Setari Cookie-uri

Vreau sa slabesc...

Biuna fetelor...am o problema si m-as bucura foarte mult daca m-atzi ajuta....Am 24 de ani si imi doresc enorm sa slabesc...nu pentru cineva anume ..ci pentru mine pt ca nu ma simt deloc bine in pielea mea...Va rog frumos daca puteti sa imi datzi cure de slabire eficiente dar sa nu fie costisitoare din punct de vedere financiar..Va multumesc anticipat
Adalyna
Postat pe 10 Septembrie 2009 03:45
Buna! nu iti dau nici o cura costisitoare....sunt niste lucruri esentiale si nu te costa nimic :) eu am slabit destul de mult asa...cel putin la mine functioneaza...in primul rand trebuie sa bei cel putin 2 litri de apa pe zi....eu beau cam 3-4 l :D beau in nestire :P chiar daca nu mi-e sete...asha...dimineatza nu mananc...beau cafeaua....eventual beau o cana cu lapte...la mine cafeaua si tigara dimineatza sunt de ajuns :d asha...dupa ameaza mananc normal....dupa ameaza insemnand pe la 14-15....mananc cat sa ma satur....iar dupa ora 18 nimic...nu mai pun nimic in gura :D bine ca daca ai impresia ca te infometezi renunta...eu sunt obisnuita deja...plus ca paine nu prea mananc....o felie de paine maxim pe zi :P Mult succes!
ivonici
Postat pe 16 Septembrie 2009 19:08
Multumesc frumos de sfaturi. De 2 sapt cam asa fac. Nu mananc dupa ora 19 iar seara cel putzin jumatate de ora de alergat. Painea si dulciurile au disparut...insa chiar daca au trecut 2 saptamani nu vad nici o schimbare...si sincer..imi este teama sa ma cantaresc sa nu ma fi ingrasat...
Adalyna
Postat pe 20 Septembrie 2009 03:36
Scumpica! Esti pe drumul cel bun!!!rezultatatele nu se vad chiar asa repede,sa mananci putin si des,sa gigulesti cum se zice,sa nu te saturi niciodata,seara dupa ora 18-19 doar un mar sau un pahar cu apa,nimic mai mult,intre mese apa,un fruct..miscare..mers pe jos...Doamne ajuta!!!!nu te lasa!!!!curaj si tenacitate!!!!VERONICA cu mult drag...din dulcele targ al IESILOR..
kudika051594
Postat pe 20 Septembrie 2009 08:42
kudika051594
Postat pe 20 Septembrie 2009 08:43
Incearca DIETA MEDICALA , o gasesti pe google, este grozava...slabesti vazand cu ochii si mananci corect si bine. Daca mai faci si miscare este super.Eu am slabit foarte repede si ma mentin de un an si ceva ...mancand insa putin mai atent, adica mai uit de paine, dulciuri si sucuri carbogazoase.
gabriela1967
Postat pe 20 Septembrie 2009 09:00
Ceea ce iti dau eu nu e deloc costisitor .
Pur si simplu ciorba de varza adik de legume...... .
Dar ai grija k ai voie sa o tii numai o saptamana pe luna....
In prima zi mananci ciorba de varza+legume proaspete. A 2 zi mananci ciorba de varza +fructe. a 3 zi mananci cioarba +legume si fructe. A 4 zi mananci ciorba plis branza de vaci slaba... A 5 zi mananci ciorba+legume... a 6 zi mananci ciorba+fructe si a saptea zi simpla..... pe langa asta trebuie sa faci putine exercitii fizice cum ar fii abdomene si putin jogging si sa bei multa apa plata.... nu uita pt ati detoxifia organismulk bea in fiekre dimineata un pahar de apa pe stomacul gol:
Eu am incercat si la mine a mers am slabit 7 kg intr-o sapt:) ...
Iti urez mult succes
Ince_Alina
Postat pe 20 Septembrie 2009 09:37
Buna!Eu am slabit in doua saptamani,8 kg.facand zilnic exercitii(abdomene,genoflexiuni,flotari,podul...din astea),iar ultima masa o aveam la 4-5 PM.Fara sucuri acidulate,chiar deloc daca ai putea.Am baut foarte multa apa fiarta,cat de fiarta poti tu s-o bei.Eu am trisat putin cu apa fiarta,pt.ca puneam in ea cateva frunze de ceai de care aveam chef(musetel,coada soricelului,cozi de cirese)in fiecare zi cate-un sortiment. Inceraca
PS. Am mancat normal in primele 3 zile,dar pana in ora 17:00,dupa care n-am mai putut manca mai deloc,pt.ca apa fiarta pe care trebuie s-o bei cat de multa poti,indiferent de ora din zi sau din noapte.
oana_criss
Postat pe 20 Septembrie 2009 09:47
Apa fiarta imi taia pofta de mancare si mi-era tot timpul greata numai cand vedeam mancarea,dar si s-o mai mananc...
oana_criss
Postat pe 20 Septembrie 2009 09:50
Buna , in primul rand , as vrea sa-i spun domnisoarei care scrie " dupa ameaza" , ca , corect se scrie dupa amiaza si in al doilea rand as mai dori sa-i zic sa nu mai scrie toate prostiile alimentare pe care le face ea , asta decat daca intr-adevar se pricepe . Sa nu mai sfatuiasaca fetele care vor sa slabeasca sa fumeze dimineata si sa bea o cafea , ca vor ajunge toate niste dereglate .
Cel mai bun regim , cel putin din cate am auzit si eu , nu l-am testat , deoarece nu amf ost nevoita , este cel disociat . Il gasesti dand cautare pe google. Am doua prietene care au slabit foarte mult cu acest regim , neinfometandu-se. Te pup si succes
kudika066702
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:32
Nu am sfatuit pe nimeni sa bea cafea si sa fumeze dimineata...am spus ca pentru mine dimineata o cafea si tigara sunt de ajuns... La faza cu dupa ameaza intradevar am gresit...corect era dupa amiaza ...MIA CULPA! nimeni nu e perfect,nu? pup si succes tuturor
ivonici
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:44
Eu cu fitnessul am slabit 10 kile din aprilie si pn acum .... bine k in timpul examenelor de la facultate am dat-o grav pe dulciuri dar nu-i probleme k dk te tii de sala dai repede si kilogramele pe care le pui dk mai faci excese good luck
dark_maria87
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:54
cea mai buna cura de slabire e miscarea. du-te la aerobic de cateva ori pe saptamana, sau alearga seara in parc o jumatate de ora; in acelasi timp, renunti la cina dupa ora 6, renunti la paine alba si prea multe dulciuri, si in cateva luni te poti modela cum vrei. ti-o spun din proprie experienta. IT WORKS!!!
sorina_mladen02
Postat pe 20 Septembrie 2009 11:02
Buna fetelor! eu am slabit cu dieta si cu sport, adica aerobic. merg la aerobic de cand am slabit ca sa ma mentin si ma simt foarte bine. de catva timp am decsoperit si kangoo jumps. am cateva poze in cont cu sala la care merg acum si care-mi place foarte mult.
recomand tuturor celor care vor sa slabeasca si sa se emntina sa faca sport si sa tine o dieta, de preferat recomandata de un medic nutritionist.
mykj
Postat pe 20 Septembrie 2009 11:21
Cea mai buna metoda de slabit,dupa mine,ar fi cea care imbina sportul cu un fel de "regim"(la mine regimul a insemnat 0sucuri si multa apa,distilata si plata.Din pacate,nu m-am putut abtine de la dulciuri).Eu asa m-am hotarat sa slabesc vara asta si a dat rezultate.In plus,timp de 21 de zile am baut apa distilata dimineata:in prima zi 1 cana,a doua 2 si tot asa pana la 12,apoi o zi pauza si reiei descrescator pana ajungi iarasi la 1 cana.Apa se fierbe seara si se bea dimineata pe stomacul gol(nu toata deodata,normal,ci in decurs de 1-2 ore inainte sa mananci,o cana insemnand 250ml).E chiar ok,dupa ce te obisnuiesti cu apa distilata .Si poti manca si ce vrei,atata timp cat ai cei 2L de apa plata pe zi(pe langa apa fiarta).
Ca sport am optat pt baschet in fiecare seara,in jur de 2-3 ore.
La mine asta a dat rezultate si nici nu au ramas urme(vergeturi&co).
RalCris
Postat pe 20 Septembrie 2009 11:42
Ia super slim daca esti sanatoasa. eu am slabit ff repede. cam 11 kg in 2 luni jumate.La mine s-a dus mai greu, ca eu nu trebuia sa slabesc..vreau eu sa fiu slaba rau....si cam fortez limitele, dar a mers. atentie insa la reactiile adverse si la ce faci dupa ce le termini..ca te faci la loc...
pisicuta_danapaula
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:14
Draga mea, nu renunta sub nici o foarma la masa de dimineata!!! mananca un castron de lapte cu cereale, sau o salata cu o bucatica de branza, ceva usor, dar nu incepe o noua zi fara sa nu mananci nimic!!! o asemenea dieta duce mai intai la o gastrita apoi la ulcer (iti spune un viitor medic ), bea multa apa, ceaiul vede arde multe grasimi.....La amiaza, mananca o supica (fara paine) si ca felul doi, tot o salata cu o bucatica de carne slaba (prajelile sunt strict interzise), iar seara un ceai cu cativa biscuiti dietetici e bine venit!!! Intre mese poti bea cata apa vrei, sau un fruct doua.....NU EXAGERA CU FRUCTELE!!!!!! CONTIN ZAHAR!!! elimina definitiv ciocolata, bomboanele, inghetata....cateva fructe pe zi iti asigura cantitatea necesara de zaharuri!!!! stapanirea de sine e cea mai importanta cura de slabire!!!! A, sa nu uitam de miscare.....daca nu iti permiti sa mergi la sala, incearca sa mergi cat mai mult pe jos! La inceput, iti va fi incomod dar cu timpul te vei obisnui cu mersul pe jos si vei uita de masina sai tramvai....mergi pe jos cel putin 1 ora pe zi.....te pup, multa bafta!!!
roxxxanabt
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:32
eu stiu o reteta pe care a tinut-o o prietena de-a mea. a dat rezultate spectaculoase 15 kg in vreo sase luni dar care nu s-au mai pus la loc. si fara sa-i atarne pielea si muschii. e un regim format din doua tipuri de mese : una grasa si una slaba.
la masa grasa poti manca orice fel de carne inclusiv mezeluri gatita sau nu , dar nu ai voie sa mananci cremvursti si parizer. poti manca oricate mese grase vrei pe zi.

masa slaba consta din lactate orice fel cu exceptia branzei topite . tot aici intra legumele si fructele cu exceptia fasolei boabe, orezului, morcovilor .cartofilor, bananelor, pepenelui galben, strugurilor si capsunilor.

regula este ca daca vrei sa mananci intr-o zi si masa grasa si masa slaba atunci conditia obligatorie este sa treaca intre ele 4 ore. altfel poti manca oricate mese grase sau slabe vrei pe zi dar fara alimentele interzise.

painea si dulciurile si pastele si orezul sunt interzise. poti manca cel mult o chifla graham pe zi dar numai in timpul mesei slabe.

regimul nu te infometeaza si da rezultate. sincer. eu am vazut asta.
succes.

ps. eu aplic si o alta metoda: nu mananc niciodata asezata pe scaun. doar in picioare. si merge. slabesc incet dar sigur. nu pun la loc.
bee_bee
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:36
Buna. Subiectul fiind foarte actual si dezbatut, mai toata lumea are o parere despre slabit si tot ce tine de metode.
In primul rand nu exista retete magice. Ideea defapt e chiar simpla. Arzi mai mult decat mananci daca vrei sa dai jos; de calorii vorbesc. Sa le luam pe rand. Antrenamentul aerob duce la arderea cea mai buna a caloriilor. Gasiti la un simplu Google search tot felul de tabele si indicatii cu privire la numarul -aproximativ- de calorii arse la o anumita frecventa a antrenamentului aerob care poate avea loc peste tot: in sala (repetari multe -de la 8 in sus- cu greutati accesibile), in parc, in camera, oriunde ai loc sa "tzopai" cat de cat. Necunoscuta e metabolismul fiecaruia dintre noi. Altii au "arderile" de calorii mai accelerate, altii moderate sau lente. De regula din ultima categorie fac parte persoanele supraponderale.
Pentru ca totusi n am spus nimic nou pana acum vin sa va combat teoria cu mancatul dupa ora 18.
In primul rand micul dejun e obligatoriu! E cea mai importanta masa a zilei daca vrei sa slabesti sau sa fi sanatos. Peste noapte organismul intra intr o stare catabolica, adica isi termina rezervele de energie si surpriza...va "papa" tesut muscular nu gras. Ca sa combati starea catabolica si sa induci o stare anabolica ideal e ca ultima masa sa fie usoara cu 4 ore inainte de a adormi iar micul dejun sa ti asigure cantitatea de proteine si glucide necesare. Deci daca eu ma pun la ora 1 sa dorm, ultima masa la ora 18 va fi un dezastru pentru mine. Ce ar putea fi mai rau? Sa sar si peste micul dejun.
Sunt multe metode si produse ok care ajuta la slabire, gen L-carnitina, crom picolinat etc, care duc celulele grase la mitocondrii unde sunt "arse".
Sfatul meu amical? Atentie mare sa nu reduceti cantitatea de proteine pe zi (sa fie undeva la 1gr proteina/kg/zi) si sa nu abuzati de carbohidrati. Infometarea va duce la un surplus de greutate in cele din urma. Am vazut multe idei foarte bune dar si multe care mi se par gresite. Poate pentru alte persoane sunt folositoare, dar din experienta mea cam astea ar fi in mare ideile de baza. Sper ca nu v-am ofensat.
P.S. @bee bee, reteta prezentata de tine e folosita cu mult succes de culturisti, seamana in anumite privinte cu dieta keto.
Stima!
Later edit: @roxxxanabt ai perfecta dreptate!
Schumy
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:41
Eu am slabit 2 kg pe saptamina cu regimu disociat .Prima zi numai fructe .adoua zi numai lactate, atreia peste a,a patra zi orez .a cincea carne , a sasea zi carne si in a saptea zi de toate din ce ai mincat toata saptamina piine graham 2-3 felii pe zi BAFTA
lilianadoi
Postat pe 20 Septembrie 2009 14:30
Inscriete la o sala de aerobic si mergi de cel putin 3 ori pe saptamana.Si te sfatuiesc sa incepi o dieta.Dimineata tre sa ei micul dejun obligatoriu..........iaurt,sa u branzica dulce.La 12 tre sa mananci neaparat,iti faci o salata verde cu rosi pui ctv cubulete de branza ctv masline,un ou fiert si taiat cubulete, boabe de porumb dulce si o conserva de ton.Obtional m ai adaugi daca vrei castravete s- au alte legume,o acresti cu lamaie si doar daca vrei putin ulei de masline.La ora 15....16,tre sa manaci cv usor,iti recomand cv carnita,iar seara inainte cu 2 ore sa te culci tre sa mananci obligatoriu cv..................o fripturica mica de pui la gratar cu lamaie stoarsa deasupra si un ou.Ce alimente ai voie???
-Carne...........peste,pui,ficat si carne de vita.
-Lactate.....orice.
-Legume.............din belsug.
-Fructe.....cat cuprinde tot ce fermenteaza.
Tre sa uiti de paine si de dulciuri.
Daca ai cv nelamuriri..imi lasi un mesaj si o sa ti raspund cu placere.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 20 Septembrie 2009 16:18
DIMINEATA;in fiecare dimineata 2 mere sau 2 piersici pina in ora 12

ZIUA 1
Prinz ;carne fiarta sau la gratar(200 gr),in loc de carne poate sa fie 3 oua fierte sau prajite,si cascaval. cascavalul se poate minca si cu carne si cu oua,1 felie de piine(graham sau neagra) salata in cantitati nelimitate fara ulei
Seara:tot ce ai mincat la prinz doar redus la jumatate

ZIUA 2
Prinz;orice fel de zarzavat(fasole boabe ,fasole verde ,morcovi,porumb,cartofi...etc)fierte,aici se poate face orice combinatie ,si se pot condimenta(se poate face sub forma de ciorba sau mincare ,si in orice fel decombinatie)o felie de piine si salata in cantitate nelimitata.
Seara;tot ce ai mincat la prinz dar redus la jumatate

ZIUA 3
Prinz;taietei fierti condimentati,sau pizza(fara brinza si carne,doar cu vegetale)sau sspaghete cu checeap,sau orez,sau orice prajitura sarata(fara brinza si carne in ea)
Seara;1 felie de tort(in loc de tort se poate minca o prajitura,dar sa nu aiba brinza in compozitie),sau2-3 felii de cozonacsau 3 inghetate si obligatoriu o linie de ciocolata neagra.

ZIUA 4
Orice fel de fructe in cantitate nelimitata.
Acolo unde nu am pus gramaj se maninca cit vrei dar nu exagerat.Este o dieta care aduce tot ce ii trebuie organismului.Ceai si cafea se pot bea in cantitati nelimitate cu conditia fara zahar si lapte.DUPA CE TERMINATI ZIUA 4 INCEPETI IAR CU ZIUA 1 NU SE SCHIMBA ORDINEA ZILEI

in mod normal slabesti 10 kg intr-o luna daca nu trisezi...avand in vedere ca am o slabiciune pt dulciuri si ca am voie doar in zua a 3 a sa mananc, eu am cam trisat si am slabit doar 6 kg...este o reteta care iti ofera corpului tot ceea ce ii trebuie fara sa te infometezi

p.s. scuzati greselile din reteta (am dat copy-paste din fisierul in care o am)
Ella2904
Postat pe 20 Septembrie 2009 16:24
Nu este nevoie de cura.
Iti trebuie o vointa de fier si o motivatie puternica. Eu am slabit 16 kg in 10 luni fara sa ma infometez. Nu am vrut sa simt frustrare abtinandu-ma de la multe. Mancam din toate putin, dar fac mult sport
Daca vrei sa discutam despre asta cauta-ma pe mss la mihaelamaria70 si mai discutam. Si discutia sa stii ca face mult. iti trebuie vointa infinita.
mihaelamaria70
Postat pe 20 Septembrie 2009 16:57
De la: Adalyna, la data 2009-09-10 03:45:15Biuna fetelor...am o problema si m-as bucura foarte mult daca m-atzi ajuta....Am 24 de ani si imi doresc enorm sa slabesc...nu pentru cineva anume ..ci pentru mine pt ca nu ma simt deloc bine in pielea mea...Va rog frumos daca puteti sa imi datzi cure de slabire eficiente dar sa nu fie costisitoare din punct de vedere financiar..Va multumesc anticipat

am si eu o intrebare pt tine :) de ce crezi ca o vizita la unii nutritionisti costa si cateva milioane? ca o ora asistata de un instructor/antrenor costa cateva sute de mii pe putin? la ce sfaturi vrei sa te astepti de la un forum unde 99%sunt femei nu vezi...tot felul de sfaturi, care mai de care mai utile. pe una o auzi ca baga pizza si spaghete in ea, pe alta ca se lauda cu 10 kg in minus intr-o sapt...si exemplele pot continua, o sa ii iau la rand pe toti in afara de viitoarea doctorita si inca 1 max 2 useri , in rest slabut...sincer. ce ajutor vrei sa obtii, cand nu dai niciun fel de date despre tine. in afara de varsta in rest nimic. ai fost asa mereu mai plinuta? unde lucrezi? acum...ce regim alimentar ai...cat dormi, cat timp pe parcursul unei zile esti dispusa sa faci sport...si intrebarile pot continua.
Ronnie_Coleman
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:01
De la: mihaelamaria70, la data 2009-09-20 16:57:41Nu este nevoie de cura.
Iti trebuie o vointa de fier si o motivatie puternica. Eu am slabit 16 kg in 10 luni fara sa ma infometez. Nu am vrut sa simt frustrare abtinandu-ma de la multe. Mancam din toate putin, dar fac mult sport
Daca vrei sa discutam despre asta cauta-ma pe mss la mihaelamaria70 si mai discutam. Si discutia sa stii ca face mult. iti trebuie vointa infinita.

de la un punct....nu mai merge cu ....nitel sport, sau hai ca nu renunt de tot la unele alimente si doar mananc mai putin. cand ajungi la ultimele kg de dat jos, daca nu faci totu ca la carte, nu mai iese asa usor ca la inceput.
Ronnie_Coleman
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:05
De la: Ella2904, la data 2009-09-20 16:24:33DIMINEATA;in fiecare dimineata 2 mere sau 2 piersici pina in ora 12

ZIUA 1
Prinz ;carne fiarta sau la gratar(200 gr),in loc de carne poate sa fie 3 oua fierte sau prajite,si cascaval. cascavalul se poate minca si cu carne si cu oua,1 felie de piine(graham sau neagra) salata in cantitati nelimitate fara ulei
Seara:tot ce ai mincat la prinz doar redus la jumatate

ZIUA 2
Prinz;orice fel de zarzavat(fasole boabe ,fasole verde ,morcovi,porumb,cartofi...etc)fierte,aici se poate face orice combinatie ,si se pot condimenta(se poate face sub forma de ciorba sau mincare ,si in orice fel decombinatie)o felie de piine si salata in cantitate nelimitata.
Seara;tot ce ai mincat la prinz dar redus la jumatate

ZIUA 3
Prinz;taietei fierti condimentati,sau pizza(fara brinza si carne,doar cu vegetale)sau sspaghete cu checeap,sau orez,sau orice prajitura sarata(fara brinza si carne in ea)
Seara;1 felie de tort(in loc de tort se poate minca o prajitura,dar sa nu aiba brinza in compozitie),sau2-3 felii de cozonacsau 3 inghetate si obligatoriu o linie de ciocolata neagra.

ZIUA 4
Orice fel de fructe in cantitate nelimitata.
Acolo unde nu am pus gramaj se maninca cit vrei dar nu exagerat.Este o dieta care aduce tot ce ii trebuie organismului.Ceai si cafea se pot bea in cantitati nelimitate cu conditia fara zahar si lapte.DUPA CE TERMINATI ZIUA 4 INCEPETI IAR CU ZIUA 1 NU SE SCHIMBA ORDINEA ZILEI

in mod normal slabesti 10 kg intr-o luna daca nu trisezi...avand in vedere ca am o slabiciune pt dulciuri si ca am voie doar in zua a 3 a sa mananc, eu am cam trisat si am slabit doar 6 kg...este o reteta care iti ofera corpului tot ceea ce ii trebuie fara sa te infometezi

p.s. scuzati greselile din reteta (am dat copy-paste din fisierul in care o am)

banuiesc ca regimul asta e copiat de undeva, nu cred ca te ducea capu sa faci singurica asa ceva. mi se pare aiurea oricum....si in niciun caz nu m-as lauda cu 10 kg date jos intr-o luna. chiar daca este vorba si chiar de prima luna. cel mai bn pt organism un kg pe sapt este f bine :) omule: taitei, cozonac, tort, inghetata (si 3 la numar)....ai ucis-o :))
Ronnie_Coleman
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:09
De la: nico_dana2006, la data 2009-09-20 16:18:07Inscriete la o sala de aerobic si mergi de cel putin 3 ori pe saptamana.Si te sfatuiesc sa incepi o dieta.Dimineata tre sa ei micul dejun obligatoriu..........iaurt,sa u branzica dulce.La 12 tre sa mananci neaparat,iti faci o salata verde cu rosi pui ctv cubulete de branza ctv masline,un ou fiert si taiat cubulete, boabe de porumb dulce si o conserva de ton.Obtional m ai adaugi daca vrei castravete s- au alte legume,o acresti cu lamaie si doar daca vrei putin ulei de masline.La ora 15....16,tre sa manaci cv usor,iti recomand cv carnita,iar seara inainte cu 2 ore sa te culci tre sa mananci obligatoriu cv..................o fripturica mica de pui la gratar cu lamaie stoarsa deasupra si un ou.Ce alimente ai voie???
-Carne...........peste,pui,ficat si carne de vita.
-Lactate.....orice.
-Legume.............din belsug.
-Fructe.....cat cuprinde tot ce fermenteaza.
Tre sa uiti de paine si de dulciuri.
Daca ai cv nelamuriri..imi lasi un mesaj si o sa ti raspund cu placere.

un mesaj bunicel
Ronnie_Coleman
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:10
De la: Schumy, la data 2009-09-20 12:41:19Buna. Subiectul fiind foarte actual si dezbatut, mai toata lumea are o parere despre slabit si tot ce tine de metode.
In primul rand nu exista retete magice. Ideea defapt e chiar simpla. Arzi mai mult decat mananci daca vrei sa dai jos; de calorii vorbesc. Sa le luam pe rand. Antrenamentul aerob duce la arderea cea mai buna a caloriilor. Gasiti la un simplu Google search tot felul de tabele si indicatii cu privire la numarul -aproximativ- de calorii arse la o anumita frecventa a antrenamentului aerob care poate avea loc peste tot: in sala (repetari multe -de la 8 in sus- cu greutati accesibile), in parc, in camera, oriunde ai loc sa "tzopai" cat de cat. Necunoscuta e metabolismul fiecaruia dintre noi. Altii au "arderile" de calorii mai accelerate, altii moderate sau lente. De regula din ultima categorie fac parte persoanele supraponderale.
Pentru ca totusi n am spus nimic nou pana acum vin sa va combat teoria cu mancatul dupa ora 18.
In primul rand micul dejun e obligatoriu! E cea mai importanta masa a zilei daca vrei sa slabesti sau sa fi sanatos. Peste noapte organismul intra intr o stare catabolica, adica isi termina rezervele de energie si surpriza...va "papa" tesut muscular nu gras. Ca sa combati starea catabolica si sa induci o stare anabolica ideal e ca ultima masa sa fie usoara cu 4 ore inainte de a adormi iar micul dejun sa ti asigure cantitatea de proteine si glucide necesare. Deci daca eu ma pun la ora 1 sa dorm, ultima masa la ora 18 va fi un dezastru pentru mine. Ce ar putea fi mai rau? Sa sar si peste micul dejun.
Sunt multe metode si produse ok care ajuta la slabire, gen L-carnitina, crom picolinat etc, care duc celulele grase la mitocondrii unde sunt "arse".
Sfatul meu amical? Atentie mare sa nu reduceti cantitatea de proteine pe zi (sa fie undeva la 1gr proteina/kg/zi) si sa nu abuzati de carbohidrati. Infometarea va duce la un surplus de greutate in cele din urma. Am vazut multe idei foarte bune dar si multe care mi se par gresite. Poate pentru alte persoane sunt folositoare, dar din experienta mea cam astea ar fi in mare ideile de baza. Sper ca nu v-am ofensat.
P.S. @bee bee, reteta prezentata de tine e folosita cu mult succes de culturisti, seamana in anumite privinte cu dieta keto.
Stima!
Later edit: @roxxxanabt ai perfecta dreptate!

se vede ca stii cate ceva....nu esti afon dar iti zic eu ca dieta ketogenica , nu seamana deloc cu ce a scris userul BEE BEE pepenele este folosit de culturisti in perioada de definire. apoi nu o sa vezi in niciun fel de perioada (masa/definire) vreun culturist mancand orice tip de carne. si in niciun caz mezeluri
apropo Schumi, care sunt rezervele de energie? :D eu cred ca te referi la altfel de rezerve. :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:15
si eu vreau sa slabesc ...tot cura asta o tin si eu.daca beau cafea dimineata are si efect laxativ si imi tine de foame pana p la 16.la 16 am masa consistenta.atunci mananc tot ce vreau si am pofta.si dupa masa asta mai mananc decat un fruct pana ma culc.beau ceai,orice fel de ceai.si se vad rezultate.incearca sa te tii cat mai ocupata.nu te gandi la mancare.succes,draga mea.o sa mearga.o sa vezi
kudika068990
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:22
De la: bee_bee, la data 2009-09-20 12:36:47eu stiu o reteta pe care a tinut-o o prietena de-a mea. a dat rezultate spectaculoase 15 kg in vreo sase luni dar care nu s-au mai pus la loc. si fara sa-i atarne pielea si muschii. e un regim format din doua tipuri de mese : una grasa si una slaba.
la masa grasa poti manca orice fel de carne inclusiv mezeluri gatita sau nu , dar nu ai voie sa mananci cremvursti si parizer. poti manca oricate mese grase vrei pe zi.

masa slaba consta din lactate orice fel cu exceptia branzei topite . tot aici intra legumele si fructele cu exceptia fasolei boabe, orezului, morcovilor .cartofilor, bananelor, pepenelui galben, strugurilor si capsunilor.

regula este ca daca vrei sa mananci intr-o zi si masa grasa si masa slaba atunci conditia obligatorie este sa treaca intre ele 4 ore. altfel poti manca oricate mese grase sau slabe vrei pe zi dar fara alimentele interzise.

painea si dulciurile si pastele si orezul sunt interzise. poti manca cel mult o chifla graham pe zi dar numai in timpul mesei slabe.

regimul nu te infometeaza si da rezultate. sincer. eu am vazut asta.
succes.

ps. eu aplic si o alta metoda: nu mananc niciodata asezata pe scaun. doar in picioare. si merge. slabesc incet dar sigur. nu pun la loc.

pardon tanti, muschii nu atarna :) sincer daca ai stii ce baga astia in mezeluri nu ai mai manca. nu ca as stii eu, dar mai aud din stanga din dreapta unele chestii. sa stii ca nu orice tip din categoria lactate sunt 'slabe'. apoi 4h intre mese, mi se pare destul e mare intervalul, dar ma rog :P
cu bananele, strugurii, fasolea boabe, sunt de acord....dar cu bietul pepene ce ai? are vreo 90-95% apa.
Ronnie_Coleman
Postat pe 20 Septembrie 2009 19:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa slabesc!!! Help! 108 De la: kudika226898 30 Iulie 2010 20:36
Vand Reductil 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:25
Reteta americana de succes 2 De la: kudika408752 18 Iunie 2011 15:34
sfaturi despre diete :) 7 De la: dyana2412 25 Iulie 2013 19:22
vreau sa ma ingras.....!!! 2 De la: Ely80 30 Noiembrie 2009 11:48