Setari Cookie-uri

fibromul uterin

Buna la toata lumea!
Am aflat acum cateva zile caas avea un fibrom uterin destul de mare si cred ca am inceput sa o iau razna. Desi am mers regulat la control nimeni nu mi-a spus ca as avea ceva atat de grav desi mereu ma plangeam. Acum ca mi-am schimbat medicul, am aflat si eu de "intrusul" de care se pare ca ar trebui sa scap cat mai repede. As vrea sa stiu daca cineva a avut un astfel de fibrom (15cm), cum si unde a scapatde el. Am auzit ca este o clinica privata foarte buna in Bucuresti (eu sunt din Iasi) si una in Bacau. Stie cimneva mai multe?

MUltumesc,
Mara
mara2008_healthy
Postat pe 1 August 2008 10:39
BUNA,NU TE ALARMA.IN BUCURESTI LA SPITALUL UNIVERSITAR SE EFECTUEAZA EMBOLIZAREA UTERULUI FARA RISCURI SI FARA A SE EFECTUA OPERATIA PRIN CARE SE ELIMINA UTERUL.SE OCUPA DR. RARES NECHIFOR,MEDIC RADIOLOG.NU ESTE O GLUMA E SERIOS .TREBUIE O TRIMITER DE LA MEDICUL DE FAMILIE SI SI O ECOGRAFIE.A DOUA ZI ESTI ACASA FARA PROBLEME.SANATATE SA-MI SPUI REZULTATUL INTERVENTIEI.TE PUP
bubulina_rina2001@yahoo.com
Postat pe 4 August 2008 14:51
Fibromul uterin este o afectiune benigna a uterului determinata in principal de hiperestrogenism. Se trateaza:
1) prin operatie / embolizare, cu riscul de refacere dupa un timp deoarece dezechilibrul hormonal persista, el nu este eliminat;
2) prin tratamente naturiste care vizeaza echilibrarea organismului - dezavantaj: durata mare a tratamentului (4-6 luni), avantaj: planul de echilibrare a organismului poate fi utilizat nedefinit, deci recidiva locala sau alta manifestare a hiperestrogenismului (chist, nodul etc) este exclusa.
Fiecare trebuie sa aleaga metoda in care crede, cunoscand binenteles avantajele si dezavantajele.
dusa
Postat pe 4 August 2008 17:30
Ma vad nevoita sa insist: embolizarea sau operatia NU rezolva dezechilibrul endocrin sau intoxicatia cu ecotoxine. Fibromul se poate reface in 3-5 ani. Avand in vedere ca hormonii "se linistesc" abia in jur de 60 de ani, fiecare sa faca un simplu calcul aritmetic si sa obtina numarul probabil de interventii chirurgicale de care ar avea nevoie. Nu este vorba doar de bani, este vorma in primul rand de trauma fizica si de cea psihica pe care o inteventie chirurgicala le genereaza, de efectele colaterale.
In orice problema, mai ales, de sanatate, trebuie sa urmarim sa taiem raul de la radacina.
dusa
Postat pe 7 August 2008 09:11
Embolizarea inseamna ligatura vaselor de sange care alimenteaza fibromul.Deci nemaiavand cu ce se hrani se micsoreaza pana la disparitie.Metoda se aplica la persoanele tinere care nu sunt la menopauza.
karlla57
Postat pe 7 August 2008 15:09
buna !eu am avut fibrom,din neglijenta am ajuns pe ultima suta de metri la operatie...dar totul e bine cind se termina cu bine..
la medlife cautati prof.dr.Hudita Decebal
Un medic excelent,un om deosebit..
victoria_hanganu
Postat pe 7 August 2008 16:58
Buna Mara. Sunt mai multe clinici private in Bucuresti. Eu m-am operat, anul trecut, la Clinica Gynecoland. Fibromul uterin nu avea mai mult de 1 cm, dar mi-a facut numai probleme (hemoragii masive). Daca vrei iti dau mai multe date. Pe mine m-a operat seful clinicii, dr. Ioan Stoian. Ti-l recomand cu toata increderea.
buzea_carmen@yahoo.com
Postat pe 7 August 2008 22:14
buna ....
Eu am descoperit in 2006 ca am un fibrom de 7 cm
Am facut embolizare la spitalul Universitar din Bucuresti .
Luna trecuta am fost sa-mi fac ecografie si totul este ok.
Am avut norocul sa dau peste niste medici extraordinari

iulicicu
Postat pe 8 August 2008 09:33
buna
interventia te costa 4900 ron daca te duci la clinica particulara unde are contract de colaborare dr Nichifor
La Universitar nu platesti nimic pentru ca se face prin casa de asigurari
iulicicu
Postat pe 8 August 2008 09:36
Care sunt tratamentele naturiste pentru tratarea fibromului?
dela1977
Postat pe 8 August 2008 11:36
Salve ...si eu am multi fibromi giganti care nu ma deranjeaza decit psihic ----trag de vreo15 ani sa nu ma operez, am ciclu normal , dar doar 3 medici din 15 mi au zis sa fac tot posibilul sa astept menopauza, caci poate am ceva sanse sa se miosoreze.....Sint in Elvetia , dar am aflat ca mi trebuie un contract de munca ca sa am acces la casamallatti cum zic ei.....se pare ca " o freaca" Oricum noi romanii vom intra lejer cu permise de munca din 2009 conform acordurilor.....Stau in Italia , dar venisem sa ma interesez de anumite clinici unde am auzit ca u rezultate bune pt micsorarea fibromilor, fara interventii......In totul trebuie sa coordonam corpo e spirito si....fiecare cum are norocul....Din pacate pt mine e o trauma numai gindul sa mi scot uterul.....
bucarestaaa
Postat pe 8 August 2008 23:02

imi pare rau ca ai probleme de sanatate , dar nu trebuie sa disperi.am urmarit acum o saptamina o emisiune la tv.in care subiectul dezbatut era - cum putem scapa de fibrom ?- . invitat era dr. radu nechifor de la spitalul universitar bucuresti tel.021/2017575 si care spunea ca mai nou se foloseste metoda extirparii prin EMBOLIZARE , care nu necesita interventie chirurgicala . am fost atenta pt. si sora mea se confrunta cu aceeasi problema , dar spre deosebire de tine ( sau dv. daca sinteti mai in virsta)ea are ceva ani decind stie si a tot neglijat .
curaj si multa sanatate tuturor celor care se confrunta cu astfel de probleme
farcasgeorgeta_yahoo_com
Postat pe 9 August 2008 20:05
Buna si eu am avut fibrom si la-m operat in nov.2007 si acum sunt ok
M-am refacut dupa doar o luna,am facut operatie la spitalul Elias.
daca vrei pot sa-ti dau mai multe informatii despre asta.
sanatate!
tina41
Postat pe 11 August 2008 10:27
Buna, eu am avut 7 fibromi si cateva chisturi pe ovar(nu stiu numarul exact). Am facut operatie acum 4 ani pentru ca aveam hemoragii la ciclu, dar dupa numai 2 ani s-au refacut, si problemele au reinceput. Acum nici eu nu stiu ce sa fac, in sensul ca anumiti medici m-au sfatuit sa fac isterectomie( se scoate uterul), dar pentru moment nu vreau sa o fac, altii mi-au dat terapie hormonala substitutiva, pe care o urmez in prezent( Lutenyl)Mentionez ca acum am 40 ani. Ceea ce-mi va rezerva viitorul chiar nu stiu in acest moment. Vom vedea! Pt tine, iti doresc succes si sa gasesti terapia cea mai buna.
gabriela553
Postat pe 12 August 2008 19:00
Buna fetelor,

Am fost plecata din oras in toata perioada asta iar acum cand am venit am gasit toate aceste mesaje de la voi pentru care va multumesc tare mult! Este adevarat ca imi este greu sa aleg, eu sunt o fire care nu suporta deloc durerea, de multe ori incep sa tip inainte ca medicul sa puna mana pe mine, am impresia ca ma doare fiecare celula din organism. Nu am avut in viata mea nici o alta problema medicala si desi mergeam la control cel putin odata la 6 luni, medicul meu nu m-a atentionat niciodata ca as avea ceva in neregula. Cum eu simteam ca ceva trebuie sa fie desi nu am avut nici sangerari, nici dereglari de ciclu, nici alte "semne", am schimbat medicul iar acesta mi-a spus ca am un fibrom care trebuie sa se fi dezvoltat in cativa ani. Mi-a facut si o ecografie care m-a speriat putin. Acelasi medic pe care l-am avut pana nu demult mi-a pus si un sterilet care nici asta s-ar parea ca nu este la locul lui, a inceput sa se "plimbe" pe unde are el chef.As pferera o clinica privata pentru ca am auzit eu ca acolo medicii sunt mai atenti si mai bine pregatiti. Nu stiu daca prin tratamente naturiste se poate trata acest fibrom, ca va dati seama ca daca ar fi asa as alege varianta asta. As face orice sa scap de asta pentru ca am multe lucruri de facut dar acum numai la asta ma gandesc. Incerc zilele asteasa-mi fac o programare undeva la o clinica din Bucuresti. O sa mai citesc inca odata mesajele voastre casa pot sa iau pana la urma o hotarare.

Va multumesc inca odata si va pup,
Mara
mara2008_healthy
Postat pe 13 August 2008 12:54
BUNA

Eu am facut embolizare la Universitar la dr Rares Nichifor care este un dr si un om extraordinar.Daca te hotarasti pentru embolizare iti recomand sa mergi la Universitar la dr Nichifor sau Dorobat. Iti vor acorda aceeasi atentie pe care ti-o acorda si la clinica particulara.Rar intalnesti dr ca ei, care sa stea sa-ti explice , sa-ti raspunda la toate intrebarile si care sa te faca sa ai incredere in ei.
iulicicu
Postat pe 15 August 2008 10:55
Un detaliu foarte important: daca persoana cu fibrom doreste sa mai nasca sau nu. Am auzit ca extirparea laparoscopica a fibromului este o varianta mau buna decat embolizarea pentru viitoarele mame. A facut cineva operatia asta?
isolmosan
Postat pe 18 August 2008 01:04
Fetelor eu,acum,incep un tratament naturist ptr indepartarea fibromului.De doua ori pe zi cate o lingurita de nucsoara,praf desigur.Sa-mi tineti pumnii sa nu ajung la operatie.
lili99ana
Postat pe 19 August 2008 08:24
Ai mare dreptate,si eu am facut aceasta embolizare la Dr.Nechifor si am fost acasa in doua zile.Fibromul s-a resorbit in totalitate.Nu sunt de acord cu operatiile si aceasta a fost cea mai buna soultie.Mult succes !
daniela_erdos
Postat pe 19 August 2008 11:44
te rog, spune mi cat a costat operatia ? cat ai dat la doctorul care a facut embolizarea, cat ai dat la doctorul ginecolog care te a consultat. eu am programare pe 25 aug. multumesc
kudika184502
Postat pe 20 August 2008 10:11
Buna la toata lumea!Eu nu sunt pusa chiar in aceasta situatie adica,nu eu am fibrom ci soacra mea.Trebuie neaparat in maxim o luna sa se opereze.Sunt din Sinaia si as vrea sa-mi spuneti cat costa embolizarea la spitalul universitar la Dr.Nechifor,cat a-ti dat la ginecologie,la anestezist,etc.Cam cu cat timp inainte se fac programari?Sau pt.unuversitar nu se fac?Nu stiu,nu am idee.Astept un ras de la voi.Va multumesc si va doresc multa sanatate la toate!
ancutzzaa
Postat pe 20 August 2008 10:52
buna
Adrea mea de mail este iuliamocanu@yahoo.com
Daca ai intrebari ....iti raspund cu placere
iulicicu
Postat pe 22 August 2008 13:18
si eu am o problema cu fibromul uterin, am fost la maternitatea Giulesti si am fost programata mai intii pentru un chiuretaj biopsic si apoi operatia .as vrea sa ma programez la dr. rares nichifor dar nu stiu nr. de telefon vrea cineva sa ma ajute?
mili_1956
Postat pe 27 Septembrie 2008 22:31
adresa mea de meiil milica.neagu@yahoo.com
mili_1956
Postat pe 27 Septembrie 2008 22:33
SI EU AM FIBROM DE CCA.2.5 CM:AM FOST LA MAI MULTI MEDICI,CACI IMI ESTE FRICA DE OPERATIE:DOAR UNUL SINGUR MI-A SPUS CA NU ESTE CAZUL,CACI ATUNCI CAND VOI INTRA LA MENOPAUZA O SA SCAP DE EL !!!!ASA ESTE?
DR.ESTE DIN CONSTANTA ! SE NUMESTE LUTESCU !
camiz2006
Postat pe 29 Septembrie 2008 16:00
Este si nu este asa ! Instalarea menopauzei provoaca un haos hormonal vreo 2-4 ani (estrogenul creste sus, progesteron se produce cu picatura), simptomele menopauzei si evolutia fibromului fiind dictate de starea glandelor suprarenale. Daca intri la menopauza cu dezechilibru hormonal accentuat, pot aparea probleme urate la sani.
Abia dupa cativa ani, cand se linisteste si estrogenul, incepi sa vezi cu bucurie ca incapi in vechile fuste, ca nu te mai duci la baie asa des etc (stiti si voi toate "placutele" momente ce ti le ofera un fibrom mai marisor). Pentru cele care mai au de asteptat pana la menopauza, rezolvarea permanenta a fibromului este conditionata de recastigarea echilibrul hormonal.
dusa
Postat pe 30 Septembrie 2008 20:15
Buna dimineata,
nu te speria eu am avut un fibrom cat o sarcina de 5 luni/extrem de mare/si am fost operata de doctorii de la spitalul Militar Bucuresti-sectia ginecologie pe care ti recomand cu caldura.
gabriela
gabi177
Postat pe 1 Octombrie 2008 10:00
Cat a costat operatia la medlife-dr.Hudita - Victoria?
Dara68
Postat pe 1 Octombrie 2008 13:30
Embolizarea este dureroasa?
Mi-a spus cineva care a trecut pe langa salonul respectiv ca se auzeau numai gemete ! BRRRR
Dara68
Postat pe 1 Octombrie 2008 13:33
Unde se gaseste nucsoara...la plafar?
Dara68
Postat pe 1 Octombrie 2008 13:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alunite:( 1 De la: healthy006726 22 Septembrie 2009 14:57
Vene pe picioare 16 De la: office_salinasusesi_ro 10 Mai 2010 11:40
intrebare 2 De la: Ale_xandra_27 9 Mai 2011 02:19
chiuretaj biopsic 7 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 12 Septembrie 2010 23:08
citeste,citeste asta!!! 4 De la: office_salinasusesi_ro 19 Martie 2010 05:57