Setari Cookie-uri

Cum te imbraci cand mergi la teatru?

Buna!Am si eu nevoie de ajutor pt ca as vrea sa merg la teatru si nu stiu cu ce sa ma imbrac si am 20 d ani k pt oameni mai batrani am gasit niste indicatii
percatalina
Postat pe 6 Martie 2009 00:40
Personal as cauta ceva clasic, decent, elegant. O fusta conica, o camasuta, accesorii, pantofiori cu toc... nu e musai sa fie in culori serioasesi sobre...poate sa fie si ceva cu un imprimeu discret, sau ceva de genul.
Asta e ceea ce as imbraca eu, fara sa am pretentia ca sunt vreo mare experta in ale modei.
Succes, si have fun!
Irinaenache
Postat pe 7 Martie 2009 02:47
Decent, curat si de bun gust !! Eu inca mai astept o invitatie de la FAT-FRUMOS ...dar vad ca intarzie sa apara ..
__LL__
Postat pe 7 Martie 2009 02:51
La teatru ti-as recomanda ceva sic-elegant :adica 1 perche de pantofi cu toc mediu decupati in fata rosii
niste pantaloni negri conici cu o camasa alba care sa aiba pe piept o broderie ceva mai fin si o esarfa stil Burberry maron la gat .Ca accesorii puneti o pereche de cercei rotunzi medii plini si de culoare rosie si esti ready to go :)
danaf82
Postat pe 11 Martie 2009 12:10
De la: percatalina, la data 2009-03-06 00:40:20Buna!Am si eu nevoie de ajutor pt ca as vrea sa merg la teatru si nu stiu cu ce sa ma imbrac si am 20 d ani k pt oameni mai batrani am gasit niste indicatii

Depinde unde mergi la teatru, ce se joaca, daca e premiera, la ce ora se joaca, si...cu cine. Eu niciodata nu m-am imbracat "special" la teatru...am fost chiar si in blugi.
ocs
Postat pe 11 Martie 2009 12:15
...cu cine insemnand persoana care te insoteste...poate vrei s-o dai pe spate...dar pentru teatru in sine nu e nevoie de tinute speciale...
ocs
Postat pe 11 Martie 2009 12:17
De la: ocgiogi, la data 2009-03-11 12:15:09
De la: percatalina, la data 2009-03-06 00:40:20Buna!Am si eu nevoie de ajutor pt ca as vrea sa merg la teatru si nu stiu cu ce sa ma imbrac si am 20 d ani k pt oameni mai batrani am gasit niste indicatii

Depinde unde mergi la teatru, ce se joaca, daca e premiera, la ce ora se joaca, si...cu cine. Eu niciodata nu m-am imbracat "special" la teatru...am fost chiar si in blugi.

scuza-ma ca iti zic asta, dar e considerat lipsa de respect fata de actori sa te imbraci ca pe strada... chiar daca ei nu te vad. Stiu ca lumea nu mai stie de aceste maniere in general, dar n-ar fi rau sa ne amintim de ele. La fel ca la opera. Inainte lumea isi punea cele mai bune haine, cand mergeau la teatru sau opera, doamnele isi luau palarii si rochii lungi, domnii nu ieseau din casa fara costum. Nu mai e necesar sa fim chiar asa in ziua de azi, dar trebuie sa aratam respect totusi fata de cei care evolueaza in fata noastra.
kitty_krieger
Postat pe 11 Martie 2009 12:19
Mie mi se pare de prost gust sa mergi in blugi la teatru... no offence
Liana07
Postat pe 11 Martie 2009 12:23
Depinde de piesa (a propos de blugi). La astea mai avangardiste merge. Si depinde foarte mult de ceilalti, daca 75% din sala e in blugi si tu apari in rochie de seara cu diamante in par, tu esti cea care face nota discordanta.

On topic: eu ma duc in pantaloni (stofa, nu blugi), incaltaminte cu putin toc (sunt destul de inalta) si o bluza mai simpla. In schimb, am un sal cu mine si o camee, astfel incat, in functie de atmosfera salii pot creste sau descreste pe scala elegantei.

La urma urmei, piesa ramane cea mai importanta.
Kathara
Postat pe 11 Martie 2009 12:27
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-11 12:19:56
De la: ocgiogi, la data 2009-03-11 12:15:09
De la: percatalina, la data 2009-03-06 00:40:20Buna!Am si eu nevoie de ajutor pt ca as vrea sa merg la teatru si nu stiu cu ce sa ma imbrac si am 20 d ani k pt oameni mai batrani am gasit niste indicatii

Depinde unde mergi la teatru, ce se joaca, daca e premiera, la ce ora se joaca, si...cu cine. Eu niciodata nu m-am imbracat "special" la teatru...am fost chiar si in blugi.

scuza-ma ca iti zic asta, dar e considerat lipsa de respect fata de actori sa te imbraci ca pe strada... chiar daca ei nu te vad. Stiu ca lumea nu mai stie de aceste maniere in general, dar n-ar fi rau sa ne amintim de ele. La fel ca la opera. Inainte lumea isi punea cele mai bune haine, cand mergeau la teatru sau opera, doamnele isi luau palarii si rochii lungi, domnii nu ieseau din casa fara costum. Nu mai e necesar sa fim chiar asa in ziua de azi, dar trebuie sa aratam respect totusi fata de cei care evolueaza in fata noastra.

Fiecare are opiniile lui dar...eu nu consider lipsa de respect faptul ca ma imbrac "normal"...pentru ca merg acolo cu alt scop decat cel de a face parada modei...Prin "normal" a nu se intelege chiar normal...
Poate depinde si de frecventa cu care mergi la teatru...daca mergi mai rar, poate fi considerat un eveniment deosebit (si e nevoie de ) dar daca mergi mereu, chiar nu mai acorzi importanta hainelor...conteaza sa intelegi sa sa apreciezi ceea ce se petrece de fapt acolo...
ocs
Postat pe 11 Martie 2009 12:37
Nu neaparat in rochie de seara... Ar fi frumos sa traim din nou vremurile acelea... :D Dar la teatru, si acest lucru trebuie sa il stie toata lumea, tinuta e obligatorie. Ce inseamna acest lucru? Un costumas dragut, o rochita de ocazie (nu de seara!!), oricum, altfel decat asa cum ne imbracam de obicei. A se evita stilurile casual, sport-elegant, pantofii sport, acesorile sport. La teatru se poarta elegant, mai ales ca e un loc unde nu merge toata lumea... Iar atitudinea trebuie sa fie pe masura, mai ales in ceea ce priveste o femeie.

Ma bucur sa aud ca mai sunt persoane care frecventeaza teatrul, si mai ales, ca ii intereseaza tinuta care se poarta la aceasta ocazie. Felicitari pentru topic!!
Liana07
Postat pe 11 Martie 2009 12:37
De la: RoxanaM, la data 2009-03-11 12:37:52Nu neaparat in rochie de seara... Ar fi frumos sa traim din nou vremurile acelea... :D Dar la teatru, si acest lucru trebuie sa il stie toata lumea, tinuta e obligatorie. Ce inseamna acest lucru? Un costumas dragut, o rochita de ocazie (nu de seara!!), oricum, altfel decat asa cum ne imbracam de obicei. A se evita stilurile casual, sport-elegant, pantofii sport, acesorile sport. La teatru se poarta elegant, mai ales ca e un loc unde nu merge toata lumea... Iar atitudinea trebuie sa fie pe masura, mai ales in ceea ce priveste o femeie.

Ma bucur sa aud ca mai sunt persoane care frecventeaza teatrul, si mai ales, ca ii intereseaza tinuta care se poarta la aceasta ocazie. Felicitari pentru topic!!


Eu din ce ai scris tu aici deduc ca nu ai mai fost de mult pe la teatru.
Kathara
Postat pe 11 Martie 2009 12:44
Eu merg frecvent la teatru... Si cu toate astea, acord mereu importanta tinutei pe care o am... M-as simti aiurea sa merg la teatru, cum merg pe strada...
Liana07
Postat pe 11 Martie 2009 12:44
De la: RoxanaM, la data 2009-03-11 12:37:52Nu neaparat in rochie de seara... Ar fi frumos sa traim din nou vremurile acelea... :D Dar la teatru, si acest lucru trebuie sa il stie toata lumea, tinuta e obligatorie. Ce inseamna acest lucru? Un costumas dragut, o rochita de ocazie (nu de seara!!), oricum, altfel decat asa cum ne imbracam de obicei. A se evita stilurile casual, sport-elegant, pantofii sport, acesorile sport. La teatru se poarta elegant, mai ales ca e un loc unde nu merge toata lumea... Iar atitudinea trebuie sa fie pe masura, mai ales in ceea ce priveste o femeie.

Ma bucur sa aud ca mai sunt persoane care frecventeaza teatrul, si mai ales, ca ii intereseaza tinuta care se poarta la aceasta ocazie. Felicitari pentru topic!!

Probabil la teatru a fost tinuta obligatorie...candva...acum nu mai traim in acele vremuri...iar piesele de tetru pot fii socante chiar si pentru unii care merg in blugi...adica cei de pe scena sunt cam in pielea goala...
Dupa cum am spus-o intr-un mesaj anterior: conteaza unde se joaca (daca e teatrul cel mai fitos sau doar o sala atelier), conteaza daca e premiera sau nu, conteaza ora, ca nu-ti iei diadema la ora 15..., conteaza ce se joaca - adica stilul/ genul/ tipul...
Eu traiesc in timpurile acestea nu in "acelea"...
ocs
Postat pe 11 Martie 2009 12:48
Eu cred ca fiecare ocazie are termenii ei, si - daca tot ma deranjez sa dau banii pe haine (si pe genti, si pe pantofi, si pe accesorii! ) - le port pe fiecare unde-i e locul...
Nu ma deranjeaza ca sunt considerata traditionalista, dar totusi prefer blugii la mall, la cafenea, la..., la..., hainele de cocktail atunci cand merg la un cocktail, formal attire atunci cand merg la o cina formala, rochia de seara la nuntile care se celebreaza seara, sau outfit-urile elagant-varatice atunci cand se celebreaza la pranz, pe malul marii sau la un club, afara (prin club a se intelege "club" in adevaratul sens al cuvantului, nu acolo unde se aduna trei mii de zarghiti pe cinshpe metri patrati, fumeaza, se-mbata si danseaza... nu ca ar fi ceva rau in asta)... Si la teatru e la fel. Prefer sa las blugii pentru alte ocazii, si sa pun ceva mai putin "casual"
Dor_a
Postat pe 11 Martie 2009 12:48
De la: RoxanaM, la data 2009-03-11 12:44:59Eu merg frecvent la teatru... Si cu toate astea, acord mereu importanta tinutei pe care o am... M-as simti aiurea sa merg la teatru, cum merg pe strada...

Ma scuzi...dar eu poate merg pe strada cum mergi tu la teatru...te-ai gandit ca ar exista si varianta asta...
ocs
Postat pe 11 Martie 2009 12:50
in functie de ceea ce simti!!!!!!
SIDONIA69
Postat pe 11 Martie 2009 12:50
A, pai normal ca nu te duci la Teatrul National Bucuresti imbracat ca la o piesa a studentilor de la Universitatea de Teatru. :) nici nu te-am contrazis la aceasta afirmatie. Dar atunci cand s-a vb de teatru, eu m-am gandit la Teatrul National.
Liana07
Postat pe 11 Martie 2009 12:51
De fiecare data cand am fost la opera am avut surpriza sa descopar tineri imbracati in blugi si geci de piele , erau la etaj intradevar dar erau acolo .

Am observat ca cei din primele randuri obisnuiesc sa se imbrace elegant ,barbatii la costume si femeile in rochii de seara sau compleuri elegante

Am avut ocazia de cateva ori sa stau de vorba cu domnii si doamnele elegante ( mda ,la opera si la nunti e singurul loc unde ma vezi si pe mine in rochie ) si s-a discutat subiectul imbracaminitii tinerilor.

Nu se mai tine cont de acest lucru in privinta lor , e de apreciat faptul ca au inceput sa frecventeze si opera.
Am observat un grup de fete care se vedea ca venisera direct de la scoala , nimeni nu a comentat felul in care erau imbracate ci dorinta lor de a fi acolo .

La teatru e suficient sa-ti pui o bluza mai deosebita si un pantof cu toc si esti ok.
Mie mi s-a intamplat sa plec cu al meu la plimbare in parc si sa trecem pe langa un teatru care era in drumul nostru .

Initial am crezut ca nu-s imbracata potrivit pentru teatru dar cand am observat majoritatea care inca isi cumparau bilete mi-a trecut jena , pana la urma actorii sunt interesati ca publicul sa fie prezent in sala si sa aprecieze munca lor nu cum vin imbracati .

iris_4_ever
Postat pe 11 Martie 2009 12:53
Total de acord cu Dora: " fiecare ocazie are termenii ei". O zi cu soare sa aveti!!
Liana07
Postat pe 11 Martie 2009 13:09
De la: RoxanaM, la data 2009-03-11 12:44:59Eu merg frecvent la teatru... Si cu toate astea, acord mereu importanta tinutei pe care o am... M-as simti aiurea sa merg la teatru, cum merg pe strada...


Daca mergi frecvent atunci fara indoiala ca ai observat cat de putin conteaza pentru tineri tinuta.

Si daca blugii ti se par socanti, afla ca eu am fost la Ateneu si erau persoane pe-acolo imbracate in blugi .... iar sala mai mult de jumatate goala.
Kathara
Postat pe 11 Martie 2009 13:13
Asa e...
Liana07
Postat pe 11 Martie 2009 13:17
Intrati pe moda -topicul cu elena gheorghe ne cotropesc turcii cu comentarii si reclame negative chiar si aici !!!!
diane_
Postat pe 11 Martie 2009 13:18
De la: Kathara, la data 2009-03-11 13:13:47
De la: RoxanaM, la data 2009-03-11 12:44:59Eu merg frecvent la teatru... Si cu toate astea, acord mereu importanta tinutei pe care o am... M-as simti aiurea sa merg la teatru, cum merg pe strada...


Daca mergi frecvent atunci fara indoiala ca ai observat cat de putin conteaza pentru tineri tinuta.

Si daca blugii ti se par socanti, afla ca eu am fost la Ateneu si erau persoane pe-acolo imbracate in blugi .... iar sala mai mult de jumatate goala.

stim cu totii ca pentru tineri nu mai conteaza cum se imbraca, dar tocmai asta era ideea: sa ne aducem putin aminte de manierele la teatru, opera, concert. Dupa cum am mai spus, mi se pare lipsa de respect...
Daca cei din jurul meu nu tin cont de aceste lucruri, asta nu inseamna sa nu tin nici eu cont... gandirea asta e atat de romaneasca.... sorry, dar nu-mi place deloc, asa se duce totul de rapa. De acord ca daca este teatru modern (avangardist) nu prea conteaza cum te imbraci... Dar cat vine vorba de piese clasice, in care mai joaca si cate un mare actor roman, trebuie sa te imbraci ceva mai deosebit.
Iar la Ateneu, in blugi? Niciodata!!!!
Eu una am fost educata de mica in sensul asta, stiu ca altii nu si ca e de admirat ca totusi se duc, dar asa consider ca e cel mai bine: sa te imbraci ca sa faci cinste artistului.
kitty_krieger
Postat pe 11 Martie 2009 13:31
Stiti, eu inca mai am faza aia cu accesoriile de aceeasi culoare?
Adica nu port auriu cu argintiu sa ma pici cu ceara?
Cataramele/accesoriile la geanta, catarama la curea (daca exista, pentru ca asta se refera la orice tinuta), cerceii, accesoriile la pantofi, accesoriul de strans parul (si ala, daca exista), etc. sunt ori toate argintii ori toate aurii...
La bijuteriile combinate aur alb/aur galben (putine) restul accesoriilor sunt aurii... Sau nu port SI cercei SI colier/lantisor SI bratara SI inel/inele in acelasi outfit... Prea multe zdranganele pentru mine...
Deci, traditionalista sadea... dar e interesant, una peste alta... O imagine placuta, la final...
Dor_a
Postat pe 11 Martie 2009 13:44
De la: iris_4_ever, la data 2009-03-11 12:53:56
Am observat un grup de fete care se vedea ca venisera direct de la scoala , nimeni nu a comentat felul in care erau imbracate ci dorinta lor de a fi acolo .


Si sunt sigura ca actorii se bucura mai mult de prezenta acelor tinere imbracate, cum or fi fost, decat a unui numar echivalent de babe simandicoase, bine imbracate din primul rand...
ocs
Postat pe 11 Martie 2009 13:47
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-11 13:31:17
De la: Kathara, la data 2009-03-11 13:13:47
De la: RoxanaM, la data 2009-03-11 12:44:59Eu merg frecvent la teatru... Si cu toate astea, acord mereu importanta tinutei pe care o am... M-as simti aiurea sa merg la teatru, cum merg pe strada...


Daca mergi frecvent atunci fara indoiala ca ai observat cat de putin conteaza pentru tineri tinuta.

Si daca blugii ti se par socanti, afla ca eu am fost la Ateneu si erau persoane pe-acolo imbracate in blugi .... iar sala mai mult de jumatate goala.

stim cu totii ca pentru tineri nu mai conteaza cum se imbraca, dar tocmai asta era ideea: sa ne aducem putin aminte de manierele la teatru, opera, concert. Dupa cum am mai spus, mi se pare lipsa de respect...
Daca cei din jurul meu nu tin cont de aceste lucruri, asta nu inseamna sa nu tin nici eu cont... gandirea asta e atat de romaneasca.... sorry, dar nu-mi place deloc, asa se duce totul de rapa. De acord ca daca este teatru modern (avangardist) nu prea conteaza cum te imbraci... Dar cat vine vorba de piese clasice, in care mai joaca si cate un mare actor roman, trebuie sa te imbraci ceva mai deosebit.
Imi pare rau...daca gandirea mea e a ta e atat de comunista...
Iar la Ateneu, in blugi? Niciodata!!!!
Eu una am fost educata de mica in sensul asta, stiu ca altii nu si ca e de admirat ca totusi se duc, dar asa consider ca e cel mai bine: sa te imbraci ca sa faci cinste artistului.
ocs
Postat pe 11 Martie 2009 13:50
De la: ocgiogi, la data 2009-03-11 13:50:11
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-11 13:31:17
De la: Kathara, la data 2009-03-11 13:13:47
De la: RoxanaM, la data 2009-03-11 12:44:59Eu merg frecvent la teatru... Si cu toate astea, acord mereu importanta tinutei pe care o am... M-as simti aiurea sa merg la teatru, cum merg pe strada...


Daca mergi frecvent atunci fara indoiala ca ai observat cat de putin conteaza pentru tineri tinuta.

Si daca blugii ti se par socanti, afla ca eu am fost la Ateneu si erau persoane pe-acolo imbracate in blugi .... iar sala mai mult de jumatate goala.

stim cu totii ca pentru tineri nu mai conteaza cum se imbraca, dar tocmai asta era ideea: sa ne aducem putin aminte de manierele la teatru, opera, concert. Dupa cum am mai spus, mi se pare lipsa de respect...
Daca cei din jurul meu nu tin cont de aceste lucruri, asta nu inseamna sa nu tin nici eu cont... gandirea asta e atat de romaneasca.... sorry, dar nu-mi place deloc, asa se duce totul de rapa. De acord ca daca este teatru modern (avangardist) nu prea conteaza cum te imbraci... Dar cat vine vorba de piese clasice, in care mai joaca si cate un mare actor roman, trebuie sa te imbraci ceva mai deosebit.
Imi pare rau...daca gandirea mea e a ta e atat de comunista...
Iar la Ateneu, in blugi? Niciodata!!!!
Eu una am fost educata de mica in sensul asta, stiu ca altii nu si ca e de admirat ca totusi se duc, dar asa consider ca e cel mai bine: sa te imbraci ca sa faci cinste artistului.

...daca gandirea mea e a ta e...atat de comunista...
ocs
Postat pe 11 Martie 2009 13:52
a luat-o razna Kudika poateaza numai jumatati sau...deloc
ocs
Postat pe 11 Martie 2009 13:53
De la: Dor_a, la data 2009-03-11 13:44:31Stiti, eu inca mai am faza aia cu accesoriile de aceeasi culoare?
Adica nu port auriu cu argintiu sa ma pici cu ceara?
Cataramele/accesoriile la geanta, catarama la curea (daca exista, pentru ca asta se refera la orice tinuta), cerceii, accesoriile la pantofi, accesoriul de strans parul (si ala, daca exista), etc. sunt ori toate argintii ori toate aurii...
La bijuteriile combinate aur alb/aur galben (putine) restul accesoriilor sunt aurii... Sau nu port SI cercei SI colier/lantisor SI bratara SI inel/inele in acelasi outfit... Prea multe zdranganele pentru mine...
Deci, traditionalista sadea... dar e interesant, una peste alta... O imagine placuta, la final...

Era vorba de a te prezenta la teatru intr-o tinuta "normala" sau "speciala"...nu a zis nimeni nimic de prost gust...care poate aparea mai degraba in cazul unor tinute "speciale"...(in special...la romani)
...si a propos...fixul "tau"...il am si eu...
ocs
Postat pe 11 Martie 2009 13:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va astept! 4 De la: yumalai 22 Februarie 2010 15:24
SA-MI RASPUNDA, MAMICILE CARE AU NASCUT PRIN CEZARIANA...... 16 De la: neela 15 Septembrie 2009 14:01
Haine online? 20 De la: kudika081544 24 Februarie 2010 11:55
xPapion - Papioane realizate handmade 1 De la: Alex_Ftz_1 15 Martie 2015 22:33
Rochii de vis! 3 De la: lenora 29 Martie 2010 15:38