Setari Cookie-uri

sarcina...Helicobacter Pylori....

buna! as vrea sa stiu si eu daca infectia cu Helicobacter Pylori are efecte negative asupra fatului atunci cand esti insarcinata.inca nu sunt insarcinata dar as vrea sa stiu pt cu am fost depistata cu aceasta infectie in sange am luat antibiotice la recomandarea medicilor dar nu am scapat de ea.. am gastroduodenita cu infectia helicobacter pylori.....
gynaa
Postat pe 7 Iunie 2009 14:36
Un medic bun nu te lasa sa faci copil indiferent cu ce esti infectata.
Si iti induma si partenerul spre analize si posibil tratament.
Iar daca tu iti doresti sanatate ca sa faci un bebe sanatos trateaza-te bine, repetati analizele pana esti perfect sanatoasa.
Pe langa tratamentul care ti-l da doctorul vezi ce-ti ofera si mama-natura.
Unele antibiotice se contrazic chiar si cu unele alimente (unele legume).
Mai bine foloseste-ti timpul anticipat, informandu-te cum sa te insanatosesti, decat sa nu-ti ajunga timpul sa te ocupi de un copilas bolnav. Si banii....
Bafta si sanatate!
90701
Postat pe 21 Iunie 2009 18:34
multumesc pentu sfaturi! chiar ai dreptate timpul nu trebuie lasat sa treaca pe langa mine fara sa fac ceva... cu aceasta problema ma confrunt de cativa ani buni. chiar azi am sa ma duc sa ma consulte un doctor sa vada ce analize trebuie sa fac si ce sa iau.Poate cu tratamentul din strainatate are sa imi fie mai bine (sunt in alta tara de doi ani si nu am mai facut nici o analiza de cand am plecat din tara).
produse naturiste folosesc miere de albine, propolis,ulei de masline,beau ceaiuri etc.Nu mananc prajit deloc, nu beau cafea si nu fumez si totusi nu inteleg de unde am probleme cu stomacul.mi s-a spus ca din cauza stresului, nervii de la stomac....ei azi am sa vad concret daca mai am Helicobacter Pyloris si daca asta imi provoaca arsurile la stomac...
gynaa
Postat pe 2 Iulie 2009 14:47
De la: gynaa, la data 2009-07-02 14:47:57multumesc pentu sfaturi! chiar ai dreptate timpul nu trebuie lasat sa treaca pe langa mine fara sa fac ceva... cu aceasta problema ma confrunt de cativa ani buni. chiar azi am sa ma duc sa ma consulte un doctor sa vada ce analize trebuie sa fac si ce sa iau.Poate cu tratamentul din strainatate are sa imi fie mai bine (sunt in alta tara de doi ani si nu am mai facut nici o analiza de cand am plecat din tara).
produse naturiste folosesc miere de albine, propolis,ulei de masline,beau ceaiuri etc.Nu mananc prajit deloc, nu beau cafea si nu fumez si totusi nu inteleg de unde am probleme cu stomacul.mi s-a spus ca din cauza stresului, nervii de la stomac....ei azi am sa vad concret daca mai am Helicobacter Pyloris si daca asta imi provoaca arsurile la stomac...


si eu am heliobacter inca fac tratament...sunt trei etape de urmat in cazul in care nu cedeaza de la prima douza de antibiotic...dar trebuie sa faci ceva sa elimini bacteria deci neaparat tratament..si regim..defat sa schimbi putin cam stilul de viata.masa cu program..liniste..odihna etc..stiu ca e aproape imposibil pe acolo sunt si eu..dar cu bacteria asta nu e de glumit..poate provoca in cele din urma cancer gastric
adica...pasii sunt
1.gastrita
2.ulcer
3 cancer gastric..
pt ca bacteria respectiva roade ..acolo si roade roade pana..:(
iar de bebe ...trebuie sa mai amani...chiar daca ai scapat de bacterie 6 luni trebuie sa fii atenta pt ca teoretic ar mai ramne ceva pe acolo dar cat sa fie indepartata de organism deci trebuie sa ai o imunitate buna..de asta regim sanatos..si ultimul rand...H pylori poate recidiva..
Multa sanatate...!
Aesma_Daeva
Postat pe 2 Iulie 2009 14:54
am fost si am facut endoscopie si rezultatele au iesit bune. nu am Helicobacter Pylori! Nu am gastroduodenita cum mi-au spus cei din tara cu cativa ani in urma cand am facut radiografie la stomac, iar la medicul meu de familie eram trecuta la cronici si luam pstile pt asta....aici mi-au spus ca doar am acid foarte mare la stomac , trebuie sa mananc mai mult fiert, mai putin prajit, dulciuri, sucuri acidulate...Helicobacter Pylori cand am facut in tara analiza la sange mi-a spus ca e pozitiv si am urmat tratamentul, am luat antibioticele prescrise dar dupa aceea nu am mai fost la control.....acuma mi-a luat direct din stomac monstra si mi-a iesit negativ....multumesc pt sfaturile voastre si ma bucur ca analizele mi-au iesit bune....va doresc sanatate si putere de munca
gynaa
Postat pe 8 Iulie 2009 12:53
Din cate stiu eu, helicobacter-ul trece foarte greu, DACA trece... Daca contagiaza si fatul... de ce nu intrebi tu doctorul (eu as zice 2 doctori) ? E mult mai sigur.
Dor_a
Postat pe 8 Iulie 2009 12:57
dora..daca doctorul este bun eradicarea helicobacterului pylori se face in 10 zile maxim...
ceea ce nu stiu multi este ca toti avem aceasta bacterie in organism..numai ca ea incepe sa faca probleme cand este asociata cu o gastrita..sau aciditate crescuta..esofagita de reflux...
iar eradicarea acestei bacterii atunci trebuie facuta..
eu am avut acum 5-6 ani am tratat-o si anul trecut a revenit...dar doar in asociatie cu gastrita....si am scapat de ea dupa 7 zile de tratament....
redline
Postat pe 8 Iulie 2009 13:06
De la: Dor_a, la data 2009-07-08 12:57:59Din cate stiu eu, helicobacter-ul trece foarte greu, DACA trece... Daca contagiaza si fatul... de ce nu intrebi tu doctorul (eu as zice 2 doctori) ? E mult mai sigur.

sa stii ca ai dreptate ! e bine sa consultam mai multi medici>>> dar eu in tara am fost pe la mai multi medici si am facut analizele mi s-a spus ca am gastroduodenita si luam tratament, aici in strainatate facand endoscopie la stomac mi-a iesit ca nu am gastroduodenita nici helicobacter Pylori, am doar arsuri la stomac!!! ce sa cred ca cei din tara nu stiu sa puna un diagnostic corect? aici mi-au vazut stomacul cu camera pe care mi-au bagato prin gura cu un furtun ,in 5 minute a fost gata si mi-au luat si monstra pt Helicobacter si mi-a iesit ca nu am....
acum stau linistita si ma bucur ca nu am aceasta bacterie si daca am sa raman insarcinata stiu ca sunt sanatoasa si voi avea un copil sanatos asta isi doreste cred ca orice femeie.
gynaa
Postat pe 8 Iulie 2009 13:10
http://ro.wikipedia.org/wiki/Helicobacter_Pylori
pamela_1
Postat pe 8 Iulie 2009 13:10
De la: pamela_1, la data 2009-07-08 13:10:55http://ro.wikipedia.org/wiki/Helicobacter_Pylori


ai invatat sa folosesti si tu pe goagle?
redline
Postat pe 8 Iulie 2009 13:41
Buna Redline.Am vazut din ce ai scris ca si tu ai avut helicobacter.Si mie mi s-a descoperit acum o luna cam asa la o endoscopie, desi de vreo 2 luni am facut analiza de sange si aveam valori normale ( 0,73).Ma inspaimanta foarte tare bacteria asta.Am luat tratament 7 zile cu antibiotice si acum mai am de luat doar Omeprazol.Ce vreau sa te intreb..am vazut ca si acum 5-6 ani ai avut...cum ai tratat-o? Ai urmat si ceva tratament naturist sau ai tinut vreun regim anume? Am tot citit pe net ca lumea nu resuseste sa scape de bacterie, ca fac tratamente dar degeaba,ca dupa ceva timp ( foarte scurt) le revin simptomele...:(( ufff...cert e ca ma ingrozeste gandul ca am bacteria asta blestemata si ca nu o sa pot scapa de ea...si daca o sa scap o sa revina dupa tratament.O zi buna
Melania_mely
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:07
De la: Melania_mely, la data 2009-11-23 11:07:41Buna Redline.Am vazut din ce ai scris ca si tu ai avut helicobacter.Si mie mi s-a descoperit acum o luna cam asa la o endoscopie, desi de vreo 2 luni am facut analiza de sange si aveam valori normale ( 0,73).Ma inspaimanta foarte tare bacteria asta.Am luat tratament 7 zile cu antibiotice si acum mai am de luat doar Omeprazol.Ce vreau sa te intreb..am vazut ca si acum 5-6 ani ai avut...cum ai tratat-o? Ai urmat si ceva tratament naturist sau ai tinut vreun regim anume? Am tot citit pe net ca lumea nu resuseste sa scape de bacterie, ca fac tratamente dar degeaba,ca dupa ceva timp ( foarte scurt) le revin simptomele...:(( ufff...cert e ca ma ingrozeste gandul ca am bacteria asta blestemata si ca nu o sa pot scapa de ea...si daca o sa scap o sa revina dupa tratament.O zi buna
Melania_mely
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:08
Trebuie respectat cu sfintenie tratamentul si eventual regimul indicat de catre medic, apoi efectuat controale regulate...In cazul in care tratamantul nu da rezultat, schimbat doctorul cu un altul despre care ati aflat ca da rezultate.
Sanatate multa!
tequila_cu_varza
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:28
Daca vreti sa scapati de aceasta bacterie foarte repede si usor pe cale naturala, consumati 3-4 zile salata cruda din VARZA ROSIE. Eu am fost infectat de foarte multe ori cu aceasta bacterie si la un moment dat am citit niste studii pe un site guvernamental din US care demonstrau ca atat VARZA ROSIE cat si RIDICHEA NEAGRA contin niste compusi pe baza de sulf care practic distrug aceasta bacterie, dar si multe altele.
La mine si la multi alti prieteni de-ai mei a mers, asa ca va recomand cu toata caldura!

Dumnezeu sa va binecuvanteze!
kudika_1037777
Postat pe 6 Iulie 2019 02:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu pot face copii 31 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:25
sarcina 10 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:32
intrebare... daca ma puteti ajuta va rog 9 De la: elenavioleta 9 Aprilie 2010 07:45
salut dragelor 5 De la: kudika064883 11 Septembrie 2009 20:23
Pot fi ? 11 De la: MONSENIORUL 2 Ianuarie 2012 20:35