Setari Cookie-uri

Barbatii musulmani - de luat sau de lepadat?

la inceput totul e minunat dar pe urma cam dupa 5 anicum s-a intamplat la mine iti dai seama ce fel de om e.uneori nu se merita sa continui relatia ,dar intervine obisnuinta, gandul: ca ce ma fac fara e!l si dispare acel curaj de a renunta si a incepe o viata noua.
kudika097859
Postat pe 28 Decembrie 2009 13:18
Si este din Dubai? v-ati casatorit? ai trecut la islamism?
DAO
Postat pe 28 Decembrie 2009 18:28
nu cred ca ai scris bine ca barbatii arabi trebuie sa aibe 5 neveste.. asta se intampla in EPOCA acum saracii arabi nici la una nu mai face fata dar la 5. eu stau cu un arab din algeria si sincera sa fiu e ffffffffff gelos dar ma respecta. MOOTOUL lor e ca .....femeia lor e numai si numai a lor. deco daca tu ai de gand sa incepi o relatie cu un arab MAI GANDESTE_TE.sant f multe fete care nu stau bine cu ei dar sant si cazuri cand o duc mai ceva ca printesele.DEPINDE DE NOROC SI DE ARABI.
kudika187514
Postat pe 23 Mai 2010 23:01
De la: kudika187514, la data 2010-05-23 23:01:11nu cred ca ai scris bine ca barbatii arabi trebuie sa aibe 5 neveste.. asta se intampla in EPOCA acum saracii arabi nici la una nu mai face fata dar la 5. eu stau cu un arab din algeria si sincera sa fiu e ffffffffff gelos dar ma respecta. MOOTOUL lor e ca .....femeia lor e numai si numai a lor. deco daca tu ai de gand sa incepi o relatie cu un arab MAI GANDESTE_TE.sant f multe fete care nu stau bine cu ei dar sant si cazuri cand o duc mai ceva ca printesele.DEPINDE DE NOROC SI DE ARABI.


Pe tine deja te-a indepartat mult islamismul de limba romana.

Parerea on topic o scrisesem deja. Fiecare doarme asa cum si mai ales unde isi asterne.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 23 Mai 2010 23:11
ai dreptate
kudika034452
Postat pe 28 Mai 2010 17:41
De la: gigela_plesanu, la data 2009-12-15 19:29:23Da din experienta personala , iti spun ca povestile cu 4 neveste se aplica in cazul celor mai bogati ARABI , desi sunt foarte rare cazurile cand prima nevasta accepta o alta femeie. Se poate avea o alta nevasta in cazul in care prima nu poate avea copii, dar toata lumea are dreptul la divort(in caz ca ea nu vrea o a doua femeie in viata sotului ei). Acum arabii sunt foarte diferiti de restul musulmanilor si un lucru il stiu sigur ...daca un arab se insoara cu o femeie de o alta religie (se poate), ea nu va primi niciodata drepturi depline, oricat de perfecta ar fii, chiar daca isi schimba religia. Eu sunt maritata cu un musulman de 3 ani si sunt foarte fericita din toate punctele de vedere. Acum uscaturi exista in toate padurile, depinde de fiecare.Singura conditie pe care am avut-o a fost sa nu mananc carne de porc(de care ma pot lipsi cu usurinta), in rest am o viata absolut normala, fara haine lungi sau voal ....

Imi cer scuze ca am postat in locul surorii mele dar cred ca cineva care traieste cu un musulman poate descrie cel mai bine cum este.
......ai perfecta dreptate
kudika034452
Postat pe 28 Mai 2010 17:43
din pacate dragelor amatoare de mistere si exotic va dau un sfat din inima si proprie experienta;nu va incumetati si nu visati ca printul vostru calare pe o camila va fi sotul ideal pentru voi!!intr-adevar daca aveti o relatie pe care o credeti serioasa si va ganditi ca s-ar finaliza cu o casnicie...aveti mare grija....arabi sunt genul de oameni care au cea mai mare rabdare din lume in a-si atinge telurile,sunt foarte priceputi in a suci mintile,a face pe superbarbatii,a fi extraordinari de tandrii,a va da impresia ca atunci cand veti fi impreuna nu veti mai avea nici o grija-ei se vor ocupa de tot si vor face ca problemele sa dispara,etc.......etc...arabii sunt foarte impulsivi in dragoste dar,dupa cum a spus o persoana de pe forum-totul tine foarte putin...dragostea cea mare si inflacarata se va sfarsi repede si problema e ca marea lor majoritate vor dori un copil...un copil cu o europeanca e ca o radacina foarte puternica pentru ei...si in plasele lor cad mai mult est europenele decat femeile vestice care sunt mai prevazatoare si mai sceptice pe cand noi-cele est europene.in mod firesc mai sunt si exceptii dar ,cred...prea putine.eu din pacate am cazut in plasa unui egiptean,un doctor inginer de profesie-spun asta ca sa vedeti ca si un om cu multa carte are acelasi sange ca ..un altul-a fost ceva foarte frumos si a durat...1an si jumatate,timp in care aaparut si un copil,l-am ajutat sa vina si in romania,unde lucreaza si are un venit extraordinar de bun,iar cand s-a vazut cu toate astea....a inceput sa guste dulcea libertate de care a fost ingradit in tara lui,punandu-ne pe noi pe...ultimele planuri si in prezent ne da impresia ca suntem o povara prea grea pentru el.in prezent a uitat complet de dragoste ,tandrete,familie,constiinta,respect-lucruri care in religia musulmana sunt sfinte si in care am crezut la inceputul relatiei noastre ca vor dainui pe vecie dar...n-a fost sa fie asa,motive pentru care am si ales un barbat musulman.greseala,greseala,greseala....asadar daca vreti sa va distrugeti viata luati-va un barbat musulman si dupa aceea n-o sa va vina sa credeti ca vi se intampla acest lucru tocmai voua!!!
egyptia33
Postat pe 2 Iulie 2010 11:39
De la: mcnteodora, la data 2009-12-20 14:04:46buna....eu sunt cu un barbat arab din irak care este in romania de 13 ani....sunt cu el de 3 ani si ceva....el este insurat are si 2 copii....familia este aici in romania....vreau sa stiti ca ne intelegem foarte bine pana in momentul in care ma simt data la o parte...va spun sincer fetelor il iubesc de nu mai pot am avut o perioada in care traiam numai cu extraveral plangeam in fiecare noapte eram foarte nefericita..dar cu toate astea nu fac altceva decat sa ma complac in situatie pt ca l iubesc.....imi doresc un viitor cu el dar stiu ca nu l pot avea asta pt ca nu sunt dispusa,pregatita sa fiu cea de a doua nevasta....mi e frik sa fiu.....eu dupa 3 ani de relatie pot sa va spun ca as da orice sa dau timpul inapoi sa nu l fi cunoscut...vreti sa stiti cum se comporta?genial nu mi lipseste nimic material niciodata...nu conteaza care este pretul unui lucru pe care mi l doresc pt ca va fi al meu.......dar credeti ca se merita...nici eu nu stiu...mai bine sarac intre 4 pereti fericit si iubit...decat bogat si nefericit...nu pot spune ca sunt tot timpul nefericita...dar fericirea mea vine de la lucrurile materiale...si de la momentele in care trupurile noastre se ating......dar nu putem atinge acea fericire completa...deci e foarte greu sa sfatuiesc pe vreo fata ce sa faca......sunt gelosi maxim....sunt posesivi ....sunt suspiciosi au o imaginatie foarte bogata....


O sa tragi o viata ponoasele " materiale" ca d-aia te-ai " cuplat" cu el ca are bani!
imi pare rau de tine, insa iti meriti soarta!
n-ai decat sa il iubesti pana crapi ( cand doar unul iubeste intr-un cuplu ala e om fara coloana vertebrala, n-are respect de el insusi, n-are voina, eu il consider un om care VECI nu o sa razbeasca singur, decat stand capusa)la voi oricum nu e vorba de cuplu ci de harem) oricum vei fi a 5-a roata la caruta o viata, vei creste plozi, si vei sedea cu burka in cap!
deciziile in acel harem le ia PRIMA nevasta, cand o sa ajungi acolo o sa fi o unealta, nu un om!
au fost atatea reportaje la tv. atat v-a deschis media ochii....si voi nimic.
stii ca daca mergi la el in tara si ai copii nacuti aici sau acolo cu el, nu conteaza, cand intri pe teritoriul acelei tari EI, COPIII au drepturi ca si talat lor si TU, nu?! stii ca din aeroport copiii is deja cetateni cu drepturi depline ACOLO!
daca nu-ti place acolo, din diferite motive, stii ca TU! pleci cand ai chef dar copiii iti raman la el?!
stii ca nicio ambasada din lume nu-ti scoate copilasii de acolo daca-i duci?! PENTRU CA TARILE ARABE AU ALTE LEGI! si el nu mai vrea sa plece de acolo?
Am o cunostinta aici, ii curg lacrimile de 2 ani, isi vede copila in web!!! i-o creste acolo o cumnata, una cu burka in cap, dupa ce acea fetita a crescut 8 ani in Romania, fetita plange in web, ea plange aici!
Va meritati soarta, sunteti niste toante, dar pe langa asta distrugeti psihic niste copilasi nevinovati!
Succes la arabi!
Nu-s rasista, insa nu suport vaicarelile unor femei care au vrut bani si dupa ...ani, se victimizeaza.
stem_29
Postat pe 2 Iulie 2010 12:50
De la: stem_29, la data 2010-07-02 12:50:28
De la: mcnteodora, la data 2009-12-20 14:04:46buna....eu sunt cu un barbat arab din irak care este in romania de 13 ani....sunt cu el de 3 ani si ceva....el este insurat are si 2 copii....familia este aici in romania....vreau sa stiti ca ne intelegem foarte bine pana in momentul in care ma simt data la o parte...va spun sincer fetelor il iubesc de nu mai pot am avut o perioada in care traiam numai cu extraveral plangeam in fiecare noapte eram foarte nefericita..dar cu toate astea nu fac altceva decat sa ma complac in situatie pt ca l iubesc.....imi doresc un viitor cu el dar stiu ca nu l pot avea asta pt ca nu sunt dispusa,pregatita sa fiu cea de a doua nevasta....mi e frik sa fiu.....eu dupa 3 ani de relatie pot sa va spun ca as da orice sa dau timpul inapoi sa nu l fi cunoscut...vreti sa stiti cum se comporta?genial nu mi lipseste nimic material niciodata...nu conteaza care este pretul unui lucru pe care mi l doresc pt ca va fi al meu.......dar credeti ca se merita...nici eu nu stiu...mai bine sarac intre 4 pereti fericit si iubit...decat bogat si nefericit...nu pot spune ca sunt tot timpul nefericita...dar fericirea mea vine de la lucrurile materiale...si de la momentele in care trupurile noastre se ating......dar nu putem atinge acea fericire completa...deci e foarte greu sa sfatuiesc pe vreo fata ce sa faca......sunt gelosi maxim....sunt posesivi ....sunt suspiciosi au o imaginatie foarte bogata....


O sa tragi o viata ponoasele " materiale" ca d-aia te-ai " cuplat" cu el ca are bani!
imi pare rau de tine, insa iti meriti soarta!
n-ai decat sa il iubesti pana crapi ( cand doar unul iubeste intr-un cuplu ala e om fara coloana vertebrala, n-are respect de el insusi, n-are voina, eu il consider un om care VECI nu o sa razbeasca singur, decat stand capusa)la voi oricum nu e vorba de cuplu ci de harem) oricum vei fi a 5-a roata la caruta o viata, vei creste plozi, si vei sedea cu burka in cap!
deciziile in acel harem le ia PRIMA nevasta, cand o sa ajungi acolo o sa fi o unealta, nu un om!
au fost atatea reportaje la tv. atat v-a deschis media ochii....si voi nimic.
stii ca daca mergi la el in tara si ai copii nacuti aici sau acolo cu el, nu conteaza, cand intri pe teritoriul acelei tari EI, COPIII au drepturi ca si talat lor si TU, nu?! stii ca din aeroport copiii is deja cetateni cu drepturi depline ACOLO!
daca nu-ti place acolo, din diferite motive, stii ca TU! pleci cand ai chef dar copiii iti raman la el?!
stii ca nicio ambasada din lume nu-ti scoate copilasii de acolo daca-i duci?! PENTRU CA TARILE ARABE AU ALTE LEGI! si el nu mai vrea sa plece de acolo?
Am o cunostinta aici, ii curg lacrimile de 2 ani, isi vede copila in web!!! i-o creste acolo o cumnata, una cu burka in cap, dupa ce acea fetita a crescut 8 ani in Romania, fetita plange in web, ea plange aici!
Va meritati soarta, sunteti niste toante, dar pe langa asta distrugeti psihic niste copilasi nevinovati!
Succes la arabi!
Nu-s rasista, insa nu suport vaicarelile unor femei care au vrut bani si dupa ...ani, se victimizeaza.







Am vazut postat aici de catre cineva cum ca Tunisia s-a mai " modernizat' ca turcia ( scuzati, nu retin exact cuvintele) ce modernizat?!....voi ati fost in aceste tari in vacante?!
ia apucati-va si munciti, strangeti 400 de euro si mergeti sa vedeti ce e acolo, dincolo de luxul din hotelurile lor.
Sunt ca negrii pe plantatii, 90% traiesc intr-o saracie lucie!
visati frumoaselor........visati!
stem_29
Postat pe 2 Iulie 2010 12:55
De la: egyptia33, la data 2010-07-02 11:39:56din pacate dragelor amatoare de mistere si exotic va dau un sfat din inima si proprie experienta;nu va incumetati si nu visati ca printul vostru calare pe o camila va fi sotul ideal pentru voi!!intr-adevar daca aveti o relatie pe care o credeti serioasa si va ganditi ca s-ar finaliza cu o casnicie...aveti mare grija....arabi sunt genul de oameni care au cea mai mare rabdare din lume in a-si atinge telurile,sunt foarte priceputi in a suci mintile,a face pe superbarbatii,a fi extraordinari de tandrii,a va da impresia ca atunci cand veti fi impreuna nu veti mai avea nici o grija-ei se vor ocupa de tot si vor face ca problemele sa dispara,etc.......etc...arabii sunt foarte impulsivi in dragoste dar,dupa cum a spus o persoana de pe forum-totul tine foarte putin...dragostea cea mare si inflacarata se va sfarsi repede si problema e ca marea lor majoritate vor dori un copil...un copil cu o europeanca e ca o radacina foarte puternica pentru ei...si in plasele lor cad mai mult est europenele decat femeile vestice care sunt mai prevazatoare si mai sceptice pe cand noi-cele est europene.in mod firesc mai sunt si exceptii dar ,cred...prea putine.eu din pacate am cazut in plasa unui egiptean,un doctor inginer de profesie-spun asta ca sa vedeti ca si un om cu multa carte are acelasi sange ca ..un altul-a fost ceva foarte frumos si a durat...1an si jumatate,timp in care aaparut si un copil,l-am ajutat sa vina si in romania,unde lucreaza si are un venit extraordinar de bun,iar cand s-a vazut cu toate astea....a inceput sa guste dulcea libertate de care a fost ingradit in tara lui,punandu-ne pe noi pe...ultimele planuri si in prezent ne da impresia ca suntem o povara prea grea pentru el.in prezent a uitat complet de dragoste ,tandrete,familie,constiinta,respect-lucruri care in religia musulmana sunt sfinte si in care am crezut la inceputul relatiei noastre ca vor dainui pe vecie dar...n-a fost sa fie asa,motive pentru care am si ales un barbat musulman.greseala,greseala,greseala....asadar daca vreti sa va distrugeti viata luati-va un barbat musulman si dupa aceea n-o sa va vina sa credeti ca vi se intampla acest lucru tocmai voua!!!




Asa, deschide-le ochii blegelor care viseaza la iubirea absoluta.
stem_29
Postat pe 2 Iulie 2010 13:05
De la: kudika097859, la data 2009-12-28 13:18:19la inceput totul e minunat dar pe urma cam dupa 5 anicum s-a intamplat la mine iti dai seama ce fel de om e.uneori nu se merita sa continui relatia ,dar intervine obisnuinta, gandul: ca ce ma fac fara e!l si dispare acel curaj de a renunta si a incepe o viata noua.


Cred si eu ca-i asa, doar dupa ce ai stat doar acasa (ca ei d'aia le tin acasa pe tute, sa le aiba o viata sub control) te trezesti la 30-40 de ani, dependenta de o " obiala" care evident ca te considera sefa bucatareasa:))))) in cel mai fericit caz.
stem_29
Postat pe 2 Iulie 2010 13:10
Moamaa acilea e cu musulmani! Nu mai sunt romani ?
Barbie30
Postat pe 2 Iulie 2010 22:15
fetelor, sa nu aveti incredere in vorbele aparent mature,fconvingatoare ale barbatilor musulmani...tocmai pentru ca am trecut prin asa ceva va spun...am avut o relatie cu un arab din Alexandria,Egipt si m-a facut sa ma simt in al noualea cer,eram foarte indragostita...mi-a jurat k eu voi fi sg femeie pe kre o va iubi...am crezut in cuv lui...insa pt ei e ceva normal sa ai mai multe neveste,toti gandesc la fel si toti vor proceda la fel,chiar dak jura k nu vor dekt o sg femeie langa ei...toata lumea imi zicea s nu am incredere in juramintele lui,insa nu am i-am ascultat...pana cand intr-o zi cea mai buna prietena mi-a facut cel mai mare bine,mi-a deschis ochii!s-a dat drept altcineva si l-a supus unui mic test pe kre l-a picat cu brio...nu imi venea sa cred...e aiurea...m-as bucura dak aveti o rel cu un musulman sa cititi acest mesaj si sa va puneti un semn de intrebare...aveti grija fetelor,sunt foarte multi barbati care stiu s iubeasca o sg femeie si sunt sg k fiecare dintre voi isi va gasi jumatatea la un moment dat:) feriti-va de acest barbat...http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=772753733
kudika328629
Postat pe 4 Noiembrie 2010 19:35
Chiar va convine fetelor sa fiti a 3 a sau a 4 a nevasta?
The_Exile
Postat pe 4 Noiembrie 2010 20:10
De la: kudika328629, la data 2010-11-04 19:35:43fetelor, sa nu aveti incredere in vorbele aparent mature,fconvingatoare ale barbatilor musulmani...tocmai pentru ca am trecut prin asa ceva va spun...am avut o relatie cu un arab din Alexandria,Egipt si m-a facut sa ma simt in al noualea cer,eram foarte indragostita...mi-a jurat k eu voi fi sg femeie pe kre o va iubi...am crezut in cuv lui...insa pt ei e ceva normal sa ai mai multe neveste,toti gandesc la fel si toti vor proceda la fel,chiar dak jura k nu vor dekt o sg femeie langa ei...toata lumea imi zicea s nu am incredere in juramintele lui,insa nu am i-am ascultat...pana cand intr-o zi cea mai buna prietena mi-a facut cel mai mare bine,mi-a deschis ochii!s-a dat drept altcineva si l-a supus unui mic test pe kre l-a picat cu brio...nu imi venea sa cred...e aiurea...m-as bucura dak aveti o rel cu un musulman sa cititi acest mesaj si sa va puneti un semn de intrebare...aveti grija fetelor,sunt foarte multi barbati care stiu s iubeasca o sg femeie si sunt sg k fiecare dintre voi isi va gasi jumatatea la un moment dat:) feriti-va de acest barbat...http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=772753733
elenushtiger
Postat pe 12 Ianuarie 2011 22:37
fetelor, dragele de voi lichele sunt in toate tarile chiar si romani nostri nu sunt printi pe care noi ii visam si ii asteptam pe un cal alb. Sa fim serioase si niciodata nu vei stii care ti-e calea; pe langa faptul ca o femeie este cea care ar trebui sa puna piciorul in prag si sa termine o relatie dak nu merge nu conteaza ca e musulman sau crestin sau alta religie, nationalitate etc. Apropo ideea cu verificatul barbatului e super si la mine a mers si la arab si la roman, am vazut ce clasa de oameni sunt anumite persoane. Sunt femei care au o casnicie fericita alaturi de musulmani altele care au fost si ma scuzati extraordinar de proaste duc o viata cruda alaturi de anumiti musulmani. Dar sa fim seriosi in toata lumea sunt atatia nesimtiti si egoisti si violenti ca nu e bine sa punem eticheta ca musulmani sunt cum am zis inainte.
elenushtiger
Postat pe 12 Ianuarie 2011 22:43
Am prieten musulman, din Tunisia. Si mi-a zis ca inainte sa facem sex trebuie sa facem o hartie, nu mare lucru (nu am inteles exact ce, ca abia mi-a zis) cum ca am fi logoditi. Este adevarat? Vreau sa ma informez inainte sa ma bag in ceva. O sa-l intreb si pe el mai multe, dar totusi...stie cineva despre ce vorbesc???
kudika361122
Postat pe 31 Ianuarie 2011 23:49
De la: kudika361122, la data 2011-01-31 23:49:55Am prieten musulman, din Tunisia. Si mi-a zis ca inainte sa facem sex trebuie sa facem o hartie, nu mare lucru (nu am inteles exact ce, ca abia mi-a zis) cum ca am fi logoditi. Este adevarat? Vreau sa ma informez inainte sa ma bag in ceva. O sa-l intreb si pe el mai multe, dar totusi...stie cineva despre ce vorbesc???

E problematica aceasta chestiune avand in vedere traditiile si dogmele orientale.. Ideea e ca trebuie sa afli cat de inradacinat e el in cultura lui si apoi putem discuta mai multe. Trebuie sa stii daca credinta lui e dusa la extrem pana la fanatic sau e unul mai modern cu vederi ceva mai largi decat conationalii sai.
R0MW4LD
Postat pe 31 Ianuarie 2011 23:54
De lepadat, clar!
Spanish_Dancer
Postat pe 1 Februarie 2011 00:02
De la: Spanish_Dancer, la data 2011-02-01 00:02:22De lepadat, clar!

Ea va trebui sa cantareasca bine decizia. Desi nu influentez niciodata decizi cuiva nici chiar la munca, in acest caz trebuie sa spun ca viata alaturi de un barbat musulman e ingradita de multe aspecte. Mentalitatea lor e total diferita de a noastra a occidentalilor. Pentru detalii amanuntite n-ar strica sa aruncati o privire pe Wikipedia sa va documentati cu privire la statul femeii musulman in societate lor.
R0MW4LD
Postat pe 1 Februarie 2011 00:06
De la: R0MW4LD, la data 2011-02-01 00:06:22
De la: Spanish_Dancer, la data 2011-02-01 00:02:22De lepadat, clar!

Ea va trebui sa cantareasca bine decizia. Desi nu influentez niciodata decizi cuiva nici chiar la munca, in acest caz trebuie sa spun ca viata alaturi de un barbat musulman e ingradita de multe aspecte. Mentalitatea lor e total diferita de a noastra a occidentalilor. Pentru detalii amanuntite n-ar strica sa aruncati o privire pe Wikipedia sa va documentati cu privire la statul femeii musulman in societate lor.

Pardon *statut am vrut sa spun
R0MW4LD
Postat pe 1 Februarie 2011 00:07
nu este atat de inradacinat in cultura lui...din potriva!
totusi vrea sa nu-l manie pe Dumnezeu. Intrebarea mea este daca ati auzit de asa ceva...
kudika361122
Postat pe 1 Februarie 2011 00:40
De la: kudika361122, la data 2011-02-01 00:40:15nu este atat de inradacinat in cultura lui...din potriva!
totusi vrea sa nu-l manie pe Dumnezeu. Intrebarea mea este daca ati auzit de asa ceva...

Da cunosc cazuri personal. La mine la cabinet au venit cateva sotii si nu intotdeuna au fost cazuri fericite. Fara exceptie cele mai intalnite cazuri au fost legate de cultura lor. Relatiile conflictuale sunt cele mai des intalnite iar daca au nenorocul sa se stabileasca la soti in tara atunci sunt supuse legilor de acolo si sunt extrem de drastice. Pozitia femeii acolo e asemanatoare unui animal de companie. Conceptul de egalitate intre sexe nu exista. Daca o sa calci stramb acolo e ca si cum ti-ai semna condamnarea la moarte.
R0MW4LD
Postat pe 1 Februarie 2011 00:46
De la: R0MW4LD, la data 2011-02-01 00:46:50
De la: kudika361122, la data 2011-02-01 00:40:15nu este atat de inradacinat in cultura lui...din potriva!
totusi vrea sa nu-l manie pe Dumnezeu. Intrebarea mea este daca ati auzit de asa ceva...

Da cunosc cazuri personal. La mine la cabinet au venit cateva sotii si nu intotdeuna au fost cazuri fericite. Fara exceptie cele mai intalnite cazuri au fost legate de cultura lor. Relatiile conflictuale sunt cele mai des intalnite iar daca au nenorocul sa se stabileasca la soti in tara atunci sunt supuse legilor de acolo si sunt extrem de drastice. Pozitia femeii acolo e asemanatoare unui animal de companie. Conceptul de egalitate intre sexe nu exista. Daca o sa calci stramb acolo e ca si cum ti-ai semna condamnarea la moarte.

Intrebam altceva....nu ma intereseaza statutul femeii in orient! Ca nu o sa las sa se ajunga in situatia asta!
Intrebam daca ati auzit de asa ceva: trebuie sa facem o hartie, un fel de logodna inainte sa ma culc cu el?
Momentan nu ma gandesc sa ma casatoresc la 21 de ani...dar o relatie include si sex...Si nu as vrea sa semnez ceva despre care nu am habar!
kudika361122
Postat pe 1 Februarie 2011 01:02
De la: kudika361122, la data 2011-02-01 01:02:44
De la: R0MW4LD, la data 2011-02-01 00:46:50
De la: kudika361122, la data 2011-02-01 00:40:15nu este atat de inradacinat in cultura lui...din potriva!
totusi vrea sa nu-l manie pe Dumnezeu. Intrebarea mea este daca ati auzit de asa ceva...

Da cunosc cazuri personal. La mine la cabinet au venit cateva sotii si nu intotdeuna au fost cazuri fericite. Fara exceptie cele mai intalnite cazuri au fost legate de cultura lor. Relatiile conflictuale sunt cele mai des intalnite iar daca au nenorocul sa se stabileasca la soti in tara atunci sunt supuse legilor de acolo si sunt extrem de drastice. Pozitia femeii acolo e asemanatoare unui animal de companie. Conceptul de egalitate intre sexe nu exista. Daca o sa calci stramb acolo e ca si cum ti-ai semna condamnarea la moarte.

Intrebam altceva....nu ma intereseaza statutul femeii in orient! Ca nu o sa las sa se ajunga in situatia asta!
Intrebam daca ati auzit de asa ceva: trebuie sa facem o hartie, un fel de logodna inainte sa ma culc cu el?
Momentan nu ma gandesc sa ma casatoresc la 21 de ani...dar o relatie include si sex...Si nu as vrea sa semnez ceva despre care nu am habar!

Referitor la ''logodna'' musulmana iti pot spune ca e echivalenta cu responsabilitatile unei casatorii. Castitatea e ceva obligatoriu pt o femeie si daca nu esti nici sigura pe deasupra ca vrei sa ai un viitor cu el e de preferat sa nu te arunci. Odata ce ai semnat documentul respectiv esti legata din mai multe puncte de vedere si te obligi la niste responsabilitati care te depasesc, cel putin la varsta asta. Ei au nevoie de angajamente, de statut etc. nu de intimitate, dragoste si de relatii in modul in care percepem noi occidentalii relatiile. Decizia iti apartine! Mult succes!!!
R0MW4LD
Postat pe 1 Februarie 2011 01:13
De la: R0MW4LD, la data 2011-02-01 01:13:05
De la: kudika361122, la data 2011-02-01 01:02:44
De la: R0MW4LD, la data 2011-02-01 00:46:50
De la: kudika361122, la data 2011-02-01 00:40:15nu este atat de inradacinat in cultura lui...din potriva!
totusi vrea sa nu-l manie pe Dumnezeu. Intrebarea mea este daca ati auzit de asa ceva...

Da cunosc cazuri personal. La mine la cabinet au venit cateva sotii si nu intotdeuna au fost cazuri fericite. Fara exceptie cele mai intalnite cazuri au fost legate de cultura lor. Relatiile conflictuale sunt cele mai des intalnite iar daca au nenorocul sa se stabileasca la soti in tara atunci sunt supuse legilor de acolo si sunt extrem de drastice. Pozitia femeii acolo e asemanatoare unui animal de companie. Conceptul de egalitate intre sexe nu exista. Daca o sa calci stramb acolo e ca si cum ti-ai semna condamnarea la moarte.

Intrebam altceva....nu ma intereseaza statutul femeii in orient! Ca nu o sa las sa se ajunga in situatia asta!
Intrebam daca ati auzit de asa ceva: trebuie sa facem o hartie, un fel de logodna inainte sa ma culc cu el?
Momentan nu ma gandesc sa ma casatoresc la 21 de ani...dar o relatie include si sex...Si nu as vrea sa semnez ceva despre care nu am habar!

Referitor la ''logodna'' musulmana iti pot spune ca e echivalenta cu responsabilitatile unei casatorii. Castitatea e ceva obligatoriu pt o femeie si daca nu esti nici sigura pe deasupra ca vrei sa ai un viitor cu el e de preferat sa nu te arunci. Odata ce ai semnat documentul respectiv esti legata din mai multe puncte de vedere si te obligi la niste responsabilitati care te depasesc, cel putin la varsta asta. Ei au nevoie de angajamente, de statut etc. nu de intimitate, dragoste si de relatii in modul in care percepem noi occidentalii relatiile. Decizia iti apartine! Mult succes!!!

care sunt punctele de vedere si responsabilitatile?
kudika361122
Postat pe 1 Februarie 2011 01:18
Ce-mi place mie cand vine cate o imbrobodita (la propriu, dar si la figurat ca sa fim on topic) si spune: "pai ce, romanii sunt mai buni?" DA! Ca's europeni, ca's crestini si au alte legi. De-aia sunt de o mie de ori mai buni decat musulmanii. Ca de-ti da o palma, iti iei calabalacul, iti iei copilul, trantesti usa-n nasul lui si esti libera. Ai legea de partea ta si-l lasi si fara juma de avere, daca-i cazul
Problema nu e ca romanul e mai rau sau mai bun, problema voastra e ca, indiferent cu cine v-ati marita, tot alea sunteti VOI. Nu ei.
Si, Doamne, ce va mai meritati soarta!
rashela
Postat pe 1 Februarie 2011 09:45
Ia la madama de mai sus....." relatia implica sex"
Eu nu am inteles, acel " domn" vrea sa si-o traga doar cu hartii ssemnate? Urmeza sa-ti mai spuna din cate in cate minute ai voie sa gemi.
Doamne iarta-ma! Pai femeie buna, daca el vrea semnaturi si tu " sex".........ce dragoste e aia?
Ma doare capul!
stem_29
Postat pe 1 Februarie 2011 10:23
De la: kudika361122, la data 2011-02-01 00:40:15nu este atat de inradacinat in cultura lui...din potriva!
totusi vrea sa nu-l manie pe Dumnezeu. Intrebarea mea este daca ati auzit de asa ceva...


De ce oare persoanele care scriu "din potriva" (WTF is this?) vor sa se marite cu arabii? Pai, fara carte, n-ai parte.
O fi ca´n bancul ala cu "din contra".
rashela
Postat pe 1 Februarie 2011 10:34
De la: kudika361122, la data 2011-01-31 23:49:55Am prieten musulman, din Tunisia. Si mi-a zis ca inainte sa facem sex trebuie sa facem o hartie, nu mare lucru (nu am inteles exact ce, ca abia mi-a zis) cum ca am fi logoditi. Este adevarat? Vreau sa ma informez inainte sa ma bag in ceva. O sa-l intreb si pe el mai multe, dar totusi...stie cineva despre ce vorbesc???


adica ne fu..em doar daca avem tidula la mana,ha?
ironia
Postat pe 1 Februarie 2011 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
xxx 21 De la: kudika_6235 30 Aprilie 2012 11:02
relatie sau nu ? 13 De la: kudika_19796 31 Octombrie 2012 23:06
ajutor,vreau un sfat 14 De la: kudika_24989 6 Ianuarie 2013 15:17
.. 6 De la: sensitive 7 Februarie 2009 12:28
ce sa fac..?? 15 De la: erosita 9 Mai 2010 16:48