Setari Cookie-uri

Castiga un cadou de vara de la NIVEA special pentru aceasta vara

Vara este un anotimp in care nu trebuie sa uitam de ingrijirea tenului si in special de ingrijirea antirid.
Cremele anti-rid sunt in general mai grase, nefiind potrivite pentru tenul mixt cu tendinte de ingrasare. NIVEA VISAGE Q10 PLUS Light este special creata pentru tenul cu tendinte de ingrasare si reduce liniile fine in cateva ore, ridurile de expresie in 3 saptamani si ridurile adanci in doar 4 saptamani. Crema are o textura foarte usoara, previne blocarea porilor si asigura o protectie activa impotriva actiunii nocive a razelor UVA/UVB.
Pentru mai multe detalii intra pe www.nivea.ro

Te invitam la concurs! Raspunde in acest topic de forum la intrebarea de mai jos si poti fi una dintre castigatoarele concursului nostru!

Intrebare: Tu cum ai grija de tenul tau vara?

Perioada de desfasurare a concursului: 27 iunie - 10 iulie 2009.

Castigatorii vor fi anuntati in topicul de forum rezervat concursului si trebuie sa isi revendice premiul in termen de 10 zile. Vor fi luate in calcul numai raspunsurile postate in acest topic de forum.
concursKudika
Postat pe 27 Iunie 2009 14:40
Eu am grija de tenul meu vara in modul urmator: Dimineata ma spal cu apa minerala, apoi ma dau cu lotiune de aloe foarte buna.La pranz imi ud tenul cu apa termala de la vichy.Seara ma demachez SI Imi masez pielea fetei cu ulei de masline si las sa intre in piele. O data pe saptamana imi fac masca 3 in 1 de la Garnier.Cand ma expun la soare si dupa soare aplic crema protectiva corespunzatoare

Postat pe 27 Iunie 2009 14:51
In primul rand incerc sa nu ma expun prea mult la soare ..dar nu uit sa folosesc o crema cu protectie solara. Pun foarte mare accent pe demachiere seara si folosesc o crema hidratanta de noapte
Tenul trebuie ingrijit intotdeauna cu foarte mare atentie ... si asta mai ales pe timpul verii, atunci cand el trebuie sa primeasca un tratamant cat mai special.. iar o data pe saptamana mai fac un peeling facial .. pentru a readuce stralucirea tenului.

andreeac85
Postat pe 27 Iunie 2009 16:31
Am grija de tenul meu vara in modul urmator: Dimineata ma spal cu apa plata , apoi ma dau cu lotiune de trandafir.Seara ma demachez SI Imi masez pielea fetei cu gerovital H3. O data pe saptamana imi fac masca 3 in 1 de la Aslavital.Cand ma expun la soare si dupa soare aplic crema protectiva corespunzatoare .
sarade
Postat pe 27 Iunie 2009 21:10
De la: sarade, la data 2009-06-27 21:10:24Am grija de tenul meu vara in modul urmator: Dimineata ma spal cu apa plata , apoi ma dau cu lotiune de trandafir.Seara ma demachez SI Imi masez pielea fetei cu gerovital H3. O data pe saptamana imi fac masca 3 in 1 de la Aslavital.Cand ma expun la soare si dupa soare aplic crema protectiva corespunzatoare .

si de unde cumperi tu lotiunea de trandafiri??
aish
Postat pe 27 Iunie 2009 21:11
De la: aish, la data 2009-06-27 21:11:47
De la: sarade, la data 2009-06-27 21:10:24Am grija de tenul meu vara in modul urmator: Dimineata ma spal cu apa plata , apoi ma dau cu lotiune de trandafir.Seara ma demachez SI Imi masez pielea fetei cu gerovital H3. O data pe saptamana imi fac masca 3 in 1 de la Aslavital.Cand ma expun la soare si dupa soare aplic crema protectiva corespunzatoare .

si de unde cumperi tu lotiunea de trandafiri??


de la buticu din colt
scorpyoW
Postat pe 27 Iunie 2009 21:19
De la: scorpyoW, la data 2009-06-27 21:19:56
De la: aish, la data 2009-06-27 21:11:47
De la: sarade, la data 2009-06-27 21:10:24Am grija de tenul meu vara in modul urmator: Dimineata ma spal cu apa plata , apoi ma dau cu lotiune de trandafir.Seara ma demachez SI Imi masez pielea fetei cu gerovital H3. O data pe saptamana imi fac masca 3 in 1 de la Aslavital.Cand ma expun la soare si dupa soare aplic crema protectiva corespunzatoare .

si de unde cumperi tu lotiunea de trandafiri??


de la buticu din colt


hai bre scorpyow..zau asa.... ....
eu chiar vreau sa stiu...sa ma duc sa-mi iau si eu
aish
Postat pe 27 Iunie 2009 21:28


Cum ne ingrijim tenul agresat de vara?

Caldura in exces necesita un tratament pe masura, metodele clasice de intretinere a tenului in sezonul estival necesita schimbari, hidratarea fiind sporita si repetata.
Dupa o zi caniculara, tenul are nevoie de o masca hidratanta si daca aceste zile se repeta succesiv, atunci mastile trebuie aplicate si ele la fel.
Masca se aplica seara, dupa o demachiere atenta si se indeparteaza cu apa calduta. Tenul se poate tonifia dupa aceea cu un cub din ceai de albastrele, inghetat. Cand tenul revine la temperatura camerei, se poate aplica si nelipsita crema de noapte care are rolul esential de a intretine nivelul de relaxare, hidratare si tinerete al pielii.

Dimineata, tenul se va demachia atent, se va tonifia cu o lotiune si se va folosi crema de zi. Si pentru ca temperaturile nu sunt normale si termometrele urmeaza sa arate iar peste 45 de grade, peste crema de zi se va aplca un film de filtru solar special pentru ten. Filtrul trebuie sa fie cu un indice de peste 20 SPF si sa fie special creat pentru ten. Dupa acest filtru, se poate realiza machiajul si neaparat fondul de ten trebuie sa fie cu filtru de protectie solara.

Ritualul zilnic de frumusete din timpul verii ar trebui sa inceapa cu consumarea unui pahar de apa si stropirea fetei cu un pulverizator cu apa minerala (fara acid). Apoi urmeaza clasica demachiere, apoi tonifiere.
Natura ne ofera de multe ori cele mai eficiente metode de ingrijire, fara a ne forta sa ne confruntam cu diversele efecte secundare pe care anumite elemente chimice le pot provoca.Asta nu inseamna ca anumite produse cosmetice sunt excluse, dimpotriva, trebuie sa imbinam corect produsele cosmetice cu cele naturale!
Conceptul de ingrijire naturala a pielii isi pune bazele in utilizarea produselor extrase din plante, din radacinile si florile lor, dar si din produse animale, fara a implica folosirea unor compusi chimici obtinuti sintetic. Un alt beneficiu pe care il ofera acest tip de ingrijire vine din fapul ca produsele pot fi fabricate de fiecare utilizator, fara prea mare greutate. In ultima perioada, din ce in ce mai multe centre de ingrijire si infrumusetare au apelat la folosirea unor astfel de produse. O felie de castravete trecuta pe tenul nemachiat curata si hidrateazaO masca cu albus de ou e ideala pentru inchiderea porilor, in timp de una cu piersici ajuta la hranirea tenuli!
Fericirea
Postat pe 27 Iunie 2009 22:19
Eu cred ca este absolut necesar indiferent de tipul tenului sa ne hidratam foarte mult vara. Consumul de lichide ajuta foarte mult si folosirea de creme pe baza de apa. In plus fara de aceste creme, am grija ca atunci cand sunt la soare sa folosesc apa termala. Deasemenea dimineata si seara tenul trebuie foarte bine curatat intrucat de la caldura, transpiratie porii se incarca si tenul devine imbacsit...mai ales daca se foloseste machiaj.
preculina
Postat pe 27 Iunie 2009 23:42
postasem de 2 ori dar nu am stiut cum sa sterg mesajul:(
preculina
Postat pe 27 Iunie 2009 23:42
eu in primul rand folosesc apa si sapunul apoi ma dau cu un demachiant foarte hidratant, o crema cu textura usoara si racoritoare, apoi un fond de ten cu protectie mare spf. atata tot
dny21
Postat pe 28 Iunie 2009 09:44
dny21
Postat pe 28 Iunie 2009 09:45
Pe timpul verii,pielea trebuie sa fie mai intens hidratata,astfel ca,inainte de machiaj,aplic o crema hidratanta.
Praful este un factor care afecteaza tenul,iar vara vremea este mai uscata, praful mai mult, sebumul in cantitati mai mari, asa ca se poate sa ne trezim cu cosuri. Pentru a preveni aparitia cosurilor, folosesc fondul de ten care impiedica praful sa ajunga la porii deschisi din cauza caldurii.
Unul dintre cele mai importante ingrediente ale cremelor pe care le folosim si chiar ale produselor de machiaj este factorul de protectie. Nu numai cremele de plaja sunt cunoscute pentru factorul de protectie, ci si balsamurile pentru buze si cremele hidratante de fata si de corp, chiar fondul de ten. Chiar daca nu merg la plaje, chiar daca nu stau foarte mult timp in razele directe ale soarelui, aplic mereu o crema cu factor de protectie preferabil mai mare de 10, care mentine pielea cu aceeasi culoare naturala si departe de posibilele arsuri.
cyucy
Postat pe 28 Iunie 2009 16:57
eu pur si simplu am grija te tenul meu punandui din cand in cand cate o masca binenteles spalandu-ma in fiecare dimineata pe fata si apoi ma dau cu o crema hidratanta...beau mai multe lichide ca si acestea ajuta tenului ..seara in caz ca m-am machiat ma demahiez ma spal si apoi aplic o crema de noapte...si cam atat ca dupa parerea mea e suficient ...
tisha934
Postat pe 28 Iunie 2009 19:06
stii cum am eu grija de tenul meu?in fiecare dimineata ma spal cu apa de izvor,,,,ehhh daca esti de la tara ai de unde daca nu ....cumperi apa pur si simplu....curatare cu apa tonica de la L'oreal...apoi clatire cu ceai de musetel....vara nu folosesc fond de ten...doar un pic de blush...si lotiuni spf 15.....demachiere seara si curatare cu apa tonica si clatire cu musetel si apoi ca sa te relaxezi masca cu gheata daca e f cald:D sau cu castravete....
dianaelena2009
Postat pe 28 Iunie 2009 20:54
Vara e ceva mai dificil, asa ca ma spal mai des pe fata cu sapun de la Garnier, aplic masti naturale si creme usoare (Nivea)
wintry
Postat pe 28 Iunie 2009 21:56
folosesc creme adecvate tenului meu
mary_suzy
Postat pe 29 Iunie 2009 08:06
http://www.kudika.ro/lamare/articol/frumusete/5701/Ingrijirea-tenului-pe-timpul-verii.html
salav_gabi
Postat pe 29 Iunie 2009 08:54
imi incep ziua prin demachiere, tonifiere si o crema de zi iar seala neaparat demachiere si aplicarea unnei creme de seara.Macar o data pe saptamana imi fac un gomaj cu ajutotul tarate de grau amestecata cu miere sau un fruct de sezon.
kiki78
Postat pe 29 Iunie 2009 08:55
Eu, fie vara fie iarna, folosesc cam acelasi "tratament"...dupa ce am icnercat produse de marci "bine cotate" si scumpe, am ajuns la cele de pe autohtone. eu am un ten mixt si am cam avut probleme cu tenul, dar le/am rezolvat cu o lotiune romaneasca ieftina, pe care o promovez de cate ori am ocazia... e vorba de o lotiune cu extract de busuioc de la cosmetic plant....e foarte placuta, racoritoare si nu imi usuca fata....si mai mult am scapat de cosuri!
mai nou am descoperit si produse de la bioten, e o crema pe baza de miere si germeni de grau, miroase super bien si e f ok...in plus mai folosesc masti, alea la plic....
eh....si la soare, elmiplant...acum au imbunatatit formula, ambalaj, tot ce vreti.

V/am pupat si aveti grija de pielea voastra.....
broscutza01
Postat pe 29 Iunie 2009 09:04
Eu folosesc de mult timpt toata gama NIVEA, de la sampoane la creme. Avand in vedere k am 52 de ani, da o spun pt k nu arat, (fara falsa modestie) este parerea mai multor persoane. Bineinteles k folosesc NIVEA Q 10 PLUS de zi, de mult timp si nu as schima o pt nimic in lume k alta gama, SUNT FOARTE MULTUMITA!!!!! V-o recomand k caldura!
mel08
Postat pe 29 Iunie 2009 09:31
Hidratarea e cea mai importanta. Folosesc comprese reci cu ceaiuri de plante, masti de fructe sau castravete si crema antirid cu protectie solara.
kudika007728
Postat pe 29 Iunie 2009 09:36
vara am grija de tenul meu in felul urmator: dimineata il spal cu apa plata si folosesc o crema abraziva pentru a inceparta celulele moarte..folosesc de 2 ori pe saptamana masca de argila , iar seara il demachiez,aplic o lotiune tonifianta si masez cu o crema hidratanta tenul,gatul si decolteul.In plus vara aplic o crema de dimineata cu factor de protectie solara.
ade207
Postat pe 29 Iunie 2009 09:46
Sunt fan produse Niveea ;de 25 de ani le folosesc in fiecare zi si sunt foarte multumita!Cred ca este singura firma de produse cosmetice care nu face rabat de la calitate!
kudika025556
Postat pe 29 Iunie 2009 09:47
Ingrijirea tenului vara e foarte importanta.tenul are nevoie de hidratare, de aceea apa e primordiala, alatturi de o ingrijire corespunzatoare ce presupune curatire, tonifiere si hidratare, cu produse de calitate precum cele din gama NIVEA. De aceea recomand tuturor femeilor o ingrijire cu NIVEA, deoarece produsele sunt calitative si chiar merita incercate si folosite zilnic.
PUICATA
Postat pe 29 Iunie 2009 10:11
Ce fac eu ca sa imi arate pielea si mai ales fata bine.Ma spal cu apa pe fata dimineata si folosesc o crema Nivea de hidratare .Beau multa apa in timpul zilei mananc fructe si legume(sanatos) atat cat se poate si seara mai pun cate o crema ce hidrateaza mai intens sau la fel ca dimineata.Sa fiu sincera dimineata mai uit sa pun putina crema si mai stiu ca a venit vara respectiv soarele si ar fi indicat sa folosesc o crema de cu factor de protectie .Eu folosesc crema cu factor de protectie dar la plaja doar. Cam atat.Sa fiti sanatoase si frumoase .
carisma
Postat pe 29 Iunie 2009 10:11
In primul rand sunt foarte atenta cu tenul meu. Zilnic imi improspatez tenul cu apa termala de la Vichy, mi-l curat cu o lotiune puternica ''Lara''.Saptamanal merg la salon de cosmetica pentru a-mi indeparta cosurile negre si a-mi face o masca . Cand merg la plaja, ma dau cu o crema de protectie .In fiecare seara ma demachez, lafel si dimineata .

Postat pe 29 Iunie 2009 10:33
dimineata ma spal cu apa si cu sapun. nu prea ma machiez, fiindca e cald si oricum mi se pare ca arat mai bine fara tot felul de fonduri de ten si rujuri etc, parca incarca fata(cel putin a mea). si uneori ma dau cu crema nivea, de aia mica, albastra. e super. parca te-ai da cu unt, sau cu ceva consistent.
deeaz18
Postat pe 29 Iunie 2009 10:38
Dimineata,dupa ce ma spal pe fata cu apa si lotiune pentru ten sensibil imi fac un masaj facial cu un cub de gheata.Peste zi am intotdeauna la mine apa termala si mai aplic din cand in cand atunci cand consider ca are tenul nevoi.Ma machiez rar ,dar folosesc zilnic lotiune tonica si demachiant.O dta la 3-4 zile aplic o masca din fructe pentru vitaminizare.
ancasobo
Postat pe 29 Iunie 2009 10:51
Eu vara am grija de tenul meu intr-un mod cat mai simplu...dimineata cand ma trezesc ma spal pe fata cu sapun din extracte naturale ,apoi cu o crema care imi curata fata pe baza de extracte naturale din Marea Moarta ,iar mai apoi imi aplic o crema de fata pentru zi care sa ma protejeze impotriva bacteriilor sau soarelui in cazul in care imi expun fata la soare cand ies din casa,seara cand ma intorc ma demachiez ,si porma ma spal pe fata si urmez aceeasi pasi pe care ii fac si dimineata.Iar atunci cand ma duc la plaja folosesc o crema protectoare corespunatoare.
mushata
Postat pe 29 Iunie 2009 11:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga unul dintre cele 3 ceasuri oferite de Oxette! 805 De la: concursKudika 5 Martie 2012 11:31
Wizz Air iti da aripi sa descoperi Europa 460 De la: concursKudika 22 August 2012 15:08
Castiga una dintre cele doua rochii de zi oferite de Sense! 364 De la: concursKudika 17 Decembrie 2014 16:47
Concurs Fruttini 2143 De la: michelline_bv 25 Februarie 2010 09:23
Concurs Silan 806 De la: concursKudika 1 Iulie 2010 12:14