Setari Cookie-uri

tratamente naturiste pentru constipatie

Buna ziua,

va recomand sa faceti o cura de detoxifiere cu produsul Curatarea organismului, 2 linguri de 2 ori pe zi, dimineata si seara, cu suc de fructe sau apa si cu 30' inainte de masa.Se Cconsuma apoi 400ml de lichide.Pentru eficienþã maximã se recomandã consumul zilnic de cel puþin 2 litri de lichide.
Durata unei cure este de 1-2 luni. Cura se poate repeta dupa o pauza de o lunã.
kudika_15604
Postat pe 25 Septembrie 2012 12:18
Cei de la Fares au ceaiuri pentru cam orice tip de problema. Un ceai sau un laxativ sub forma de pastile si o dieta specifica ar ajuta cred ca cel mai mult.
RoxyRoxx
Postat pe 2 Octombrie 2012 00:00
De la: memeitza, la data 2012-07-09 15:30:03Ai dreptate cu activia si tot ce vezi la tv si in media. Nu fac decat sa te faca dependent. Insa daca folosesti suplimente naturale.scumpe de altfel. Nu o sa ai dependenta. Insa cel mai bine ar finsa mananci legume si fructe bogate in fibre pt ca regleaza tot sistemul.digestiv . Mult succes.
In alte tari celor de la danone le-a fost interzis sa mai faca reclame in care mint pentru Actimel di Activia. Sunt cele mai mincinoase produse ale lor.. Cautati pe net sa vedeti.
RoxyRoxx
Postat pe 2 Octombrie 2012 00:02
ai dreptate. in america au rpimit 60 mil amenda pt actimel si activia care nu au nicio legatura cu sanatatea si in timp chiar produc dereglari ale sanatatii.
eu folosesc fibre de mestecat si am scapat de balonari de deranjamente produse de mancarea unui mar sau altor fructe...
memeitza
Postat pe 2 Octombrie 2012 19:32
bana ma confrunt cu problema constipatiei de la 14 ani si akm am 18 am vazut k mai toata lumea zice ca merge tratamentul cu tarate...nu merge la toata lumea depinde de corpul fiecaruia eu am incercat iar fara laxative nimik nu da rezultate miam schimbat stilul de viata mananc doar ciorbe/supe dimineata iaurt cu cereale,copot de prune zilnic ,2-3L de apa/zi plus 3-400 de ml de apa cu tarate fierte si lasate sa se raceasca si totusi nimik daca nu iau un laxativ sau un supoz cu glicerina nu pot iesi afara as vrea un "laxativ"natural care sa nu provoace dependenta si sami pot regla stomacul am fost la mai multi doctori si de pomana nu stiu ce sa mai fac am 4 ani de cand ies cu laxative pt k altceva nu da roade...
Corina_Preda_2
Postat pe 9 Aprilie 2013 17:03
Incearca cu incredere bautura bioactiva Tahitian Noni, cel original.
colnago
Postat pe 10 Aprilie 2013 16:33
wow, eu mi-am luat in urma cu o sapt. ceai antiadipos, o cutie verde.Nu am probleme cu constipatia, insa am ceva kg. in plus, deoarece mananc o sing. masa pe zi.In prima sapt. nu prea am avut nic, insa de luni incoace, in afara de faptul ca am scaun normal dim. cand vin de la serv. tinte nene, ca ma apuca de nu ma vad. Fereasca D-zeu sa fie baia ocupata! Farmacista mi-a mai recomandat ceai rosu-Pu.erh asa mai scrie pe cutie, insa ma straduiesc sa-l gasesc, caci chipurile nu prea se gaseste.Asta si celalalt costa in jur de 10 ron fiecare.
kudika467548
Postat pe 10 Aprilie 2013 18:08
Buna ziua,
pentru tratamentul constipatiei se pot lua laxative naturale, sub forma de capsule (Laxativ forte) sau un ceai laxativ dar pe o perioada scurta de maxim 2 saptamani.Este important ca organismul sa isi regaseasca starea de functionare optima si nu sa fie dependent de laxative.Pentru aceasta este important sa se faca modificari in stilul de viata si in dieta.
Se recomanda o alimentatia regulata, cu mese la ore fixe, care sa contina alimente bogate in fibre alimentare solubile : fructe (prune, mere, portocale) si legume( morcovi) si insolubile: cereale integrale(orz, secara, grau), fasole uscata, fructe si legume cu coaja, paste fainoase, seminte si tarate.Dimineata se consuma 1-2 pahare de apa calda pe stomacul gol, la pranz e bine sa nu lipseasca supele calde.
Se limiteaza consumul de lapte sau alte produse bogate in calciu, aportul de fier(prin dieta sau suplimente alimentare) si zaharuri rafinate.
Se evita sedentarismul si administrarea medicamentelor fara avizul medicului.
Dupa o perioada de constipatie este bine sa se faca o cura de detoxifiere.Complexele Curatarea colonului, Ciuratarea organismului sunt destinate acestui scop.Pentru cei care vor si sa piarda in greutate este recomandat complexul Silueta perfecta satietate cu fibre.Pe intreaga perioada a curei de detoxifiere dar si in rest este necesar sa existe un aport hidric de minim 2 litri pe zi.
kudika_15604
Postat pe 16 Aprilie 2013 13:45
Buna! Remedii naturiste contra constipatiei pot fi si:
Tratament pe baza de fructe de Aegle marmelos
Fructul de Aegle marmelos este considerat unul dintre cele mai benefice laxative naturale, tonifiind in acelasi timp intestinele. Pentru aceasta insa este necesar sa consumati 60g de fruct de Aegle marmelos, inainte de cina, timp de 2-3 luni.
Tratament pe baza de pere
Pentru cazurile de constipatie cronica, este recomandata urmarea unei diete bazata in exclusivitate pe sucuri de pere sau chiar pere proaspete. Alte forme ale constipatiei pot fi combatute cu usurinta prin consumul unei pere de marime medie, in fiecare seara dupa cina.
Tratament pe baza de guava
Consumati zilnic 2-3 fructe de guava cu seminte pentru stimularea procesului de digestie.
Tratament pe baza de struguri
Strugurii prin compozitia lor de celuloza, zahar si acid organic, constituie laxativul ideal in cazurile de constipatie cronica. Mai mult decat atat, strugurii detin capacitatea de a tonifia stomacul si intestinele. Pentru aceasta insa este recomandat sa consumati cel putin 350g de struguri in fiecare zi. Daca nu aveti la dispozitie struguri proaspeti, lasati in apa timp de 24 pana la 48 de ore 350g de strafide, pe care sa le consumati apoi dimineata, impreuna cu apa in care au stat.

http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-constipatie
kudika_36213
Postat pe 17 Iunie 2013 18:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Salazionul 16 De la: floare_de_crin 14 Martie 2014 15:17
cancer rectal cu metastaze pe ficat 13 De la: DINAOLAR@YAHOO.CA 12 Aprilie 2012 16:02
Ganoderma efecte si surprize 4 De la: healthy008843 21 Decembrie 2013 23:48
polimiozita idiopatica 9 De la: croitoru_gabriella_yahoo_com 19 Februarie 2010 15:34
Referendum European pentru pastrarea posibilitatii de tratare cu remedii naturale 16 De la: alfredodecurtofreco 15 Noiembrie 2010 10:19