Setari Cookie-uri

sapunuri sau geluri pentru igiena intima..sfaturi va rog!!

buna!am nevoie de cateva sfaturi despre sapunuri sau ge;uir pentigiena intima.Trbuie sa mentinez ca sunt ff sensibila in zona..si tot fac candida..si nu stiu de ce...nu folosesc lenjerie decat de bumbac...Daca stici ceva sapunuri pe care le-ati incercat si v-au ajutat..sau macar nu v-au provocat nimic...spuneti mi si mie.Ca m-am saturat sa dau o gramada de bani pe consultatii la ginecolog si pe tratamente..ms mult..
ioanarojdy
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:17
scuze pentru greselile gramaticale...:P
ioanarojdy
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:18
eu folosesc de la avon
pissy
Postat pe 8 Septembrie 2009 18:04
Si eu folosesc tot Avon gama sensitive fara parfum. De la alte geluri pentru corp imi provoaca usturimi. Sunt bune si sigure, dar daca ai o problema mai grava ar trebui sa intrebi un medic sa nu faci de capul tau pentru ca poti avea probl mai grave apoi. App fii atenta ca si igiena intima exagerata iti poate provoca dureri. Trebuie totul moderat!
Ai grija de tine
ralukutzza
Postat pe 9 Septembrie 2009 18:09
De la: ioanarojdy, la data 2009-09-01 14:17:22buna!am nevoie de cateva sfaturi despre sapunuri sau ge;uir pentigiena intima.Trbuie sa mentinez ca sunt ff sensibila in zona..si tot fac candida..si nu stiu de ce...nu folosesc lenjerie decat de bumbac...Daca stici ceva sapunuri pe care le-ati incercat si v-au ajutat..sau macar nu v-au provocat nimic...spuneti mi si mie.Ca m-am saturat sa dau o gramada de bani pe consultatii la ginecolog si pe tratamente..ms mult..


Ar fi bine sa te duci la medicul ginecolog si sa lamuresti motivul pentru care tot faci candida. Doar el iti poate prescrie tratamentul necesar pentru a scapa de candida.

Gelurile intime sau sapunurile nu te vor ajuta sa scapi de aceasta problema. Din contra, o vor acutiza.
franziska_eu
Postat pe 11 Septembrie 2009 11:34
Hello,

As dori sa ca transmit tuturor "ultimele" informatii din domeniul igienei intime.
In urma cu aproximativ doua saptamani am constatat cu mare rusine si multi bani cheltuiti pe investigatii ginecologice ca tot ce credeam eu despre o igiena intima minutioasa este gresit. Asadar dupa o discutie cu presedinta asociatiei medicilor ginecologi din Romania am aflat urmatoarele: 1. nu folositi OB-uri (decat in cazuri exceptionale) deoarece va distrug echilibrul florei vaginale - de aici diverse vaginite, Gardnerelle, candide...etc.
2. Igiena intima temeinica inseamna sa te speli atat dimineata cat si seara - doar extern- cu spuma de ras (si eu am fost uimita) sau sapun pentru copii (doar de foarte buna calitate, fara parfum, fara coloranti..etc.)
3. Igiena intima interna se face o singura data pe saptamana, neaparat in aceeasi zi a saptamanii (se creaza un echilibru al florei interne) cu ceai RECE (atentie cat de rece puteti voi, nu caldut) din urmatoarele plante: Lavanda (nu levantica), Galbenele, Floare de salcam si Busuioc. De mentionat ca aceste spalaturi se fac cu un singur ceai o data in concluziei timp de patru saptamani (ca doar sunt 4 ceaiuri) va veti spala in fiecare saptamana cu alt ceai. Se va excepta saptamana menstruatiei.

Vreau sa mentionez ca am intrebat si de gelurile/spumele/sapunurile intime special create de diversi producatori - de la cei autohtoni pana la cei mai renumiti - nu sunt bune! ]
As dori totodata sa va recomand un set de analize ca va va indica orice fel de "problemuta" ati putea avea- ce are efecte vizibile (candide, vaginite, micoze, si altele mai urate..) cat si cele de echilibru celular, microbian, bacterian ce pot avea repercursiuni grave asupra fertilitatii voastre, a uterului, trompelor, ovarelor, colului, pana la cancer : 1. Papanicolau 2. prelevari din col : secretie, Clamydia/Ureaplasma/Nucleoplasma. Va vor costa in jur de 350 lei la o clinica privata.

Sper ca v-am fost de ajutor si va doresc tuturor multa, multa sanatate!

PS:Special pentru -oanarojdy- sensibilitatea ta nu are legatura cu aparitia repetata a unei infectii de tip candida tratata. Nu stiu daca ti s-a spus, dar in cazul oricarei afectiuni a vaginului, florei...etc. atat tu cat si partenerul tau trebuie sa urmati tratament. In cazul in care tu te-ai tratat si el nu, candida ta nu va disparea niciodata deoarece barbatii sunt purtatori ai acestor infectii fara a avea vreun simptom. Deasemenea daca ati facut amandoi tratamentul - constiincios, fara mici escapade amoroase pe parcursul tratamentului - iar dupa un timp scurt ai facut iar candida poti sa verifici putin fidelitatea iubitului tau. :(. Mai incearca o data - du-te la medic sa iti faci analizele, va va prescrie tratamentul pentru amandoi, dupa 3 zile de la incetarea tratamentului refa analizele si daca se mai intampla sa te imbolnavesti poarta o discutie extrem de serioasa cu el. Mentionez ca afectiuni repetate ale secretiilor vaginale, chiar si tratate corect, pot duce in final la cancer de col uterin si sterilitate. Ai grija de tine. Si daca mai ai intrebari te rog trim mail lia_mocan@yahoo.com
liam
Postat pe 11 Septembrie 2009 12:21
si ceaiul de coada soricelului e bun
pissy
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:59
am fost la ginecolog,si mi-a dat un tratament pe care inca il fac(si eu si prietenul)..si deocamdata nu se vad imbunatatiri,doar din punct de vedere al usturimii care a disparut.
Nu mai port tanga decat la ocazii..speciale.. in rest doar boxeri...pentru ca am observat ca nu erau prea indicati...asa...in legatura cu gelurile de la avon,si eu am folosit si n.u au fost prea bune.
De complicatiile care pot aparea sunt constienta,dar cred ca e si vina mea...pentru ca pana acum nu m-am prea tinut de tratamente...Nu am mai facut prosti...de ceva vreme..si cand am fact...a fost cu prezervativ...
Si in legatura cu ceaiurile de care ai zis...esti sigura?Si le pot gasi la orice farmacie?Daca nu trece dupa tratament cred ca o sa le incerc..
Si nu am facut nici un tratament de capul meu,doar ca am schimbat medicii ginecologi,si acum am gasit unul care sa imi placa...in sensul ca se poarta delicat(eu sunt micutza...si mereu imi e frica de ginecolog).
Multumesc pentru toate sfaturile...sper ca de data asta sa treaca..doar ca urasc sa fac tratamente...si sa merg la doctori...nu imi prea permit..
ms mult fetelor pentru sfaturi..:*
ioanarojdy
Postat pe 11 Septembrie 2009 17:09
Orice produs ai alege trebuie sa contina acid lactic. Te uiti si tu pe eticheta la ingrediente. Ce folosesc eu si este foarte bun Lactacid Femina lotiune. Se gasesc si servetele umede.
alina_pitaru
Postat pe 12 Septembrie 2009 00:50
Candida vaginala - se fac spalaturi vaginale, o data pe zi, seara, cu infuzie combinata de Coada-soricelului. Substantele antiseptice continute de planta blocheaza proliferarea acestei ciuperci, reduc inflamatia si ajuta la refacerea epiteliilor lezate de infectie. Este un tratament bland, care nu perturba flora vaginala, folosit pentru prevenirea si pentru combaterea candidozelor de intensitate mica si medie.

pissy
Postat pe 12 Septembrie 2009 18:13
http://www.sexpert.ro/forum/forum_display.php?fid=17&mid=51041
http://www.topsanatate.ro/articol/mancarimile-vaginale-cauze-preventie-si-remedii-naturiste-24789-all-post.html
sper ca ti-am fost de ajutor....
ceaiul de coada soricelului se foloseste pentru spalat ,dar se si bea;)
pissy
Postat pe 12 Septembrie 2009 18:26

sau pt inscriere cod 33584 http://www.abc-cosmetics.ro/centre
http://www.abc-cosmetics.ro/catalog
http://ascriscosmetic.blogspot.com
tehnoredactare/elaborare
proiecte,lucrari de licenta
coafare la domiciliu
ascris
Postat pe 13 Septembrie 2009 00:46
salut!!!am folosit si eu gel intim cu musetel de la nivea, a fost bunicel, am incercat de la avon cu parfum subtil, acum am luat tot de la avon cu musetel-nu stiu daca este bun....trebuie sa.l incerc-, si am mai folosit si ceai ginecologic de la farmacie atat pt uz intern(ceai de baut) cat si pt uz extern(spalaturi), si sincer nu prea am fost multumita de rezultat. o sa incerc si alte produse. va pup
crissnycolle
Postat pe 21 Septembrie 2009 18:30
eu te sfatuiesc sa nu mai folosesti toate prostiile de geluri,creme etc.sunt daunatoare.pentru candida urmeaza tratamentul strict al ginecologului.poti, de asemenea,sa te speli cu ceai de pelin.e foarte bun.
FLORRY1982
Postat pe 5 Decembrie 2009 18:16
Buna, si eu am avut problema asta in urma cu aproape 2 ani, faceam candida foarte repede, aproape la fiecare 2 luni eram la ginecolog. La un moment dat nici nu ma mai duceam la ginecolog, stiam deja ce tratament trebuia sa-mi iau.
Ok, acum sa-ti spun cum am scapat de ea:
1. Fa un tratament pentru tine si pentru prieten ca sa fii sigura ca totul este curat si apoi urmeaza sfaturile de mai jos.
2. Spala-ti intotdeauna lenjeria intima la 60-90 grade C si calca-le dupa aceea cu fierul incins cu aburi
3. Poarta fuste! Incearca sa renunti macar 1-2 ori pe saptamana la blugi sau pantaloni stranti in favoarea unei fuste care lasa loc sa "respire". Chiar functioneaza!
4. Poarte si imbracaminte din bumbac. Degeaba porti doar chiloti din bumbac daca pe deasupra iti pui o pereche de pantaloni stramti din poliester sau alte fibre sintetice care nu lasa pielea sa respire.
5. Spala-te acolo jos cu gel pentru igiena intima cumparat de la Farmacie! Nu de la avon, nivea, sau mai stiu eu ce marci! Spala-te si dimineata si seara.
6. Epileaza-te total daca ai curaj si incredere, daca nu tunde-te scurt cu o foarfeca si un pieptene. Asa se mentine mai usor igiena intima. Nu te rade, poti sa te iriti si sa ai neplaceri.
7. Ai grija si la alimentatie, incearca sa mananci sanatos fara junk-food, zahar si sucuri acidulate, si n-ar strica sa faci o cura de detoxifiere.
8. Ai grija la toaletele publice. Chiar daca nu te asezi, pot sa sara stropi.....
9. Poarta intotdeauna cu tine un pachetel cu servetele umede pentru igiena intima.
10. Succes!
ciocotoff
Postat pe 29 Decembrie 2009 11:22
De la: liam, la data 2009-09-11 12:21:32Hello,

As dori sa ca transmit tuturor "ultimele" informatii din domeniul igienei intime.
In urma cu aproximativ doua saptamani am constatat cu mare rusine si multi bani cheltuiti pe investigatii ginecologice ca tot ce credeam eu despre o igiena intima minutioasa este gresit. Asadar dupa o discutie cu presedinta asociatiei medicilor ginecologi din Romania am aflat urmatoarele: 1. nu folositi OB-uri (decat in cazuri exceptionale) deoarece va distrug echilibrul florei vaginale - de aici diverse vaginite, Gardnerelle, candide...etc.
2. Igiena intima temeinica inseamna sa te speli atat dimineata cat si seara - doar extern- cu spuma de ras (si eu am fost uimita) sau sapun pentru copii (doar de foarte buna calitate, fara parfum, fara coloranti..etc.)
3. Igiena intima interna se face o singura data pe saptamana, neaparat in aceeasi zi a saptamanii (se creaza un echilibru al florei interne) cu ceai RECE (atentie cat de rece puteti voi, nu caldut) din urmatoarele plante: Lavanda (nu levantica), Galbenele, Floare de salcam si Busuioc. De mentionat ca aceste spalaturi se fac cu un singur ceai o data in concluziei timp de patru saptamani (ca doar sunt 4 ceaiuri) va veti spala in fiecare saptamana cu alt ceai. Se va excepta saptamana menstruatiei.

Vreau sa mentionez ca am intrebat si de gelurile/spumele/sapunurile intime special create de diversi producatori - de la cei autohtoni pana la cei mai renumiti - nu sunt bune! ]
As dori totodata sa va recomand un set de analize ca va va indica orice fel de "problemuta" ati putea avea- ce are efecte vizibile (candide, vaginite, micoze, si altele mai urate..) cat si cele de echilibru celular, microbian, bacterian ce pot avea repercursiuni grave asupra fertilitatii voastre, a uterului, trompelor, ovarelor, colului, pana la cancer : 1. Papanicolau 2. prelevari din col : secretie, Clamydia/Ureaplasma/Nucleoplasma. Va vor costa in jur de 350 lei la o clinica privata.

Sper ca v-am fost de ajutor si va doresc tuturor multa, multa sanatate!

PS:Special pentru -oanarojdy- sensibilitatea ta nu are legatura cu aparitia repetata a unei infectii de tip candida tratata. Nu stiu daca ti s-a spus, dar in cazul oricarei afectiuni a vaginului, florei...etc. atat tu cat si partenerul tau trebuie sa urmati tratament. In cazul in care tu te-ai tratat si el nu, candida ta nu va disparea niciodata deoarece barbatii sunt purtatori ai acestor infectii fara a avea vreun simptom. Deasemenea daca ati facut amandoi tratamentul - constiincios, fara mici escapade amoroase pe parcursul tratamentului - iar dupa un timp scurt ai facut iar candida poti sa verifici putin fidelitatea iubitului tau. :(. Mai incearca o data - du-te la medic sa iti faci analizele, va va prescrie tratamentul pentru amandoi, dupa 3 zile de la incetarea tratamentului refa analizele si daca se mai intampla sa te imbolnavesti poarta o discutie extrem de serioasa cu el. Mentionez ca afectiuni repetate ale secretiilor vaginale, chiar si tratate corect, pot duce in final la cancer de col uterin si sterilitate. Ai grija de tine. Si daca mai ai intrebari te rog trim mail lia_mocan@yahoo.com
alen79
Postat pe 29 Decembrie 2009 14:36
cu spuma de ras ? dar de ce ?
ce proprietati are spuma de ras? e mai buna decat gelul intim? si daca e asa buna , o putem folosi in fiecare zi? fara nici un risc? curata la fel de bine ca un gel?
alen79
Postat pe 29 Decembrie 2009 14:42
De la: nela2979, la data 2009-12-29 14:42:36cu spuma de ras ? dar de ce ?
ce proprietati are spuma de ras? e mai buna decat gelul intim? si daca e asa buna , o putem folosi in fiecare zi? fara nici un risc? curata la fel de bine ca un gel?


E foarte delicata, cred...

Uite un topic realmente interesant... E bine de stiut.
Habar nu aveam ca pot fi atatea probleme si ca o candida poate fi atat de insistenta... De cand ma stiu, am folosit exact acelasi dus-gel pe care l-am folosit si pe corp, ocazional, servetele intime... Nu-mi amintesc sa fi avut nici o problema din cauza asta...
Va doresc insanatosire grabnica!

Dor_a
Postat pe 29 Decembrie 2009 14:54
mary1F: pe linga tratamentele sugerate mai sus e bine de stiut ca atunci cind mergi la toaleta si te stergi cu hirtie igienica sau sevetele umede sa te stergi intotdeauna ponind de sus in jos.Eu am avut probleme asta si de cind medicul mi-a spus ac lucru{pe care l-am si facut si am avut o scurgere urita de tot} pot sa spun ca dupa citeva luni am scapat de problema si sint 22 de ani de atunci.E un sfat usor de urmat,incearca.Sper ca iti va fi de folos.Pa.
kudika056325
Postat pe 29 Decembrie 2009 15:39
doctorul meu mi-a recomandat sa nu mai folosesc tampoane interne(nu doar pentru candida, in general nu sunt bune) sau gel intim, doar apa calda ( asta scrie si pe site-urile de specialitate)
eu am facut de la antibiotice fir-ar sa fie, prescrise de medic
petaloudita
Postat pe 29 Decembrie 2009 18:58
De la: olga27, la data 2009-12-29 18:58:33doctorul meu mi-a recomandat sa nu mai folosesc tampoane interne(nu doar pentru candida, in general nu sunt bune) sau gel intim, doar apa calda ( asta scrie si pe site-urile de specialitate)
eu am facut de la antibiotice fir-ar sa fie, prescrise de medic


adica sa ne spalam doar cu apa calda? fara gel intim ?
chestia asta am auzit-o si de la doctora mea , a zis ca nu ar trebui sa ne spalam cu niciun gel sau sapun intim ....niciodata!!! m-am mirat cand mi-a zis dar pana acum tot cu gel intim ma spal (Lactacyd) pt ca inca nu sunt convinsa de asta . Am incercat intr-o zi sa ma spal doar cu apa , dar parca nu m-am simtit asa curata .........parca ramane asa "unsuros" locul acolo.
alen79
Postat pe 30 Decembrie 2009 23:06
De la: nela2979, la data 2009-12-30 23:06:23
De la: olga27, la data 2009-12-29 18:58:33doctorul meu mi-a recomandat sa nu mai folosesc tampoane interne(nu doar pentru candida, in general nu sunt bune) sau gel intim, doar apa calda ( asta scrie si pe site-urile de specialitate)
eu am facut de la antibiotice fir-ar sa fie, prescrise de medic


adica sa ne spalam doar cu apa calda? fara gel intim ?
chestia asta am auzit-o si de la doctora mea , a zis ca nu ar trebui sa ne spalam cu niciun gel sau sapun intim ....niciodata!!! m-am mirat cand mi-a zis dar pana acum tot cu gel intim ma spal (Lactacyd) pt ca inca nu sunt convinsa de asta . Am incercat intr-o zi sa ma spal doar cu apa , dar parca nu m-am simtit asa curata .........parca ramane asa "unsuros" locul acolo.

asa si eu
dar evit ce-i drept sa mai folosesc geluri
asta e

petaloudita
Postat pe 31 Decembrie 2009 21:08
la multi ani ura 2010 anul nou
kudika087928
Postat pe 1 Ianuarie 2010 13:23
/// mai bine cu apa calda decat cu geluri intime
kudika087928
Postat pe 1 Ianuarie 2010 13:30
De la: kudika087928, la data 2010-01-01 13:30:08/// mai bine cu apa calda decat cu geluri intime


asa am auzit si eu. ca e indicat doar cu apa calda. desi nu pot zice c-am avut probleme din cauza gelului.
addiissor
Postat pe 1 Ianuarie 2010 19:35
eu folosesc d l avon si sunt sooper bune
kudika087300
Postat pe 1 Ianuarie 2010 22:57
lactacyd le bate pe toate! il gasesti in farmacii sau hipermarketuri- mai ieftin- cam scumpicel 20 ron dar merita toti banii, nu mai ai nciio problema nimic- au scapat si de iritatii si de candida etc
jewelynne
Postat pe 6 Februarie 2010 12:38
Si eu am avut ceva neplaceri de-a lungul timpului cauzate de candida si chiar o dermatita de contact cauzata de folosirea indelungata a unor creme [date aiurea de doctor ce-i drept] care mi-au cam sensibilizat zona. Asa ca am renuntat mult timp la geluri intime si m-am spalat doar cu apa. Oricum daca ai ceva probleme in zona e bine sa renunti la ele. De curand insa am descoperit spuma de la Bioclin si sunt foarte multumita de ea, e foarte delicata si nici nu contine parfum sau parabeni, iar pielea mea sensibila se intelege de minune cu ea. Asadar o recomand cu incredere.
tweegirl
Postat pe 17 Martie 2010 14:53
Eu folosesc gel de curatare cu Aloe Vera, de la Forever Living. Sunt foarte multumita de el :) Are PH neutru, nu usuca, curata bine... Il folosesc si pentru ten in loc de sapun. E destul de scump, dar merita
deuzza
Postat pe 17 Martie 2010 18:48
liquid gel sau aqua gel nu m stiu exact.anyway trebuie sa vezi un ginecolog, neaparat
kudika075442
Postat pe 17 Martie 2010 19:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Seful se da la mine !!! Ce ma fac?! 7 De la: valivieru96 31 Iulie 2009 19:10
va rog,sfaturi sincere!!..... 33 De la: poker_shark 23 Noiembrie 2010 09:59
diferenta mare de varsta 10 De la: lover_woman 24 Octombrie 2010 15:43
INTRA IN JOC 2 De la: Dor_a 7 Octombrie 2009 12:43
primesti cate un cadou pt fiecare vot 1 De la: asuu 17 Noiembrie 2009 15:42