Setari Cookie-uri

confuza.......

as vrea sa aflu si eu cateva pareri ...povestioara mea incepe pe mess unde imi petrec cel mai mult timpul liber. pe un site mi-am gasit prietenul cu care sunt deja de un an si ceva , tin la el dar cred ca nu il iubesc din moment ce nu ma multumesc cu el si pierd ore in sir vorbind cu altii, el stie ...relatia noastra merge spre casatorie dupa el dar dupa mine nu , eu am niste nemultumiri fata de el si nici nu vreau sa ma casatoresc la 22 de ani ci mai tarziu.de mai mult de jumatate de an vorbesc cu cineva...ambii am intrat in discutie doar ca sa treaca timpul nu sa vedem daca ne potrivim, motivul fiind diferenta de varsta si anume 16. vorbind ore in isr , nopti la rand la microfon ne-am indragit si daca eu as trece peste varsta lui si peste un alt aspect foarte neplacut(e divortat si are 2 copii din fosta casatorie care traiesc la mama ) as putea pleca la el ca el ma asteapta cu bratele deschise, el fiind in Germania de 14 ani ...el nu stie ca am prieten, nu i-am zis pentru ca nu m-am gandit ca o sa ajung sa tin atat la el.....de fapt totul a inceput din partea lui. relatia noastra se bazeaza pe un respect enorm si ma face sa ma simt implinita si fericita .....ceea ce la actualul nu am. nici nu vreau sa ajung sa stau din mila cu actualul pentru ca am incercat odata sa ii zic ca as vrea sa ma bucur de anii astia si o relatie mult prea serioasa ca cea pe care o am nu prea imi permite ....in fine nush ce sa fac.....ma chinui incontinuu intrebandu-ma daca chiar tin la cel din germania mai mult decat la asta si daca se merita atatea sacrificii inclusiv si faptul ca parintii nu ar accepta dar ma tenteaza sa am o viata alaturi de el ....era vorba ca sa ne vedem pe viu vara asta dar s-au skimbat planurile si nici nushtiu daca e bine sa ill vad, daca o sa sufar mai mult neputand fi cu el ....astept parerile voastre si intrebarile daca le aveti(poate nu am fost prea explicita ca nu stiam cu ce sa incep sa cuprind tot)
ranise
Postat pe 12 Iunie 2009 15:47
claaaaar....suferi de sindromul..."dau porumbelul din mana pe cioara de pe gard"
Cat de multe sti despre tipul din germania?hmmm?banuiesc doar cat ti-a spus el
Cum poti fi asa de naiva?
andreea1976
Postat pe 12 Iunie 2009 16:05
as putea sa ma conving pe viu dar nu pot si mi-am mai facut un id dandu-mi altcineva de pe care vorbesc tot cu el si a zis aceleasi lucruri despre el ....sunt poate naiva cum zici tu dar nu am facut nici un pas ....si nici nu cred ca o sa fac doar vroiam sa aud si parerea altora:(
ranise
Postat pe 12 Iunie 2009 16:09
Draga mea....poate sa repete aceleasi lucru despre el in speranta de a agata cat mai multe....
Mare atentie...nu tot ce zboara se mananca.
andreea1976
Postat pe 12 Iunie 2009 16:15
mersi ca ti-ai dat cu parerea ....eu sunt constienta si nu ma astept la pareri de genu' tine-o tot asa ....oricum sunt multe chestii care mi-au confirmat o presupusa sinceritate a lui dar ramane de vazut ...din 2 sa nu il caut pe al treilea. ms oricum
ranise
Postat pe 12 Iunie 2009 16:24
16 ani diferenta... nu ti se pare cam mult?
Normal ca la varsta lui e versat si stie ce sa spuna unei fete ca s o cucereasca.
Si doi copii...
Esti tanara,poti sa ti faci propria ta familie cu un barbat fara obligatii. Si nu spune nimeni ca musai cu cel cu care esti acum.Dar ar trebui sa vrei mai mult de la partenerul tau de viata, eventual unul fara "bagaje".Fiindca chiar daca stau cu mama nu inseamna ca nu are obligatii si nu ati putea avea discutii viitoare.
Parerea mea sincera este sa nu te grabesti nici intr un sens nici in celalalt.Si daca vrea sa te cunoasca sa vina el in tara.Dar 16 ani...p in este 12 ani tu o sa fii in floarea varstei....
kudika023365
Postat pe 12 Iunie 2009 16:29
Cu placere
Si o alta chestie.....16 ani diferenta nu e cam multisor?El la 38 ani vede altfel viata.....tu esti atat de tanara....aproape o copila.
andreea1976
Postat pe 12 Iunie 2009 16:30
imi cer scuze.... e fiica mea si ea la tastatura....in 12 ani tu o sa fii in floarea varstei
kudika023365
Postat pe 12 Iunie 2009 16:32
deci eu am 19 el 34 ... ca nu cred ca conteaza tare daca e 15 sau 16, am zis 16 ca mama mereu zice 16 ....ca si ea il cunoaste. eu am de gand sa ma duc la paris si asa ne-am fi putut vedea ....el ar accepta sa vina in tara dar nu vreau eu pentru ca daca i-as spune sa vina ar trebui sa ii dau un raspuns pozitiv pe care eu nu il am ...oricum la paris el ar fi venit nu m-as fi dus eu al el in germania pentru nimic...multumesc pentru pareri
ranise
Postat pe 12 Iunie 2009 16:45
cu ce sa incep?
intre mine si partenerul meu de viata e diferente de 9 ani...dar crede-ma ca uneori el e atat de imatur...oricum femeia e mult mai calita si asta!d.p.m d.v dragostea trece orice granita...nu tine cont de varsta...dragostea nu are limite...dar inainte sa iei orice decizie...eu zic ca ar fi mai bne e sa il cunosti pe acel domn din germania,apoi sa renunti la actualul si sa te axezi pe el numai daca tie iti este bine alaturi de el!
nu asculta ce zice lumea,de acum ai o varsta,esti majora,vb aia esti vaccinata,u stii ce este mai bne pt tne si sufletul tau...daca tu crezi k te simti fericita si implinita alaturi de el da-i o sansa...dar tine cont...mai tarziu sa nu regreti!
Rosallinda
Postat pe 13 Iunie 2009 21:21
off mersi de fapt ....stiu si eu ca trebuie sa il cunosc dar dupa am scris la profil sunt confuza pentru ca parintii mei nu l-ar accepta , mai ales ca i-am zis mamei tot despre el pentru ca nu m-am gandit ca o sa tin la el......pe mine varsta ma deranjeaza ....momentan nu prea oricum el nu arata de 34 dar mai tarziu sa nu ma simt prost .....ma atrage din toate punctele de vedere, constientizam ca nu avem sanse si incepem sa vb mai rar dupa care ne intoarcem si iar o luam de la capat si eu ma gandesc mai mult la el cand nu pot vb cat de des pot....simt fiorii si imi tresare inima de bucurie cand vad ca ma cauta sau imi da mesaj ...ceea ce cu actualul nu prea am simtit sau poate sunt eu prea vrajita....eu singura ma consider oarecum naiva ....dar de ce nu imi trece starea asta odata :(... stiti voi cum sa imi iasa din cap?da nush daca vreau asta ....as face-o doar ca stiu ca asa e normal pt familia mea si cei din jurul meu
ranise
Postat pe 14 Iunie 2009 01:17
Cum poti sa zici ca te simti implinita si fericita alaturi de un tip pe care nu l-ai vazut niciodata ?

Inteleg partea cu fluturasii , cu emotia cand iti da buzz dar de aici si pana la implinre e mult .

Zici ca ai un prieten de un an jumate ...prieten cunoscut tot pe mes ...cu el te-ai vazut sau prietenia voastra e doar virtuala ?
iris_4_ever
Postat pe 14 Iunie 2009 05:15
De la: ranise, la data 2009-06-12 16:45:09deci eu am 19 el 34 ... ca nu cred ca conteaza tare daca e 15 sau 16, am zis 16 ca mama mereu zice 16 ....ca si ea il cunoaste. eu am de gand sa ma duc la paris si asa ne-am fi putut vedea ....el ar accepta sa vina in tara dar nu vreau eu pentru ca daca i-as spune sa vina ar trebui sa ii dau un raspuns pozitiv pe care eu nu il am ...oricum la paris el ar fi venit nu m-as fi dus eu al el in germania pentru nimic...multumesc pentru pareri



Nu vreau sa ranesc pe nimeni, nici sa spun ca obligatoriu pot da o reteta de viata fericita. Am fost casatorita timp de 12 ani cu un barbat cu 15 ani mai mare decat mine. Crede-ma, odata cu trupul, imbatraneste si sufletul. Daca peste prima parte poti trece cu vederea, restul e mai greu de acceptat. Nu vei mai descoperi langa tine aceeasi persoana... Ai mare grija, fata draga.
2008Kris1972
Postat pe 14 Iunie 2009 05:26
De la: ranise, la data 2009-06-12 15:47:38nici nu vreau sa ma casatoresc la 22 de ani ci mai tarziu.)


De la: ranise, la data 2009-06-12 16:45:09

deci eu am 19 el 34 ...

te hotarasti cati ani ai?sau o sa credem ca esti "confuza"total
no_bine_dara
Postat pe 14 Iunie 2009 07:36
De la: no_bine_dara, la data 2009-06-14 07:36:41
De la: ranise, la data 2009-06-12 15:47:38nici nu vreau sa ma casatoresc la 22 de ani ci mai tarziu.)


De la: ranise, la data 2009-06-12 16:45:09

deci eu am 19 el 34 ...

te hotarasti cati ani ai?sau o sa credem ca esti "confuza"total

cam asa sta treaba cu "confuzeala" asta
yumy
Postat pe 14 Iunie 2009 07:49
wow, pe mine m-ai cam bagat in ceata in primul rand nu diferenta de varsta e acolo......fetito ai 19-22 ani, tu stii, dar ar trebui sa ai niste principii, macar vis-a-vis de tine. esti tanara, mami, gandeste-te asa ceva iti trebuie tie? (divortat si cu copii)?? ai viata inainte.Tu traiesti cu el intr-o lume virtuala, crezi ca real ai face fata?? eu una nu cred. si referitor la actualul daca nu-l iubesti lasa-l, nu are rost. nu trebuie sa faci pe nimeni sa sufere pt ca tu minti. nu uita: roata se invarte!
no_more
Postat pe 14 Iunie 2009 07:53
De la: no_more, la data 2009-06-14 07:53:35wow, pe mine m-ai cam bagat in ceata in primul rand nu diferenta de varsta e acolo......fetito ai 19-22 ani, tu stii, dar ar trebui sa ai niste principii, macar vis-a-vis de tine. esti tanara, mami, gandeste-te asa ceva iti trebuie tie? (divortat si cu copii)?? ai viata inainte.Tu traiesti cu el intr-o lume virtuala, crezi ca real ai face fata?? eu una nu cred. si referitor la actualul daca nu-l iubesti lasa-l, nu are rost. nu trebuie sa faci pe nimeni sa sufere pt ca tu minti. nu uita: roata se invarte!

nu inteleg de ce suferi tu atata pt ea poate nici nu e real ceea ce zice aici toti i-au zis si probabil o vor sfatui cumsa faca pt ca asa e mai bine daca ea nu face ce sa ii facem sa o batem nu putem alegerea e la ea noi suntem doar cu sfaturile asa ca iti doresc o dimineatza placuta
yumy
Postat pe 14 Iunie 2009 07:57
eu una nu m-as duce in germania sa stau cu un barbat mai in varta decat mine , care are si 2 copii ... de ce l-o fi lasand sotia lui ? :-?? nu ai face bine daca l-ai lasa e partenerul tau pentru el , intai trebuie sa cunosti persoana fatza in fatza nu asa prin intermediul mess-ului pentru ca oricine poate sa minta cat vrea ca nu ai cum sa iti dai seama nestiindu-l in realitate ... parerea mea , daca nici cu iubitul tau nu te simti implinita , ar fi sa te desparti de el sa vezi daca ti-e mai bine fara el decat sa il lasi pentru un barbat mai in varsta .... tu alegi ... sper sa iei o parere buna :*:*
o_alintata_micutsa
Postat pe 14 Iunie 2009 10:35
E foarte greu sa dai sfaturi in asemenea situatii.Tu trebuie sa sti ce vrei .Daca nu sti e si mai greu.Inca nu am inteles daca cu partenerul tau te -ai cunoscut personal sau tot numai pe mes ati vorbit .Daca nu l-ai cunoscut personal situatie e total aiurea-nu sti la ce renunti,nu sti pentru ce renunti-.Oricum o relatie e greu de pastrat si cand esti de varsta apropiata,cand ai aceleasi hoby-uri.Dar cu un om de la distanta si cu 2 copii ,cu 16 ani mai mare cred ca v-a fi imposibil.
Si daca nu e divortat?
Si daca nu e ce pretinde,cine pretinde ca e?T-ei gandit la asta?Pe mess poti fi cine vrei cand vrei .
Sa zicem ca e totusi cine pretinde ca e .Ca tu il iubesti .Acum.
Esti pregatita pentru perioada cand pasiunea v-a trece si focul nu v-a mai arde ci doar v-a mocni?
Esti pregatita sa faci fata unei relatii in care el trebuie sa se imparta mereu intre copii,fosta si relaria cu tine?
Deci ce e mai bine pentru tine tu trebuie sa sti .Eu nu te judec si nu te critic.
Sa zicem ca doar ti-am dat niste teme de gandit.
Tu poti alege.
Sper ca vei lua cea mai buna hotarare pentru tine .
SUCCES
lilianagr
Postat pe 14 Iunie 2009 11:59
Deci eu am 19 ani. nu sunt asa de confuza incat sa nu imi stiu varsta ....sunt confuza doar in privinta faptului ca nushtiu daca chiar tin la el si daca s-ar merita.Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri si referitor la intrebari .....deci prietenul care il am, am facut cunostinta cu el pe mess , ne-am vazut la scurt timp si de atunci santem impreuna si ne impacam destul de bine dar are si unele neajunsuri care ma deranjeaza....bine ca pana la urma toti au si defecte si calitati.Da chiar daca m-ar trazni vreo nebunie intr-o zi sa incep ceva cu cel din Germania ....nu ma ofer pe tava, il descos si dupa aia vad care e treaba de fapt de aceea cred ca daca l-as vedea mi-ar trece toti fluturasii dar nu sunt sigura nici de asta si atunci ar fi problema mai serioasa.Nici nushtiu daca sa va spun motivele care mi le-ai spus pentru care s-a despartit de fosta pentru ca e de inteles ca nu stii ce sa crezi si ce nu ... si eu am in cap mii de intrebari pe care le pun de cate ori vorbim.....da ramane de vazut si multumesc inca odata ca am aflat si alte pareri ....Timpul e raspunsul la toate !!!
ranise
Postat pe 14 Iunie 2009 12:30
Buna,
Si eu sant intr-o situatie asemanatoare de cateva luni bune am o relatie cu un domn mai invarsta decat mine cu 15 ani si care la fel e divortat si are 2 copi, eu am 25 de anii. Inainte am avut relatii cu baieti dar nu eram pe aceasi lungime de unda mi se pareau imaturi. Sincer eu cred ca daca ai nelamuriri sa incerci sa ti le lamuresti daca iti place atat de mult eu cred ca ar fi mai bine sa-l cunosti sa vezi cum este cu adevarat. La fel ca si tine mi-am facut griji ptr parerea celor dragi, parinti, frati, etc. dar ce-l mai bine e sa te convingi tu daca e de tine sau nu. Si doamnelor de ce vb asa despre acei copii? cu ce sant ei vinovati ca parintii lor nu sau inteles? sunt cumva ciumati? ca vai doamne sa nu cresti tu copii alcuiva, cineva trebuie sa-i creasca nu? Nimeni nu e perfect, sincer relatia mea nu e asa cum mi-am dorit-o dar vreau sa incerc sa ma conving eu ca nu este de mine si nu ca zice lumea ca nu e de mine ca e invarsta sau ca are doi copii si sa-i creasca cine ia facut sau chesti de genul asta. Si sa-mi spuna cineva ca are o relatie perfecta sau o casnicie perfecta, nu exista asa ceva totul depinde de noi de cat de multe putem sa toleram, sa iertam , sa nu bagam de seama anumite lucruri pe care noi le consideram greseli. Eu iti doresc numai bine si sa faci ceea ce simti tu ca trebuie ptr ca lumea vb multe si nimeni nu poate sa o opreasca, pa
kudika007634
Postat pe 15 Iunie 2009 16:38
multumesc pentru timpul acordat scrierii raspunsului ....o sa ajung sa nu dorm noaptea(ma gandesc continuu ce sa fac) la cat sunt de confuza avand in vedere ca mi-l doresc si ca el promite ca o sa faca tot ca sa fim fericiti si asta ma ucide cand stiu ca nu ma pot bucura de asta (prea multe chestii ma fac sa il cred, e vizibila sinceritatea lui)...stiu ca ar veni in tara sa ne cunoastem dar numai daca i-as spune ca avem sanse ....tu ce tip de piedici ai ?imi poti spune la ce ar trebui sigur sa ma astept ?ast rsp....ms ....O zi buna!!!
ranise
Postat pe 15 Iunie 2009 17:42
cum fac sa imi iasa din cap ca simt ca imi xplodeaza capul de ganduri .....credeti-ma cum vreti dar vreau sa iau o decizie de care sa imi para bine si mai tarziu...:(((((((
ranise
Postat pe 16 Iunie 2009 21:05
hm....nu stiu ce sa iti zic ..... eu am avut o prietena acum vreo 3 ani care era in aceeasi situatie. Avea iubit de vreo 4 ani dar nu o mai facea fericita. Din plictiseala a inceput sa intre pe diferite site-uri si asa a cunoscut un domn de vreo 40 de ani din anglia. Tipu avea o fetita de 10 ani si era vaduv. Au vb ei o perioada pe mess skype etc si dupa vreo 8 luni omu a venit in tara sa o vada. Ea credea ca el vrea doar distractie dar el o asigura ca nu. Pana la urma a decis sa plece. Si a lasat totul in urma...familie, iubit, facultate si a plecat in anglia la el. Acum e foarte happy cu el, se iubesc foarte mult si au un baietel de 7 luni. Dar asta nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la fel. Gandeste lucrurile la rece, asteapta sa il cunosti face2face si vezi apoi ce faci. Pana la urma esti tanara si vei avea ocazia sa cunosti si alte persoane. take care
ina_tina
Postat pe 18 Iunie 2009 15:45
De la: tinnutza, la data 2009-06-18 15:45:24hm....nu stiu ce sa iti zic ..... eu am avut o prietena acum vreo 3 ani care era in aceeasi situatie. Avea iubit de vreo 4 ani dar nu o mai facea fericita. Din plictiseala a inceput sa intre pe diferite site-uri si asa a cunoscut un domn de vreo 40 de ani din anglia. Tipu avea o fetita de 10 ani si era vaduv. Au vb ei o perioada pe mess skype etc si dupa vreo 8 luni omu a venit in tara sa o vada. Ea credea ca el vrea doar distractie dar el o asigura ca nu. Pana la urma a decis sa plece. Si a lasat totul in urma...familie, iubit, facultate si a plecat in anglia la el. Acum e foarte happy cu el, se iubesc foarte mult si au un baietel de 7 luni. Dar asta nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la fel. Gandeste lucrurile la rece, asteapta sa il cunosti face2face si vezi apoi ce faci. Pana la urma esti tanara si vei avea ocazia sa cunosti si alte persoane. take care


are timp sa se intoarca peste vreo cativa ani cu coada intre picioare
scorpyoW
Postat pe 18 Iunie 2009 15:48
ai dreptate.........si eu ma gandesc uneori prea mult la viitor.......dar mi-a zis cineva odata o chestie simpatica....tot ziceam eu de o relatie ca nu are nici un viitor...ca o sa se termine prost...la care un prieten imi zice..."dar de ce nu te arunci de pe bloc? ca pana la urma tot prost se termina si o sa mori intr-o zi!". Asa ca uneori trebuie sa fi fericit...pt o ora, o zi, o luna...sty vreodata daca ai luat decizia buna? asta doar timpul iti poate spune
ina_tina
Postat pe 18 Iunie 2009 16:12
asta am vrut si eu vara asta daca era sa ma duc la paris ...sa stau cu el sa vad cum e in realitate ca dupa cat am vorbit prin messenger aveam sa imi dau seama daca e asa cum spune dar el vrea ca daca ma duc si ne simtim bine impreuna sa raman acolo sau daca sa ma intorc sa stie ca sunt cu el si eu nu am putut sa ii promit asta avand in vedere parintii mei care nu sunt de acord nici sa fiu cu el si nici sa ma despart de cel actual :( si din acest motiv am hotarat sa nu ne vedem cel putin nu in curand ca sa nu ne tulburam mai tare .....dar oricum acum vorbim mai des pe messenger decat inainte si ne asteptam ...se simte o dorinta reciproca avand in vedere ca el petrece pe zi cel putin 4 ore cu mine pe messenger si nu cred ca o face din lipsa de ocupatie ....plus ca e tipul de barbat care imi poate oferi tot ce imi doresc de la viata , da sunt constienta ca poate prea mult (copii si varsta) dar nu pot sa ma hotarasc daca se merita sa trec peste ele sau nu.....Multumesc pentru pareri si sfaturi.
ranise
Postat pe 19 Iunie 2009 18:17
De la: tinnutza, la data 2009-06-18 16:12:20ai dreptate.........si eu ma gandesc uneori prea mult la viitor.......dar mi-a zis cineva odata o chestie simpatica....tot ziceam eu de o relatie ca nu are nici un viitor...ca o sa se termine prost...la care un prieten imi zice..."dar de ce nu te arunci de pe bloc? ca pana la urma tot prost se termina si o sa mori intr-o zi!". Asa ca uneori trebuie sa fi fericit...pt o ora, o zi, o luna...sty vreodata daca ai luat decizia buna? asta doar timpul iti poate spune


ai dreptate,si dupa poti sta sa suferi
scorpyoW
Postat pe 19 Iunie 2009 20:21
Eu am aflat pe propria piele ca varsta nu conteaza absolut deloc cel putin o buna perioada a relatiei. Un barbat mai in varsta te poate face sa te simti cu adevarat apreciata si respectata. Cred ca daca as fi in locul tau si daca as avea incredere in barbatul asta as face cumva macar sa petrec o saptamana cu el. Pate nu este asa cum crezi,poate e mai rau,poate e mai bine. Daca nu faci nimic o sa traiesti mereu cu senzatia ca poate ti-ar fi fost mai bine. Si de parinti sau de altii din jurul tau nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme pentru ca daca tu vei fi fericita pana la urma vor accepta orice.
do_mi_cr1986
Postat pe 20 Iunie 2009 09:22
mai bine sa nu t e incurci cu cel din Germania.nici nu l-ai vazut life...asa k nu poti fii siguta k este iubire sau k el este asa cum crezi..Iar despre "actualul" dak nu iti place paraseste-l!ai toata viata innainte sa cunosti alti barbati...nu pe net ci in realitate..e mai bine asa
jasmyne20
Postat pe 20 Iunie 2009 11:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oareil iubesc prea mult?cum sa fac sa scap de sentimente? 7 De la: ankpoly 15 Iulie 2009 13:01
Confused 21 De la: mihaelatrincu 7 August 2009 20:59
iubire sau obsesie?? 46 De la: kudika414141 22 Iulie 2011 14:24
...In postura de amanta..e bine sau nu sa duci la capat o astfel de relatie?!ufff..:(( 165 De la: Christinne 5 Iunie 2012 21:13
am nevoie de ajutorrrrrr 7 De la: iubytzyka_ta 11 Octombrie 2009 17:03