Setari Cookie-uri

Cum iti dai seama ca esti inselat sau inselata??

De la: Ella064497, la data 2011-02-16 08:01:02Dragii mei vreau sa va povestesc ceia ce mi sa intimplat mie dupa 28 de ani de casnicie .Daca aveti rabdare sa cititi tot ce o sa va povestesc veti vedea ca nu trebuie sa fi nici prost nici destept ca sa afli ca esti inselat.Aveam o casnicie minunata,in grupul nostru de prieteni spuneam ca sunt in stare sa bag mana in foc pentru sotul meu,reusisem sa ne realizam si o dorinta mai veche de a avea o casa de vacanta la tara.Am muncit pe rupte impreuna fara a ne vaita si am terminat-o.Era coltul nostru de rai ,si poate ca va redeveni .Si acum uite cum am descoperit ca sunt inselata.Intr-o zi de augus am observat ca il suna prea multe persoane ,a cerut incarcatorul si i-am spus sa imi dea mie ca il bag eu la incarcat ,nu a vrut si la pus singur la incarcat in casa ,peste putin timp am intrat in casa sa ma odihnesc putin a venit imediat dupa mine si aluat telefonul ,seara ne pregateam de culcare ,sotul meu a zis ca mai bea o bere si vine si el ,a trecut ceva vreme si m-am dus sa vad ce face ,surpriza ,butona de zor telefonul,cu cine vorbea el la ora 22? A doua zi era nervos si atunci l-am itrebat daca nu cumva este nervos din cauza mesajelor de cu seara ,imediat sa calmat .Dupa putin timp a cautat un motiv sa plece pana la un magazin ca sa cumpere ceva.Pana aici nu am banuit nimic .La pranz aveam musafiri niste prieteni ,seara nu stiu cum a venit vorba de telefoane si eu am pus mana pe telefonul lui la care mia spus ca pot sa ma uit in el ,am deschis la apeluri primite si ce sa vezi nu erau decat 2 apeluri,in conditiile in care cu o zi inainte sunase telefonul intr-o veselie.In acel moment am inceput sa ma gandesc ca ceva nu e normal .Nu am mai comentat nimic ,cum am ajuns acasa m-am uitat in telefonul lui si mi-am notat ultimele 3 apeluri.Am cerut desfasuratorul convorbirilor si pana l-am primit nu am vrut sa cred ca ma inseala ,dar cand am avut in mana desfasuratoarele din luna mai pana in septembrie am inebunit .Pe mine nu ma suna zile intregi de la servici iar pe amanta o suna de cate 10 ori ba mai erau si mesaje.Din cele trei numere luate unul era cel al amantei .In acel moment am fost disperata ,m-am uitat in oglinda si m-am intrebat ce nu ii place la mine si am gasit imeduiiat raspunsuri-sunt grasa ,sunt neglijenta ,sunt batrana .Ce sa fac trebuia sa actionez cumva ,nu vroiam sa imi pierd casnicia.Am intrat pe regim alimentar ,am slabit 11 kg.,aveam 70 acum am 59, merg la fitnes,merg la SPA,cand vine acasa sunt tot timpul aranjata .Intr-un cuvant m-am schimbat si eu foarte mult Desfasuratoarele veneau si nu se schimbase nimic,atunci am atacat problema direct si l-am intrebat ce are de gand cu ,casnicia noastra.A fost surpris si nu a recunoscut nimic ,ba mia spus vorbe frumoase .De atunci mai precis din a doua jumatate a lui decembrie a fost si el alt om .Dar acum vine problema mea cea mai mare ,nu mai am incredere in el,mia distrus toate bucuriile pe care le aveam Daca pleaca pana la paine ma intreb oare se duce sa ii dea telefon .Din ianuarie nu mai apare acel numar de telefon ,dar a disparut un telefon mai vechi din casa ,ceia ce ma duce cu gandul ca vorbeste cu amanta de pe alt telefon .Am un suflet distrus ,singurul om din lume in care aveam incredera si daca miar fi spus SARI as fi sarit cu ochii inchisi m-a inselat.Vreau sa uit dar nu pot este o durere care ma macina zi de zi ,sunt intrebari la care nu pot sa imi raspund .Am vrut sa ma sinucid dar m-am gandit la copil ,e destul de mare dar m-am gandit la el .Sunt ca o nava in deriva .Relatia in casa e buna ,e mai atent ,ma suna zilnic sa vada ce fac ,nu mai e asa visator si nici absent .Nu pot spune ca a teminat relatia tocmai de aceia nu ma pot linisti ,sunt tot timpul atenta la ce se intampla in jurul meu ,sunt suspicioasa ,intr-un cuvant sunt cu nervii la pamant. ar mai fi fost multe de detaliat dae v-am plictisit destul . Concluzia =FITI ATENTI (atente) LA DETALII=. Va doresc numa bine si nu ma criticati pre aspru ,daca aveti un sfat pertinent il primesc cu drag ,daca vreti sa radeti de mine ganditiva inaite de doua ori pentru ca si tu poti fi in locul meu in orice clipa .O zi buna sa aveti.
neata'....imi pare rau ce ti s-a intamplat,dar totusi ar trebui sa stati de vb,sa-i spui ca ai observat ca s-a schimbat ceva ,de la un timp...in casnicia voastra.////si daca te mai iubeste ,osa iti spuna el adevarul///
denis_roxana
Postat pe 16 Februarie 2011 08:07
Nu rade nimeni de tine, Ella. E dureros ceea ce traiesti acum, dar ma bucur ca te-ai trezit si acum te ingrijesti.
mimi_ca29
Postat pe 16 Februarie 2011 08:14
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-16 08:14:50Nu rade nimeni de tine, Ella. E dureros ceea ce traiesti acum, dar ma bucur ca te-ai trezit si acum te ingrijesti.
da,dar ala nu era un motiv sao insele[ingrasatu,ingrijitul...];ca nici el nu e un fat frumos
denis_roxana
Postat pe 16 Februarie 2011 08:20
De la: denis_roxana, la data 2011-02-16 08:20:26
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-16 08:14:50Nu rade nimeni de tine, Ella. E dureros ceea ce traiesti acum, dar ma bucur ca te-ai trezit si acum te ingrijesti.
da,dar ala nu era un motiv sao insele[ingrasatu,ingrijitul...];ca nici el nu e un fat frumos


Barbatii s-au nascut privilegiati ; chiar si cu o barbita usor neingrijita, sunt fermecatori. Daca sunt tunsi, curati si parfumati...deja sunt atragatori. Pe cand noi, femeile avem mai multe de facut cu privire la aspect. Pe langa igiena, e necesar macar un machiaj simplu, iar parul neaparat coafat.
mimi_ca29
Postat pe 16 Februarie 2011 08:34
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-16 08:34:08
De la: denis_roxana, la data 2011-02-16 08:20:26
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-16 08:14:50Nu rade nimeni de tine, Ella. E dureros ceea ce traiesti acum, dar ma bucur ca te-ai trezit si acum te ingrijesti.
da,dar ala nu era un motiv sao insele[ingrasatu,ingrijitul...];ca nici el nu e un fat frumos


Barbatii s-au nascut privilegiati ; chiar si cu o barbita usor neingrijita, sunt fermecatori. Daca sunt tunsi, curati si parfumati...deja sunt atragatori. Pe cand noi, femeile avem mai multe de facut cu privire la aspect. Pe langa igiena, e necesar macar un machiaj simplu, iar parul neaparat coafat.
da,MIMI dar ,daca o9 iubeste trebuie sa treaca cu vederea unele chestii,pt ca e sotie ;nu amanta...
denis_roxana
Postat pe 16 Februarie 2011 08:46
De la: denis_roxana, la data 2011-02-16 08:46:06
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-16 08:34:08
De la: denis_roxana, la data 2011-02-16 08:20:26
De la: mimi_ca29, la data 2011-02-16 08:14:50Nu rade nimeni de tine, Ella. E dureros ceea ce traiesti acum, dar ma bucur ca te-ai trezit si acum te ingrijesti.
da,dar ala nu era un motiv sao insele[ingrasatu,ingrijitul...];ca nici el nu e un fat frumos


Barbatii s-au nascut privilegiati ; chiar si cu o barbita usor neingrijita, sunt fermecatori. Daca sunt tunsi, curati si parfumati...deja sunt atragatori. Pe cand noi, femeile avem mai multe de facut cu privire la aspect. Pe langa igiena, e necesar macar un machiaj simplu, iar parul neaparat coafat.
da,MIMI dar ,daca o9 iubeste trebuie sa treaca cu vederea unele chestii,pt ca e sotie ;nu amanta...


Culmea e ca, acele mici chestii, barbatii le trec cu vederea la amanta. La sotie nici macar nu le vad. De ani de zile traiesc cu ea grasa - slaba, fardata - nefardata, in capot de casa sau in trening, lucuri cu care se obisnuiesc si pe care le observa abia atunci cand e luat la intrebari: de ce iti inseli sotia?
Amanata e posibil sa nu fie scoasa din cutie tot timpul, unele mai si gatesc, cu unele te mai trezesti si dimineata in pat. Cred ca diferenta apare tocmai pentru ca amanta fuge intai in baie sa se aranjeze, pe cand sotia fuge sa faca ceaiul, cafeaua, sa pregateasca copilasii pentru la scoala, sa-i perie haina lui domnul s.a.m.d. ultima pe lista fiind ea.
rashela
Postat pe 16 Februarie 2011 13:41
De la: Ella064497, la data 2011-02-16 08:01:02Am vrut sa ma sinucid dar m-am gandit la copil ,e destul de mare dar m-am gandit la el .


asta mi se pare cea mai aiurea faza!sa te sinuzici pt ca te inseala?

ironia
Postat pe 16 Februarie 2011 13:49
De la: ironia, la data 2011-02-16 13:49:32
De la: Ella064497, la data 2011-02-16 08:01:02Am vrut sa ma sinucid dar m-am gandit la copil ,e destul de mare dar m-am gandit la el .


asta mi se pare cea mai aiurea faza!sa te sinuzici pt ca te inseala?


nu e aiurea, ci e de-a dreptul cea mai mare tampenie sa faci asta! Viata inseamna mult mai mult decat un dobitoc care te-a inselat.
puiut_77
Postat pe 22 Februarie 2011 16:15
Din punctul meu de vedere este imposibil sa nu simti daca partenerul te inseala. Oricat s-ar ascunde, oricat teatru ar juca...ceva tot il tradeaza la un moment dat ..in comportament, atitudine...Minciuna...genereaza alta minciuna...si tot asa...pana cand..te incurci in ele.....Daca ai ajuns sa ai certitudienea...ca te inseala atunci...ierti dar e bine sa nu mergi mai departe. Cine tradeaza ...nu merita alta sansa...iar durerea pe care o resimti...e greu de uitat. Asa ca...eu sunt mai radicala..te-am prins ...drum bun...tu ai ales sa fie asa...mergi pe drumul tau!
healthy001978
Postat pe 14 Aprilie 2011 09:15
De obicei nu-ti dai seama decat celalalt face anumite greseli si se da de gol sau daca se gaseste vreun binevoitor si-ti atrage atentia!!!!......daca ai un partener cu aptitudini duale...ai ocazia sa fii inselat toata viata fata sa-ti dai seama!!!
kudika075868
Postat pe 15 Aprilie 2011 09:56
Sunt momente cand iti dai seama ca esti inselata si sunt momente ca lumea stie in jurul tau ca iubitul tau te inseala si interesant, ca chiar tu nu stii :). Poti sa dai seama, daca cunosti bine iubitul tau, dupa gesturi, dupa tonatie, dupa felul lui de a se comporta cu tine, sau ca primesti o floare in mijlocul saptamanii unde stii ca el nu face asa ceva, sexul devine foarte diferit, atingerea lui in actul sexual, sau cand a fost cazul la cineva ca a confundat numele ei cu amanta in timpul sexului :). Sunt greseli care se intampla atunci cand dansul insala si dupa aceea incepe sa faca greseli vizibile, gasesti urme de gheare pe el, sau daca ati facut cu prezervative cu un anumita marca si intr-o zi gasesti in buzunarul lui alta marca unde stii ca el stie despre acest marca ca tu esti alergica la asta,vaginal, dar el are un carton din asta in buzunar si dupa ce deschizi cartonul gasesti folosite din el (cum stii ca exista in carton 10 buc dar in carton este doar patru, eh...) si asa mai de parte. Asta sunt genuri de persoane care inseala si lasa dovezi de pe urma acesta.
Sunt si alt fel de genuri de persoane, care inseala ca pe un expert, si asa te poate invarti prin degete incat habar nu ai ca a fost azi pe la alta. Sunt actori excelente, cu o calitate de mincinos innascut, care iti adauga vorbele in gurita ta. La acesti persoane afli doar daca te faci detectiva sau incepi ca controlezi sau pur si simplu cauti pe altcineva.
hirudoid
Postat pe 15 Aprilie 2011 16:29
dupa felul diferit in care se comporta..
nikolle26
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:36
Eu cred ca inseala atat barbatii cat si femeile.Atunci cand acasa nu gasesti ceea ce ai nevoie cred ca e si normal sa cauti in alta parte.Este foarte usor sa-ti dai seama cand partenerul te inseala:dupa gesturi,dupa felul in care iti vorbeste,dupa felul in care te priveste atunci cand ii vorbesti,dupa grija exagerata pe care o are pentru el in a se aranja,atunci cand gaseste tot felul de scuze numai sa nu faca ceva impreuna cu tine etc.Uneori se da singur de gol,iar alteori il descoperi fara sa cauti tu anume ceva sau sa-l controlezi,sa-l urmaresti.Eu nu cred ca am fost inselata ,dar nu se stie niciodata!
claudiasamira
Postat pe 16 Aprilie 2011 18:11
De la: scorpio67, la data 2010-03-31 11:26:06Il pui cu fundul in ligheanul cu apa si vezi daca ouale-i stau pluta . daca da , sigur te-a inselat!
am mai auzit asta.....si cu o tipa cum procedezi ?
blackmagic84
Postat pe 17 Aprilie 2011 22:06
treaba ku ligheanul este o zicala veche:)):))...ai incercat asta?functioneaza?:))
seu sunt de parere ca atunci knd iti cunosti foarte bine partenerul si ai o relatie lunga ajungi sa iti dai seama daca te-a injelat ji knd tea injelat;)
Dar sunt si anumite situatii in care poti spune ca iti cunosti foarte bine partenerul si sa te inseli thu singura, sunt anumite persoane care se pot ascunde atat de bine si pot sa iti arate cu usurinta o personalitate pe care thu vrei sa o vezi dar pe care el nu o are;)
Daca ajungi sa iti injeli partenerul, probabil te-ai saturat de ce ai acasa ji vr sa cauti altceva in alta parte,decat aja mai bine pui punctul pe "i" ji o iei de la capat;)
kudika317770
Postat pe 18 Aprilie 2011 12:15
Buna fetelor!

Cel mai bun si simplu semn ca esti inselata este ca partenerul te neglijeaza.
Asta o spun din propria experienta :)
baby_kitz
Postat pe 18 Aprilie 2011 12:38
De la: blackmagic84, la data 2011-04-17 22:06:27
De la: scorpio67, la data 2010-03-31 11:26:06Il pui cu fundul in ligheanul cu apa si vezi daca ouale-i stau pluta . daca da , sigur te-a inselat!
am mai auzit asta.....si cu o tipa cum procedezi ?

ii dai inghetata pe bat ...si daca are par pe limba...aia e...
BEL_AMY1
Postat pe 18 Aprilie 2011 12:45
Pur si simplu simti....ceva se schimba..nu mai este cum a fost...apoi ...depinde de fiecare daca vrea sa afle ce se ascunde in spatele a ceea ce simte si vede ca nu mai este in regula.Nu putem trai, insa, obsedati de posibilitatea de a fi inselati...Oricum, adevarul iese la suprafata intotdeauna!!!!!
healthy001978
Postat pe 18 Aprilie 2011 12:46
foarte simplu,dupa gesturri,dupa fata dupa comportament.....etc,dar trebuie sa-ti cunosti partenerul foarte bine sa poti vedea toate astea
rubyo
Postat pe 18 Aprilie 2011 12:55
dupa felul cum se comporta cu mine, de timpul petrecut cu mine, depinde si de cate ori imi spune ca ma iubeste numai este dragastos
bruneta20_87
Postat pe 18 Aprilie 2011 13:27
De la: scorpio67, la data 2010-03-31 11:26:06Il pui cu fundul in ligheanul cu apa si vezi daca ouale-i stau pluta . daca da , sigur te-a inselat!
Surioara numai tu puteai sa scoti din astea...

The_Exile
Postat pe 18 Aprilie 2011 13:29
Aceasta zisa "descoperire" ca partenerul tau te insala depinde de la persoana la persoana. Toata lumea in subconstientul lui are aceasta ideea si tema ca este inselat. De acest acest lucru insa poti fi sigur numai in momentul in care exista ceva real si concret. Ex: ti-ai vazut parterul cu o alta persoana, dand semne clare de infidelitate.
gli_lina
Postat pe 18 Aprilie 2011 13:30
in jurul tau totul se schimba!
monica_monika
Postat pe 18 Aprilie 2011 13:47
instinctul feminin nu da gres... omul cand inseala se mai si schimba din pct de vedere al obiceiurilor, gesturilor...
florina_anton
Postat pe 18 Aprilie 2011 13:52
ispitele prea multe...
ioana_silvia
Postat pe 18 Aprilie 2011 13:54
Depinde de cat de bine iti cunosti partenerul/a de viata. Depinde de cata perspicacitate poti da dovada. Nu cred sa existe vreo reteta unica sau niste semne sau simptome identice dupa care te poti ghida. De la un comportament lipsit de interes in ceea ce te priveste, mereu pus pe cearta. lipsa sau amanarea partidelor de sex, statul peste program la serviciu, telefonul pe silent sau cel mai adesea inchis, tot felul de minciuni chiar si marunte(oricum numai conteaza pentru el/ea deoarece deja si-a asumat rolul de ''ce/ceal care inseala=cel/cea care te minte=cel/cea pentru care adevarul nu mai reprezinta o valoare a cuplului), la un comportament extrem de pasional, de atent, de ''romanticism'' exagerat, de declaratii arzatoare de iubire, telefonul lasat pe silent dar si la dispozitia ta pentru a-ti dovedi cat este de sincer/a (numele si numerele de telefon fiind de el/ea bine ticluite), etc. Toate aceste semne pot reprezenta indicii dar adevarata proba numai inima ta ti-o poate da. Vei stii ca el/ea te inseala. Cred ca doar cei care nu vor sa vada sunt cu adevarat orbi!
dantis_loredana1
Postat pe 18 Aprilie 2011 15:01
Este simplu,privirea nu mai este direct in ochi,ci undeva pe alaturi.O falsa grija,pentru ceva banal,o atitudine,un gest si totul se transforma in intrebarea ce ai vrut sa insinuezi?
E dureros cand constati ca esti inselata,dar e bine sa vezi si sa te intrebi si de ce?
Daca a disparut si respectul,atunci nu mai este nimic de facut,totusi o discutie sincera cu cel de langa tine,trebue s-o ai.
kudika330519
Postat pe 18 Aprilie 2011 15:09
cred ca daca stie sa se ascunda nu iti dai seama....doar daca este ceva mai serios si vezi mesaje, telefoane....si altele
ada_love_me
Postat pe 18 Aprilie 2011 15:16
dk e o relatie serioasa,iti poti da seama din comportament,din gesturi,din atentia pe kre ti-o mah akorda..sau nu..eu n-am stat pe ganduri knd a faqt asta ex-ul:)
baby_gya
Postat pe 18 Aprilie 2011 15:36
este ceva interior la anumite persoane...nu stiu daca la toatat lumea; eu vorbesc de mine. ideea este ca mai bine sa nu afli....este crunt! asa ca, pentru a fi fericit iubeste, daruieste si nu cerceta...nu incerca sa scormoni pentru ca tot tie iti faci rau! poate sa zica unii ca asa vei trai in minciuna, dar oare nu e viata atat de scurta si trista?! s-o mai facem si noi grea? important este sa traiesti clipa, pentru ca in clipa urmatoare poti sa nu mai fii!
hugoiulia
Postat pe 18 Aprilie 2011 16:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatie discreta cu o femeie matura 1 De la: kudika_966925 16 Septembrie 2015 12:47
ciudat... 5 De la: ego71 2 Iulie 2011 06:25
Ce vrea de fapt??? 26 De la: kudika_977666 13 Decembrie 2014 20:44
Ati fost cuminti?Sa vedem ce v-a adus mosul Nicolae? 4 De la: karinna27 6 Decembrie 2008 14:02
Sunt atras de sora mea 133 De la: kudika_954884 26 Iulie 2019 22:12