Setari Cookie-uri

Barbatii musulmani - de luat sau de lepadat?

Pai ce ne intrebi pe noi?
Mergi si intreaba un notar daca esti in Ro, daca nu, nu semna nimic, ai innebunit?
Auzi cica sa semnezi pt. a face sex.........te miri ce indoctrinat e.
Daca era normal, asa cum zici tu, nu tinea cont de nicio hartie.
stem_29
Postat pe 1 Februarie 2011 10:59
Chiar vrei ajutor? Si daca da, din tot ce ti s-a spus pana acum, n-ai gasit nimic care sa te ajute in vreun fel?
Spui ca-l iubesti. Cand o spuneti asa, in conditiile in care decurge relatia voastra, e ca si cum ai spune: "I will do anything for..." Ori, daca esti dispusa la ORICE, fa ce-ti cere si gata.
N-am auzit in viata mea sa semnez o hartie ca sa fac sex. Doar la notar se cere cate o declaratie pe propria raspundere, dar ca sa fac sex cu cel pe care il iubesc? Fato, iti place sau nu, te asteapta zile grele.
Si cum tu consideri ca aici esti doar criticata, se pare ca nu vei tine cont de nimic.
Alah fie cu tine!
Nu sunt deloc ironica. Sunt inmarmurita, socata, scarbita, plictisita si ce mai vrei tu de astfel de povesti, de astfel de orbire, de astfel de iubire unilaterala.
Orice ti s-ar intampla, iti meriti soarta.
rashela
Postat pe 1 Februarie 2011 11:18
De la: rashela, la data 2011-02-01 11:18:53Chiar vrei ajutor? Si daca da, din tot ce ti s-a spus pana acum, n-ai gasit nimic care sa te ajute in vreun fel?
Spui ca-l iubesti. Cand o spuneti asa, in conditiile in care decurge relatia voastra, e ca si cum ai spune: "I will do anything for..." Ori, daca esti dispusa la ORICE, fa ce-ti cere si gata.
N-am auzit in viata mea sa semnez o hartie ca sa fac sex. Doar la notar se cere cate o declaratie pe propria raspundere, dar ca sa fac sex cu cel pe care il iubesc? Fato, iti place sau nu, te asteapta zile grele.
Si cum tu consideri ca aici esti doar criticata, se pare ca nu vei tine cont de nimic.
Alah fie cu tine!
Nu sunt deloc ironica. Sunt inmarmurita, socata, scarbita, plictisita si ce mai vrei tu de astfel de povesti, de astfel de orbire, de astfel de iubire unilaterala.
Orice ti s-ar intampla, iti meriti soarta.

O sa tin cont ca doar de asta am si intrebat. Va multumesc pentru timpul acordat!
kudika361122
Postat pe 1 Februarie 2011 11:28
la musulmani exista 2 tipuri de contracte(din kte stiu):contractul de casatorie si inca un contract "de inchiriere"...in cazul tau el probabil vrea a 2 varianta ...ii vorba despre un contract in care se specifica clar data de inceput si data de sfarsit(min 2 ore-din kte stiu nu exista o limita de ani dar trebuie specificat f clar data la care contractul se sfarseste),de asemenea vor fii specificate obligatiile tale(sa gt culci cu el de cate ori vrea :))))) si ale lui....nsuh exact cum se numeste si care sunt conditiledar stiu sigur k exista acest tip de contract si ca datele trebuie specificate f clar(mai bine ai da un search p google sa afli mai multe tot ce ti-am scris am auzit sau am citi pe net deci nu pot sa iti garantez ca ii adevarul).Parerea mea este ca mai bn itivezi de treaba ta si nu semnezi nimic si nu mai continui nici un fel de relatie cu el pentru ca ai toate sansele sa sfarsesti ...oricum ai grija si orice faci nu t duce la el si nu semna nici un fel de contract. P.s:daca faci cel deal 2 contract si ramai insarcinat coppii raman lui
kudika360590
Postat pe 1 Februarie 2011 12:19
De la: kudika360590, la data 2011-02-01 12:19:05la musulmani exista 2 tipuri de contracte(din kte stiu):contractul de casatorie si inca un contract "de inchiriere"...in cazul tau el probabil vrea a 2 varianta ...ii vorba despre un contract in care se specifica clar data de inceput si data de sfarsit(min 2 ore-din kte stiu nu exista o limita de ani dar trebuie specificat f clar data la care contractul se sfarseste),de asemenea vor fii specificate obligatiile tale(sa gt culci cu el de cate ori vrea :))))) si ale lui....nsuh exact cum se numeste si care sunt conditiledar stiu sigur k exista acest tip de contract si ca datele trebuie specificate f clar(mai bine ai da un search p google sa afli mai multe tot ce ti-am scris am auzit sau am citi pe net deci nu pot sa iti garantez ca ii adevarul).Parerea mea este ca mai bn itivezi de treaba ta si nu semnezi nimic si nu mai continui nici un fel de relatie cu el pentru ca ai toate sansele sa sfarsesti ...oricum ai grija si orice faci nu t duce la el si nu semna nici un fel de contract. P.s:daca faci cel deal 2 contract si ramai insarcinat coppii raman lui


astia fac contract si pe fu tut!
vitamina_c
Postat pe 1 Februarie 2011 12:21
Inca o data se dovesdeste ca una spun ei, alta spunem noi si altceva se intampla cu adevarat pe terioriul lor.
Aici e plin de arabi, cam de peste tot, dar cu precadere's marocanii. Niciunul dintre ei nu pune baza pe virginitate, dimpotriva s-ar insura cu tine si maine. Si n-au gandire occidentala, dimpotriva, isi respecta cu sfintenie obiceiurile. Doar ca putin le pasa ca te-ai "tavalit" deja.
Tot asa am stat de vorba cu un Sirian si l-am intrebat daca pune pret pe virginitate (el fiind virgin la 25+) si mi-a spus ca nu, dar sa nu fi fost o coorva (ce-o insemna asta, habar n-am, ca doar nu se lauda niciuna cu numarul de paturi prin care a trecut). Ok, ce altceva mai vrei? l-am intrebat. Sa creada in Dumnezeu "sa-mi pot creste copiii cu credinta" FALS!! De vreme ce noi suntem crestini, ar trebui sa fie suficient. Dar ei cer totusi convertirea. Asadar, raspunsul corect era "sa creada in Alah".
Si tot asa.
Chiar e atat de greu sa priceapa mimozele ca o asemenea diferenta e cultura face o relatie IMPOSIBILA?
Cum poti sa afirmi ca iubesti de nu mai poti un om cu care nu ai nimic in comun?
rashela
Postat pe 1 Februarie 2011 12:30
De la: rashela, la data 2011-02-01 12:30:22Inca o data se dovesdeste ca una spun ei, alta spunem noi si altceva se intampla cu adevarat pe terioriul lor.
Aici e plin de arabi, cam de peste tot, dar cu precadere's marocanii. Niciunul dintre ei nu pune baza pe virginitate, dimpotriva s-ar insura cu tine si maine. Si n-au gandire occidentala, dimpotriva, isi respecta cu sfintenie obiceiurile. Doar ca putin le pasa ca te-ai "tavalit" deja.
Tot asa am stat de vorba cu un Sirian si l-am intrebat daca pune pret pe virginitate (el fiind virgin la 25+) si mi-a spus ca nu, dar sa nu fi fost o coorva (ce-o insemna asta, habar n-am, ca doar nu se lauda niciuna cu numarul de paturi prin care a trecut). Ok, ce altceva mai vrei? l-am intrebat. Sa creada in Dumnezeu "sa-mi pot creste copiii cu credinta" FALS!! De vreme ce noi suntem crestini, ar trebui sa fie suficient. Dar ei cer totusi convertirea. Asadar, raspunsul corect era "sa creada in Alah".
Si tot asa.
Chiar e atat de greu sa priceapa mimozele ca o asemenea diferenta e cultura face o relatie IMPOSIBILA?
Cum poti sa afirmi ca iubesti de nu mai poti un om cu care nu ai nimic in comun?


rashela, de ce iti bati capul degeaba????
fata nu vrea sa priceapa si gata, e in saptamana aia oarba si nu crede absolut nimic din ce ii spun cei din jur,

on topic, dragut-o daca nu sti ce vrei sa semnezi de ce nu citesti cu atentie??? de ce nu ceri explicatii supllimentare unui notar sau unui jurist?????
sunt si site-uri specializate pentru asa ceva unul ar fii :"dreptonline.ro".
pui o intrebare stupida pe un forum public si apoi te astepti sa fii luata in serios, zau asa....
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Februarie 2011 12:51
Nikah mut‘ahMain article: Nikah mut‘ah
Nikah mut‘ah (Arabic: نكاح متعة,, temporary marriage[9]), often referred as fixed-time marriage. Many of these marriages have a time limit, and is the second form of marriage, and is referred to in Al-Qur'an in Surah An-Nisa ayat 24, 4:24("اسْتَمْتَعْتُمْ"). There is controversy on the Islamic legality of this type of marriage, since Sunnis believe it was abrogated by Muhammad, while Shi'ia hold to Al-Qur'an and the ruling of Imam Ali (a.s.) that it is lawful in which he said "The first to ban Mut'ah was Omar[10]" and "Were it not for Omar banning Mut'ah only the sickest people would commit fornication.[11]" Nikah mut‘ah has a preset time period to the marriage which is stated during the initiation of the contract. Traditionally the couple do not inherit from each other. The man usually is not responsible for the economic welfare of the woman and she usually may leave her home at her own discretion. For these reasons Sunnis frequently compare this type of marriage to adultery or prostitution. Nikah mut‘ah also does not count toward a maximum of wives (four according to the Qur'an). However, similar to normal marriages that are common among Sunnis and Shi'ias, the woman still is given her mahr,and the woman must still observe the iddah, a period of four months at the end of the marriage where she is not permitted to marry in the case she may have become pregnant before the divorce took place. This maintains the proper lineage of children.
...http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_marital_jurisprudence#Nikah_mut.E2.80.98ah
kudika360590
Postat pe 1 Februarie 2011 13:12
De la: kudika360590, la data 2011-02-01 13:12:17Nikah mut‘ahMain article: Nikah mut‘ah
Nikah mut‘ah (Arabic: نكاح متعة,, temporary marriage[9]), often referred as fixed-time marriage. Many of these marriages have a time limit, and is the second form of marriage, and is referred to in Al-Qur'an in Surah An-Nisa ayat 24, 4:24("اسْتَمْتَعْتُمْ"). There is controversy on the Islamic legality of this type of marriage, since Sunnis believe it was abrogated by Muhammad, while Shi'ia hold to Al-Qur'an and the ruling of Imam Ali (a.s.) that it is lawful in which he said "The first to ban Mut'ah was Omar[10]" and "Were it not for Omar banning Mut'ah only the sickest people would commit fornication.[11]" Nikah mut‘ah has a preset time period to the marriage which is stated during the initiation of the contract. Traditionally the couple do not inherit from each other. The man usually is not responsible for the economic welfare of the woman and she usually may leave her home at her own discretion. For these reasons Sunnis frequently compare this type of marriage to adultery or prostitution. Nikah mut‘ah also does not count toward a maximum of wives (four according to the Qur'an). However, similar to normal marriages that are common among Sunnis and Shi'ias, the woman still is given her mahr,and the woman must still observe the iddah, a period of four months at the end of the marriage where she is not permitted to marry in the case she may have become pregnant before the divorce took place. This maintains the proper lineage of children.
...http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_marital_jurisprudence#Nikah_mut.E2.80.98ah



nu maibine traduceai cu cuvintele tale????

dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Februarie 2011 13:13
Nu stiu, cred ca de mila, de teama pentru ele, tot repet si repet ca nu e bine. Pentru ca am copil, maine poimaine de varsta lor si vreau sa creasca sanatos la minte. Si cred ca cel mai mult pentru faptul ca fetele astea nu au langa ele o mama careia sa-i pese cu adevarat de ceea ce se intampla cu ele.
Mi se pare ingrozitor de trist cand le vad cum intreaba lucruri elementare pe un forum. Si cum isi inchipuie ca un sfat, care nu le e pe plac, vine din invidie, din rautate. Mi se pare teribil ca pentru un inel de aur sa-ti distrugi viata, sa devii batrana inainte de vreme, sa nu te bucuri de nimic din tot ce e in jurul tau, sa nu-ti vezi copiii crescand. Pentru un barbat, indiferent ce natie o fi el? Of, Doamne!

In fine, nu voi reveni asupra subiectului. Sa faca fiecare ce-o vrea de acum incolo.
rashela
Postat pe 1 Februarie 2011 13:16
am zis si mai inainte cu cuvintele mele dar am vrut sai arat la fata k nus inventii dealea mele....
kudika360590
Postat pe 1 Februarie 2011 13:17
De la: rashela, la data 2011-02-01 13:16:54Nu stiu, cred ca de mila, de teama pentru ele, tot repet si repet ca nu e bine. Pentru ca am copil, maine poimaine de varsta lor si vreau sa creasca sanatos la minte. Si cred ca cel mai mult pentru faptul ca fetele astea nu au langa ele o mama careia sa-i pese cu adevarat de ceea ce se intampla cu ele.
Mi se pare ingrozitor de trist cand le vad cum intreaba lucruri elementare pe un forum. Si cum isi inchipuie ca un sfat, care nu le e pe plac, vine din invidie, din rautate. Mi se pare teribil ca pentru un inel de aur sa-ti distrugi viata, sa devii batrana inainte de vreme, sa nu te bucuri de nimic din tot ce e in jurul tau, sa nu-ti vezi copiii crescand. Pentru un barbat, indiferent ce natie o fi el? Of, Doamne!

In fine, nu voi reveni asupra subiectului. Sa faca fiecare ce-o vrea de acum incolo.


cu cat pui mai mult la inima cu atat mai mult rau iti faci, eu una am invatat pe pielea mea ce inseamna sa dai sfaturi doar celor care sunt pregatiti sa le asculte.
nu te supara degeaba, sunt fete rebele , sau pur si simplu destul de prostute care cred ca pana si musca se mananca deoarece zboara.
nici una din experientele prin care au trecut alte femei nu va fii de folos unei alteia determinata sa se insele singura ca il iubeste pe respectivul (indiferent de religie si natie) .
e trist dar din pacate adevarat ..... aminteste-ti doar prin cate conflicte ai trecut poate si tu cu parintii in adolescenta , cel mai important e insa reactia parintilor la astfel de conflicte si modul de rezolvare .
un copil obisnuit sa dea din picior sa aiba tot ce vrea, va fii unul care nu va cunoaste in vecii vecilor adevarata valoare a lucrurilor, va crede ca totul i se cuvine....etc, un copil educat sa isi obtina singur ceea ce are nevoie sau ceea ce isi doreste (fie sub forma de recompense, cand nu are surse de venit, fie prin forte proprii cand deja e pe picioarele lui) va fii un om destul de echilibrat cat sa stie singur cum sa judece astfel de lucruri.
nu cred ca respectiva fata are maturitatea necesara sa ia vreo decizie si nici macar nu cred ca poate intelege pericolul prin care trece, dar cum ai spus si tu.... fiecare face ce vrea cu propria viata.
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Februarie 2011 13:38
De la: kudika360590, la data 2011-02-01 13:17:23am zis si mai inainte cu cuvintele mele dar am vrut sai arat la fata k nus inventii dealea mele....

nu-i bai oricum nu va intelege o iota, in plus, parerea mea ar fii ca trebuie sa inteleaga in mod logic ce anume vrea individul ala sa semneze, explicatii pe care de altfel i le poate da doar un jurist sau un notar .
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Februarie 2011 13:39
Nu stiu ce zic stirile in Romania, dar in Tunisia e rau de tot - au aia o foame in gat de numa! In plus, de cateva saptamani incoace s-au si revoltat, l-au "scos" pe presedinte, si acu' e un haos acolo de nu stiu nici ei pe ce lume traiesc. Cam ca in Romania de Revolutie, doar ca Tunisia e cam de 100 de ori mai saraca decat Romania...

Va dati seama ca tunisienii fetii asteia (adica africani, da? Ca Tunisia nu-i in Asia, ci fix in Africa) au o foame in glanda de nu stiu unde sa doarma la noapte...

Felicitari, fatuco!
Mai rau nu gaseai nici daca ii gogaleai la "cea mai paguboasa relatie"
Dor_a
Postat pe 1 Februarie 2011 13:50
De la: Dor_a, la data 2011-02-01 13:50:19Nu stiu ce zic stirile in Romania, dar in Tunisia e rau de tot - au aia o foame in gat de numa! In plus, de cateva saptamani incoace s-au si revoltat, l-au "scos" pe presedinte, si acu' e un haos acolo de nu stiu nici ei pe ce lume traiesc. Cam ca in Romania de Revolutie, doar ca Tunisia e cam de 100 de ori mai saraca decat Romania...

Va dati seama ca tunisienii fetii asteia (adica africani, da? Ca Tunisia nu-i in Asia, ci fix in Africa) au o foame in glanda de nu stiu unde sa doarma la noapte...

Felicitari, fatuco!
Mai rau nu gaseai nici daca ii gogaleai la "cea mai paguboasa relatie"

Mda...Un forum deosebit...S-a plecat de la intrebarea: "A trecut cineva prin ce trec eu?" si s-a ajuns la cati bani are prietenul meu.
Stiu ca sunt naiva, proasta, neinformata, imatura si ce ati mai zis. Nu asta vroiam sa aud, asta stiam deja! Oricum am avut si ce invata din unele raspunsuri, nu au fost doar rautati si va multumesc inca o data!
kudika361122
Postat pe 1 Februarie 2011 14:55
De la: kudika361122, la data 2011-02-01 14:55:11
De la: Dor_a, la data 2011-02-01 13:50:19Nu stiu ce zic stirile in Romania, dar in Tunisia e rau de tot - au aia o foame in gat de numa! In plus, de cateva saptamani incoace s-au si revoltat, l-au "scos" pe presedinte, si acu' e un haos acolo de nu stiu nici ei pe ce lume traiesc. Cam ca in Romania de Revolutie, doar ca Tunisia e cam de 100 de ori mai saraca decat Romania...

Va dati seama ca tunisienii fetii asteia (adica africani, da? Ca Tunisia nu-i in Asia, ci fix in Africa) au o foame in glanda de nu stiu unde sa doarma la noapte...

Felicitari, fatuco!
Mai rau nu gaseai nici daca ii gogaleai la "cea mai paguboasa relatie"

Mda...Un forum deosebit...S-a plecat de la intrebarea: "A trecut cineva prin ce trec eu?" si s-a ajuns la cati bani are prietenul meu.
Stiu ca sunt naiva, proasta, neinformata, imatura si ce ati mai zis. Nu asta vroiam sa aud, asta stiam deja! Oricum am avut si ce invata din unele raspunsuri, nu au fost doar rautati si va multumesc inca o data!


nu te bosumfla co un copil fara acadea, ia aminte la ce anume semnezi, daca nu intelegi ce semnezi cauta ajutor specializat, oricat de mult ai iubi un om , nu poti sa te arunci cu capul inainte intr-o porcarie ca asta. hartia pe care o vei avea de semnat nu contine neaparat capcane sau alte minuni dar trebuie sa fii constienta de ce hartii semnezi. ai maturitatea de a decide pentru ce vrei sa faci indiferent despre ce este vorba.
cum ti-am spus de atatea ori, ai la dispozitie multe site-uri specializate de avocatura si jurisprudenta
ai la dispozitie multe cabinete de notari sau de juristi care te pot lamuri.
pana la urma faci oricum vrei, inca parerea mea sincera este ca nu ar trebui sa semnezi absolut nimic pt a fii cu un barbat, mai ales ca relatia nu implica absolut nimic iesit din comun din punctul de vedere al unor oameni maturi si vaccinati.
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Februarie 2011 14:59
De la: dandanaua_reloaded, la data 2011-02-01 14:59:52
De la: kudika361122, la data 2011-02-01 14:55:11
De la: Dor_a, la data 2011-02-01 13:50:19Nu stiu ce zic stirile in Romania, dar in Tunisia e rau de tot - au aia o foame in gat de numa! In plus, de cateva saptamani incoace s-au si revoltat, l-au "scos" pe presedinte, si acu' e un haos acolo de nu stiu nici ei pe ce lume traiesc. Cam ca in Romania de Revolutie, doar ca Tunisia e cam de 100 de ori mai saraca decat Romania...

Va dati seama ca tunisienii fetii asteia (adica africani, da? Ca Tunisia nu-i in Asia, ci fix in Africa) au o foame in glanda de nu stiu unde sa doarma la noapte...

Felicitari, fatuco!
Mai rau nu gaseai nici daca ii gogaleai la "cea mai paguboasa relatie"

Mda...Un forum deosebit...S-a plecat de la intrebarea: "A trecut cineva prin ce trec eu?" si s-a ajuns la cati bani are prietenul meu.
Stiu ca sunt naiva, proasta, neinformata, imatura si ce ati mai zis. Nu asta vroiam sa aud, asta stiam deja! Oricum am avut si ce invata din unele raspunsuri, nu au fost doar rautati si va multumesc inca o data!


nu te bosumfla co un copil fara acadea, ia aminte la ce anume semnezi, daca nu intelegi ce semnezi cauta ajutor specializat, oricat de mult ai iubi un om , nu poti sa te arunci cu capul inainte intr-o porcarie ca asta. hartia pe care o vei avea de semnat nu contine neaparat capcane sau alte minuni dar trebuie sa fii constienta de ce hartii semnezi. ai maturitatea de a decide pentru ce vrei sa faci indiferent despre ce este vorba.
cum ti-am spus de atatea ori, ai la dispozitie multe site-uri specializate de avocatura si jurisprudenta
ai la dispozitie multe cabinete de notari sau de juristi care te pot lamuri.
pana la urma faci oricum vrei, inca parerea mea sincera este ca nu ar trebui sa semnezi absolut nimic pt a fii cu un barbat, mai ales ca relatia nu implica absolut nimic iesit din comun din punctul de vedere al unor oameni maturi si vaccinati.

da, ai dreptate, n-o sa semnez hartii fara sa stiu despre ce e vorba!
kudika361122
Postat pe 1 Februarie 2011 15:11
De la: kudika361122, la data 2011-02-01 14:55:11
Stiu ca sunt naiva, proasta, neinformata, imatura si ce ati mai zis. Nu asta vroiam sa aud, asta stiam deja! Oricum am avut si ce invata din unele raspunsuri, nu au fost doar rautati si va multumesc inca o data!


Draguto, la concluzia aia ai ajuns TU (si ma intreb de ce, oare?? )
Eu voiam sa spun ca aia sunt atat de amarati ca eu in locul tau as sta sa ma intreb: ma vrea pe mine sau o "iesire" din haznaua in care s-a nascut (si iarasi - nu ca l-as blama pe el, dar asta e realitatea )

Daca pe deasupra imi mai pune si tzolu'n cap (desi tunisienii sunt mai relaxati cand vine vorba de acoperit femei - francezii i-au instruit bine cat au stat pe acolo, dar religia lor tot aia e - "omoara" asta, "omoara" aia... Sa mor daca profetu' lu' Peste nu era sadic - cica "omoara" apare de peste 500 de ori in cartea lor "sfanta" ), ar fi exact "na-ti-o franta, ca ti-am dres-o"...
Dor_a
Postat pe 1 Februarie 2011 15:15
De la: monique2010, la data 2009-12-18 21:11:00Buna seara. Eu iti spun din viata reala ca merita sa incerci sa ai o relatie chiar daca tipul este din Tunisia . Este o mare diferenta intre tarile arabe. Tunisia este o tara care nu se compara cu alte tari arabe, unde femeia nu are anumite drepturi.
Eu sunt casatorita din 2007 cu un tunisian, nunta a avut loc in Tunisia si nu mi-am schimbat religia.
Pot sa spun ca nu regret pasul pe care l-am facut desi toata familia si toti prietenii nu au fost de acord cu decizia mea. Acuma insa pot sa spun ca mama il iubeste mai mult pe sotul meu decat pe mine si sotul meu la randul lui este iubit de de toti prietenii mei si de toata familia. Nimeni nu se astepta sa fie un om atat de sufletist si de iubitor.
Mult noroc si fericire



deci tu ai avut noroc. si ea merita sa incerce pentru ca tu ai avut noroc. mi se pare mie sau specia Hommus Naivus e pe cale de raspandire
Histria
Postat pe 1 Februarie 2011 15:43
De la: rashela, la data 2011-02-01 10:34:30
De la: kudika361122, la data 2011-02-01 00:40:15nu este atat de inradacinat in cultura lui...din potriva!
totusi vrea sa nu-l manie pe Dumnezeu. Intrebarea mea este daca ati auzit de asa ceva...


De ce oare persoanele care scriu "din potriva" (WTF is this?) vor sa se marite cu arabii? Pai, fara carte, n-ai parte.
O fi ca´n bancul ala cu "din contra".


Hahaha, nu'sh cum Doamne-iarta-ma am dat de postul asta iar... Rashela, durere (nu stiu bancul, spune-l cand ai timp), am murit de ras... Sau... din potriva
Dor_a
Postat pe 10 Februarie 2011 14:51
Ti-l zic, desi l-am auzit o singura daca cand aveam vreo pana in 14 ani, zis de o prietena de-a mamei. Nu l-am inteles muuuulti ani. Nu sunt grozava la spus bancuri, asa ca...

Un politist isi facea rondul de noapte. La un moment dat, in fata lui, cade de sus un barbat dezbracat si se zdrobeste de asfalt. Se uita polititstul in sus si vede lumina la o fereastra. Se duce intr-acolo si suna la usa. Ii deschide o tipa super, dezbracata.
- Nu va suparati, de aici a cazut domnul?
- Da.
- Cum s-a intamplat?
- Din contra.
rashela
Postat pe 10 Februarie 2011 15:57
pai nu stiu acum ma intilnesc si eu cu un turc eu am 15 si el 22 la vara ne casatorim
nika1995m
Postat pe 13 Februarie 2011 16:10
esti 'tare' fetito,pt ca asta esti o fetita ce vrea sa se joace de-a mami si de-a tati ,dar habar nu are ce inseamna o casatoarie,dar ea se casatoareste ,omg sigur o sa vina sfarsitul lumii
Al3xutzaa
Postat pe 13 Februarie 2011 16:15
cat de fericita e veata alturi de barbati arabi
ana_victoria
Postat pe 13 Februarie 2011 16:48
Buna fetelor,
Treaba asta cu arabii e cam la fel cum e si cu romanii.
Depinde de noroc. Pentru ca poti gasi si romani are sunt mai rai decat 10 arabi la un loc.
Si sa fim serioase - romanii nu au amante - a doua sotie in arabia ( cunosc cazuri cand amanta si nevasta se cunosc si mai tre sa si munceasca impreuna la business-urile sotului), romanii nu isi bat femeile??? Nu astia le omoara. Oare pe la satele la cca 30 km vezi pe strada femei la terasa satului??? nu alea stau la cratita( ca si mine de altfel in trecut ca doar sunt romanca cu drepturi, maritata cu un roman - da am un job unde ma simt respectata si veneam la sotul meu drag si bun sa aiba el grija si ma faca sa ma simt ultimul om din Univers) noroc ca a durat decat 1 an(schimbarea a avut loc dupa 3,5 ani cat ne-am inteles).
Si da am intalnit un tunisian, neeuropenizat, castiga exact cat castig si eu in Romania ( si nu judecati acum ca as lua salariu minim, iau ceva dublu de mediu - nu e foarte putin), am discutat despre religia si cred ca ne putem respecta religiile, iar referitor la voalul ala care il poarta femeile asta e o alta discutie - in Coran nu scrie nicaieri de obligatia purtarii voalului - asa se oisnuiesc fermeile de mici iar tunisiencele au parul praf ( nu arata deloc dragut)si sa stai in fiecare zi la 40 celsius e chiar de evitat purtarea capului neacoperit oare noi nu ne acoperim cu sepci ci alte chestii???
Insa nu am semnat nimic pentru a face sex (si ne-a intalnit de cateva ori), nu vom locui in Romania dupa casatorie ( pentru ca nu toti isi doresc cetatenia - nici macar eu care consider ca sari din lac in put - de parca Romania e vreo Anglia, Franta ceva , haha),iar in Tunisia barbatii nu au dreptul decat la 1 sotie legitima restul le trecem la amante daca se ajunge acolo, i-am intalnit familia cu care de altfel am discutat despre economia Romania (surprinzator ei au o economie mult mai stabila - puteti citi rapoartele dupa internet), parintii nu au nici o problema cu mine si crestinismul meu, ba chiar ma iubesc ma simt de parca i-as cunoaste de 100 ani nu de doar 1 an.
Si ca-s saraci - asta ma amuza cel mai tare, oare noi romanii suntem bogati??? avem 3 milioane de oameni plecati sa slugaresca in Spania si Italia, si sustinem ca tunisienii sunt saraci si ca-s din lumea a treia??? - insa nu am auzit sa moara de foame si nici nu prea am vazut cersetori si am batut tara in lung si in lat. Da ei nu au avut noroc sa se revolte in 89 ca noi ci in 2011. Si ce am realizat din 1989 pana in 2011??? Avem de toate, gasim orice ne dorim insa oare avem bani suficienti??? Plecam in co 1 data pe an si ne ajunge? Iesim la terasa in weekend si ne credem lumea a doua?? Eu cred ca intai trebuie sa ne schimbam atitudinea si sa devenim buni unii cu alti pentru a putea vedea si rahatul din gradina noastra nu doar din gradina altora.Poate ca ei sunt lumea a treia pt ca au fost sub dictatura ca si noi pana in 1989, insa poti gasi marci renumite pe acolo.
Asa ca eu nu spun ca ei sunt mai buni sau mai rai decat ai nostrii - depinde de noroc, de maturitatea fiecaruia si de ceea ce vrea de la viata si de asemenea celor ce nu au trecut nici macar 1 data pe acolo le spus sa se informeze inainte sa vorbeasca.
Insa da iubesc un barbat - tunisian asta este altceva, in primul rand e barbat, si doar am avut de-a face si cu romani.
Toate cele bune
madii113
Postat pe 25 Aprilie 2011 13:31
Imi place cum gandesti, cred ca cel mai important lucru in viata este sa stii sa o traiesti.Trebuie sa privim mai adanc in sufletul nostru si sa lasam conceptiile si parerile altora,deoarece nimeni nu traieste viata in locul nostru.Daca sunt femei care sufera din cauza unuia,asta nu inseamna ca toate vor suferii,si reciproca daca sunt femei fericite, asta nu inseamna ca toate vor fii.Deci ,traieste viata ta, nu pe a altuia.Traieste clipa, cunoaste iubirea,infrupta-te din ea................Viata ta este doar a ta.Daca intr-adevar exista iubire intre voi, asta trebuie sa o simti.Daca dragostea voastra este curata, nu o intina cu comentariile rautacioase ale unora(poate persoanele rautacioase au intentii bune), actioneaza asa cum simti.
kudika425713
Postat pe 25 August 2011 21:14
asta asa este ,,,,,o spun ,pentru ca si eu am o relatie cu barbat arab,,,,,chiar sunt fantastici,,,nu ai cum sa te plictisesti,,,,si vreau sa mai precizez ca diferenta de religie se face simtita,,dar ca femeie,,,poti sa il imbrobodesti tu,cum se spune ,,,si se poate trece cu bine peste acest aspect,,,stim cu totii ca ceea ce ne este interzis ,,ne atrage,,,,,eu romanca ,,el arab,,,vb spniola in casa ,,,si cu Ramadamul de care toata lumea vorbeste ,,,nu este asa de grav,,,cand suntem ziua impreuna ,,,tin si eu cu el,,o fac din respect,iar intr-o zi mi-am pus panuelul in cap pe strada,pentru ca stiam ca isi doreste sa ma vada macar o data asa,,,dar asta nu inseamna ca m-a imbrobodit,,,,trebuie sa stim sa lasam de la noi ,,,,sa facem compromisuri in viata,,,,sunt dispusa sa merg cu el la Moschee,,,eu ma voi ruga in credinta mea si in limba mea,,,,,el in credinta si in limba lui,,,,eu seara cand merg la culcare ma rog si fac semnul crucii in fata lui,,,,,asta sunt ,,,asa m-a cunoscut,,,asa ma vrea,,,,eu nu as schimba nimic la el,,,este omul pe care il iubesc,,indiferent de ce spun familiile noastre,,,,,cee ce ma doare este ca nu voi putea sa ma casatoresc cu el religios dar numai Dumnezeu stie ce va fi....
kudika050297
Postat pe 26 August 2011 20:21
Am citit absolut toate mesajele si sunt si mai confuza decat la inceput :)
Am si eu o relatie virtuala deocamdata cu un egiptean mai tanar cu 15 ani decat mine. Eu am 40 dar m-am conservat bine, nimeni nu-mi da mai mult de 30 ;) Intrebarea e cum ramane cu cei 5 ani ramasi si diferenta de cultura? Da, m-am gandit si eu ca vrea doar sa "evadeze " de acolo, dar l-am supus la nenumarate teste. I-am spus ca nu sunt bogata, ca nu imi voi schimba religia niciodata, ca nu mai sunt virgina (cam greu la varsta asta), ca am mai fost casatorita, etc. In plus mi-am lasat nervii sa iasa la suprafata o data cand mi s-a parut ca e cam misterios. Raspunsul dupa disputa a fost ca mi-a dat parola contului sau de pe FB, culmea nu era nici un mister, asa e el , mai retras si foarte serios pt. varsta lui.... Are niste maniere impecabile, dar mi-a dat de inteles ca femeia trebuie sa se supuna dorintelor sotului. Vai, ce ma fac?! Eu o feminista convinsa, nu accept prea multe nici de la barbatii de aici, ador rockul, imi place sa simt vantul, soarele , ploaia - nu ma vad deloc cu o carpa pe cap.Nu sunt sigura ca scorpia din mine se va lasa imblanzita. Of, si mai e si virgin!!!! ce ma fac cu el?!
Deocamdata "relatia " e minunata, a dat un sens vietii mele. Telepatia functioneaza impecabil, printre altele, s-a intamplat sa ne trimitem sms in ceiasi secunda! Ne facem planuri sa ne vedem in decembrie in Egipt. Arde de nerabdare sa ne intalnim, sa ma prezinte familiei (deocamdata i-am cunoscut mama si fratele pe messenger). Eu nu stiu exact de ce imi arde, dar stiu clar ca nu ma vad devenind un animal de companie sau o sefa de bucatarie! Ma puteti bombarda si pe mine cu niste sfaturi, pls? :))
kudika120805
Postat pe 15 Septembrie 2011 15:10
Continua sa fii tu insati, iubeste viata fii cu el si dak el te-a acceptat pana acum asa cum esti si in viata reala va continua sa te accepte asa atunci sunteti unul pentru celalat. Cel mai bine este sa vezi cum este el in viata de zi cu zi cum se comporta cu tine in realitate si dak merita sa continui alaturi de el. Iubitul meu e tunisian si asa cum ai zis tu ne intelegem din priviri, noi sunetm mai tinerei adik eu am 25 de ani si el 22 dar e matur, sensibil si asa cum i-ai spus tu iubitului tau ca nu ai bani la fel si eu. Noi ne-am respectat si am vorbit enorm de mult in 2 ani pe net cam 6 ore pe zi. Asa ca mergi inainte si dak va intelegeti atunci puteti sa aveti o relatie minunata chiar si in tara ta, poate vine el aici.
elenushtiger
Postat pe 15 Septembrie 2011 17:56
Multumesc pentru raspuns :) Da, se vede cu ochiul liber ca ei sunt altfel. Egipteanul meu l ar vrea sa-si faca masterul aici, a trimis si un cv sa-i caut de lucru.... Nu am crezut ca mai pot fi vreodata orbita de sentimente.
Cum se poarta cu tine? Are pretentia sa-i fii supusa? Este autoritar?
kudika120805
Postat pe 16 Septembrie 2011 01:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragoste 3 De la: mimi_ca29 6 Iunie 2011 10:28
Realitatile vietii 8 De la: dragon_fly88 18 Iulie 2010 18:03
probleme in dragoste 28 De la: kudika511032 22 Februarie 2012 19:50
ce parere aveti? 43 De la: cris007 7 Aprilie 2009 12:08
incompatibilitate sexuala sau gay? 11 De la: lacrimioarabota 20 Iunie 2009 11:58