Setari Cookie-uri

Cum sa scapi de obsesia pentru ex?

Salut fetelor,

Cautand pe Google fel si fel de articole despre cum poti sa scapi de obsesia pentru fostul iubit.....am dat de Kudik si mi-am zis ca poate este mai simplu sa discut cu cineva problema mea decat sa caut generalitati.
Povestea mea incepe asa: Acum un an si 2 luni am intrat in relatie cu un tip mai mare cu 13 ani ca mine.IL cunosteam de la 15 ani,eram prieteni si recunosc ca de atunci am avut o anume atractie pentru el.Anul trecut ne-am reintalnit si pur si simplu ne-am apropiat dintr-o data.De aici incepe chinul meu......M-am indragostit fara sa vreau crezand ca faptul ca fusesem prieteni inainte avea sa ne inchege si mai mult relatia dar m-am inselat......Prima luna a decurs foarte bine dupa care a inceput sa ma minta,sa se comporte urat cu mine si sa ma faca sa realizez sa nu voi reusi niciodata sa ii schimb obiceiurile.....Avea perioade cand ma dorea langa el si perioade cand nu mai stia ce vrea......Ma ridica la cer si ma trantea la pamant....Si cu cat ma simteam respinsa cu atat imi puneam ambitia sa ajung la el....I-am acceptat multe si cred ca asta a fost cea mai mare greseala a mea....I-am aratat slabiciunile si de fiecare data cand ma hotaram sa pun punct ma aducea inapoi......Tot jocul asta m-a facut sa ma degradez psihic pierzandu-mi increderea in mine si totusi....am continuat.....Mi-am pierdut limitele si vointa.Toata relatia a fost cu urcusuri si coborasuri...niciodata constanta si asta m-a facut sa nu mai stiu de mine.La un moment dat(intr-una din perioadele lui bune)isi dorea sa ne mutam impreuna si sa ne casatorim si sa ii fac un copil pana sa il apuce iar nepasarea.In ultimele 3 luni a pus punct de doua ori relatiei dupa care se intorcea cu coada intre picioare cerandu-mi sa ii mai dau o sansa pe care desigur eu ca fiinta imorala ce sunt i-am oferit-o.Ultima ora cand ne-am despartit a fost acum o luna la dorinta lui pe motiv ca nu mai putem continua pt ca noi nu putem avea niciodata o relatie normala.Si ce credeti....?Am aflat ca s-a combinat cu o tipa......SI PE ZI CE TRECEA AFLAM TOT MAI MULTE si simteam ca respiram un aer insuportabil....La momentul despartirii tot ce imi aduc aminte este ca ma dureau atat de mult cuvintele lui incat i-am zis ca si eu doresc sa punn punct relatiei pentru ca am cunoscut pe cineva.Avand prieteni comuni el tot tinea sa le spuna cat de fericit era si cat de bine ii merge ca sa ajunga la urechile mele.PaNA ACUM O SAPTAMANA CAND AM FACUT GRESEALA SA MA INTALNESC CU EL....Era atat de disperat sa ma aiba inapoi si mi-a cerut sa ma mut cu el......dupa cateva ore in acea zi apus si capat relatiei cu fata respectiva dupa care a venit la mn......Ne-am facut planuri.....eram in sfarsit fericiti unul cu celalt pana sa primeasca mesaj de la acea fata ca i-a venit rau si ca sa vina sa o ajute.......Si ce credeti ?S-A DUS m-a lasat inca o data cu inima ranita......Ma suna ce-i drept dar imi tot repeta ca sa il las sa isi rezolve problemele ca ma cauta el.....Discutand cu prietena mea i-a spus acesteia ca nu mai vrea sa stea nici cu mine nici cu fata respectiva.......ca deocamdata vrea sa stea singur si ca nu stie sigur daca se va mai impacva cu mine dar ca orice este posibil.....Ultimul lucru pe care l-am aflat este ca fata respectiva este in spital si ca el era cam suparat(problema medicala era una minora)Ultima discutie pe care am avut-o cu el a fost cand i-am zis sa ma lase definitiv in pace si sper ca imi va respecta decizia.
Scuze daca mi-a cam lipsit incoerenta si sper sa intelegeti ceva din ce v-am povestit.Cert e ca parca sufletul meu este tot in asteptare si nu incetez sa vorbesc despre el si sa verific daca este online pe vreun cont......Cum de nu pot sa gandesc logic atata timp cat m-a facut sa sufar atat?Imi pun atatea intrebari si uneori ajung la concluzia ca totul este psihologic si ca eu mi-am jucat toate armele cu orice pret numai ca sa il castig......si toata obsesia asta cred ca reprezinta faptul ca nu accept sa pierd......Nu ma judecati gresit din tot ce v-am povestit....Nu sunt o femeie proasta,nici urata ci doar o femeie care si-a pierdut toate limitele si puterile in lupta asta de a-l apropia de mine.Pur si simplu ma obseda gandul de ce nu ma poate iubi.De ce cu alte femei poate avea o relatie normala si cu mine nu.De ce multi alti barbati isi deschid inima in fata mea si ma vor alaturi de ei si tocmai persoana cu care am impartasit si momente frumoase si urate nu poate face asta.
Deocamdata au trecut deja doua zile de cand nu m-a mai cautat si lasand totul la o parte si judecand cu mintea cred ca este mai bine.Incerc sa imi caut puterea sa ma merg mai departe si sa imi recapat increderea si veselia de altadata.

Multumesc ca aveti rabdarea sa imi cititi lunga mea poveste,sper sa ma intelegeti si sa ma ajutati cu un sfat si de ce nu daca si voi la randul vostru aveti povesti asemanatoare,sa le impartasiti.
Gabri07
Postat pe 30 Iunie 2010 11:09
Lupu'schimba parul ,dar naravu'ba!!!si era un "lup"batran era normal sa nu mai poata schimba ceva.........legat de comportament,iesiri etc.Cred ca ti-ai pus prea multa baza in el...si dezamagirea a fost profunda....Si eu am crezut prea mult in vorbele primului meu iubit si m-a lasat q ochii in soare chiar la majoratul meu....de atunci mi-am propus sa nu mai iubesc niciodata si sa nu mai am incredere in barbati......dar nu am facut bn....se zice ca soarta ti-o mai faci si singur!Asa suntem noi fetele tot timpul ne dorim imposibilu'!
kudika162254
Postat pe 30 Iunie 2010 11:22
Ai dreptate .....chiar mi-am pus prea mult baza in el...trebuia sa renunt de mult la relatia asta ca poate imi era mai usor acum sa imi gasesc linistea si imi pare rau pt ceea ce ti s-a intamplat si tie.....adevarul este ca nu toti barbati merita acelasi tratament.....Adika unii chiar merita sa le oferi increderea in cazul in care descoperi ca acestia incep sa prinda sentimente puternice fata de tine

PS:AM DESCOPERIT CATEVA GRESELI IN RELATAREA MEA ..dintre care una f evidenta ....am zs cv de genul lipsa de incoerenta........ ......e de fapt lipsa de coerenta....
Gabri07
Postat pe 30 Iunie 2010 11:40
daca vrei, lasa-mi id-ul tau de mes pe privat ... am trecut prin niste lucruri asemanatoare, poate te pot ajuta cu ceva :)
thegirlnextdoor
Postat pe 30 Iunie 2010 12:38
ctrl+alt+delete formula magica!
size_back
Postat pe 30 Iunie 2010 13:55
De la: Gabri07, la data 2010-06-30 11:09:28Salut fetelor,

Cautand pe Google fel si fel de articole despre cum poti sa scapi de obsesia pentru fostul iubit.....am dat de Kudik si mi-am zis ca poate este mai simplu sa discut cu cineva problema mea decat sa caut generalitati.
Povestea mea incepe asa: Acum un an si 2 luni am intrat in relatie cu un tip mai mare cu 13 ani ca mine.IL cunosteam de la 15 ani,eram prieteni si recunosc ca de atunci am avut o anume atractie pentru el.Anul trecut ne-am reintalnit si pur si simplu ne-am apropiat dintr-o data.De aici incepe chinul meu......M-am indragostit fara sa vreau crezand ca faptul ca fusesem prieteni inainte avea sa ne inchege si mai mult relatia dar m-am inselat......Prima luna a decurs foarte bine dupa care a inceput sa ma minta,sa se comporte urat cu mine si sa ma faca sa realizez sa nu voi reusi niciodata sa ii schimb obiceiurile.....Avea perioade cand ma dorea langa el si perioade cand nu mai stia ce vrea......Ma ridica la cer si ma trantea la pamant....Si cu cat ma simteam respinsa cu atat imi puneam ambitia sa ajung la el....I-am acceptat multe si cred ca asta a fost cea mai mare greseala a mea....I-am aratat slabiciunile si de fiecare data cand ma hotaram sa pun punct ma aducea inapoi......Tot jocul asta m-a facut sa ma degradez psihic pierzandu-mi increderea in mine si totusi....am continuat.....Mi-am pierdut limitele si vointa.Toata relatia a fost cu urcusuri si coborasuri...niciodata constanta si asta m-a facut sa nu mai stiu de mine.La un moment dat(intr-una din perioadele lui bune)isi dorea sa ne mutam impreuna si sa ne casatorim si sa ii fac un copil pana sa il apuce iar nepasarea.In ultimele 3 luni a pus punct de doua ori relatiei dupa care se intorcea cu coada intre picioare cerandu-mi sa ii mai dau o sansa pe care desigur eu ca fiinta imorala ce sunt i-am oferit-o.Ultima ora cand ne-am despartit a fost acum o luna la dorinta lui pe motiv ca nu mai putem continua pt ca noi nu putem avea niciodata o relatie normala.Si ce credeti....?Am aflat ca s-a combinat cu o tipa......SI PE ZI CE TRECEA AFLAM TOT MAI MULTE si simteam ca respiram un aer insuportabil....La momentul despartirii tot ce imi aduc aminte este ca ma dureau atat de mult cuvintele lui incat i-am zis ca si eu doresc sa punn punct relatiei pentru ca am cunoscut pe cineva.Avand prieteni comuni el tot tinea sa le spuna cat de fericit era si cat de bine ii merge ca sa ajunga la urechile mele.PaNA ACUM O SAPTAMANA CAND AM FACUT GRESEALA SA MA INTALNESC CU EL....Era atat de disperat sa ma aiba inapoi si mi-a cerut sa ma mut cu el......dupa cateva ore in acea zi apus si capat relatiei cu fata respectiva dupa care a venit la mn......Ne-am facut planuri.....eram in sfarsit fericiti unul cu celalt pana sa primeasca mesaj de la acea fata ca i-a venit rau si ca sa vina sa o ajute.......Si ce credeti ?S-A DUS m-a lasat inca o data cu inima ranita......Ma suna ce-i drept dar imi tot repeta ca sa il las sa isi rezolve problemele ca ma cauta el.....Discutand cu prietena mea i-a spus acesteia ca nu mai vrea sa stea nici cu mine nici cu fata respectiva.......ca deocamdata vrea sa stea singur si ca nu stie sigur daca se va mai impacva cu mine dar ca orice este posibil.....Ultimul lucru pe care l-am aflat este ca fata respectiva este in spital si ca el era cam suparat(problema medicala era una minora)Ultima discutie pe care am avut-o cu el a fost cand i-am zis sa ma lase definitiv in pace si sper ca imi va respecta decizia.
Scuze daca mi-a cam lipsit incoerenta si sper sa intelegeti ceva din ce v-am povestit.Cert e ca parca sufletul meu este tot in asteptare si nu incetez sa vorbesc despre el si sa verific daca este online pe vreun cont......Cum de nu pot sa gandesc logic atata timp cat m-a facut sa sufar atat?Imi pun atatea intrebari si uneori ajung la concluzia ca totul este psihologic si ca eu mi-am jucat toate armele cu orice pret numai ca sa il castig......si toata obsesia asta cred ca reprezinta faptul ca nu accept sa pierd......Nu ma judecati gresit din tot ce v-am povestit....Nu sunt o femeie proasta,nici urata ci doar o femeie care si-a pierdut toate limitele si puterile in lupta asta de a-l apropia de mine.Pur si simplu ma obseda gandul de ce nu ma poate iubi.De ce cu alte femei poate avea o relatie normala si cu mine nu.De ce multi alti barbati isi deschid inima in fata mea si ma vor alaturi de ei si tocmai persoana cu care am impartasit si momente frumoase si urate nu poate face asta.
Deocamdata au trecut deja doua zile de cand nu m-a mai cautat si lasand totul la o parte si judecand cu mintea cred ca este mai bine.Incerc sa imi caut puterea sa ma merg mai departe si sa imi recapat increderea si veselia de altadata.

Multumesc ca aveti rabdarea sa imi cititi lunga mea poveste,sper sa ma intelegeti si sa ma ajutati cu un sfat si de ce nu daca si voi la randul vostru aveti povesti asemanatoare,sa le impartasiti.


pai...eu zic sa iesi un oras cu fetele si sa te distrezi
dak nu ai prietene..cauta-ti...
fa jogging..iesi in parc..dar nu sta in casa.
sunt alte lucruri pe lumea asta care merita descoperite..nu batista si servetelele
hai..inveseleste-te
bogdan76
Postat pe 30 Iunie 2010 14:21
Voi reusi sa ma inveselesc doar ca sunt aproape sigura ca s-a intors la fata respectiva......Trebuie sa ma dezleg de tot ceea ce tine de el.....
Gabri07
Postat pe 1 Iulie 2010 12:35
INCEARCA SA IESI , SA TE DISTREZI , VIATA E FRUMOASA
DIN CATE AM INTELES EU AI O PRIETENA , FA TI SI PRIETENI NOI . DAR MAI INTAI IMPUNETI TU SA O IEI DE LA CAPAT SI SA LASI TOTUL IN URMA
kudika037265
Postat pe 1 Iulie 2010 19:46
DACA VREI SA VB CU CINEVA SI NU AI CU CINE LASA-MI ID-UL TAU SI PUTEM VB

POT SA SPUN K MA IDENTIFIC SI EU PUTIN CU TN :
sml-happy0180:
kudika037265
Postat pe 1 Iulie 2010 19:48
E un citat care mie imi place si cred ca se potriveste aici: "Trebuie sa stii cand se incheie un capitol din viata ta pentru ca daca ramai ancorata in trecut,pierzi sensul vietii si bucuria de a trai!"
Bafta in continuare!
Barbie30
Postat pe 1 Iulie 2010 19:53
De la: Gabri07, la data 2010-07-01 12:35:35Voi reusi sa ma inveselesc doar ca sunt aproape sigura ca s-a intors la fata respectiva......Trebuie sa ma dezleg de tot ceea ce tine de el.....

Fata aia cati ani are? Daca e apropiata ca varsta de tine, cred ca omul asta are o problema...ii plac ,,prospaturile''...de fapt, vad ca-i place sa se joace cu ele.
tematoare
Postat pe 2 Iulie 2010 02:18
De la: kudika037265, la data 2010-07-01 19:46:57INCEARCA SA IESI , SA TE DISTREZI , VIATA E FRUMOASA
DIN CATE AM INTELES EU AI O PRIETENA , FA TI SI PRIETENI NOI . DAR MAI INTAI IMPUNETI TU SA O IEI DE LA CAPAT SI SA LASI TOTUL IN URMA




am prieteni care imi sunt alaturi....si care ma ajuta sa imi ocup timpul.....parca imi e putin mai bine acum.......ma gandesc un pic mai rar la el si cand imi vine in minte inspir si respir.....fac tot ce pot...si cu siguranta voi reusi......inceputul e mai greu

Va tin la curent cu evoluarea mea. va iubesc
Gabri07
Postat pe 2 Iulie 2010 09:34
De la: Gabri07, la data 2010-07-02 09:34:27
De la: kudika037265, la data 2010-07-01 19:46:57INCEARCA SA IESI , SA TE DISTREZI , VIATA E FRUMOASA
DIN CATE AM INTELES EU AI O PRIETENA , FA TI SI PRIETENI NOI . DAR MAI INTAI IMPUNETI TU SA O IEI DE LA CAPAT SI SA LASI TOTUL IN URMA




am prieteni care imi sunt alaturi....si care ma ajuta sa imi ocup timpul.....parca imi e putin mai bine acum.......ma gandesc un pic mai rar la el si cand imi vine in minte inspir si respir.....fac tot ce pot...si cu siguranta voi reusi......inceputul e mai greu

Va tin la curent cu evolutia mea. va iubesc
Gabri07
Postat pe 2 Iulie 2010 09:35
deci am uitat sa va spun el are aproape 34....eu am 21 si fata respectiva 22.....si da chiar ii plac prospaturile si il citez ,,Secretul mentinerii mele in forma este prospatura''........Mi se face scarba cand ma gandesc la vbele astea
Gabri07
Postat pe 2 Iulie 2010 09:38
De la: Barbie30, la data 2010-07-01 19:53:55E un citat care mie imi place si cred ca se potriveste aici: "Trebuie sa stii cand se incheie un capitol din viata ta pentru ca daca ramai ancorata in trecut,pierzi sensul vietii si bucuria de a trai!"
Bafta in continuare!




Multumesc de cuvinte Barbie ....ma regasesc intru totul in ele....si sunt f adevarate
Gabri07
Postat pe 2 Iulie 2010 09:41
modifica sintagma"am fost ocolita de noroc"cu "am fost ocolita de ghinion"!
trece in revista toate momentele de circ si balci sentimental pe care le-ai trait alaturi de el,nu uita nici fazele penibile ,nici mizerabilul tratament si apoi fa o paralela la cum ar fi trebuit sa fie...vei observa si singura ca locul lui nu este decat in cosul de gunoi!!!!
foarte bine ca ai prieteni si te vezi cu ei,dar spune-le sa nu te mai alimenteze cu noutati o perioada,despre el
baiatul se drogheaza sau este personalitatea lui,pura?
kritzia
Postat pe 6 Iulie 2010 03:28
Spui in povestea ta la un moment dat "de ce cu alte femei poate avea o relatie normala"? Hai, serios, ti se pare ca tipul asta are o relati e normala cu fata cealalta? A lasat-o si a revenit la tine. Dupa care, te-a lasat si s-a dus la ea. El nu-i normal. Si biata fata va intra in acelasi cosmar ca si tine.

Ce-i cu "toate conturile unde e on line" in pc-ul tau? Delete all! Si cand un prieten comun iti transmite ceva de la el sau pomeneste numele lui, foarte simplu: Cine e x, ca nu-mi aduc aminte?
rashela
Postat pe 6 Iulie 2010 04:09
E chiar trista povestea ta. Nu cred ca a fost o obsesie..cand te roade stomacul si tii tresar urechile daca auzi ceva de respectivul..probabil e iubire ! Dar totul are o limitia...mai ales ca viata e scurta si ai posibilitatea sa alegi numai partile frumoase din ea. Iubitul meu , mi`a spus acum 3 ani la inceputul relatiei noastre ceva de genu : " Daca ma paresti sau te voi parasi, in prima seara ma duc in club, a doua seara ies in oras, iar mai tarziu ma duc la shopping " . Imi place ideea asta. Ce`i drept nu am avut cand sa o pun in aplicare , dar cred ca functioneaza .Mult succes iti urez !
Sabrina_Nede
Postat pe 6 Iulie 2010 08:26
De la: kritzia, la data 2010-07-06 03:28:23modifica sintagma"am fost ocolita de noroc"cu "am fost ocolita de ghinion"!
trece in revista toate momentele de circ si balci sentimental pe care le-ai trait alaturi de el,nu uita nici fazele penibile ,nici mizerabilul tratament si apoi fa o paralela la cum ar fi trebuit sa fie...vei observa si singura ca locul lui nu este decat in cosul de gunoi!!!!
foarte bine ca ai prieteni si te vezi cu ei,dar spune-le sa nu te mai alimenteze cu noutati o perioada,despre el
baiatul se drogheaza sau este personalitatea lui,pura?



Asta este personalitatea lui....e strigator la cer
Gabri07
Postat pe 9 Iulie 2010 17:29
De la: rashela, la data 2010-07-06 04:09:09Spui in povestea ta la un moment dat "de ce cu alte femei poate avea o relatie normala"? Hai, serios, ti se pare ca tipul asta are o relati e normala cu fata cealalta? A lasat-o si a revenit la tine. Dupa care, te-a lasat si s-a dus la ea. El nu-i normal. Si biata fata va intra in acelasi cosmar ca si tine.

Ce-i cu "toate conturile unde e on line" in pc-ul tau? Delete all! Si cand un prieten comun iti transmite ceva de la el sau pomeneste numele lui, foarte simplu: Cine e x, ca nu-mi aduc aminte?




Sincer si eu incepusem sa cred ca va fi la fel si cu fata respectiva dar bang........am aflat ca vor face cununia civila
Gabri07
Postat pe 9 Iulie 2010 17:31
De la: Sabrina_Nede, la data 2010-07-06 08:26:04E chiar trista povestea ta. Nu cred ca a fost o obsesie..cand te roade stomacul si tii tresar urechile daca auzi ceva de respectivul..probabil e iubire ! Dar totul are o limitia...mai ales ca viata e scurta si ai posibilitatea sa alegi numai partile frumoase din ea. Iubitul meu , mi`a spus acum 3 ani la inceputul relatiei noastre ceva de genu : " Daca ma paresti sau te voi parasi, in prima seara ma duc in club, a doua seara ies in oras, iar mai tarziu ma duc la shopping " . Imi place ideea asta. Ce`i drept nu am avut cand sa o pun in aplicare , dar cred ca functioneaza .Mult succes iti urez !



e si mai trista ...acum ca am aflat ca se va casatori cu fata respectiva.......e greu,e al naibii de dureros dar acum mai mult ca oricand trebuie sa imi regasesc in mine puterea de a merge mai departe......p 7 a fost ziua mea si m-a sunat dar nu i-am raspuns.....dupa care mi-a dat un mesaj cu ,, la multi ani''.......a fost pt prima oara cand am simtit ca nu ma intereseaza ce imi va zice la tel.........nu imi ramane decat sa accept situatia(indiferent cat de greu imi va fi) sa il stiu la altar cu alta femeie care probabil este fericita.........neajungand sa il cunoasca atat de bine cum l-am cunoscut eu.............indiferent ce ar fi viata mea merge mai departe si cu siguranta atunci cand el va plange.....eu voi rade(nu ii doresc raul) doar ca mi s-a dovedit ca in viata principiul karmei functioneaza fara sa-l putem opri.......oricum recunosc faptul ca ma simt ceva mai puternica si ca nu as mai putea sa ii mai dau vreodata vreo sansa......sunt mult prea ranita si scarbita.......si presupun ca in urmatoarele relatii voi defila cu lectia invatata.......hmmmmm cu certitudine..
Gabri07
Postat pe 9 Iulie 2010 17:51
eu asta inteleg...l-ai iubit si iti doresti sa il uiti...important e sa ajungi nu sa il urasti ci sa iti fie indiferent...in plus mi se pare un om de nimic dupa cum s-a purtat cu tine.....crezi k el o sa fie fericit sau o sa fie capabil sa faca viata mai frumoasa cuiva??...dimpotriva...un om care nu stie ce vrea ii va chinui si pe cei din jurul lui........esti tanara si ce e al tau e pus deoparte ;)
puf_lidia
Postat pe 10 Iulie 2010 12:24
De la: Sabrina_Nede, la data 2010-07-06 08:26:04E chiar trista povestea ta. Nu cred ca a fost o obsesie..cand te roade stomacul si tii tresar urechile daca auzi ceva de respectivul..probabil e iubire ! Dar totul are o limitia...mai ales ca viata e scurta si ai posibilitatea sa alegi numai partile frumoase din ea. Iubitul meu , mi`a spus acum 3 ani la inceputul relatiei noastre ceva de genu : " Daca ma paresti sau te voi parasi, in prima seara ma duc in club, a doua seara ies in oras, iar mai tarziu ma duc la shopping " . Imi place ideea asta. Ce`i drept nu am avut cand sa o pun in aplicare , dar cred ca functioneaza .Mult succes iti urez !
Misto mie mi se spunea :daca ma parasesti ma sinucid. normal ca na facuto
tomnita
Postat pe 19 Iulie 2010 11:51
De la: puf_lidia, la data 2010-07-10 12:24:04eu asta inteleg...l-ai iubit si iti doresti sa il uiti...important e sa ajungi nu sa il urasti ci sa iti fie indiferent...in plus mi se pare un om de nimic dupa cum s-a purtat cu tine.....crezi k el o sa fie fericit sau o sa fie capabil sa faca viata mai frumoasa cuiva??...dimpotriva...un om care nu stie ce vrea ii va chinui si pe cei din jurul lui........esti tanara si ce e al tau e pus deoparte ;)
Ai dreptate chiar l-a iubit. Iesi in lume razi in soare chiar daca te doare sufletul ;intalneste-te cu prietenii,pleaca din oras oboseste-ti mintea cu altceva, scrie-ti un jurnal .....zic si eu
tomnita
Postat pe 19 Iulie 2010 11:54
Foarta frumoasa povestea ta dar c`am dureroasa apreciez faptu ca ti-ai deschis sufletu in fata noastra .. :) Si dragostea nare varsa si nici limite , si omu se poate schimba oricand dar poate el nu tea vrut ...atat de mult pe cat credeai tu
GyulyuTzza
Postat pe 22 Iulie 2010 19:25
draga mea cred ca este bine ca s-a intamplat sa afli acum ce fel de persoana este decat sa iti pirzi timpul si energia cu un astfel de barbat. Nu este suficient doar tu sa iubesti si sa oferi neconditionat ... cred ca e o lectie de viata care poate sa iti aduca multe beneficii pe termen lung. Nu te merita si cand o sa constientizezi o sa iti fie indiferent. Succes!
csillicsiucsi
Postat pe 22 Iulie 2010 22:42
De la: Gabri07, la data 2010-06-30 11:09:28Salut fetelor,

Cautand pe Google fel si fel de articole despre cum poti sa scapi de obsesia pentru fostul iubit.....am dat de Kudik si mi-am zis ca poate este mai simplu sa discut cu cineva problema mea decat sa caut generalitati.
Povestea mea incepe asa: Acum un an si 2 luni am intrat in relatie cu un tip mai mare cu 13 ani ca mine.IL cunosteam de la 15 ani,eram prieteni si recunosc ca de atunci am avut o anume atractie pentru el.Anul trecut ne-am reintalnit si pur si simplu ne-am apropiat dintr-o data.De aici incepe chinul meu......M-am indragostit fara sa vreau crezand ca faptul ca fusesem prieteni inainte avea sa ne inchege si mai mult relatia dar m-am inselat......Prima luna a decurs foarte bine dupa care a inceput sa ma minta,sa se comporte urat cu mine si sa ma faca sa realizez sa nu voi reusi niciodata sa ii schimb obiceiurile.....Avea perioade cand ma dorea langa el si perioade cand nu mai stia ce vrea......Ma ridica la cer si ma trantea la pamant....Si cu cat ma simteam respinsa cu atat imi puneam ambitia sa ajung la el....I-am acceptat multe si cred ca asta a fost cea mai mare greseala a mea....I-am aratat slabiciunile si de fiecare data cand ma hotaram sa pun punct ma aducea inapoi......Tot jocul asta m-a facut sa ma degradez psihic pierzandu-mi increderea in mine si totusi....am continuat.....Mi-am pierdut limitele si vointa.Toata relatia a fost cu urcusuri si coborasuri...niciodata constanta si asta m-a facut sa nu mai stiu de mine.La un moment dat(intr-una din perioadele lui bune)isi dorea sa ne mutam impreuna si sa ne casatorim si sa ii fac un copil pana sa il apuce iar nepasarea.In ultimele 3 luni a pus punct de doua ori relatiei dupa care se intorcea cu coada intre picioare cerandu-mi sa ii mai dau o sansa pe care desigur eu ca fiinta imorala ce sunt i-am oferit-o.Ultima ora cand ne-am despartit a fost acum o luna la dorinta lui pe motiv ca nu mai putem continua pt ca noi nu putem avea niciodata o relatie normala.Si ce credeti....?Am aflat ca s-a combinat cu o tipa......SI PE ZI CE TRECEA AFLAM TOT MAI MULTE si simteam ca respiram un aer insuportabil....La momentul despartirii tot ce imi aduc aminte este ca ma dureau atat de mult cuvintele lui incat i-am zis ca si eu doresc sa punn punct relatiei pentru ca am cunoscut pe cineva.Avand prieteni comuni el tot tinea sa le spuna cat de fericit era si cat de bine ii merge ca sa ajunga la urechile mele.PaNA ACUM O SAPTAMANA CAND AM FACUT GRESEALA SA MA INTALNESC CU EL....Era atat de disperat sa ma aiba inapoi si mi-a cerut sa ma mut cu el......dupa cateva ore in acea zi apus si capat relatiei cu fata respectiva dupa care a venit la mn......Ne-am facut planuri.....eram in sfarsit fericiti unul cu celalt pana sa primeasca mesaj de la acea fata ca i-a venit rau si ca sa vina sa o ajute.......Si ce credeti ?S-A DUS m-a lasat inca o data cu inima ranita......Ma suna ce-i drept dar imi tot repeta ca sa il las sa isi rezolve problemele ca ma cauta el.....Discutand cu prietena mea i-a spus acesteia ca nu mai vrea sa stea nici cu mine nici cu fata respectiva.......ca deocamdata vrea sa stea singur si ca nu stie sigur daca se va mai impacva cu mine dar ca orice este posibil.....Ultimul lucru pe care l-am aflat este ca fata respectiva este in spital si ca el era cam suparat(problema medicala era una minora)Ultima discutie pe care am avut-o cu el a fost cand i-am zis sa ma lase definitiv in pace si sper ca imi va respecta decizia.
Scuze daca mi-a cam lipsit incoerenta si sper sa intelegeti ceva din ce v-am povestit.Cert e ca parca sufletul meu este tot in asteptare si nu incetez sa vorbesc despre el si sa verific daca este online pe vreun cont......Cum de nu pot sa gandesc logic atata timp cat m-a facut sa sufar atat?Imi pun atatea intrebari si uneori ajung la concluzia ca totul este psihologic si ca eu mi-am jucat toate armele cu orice pret numai ca sa il castig......si toata obsesia asta cred ca reprezinta faptul ca nu accept sa pierd......Nu ma judecati gresit din tot ce v-am povestit....Nu sunt o femeie proasta,nici urata ci doar o femeie care si-a pierdut toate limitele si puterile in lupta asta de a-l apropia de mine.Pur si simplu ma obseda gandul de ce nu ma poate iubi.De ce cu alte femei poate avea o relatie normala si cu mine nu.De ce multi alti barbati isi deschid inima in fata mea si ma vor alaturi de ei si tocmai persoana cu care am impartasit si momente frumoase si urate nu poate face asta.
Deocamdata au trecut deja doua zile de cand nu m-a mai cautat si lasand totul la o parte si judecand cu mintea cred ca este mai bine.Incerc sa imi caut puterea sa ma merg mai departe si sa imi recapat increderea si veselia de altadata.

Multumesc ca aveti rabdarea sa imi cititi lunga mea poveste,sper sa ma intelegeti si sa ma ajutati cu un sfat si de ce nu daca si voi la randul vostru aveti povesti asemanatoare,sa le impartasiti.





... nu stiu ce astepti de la kudika ... totul e la tine si la modul compromitator in care accepti sa traiesti ... ai stat cu el un an si ceva, cu toate ca dupa prima luna de pompare deja stergea pe jos cu tine ... te-a degradat moral si psihic un an de zile si tu sperai ... CE ? ... te-a incintat poate ca iti scapa cite ceva din portofel si te gindeai ca merge ...

... vrei un sfat ... fii demna cu tine insuti ... nu te oferi oricaruia care iti face 2-3 glume ... cere si impune respectul pe care si tu il dai altora ... in rest doar timpul le rezolva ...

marco918
Postat pe 23 Iulie 2010 00:37
F. bine punctat...
kudika226898
Postat pe 23 Iulie 2010 07:36
'' dragostea este ca o fiara, care sta la panda toata viata si te ucide atunci cand iubesti cel mai tare ''. fii tare , mergi inainte, nu merita sa il iubesti pentru nimic in lume la cat te-a facut sa suferi.stii... indiferenta doare mult.
fata_healthy
Postat pe 23 Iulie 2010 20:48
Povestea mea incepe asa: Acum un an si 2 luni am intrat in relatie cu un tip mai mare cu 13 ani ca mine.
IL cunosteam de la 15 ani,eram prieteni si recunosc ca de atunci am avut o anume atractie pentru el.Anul trecut ne-am reintalnit si pur si simplu ne-am apropiat dintr-o data.
De aici incepe chinul meu......
M-am indragostit fara sa vreau crezand ca faptul ca fusesem prieteni inainte avea sa ne inchege si mai mult relatia dar m-am inselat......
Prima luna a decurs foarte bine dupa care a inceput sa ma minta,sa se comporte urat cu mine si sa ma faca sa realizez sa nu voi reusi niciodata sa ii schimb obiceiurile.....
Avea perioade cand ma dorea langa el si perioade cand nu mai stia ce vrea.....
.Ma ridica la cer si ma trantea la pamant....
Si cu cat ma simteam respinsa cu atat imi puneam ambitia sa ajung la el....
I-am acceptat multe si cred ca asta a fost cea mai mare greseala a mea....I-am aratat slabiciunile si de fiecare data cand ma hotaram sa pun punct ma aducea inapoi......
Tot jocul asta m-a facut sa ma degradez psihic pierzandu-mi increderea in mine si totusi....am continuat.....
Mi-am pierdut limitele si vointa.
Toata relatia a fost cu urcusuri si coborasuri...niciodata constanta si asta m-a facut sa nu mai stiu de mine.
La un moment dat(intr-una din perioadele lui bune)isi dorea sa ne mutam impreuna si sa ne casatorim si sa ii fac un copil pana sa il apuce iar nepasarea.
In ultimele 3 luni a pus punct de doua ori relatiei dupa care se intorcea cu coada intre picioare cerandu-mi sa ii mai dau o sansa pe care desigur eu ca fiinta imorala ce sunt i-am oferit-o.
Ultima ora cand ne-am despartit a fost acum o luna la dorinta lui pe motiv ca nu mai putem continua pt ca noi nu putem avea niciodata o relatie normala.
Si ce credeti....?
Am aflat ca s-a combinat cu o tipa......
SI PE ZI CE TRECEA AFLAM TOT MAI MULTE si simteam ca respiram un aer insuportabil....
La momentul despartirii tot ce imi aduc aminte este ca ma dureau atat de mult cuvintele lui incat i-am zis ca si eu doresc sa pun punct relatiei pentru ca am cunoscut pe cineva.
Avand prieteni comuni el tot tinea sa le spuna cat de fericit era si cat de bine ii merge ca sa ajunga la urechile mele.
PaNA ACUM O SAPTAMANA CAND AM FACUT GRESEALA SA MA INTALNESC CU EL....
Era atat de disperat sa ma aiba inapoi si mi-a cerut sa ma mut cu el......dupa cateva ore in acea zi apus si capat relatiei cu fata respectiva dupa care a venit la mn......
Ne-am facut planuri.....eram in sfarsit fericiti unul cu celalt pana sa primeasca mesaj de la acea fata ca i-a venit rau si ca sa vina sa o ajute.......
Si ce credeti ?
S-A DUS m-a lasat inca o data cu inima ranita......
Ma suna ce-i drept dar imi tot repeta ca sa il las sa isi rezolve problemele ca ma cauta el.....
Discutand cu prietena mea i-a spus acesteia ca nu mai vrea sa stea nici cu mine nici cu fata respectiva.......ca deocamdata vrea sa stea singur si ca nu stie sigur daca se va mai impacva cu mine dar ca orice este posibil.....
Ultimul lucru pe care l-am aflat este ca fata respectiva este in spital si ca el era cam suparat(problema medicala era una minora)
Ultima discutie pe care am avut-o cu el a fost cand i-am zis sa ma lase definitiv in pace si sper ca imi va respecta decizia.
Scuze daca mi-a cam lipsit incoerenta si sper sa intelegeti ceva din ce v-am povestit.
Cert e ca parca sufletul meu este tot in asteptare si nu incetez sa vorbesc despre el si sa verific daca este online pe vreun cont......
Cum de nu pot sa gandesc logic atata timp cat m-a facut sa sufar atat?
Imi pun atatea intrebari si uneori ajung la concluzia ca totul este psihologic si ca eu mi-am jucat toate armele cu orice pret numai ca sa il castig......si toata obsesia asta cred ca reprezinta faptul ca nu accept sa pierd......
Nu ma judecati gresit din tot ce v-am povestit....
Nu sunt o femeie proasta,nici urata ci doar o femeie care si-a pierdut toate limitele si puterile in lupta asta de a-l apropia de mine.
Pur si simplu ma obseda gandul de ce nu ma poate iubi.
De ce cu alte femei poate avea o relatie normala si cu mine nu.
De ce multi alti barbati isi deschid inima in fata mea si ma vor alaturi de ei si tocmai persoana cu care am impartasit si momente frumoase si urate nu poate face asta.
Deocamdata au trecut deja doua zile de cand nu m-a mai cautat si lasand totul la o parte si judecand cu mintea cred ca este mai bine.
Incerc sa imi caut puterea sa ma merg mai departe si sa imi recapat increderea si veselia de altadata.


uite,am avut rabdare, am citit, despartit si restabilit totul...
eu una cred ca nu esti singura care e calcata in picioare pt ca si ea permite asta...
nu ai incredere in tine cat sa-ti impui faptul ca esti deosebita(esti, am citit si analizat) si nu se merita sa te mai gandesti la d-alde "eu sunt cu toate...dar trebuie sa le tin in stand by pe toate, ca sa fiu iubit"...
nu stiu cum te cheama, dar crede-ma, poti uita cosmarul asta in care te-ai bagat...
IGNORA-L

Multumesc ca aveti rabdarea sa imi cititi lunga mea poveste,sper sa ma intelegeti si sa ma ajutati cu un sfat si de ce nu daca si voi la randul vostru aveti povesti asemanatoare,sa le impartasiti.
dragon_fly88
Postat pe 23 Iulie 2010 22:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa fac ca sa nu ma m-ai gandesc la ea? 8 De la: valy90 12 Ianuarie 2011 17:34
Nu stiu... 37 De la: kudika_942942 13 Ianuarie 2014 19:07
Ajutati-ma sa-l inteleg!!! 24 De la: kudika012952 10 Noiembrie 2009 13:52
mailuri,mailuri..mailuri 17 De la: ana_bita 13 Februarie 2009 04:43
Prietenul meu vrea sa se intalneasca cu alta fata! Ce sa fac? 66 De la: kudika_24875 10 Mai 2014 21:47