Setari Cookie-uri

rana pe col

Nu vrea nimeni sa-mi raspunda cat costa o cauterizare? la particular sau cat se da daca imi face la spital???
martonfi
Postat pe 21 Martie 2009 13:44
Buna...verisoara mea s-a cauterizat la un cabinet din braila si a costat 100 lei sau 120 cam asa.sanatate!
adriana0814
Postat pe 21 Martie 2009 23:17
multumesc adriana
martonfi
Postat pe 22 Martie 2009 21:30
De la: Gia, la data 2008-04-28 13:08:24Eu am fost la o doctora de la Spitalul Coltea care mi-a zis la fel ca am rana pe col insa mi-a dat ovule pana m-am plictisit(cam 4-5 luni-- timp in care nu mi-a facut decat PN, nu si colposcopie). am renuntat sa mai merg la ea si maine merg la Municipal, la un doctor recomandat de un viitor doctor, la doctorul Cristian Peteu...sper sa fie bine. am facut PN la Sanador ca e o clinica langa casa - am platit 1 mil.
am dat google si am vazut ca foarte multa lume il lauda pe acest doctor...eu totusi as prefera o doctora, dar voi merge maine chiar daca e barbat.

Postat pe 25 Martie 2009 12:08
buna,

eu sunt destul de noua pe acest forum dar as vrea sa va spun cateva chestii pt k am trecut si eu printr-o rana pe col, destul de urata ...imi ocupa 85% din suprafata colului uterin ...si vreau sa va zic k am mers la o doctorita extraordinara la Centrul medical med-as din bucuresti care a reusit s ma trateze fara cauterizare...si astazi sunt absolut ok, nu mai am nici o problema.Dna dr se numeste Dr, Negoescu Carmen si incepand cu aceasta saptamana (stiu pt k am fost si eu la dumneaei zilele astea ) poate fi gasita in centrul lor din cadrul fostei policlinici Titan (bd-ul Nicolae grigorescu, nr 41) , la et 5 care este numai al med-as-ului...partea buna este ca se poate merge si cu bilet de trimitere de la medicul de familie si nu se plateste consultatia.
va pup si multa bafta
leilaalexandru
Postat pe 23 Iulie 2009 03:33
De la: gabri, la data 2008-03-07 13:43:14Draga Matemih,

cu ranile de pe col nu este deloc de glumit! Nu am nimic importriva tratamentului naturist, dar cred ca rana tot acolo va ramane. Eu te sfatuiesc sa consulti cat mai multi medici ca sa iei decizia justa.
Rana nu se va vindeca daca nu o tratezi cum se cuvine.
Succes!


Pentru rana pe col uterin, probabil si infectie;
Eu am avut si boala polichistica, fibrom uterin.
Tratament naturist: De la firma Aloe vera forever producs; Aloe vera-berri nectar(antinflamator si etc.)forever propolis, filldess off greints. Cura de 2 luni.Am scapat de doate astea la un loc spre marea surprinderii medicului care , ma pregatea pentru operatie.Lozinca; 'ALOE FARA CUTIT'.dvs. tr. sa faceti si bai vaginale: fie cu ceai de pelin, musetel,bicarbonat de sodiu etc. Mai rapid si eficient este pelinul(contine antibiotic)
Nu stiu din ce oras esti, asa ca, contacteazama sa-ti recomand un distribuitor, sau sa te inscriu in retea sa-ti procuri singura produsele, la pret mai eftin si ...poate cine stie poati sa-ti dezvolti o afacere.
dorina27
Postat pe 23 Iulie 2009 08:53
SI MIE MI S-A SPUS MAI DEMULT CA AS AVEA O RANA PE COL. AM FACUT URMATORUL TRATAMENT: SE FACE CEAI DE BRANCA URSULUI SI DE PELIN.CAM UN LITRU. SE PUNE O LINGURITA DE TINCTURA DE GALBENELE SI SE FAC SPALATURI INTRAVAGINALE CU IRIGATORUL IN FIECARE ZI.EU AM FACUT VREO SASE SAPTAMANI. CA ATATA MI-AU AJUNS PLANTELE PE CARE LE CUMPARASEM.PE LANGA ASTA AM BAUT TINCTURA DE BRANCA URSULUI(SCRIE IN PROSPECT CUM SE ADMINISTREAZA).BRANCA URSULUI ESTE O PLANTA FOARTE BUNA PENTRU APARATUL REPRODUCATOR.LA FEL SI PELINUL SI GALBENELELE.
IMI ERA SI MIE FRICA PENTRU CA EU NU AM NICI MACAR O NASTERE SAU AVORT. MI S-A PARUT CIUDAT, DAR AM VRUT SA INCERC TOTUSI RETETA ASTA. LA URMATORUL CONTROL MI-A SPUS CA S-A MAI VINDECAT.DE VREO DOI ANI NU MI-A MAI APARUT. ACUM DOCTORITA MI-A SPUS CA COLUL MEU ARATA FOARTE BINE.
VA DORESC SANATATE!
maricica_healthy
Postat pe 22 August 2009 16:59
hey, am 24 ani si 6 luni , cu pauza de o luna dupa primele 3 luni,de tratament cu cervugig..saptamana trecuta am fost din nou la control si rana continua sa fie acolo..la papanicolau mi-a iesit c2, dar mi-a fost recomandata o analiza Tipizare HPV..sunt putin dispe', dar luna asta voi merge sa imi fac si aceasta analiza..mentionandu-i ginecologului ca in trecut am folosit ani la rand tampoane interne mi-a spus :SIGUR DE LA TAMPOANE INTERNE ESTE..am incetat sa folosesc tampoane interne, prietenele mele au incetat si ele..eu m-am ales cu rana dar macar au invatat ele pe pielea mea..eu sper sa fiu bine, sunt pesimista de felul meu..dar incerc sa imi impun o gandire pozitiva..asa ca..aveti grija de voi..SI NU MAI FOLOSITI TAMPOANE INTERNE!!!!!!!!!!
dulcicasara
Postat pe 22 Septembrie 2009 12:21
Buna, acum 2 zile am aflat in urma rezultatului de te testul Papanicolau ca am o rana pe col ia saptamana vreau sa ma duc sa fac si o colposcopie la dr. Mihaela Badea de la Micomi. Personal nu o cunosc, ati fost la ea pana acum??SI inca o intrebare legata de actul sexual, este interzis atata timp cat exista aceas rana(daca exista).
andrada2008
Postat pe 22 Septembrie 2009 15:40
Buna ziua. Eu mi-am facut toate analizele si toate au iesit bine (inclusiv secretie, papanicolau) si totusi dupa fiecare contact imi curge un pic de sange, foarte putin, nu am dureri sau alte simptome. Am fost la 2 dr. diferiti si ambii mi-au zis ca sunt bine. Dupa ultimul CM am inceput sa am aceasta problema. Ce poate fi? O rana pe col si la analize sa nu iasa nimic in neregula?
mommom
Postat pe 30 Decembrie 2009 14:01
Am ajuns intamplator pe acest forum dar s-au spus atatea tampenii (de catre medicii care raspandesc informatii false) incat am simtit nevoia sa intervin si sa spun cateva lucruri care sper sa ajute doamnele.

Majoritatea ranilor de pe col sunt cauzate de virusul HPV despre care va puteti informa de pe numeroase site-uri dedicate acestui subiect. Este virusul care da cancerul de col uterin tocmai pentru ca duce la aparitia acestei rani pe col care in cativa ani se transforma malign, adica devine cancer. In momentul in care descoperiti o rana pe col pasul urmator imperativ necesar este Genotiparea ADN HPV, adica cautarea tintita a tulpinilor HPV care pot da cancer. Este o analiza care costa de la 3 milioane in sus dar este singura care va poate spune daca aveti sau nu acest virus. Examenul Papanicolau apare modificat foarte tarziu, deci este de preferat sa nu asteptati pana situatia este atat de serioasa incat sa se modifice PAPul. In cazul in care se dovedeste ca aveti o anumita tulpina (sau mai multe) urmeaza cauterizarea impreuna cu vaporizarea laser a leziunii. Dupa vindecarea colului post-interventional (la aproximativ 10 zile) se poate incepe tratamentul cu ALDARA, un imunostimulator puternic dezvoltat specific pentru leziuni maligne, care folosit dupa indepartarea leziunii va asigura vindecarea.
Ar fi foarte multe lucruri de spus despre aceasta patologie, despre cum se transmite, cum se intretine, cum se trateaza dar toate aceste informatii se gasesc pe internet, de exemplu pe wikipedia la adresa http://en.wikipedia.org/wiki/HPV

si nu numai. Daca sunteti interesate va pot da mai multe linkuri catre articole profesioniste, nu scrise pe genunchi la coltul strazii de oameni care au chef sa isi dea cu parerea dar care de fapt nu sunt informati si in plus dezinformeaza cu nerusinare.

Citez o doamna:
"mentionandu-i ginecologului ca in trecut am folosit ani la rand tampoane interne mi-a spus :SIGUR DE LA TAMPOANE INTERNE ESTE."

BATE CAMPII CU NERUSINARE!!! VIRUSUL HPV SE TRANSMITE SEXUAL! Verificati in orice carte de specialitate pe orice site cu articole profesioniste. Tamponul intern este steril deci nu are virusi pe el, de unde ar putea sa ia acel tampon virusul?!?!? ca doar nu din aer?!?! ca nu e gripa! Virusul trebuie sa ajunga pe col, adica acolo unde se termina vaginul si incepe uterul. Acum ghiciti si dumneavoastra ce anume este infectat si poate ajunge in acest loc. Daca folositi tampoane interne in schimb ajutati la creerea conditiilor necesare pentru dezvoltarea bacteriilor, umiditate caldura procese de descompunere asa cum se creaza in orice spatiu inchis in care lasati sange sau alte materiale biologice.

Nu as fi vrut sa scriu atat de mult ca sa nu va plictisesc. Imi dau seama ca trebuie sa fiu succinta pentru a va putea retine atentia destul dar subiectul este foarte serios si sunt foarte multe lucruri de vorbit pe aceasta tema.

Daca sunteti real interesate de subiect va pot raspunde la intrebari dar as vrea sa subliniez ca raspunsurile serioase nu pot veni decat de la profesionsiti, nu de la alte doamne care nu au cunostiinte medicale.

Alexandra,
Student la Medicina
pink_sheep
Postat pe 9 Ianuarie 2010 15:37
De la: mommom, la data 2009-12-30 14:01:39Buna ziua. Eu mi-am facut toate analizele si toate au iesit bine (inclusiv secretie, papanicolau) si totusi dupa fiecare contact imi curge un pic de sange, foarte putin, nu am dureri sau alte simptome. Am fost la 2 dr. diferiti si ambii mi-au zis ca sunt bine. Dupa ultimul CM am inceput sa am aceasta problema. Ce poate fi? O rana pe col si la analize sa nu iasa nimic in neregula?


Examenul de secretie normal inseamna ca nu aveti microbi, examenul PAP inseamna ca nu s-au gasit celule atipice. Nu vreau sa neg importanta si nici relevanta acestui examen, insa, fiind foarte interesata de acest subiect, am vazut o multime de cazuri cu PAP normal si leziune prezenta pe col (inclusiv cazul meu, care cu PAP normal la biopsie am avut CIN 2). Virusul HPV nu se vede la niciuna din aceste analize, desi un PAP facut cum trebuie poate vedea niste celule specifice acestui virus (koilocite).

Sangerarea dupa fiecare contact poate avea multe cauze (inclusiv o rana pe col, pentru evidentierea careia se face o colposcopie) dar medicul este cel care poate stabili in final cauza. Clinicile particulare mari au de obicei colaborari cu medici foarte buni care sa nu te trimita acasa cu problema nerezolvata, dar nu stiu daca am voie sa dau nume aici.
pink_sheep
Postat pe 9 Ianuarie 2010 15:51
De la: andrada2008, la data 2009-09-22 15:40:01Buna, acum 2 zile am aflat in urma rezultatului de te testul Papanicolau ca am o rana pe col ia saptamana vreau sa ma duc sa fac si o colposcopie la dr. Mihaela Badea de la Micomi. Personal nu o cunosc, ati fost la ea pana acum??SI inca o intrebare legata de actul sexual, este interzis atata timp cat exista aceas rana(daca exista).


In timpul oricarui act sexual apar mici rani la locul contactului in functie de intensitatea actului etc. Pe aceste leziuni minuscule agentul care a determinat rana (in general HPV, dar in proportie mai mica si alti virusi, bacterii) se poate dezvolta mai usor. Acest efect insa este minim atata timp cat situatia nu se repeta pe o durata mare de timp. Ceea ce este foarte important in schimb este faptul ca daca dvs aveti o rana pe col este foarte probabil ca partenerul sa aiba o rana pe penis (se aplica aceleasi principii ca la orice alta boala transmisibila sexual) si astfel sexul neprotejat nu face altceva decat sa "plimbe" virusul de colo colo. De aceea, se recomanda sexul protejat din momentul diagnosticarii infectiei si FOARTE IMPORTANT diagnositcarea partenerului (trebuie sa faca peniscopie, o singura doctoritza face in bucuresti) pentru ca daca dumneavoastra va tratati si partenerul nu, va veti reinfecta si din nou treceti prin toata nebunia.
pink_sheep
Postat pe 9 Ianuarie 2010 16:03
De la: dulcicasara, la data 2009-09-22 12:21:11hey, am 24 ani si 6 luni , cu pauza de o luna dupa primele 3 luni,de tratament cu cervugig..saptamana trecuta am fost din nou la control si rana continua sa fie acolo..la papanicolau mi-a iesit c2, dar mi-a fost recomandata o analiza Tipizare HPV..sunt putin dispe', dar luna asta voi merge sa imi fac si aceasta analiza..mentionandu-i ginecologului ca in trecut am folosit ani la rand tampoane interne mi-a spus :SIGUR DE LA TAMPOANE INTERNE ESTE..am incetat sa folosesc tampoane interne, prietenele mele au incetat si ele..eu m-am ales cu rana dar macar au invatat ele pe pielea mea..eu sper sa fiu bine, sunt pesimista de felul meu..dar incerc sa imi impun o gandire pozitiva..asa ca..aveti grija de voi..SI NU MAI FOLOSITI TAMPOANE INTERNE!!!!!!!!!!



NU ATI LUAT VIRUSUL DE LA TAMPOANE ESTE O ABERATIE
VIRUSUL SE TRANSMITE PRIN CONTACT SEXUAL
TAMPONUL INTERN ESTE STERIL
NU TREBUIE SA MA CREDETI PE MINE PUTETI VERIFICA DUMNEAVOASTRA CAUTAND PE GOOGLE PE ARTICOLE DE SPECIALITATE CAILE DE TRANSMITERE A ACESTUI VIRUS
daca tampoanele ar transmite infectia s-ar scoate de pe piata
ati luat virusul HPV prin contact sexual fie in urma cu 3 luni fie in urma cu 3 ani, nu se poate aprecia cand anume v-ati infectat decat in urma biopsiei care va paote spune in ce stadiu este rana evaluand astfel cam cand ar fi putut surveni infectia.
pink_sheep
Postat pe 9 Ianuarie 2010 16:07
buna si eu am o rana pe col,eu sant din ploiesti si am consultat mai multi medici deciziile sant diferite,dar m-a ajutat mult spalaturile vaginale cu ceaiuri de galbenele si pelin intre timp rana s-a micsorat, la papa nicolau imi iesea frotiu 3 acum am 2 deci este un semn bun....totusi nu stiu ce sa fac ptr. ca multe femei spun ca nici cauterizarea nu este buna deci astept un sfat de la voi.....va doresc multa sanatate Liliana
lili_ionescu39
Postat pe 16 Ianuarie 2010 08:50
Pentru Lili din Ploiesti, si eu sunt tot din Ploiesti. Imi poti spune si mie te rog la ce clinici ai fost tu si pe care o recomanzi? Cunosti vreun dr. bun in Ploiesti. Ms mult
mommom
Postat pe 16 Ianuarie 2010 19:11
De la: lili_ionescu39, la data 2010-01-16 08:50:54buna si eu am o rana pe col,eu sant din ploiesti si am consultat mai multi medici deciziile sant diferite,dar m-a ajutat mult spalaturile vaginale cu ceaiuri de galbenele si pelin intre timp rana s-a micsorat, la papa nicolau imi iesea frotiu 3 acum am 2 deci este un semn bun....totusi nu stiu ce sa fac ptr. ca multe femei spun ca nici cauterizarea nu este buna deci astept un sfat de la voi.....va doresc multa sanatate Liliana


Ai facut foarte bine, fa in continuare spalaturi cu ceai de pelin
sa nu te speli cu sapun indiferent de la ce firma intravaginal.
cauterizarea este defapt ; arede cu un acid rana, dupa care iti va prescrie tratament cu antibiotic sa vindece si rana rezultata prin cauterizare.Timp in care nu trebuie sa ai contact sexual.
Mi-a placut pledoaria alexandrei(studenta la medicina), o felicit sii doresc sa fie mereu asa sa nu se plictiseasca/drum. Dar din pacate medicii, cu renume sau nu,cu sau fara doctorate,sunt atat de plictisiti incat le este si greu sa vb. cu pacientul.Te trimite la diverse laboratoare(unde si ei sunt actionari),cheltuiesti o gramada de bani si in final.........tratamente dupa ureche, si singura solutie 'cauterizarea''.(si pentru asta tr. sa dai bani, dupa care urmeaza antibiotice/timp lung si rezultate minime.Cauterizare insemneaza ca, medicul arde toata rana(mai mult sau mai putin(intre timp se plictiseste),dupa care iti da anibiotic sa se vindece rana In final te are pacient fidel.
Cervicita de fapt; sunt microbi , de la raceli,nastere,control ginecologic ne steril,scurgeri vaginale ne tratate,sau chiar o forma de alergie sau intoleranta la spatulele medicului ginmecolog, chiar sterile fiind.
Scurgeri vaginale; in urma unor tratamente cu antibiotic, antiinflamator,Imediat ce ai facut un astfel de tratament trebuie sa ai grija si sa observi aceste scurgeri si atunci mergi si la ginecolog. Dar poate sa-ti prescrie si medicul de familie . El stie ca se poate incalta pacienta cu asa ceva.
Drar preventia este mama intelepciunii. Orice femeie trebuie sa faca din cand in cand spalaturi intravaginale,exista aparat pt. clisma cu, canula pentru vagin(costa 7 lei).deasemeni dupa ciclu la fel. Dar nu in timpul ciclului.
Spalaturi cu; pelin, musetel,coada soricelului, rostopasca, etc. bicarbonat de sodiu, sare grunjoasa neiodata, aceasta cicatrizeaza, dezinfecteaza, iar ceaiurile vindeca si NU USTURA .Spun asta ca acum multi ani in urma,am fost in aceasta situatie Eram internata la endo. si profesor. dr. Zbranca, mi-a spus sa fac asta. Nu am mai facut cauterizare si nici probleme nu am mai avut.Preventiv din cand in cand fac spalaturi cu ceaiuri.
In mod special dupa un tratament cu antibiotic, sulfamide antiinflamatori sau control ginecologic si mai ales dupa ciclu(nu mai este cazul . Dar, da aveti grija. se poate si fara sa va coste nimic.' preventia este eftina, boala este scumpa, si cum medicamentele,medicii , controalele de specialitate sunt f. scumpe, preveniti cu ce vam spus eu si va fi bine si foarte eftin.Medicina nueste o stiinta exacta iar medicii nici atat, da cu presupusul la greu.A se vedea pe forum,pareri diferite de la medici diferiti. Ma-a amuzat sau m-a enervat, recomandare de la medic ca, pentruo pacatoasa de cervicita sa faci 10controale si analize cu rezultat final CAUTERIZARE.Un medic primar incepator are un salariu cu tot cu garzi, in jur de 39, 40 milioane+ vizita pacientului + internari= numai cate 50 lei si tot mai face x 30 pacienti= 150 lei/zi.Si noi il credem dumnezeu.Nu, este plictisit. Cu profesionalism sau nu , el tot ea acesti bani de la pacient ,macar ca-ti raspunde frumos la buna ziua.
In concluzie ; cauterizarea este o mare prostie veche de 100 de ani si foarte ne eficienta. Unde mai pui ca te si costa f. mult.
Dorina

dorina27
Postat pe 16 Ianuarie 2010 19:51
Pentru rana pe col trebuie sa va cauterizati.
gheorgheelena
Postat pe 31 Ianuarie 2010 23:52
In cazul meu.....rana pe col n-a fost cauterizata, ci....s-a facut conizatie (s-a taiat o bucata din colul uterin) interventie care s-a facut in sala de operatii a spitalului universitar, sub anestezie generala. Ulterior s-a facut si o biopsie.
Totul depinde de gravitatea problemei.
Totul a fost super ok si s-a rezolvat.
Mare grija insa: analizele (papanicolau) trebuie facute de 1-2 ori pe an!! Este grija noastra!
cora75
Postat pe 1 Februarie 2010 17:21
De la: maricica, la data 2009-08-22 16:59:51SI MIE MI S-A SPUS MAI DEMULT CA AS AVEA O RANA PE COL. AM FACUT URMATORUL TRATAMENT: SE FACE CEAI DE BRANCA URSULUI SI DE PELIN.CAM UN LITRU. SE PUNE O LINGURITA DE TINCTURA DE GALBENELE SI SE FAC SPALATURI INTRAVAGINALE CU IRIGATORUL IN FIECARE ZI.EU AM FACUT VREO SASE SAPTAMANI. CA ATATA MI-AU AJUNS PLANTELE PE CARE LE CUMPARASEM.PE LANGA ASTA AM BAUT TINCTURA DE BRANCA URSULUI(SCRIE IN PROSPECT CUM SE ADMINISTREAZA).BRANCA URSULUI ESTE O PLANTA FOARTE BUNA PENTRU APARATUL REPRODUCATOR.LA FEL SI PELINUL SI GALBENELELE.
IMI ERA SI MIE FRICA PENTRU CA EU NU AM NICI MACAR O NASTERE SAU AVORT. MI S-A PARUT CIUDAT, DAR AM VRUT SA INCERC TOTUSI RETETA ASTA. LA URMATORUL CONTROL MI-A SPUS CA S-A MAI VINDECAT.DE VREO DOI ANI NU MI-A MAI APARUT. ACUM DOCTORITA MI-A SPUS CA COLUL MEU ARATA FOARTE BINE.
VA DORESC SANATATE!
cami_otilia
Postat pe 2 Februarie 2010 19:35
BUNA MARICICA,AS DORII SA TE INTREB DACA RANA TA A FOST MARE? EU AM O RANA MARE SI AM FACUT SI EU UN TRATAMENT NATURAL 2 LUNI ,MERG LA CONTROL ZILELE ACESTEA SI AM EMOTII DAR CIND AM VAZUT MESAJUL TAU PARCA M-AM MAI LINISTIT,SPER CA SI RANA MEA S-A VINDECAT.
cami_otilia
Postat pe 2 Februarie 2010 19:41
buna!!am fost si eu descoperita cu 1 luna in urma cu rana pe col,pap 3,cin 3....deci mai putin si aveam cancer...daca nu descopeream la timp....am mai fost pe la ginecologi dar cum se fac si astia pe banda rulanta nu au vazut rana si asa ..am ajuns aici...am facut colposcopie+biopsie care este ff important,iar in urma rezultatului am facut conizatia pe 27 ian 2010....am fost ff speriata k nu stiam cum ii..totul a fost ok.azi astept rezultatul de la analiza piesei conizate...eu sper sa se vindece si sa imi scoata cele 2 fire ..in maxim 4 saptamini...dupa care trebuia sa reiau pap,....partea mai putin buna este k nu a taiat decit 1 cm din rana si daca pap nu iese 2...trebuie sa mai fac o interventie....si riscul e mare sa nu pot tine sarcina...fiind uterul prea mik...nici nu stiu ce sa mai fac...eu am incredere in medik insa este si foarte scump.....sper k nu v-am plictisit cu problema mea...astept sugestii...raspunsuri...multa sanatate...de la arad!!
giulia_healthy
Postat pe 3 Februarie 2010 11:58
buna seara spuneti-mi va rog naturistele vindeca si bolile de san,intreb pt mama mea ,nu ar vrea sa sa ajunga la operatie.multumesc anticipat
healthy012303
Postat pe 6 Februarie 2010 21:28
De la: healthy012303, la data 2010-02-06 21:28:54buna seara spuneti-mi va rog naturistele vindeca si bolile de san,intreb pt mama mea ,nu ar vrea sa sa ajunga la operatie.multumesc anticipat


Buna seara! Cu produsele naturiste de la firma CaliVita se pot vindeca multe afectiuni. Daca doriti mai multe detalii astept confirmare aici sau e-mail
CB_06
Postat pe 6 Februarie 2010 21:43
De la: matemih, la data 2008-01-10 09:22:39Buna ziua!Am si eu o problema.In urma unui consult la un medic ginecolog,am fost instiintata ca am o rana pe col.Am facut testul Papanicolau si mi-a iesit 2.Am urmat un tratament cu ovule si urmeaza sapt viitoare sa fac o colposcopie.As vrea sa urmez un tratament naturist si as vrea daca stie cineva sa imi recomande un astfel de tratament.As merge si la un medic naturist dar nu cunosc in zona mea nici unul.Acest dc ginecolog la care am fost mi-a spus ca as avea si baza colului rupta de cand am nascut.Pt asta ar treb o conizatie.Eu intreb oare daca rana se vindeca fara sa fac o conizatie si baza colului ca re s-a rupt acum 4ani cand am nascut,ramane asa,e vreo problema?Ce probleme ar putea sa apara?


Tratamentul naturist nu inchide rana.am avut si eu problema ta.asculta medicul ginecolog care ti-a recomandat conizatia.Conizatia este foarte simpla.La cateva ore dupa interventie pleci acasa si trebuie sa ai grija sa nu facci efort cateva zie.ai grija, orice rana lasata pe col duce la cancer.
healthy006968
Postat pe 29 Martie 2010 18:04
rana pe col uterin am avut si eu si dupa un tratament de 3 luni cu nu mai stiu ce ovule....am inceput sa si sangerez la contac sexual.....aveam programare pt cauterizare......si nu m-am dus de frica...si am tratat-o cu 10 zile de spalaturi intravaginale cu ceai de galbenele ..facut mai concentrat....super bune rezultate......si de atunci nu am mai avut....si o alta prietena a trata-o la fel la insistentele mela......si tot rezultat excelent....inainte sa merge-ti la cauterizare incercati 10 zile cu ceai de galbenele.....;)....si vedeti daca da rezultate.....
Adriana07
Postat pe 19 Aprilie 2010 21:24
Buna. Aceeasi problema o am si eu din pacate.Am o rana pe col,care sangereaza la atingere(control ginec. sau contact sexual).D-na doctor mi-a recomandat, dupa papanicolau si colposcopie, tratament 12 zile cu cervugid, apoi inca 14 zile cu alte ovule, betadine, pe care l-am si terminat ieri.Cu cervugidul m-am simtit bine, insa betadine mi-a creat o stare de disconfort si in plus am si sangerat acum cateva zile.Au si o forma ciudata, ascutita si probabil ca am atins cumva..cu ovulul, rana.Acum astept menstra si apoi merg din nou la control.Vroiam sa va intreb, despre aceste spalaturi cu ceaiuri...am incercat si eu cu galbenele,in acelasi timp in care am facut tratament, dar simt ca nu e nicio ameliorare...o simt inca acolo, rana...nu ma doare, dar o simt.O sa mai insist cu ceaiul de galbenele, pana merg iar la control...ma gandesc ca rau n-are cum sa-mi faca...Imi puteti da mai multe detalii referitor la toata aceasta " procedura" ? adik..cat de concentrat trebuie facut ceaiul? trebuie sa ma spal profund? Era mare rana ta ? si acum s-a vindecat complet? Felicitari daca e asa..Sper din toata inima sa scap si eu de aceasta problema.
adnana_healthy
Postat pe 20 Aprilie 2010 21:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tricomonoza 4 De la: healthy002469 3 August 2009 21:58
sarcina 3 De la: olteancristinamaria 1 Martie 2010 15:18
Diferenta mare de varsta in cuplu 45 De la: poateveiafla 27 Aprilie 2010 10:40
orgasmul poate sa ingrase? 103 De la: kyru 28 Martie 2010 10:03
ptr mamici 15 De la: kudika_2008 22 Octombrie 2012 14:43