Setari Cookie-uri

Concurs: Dragostea. Citate

Poti castiga o carte de neuitat, care reuneste citate ce surprind esenta scrierilor lui Paulo Coelho, cu ilustratii superbe semnate de Catalina Estrada daca participi la concursul nostru! Tot ceea ce trebuie sa faci este [b]sa ne spui in acest topic de forum care este citatul tau preferat referitor la iubire.[/b]

Iata cateva dintre citatele noastre preferate, desprinse din opera lui Paulo Coelho:

"Forta Iubirii - atunci cand iubim, vrem totdeauna sa fim mai buni decat suntem." (Alchimistul)

"Dragostea e cea mai importanta si mai vulnerabila traire a oamenilor." (Brida)

"Iubirea renaste prin daruire deplina." (Invingatorul este intotdeauna singur)

"Esti om si, ca toti oamenii, si tu poti iubi. Cum inveti? Nu se invata: se crede. Se crede si se iubeste." (Vrajitoarea din Portobello)

Premiile constau in 3 seturi formate din cate doua carti semnate de Paulo Coelho (dintre care una este Dragostea. Citate)

Concursul se desfasoara in perioada 01.02.2010 – 15.02.2010
Vor fi luate in considerare numai raspunsurile postate in acest topic de forum.
Nota: Nu conteaza de cate ori se posteaza, noi NUMARAM UN SINGUR RASPUNS/UTILIZATOR!
concursKudika
Postat pe 1 Februarie 2010 14:50
"Sa iubesti nu e nimic.
Sa fii iubit e ceva.
Sa iubesti si sa fii iubit e totul." - T. Tolis
vali27
Postat pe 1 Februarie 2010 14:55
Coelho e preferatul meu...iata un citat al acestuia din „11 minute„

Soldatul merge la rãzboi ca sã-ºi ucidã duºmanul? Nu: merge ca sã moarã pentru þara lui. Femeii îi place oare sã-i arate soþului cât este de mulþumitã? Nu: vrea ca el sã vadã cât i se devoteazã, cât suferã ca sã-l vadã fericit pe el. Aºa se întâmplã: copii care renunþã la visele lor ca sã-ºi bucure pãrinþii, pãrinþi care renunþã la viaþa lor ca sã-ºi bucure copiii, durerea ºi suferinþa justificând ceea ce trebuie sã aducã doar bucurie: dragostea
kudicik
Postat pe 1 Februarie 2010 15:25
Nu-mi fac griji. Cartea va dãinui. Citeºti tot timpul: citeºti în tren, în autobuz. Citeºti în parc. Citeºti când te plimbi ºi chiar când faci dragoste poþi sã citeºti. Cu computerul este mai greu...

umberto ecco a avut dreptate ..am citit cartea
iulia069834
Postat pe 1 Februarie 2010 15:32
Iubeºti pentru cã iubeºti. Nu existã niciun motiv pentru ca sã iubeºti.(ALCHIMISTUL)


Dragostea adevãratã se concentreazã asupra celeilalte fiinþe umane. Înseamnã o dorinþã puternicã de a o face fericitã, de a-i împlini nevoile ºi de a-i proteja interesele.(ALCHIMISTUL)



kudicik
Postat pe 1 Februarie 2010 15:32
Dragostea rãmâne. Doar oamenii se schimbã.
(Alchimistul)
kudika109605
Postat pe 1 Februarie 2010 15:34
"O dragoste apusa e ca un vulcan: niciodata nu poti zice ca a trecut pericolul de a izbucni din nou."O.Goga
puiut05
Postat pe 1 Februarie 2010 15:48
"Dragostea este sentimentul ce vine in galop si dispare in varful picioarelor." ( Tudor Musatescu )
pescarul_sa
Postat pe 1 Februarie 2010 15:50
''Cine iubeºte aºteptând o recompensã îºi pierde vremea.''Paulo Coelho
muscata
Postat pe 1 Februarie 2010 15:52
''Dragostea trece, si apoi? Apoi iti ramane amintirea a ceva dogoritor, ca si cand ai fi pus mana pe un fier inrosit care ti-a lasat un semn adanc.''Ileana Vulpescu
piersicutza
Postat pe 1 Februarie 2010 15:53
''Atunci când iubim, dorim întotdeauna sã fim mai buni decât suntem.''Paulo Coelho
munequita
Postat pe 1 Februarie 2010 15:54
''Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu…. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva.'' – Rainer Maria Rilke
petri
Postat pe 1 Februarie 2010 15:56
Dragostea e ca focul,dacã nu o întreþii,se stinge. (M. I. Lermontov)
sorin_so
Postat pe 1 Februarie 2010 15:57
''O iubire mare e mai curand un proces de autosugestie...trebuie timp si complicitate pentru formarea ei...Orice iubire e ca un monodeism, voluntar la inceput, patologic pe urma ''- Camil Petrescu
ciresica47
Postat pe 1 Februarie 2010 16:01
Asta e concurs de copy-paste?
miss_darine
Postat pe 1 Februarie 2010 16:01
De la: miss_darine, la data 2010-02-01 16:01:50Asta e concurs de copy-paste?


ceau misss UNII UTILIZATORI DAU COPY PASTE FARA SA CREDA CE ZIC EU IN SCHIMB CUNOSTEAM ASTA DINAINTE
iulia069834
Postat pe 1 Februarie 2010 16:06
De la: iulia069834, la data 2010-02-01 16:06:31

ceau misss UNII UTILIZATORI DAU COPY PASTE FARA SA CREDA CE ZIC EU IN SCHIMB CUNOSTEAM ASTA DINAINTE

aha, ok
miss_darine
Postat pe 1 Februarie 2010 16:08
De la: miss_darine, la data 2010-02-01 16:08:22
De la: iulia069834, la data 2010-02-01 16:06:31

ceau misss UNII UTILIZATORI DAU COPY PASTE FARA SA CREDA CE ZIC EU IN SCHIMB CUNOSTEAM ASTA DINAINTE

aha, ok


vezi ca este pizza in cafenea?
iulia069834
Postat pe 1 Februarie 2010 16:10
"Daca ar fi fost sa trec printr-o padure cu lupi ca sa ajung pana la tine, as fi ajuns cu zdrentele tineretii mele sfasiate, dandu-si ultima picatura.''Ionel Teodoreanu
sandila
Postat pe 1 Februarie 2010 16:29
''Iti ating gura, cu un deget ating coltul gurii tale, ii urmaresc conturul ca si cum as desena-o cu mana mea, ca si cum pentru prima oara gura ti s-ar intredeschide, si mi-e de-ajuns sa inchid ochii pentru a sterge totul
si a o lua de la capat, fac sa prinda viata de fiecare data gura pe care o doresc, gura pe care mana mea o alege si ti-o deseneaza pe fata, o gura aleasa dintre toate gurile, cu suverana libertate aleasa de mine ca sa ti-o desenez cu mana mea pe fata, si care printr-un hazard pe care nu incerc sa-l inteleg coincide intrutotul cu gura ta ce zambeste pe sub cea pe care ti-o deseneaza mana mea. Ma privesti, ma privesti de aproape, tot mai de aproape si atunci ne jucam de-a ciclopul, ne privim tot mai de aproape si ochii se maresc, se apropie intre ei, se suprapun, iar ciclopii se privesc, rasufland descumpaniti, gurile se intalnesc si lupta fierbinte, muscandu-se cu buzele, abia sprijinind limba de dinti, zbenguindu-se in lacasele lor unde un aer greu intra si iese insotit de un parfum vechi si de tacere. Atunci mainile mele incearca sa ti se adanceasca in plete, sa-ti mangaie incetisor necuprinsul parului in timp ce ne sarutam de parc-am avea gura plina de flori sau de pesti, de miscari vii, de aroma nedeslusita. Si daca ne muscam, durerea e dulce, si daca ne sufocam intr-o efemera ºi cumplita sorbire simultana a respiratiei, moartea aceasta instantanee este frumoasa. Si nu-i decat o singura saliva si un singur gust de fruct parguit, iar eu te simt tremurand lipita de mine precum luna in apa.''Julio Cortazar - Sotron
grizly62
Postat pe 1 Februarie 2010 16:31
"Iubirea nu se sfarseste doar pentru ca nu ne mai vedem.
Asta nu e genul meu de iubire.
Poate ca nu nici nu exista alt gen. " Graham Greene "The end of the Affaire "
sturion08
Postat pe 1 Februarie 2010 16:32
UN ADEVARAT IMN INCHINAT IUBIRII
"De-as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, dar daca n-am iubire facutu-m-am arama sunatoare si chimval zanganitor.Si de-as avea darul profetiei si de-as cunoaste toate tainele si toata stiinta si de-as avea credinte toata sa pot muta muntii, dar daca n-am iubire, nimic nu sunt. Si toate averile mele de le-as imparti si trupul meu de mi l-as da sa-l arda, dar daca n-am iubire, nimic nu-mi foloseste.
Iubirea rabda-ndelung; iubirea se daruie, ea nu invidiaza; ea nu se trufeste, nu se ingamfa; ea nu se poarta cu necuviinta, nu-si cauta pe ale sale, nu se intarata, nu tine-n seama raul,nu se bucura de nedreptate, ci de adevar se bucura; pe toate le sufera, pe toate le crede, pe toate le nadajduieste, pe toate le rabda.

Si acum raman: credinta, nadejdea, iubirea, acestea trei; dar cea mai mare din ele este IUBIREA".
1 Corinteni - cap.13
crin_56
Postat pe 1 Februarie 2010 16:57
" Daca barbatii ars tii cat de incantatoare poate fi prietenia unei femei ar varsa o lacrima de regret in ziua in care ar depasi granitele prieteniei pentru a pune piciorul pe meleagurile dragostei!" Al.Dumas- O aventura de dragoste

"Nimeni nu-si incredinteaza visurile in mainile celor care le pot distruge. Nimeni nu-si sacrifica lucrul cel mai de pret pe care il are: DRAGOSTEA!" Paulo Coelho- Vrajitoarea din Portobello

_Nikki_
Postat pe 1 Februarie 2010 18:08
Nimic nu poate stimula o dragoste inexistenta! Patul lui Procust- Camil Petrescu
_Nikki_
Postat pe 1 Februarie 2010 18:14
"Iubirea ma atrage. Poate ca e singurul rost al unei vieti marginite, comune-cum e viata noastra. Si imi place...dar stiu ca nu dureaza, ca nu corespunde unei realitati!" Camil Petrescu- patul lui Procust
_Nikki_
Postat pe 1 Februarie 2010 18:16
"Cine e mult iubit nu trivializeaza iubirea, nu ii da publicitate cu orice pret! Camil petrescu -Patul lui Procust
_Nikki_
Postat pe 1 Februarie 2010 18:17
“Atunci cand iubesti,incepi intotdeauna prin a te autoinsela si sfarsesti prin a-I insela pe altii.-aceasta este ce lumea numeste o poveste de dragoste” (M. Cartarescu. "De ce iubim femeile")
tarky
Postat pe 1 Februarie 2010 18:19
De la: _Nikki_, la data 2010-02-01 18:17:45"Cine e mult iubit nu trivializeaza iubirea, nu ii da publicitate cu orice pret! Camil petrescu -Patul lui Procust


Nota: Nu conteaza de cate ori se posteaza, noi NUMARAM UN SINGUR RASPUNS/UTILIZATOR!

asta in caz de nu ai vazut,nu te mai agita atata
tarky
Postat pe 1 Februarie 2010 18:20
" Ce poti sa mai faci cu cineva care nu te mai iubeste?...se si vede...numai e acelasi chip pe care il stiai, care se lumina cand te vedea, ai carui ochi straluceau intalnindu-i pe ai tai, a carui gura avea un contur dulce, un suras fermecator..Nu mai sunt toate acestea!S-a dus!" Cel mai iubit dintre pamanteni -Marin Preda
_Nikki_
Postat pe 1 Februarie 2010 18:20
ok.am inteles:) nu mai ca imi este greu sa aleg un singur citat,imi plac toate! Multumesc pentru sfat!
_Nikki_
Postat pe 1 Februarie 2010 18:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Redecoreaza-ti camera cu Dulux ! 146 De la: concursKudika 16 Martie 2011 16:20
Concurs Meli Melo – Paris 518 De la: michelline_bv 25 Februarie 2010 09:22
Concurs: Dragostea. Citate 472 De la: inutza05 17 Februarie 2010 11:05
Castiga bijuterii oferite de Brio Collection! 90 De la: GODZILA 16 Noiembrie 2011 19:26
Concurs: Cum ai petrecut Ziua Indragostitilor? 212 De la: luckyyyLuke 14 Martie 2009 02:42