Setari Cookie-uri

varfuri despicate

buna,presupun ca mai sunt 100 de topic-uri cu subiectul asta dar am zis sa mai deschid si eu unul....ce poti face sa nu mai ai varfurile despiocate fara sa apelezi la zeama de foarfeca...sau daca le ai cum sa le tii sub control sa nu se mai despice si mai rau....mentionez ca folosesc si masca si sampon si balsam si tot asa sunt si as vrea sa nu il mai tund sa il am si eu lung
multumesc
viviana23
Postat pe 28 Februarie 2010 17:53
Si pe mine ma intereseaza subiectul acesta.Eu una n-as putea sa-ti recomand ceva anume pentru ca am incercat mai toate masiti8le naturiste si degeaba, varfurile mele arata ca o matura Daca e cineva care cunoaste ceva ce cu adevar functioneaza sa-mi spuna si mie pls
allisyka
Postat pe 28 Februarie 2010 17:58
De la: allisyka, la data 2010-02-28 17:58:43Si pe mine ma intereseaza subiectul acesta.Eu una n-as putea sa-ti recomand ceva anume pentru ca am incercat mai toate masiti8le naturiste si degeaba, varfurile mele arata ca o matura Daca e cineva care cunoaste ceva ce cu adevar functioneaza sa-mi spuna si mie pls


Well,sa incepem.
eu,de exemplu am parul de aprox 70 de cm si nu m-am mai tuns de ceva vreme,in fine...adica nu mi-am mai tuns varfurile de acum6-7 luni.Si nu am nici o problema.Nici varfuri despicate,parul nu imi cade,nu e uscat...nimic
Acum,sa va spun ''regimul'' meu

Folosesc masca de par la 2 zile.
Balsam la fiecare spalare si obligatoriu imi dau parul cu spray pentru hidratare ,ser pt varfuri etc. dupa ce se usuca.

Spal parul cu sampon,clatesc bine,aplic balsam.Apoi clatesc cu apa rece[cat de rece pot suporta]
Dupa ce l-am clatit,nu storc parul,ci doar il strang usor ,ca sa se scurga apa care e in exces.
Il pun in prosop ,il las sa se usuce apoi il dau cu spray sau ser ,il piaptan si gata.


Pe scurt :
Nu il frecati cu prosopul!
Nu il pieptanati cand e ud!
Nu folositi foehn-ul,dar daca e necesar folositi aerul rece!
Nu folositi perii de plastic.
Investiti intr-o masca cat de cat ok!
Folositi balsam la fiecare spalare,si spray[de ex de la L'oreal]
Va stau la dispozitie pentru orice intrebare :)
blondiewishes
Postat pe 1 Martie 2010 00:05
Problema despicarii firelor de par si orice alte probleme ale parului, le puteti rezolva utilizand produsele de la www.produse-pentru-par.ro - in acest caz solutia laminanta. Produsele si vopselurile sunt profesionale, de buna calitate, iar preturile accesibile.
kudika134155
Postat pe 2 Martie 2010 18:11
eu am descoperit ca doar foarfeca poate rezolva problema asta, nu s-a inventat inca ceva sa le lipeasca la loc, poate un superglue dar nu e cazul, cel mai bine e sa previi decat sa tratezi
bluenights
Postat pe 7 Martie 2010 15:15
cand m-am dus la salon sa ma tund ca aveam firele despicate mi-a spus ca in loc sa ma tund si sa pierd din lungime mai bine imi vopsesc varfurile exact culoarea mea si asa nu s-ar mai cunoaste... acum nu stiu ce sa pun...am o colega care nu s-a tuns de2 ani pt ca ii creste paru foarte greu...si se indreapta cel putin o data pe saptamana si se cunosc varfurile despicate dar foarte greu... cred ca depinde de fiecare...
kudika090507
Postat pe 7 Martie 2010 17:28
Eu am folosit Pantene Pro V din noua gama, hidratare par drept, si sunt multumita, keratina am auzit ca e super buna, mai ales pt cele ce folosesc placa de intins parul, la mine cam astwea au functionat, see U
Madamadalina69
Postat pe 12 Martie 2010 19:33
Eu am folosit Pantene Pro V din noua gama, hidratare par drept, si sunt multumita, keratina am auzit ca e super buna, mai ales pt cele ce folosesc placa de intins parul, la mine cam astwea au functionat, see U
Madamadalina69
Postat pe 12 Martie 2010 19:33
pantene nu am mai folosit de ani buni!
doar o mostra de masca acum cateva luni si parea ok :D
blondiewishes
Postat pe 13 Martie 2010 12:57
split-end Sealer este un produs ok pentru problema varfurilor despicate,Este practic un fel de cearaca care iti netezeste varfurile.
Ella_3lla
Postat pe 24 Martie 2010 16:05
de un timp incoace si eu ma confrunt cu aceeasi problema...par despicat, si inainte sa ma tund nu era. il aveam pana la mijloc si l-am tuns pana la umeri...acu iar mi-a crescut pana la mijloc dar e despicat...din senin pt ca nu am schimbat nimik din produsele de intretinere( sampon, balsam), probabil ca si cu inaintarea in varsta se intampla ceva, sau poate atmosfera din ce in ce mai poluata e de vine
BadeaMihaela8
Postat pe 25 Martie 2010 16:33
hmm.interesant :))
Nu stiu ce sa spun despre asta..
n am avut aproape niciodata probleme cu varfurile despicate.
Singura problema a fost ca aveam mereu varfurile uscate.Nu prea aveam experienta in ingrijirea parului...
Acum pot spune cu mana pe inima ca nu am absolut nici o problema cu parul :)
Cred ca sunt norocoasa.
blondiewishes
Postat pe 25 Martie 2010 22:23
singurul tratament pt varfurile despicate FOARFECA..............dar.........trebuie sa gasesti o frizerita care sa ti tunda exact cat e nevoie!operatiunea asta trebuie facuta o data la 3 luni............... si rezultatele se vad!
kudika136140
Postat pe 26 Martie 2010 12:00
Uleiul de masline este un bun hidratant pentru varfurile despicate, folosit o data pe saptamana timp de aproximativ 30 minute
ina05
Postat pe 29 Aprilie 2010 09:36
pentru varfuri despicate folosesc untul de shea pur, nerafinat, ca si masca de par. ajuta mult, eu ador parul lung si nu ma indur sa ma tund prea des :)
lorisbeauty
Postat pe 29 Aprilie 2010 16:53
incearca sa tunzi DOAR varfuletul ala mic si despicat .nu 3 cm de par cum spun toate 'desteptele' ca n-are rost.sa fim seriosi.
o sa iti ia ceva mai mult timp...dar scap de ce e de prisos si nu se observa DELOC.
blondiewishes
Postat pe 3 Mai 2010 21:27
Buna fetelor, putin diferit de ce spuneti voi, am o oferta pentru studente,la salonul "La Coquette", din strada Gramont, nr. 27,sector 4(vis-a-vis de Casa Casatoriilor), in fiecare zi de luni, spalat-vopsit-tuns-coafat la numai 100 lei.Va las si un numar de telefon:0731338883.O zi frumoasa!
Sprancene_La_Coquette
Postat pe 10 Mai 2010 16:36
va recomand masca cu mango de la klorane :D mi-am luat o astazi si e super :)
mi a dat cadou o gentuta si un sampon din aceasi gama.
si imi miroase parul yummy:)
mi a spus tipa de la farmacie ca nici produsele profesionale wella etc nu sunt bune de nimic :)
o recomand cu toata caldura :) e foarte buna.inca de la prima aplicare.
blondiewishes
Postat pe 21 Mai 2010 19:49
fetelor,nu mai dati banii pe prostii care va promit repararea firul despicat!pur si simplu,nu merge.

singura solutie pentru aceasta problema=foarfeca,din pacate
ameelia
Postat pe 21 August 2010 15:25
eu mi-am cumparat de pe www.luxbeauty.ro un ulei de par foatrte bun pentru parul deteriorat.se numeste nashi argan si e din in si argan.este chiar bun.da si o stralucire super parului si trateaza partile deteriorate
gabriella30
Postat pe 23 August 2010 10:51
cu varfurile despicate vopsite...am vazut si eu la o colega si sincer arata oribil..e ok cam o saptamana dupa ce se vopseste iar apoi se vad parca are faina la varfuri eu sincer as recomanda taierea varfurilor la 1-2 luni dar nu 1 cm cum tot auzim ca el poate nici nu creste atat intr-o luna ci 1-2mm (eu mi le tai singura si asa evit teama de la coafor cand spun ca vreau sa imi taie varfurile si imi taie de imi vine sa plang).
larysza
Postat pe 25 August 2010 00:18
Dupa ce au apucat sa se despice varfurile nu prea mai ai cum sa le lipesti la loc.. Trebuie tunse, si abia dupa aceea merg produsele pentru par deteriorat, cele de hidratare, etc, ca sa nu se despice iar. Nu stiu de ce le e multor fete asa de "mila" sa scurteze putin parul din cand in cand, doar e spre binele (si frumusetea) lui. Amintiti-va ca nu sunteti papusi cu parul de plastic... Iar lungimea data jos se recupereaza destul de rapid la un par sanatos.
moodygirl
Postat pe 31 August 2010 13:32
ai mare dreptate:D trebuie inlaturata partea despicata,apoi folositi produse care ''intarzie''despicarea lor .o masca saptamanal si balsam mult la fiecare spalare ar trebui sa fie de ajuns :)
blondiewishes
Postat pe 31 August 2010 13:35
raspuns tunde-te , am incercat si eu sa il refac dar degeaba pana m-am tuns si acuma pare natural, fresh
kudika319234
Postat pe 3 Septembrie 2010 13:25
Buna fetelor,

Poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi. Plec la mare peste cateva zile si voi sta la cort (deci nu prea voi avea acces la priza, decat pentru telefon). Eu de obicei ori imi indrept parul cu placa, ori cu bigudiuri (bigudiuri mai des in ultima vreme). Problema e ca nu voi putea folosi nici placa de intis nici bigudiuri (dureaza si e foarte incomod daca nu mi le pun acasa). Bun, in cazul asta am decis, ca seara, cand ies sa petrec (ca sa nu-mi stea parul ca o matura), sa mi-l usuc cu peria de par, pana se indreapta. Am incercat asta aseara si statea cat de cat ok, insa dupa vreo 30-45 min s-a infoiat la varfuri.

In concluzie, as avea nevoie de un ulei pe care sa-l aplic pe parul uscat "gata indreptat", care sa-mi netezeasca varfurile.

Sper doar sa nu patesc ca Monica (din Friends) si sa mi se umfle tot parul din cauza umiditatii.

Va multumesc mult!
kudika_12939
Postat pe 26 Iulie 2012 09:12
Eu imi fac de cateva luni ,saptamanal,o masca sau doua depinde,dar principalele ingrediente care dau efecte foarte pozitive sunt:ulei de masline,de ricin,galbenus de ou,miere,tinctura de propolis,usturoi chiar si ceapa sau frunzele de nuc.masate pe cap si apoi intinse pe lungime va asigur ,prin folosirea regulata,pur si simplu parul se transforma.(amestec tinctura+uleiurile+mierea+galbenusurile,la usturoi am renuntat din cauza mirosului;si uneori zeama de la cafea + zeama de la frunzele de nuc fierte+zeama de la ceapa fiarta,asta mai rar...)eu il aveam foarte degradat,ars,despicat,si nu puteam sa il tin necoafat dupa baie deoarece avea un aspect urat si statea in toate directiile,acum nu am nevoie nici de placa nici de nim,doar un ulei pt stralucire aplicat inainte sa plec.trebuie avut grija si la sampoane,eu folosesc de la plafar,cele de la favisan sunt excelente,dupa care ma clatesc cu apa amestecata cu otet si apoi aplic o masca de la kallos.si de 2 ori pe ani imi tai putin din varfuri.Am parul,moale,stralucitor,a inceput sa creasca mai repede,varfurile sunt din ce in ce mai reparate.La mine a dat roade,am avut rabdare sa fac aceasta masca(prima mentionata)si acum ma bucur de rezultate.Varfurile se despica din nou logic daca nu mai bag ulei de masline ...cand nu am timp de masti doar imi pun ulei la varfuri inante de baie o data pe saptamana.sper sa va fie de folos.
kudika_942161
Postat pe 9 Mai 2014 12:29
Buna, am probleme cu despicarea parului! Am parul pana la umere si mi-am tuns varfurile dar dupa o luna mi se despica iar parul si nu stiu ce sa fac. Imi spal parul de 2 ori pe saptamana cu sampon Sayos si mi-l usc natural nu folosesc placa , ondulatotul sau altceva. La scoala ma duc cu el desprins doar o data pe saptamana. Ce sa fac sa nu mi se mai despice asa repefe parul? :(
Denisa_Clitan_1
Postat pe 26 Aprilie 2015 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parere aveti despre vopseaua Syoss? A-ti folosit? 18 De la: kudika340644 8 Decembrie 2013 22:02
Sa raman la par lung sau sa il scurtez...? sa raman bruneta sau blonda?? 10 De la: balrog 14 Martie 2011 15:06
ceau` 1 De la: roxi_poxiiii 15 Februarie 2011 13:47
caderea parului 10 De la: Akarina 12 Februarie 2016 16:53
Indreptarea japoneza permanenta a parului - YUKO 5 De la: kudika462790 1 Noiembrie 2011 22:43