Setari Cookie-uri

rana pe col

Am avut si eu o rana pe col, vre-o 2 ani am tot incercat tot felul de tratamente, medicamente, ovule si toate minunile, dar pana la urma tot la cauterizare am ajuns, si sa sti ca nu e asa de rau pe cum pare.Credeam ca am sa rezolv cu tratamente, am asteptat destul de mult de frica unei cauterizari, rana a tot crescut si a declansat alte probleme,nu merita sa mai astepti.
Lau
lauralaura_healthy
Postat pe 12 Septembrie 2008 13:19
Si eu am avut o ranã pe col cu ani în urmã, pe care mi-a cauterizat-o, nu este plãcut dar nici dureros, este suportabil iar în urma cauterizãrii nu mai ai probleme, este mult mai rapid ºi mai sigur tratamentul decât prin tratament naturist.
Mult succes!
crinam_healthy
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:40
Am 21 de ani...am fost anul trecut in iarna la un control ginecologic dupa un simplu control mi'a spus ca am rana pe col...si ca va trebui cauterizata cand ma voi intoarce in orasul meu a trecut aproape un an si nu am fost... nu am dat atentie mie foarte frica..nu stiu cum se face cauterizarea... am avut un avort spontan ,... si de atunci am o frica nemasurata de ginecologi va rog ajutati'ma.
GossipGirl_healthy
Postat pe 1 Noiembrie 2008 14:24
buna
am si eu o problema.am fost la ginecolog din cauza unei secretii abundente si fff urat mirositoare.recunosc(spre rusinea mea) k o aveam de un an si ceva, agravandu-se in ultimul timp si m-am prezentat la ginecolog.mi s-a spus k am o rana pe col urata si k sa incercam cu pastile si dc nu se vindeca treb sa imi fac cauterizare,iar la analiza secretiei mi-a iesit k am o flora 3 si gardnerella(nush dc am sris bn).doamna doctor mi-a recomandat sa fac si un babes-papanicolau.si l-am facut.rezultatul...hmmmm...rana sangeranda nu stiu de care(nu inteleg scrisul), gardnerella.si la casuta HPV era pus un semnul intrebarii.ce poate sa inteleaga un om normal din ? nicio explicatie in plus?treb sa ma duc sa fac testul dar fiind atat de scump treb sa il mai aman deoarece sut studenta si nu am atatia bani.eu nu am avut decat un partener sexual(iubitul meu) si inteleg k l-am luat de la el.se poate transmite si prin alta cale?peste tot pe unde am citit scrie k pe cale sexuala se transmite.se poate k prietenul meu sa nu aiba niciun simptom si totusi sa aiba?este posibil k HPV-ul sa iasa posibil din cauza unei alte infectii?
am facut un tratament de 10 zile cu ovule si am vazut rezultatele imediat.luni ma duc la control sa vad exact ce rezultate a dat tratamentul.
14thteea
Postat pe 1 Noiembrie 2008 22:26
buna,
sunt noua pe site si nu ma descurc prea bine cu utilizarea acestor tipuri de comunicatie.. In urma unui control ginecologic mi s-a spus ca as avea ceva leziuni pe col,s-a prelevat secretie vaginala pt citologie,astept rezultatul.Problema mea momentan este ca doctorita respectiva in timpul "incursiunii" daca pot spune asa,m-a ciupit destul de sever de peretele vaginal si prezint sangerari curate,cantitate medie si usturimi permanente...sunt ingrijorata,este normal? se cicatrizeaza de la sine sau trebuie sa merg la un alt medic? Culmea e ca am de introdus si ovule si nu stiu daca este bine,prezentanad aceasta rana....?!
dianatone
Postat pe 10 Noiembrie 2008 23:42
majestik spune-ne ce ai mai facut? pana la urma ai ajuns la cauterizare?ai mai continuat cu tratamentul cu ulei de sunatoare?am si eu rana pe col..iau tratament cu ovule cerviron si spalaturi cu ceai de pelin si galbenele...trebuie in ianuarie sa merg la control iar si pana atunci as fi foarte interesata sa incerc tratamentul cu ulei de sunatoare...astept raspunsul tau
adriana0814
Postat pe 16 Noiembrie 2008 22:57
rana pe col se observa in primul rand la un consult ginecologic. ecografic nu se vede pentru ca acolo se vizualizeaza doar modificari de forma si volum.ca ai avut sau nu contact in ultimile trei luni nu are nici o importanta. daca o rana pe col incepe sa doara, deja e prea tarziu sa mai faci ceva....asa ca, fuga la test papanicolau si respecta cu sfintenie indicatiile ginecologului! o rana pe col netratata se poate transforma in cancer.
camiflorea
Postat pe 26 Noiembrie 2008 09:00
Buna seara!
Aceeasi problema cu rana pe col mi-a fost "comunicata" si mie la controlul gineco... Numai ca e foarte ciudat faptul ca nu se manifesta in niciun fel...Oare sa se fi inselat dna.doctor?! Am citit mesajele voastre si am observat ca majoritatea, daca nu chiar toate, ati sesizat neplaceri de vreun fel...sangerari, dureri... Eu nu am nimic... nicio amarata de durere de burta, nici la contactul sexual, nici sangerari altele decat cele normale la menstruatie...
Ce parere aveti...?! Zilele astea merg sa vad rezultatul testului PAP si sa vad ce zice doctorita, daca da vreun tratament sau direct cauterizare. Oricum voi consulta din nou un medic peste vreo 2 saptamani si pana atunci ma gandeam la acele tratamente naturiste despre care spuneati....
Mai meditez la ce decizie iau...
Oricum astept parerile voastre...
O seara faina!
yddella
Postat pe 26 Noiembrie 2008 19:36
Buna, draga yddella!
Sa stii ca si eu am fost diagnosticata cu rana pe col acum un an, am luat ovule, dar, se pare ca nu a fost tratata cum trebuie, pentru ca anul acesta am fost din nou la (alt) medic ginecolog, care a descoperit ca inca am acea rana. Nici pe mine nu m-a durut nimic, nu am avut sangerari...nimic.
Mi-a propus sa o cauterizez. Cand am auzit, m-am cam speriat: imi imaginam ca o sa mi-o arda pur si simplu prin cine stie ce procedeu termic, apoi ma gandeam daca o sa ma anestezieze sau nu. Imi si imaginam ditaimai acoiul cu care o sa-mi faca injectia de anestezie. Vreau sa va spun ca nici gand de asa ceva. M-a anesteziat local cu o crema, dupa care cauterizarea a constat in ungerea cu un fel de crema pe colul uterin. Am simtit putin cum imi umbla acolo, dar nu atat incat sa simt nevoia sa strig. Totul e sa stai relaxata. Dupa cauterizare vreau sa iti spun ca am putut merge ca si pana acum, fara nici o senzatie deosebita. M-am intors la servici si mi-am continuat lucrul ca si pana acum. Din cate am inteles, o sa am ceva sangerari si nu trebuie sa am contact sexual pana la urmatorul ciclu. Astept sa vad dupa 6 saptamani ce imi zice doctorul ginecolog, dar sunt convinsa ca se va vindeca.
Asa ca iti recomand sa o cauterizezi daca asa iti zice doctorita ca trebuie.
Curaj! Chiar nu e mare lucru.
andimicutza
Postat pe 5 Decembrie 2008 16:13
Mersi mult maddiell7!!! Deocamdata testul PAP a iesit frotiu inflamator, am un tratament cu antibiotic, ovule si spalaturi si o sa vad apoi ce si cum. Doctorita a zis ca e OK si o sa mai vad peste ceva timp cum se prezinta "situatia". Oricum...mai studiem problema...
yddella
Postat pe 7 Decembrie 2008 11:27

draga mea du-te la alt medic
cauati-va un medica care sa va faca sa va simtiti confortabile psihic
ce e aia sa-ti fie rusine sa mergi la medicul ginecolog?asta e! suntem femei
medicii ginecologi barbati de multe ori sunt mai buni decat medicii ginecologi femeile, sunt mai rabdatori
am avut o rana pe uter la 22 de ani,acuma am 36 de ani, am facut tratamet cu ovule 3-4 luni dupa care m-a cauterizat, am tinut 2 luni fara contacte sexuale asa cum mi-a spus medicul, si acuma totul e foarte bine
rana pe uter duce la cancerul de col uterin si asta chiar nu e de joac
asa ac duce-ti-va la medic si tatati cu seriozitate acest aspect
Amall
Postat pe 16 Decembrie 2008 07:25
nu inteleg chestia asta cu frica
cele care zic ca le frica sa mearga la medic, va este frica de ce?
si daca aminati, problema se rezolva?
nu! tot acolo ajungeti doar ca intr-o forma mai grava cand-Doamne fereste-trebuie sa va scoata uterul, asta in cel mai bun caz
si ce nu pricep eu este de ce nu intrebati medicul ce am , cat e de grav, este de datoria voastra ca pacienti sa o faceti iar medicul e dator sa vorbeasca pe limba voastra nu in limbaj de specialitate
doamna care are rana de 15 ani m-a lasat cu gura cascata, sa stii ca ai o problema si sa nu te duci sa o rezolvi ca-ti este rusine, dar de moarte nu va este frica?

Amall
Postat pe 16 Decembrie 2008 07:33
este adevarat ca in timpul actlui sexual daca "o simti in burta" se loveste colul uterin si este periculos?

Postat pe 5 Ianuarie 2009 16:24
buna fetelor!sunt noua pe acest forum,sunt din ploiesti si vreau neaparat sa ajung la bucuresti la un consult ginecologic.imi puteti recomanda un doctor bun??a auzit cineva de d=na doctor CODREANU din giulesti??pana acum atat mi-a fost recomandat.astept raspun urgent!
VA MULTUMESC ANTICIPAT!va doresc o zi bune
andu_bilutza
Postat pe 8 Ianuarie 2009 12:25
buna!eu sunt din Braila.Am o prietena care a fost trimisa de la braila la bucuresti ca ar avea cancer.A mers in bucuresti la clinica SANADOR unde au linistit-o, i-au spus ca e doar o rana pe col, la papanicolau ii iesise 3, s-a cauterizat si acum este bine mersi.Sunt adevarati profesionisti acolo.Si eu am o rana pe col....si cred ca tot la Sanador voi ajunge.Sanatate multa
adriana0814
Postat pe 8 Ianuarie 2009 21:26
nu avea cum sa o taie pe col...cusatura si taietura de la anstere sunt in alta parte , in regiunea perineului iar colo este in cu totul si cu totul alt loc, deci nu de la cusatura..mai informeaza-te sau mai citeste putina anatomie...poate doar daca i-ar fi facut cerclaj, k sa nu piarda sarcina sa zici k ar fi putut sa ii produk o mik rana desi e f putin probabil
flocinela
Postat pe 16 Ianuarie 2009 09:51
Iarta-ma, dar gresesti! Eu m-am operat (conizatie) pt ca in urma nasterii nu m-am dilatat si s-a rupt efectiv colul, ramanand, dupa exprimarea plastica a medicului, ca o floricica (mi-a si desenat aspectul natural al colului si cel real la mine in urma nasterii..)
Mi-au cusut colul imediat dupa nastere, dar fiind f franjurat nu s-a putut "repara". Am scris mai sus povestea mea....Am asteptat sa fac si al doilea copil, pe care mi-l doream f mult, timp in care am facut analize ca sa fiu sigura ca nu se intampla nimic grav. Apoi, la un moment dat am decis ca e timpul sa fac operatia spre care ma tot impingea medicul meu.
Ruptura si cusatura colului nu aveau nicio legatura cu cele care se fac la orice nastere (epiziotomia).
cora75
Postat pe 16 Ianuarie 2009 15:39
eu vb de taietura...cauza era taietura de la nastere, ceea ce nu s-a produs, nu vb despre situatia pe care ai avut-o tu
mai citeste enuntul 1 data.ai sa iti dai seama ce zic
ps -sunt asistent medical de 12 ani, am asistat la nasteri , stiu ce vb, lucrez in ginecologie
flocinela
Postat pe 17 Ianuarie 2009 15:20
De la: cora75, la data 2009-01-16 15:39:37Iarta-ma, dar gresesti! Eu m-am operat (conizatie) pt ca in urma nasterii nu m-am dilatat si s-a rupt efectiv colul, ramanand, dupa exprimarea plastica a medicului, ca o floricica (mi-a si desenat aspectul natural al colului si cel real la mine in urma nasterii..)
Mi-au cusut colul imediat dupa nastere, dar fiind f franjurat nu s-a putut "repara". Am scris mai sus povestea mea....Am asteptat sa fac si al doilea copil, pe care mi-l doream f mult, timp in care am facut analize ca sa fiu sigura ca nu se intampla nimic grav. Apoi, la un moment dat am decis ca e timpul sa fac operatia spre care ma tot impingea medicul meu.
Ruptura si cusatura colului nu aveau nicio legatura cu cele care se fac la orice nastere (epiziotomia).
flocinela
Postat pe 17 Ianuarie 2009 15:21
De la: flocinela, la data 2009-01-17 15:21:22
De la: cora75, la data 2009-01-16 15:39:37Iarta-ma, dar gresesti! Eu m-am operat (conizatie) pt ca in urma nasterii nu m-am dilatat si s-a rupt efectiv colul, ramanand, dupa exprimarea plastica a medicului, ca o floricica (mi-a si desenat aspectul natural al colului si cel real la mine in urma nasterii..)
Mi-au cusut colul imediat dupa nastere, dar fiind f franjurat nu s-a putut "repara". Am scris mai sus povestea mea....Am asteptat sa fac si al doilea copil, pe care mi-l doream f mult, timp in care am facut analize ca sa fiu sigura ca nu se intampla nimic grav. Apoi, la un moment dat am decis ca e timpul sa fac operatia spre care ma tot impingea medicul meu.
Ruptura si cusatura colului nu aveau nicio legatura cu cele care se fac la orice nastere (epiziotomia).
flocinela
Postat pe 17 Ianuarie 2009 15:22
ea zicea ca probabil din cauza faptului k a taiat-o la nastere. taietura de la nastere e in alt loc si se numeste asa cum ai zis si tu, epiziotomie, de asta vb ea.
despre conizatie e adevarat ce ai zis, dar nu despre asta vb ea
flocinela
Postat pe 17 Ianuarie 2009 15:24
domnule dr ( ca asa te iti spui) daca ai fi facut medicina ai fi stiut ca o rana pe col uterni sau o ruptura nu se rezolva cu terapie naturista. Daca ar fi fost asa nu am fi avut chirurgi. Terapia naturista nu poate fi decat o terapie complementara in nici un caz de prima electie . Rugamintea mea, desi nu voi convinge pe nimeni, este sa nu mai mintiti lumea cu prostiile voastre.

Cu drag,
Dr.Gherai
mihaelaivanesei
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:12
Hello!
Am avut si eu aceasi problema...rana pe colul uterin aparuta din cauza candidei. Am fost la doctor si intr-o singura sedinta a cauterizat-o. Au trecut 2 ani de atunci si totul este complet normal. Doctorul care m-a ajutat se numeste Gheorghe Berbecar, este un doctor cu multe titularizari. Lucreaza la Spitalul Militar si il recomand cu mare placere.
O zi buna si multa sanatate
alinutzao
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:08
Buna!si mie mi s-a confirmat k am o mica rana pe col...urmeaza sa-mi fac o colposcopie.a facut cineva asa ceva??cum este?ce analize iti mai face in timpul colposcopiei??astept raspunsuri de la voi...va multumesc si va doresc o zi buna
andu_bilutza
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:14
Buna,
Da eu am facut una in urma cu app 2 ani. este o chestie destul de usoara...nu simti decat o mica durere(si cand zic mica, crede-ma) asemanatoare cu cea pe care ai simti-o daca ai fi racita in perioada de menstruatie.Sfatul meu este sa mananci ceva inainte sa o faci (de preferat si ceva dulce, sau sa bei cola), pt ca eu nu am facut acest lucru si am fost f ametita(poate si din cauza sperieturii-pt ca nu am stiut la ce sa ma astept).De atunci sunt ok...nu pot sa zic insa ca am scapat de candida...insa imi fac pap -ul in fiecare an.
Bafta si sanatate.
elenae_tagarta
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:37
pt mine testul pap. si HPV au iesit pozitive; azi am facut o colposcopie si astept rezultatul unei biopsii in 2 saptamani.
Am gasit un tratament si te sfatuis sa-l faci preventiv. Voi incepe acest tartament abia acuma (dupa colposcopie si inaintea de urmatoarea vizita la o a a doua colposcopie in 3 luni).
Sfatul meu: nu intarzia nimic din ceea ce iti poate afecta sanatatea.
Multa sanatatea ;-)
Julia

Trat.dureaza 20 zile(intre menstruatii).

Seara se fac spalaturi vaginale cu infuzie concentrata de galbenele apoi se maseaza colul cu unguent din propolis;apoi se introduce un ovul de propolis(Microsept-se gaseste la Plafar)-atentie pateaza lenjeria!Dimineata se fac spalaturi vaginale cu antiseptice(Septovag).
Intern:se inghit(sau sug)3 tablete Proposept de 3 ori/zi.
ingand03
Postat pe 27 Ianuarie 2009 21:57
buna am si eu o intrebare usnt disperata mama mea are o rana pe uter si o dore fff tare medicul ginecolog ia spus sa o cauterzeze dar nu a facut chestia asta acum are durerile fff mari se pote sa aiba cancer e forte speriata va rog sami dai un raspuns am numai 16 ani si nustiu cum so ajut ma puteti gasi pe id ilove_bill4ever va multumesc
A_P
Postat pe 10 Martie 2009 17:04
buna ma numesk alexandra si am numai 16 ani mama mea are o rana pe uter trebuia sa cicatrizeze dar nu a facut chestia asta si acum are dureri ffff mari ea se teme sa nu aiba cancer se pote asa ceva ?care vrae sa ma ajute cu niste sfaturi va rog contactatima pe id ilove_bill4ever va multumesc
A_P
Postat pe 10 Martie 2009 17:12
si eu am avut dureri si rana pe col, dar de doua luni folosesc tampoane naturale intravaginale si durerile au scazut foarte mult si ma simt mult mai bine . aceste tampoane regleaza si hormonal. sunt foarte bune .
naturistul
Postat pe 10 Martie 2009 22:07
Fetelor, stiti cumva cam cat costa cauterizarea ranii pe col la un cabinet particular??????????
martonfi
Postat pe 19 Martie 2009 16:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cate avorturi ai voie sa faci maxim? 120 De la: Mihaela214 7 Mai 2015 23:27
procedura de embolizare 12 De la: kabbalist 28 Mai 2010 12:00
Endometrioza 1 De la: Aura2283 17 Decembrie 2008 09:50
Secretie vaginala galbuie 14 De la: CAMY____ 31 Mai 2010 20:26
Tot mai multe tinere fac infarct de la anticonceptionale 2 De la: angelo_micnegrusiurat 9 Septembrie 2010 22:39