sa mananci orice dar sa nu exagerezi. Apropo sunt si bucatar si am invatat din mai multe bucatarii cate ceva: putin ajuta sa acoperi necesarul organismului, exagerarile de orice fel schimba starea si blocheaza activitatea organelor corpului, poate chiar te intoxici si mai apoi mai sunt alte semne ca organismul nu a agreat - urticarie, etc. Deci in consecinta trebuie sa fii echilibrata. Nu uita ca sangele este viata.
Mult succes.
Cu respect.
Chayane
Postat pe 22 Februarie 2009 10:20
De la: Georgia99, la data 2009-02-22 03:32:47,,cred ei ca se potriveste''-bine spus cred...pt ca aceasta dieta nu este recomandata de medici

De ce nu?
Tu ai citit cartea?
Cartea iti spune pe scurt sa mananci cumpatat.

Postat pe 22 Februarie 2009 10:23
De la: Roco, la data 2009-02-22 10:23:34
De la: Georgia99, la data 2009-02-22 03:32:47,,cred ei ca se potriveste''-bine spus cred...pt ca aceasta dieta nu este recomandata de medici

De ce nu?
Tu ai citit cartea?
Cartea iti spune pe scurt sa mananci cumpatat.



Am citit din curiozitatea ceea ce era legat de grupa mea sanguina si in afara de asta m-am consultat cu niste medici f buni !

Postat pe 22 Februarie 2009 11:12
De la: Roco, la data 2009-02-22 02:01:43Numai tampenii spuneti aici! Puneti mana si mai cititi nu mai recomandati mari pastile care va rezolva si ramaneti sanatoase tun.

Dieta pe grupe sanguine au studiat-o doi insi, tata si fiu, cam 45 de ani. Au publicat o carte. Ei nu va vand produse care va strica organismul, ci va recomanda o dieta care cred ei se potriveste fiecaruia.
Eu am vorbit cu trei persoane care au tinut aceasta dieta (este mai degraba un mod rational de a manca si nu o dieta), la toate a avut efect; cei care au fost grasi au slabit pana la greutatea 'normala' si apoi s-au stabilizat.

Dar a recomandat cineva ceva pastile ca eu am citit toate mesajele si nu am vazut nicaieri vreo recomandare de genul asta....tu citesti pe sarite si ai impresia ca ai cuprins subiectul...mai citeste o data si comenteaza dupa...
ocs
Postat pe 22 Februarie 2009 11:19
Felicitari, Roco! Vorbesc fetele astea in totala necunopstinta de cauza! DIeta functioneaza perfect, eu am incercat-o, dar lipsa de vointa si-a spus cuvantul...
allien
Postat pe 23 Februarie 2009 00:50
De la: allien, la data 2009-02-23 00:50:59Felicitari, Roco! Vorbesc fetele astea in totala necunopstinta de cauza! DIeta functioneaza perfect, eu am incercat-o, dar lipsa de vointa si-a spus cuvantul...

iti scriu si tie ce i-am scris si lui Roco......"tu citesti pe sarite si ai impresia ca ai cuprins subiectul...mai citeste o data si comenteaza dupa"...
Chiar ai citit ce am sris eu de exemplu ?....pentru ca tocmai am spus ca functioneaza...doar ca nu atat pe grupe sanguine cat pe tipuri de temperament...
ocs
Postat pe 23 Februarie 2009 21:48
De la: ocgiogi, la data 2009-02-23 21:48:52pentru ca tocmai am spus ca functioneaza...doar ca nu atat pe grupe sanguine cat pe tipuri de temperament...

Draga mea, sangele e una, temperamentul e alta gasca in alta traista. Eu asa zic.
Tu ai observat o corespondenta?
Daca da, ia zi tu ce grupa am, ca doar ma vezi narvas, adica tandru.

Postat pe 24 Februarie 2009 00:06
De la: Roco, la data 2009-02-24 00:06:17
De la: ocgiogi, la data 2009-02-23 21:48:52pentru ca tocmai am spus ca functioneaza...doar ca nu atat pe grupe sanguine cat pe tipuri de temperament...

Draga mea, sangele e una, temperamentul e alta gasca in alta traista. Eu asa zic.
Tu ai observat o corespondenta?
Daca da, ia zi tu ce grupa am, ca doar ma vezi narvas, adica tandru.

Exista o predispozitie a celor cu anumite grupe de sange, spre un anumit temperament. In general B III sunt flegmatici, AII sunt melencolici...oricum nimeni nu are un temperament de un singur tip 100%...
Daca te-as cunoaste cred ca as putea spune ce grupa sanguina ai...
ocs
Postat pe 24 Februarie 2009 16:47
cum se n umeste cartea si care sunt autorii? poate o citesc si eu..............
gorgilove29
Postat pe 26 Februarie 2009 13:53
De la: ocgiogi, la data 2009-02-24 16:47:55
De la: Roco, la data 2009-02-24 00:06:17
De la: ocgiogi, la data 2009-02-23 21:48:52pentru ca tocmai am spus ca functioneaza...doar ca nu atat pe grupe sanguine cat pe tipuri de temperament...

Draga mea, sangele e una, temperamentul e alta gasca in alta traista. Eu asa zic.
Tu ai observat o corespondenta?
Daca da, ia zi tu ce grupa am, ca doar ma vezi narvas, adica tandru.

Exista o predispozitie a celor cu anumite grupe de sange, spre un anumit temperament. In general B III sunt flegmatici, AII sunt melencolici...oricum nimeni nu are un temperament de un singur tip 100%...
Daca te-as cunoaste cred ca as putea spune ce grupa sanguina ai...

Ar insemna ca oamenii sa aiba doar 4 temperamente...
In Asia predomina grupa B III, In Europa predomina A II...

Postat pe 27 Februarie 2009 07:29
De la: Roco, la data 2009-02-27 07:29:38
De la: ocgiogi, la data 2009-02-24 16:47:55
De la: Roco, la data 2009-02-24 00:06:17
De la: ocgiogi, la data 2009-02-23 21:48:52pentru ca tocmai am spus ca functioneaza...doar ca nu atat pe grupe sanguine cat pe tipuri de temperament...

Draga mea, sangele e una, temperamentul e alta gasca in alta traista. Eu asa zic.
Tu ai observat o corespondenta?
Daca da, ia zi tu ce grupa am, ca doar ma vezi narvas, adica tandru.

Exista o predispozitie a celor cu anumite grupe de sange, spre un anumit temperament. In general B III sunt flegmatici, AII sunt melencolici...oricum nimeni nu are un temperament de un singur tip 100%...
Daca te-as cunoaste cred ca as putea spune ce grupa sanguina ai...

Ar insemna ca oamenii sa aiba doar 4 temperamente...
In Asia predomina grupa B III, In Europa predomina A II...

Exact, chiar au doar patru temperamente de baza, cum au patru grupe sanguine....
ocs
Postat pe 28 Februarie 2009 11:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SFATURI PENTRU CURE DE SLABIRE 5 De la: 1 Iulie 2013 20:17
Dietele nu aduc la nimic bun! 55 De la: GeorgianaBB 25 Iulie 2013 19:31
Dieta South Beach 4 De la: kudika_972249 23 Octombrie 2014 15:40
A incercat cineva gama 4.3.2.1? 6 De la: kudika195501 16 Decembrie 2010 20:28
dieta disociata pe mese 2 De la: Katte02 14 Iunie 2010 02:02