Setari Cookie-uri

Aparat dentar

Ce parere aveti despre aparatul dentar?a purtat cineva?ce parere au baietii? ...
pissy
Postat pe 18 August 2009 14:40
Am si in acest moment aparat dentar. Il port de doi ani si jumatate. Nu e usor, cel putin la inceput, dar efectele merita efortul.
In decembrie il scot......
kudika070193
Postat pe 3 Noiembrie 2009 10:01
asa mult trebuie purtat?si se vad ceva rezultate?
pissy
Postat pe 3 Noiembrie 2009 19:50
Aparatul dentar trebuie purtat in jur de 2 ani intr-adevar, poate cateva luni in minus/plus in functie de situatie, cel mai bine este sa te vada un medic ortodont, care iti va evalua situatia, eventual prezenta diverse variante pt ca in final tu sa o poti alege pe cea optima. Primele zile poate fi mai dificil pana cand limba, obrajii etc se obisnuiesc cu noua senzatie, insa este cel mai bun mijloc de a-ti pastra dintii proprii o perioada cat mai indelungata si a obtine o aliniere frumoasa a lor. Eu sunt medic stomatolog, nu ma ocup de aparate, dar daca vrei imi poti scrie si iti pot recomanda un coleg ortodont (roxana2dr@yahoo.com).
Nu-ti fie teama, nu este asa de greu pe cat ar putea parea. Mai ales, la varste tinere, osul este elastic si alinierea se produce destul de repede si usor. Mult succes!
Roxana1dr
Postat pe 3 Noiembrie 2009 20:48
Aparatul dentar trebuie purtat in jur de 2 ani intr-adevar, poate cateva luni in minus/plus in functie de situatie, cel mai bine este sa te vada un medic ortodont, care iti va evalua situatia, eventual prezenta diverse variante pt ca in final tu sa o poti alege pe cea optima. Primele zile poate fi mai dificil pana cand limba, obrajii etc se obisnuiesc cu noua senzatie, insa este cel mai bun mijloc de a-ti pastra dintii proprii o perioada cat mai indelungata si a obtine o aliniere frumoasa a lor. Eu sunt medic stomatolog, nu ma ocup de aparate, dar daca vrei imi poti scrie si iti pot recomanda un coleg ortodont (roxana2dr@yahoo.com).
Nu-ti fie teama, nu este asa de greu pe cat ar putea parea. Mai ales, la varste tinere, osul este elastic si alinierea se produce destul de repede si usor. Mult succes!
Roxana1dr
Postat pe 3 Noiembrie 2009 20:48
medicul meu stomatolog zicea ca va trebui sa il port cam un an.mi-e groaza cand ma gandesc.inca nu m-am hotarat daca voi face acest pas.De la anul o sa fiu educatoare si parca nu as vrea sa apar in fata copiilor cu el in gura:( ...cam la ce pret ajunge unul?
pissy
Postat pe 4 Noiembrie 2009 22:51
Buna
Si eu am purtat aparat dentar cam aprox 1 an.Si mie mi-a fost groaza la inceput dar nu e chiar asa rau precum pare.Eu am avut pe dintii de sus un aparat din brakete-le albe care nu se vad prea bine de la distanta, si care sunt asemanatoare culorii dintilor.Stiu ca exista chiar si transparente,care sunt putin mai scumpe, am vazut in cabinet la dentista mea, dar mai sunt si cele clasice metalice, gen "Betty ce Urata"( pt cine a vazut cateva secvente ). Acum duarata purtarii depinde si de problema dintilor.Eu am avut o cunostinta care a purtat numai 5 luni , dar nu avea probleme prea mari, eu in schimb am avut.Nu pot sa zik ca sunt 100 % multumita pt k am platit destul de mult, dar oricum e muuuuult mai bine decat inainte.
Si apropo ap dentare se pot purta si in spatele dintilor, insa depinde totul de problemele pe care le ai.si cel mai bine ti le poate spune un medic ortodont, inclusiv preturile.
roxi_m
Postat pe 1 Aprilie 2010 18:58
Cat ai platit?sunt curioasa cam cat ar costa...
pissy
Postat pe 2 Aprilie 2010 17:32
Buna, eu acum 2 ani knd mi l-am pus costa in felul urmator:cel de pe dintii de sus care avea culoarea asemanatore dintilor era 2000 de ron, iar cel de pe dintii de jos care era metalic 1500 ron, pe care eu i-am dat in rate + costul consultatiilor in jur de 50-75 ron cam odata la 3 sapt. Dar asta era acum 2 ani, acum preturile au crescut, stiu k anul trecut cel metalic costa 1700 ron ,k si-a pus o prietena de-a mea, iar anul asta... nu mai stiu.Dar e un pct de referinta k sa stii cam de unde pleaca preturile
roxi_m
Postat pe 3 Aprilie 2010 19:20
pana in 25 de ani aparatul se poarta 1 an,dupa 25 de ani se poarta pana la 2 ani deoarece alinierea dintilor se face mai greu,,in fiecare luna trebuie sa mergi la stomatolog sa iti stranga surubelele la el,iar dupa ce e scos trebuie sa porti pe timpul nopti o gutiera aprox.cum poarta boxeri pt a evita revenirea dintilor in pozitia initiala ,caci se poate intampla daca nu se poarta gutiera.preturile sunt in functie de doctor si de materalul utilizat.
amphetamin
Postat pe 3 Aprilie 2010 19:39
Am purtat aparat dentar, dar "invizibil". Era pus undeva in spatele dintilor. Nimeni n-a observat ca-l port, si chiar a avut efect. Cat am platit nu stiu exact, pentru ca mi l-am pus in urma cu 3 ani :( Dar mi l-am pus la Green Dental din Piata Victoriei (Bucuresti). Un dezavantaj e ca trebuie sa ai foarte mare grija de el.
Mai multe detalii:
http://www.greendental.ro/ro/servicii/ortodentie.html
Frankie_Zuzu
Postat pe 23 Aprilie 2010 11:45
multumesc!
pissy
Postat pe 23 Aprilie 2010 23:35
Pissy, aparatul dentar trebuie sa ti-l pui daca ai neaparata nevoie, daca este urgent !
In Romania nu sunt multi medici dentisti care se pricep la asta, nu conteaza neaparat sa aleaga aparatul, materialul si sa ti-l monteze pe dinti !
Conteaza f mult si modul in care are grija de situatia ta in momentul in care ai aparatul...Adica igiena trebuie sa fie stricta, trebuie sa aiba mare grija de dintii care sustin aparatul, te poti alege cu niste carii groaznice care pana la urma iti vor distruge dintii ( crede-ma ca am vazut chestia asta si auzit de o mie de ori )
In Romania un aparat dentar te poate ajunge la 40-50 de milioane, cu tot cu consultatii, rezultatele in cazul acesta sunt f bune
Summer_
Postat pe 23 Aprilie 2010 23:40
De la: Summer_, la data 2010-04-23 23:40:26Pissy, aparatul dentar trebuie sa ti-l pui daca ai neaparata nevoie, daca este urgent !
In Romania nu sunt multi medici dentisti care se pricep la asta, nu conteaza neaparat sa aleaga aparatul, materialul si sa ti-l monteze pe dinti !
Conteaza f mult si modul in care are grija de situatia ta in momentul in care ai aparatul...Adica igiena trebuie sa fie stricta, trebuie sa aiba mare grija de dintii care sustin aparatul, te poti alege cu niste carii groaznice care pana la urma iti vor distruge dintii ( crede-ma ca am vazut chestia asta si auzit de o mie de ori )
In Romania un aparat dentar te poate ajunge la 40-50 de milioane, cu tot cu consultatii, rezultatele in cazul acesta sunt f bune


doar atat..
ofer dublu ,numa'sa mi-l pui tu
stef80
Postat pe 23 Aprilie 2010 23:46
De la: Altfel_, la data 2010-04-23 23:46:18
De la: Summer_, la data 2010-04-23 23:40:26Pissy, aparatul dentar trebuie sa ti-l pui daca ai neaparata nevoie, daca este urgent !
In Romania nu sunt multi medici dentisti care se pricep la asta, nu conteaza neaparat sa aleaga aparatul, materialul si sa ti-l monteze pe dinti !
Conteaza f mult si modul in care are grija de situatia ta in momentul in care ai aparatul...Adica igiena trebuie sa fie stricta, trebuie sa aiba mare grija de dintii care sustin aparatul, te poti alege cu niste carii groaznice care pana la urma iti vor distruge dintii ( crede-ma ca am vazut chestia asta si auzit de o mie de ori )
In Romania un aparat dentar te poate ajunge la 40-50 de milioane, cu tot cu consultatii, rezultatele in cazul acesta sunt f bune


doar atat..
ofer dublu ,numa'sa mi-l pui tu


Lasa tu ca pt prieteni fac reducere, de la anul deja incep sa lucrez cu manutele mele !
Summer_
Postat pe 24 Aprilie 2010 00:09
De la: Summer_, la data 2010-04-24 00:09:29
De la: Altfel_, la data 2010-04-23 23:46:18
De la: Summer_, la data 2010-04-23 23:40:26Pissy, aparatul dentar trebuie sa ti-l pui daca ai neaparata nevoie, daca este urgent !
In Romania nu sunt multi medici dentisti care se pricep la asta, nu conteaza neaparat sa aleaga aparatul, materialul si sa ti-l monteze pe dinti !
Conteaza f mult si modul in care are grija de situatia ta in momentul in care ai aparatul...Adica igiena trebuie sa fie stricta, trebuie sa aiba mare grija de dintii care sustin aparatul, te poti alege cu niste carii groaznice care pana la urma iti vor distruge dintii ( crede-ma ca am vazut chestia asta si auzit de o mie de ori )
In Romania un aparat dentar te poate ajunge la 40-50 de milioane, cu tot cu consultatii, rezultatele in cazul acesta sunt f bune


doar atat..
ofer dublu ,numa'sa mi-l pui tu


Lasa tu ca pt prieteni fac reducere, de la anul deja incep sa lucrez cu manutele mele !


sa ma las pe manutzele tale..??
am s-o fac si sper sa nu-mi pierd mintile...
pana atunci ..,cele bune si pupicei..
stef80
Postat pe 24 Aprilie 2010 00:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Papilomavirusul uman (HPV), 2 De la: Lexy87 6 Februarie 2009 17:43
Ajutor! 9 De la: CLM100 5 Noiembrie 2012 15:26
insomnie 34 De la: kudika_1012859 12 Decembrie 2016 10:02
CHISTURI OVARIENE 33 De la: 1 August 2013 15:05
Gripa Porcina 2 De la: greierash_is_back 31 Octombrie 2009 14:03