Setari Cookie-uri

Renuntare la fumat si alcool prin metode naturiste

Buna, as vrea sa va rog, pe cei care au probat deja, sau stiti de la pesoane apropiate, ce metode de renuntare la fumat si alcool cunoasteti. Va rog mult. Este vorba despre o persoana apropiata mie si v-as fi foarte recunosctoare. Doar vointa nu este de ajuns in cazul acesta.
arink2007
Postat pe 16 Martie 2010 20:49
am auzit ca ar fi niste plante din care se face un ceai si se bea. daca fumezi dupa aia ti'e rau de te ia dracu'. cunosc pe cineva ce i'a dat sotului sa bea ceai de asta si ii era omului rau de la fumat, nu a renuntat total la tigari dar le'a redus f mult. el nu stia saracul ce'i da consoarta sa bea. daca te intereseaza metoda asta asa drastica o pot intreba pe femeia aia mai exact ce folosea.
Shhh
Postat pe 16 Martie 2010 21:22
Buna, ma intereseaza pe mine ce ia dat femeia aia la consoarta ei, ca si eu sunt fumatoare dar n-am cum sa ma las dat fiind ca stau intr-un mediu de fumatori!Macar asa daca stiu ca mi se face rau iau o gura de ceai
IUBY88
Postat pe 29 Martie 2010 19:58
totul depinde de tine scz ca intrvin dar eu am renuntat la fumat in luna noembrie nu e usor pot sa ti spun ca terbuie sa ai multa vointa trebuie sa fi motivata eu si azi ii simpt lipsa unei tigari sa diminuat dorinta dar totusi exista a mai existat o tentativa a tinut 4 luni si am luat tigara din nou pentru ca ma ingrasasem 10 kg atunci am luat nuste picaturi de la natura plant sa mi fie mai usor fara tigari eu iti spun sincer trebuie multa ........ vointa dar in timp iti vei da seama ca a meritat nu e usor dar incearca sper sa am vesti de la tine si bune scces (eu am facut putina ordine in viata mea )
kudika006778
Postat pe 30 Martie 2010 19:14
De la: kudika006778, la data 2010-03-30 19:14:45totul depinde de tine scz ca intrvin dar eu am renuntat la fumat in luna noembrie nu e usor pot sa ti spun ca terbuie sa ai multa vointa trebuie sa fi motivata eu si azi ii simpt lipsa unei tigari sa diminuat dorinta dar totusi exista a mai existat o tentativa a tinut 4 luni si am luat tigara din nou pentru ca ma ingrasasem 10 kg atunci am luat nuste picaturi de la natura plant sa mi fie mai usor fara tigari eu iti spun sincer trebuie multa ........ vointa dar in timp iti vei da seama ca a meritat nu e usor dar incearca sper sa am vesti de la tine si bune scces (eu am facut putina ordine in viata mea )

Da Stiu ca trebuie multa vointa, am stat si eu o saptamana fara sa fumez si asta pt ca nu mi-a trebuit, eram in vacanta si aveam cativa prieteni care nu fumau si am iesit constant cu ei, insa dupa am inceput din nou sa fumez si mai ales cand eram suparata!Am sa incerc. pana la urma tot o scot la capat U de cat timp fumezi?Eu am doar2 ani..
IUBY88
Postat pe 30 Martie 2010 19:24
buna,
citesc tot felul de topice pe diferite teme fara sa fi intervenit vreo data, dar de data asta am sa o fac.
E AL NAIBII DE GREU renuntarea la fumat dar nu ceva imposibil. Am incercat metoda cu redusul numarului de tigari pe zi si Nicorette insa nimik. Asa ca nu mi-a ramas altceva decat vointa. Am crezut in primele sapatamani ca o sa o iau razna, dar dupa aia nu am mai simti asa de tare nevoia sa fumez....insa m-am ingarsat vreo 8 kg in decurs de 3 luni si se pare ca dupa tot efortul asta tot maI mi-e pofta cateodata de o tigara.............


Asa ca multa bafta si VOINTA DE FIER !!!
deiutzza
Postat pe 30 Martie 2010 19:48
nu fumez si nici nu am inercat nciodata asa ca nu prea stiu cum e senzatia sa te lasi de fumat...dar am niste prieteni care au gasit in net niste documentare, ceva de genu "consecintele fumatului", foarte convingatoare, care asa de tare iau socat ca si-au pus scopul sa renunte...si desigur ca si cu ajutorul vointei ,au reusit.
victoria_7
Postat pe 30 Martie 2010 20:01
De la: arink2007, la data 2010-03-16 20:49:38Buna, as vrea sa va rog, pe cei care au probat deja, sau stiti de la pesoane apropiate, ce metode de renuntare la fumat si alcool cunoasteti. Va rog mult. Este vorba despre o persoana apropiata mie si v-as fi foarte recunosctoare. Doar vointa nu este de ajuns in cazul acesta.

Daca vointa nu e , nimic nu e ! Punetii catuse cu mainile la spate vreo 6 luni si se va lasa de fumat !
Andrei_Popescu10
Postat pe 30 Martie 2010 20:36
Buna seara , e prima data cand scriu la acest subiect si vreau sa va spun ca am renuntat la fumat de trei saptamani si e foarte greu dar am ambitia de a nu mai fuma nu spun 'niciodata ' dar voi incerca.
Vreau sa va spun ca acum doi ani mam lasat sapte luni de tigari si chiar nu simteam nevoia de ele ,dar mam ingrasat 15 kg si aratam ca un butoi.De aceea am inceput sa fumez si am slabit la kg. mele .Acum am pus pe mine 4 kg. in trei saptamani dar mananc mai multe fructe , eu care nu mancam deloc fructe Deci fetelor se poate dar va trebuie multa ambitie .....va doresc succes si astept vesti de la voi. va pup si noapte buna
kudika105436
Postat pe 30 Martie 2010 23:06
salut. doresc sa va povestesc si experienta mea, sper sa ujute pe cineva. eu am fumat 3 ani la rind, nu am incercat sa lepad dar doream tare, pentru ca am observat schimbari negative in aspectul meu. lasatul la mine s-a produs involuntar, cu toate ca inainte imi promiteam ca de luni ma voi lasa . in primul rind, eu, care mereu am grija de dantura mea, am observat ca se schimba, dintii se stricau, si a aparut placa aia galbena, care da un aspect groaznic la dantura. fetelor nu uitati ca dintii albi arata mult mai frumos decit ingalbeniti , si apoi mirosul de fum, care mereu te insoteste, imi era rusine, mult mai placut cind de la o domnisoara miroase a flori, parfum. vocea unei fete fumatoare tare difera, si cu virsta devine si mai urita, si, la urma urmei, tare doresc sa am un copil sanatos.
apoi intr-o seara am vizionat o emisiune unde se discuta in public despre fumatul la doamne, cu toate consecintele lui, cum ca nu le sta bine fetelor cu tigara aprinsa. (eu deasemenea nu prea fumam in public deoarece nu-mi placea sa ma vada cineva fumind). aceasta emisiune a pus punct la viciul meu. cu toate ca eram constienta ca n-am sa reusesc usor, mi-am amintit de un articol, despre un sfat, pe care l-am urmat si eu. metoda era urmatoare - fumam, dar nu inhibam in plamini, nu trageam pina la sfirsit, numai retineam in gura fumul si-l dadeam afara. o sa dorti sa fumati de la inceput mai multe tigari, este si normal, deoarece singele simte ca ceva nu-i ajunge, dar dupa 10 zile, la mine au fost mai putine, o sa simtiti ca mirosul de fum de tigara va provoaca greata, si o sa fumati din ce in ce mai pitin. nu uitati - principalul sa nu inhibati in plamini.
am deja 3 luni decind nu mai fumez, si ma simt mult mai bine. mirosul a devenit mai sensibil, deja nu pot sa suport fumul de tigara de la o persoana fumatoare, si fetelor, prinipalul ca dintii parca s-au mai inalbit. sunt mindra de reusita mea si va doresc bafta la toti. e posibil si merita
natuta
Postat pe 31 Martie 2010 10:01
buna, eu am aproape 24 de ani si fumez de la 14, media 1 pachet pe zi, de cativa ani imi doresc sa ma las pentru ca nu ma mai simt ok (seara in special) dar nu am reusit niciodata, mai ales ca e deja un obicei, psihic nu ma simt pregatita dat fiind ca trec printr-un moment delicat, stresant din viata mea. stiu ca doar in mintea am nevoie de tigari,m-am lasat de multe ori si desi am motive foarte serioase sa nu mai fumez de fiecare data cand mi se facea pofta de o tigara dupa cateva zile tot eu ma autoconvingeam ca am nevoie de ele numai ca sa ma apuc si sa nu ma mai chinui, ca sa nu mai zic ca eram un calvar pentru toti cei din jurul meu. stie cineva alte cai (chiar si varianta cu ceaiul) in care sa nu fie atata nevoie de vointa?
multumesc
kudika159597
Postat pe 31 Martie 2010 10:36
De la: victoria_7, la data 2010-03-30 20:01:48nu fumez si nici nu am inercat nciodata asa ca nu prea stiu cum e senzatia sa te lasi de fumat...dar am niste prieteni care au gasit in net niste documentare, ceva de genu "consecintele fumatului", foarte convingatoare, care asa de tare iau socat ca si-au pus scopul sa renunte...si desigur ca si cu ajutorul vointei ,au reusit.


Cred ca stiu despre ce vorbesti. Intr-adevar, cand citesti acolo (daca nu adormi sau te plictisesti citind, pentru ca e nu doar mult, ci si nimic nou sub soare).. iti spui: GATA! OMG, nu mai pun tigara in gura! Ei bine, in momentul cand am inchis site-ul... m-am dus si mi-am aprins o tigara.
Nu spun ca nu functioneaza. Spun doar ca nu intotdeauna are efectul scontat. Nu citesti acolo despre CE sa faci ci doar despre ce ai putea pati daca... Ori asta stim deja toti fumatorii, nu?
Ideea este ca, cel putin in cazul meu, cred ca o metoda ca cea de mai sus (cu ceaiul) ar putea da rezultate. Eu am probleme cu gastrita de cateva ori pe an, perioada in care nu pot.. sa fumez. Cum trece durerea.. o iau de unde am lasat-o. Probabil ca o "durere" autoprovocata (asta am inteles ca face acel ceai)... macar ar reduce numarul tigarilor. Habar n-am, zic si eu! Sper si eu!
Vointa e cruciala ca in orice domeniu, in orice ne propunem. Credeam ca am, dar nah, n-am! Nu mi-e teama ca m-as ingrasa, nu mi-e teama ca mor din cauza asta.... Doar ma trezesc si caut tigara.. apoi butonul filtrului de cafea.. si restul.

BTW.. NU FACETI CA MINE!
rashela
Postat pe 31 Martie 2010 11:44
dul la dezalcoonizare!
printesaa_x
Postat pe 17 Ianuarie 2011 10:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Problema fara...raspuns 10 De la: nocturnalia0 20 Ianuarie 2009 10:54
cum sa raman cu el daca destinu nu vrea? 116 De la: Andreea_green 12 Septembrie 2009 21:43
Alexandra 7 De la: cami_goanga10 8 Aprilie 2010 00:43
oare mai exista o sansa? 8 De la: anette2983 23 Mai 2009 14:26
Ce parere aveti? Ma puteti ajuta cu un sfat? 46 De la: kudika200806 5 Iulie 2011 15:18