Setari Cookie-uri

rana pe col

deci irynela poti folosii ob in loc de tampn de vata?
iar tu alessia25 nu ai primit niciun tratament? asa mi se pare normal inainte da a face cauterizare
bushu_bushu2006
Postat pe 20 August 2008 22:30
mi-a spus doctorita ca dupa rezultatul testului papanicolau si dupa rez de la colposcopie o sa imi dea tratament cu ovule si pastile si de-abia apoi cauterizarea..oricum cred ca s-a pronuntat deja pt ca a zis ca e destul de veche si cam marisoare(!!!!!!!!!!!) desi nu am avut sangerari nici la contact sexual , nici intre menstre , nu stiu d eunde a aparut!!!!!
marina107147
Postat pe 21 August 2008 11:20
am fost intr-un final la doctor. am vazut ca rana mea s-a micsorat , na..nu s-a vindecat total . mai trebuie sa mai iau iar ovule, sa fac spalaturi..in fine. macar zicea ca scap de cauterizare
ce ziceti fetelor? se merita sa mai folosesc ulei de sunatoare?
bushu_bushu2006
Postat pe 25 August 2008 19:24
ce veste buna, majestik! abia astept sa-mi fac si eu tratam cu ulei de sunatoare sa vad ce efect are. Dar tie cum iti arata rana? Ca mie doar imi spune c-o am si atat.Si ce ma mira e ca tanti dr mi-a spus ca rana e mik, dar nu trebuie neglijata si oricum e buna o cauterizare(ceea ce nu vreau eu).
irynchick
Postat pe 25 August 2008 22:08
irynela eu nu spun ca a fost de la uleiul de sunatoare....pentru ca eu am facut tratament cu ovule si spalaturi vaginale timp de 10 zile, si abia dupa am folosit uleiul de sunatoare; numai 3 zile ca mi-a venit menstruatia.
qm de-mi arata? doctorul la care ma duc eu dupa ce introduce valvele...cum sa-ti explic? e ca si cum ar avea o camera video inauntru si-mi arata pe televizor ceea ce filmeaza
legat de ce mi-ai zis tu de rana ta sfatul meu e sa te duci la alt doctor...
bushu_bushu2006
Postat pe 26 August 2008 00:22
alessia25 ai luat rezultatele? cum au iesit?
nu ai inceput niciun tratament?
bushu_bushu2006
Postat pe 26 August 2008 00:30

eu am facut testul papanicolau, urmeaza sa imi faca colposcopie( ce iti face tie asa se numeste---la televizorul ala) si testul hpv..si apoi imi da tratament cuovule sau pastile,,,si apoi cauterizare...
Din pacate dupa cum mi-a zis medicul rana mea e mare si urata..si veche!!! nu stiu de ce..de la secretii sau infectii..cine stie ..ca de la altceva..nu are ce la mine...oricum sa speram ca totul va fi bine:(


De la: majestik, la data 2008-08-26 00:30:18alessia25 ai luat rezultatele? cum au iesit?
nu ai inceput niciun tratament?
marina107147
Postat pe 26 August 2008 17:08
majestik sa-ti fie de bine, daca ti s-a micsorat rana inseamna ca e fff bine, urmeaza tratamentul in continuare si o sa te vindeci complet, vezi erai fff neincrezatoare in tratament si se pare ca a dat ceva rezultate bune, sanatate multa pe viitor
lorelay21
Postat pe 26 August 2008 17:16
alessia25 la ce iti mai da tratament cu ovule sau pastile daca te cauterizeaza? de ce nu zice dr:"iti dau tratamentul asta. daca vedem o ameliorare, continuam cu el, daca nu, va trebui sa o cauterizam." mie asa mi se pare corect...in fine vezi tu la colposcopie cum arata rana ta si cum o sa fie mai departe. eu iti tin pumnii, sa fie cat mai bine
nu stii de la ce? si eu ma intreb... poate fi si de la ob-uri. stiai?

multumesc mult madalinaloredana!esti o draguta!
bushu_bushu2006
Postat pe 27 August 2008 00:33
si la mine a reaparut rana dupa o cauterizare, dar am recauterizat dupa un tratament destul de lung si probabil si cel adecvat. acum este bine. diferenta (care nu stiu daca conteaza) a fost ca prima data a fost o cauterizare clasica si a doua cu laser, se pare ca este mult mai buna, dar intotdeauna conteaza si medicul si raspunsul organismului, si de ce nu tratamentul si ingrijirea de dupa. eu am fost la un medic, care desi barbat este destul de bland si intelegator, probabil fiindca si el are o fata..... in principiu nu cred ca este cazul sa ne impiedicam atat de mult de sexul doctorului ginecolog, sunt medici si atat....



(RASPUNSUL ESTE PENTRU KARINA)
arsenita
Postat pe 27 August 2008 11:16
ms mult arsenita. am terminat si eu tratementul cu ovule si desi trebuia sa ajung de luni la doctor nu am ajuns nici azi. toata ziua sunt la interviuri ptr ca vreau sa ma angajez... maine fac tot posibilul sa ajung ptr ca sanatatea mea e pe primul loc. nush ce sa zic.. probabil imi va face cauterizare.a doua din viata mea. sper ca nu va fi nici o problema mai tarziu cand voi vrea un bebe..... offf.... sunt stresata cu rana asta. si saracu iubit nici nu-l las sa se mai atinga de mine
karinna_healthy
Postat pe 28 August 2008 11:36
la mine era destul de urata si avea si cea vechime, dar cauterizarea nu a fost facuta asa imediat, ci dupa un tratament destul de lung cu ovule, antibiotice si antiinflamatoare, multe analize, colposcopii si o biopsie. m-am cam speriat cand am vazut tratamentul prima data si am zis ca este prea puternic, hotarata fiind sa nu-l fac asa cum a zis doctorul. norocul meu a fost ca farmacistul, un tip mai in varsta deosebit de instruit si vorbaret a comentat singur ca este foarte bun tratamentul. asa ca de atunci am facut ce mi-a spus doctorul si a fost bine.
nu am mai fost nici eu de mai mult de un an la control, dar promit ca ma voi duce
sanatate multa, bafta la angajare, si nu te speria ca nu afecteaza procreerea aceste cauterizari.... cat despre iubit, dr meu, fiind barbat, imi spunea ca pot pune ovulul si dupa.....
arsenita
Postat pe 28 August 2008 16:13
cam asa e...sanatatea pe primul loc. fa-ti timp si du-te la doctor ca trebuie sa vezi kr e urmatorul pas. la mine e bine spre foarte bine.
asta iti doresc si tie karinna.
eu fac tratament cu ulei de sunatoare dar nu pot sa-ti zic daca sa faci si tu ca ar da rezultate...sper ca tratamentul pe kr l-ai primit sa fii fost cel bun si sa nu mai fie nevoie de cauterizare. iti tin pumnii
si-ti mai tin pumnii si pentru angajare
ai grija de tine! sa ne dai vesti bune maine ;)
bushu_bushu2006
Postat pe 28 August 2008 23:17
bafta cu tratamentul tau de sunatoare, dar daca alte femei cu mintea mai deschisa citesc experientele noastre sper sa ia decizia corecta.
eu nu am de ce sa ma cert cu nimeni pe tema asta, doar incerc sa ajut cu experienta mea...[/quote]


Draga mea,
Nu stiu daca ai avut sau nu intentia sa te certi cu cineva, dar te avertizez ca adresarea ta nu este nicidecum politicoasa! Ai, te rog, mai multa grija, la cuvintele pe care le folosesti, pentru ca pe viitor sa eviti jignirile!
In plus, da-mi voie sa iti spun ca nu ai dreptate! Multi dintre medici elimina terapiile complementare, desi consider ca este doar teama de nou si de efort, tratamentele alopate fiind mult mai comode si mai rapide decat celelalte. Dar urmarile?
Eu am avut astfelde experiente cu fetita mea care, pana la 2 ani, a fost internata de 2 ori si care a rpimit atatea antibiotice (intravenos) incat nu stiu daca as avea nevoie de 3 sau 4 zerouri pentru a le nota. Nu exagerez. La un moment dat am apelat, din disperare, la homeopatie, iar fetita mea este acum un copil normal de 4 ani, care merge la gradinita, fiind aproape cel mai rezistent din grupa ei. Ca exemplu, iti pot spune ca toata grupa de balet a avut varsat de vant si trei sferturi din grupa de gradinita, fara ca pe ea sa o atinga si fara sa fi facut vaccinul.
Si pentru a te convinge si mai mult ca tratamentele complementare sunt adevarate, afla ca fetita mea a fost tratata timp de 3 luni (intai intravenos, apoi cu siropuri) cu antibiotice pentru infectie urinara, iar dupa 3 (TREI) luni a recidivat, evident cu alt tip de bacterie. A doua oara am tratat-o homeopat si naturist, iar de atunci au trecut aproape 2 ani, timp in care i-am facut analizele din 3 in trei luni ... Ghici! Da, am scapat de infectie urinara. Si nu as compara un tratament de 3 luni cu unul de o saptamana, ca sa nu mai spun de diferenta dintre serurile injectabile urmate de siropurile amarui si "bombonelele" homeopate.
Mai am un exemplu pentru tine. Cumnata mea a avut trompele infundate si a facut tratamente alopate timp de 2 ani, fara urmari. Inainte de interventia chirurgicala care parea inevitabila, s-a decis sa incerce un tratament naturist de cateva saptamani. Ghici! Exact, acum cel de-al doilea copil a implinit 5 ani! Si nu incerca sa spui ca nu a fost bun diagnosticul sau atceva, pentru ca a facut o groaza de investigatii, si aici, in Constanta, si in Bucuresti....
Asa ca, te rog, lasa vorbele "mari".
Cat despre celelalte "incuiate la minte" ... Dragelor, incercati ceea ce simtiti voi ca va poate ajuta, pentru ca este extrem de important sa aveti incredere in sansa de vindecare!
Pe de alta parte, sa nu uitati ca Biserica Ortodoxa are si ceva rugaciuni in acest sens (acatiste, paraclise), ca sa nu mai spun de ierurgii (molitfe)si taine (Maslu, Spovedanie, Impartasanie).
Nimic in lumea asta nu este intamplator, credeti-ma!
Maria
ea_she
Postat pe 29 August 2008 10:04
Dragele mele "rana pe col" nu se poate vindeca de la sine sau cu tratamente naturiste fiind o afectiune congenitala.


Draga mea, afla ca informatiile tale nu sunt cele mai corecte, cu tot respectul fata de D-na Doctor care ti le-a furnizat!

Pentru ca mesajul tau este cam alarmist (fatalist, c hiar), am cautat pentru oricine are nevoie, cateva explicatii luate de pe un sait medical (http://www.sfatulmedicului.ro/print_article.php?id=1171&catname=Obstetrica-ginecologie).

Concluzii (care le vizeaza si pe alte colege de comunicare):
1.Cervicita (rana pe col) nu este o afectiune congenitala!
2.Se poate identifica prin tuseu vaginal, nu numai prin investigatii complexe.
3.Daca alegem ca tratament interventia chirurgicala (indiferent de metoda), sunt absolut necesare colposcopia si citologia Papanicolau.

In plus, antibioticele si celelalte medicamente alopate pot fi inlocuite cu produsa naturiste sau homeopate. Este adevarat ca nu la toata lumea functioneaza aceste tratamente. Cel mai bine actioneaza in cazul organismelor tinere si a celor care nu sunt "imbuibate" cu medicamente. O persoana trecuta de 20 de ani care a "beneficiat" de antibiotice de cel putin 4 ori pe an si care abisnuieste aproape zilnic sa isi adminsitreze tot felul de minuni gen algocalmin, nurofen, extraveral etc ... nu se poate astepta la efecte imediate. In plus (sau in minus), tratamentele netraditionale sunt mai indelungate si necesita ceva rabdare ... si minutiozitate.

Sanatate tuturor si incredere in sana de vindecare!

Maria




Generalitati

Cervicita – termen care include toate inflamatiile colului uterin, reprezinta o patologie foarte frecventa in clinica. Deoarece, in majoritatea cazurilor afectarea inflamatorie a vaginului (vaginita) insoteste inflamatia colului uterin, multi medici prefera termenul de colpita – care desemneaza inflamatia cervico-vaginala. Astfel colpitele reprezinta motivul prezentarii la medic, in aproximtiv 1/3 din consulturile ginecologice. In acelasi timp, peste jumatate din totalitatea femeilor au prezentat o colpita la un moment dat in viata.
In functie de evolutie, cervicitele pot fi acute sau cronice. Cervicita cronica este cunoscuta si sub denumirea improprie de „rana pe col”

Anatomie

Colul uterin reprezinta segmentul inferior al uterului, care este vizibil prin vagin. Este o parte importanta a tractului genital, indeplinind mai multe functii:
- functie menstruala: colul este un canal prin care sangele mestrual se scurge din uter in vagin; in caz de absenta congenitala a colului sau in urma obstructiei acestuia, sangele mesntrual stagneaza in uter (hematometrie)
- functie in statica pelvina: prin situatia sa intre uter si vagin, asigura mentinerea unei pozitii normale a organelor pelvine
- functie sexuala: avand o bogata inervatie, prin excitarea colului creste secretia glandelor cervicale si se declanseaza secretia unor hormoni
- functie de fecundatie: secretia glandelor endocervicale (glera cervicala) prin compozitia sa favorizeaza ascensiunea spermatozoizilor
- functie in sarcina: colul are un rol foarte important atat in timpul sarcinii, el fiind o bariera intre vagin si uter, cat si in timpul travaliului.
Tinand cont de toate aceste functii, prevenirea si tratarea afectiunilor de la nivelul colului uterin poate avea numeroase efecte benefice asupra sanatatii femeii.

Etiologie

Etiologia cervicitei este variabila, cel mai frecvent fiind determinata de:
- infectia cu Chlamydia trachomatis
- infectia cu Tricomonas vaginalis
- asocierea Tricomonas cu Candida
- Neisseria gonorrheae (gonococul)
- Herpex simplex
- virusul papilloma uman (HPV)
Alte cauze mai rare sunt: micozele, sifilisul, tuberculoza, mycoplasma.

Factori de risc

Aparitia cervicitelor este favorizata de urmatorii factori:
- infectii cervico-vaginale
- traumatisme obstetricale – aparute in timpul nasterii (rupturi ale colului)
- traumatisme locale secundare contactului sexual, utilizarii tampoanelor interne
- dispozitivul intruterin (steriletul)
- ectopiile congenitale (epiteliul glandular din interiorul canalului cervical aluneca in afara orificiului extern al colului)
- manevre locale: chiuretajul, histeroscopia etc.

Investigatii si diagnostic


Metodele utilizate pentru investigarea afectiunilor colului uterin sunt:
- examenul clinic: tuseul vaginal si examenul cu valve, prin care medicul constata prezenta unor modificari ale aspectului colului si eventual prezenta unor secretii la acest nivel
- examenul citobacteriologic al secretiei din col si vagin, eventual si cultura cu antibiograma, sunt necesare pentru a determina etiologia infectiei
- frotiul Babes-Papanicolau: releva modificarile citologice (celulare) cervicale
- colposcopia: o metoda de inspectie a colului uterin cu ajutorul unui instrument optic care mareste imaginea, numit colposcop; in cadrul colposcopiei se efectueaza si testul Lugol (se aplica o solutie la nivelul mucoasei cervicale si se urmareste fixarea acestuia de catre mucoasa normala)
- examen anatomo-patologic: se recolteaza un fragment de mucoasa prin biopsie, conizatie sau chiuretaj endocervical (chiuretajul in interiorul canalului cervical).

Diagnostic

Suspiciunea de cervicita cronica apare in urma evidentierii la examenul clinic (tuseul vaginal si examenul cu valvele) a unor modificari inflamatorii, leziuni ulcerative, deformari sau secretii la nivelul colului. Diagnosticul de certitudine de cervicita cronica se stabileste prin colposcopie si examenul citologic Papanicolau. Examenul citobacteriologic al secretii este util pentru a depista etiologia infectiei cervicale.

Complicatii


Cervicita poate evolua ani de zile, doar cu o leucoree mai mult sau mai putin abundenta, cu care femeia se obisnuieste de obicei, fara dureri, febra sau tulburari menstruale sau afectarea vietii sexuale.
Insa, uneori se poate complica cu inflamatii ale organelor pelvine vecine:
- parametrita (inflamatia ligamentelor ce sustin uterul si organele pelvine) care se manifesta prin: dureri lombare sau abdominale, dismenoree, dispareunie, menoragii
- salpingita (inflamatia trompei uterine): care poate cauza infertilitate, prin obstructia tubara secundara proceselor inflamatorii
- infectii cronice ale tractului urinar.
Inflamatia cronica a colului uterin, poate determina in timp instalrea unei stenoze cervicale, care poate fi urmata de infertilitate.
De asemenea, nu trebuie trecut cu vederea nici rolul favorizant al iritatiei cronice cervicale in aparitia concerului de col uterin. Cervicita cronica nu determina cancer, dar poate favoriza aparitia lui. De aceea, tratamentul cervicitei cronice, poate fi considerat o masura profilactica in lupta impotriva cancerului de col uterin.

Tratament
Tratament medical

Tratamentul medical are ca scop, in primul rand eradicarea infectiei; in functie de agentul etiologic depistat si de rezultatul antibiogramei se va efectua un tratament local (cu ovule) si daca e cazul, si un tratament cu antibiotice sau antifungice pe cale orala. In continuare, se poate utiliza un tratament pe baza de ovule cu efect de reepitelizare (cicatrizant), insa de cele mai multe ori acesta nu reuseste remiterea completa a leziunilor, fiind necesar si un tratament chirurgical.
Abia dupa aproximativ 2 luni de la eradicarea infectiei, daca modificarile cervicale persista se indica tratamentul chirurgical.

etc.etc...
ea_she
Postat pe 29 August 2008 10:45
ms ca mi-ati tinut pumnii ptr angajare. am reusit!!!.. insa din cauza asta nu am fot nici azi la doctor. luni de acum. dar... aseara nu am putut sa ne abtinem nici eu nici iubitul si s-a intamplat... normal ca am stat foarte stresata sa nu sangerez si.. usrpriza.. nu am sangerat deloc... oare asta ar putea insemna ca rana mea s-a mai micscorat de la tratament? voi ec ziceti.. astept sa vad ce-mi zice si doctorul dar parca sunt mai optimista acum...
karinna_healthy
Postat pe 29 August 2008 15:44
pentru ca te-ai angajat! tu si iubitu...deh!trebuia sa sarbatoresti nu?
sper sa fie ok cu rana ta
bushu_bushu2006
Postat pe 29 August 2008 19:08
sunt total de acord cu metodele naturiste.....dar, rana pe col reprezinta inceputul unui tumori care prin colposcopie si teste poate fi determinat cat de grav este. in general este produsa de hpv pe care din pacate majoritatea il purtam si-l transmitem prin contact neprotejat. personal am avut rana cauterizata si cred ca este mai bine, dupa care se pot incerca metode naturiste pentru a nu reaparea. altfel tumoarea poate avea consecinte majore. nu uitati sa faceti pap testul regular si daca va indoiti consultati mai multi medici. doctorul meu de exemplu mi-a spus ca testul nu a iesit bun dar m-a asigurat ca nu ar trebui sa ma ingrijorej si l-am crezut vre-un an dupa care mi s-a parut c a nu e normal si cand am ajuns la colposcopie mi-am dat seama cat de grav era. in general daca medicul va sfatuieste sa o cauterizati inseamna ca tumora e mare......nu ezitati...si da doareeeeeeeeeee
kerigan_ro
Postat pe 30 August 2008 09:19
BUNA!
daca rana este mare...si poate este chiar deja o ulceratie...atunci trebuie facuta "coniazatia"!...e cel mai bine asa!!!

dar...de obicei ranile nu sunt din nimik...ci pe fondul unui factor infectios!

adica eu fiind medic...am vorbit mereu cu pacientele mele...de una..de alta...si am constatat ca f multi medici ginecologi,efectiv odata nu le aduc pacientelor la cunostinta de anumite afectiuni....si nici macar nu le cauta ei chiar daca nu impartasesc si pacientei ce fac ei acolo!

de exemplu...ai auzit de
1 ureaplasma
2 mycoplasma
3 HPV ( de cele m multe ori pacienta trebuie indrumata sa faca un test sa depisteze daca are papiloma virus-ul...pt ca acesta dupa ce se face "conizatia" si dupa acea examenul histopatologic....de cele m multe ori s-a constatat ca s-a gasit in "leziunea/ulceratia" de pe col....acest virus HPV)
DECI HPV-UL ESTE IMPLICAT IN CELE M MULTE AFECTIUNI DE PE COL !!!
prin_zona
Postat pe 30 August 2008 14:38
DAR ADESEA SI MYCOPLASMA SI UREAPLASMA SUNT F DES INTALNITE IN LEZIUNILE DE PE COL....ACESTEA SE POT DEPISTA IN SECRETIA VAGINALA !!!

CU O ZI INAINTE E BINE CA PACIENTA SA NU SE SPELE DELOC INTRA-VAGINAL...iar medicul biolog sau cel ginecolog sa i recolteze secretia si gata!

ATENTIE !!!!...ce trebuie sa stiti voi(fetele) este ca medicii nu fac automat si aceste teste.....DACA NU DESCHIDETI VOI GURA SI LCE SPUNETI TZINTIT..."VREAU SA MI FACETI SI ACESTE ANALIZE...."...EI NU VOR CAUTA IN VECI!
SI ASTA o spun ca medic stomatolog chirurg...pt ca am vb cu foarte multe paciente si le am indrumat...iar dupa aceea foarte multe dintre ele au constatat ca duceau pe picioare de 1000 ani o infectie veche de ureaplasma..mycoplasma.....care sunt afectiuni "parsive" pt ca nu au simptomatologie clara...evidenta...iar masculii sunt mari purtatori si vi le paseaza cu "incredere":)
prin_zona
Postat pe 30 August 2008 14:46
De la: alessia25, la data 2008-08-20 18:51:28Azi am fost la o a doua doctorita ..am facut testul papanicolau,,nu a mai durut atat de tare ca prima consultatie, dar din pacate intr=adevar am rana pe col si aceasta doctorita mi-a zis ca destul de mult timp, ca trebuie s aimi mai fac si testul HPV , colposcopie, dar ca probabil va trebui sa fac si cauterizare..offf.speram sa nu fie adevarat..dar asta e...o sa fac si cauterizarea daca e cazul:(

....................................................................
1
dar...de obicei ranile nu sunt din nimik...ci pe fondul unui factor infectios!

adica eu fiind medic...am vorbit mereu cu pacientele mele...de una..de alta...si

am constatat ca f multi medici ginecologi,efectiv odata nu le aduc pacientelor la

cunostinta de anumite afectiuni....si nici macar nu le cauta ei chiar daca nu impartasesc si pacientei ce fac ei acolo!

de exemplu...ai auzit de
1 ureaplasma ?
2 mycoplasma ??
3 HPV ??? ( de cele m multe ori pacienta trebuie indrumata sa faca un test sa depisteze daca are papiloma virus-ul...pt ca acesta dupa ce se face "conizatia" si dupa aceea examenul histopatologic....de cele m multe ori s-a constatat ca s-a gasit in "leziunea/ulceratia" de pe col....acest virus HPV)
DECI HPV-UL ESTE IMPLICAT IN CELE M MULTE AFECTIUNI DE PE COL !!!

DACA rana este mare...si poate este deja SUB FORMA DE ULCERATIE...atunci trebuie facuta "CONIZATIA"!...e cel mai bine asa!!!
VEDETI CA...multi se "arunca" sa va cauterizeze de 1000 de ori...e o prostie!!!
A. daca leziunea este MICA,atunci e ok...cauterizam si gata
B. daca leziunea insa este mare...profunda...veche...atunci n are sens sa facem colul "sita"...si sa luam banii pacientelor pt 1000 de sedinte de cauterizari...ci se IMPUNE DE ELECTIE(cel mai indicat)-"CONIZATIA"...astfel incat intreaga "piesa" (ADICA PARTEA AFECTATA CARE SE EXCIZEAZA) sa fie analizata, iar din fiecare fragment incluzionat in parafina se vor efectua sectiuni multiple seriate...SI ASA SE VA STABILI DOAGNOSTICUL DE CERTITUDINE!!!

VA UREZ NOROC SA GASITI UN GINECOLOG CAPABIL SI NESUPERFICIAL...
RAR,DAR MAI SUNT SI "OAMENI" IN BRANSA!
..........................................................................
2.
DAR ADESEA SI MYCOPLASMA SI UREAPLASMA SUNT FOARTE DES INTALNITE IN LEZIUNILE DE PE COL....ACESTEA SE POT DEPISTA IN SECRETIA VAGINALA !!!

CU O ZI INAINTE E BINE CA PACIENTA SA NU SE SPELE DELOC INTRA-VAGINAL...iar
medicul biolog sau cel ginecolog sa i recolteze secretia si gata!

ATENTIE !!!!...ce trebuie sa stiti voi(fetele) este ca:
- medicii nu fac automat si aceste teste!!!.....
- DACA NU DESCHIDETI VOI GURA SI LE SPUNETI TZINTIT..."VREAU SA MI FACETI SI ACESTE ANALIZE!!!"...EI NU VOR CAUTA IN VECI! (decat foarte putini dintere ei isi fac treaba cum trebuie...)

SI ASTA o spun ca medic stomatolog chirurg...pt ca am vb cu foarte multe paciente , care veneau la mine sa le spun ce scrie in "rezultatele" primite de la ginecolog...pt ca nu intelegeau si nu li se explica cum trebuie...iar dupa ce le trimiteam inca odata sa examineze totul cum TREBUIE...foarte multe dintre ele au constatau...ca duceau pe picioare de ani de zile cate o infectie veche de ureaplasma..mycoplasma.....care sunt afectiuni "parsive" pt ca nu au simptomatologie clara...evidenta...iar masculii sunt mari purtatori si vi le paseaza cu "incredere":)
-iar un barbat e greu sa l urnesti la analize...sa se examineze...habar n au multi de ce anume sa se fereasca! ( NUMAI SPUN CA DIN SEX ORAL SE POATE LUA APROAPE TOTUL...DAR PUTINI STIU ASTA!!!)
prin_zona
Postat pe 30 August 2008 15:15

1
dar...de obicei ranile nu sunt din nimik...ci pe fondul unui factor infectios!

adica eu fiind medic...am vorbit mereu cu pacientele mele...de una..de alta...si

am constatat ca f multi medici ginecologi,efectiv odata nu le aduc pacientelor la

cunostinta de anumite afectiuni....si nici macar nu le cauta ei chiar daca nu impartasesc si pacientei ce fac ei acolo!

de exemplu...ai auzit de
1 ureaplasma ?
2 mycoplasma ??
3 HPV ??? ( de cele m multe ori pacienta trebuie indrumata sa faca un test sa depisteze daca are papiloma virus-ul...pt ca acesta dupa ce se face "conizatia" si dupa aceea examenul histopatologic....de cele m multe ori s-a constatat ca s-a gasit in "leziunea/ulceratia" de pe col....acest virus HPV)
DECI HPV-UL ESTE IMPLICAT IN CELE M MULTE AFECTIUNI DE PE COL !!!

DACA rana este mare...si poate este deja SUB FORMA DE ULCERATIE...atunci trebuie facuta "CONIZATIA"!...e cel mai bine asa!!!
VEDETI CA...multi se "arunca" sa va cauterizeze de 1000 de ori...e o prostie!!!
A. daca leziunea este MICA,atunci e ok...cauterizam si gata
B. daca leziunea insa este mare...profunda...veche...atunci n are sens sa facem colul "sita"...si sa luam banii pacientelor pt 1000 de sedinte de cauterizari...ci se IMPUNE DE ELECTIE(cel mai indicat)-"CONIZATIA"...astfel incat intreaga "piesa" (ADICA PARTEA AFECTATA CARE SE EXCIZEAZA) sa fie analizata, iar din fiecare fragment incluzionat in parafina se vor efectua sectiuni multiple seriate...SI ASA SE VA STABILI DOAGNOSTICUL DE CERTITUDINE!!!

VA UREZ NOROC SA GASITI UN GINECOLOG CAPABIL SI NESUPERFICIAL...
RAR,DAR MAI SUNT SI "OAMENI" IN BRANSA!
..........................................................................
2.
DAR ADESEA SI MYCOPLASMA SI UREAPLASMA SUNT FOARTE DES INTALNITE IN LEZIUNILE DE PE COL....ACESTEA SE POT DEPISTA IN SECRETIA VAGINALA !!!

CU O ZI INAINTE E BINE CA PACIENTA SA NU SE SPELE DELOC INTRA-VAGINAL...iar
medicul biolog sau cel ginecolog sa i recolteze secretia si gata!

ATENTIE !!!!...ce trebuie sa stiti voi(fetele) este ca:
- medicii nu fac automat si aceste teste!!!.....
- DACA NU DESCHIDETI VOI GURA SI LE SPUNETI TZINTIT..."VREAU SA MI FACETI SI ACESTE ANALIZE!!!"...EI NU VOR CAUTA IN VECI! (decat foarte putini dintere ei isi fac treaba cum trebuie...)

SI ASTA o spun ca medic stomatolog chirurg...pt ca am vb cu foarte multe paciente , care veneau la mine sa le spun ce scrie in "rezultatele" primite de la ginecolog...pt ca nu intelegeau si nu li se explica cum trebuie...iar dupa ce le trimiteam inca odata sa examineze totul cum TREBUIE...foarte multe dintre ele au constatau...ca duceau pe picioare de ani de zile cate o infectie veche de ureaplasma..mycoplasma.....care sunt afectiuni "parsive" pt ca nu au simptomatologie clara...evidenta...iar masculii sunt mari purtatori si vi le paseaza cu "incredere":)
-iar un barbat e greu sa l urnesti la analize...sa se examineze...habar n au multi de ce anume sa se fereasca! ( NUMAI SPUN CA DIN SEX ORAL SE POATE LUA APROAPE TOTUL...DAR PUTINI STIU ASTA!!!)
prin_zona
Postat pe 30 August 2008 15:15
Buna!Prima data cand am fost la ginecolog la un control de rutina,mi-a descoperit o rana mare pe col,trebuia dupa Anul
aromena33
Postat pe 31 August 2008 14:09
AM FACUT UN CONTROL DE RUTINA SI MI-AU DESCOPERIT O RAMA MARE SI URATA,N-AM AVUT SIMPTOME,AM MAI INCECAT SI LA O DOCTORITA,MI-A ZIS LA FEL,AM LUAT OVULE PESTE OVULE,APOI CINEVA M-A INDRUMAT LA UN DOCTOR FOARTE BUN CARE NU MI-A GASIT NICI O RANA .SUNT MULTE FEMEI CARE MERG LA CAUTERIZAT RANI IMAGINARE.TE SFATUIESC SA INCERCI LA 3 DOCTORI,SA VEZI DACA TOTI ZIC LA FEL.lA RANA AI SCURGERI,DURERE IN ZONA RESPECTIVA,DURERI DE SPATE SI SANGEARI INTRE MENSTRUATII.EU NU AVEAM NIMIC.SA FACI CONTROL LA 2-3 ZILE DUPA CICLU,NICIODATA INAINTE DE CICLU DEOARECE SUNT TRANSFORMARI IN ORGANISM CARE POT MODIFICA ACEL CAMP.BAFTA!PUPICI,CLAUDIA
aromena33
Postat pe 31 August 2008 15:03
Eu am un baietel de 9 ani (sa-mi traiasca....nici nu stiu pe unde a trecut timpul! ) si de cand l-am nascut mi s-a spus ca am o problema destul de mare cu colul (nu m-am dilatat si s-a rupt f urat).
Cert este ca mi s-a spus exact ca trebuie taiata o bucatica din el. Ma pot lauda cu un medic deosebit de la Universitar-dr. Badea Iulian care mi-a fost alaturi in timpul celor doua sarcini si nasteri, care mi-a descris totul intr-un mod chiar dragut, desenandu-mi pe hartie ce am eu si cum trebuie sa ajunga.
Nu m-am operat imediat, asta nepermitandu-mi sa mai duc o a doua sarcina (pe care mi-o doream cu disperare), asa incat am facut PapaNicolau de 2 ori/an timp de 4 ani, pana am ramas din nou insarcinata.
Cand cel mic a implinit 2 ani, m-am programat la operatie. Spitalizarea a durat cca 3 zile, operatia s-a facut cu anestezie rahie si totul a decurs bine si normal.
M-am temut, evident....mai ales ca imi ataranase atata vreme desupra capului sabia :"fac cancer? nu fac cancer?"
Dar acum, datorita faptului ca am facut analize frecvent si interventia n-a mai fost amanata, am doi baieti frumosi si suntem cu totii sanatosi!
cora75
Postat pe 11 Septembrie 2008 11:10
Am scris mai sus ca am un baietel de 9 ani.....dar mai am unul de 4 ani
Am scris doar de cel mare in introducerea de mai sus, pentru ca in urma nasterii lui am capatat acea rana urata pe col.
Mi-a fost teama de conizatie, dar am avut forta necesara sa-mi urmaresc rana cu atentie, sa fiu sub observatie atatia ani, pt ca apoi sa merg cu hotarare la operatie
cora75
Postat pe 11 Septembrie 2008 11:14
Si eu am avut rana pe col, am descoperit o la 18 ani ,la 2 luni dupa ce imi incepusem viata sexuala din cauza durerilor insuportabile la contact. Eram destul de inspaimantata ,dar am facut cauterizarea si garantez ca nu te doare deloc. Dureaza in jur de 10 min max, esti treaza si simti doar un pic de crampe ca si cum ti ar venii ciclul. Legat de tratamente naturiste in urma cu 6 luni imi aparusera niste condiloame datorita stresului si , desi facusem vreo 3 cauterizari pentru eliminarea lor (altfel de cauterizari unde te adoarme ) imi apareau in continuare. Am intrat in disperare , am cautat informatii peste tot. Intru un final am aflat despre virus ca persista atat timp cat organismul tau e slab si eu cu cauterizari nu eliminam cauza ci doar consecinta. Asa ca am urmat un tratament naturist Well Star cu continut ridicat de spurulina si clorela si dupa a patra cauterizare nu mi au mai aparut. In concluzie iti recomand calduros tratamentele naturiste ,dar pentru prevenire. Dc deja ai rana pe col trebuie tratata.

Sanatate
Blueartemiss
Postat pe 11 Septembrie 2008 11:50
Roby,

Inteleg ca tu esti medic stomatolog. Eu am virusul HPV, si mi-au facut o conizatie. Medicii mi-au spus ca acest virus poate sta inactiv pana la 15 ani si apoi aparea fara sa fie nevoie ca in acest timp sa ai mai multi parteneri, si spun asta ca eu am un partener de 8 ani si in acest timp nu ne-am inselat, ci doar facandu-mi analizele de rutina o data pe an am descoperit ca aveam virusul HPV activ si o rana pe colul uterin. In tot acest timp ne-am tot intrebat amandoi daca e posibil sa avem acelasi virus bucal sau daca afecteaza caile respiratorii sau bucale.
Daca ai ceva informatii de acest tip ti-as multumi daca le-ai impartasii cu noi.


otyvoinea
Postat pe 11 Septembrie 2008 17:42
si eu am avut o rana urata pe col de la una din nasteri, din cauza forcepsului am patit-o si am avut in 3 luni de zile "n" infectii ale colului, apoi am facut cauterizarea, acum totul e ok, Papanicolau il fac anual si as recomanda tuturor sa isi faca timp pt acest control ,nu e de gluma, am avut o vecina de 28 ani care a murit de cancer uterin, lasand in urma ei doua fetite de 5 si 2 ani...pacat de ele si de ea, ca era tanara.Asta poate pati oricine nu se ingrijeste, aveti grija de voi mamici, ca sa va puteti creste copilasii si chiar nepoteii.Va pup pe toate.
ocean_brize
Postat pe 11 Septembrie 2008 23:30
Trebuie s fi f atenta ptr ca Pap 3...trebuie sa ti faca testul clamydia sau Hpv sa vezi din cauza carui virus e rana...si sa l tratezi...dupa care neaparat sa faci cauterizarea...sau exista terapia cu laser...nu e de neglijat Pap 3...cred ca sti tu mai bine...te pup
andra_r
Postat pe 12 Septembrie 2008 10:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ciclu prelungit 2 De la: camiflorea 3 Mai 2010 15:13
sarcina 3 De la: olteancristinamaria 1 Martie 2010 15:18
salut 8 De la: office_salinasusesi_ro 23 Februarie 2010 14:19
aparat medical-revolutionar 1 De la: healthy006304 21 Aprilie 2010 12:31
Probleme cu ginecologul 23 De la: kudika414141 1 August 2011 10:37