Setari Cookie-uri

patru produse pentru o memorie excelenta

nu, nu e o reclama, este vorba de ce anume are nevoie celula nervoasa pentru o functionare optima. De la farmacie se ia calciu cu D3, Mg si B6, ginseng si lecitina (care e f buna si pentru ficat, adjuvanta pentru secretia biliara). Mai apoi hrana trebuie sa contina fructe, ceva acru (cu vit C), lapte dimineata si proteine, caci memoria este stocata la nivel cerebral sub lungi lanturi proteice (carne de pui sau peste recomandat). Apoi somn intre 22 si 24 si va asigur ca aveti un randament maxim, e testat de mine:P
amalia79_healthy
Postat pe 15 Septembrie 2008 17:06
memo plus gincoprim polenul si laptisorul de matca si binenteles odihna si relaxare iar pt liniste sufleteasca macar un pic de rugaciune
bighiu
Postat pe 5 Decembrie 2008 08:41
Felicitari! bighiu .... ! o saptamana implinita si vesela sa avem !
florinaele
Postat pe 12 Ianuarie 2009 06:11
Foarte multa rugaciune!!!!!
danielaciortan@yahoo.com
Postat pe 12 Ianuarie 2009 08:57
offtopic: sa spunem atat de multa rugaciune incat sa nu mai avem timp de nimic altceva mai bine. cum ne trezim, ne rugam vreo 3-4 ore ca sa-i multumim divinitatii ca ne-a dat somn linistit si ca nu ne-am inecat cu propria saliva in somn; dupa ce mancam, ne mai rugam o data ca sa-i multumim acum ca n-a dat mancare si ca nu ne-am inecat in timp ce mancam; dupa ce venim de la piata, ne rugam si multumim ca nu ne-a calcat vreo masina sau ca nu ne-a lovit vreun cartof la piata etc. eventual cand ne plictisim si nu avem ce face, in loc sa citim o carte sau sa vedem un film, mai zicem o rugaciune ca deh... divinitatii ii place cand ii multumim pt ce ne da. si uite asa ajungem noi ca o zi intreaga sa dormim, sa mancam si sa luam lecitina (lecitina o luam bineinteles ca sa nu uitam rugaciunile de multumire pt tot ce avem pe care tre sa le spunem pe parcursul zilei. presupun ca spunem de fiecare data cate o rugaciune diferita... sau le putem repeta? daca le putem repeta, atunci nu prea mai e nevoie de lecitina, deci toata ziua, dormim, mancam si spunem same old rugaciune) :P

ontopic: zicea cineva mai sus ceva de memo plus, gingko prim si laptisor de matca. pana acum le-am incercat pe toate in sesiune, cand am nevoie de putere de concentrare si capacitate ridicata de memorare, si chiar dau rezultate, in special memo plus. am auzit o chestie legata de relatia dintre alimentatie si capacitatile intelectuale: carnea de porc si de vita, cartofii prajiti si prajeala in general, produsele fast food etc cica ar afecta nush ce celule din creier si diminueaza capacitatea intelectuala, rezultand in final in alzheimer si alte boli de genul.
bogdanene06
Postat pe 12 Ianuarie 2009 09:46
Da, poti sa iei un pumn de tablete, s-au consumi o lingurita de flavon si le ai pe toate,si somnul e foarte linistit. Dar rugaciunea trebuie sa o spui.
evaszakacs
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:45
apropo de lecitina.s-a demonstrat stiintific ca lecitina din plante nu ajuta cu nimic memoria.pur si simplu nu se poate acumula la nivel nervos.o sa inceapa sa fie scoasa de p piata.pacat,eu imi fac provizii pt ca imi dadea impresia ca ma ajuta.
t_raluk7
Postat pe 12 Ianuarie 2009 11:53
Eu fiind in anul 4 la drept, pot sa zic ca stiu ce-nseamna sa-ti pui la contributie memoria:D...si mai pot spune ca " produsele " mele pt memorie se regasesc in enumerarea din primul mesaj:
- inainte de inceperea sesiunii cu vreo luna, incep sa iau lecitina din soia de la Plafar-am remarcat totodata ca inloc sa-mi cada parul in sesiune( de la stres) parca devine mai des si creste mai rpd, o fi lecitina " de vina"?
-Cereale cu lapte aproape in fiecare dimineata
- mancare cat se poate de sanatoasa si diversa
- ceva dulce, o ciocolata ( un Dots), o salata de fructe-pt ca am inteles ca si GLUCOZA contribuie la buna functionare a creierului
-am mai observat ca o ceasca de cafea, pe care eu o indulcesc cu miere de albine, prinde bine inainte sa ma apuc de-nvatat-am observat ca ma concentrez mai bine.

Memo plus sau alte adjuvante de genul nu am incercat pentru ca sunt tanara si nu cred ca deocamdata am nevoie de medicamente foarte puternice, inclin spre ce e mai natural, dar cunosc multe pers. care iau-am inteles ca contine si o cantitate de cofeina, pe care prefer sa mi-o administrez printr-o cafea dimineata atunci cand simt efectiv nevoia. Deocamdata raman la lecitina pt ca am inteles ca reduce si colesterolul, iar eu nu ma dau inlaturi de la nici un fel de mancare, asa ca ma ajuta si in privinta aceasta. Cred ca e bine sa mananci sau sa gusti din ceva atunci cand simti nevoia altfel te poti simti frustrat, bineinteles trebuie saai grija sa nu exagerezi-pt ca pe urma probabil o sa ai mustrari de constiinta si de ce nu probleme de stomac...si astfel ma mentin la greutatea de vreo 45 kg...
Astept sa aflu de la voi si despre alte " produse" de acest gen si de ce nu metode de memorare/invatare. Eu chiar cred ca "repetitio est mater studiorum" si am mai aflat ca cel mai prielnic moment pt a invata( dai cel mai mare randament) in momentul din zi in care te-ai nascut.
lara007_healthy
Postat pe 12 Ianuarie 2009 11:57
a...vorbea cineva de alzheimer...am auzit ca in tarile unde se consuma multe condimente sunt foarte putine cazuri de alzheimer, de aceea se crede ca un consum...zic eu...moderat de condimente...ar ajuta in privinta aceasta. Oricum si sarea de bucatarie care in general e imbunatatita cu iod cred ca e sanatoasa atata timp cat nu o consumi in exces, sunt mai daunatoare sarurile acelea sintetice- euri-le din alimente, nu sarea de bucatarie pe care o consumama noi si au consumat-o stramosii nostrii.
lara007_healthy
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:04
De la: amalia79, la data 2008-09-15 17:06:23nu, nu e o reclama, este vorba de ce anume are nevoie celula nervoasa pentru o functionare optima. De la farmacie se ia calciu cu D3, Mg si B6, ginseng si lecitina (care e f buna si pentru ficat, adjuvanta pentru secretia biliara). Mai apoi hrana trebuie sa contina fructe, ceva acru (cu vit C), lapte dimineata si proteine, caci memoria este stocata la nivel cerebral sub lungi lanturi proteice (carne de pui sau peste recomandat). Apoi somn intre 22 si 24 si va asigur ca aveti un randament maxim, e testat de mine:P

amalia, d3, mg si b6, sub ce format?adica 3 feluri de pastile sau sunt intr-un flacon taote reunite?
majestik
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:46
rereferitor la multa rugaciune de care ziceai tu .Inseamna ca tu nu stii sa te rogi .E suficient sa zici un multumesc Doamne ,nu trebuie sa zici rugaciuni de trei sau patru ore caci lui Dumnezeu nu i plac fariseii trebuie sa fii constient ca existi datorita lui dar voi cei tineri sunteti asa de siguri ca puteti trai si fara EL pana intr o zi cand va va lovi si atunci va fi prea tarziu pentru rugaciune .
Catatlina
Postat pe 12 Ianuarie 2009 13:09
mai oameni buni rugaciunea are rrostu ei cand esti la biserica, fie vb intre noi pentru minte recomand remedii naturiste detalii la www.caraghiaur.ro iar in icheiere va dau un citat:"Dã-i unui om un peºte ºi va mânca o zi, învaþã un om sã pescuiascã ºi va mânca o viaþã, dã-i unui om religie ºi va muri rugându-se sã primeascã un peºte." (Frater Ravus)
lucian_rich
Postat pe 12 Ianuarie 2009 17:37
Haideti mai, poate ca se referea la rugaciune, ca la o meditatie , un mod de relaxare, de a te elibera de stres:D:P
lara007_healthy
Postat pe 12 Ianuarie 2009 18:35
De la: amalia79, la data 2008-09-15 17:06:23nu, nu e o reclama, este vorba de ce anume are nevoie celula nervoasa pentru o functionare optima. De la farmacie se ia calciu cu D3, Mg si B6, ginseng si lecitina (care e f buna si pentru ficat, adjuvanta pentru secretia biliara). Mai apoi hrana trebuie sa contina fructe, ceva acru (cu vit C), lapte dimineata si proteine, caci memoria este stocata la nivel cerebral sub lungi lanturi proteice (carne de pui sau peste recomandat). Apoi somn intre 22 si 24 si va asigur ca aveti un randament maxim, e testat de mine:P[/quote

mesajul tau a fost postat la momentul potrivit - intru in sesiune si chiar am mare nevoie de o memorie pe masura materiei. Stiam de orele de somn dinainte de miezul noptii dar niciodata nu am incercat. O voi face acum. Eu am folosit neuromultivit,mi-a facut bine dar voi incerca "reteta" ta.
kudika105051
Postat pe 12 Ianuarie 2009 19:26
somn intre 22 si 24 ore! sau intre orele 22 si 24?!!
stefanat
Postat pe 12 Ianuarie 2009 20:39
De la: babalulla, la data 2009-01-12 17:37:56"Dã-i unui om un peºte ºi va mânca o zi, învaþã un om sã pescuiascã ºi va mânca o viaþã, dã-i unui om religie ºi va muri rugându-se sã primeascã un peºte." (Frater Ravus)


foarte tare si foarte adevarat

ontopic: am citit undeva ca si kiwi si bananele sunt foarte bune pt cresterea capacitatii intelectuale. de la kiwi sunt foarte eficiente semintele... pacat ca sunt putine
bogdanene06
Postat pe 12 Ianuarie 2009 20:55
Pentru Swee!!!
Ceea ce spui pe forum despre alzheimer, este total invers,niciodata nu va ajuta pe cei care sufera de aceasta boala!!!!
ivanescu
Postat pe 12 Ianuarie 2009 21:06
De la: stefanat, la data 2009-01-12 20:39:01somn intre 22 si 24 ore! sau intre orele 22 si 24?!!

adik sa te pui in pat intre 22 si 24
majestik
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:14
ceea ce e bine de stiut e faptul ca ,perioada dintre 22-24 seara e f importanta deoarece e singura perioada din zi in care se refac celulele nervoase;deci de preferabil e sa mergi la somn la ora 22,cel tarziu-e perioada care se numeste primul somn si care e f importanata pt organism.te pupic.
cireshica71
Postat pe 13 Ianuarie 2009 22:56
pentru ivanescu, eu nu am scris nicaieri ca acest consum VINDECA alzheimer, am scris doar CE AU SPUS ALTII CA AU CONSTATAT in urma unor cercetari...nimeni nu a pomenit ca ar VINDECA boala ci ca eventual ar putea fi o cauza de PREVENTIE, imi pare rau ca NU ai inteles corect.
lara007_healthy
Postat pe 14 Ianuarie 2009 17:47
pemtru ivanescu, iti voi da un exemplu de bun simt, pemtru ca cred ca ai nevoie ca sa intelegi...Poate ca ai aflat si tu ca multi medici ne indeamna sa mancam multe fructe, legume proaspete si mai putine PRAJELI pt ca acestea ar avea efect CANCERIGEN, bineinteles ca odata facut, CANCERUL nu se mai vindeca cu mere, pere sau ardei, sper ca ai inteles diferenta dintre preventie si vindecare...de aceea se spune ca "e mai usor sa previ decat sa vindeci"
lara007_healthy
Postat pe 14 Ianuarie 2009 17:55
Este OK ce folosesti.Pot sa-ti ofer o solutie in plus cu produse chiar naturale.Sunt medic,le recomand de peste 10 ani.Nu fac obiectul unui forum,ma poti contacta pe e-mail:culisir@yahoo.com sau la tel.0745-369597.Sau mai bine,trimite nr.tau de tel.pe e-mail.Nu presupune nici o obligatie,e doar o informatie care cred ca o sa iti fie de folos.
Cu stima,Dr.Culisir Doru
culisir
Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:04
Mentat de la Himalaya. Foarte bun si pentru adultii stresat.
Incercat si cu rezultate bune.
Alapopescu
Postat pe 27 Februarie 2009 07:06
Bogdanene,

Daca eu te invit la mine acasa si iti ofer o cina , si sint ospitalier cu tine , nu-mi multumesti inainte de plecare ?
healthy001638
Postat pe 18 Aprilie 2009 19:30
Am inteles ca foarte bun este TONOTIL,nu l-am testat pe propria-mi piele, ci nepoatele mele in sesiuni.
Spor la invatat!
cristinagiusca
Postat pe 27 Mai 2009 09:18
De la: bogdanene06, la data 2009-01-12 09:46:13offtopic: sa spunem atat de multa rugaciune incat sa nu mai avem timp de nimic altceva mai bine. cum ne trezim, ne rugam vreo 3-4 ore ca sa-i multumim divinitatii ca ne-a dat somn linistit si ca nu ne-am inecat cu propria saliva in somn; dupa ce mancam, ne mai rugam o data ca sa-i multumim acum ca n-a dat mancare si ca nu ne-am inecat in timp ce mancam; dupa ce venim de la piata, ne rugam si multumim ca nu ne-a calcat vreo masina sau ca nu ne-a lovit vreun cartof la piata etc. eventual cand ne plictisim si nu avem ce face, in loc sa citim o carte sau sa vedem un film, mai zicem o rugaciune ca deh... divinitatii ii place cand ii multumim pt ce ne da. si uite asa ajungem noi ca o zi intreaga sa dormim, sa mancam si sa luam lecitina (lecitina o luam bineinteles ca sa nu uitam rugaciunile de multumire pt tot ce avem pe care tre sa le spunem pe parcursul zilei. presupun ca spunem de fiecare data cate o rugaciune diferita... sau le putem repeta? daca le putem repeta, atunci nu prea mai e nevoie de lecitina, deci toata ziua, dormim, mancam si spunem same old rugaciune) :P

ontopic: zicea cineva mai sus ceva de memo plus, gingko prim si laptisor de matca. pana acum le-am incercat pe toate in sesiune, cand am nevoie de putere de concentrare si capacitate ridicata de memorare, si chiar dau rezultate, in special memo plus. am auzit o chestie legata de relatia dintre alimentatie si capacitatile intelectuale: carnea de porc si de vita, cartofii prajiti si prajeala in general, produsele fast food etc cica ar afecta nush ce celule din creier si diminueaza capacitatea intelectuala, rezultand in final in alzheimer si alte boli de genul.
klara_ioana
Postat pe 27 Mai 2009 10:09
In niciun caz sa cumpar aceste elemente nutritive de la farmacie,sunt sintetice,nu sunt recunoscute de organism si deci,se depun haotic in organism .Vad aici multa lume desteapta,"frumoasa" la suflet,tot felul de pareri,dar sincer,mai si cititi.
enemgabriel
Postat pe 27 Mai 2009 11:00
Energtinctonic de la Cozac Plant, face minuni folosit timp indelungat( tratament naturist)
_ikebana_
Postat pe 28 Mai 2009 09:56
FELICITARI !!! Adevarata Putere a Omului ... uitata de milione de ani. Multumire prin Rugaciune, ca si cum sa indeplinit ceea ce ne-am dorit.
Mare adevar si real.
Cei ce constientizeaza acest adevar cu o vizualizare repetata, seara, dedimineta...sa fie foarte bucuros ca-i se va indeplinii tot ceea ce isi doreste. Daca mai face si un desen... e perfect ... Ingerasii nostri protectori preia tema de lucru, o prezinta creatorului divin ....si fiti sigur ca se rezolva ORICE Problema tridimenionala care va macina. Singura conditie sa NU Va OPUNETI la tot si toate opurtunitatile care va sunt oferite in decursul zilelor.
Dumnezeul nostru creator sa va binecuvanteze cu o infinita iubire divina si dragoste de viata pe Planeta Pamant, dupa vointa voastra si a lui.
healthy000378
Postat pe 29 Mai 2009 23:25
tarot_healthy
Postat pe 9 Iulie 2009 12:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
50 de milioane de americani suferã de diferite forme de artritã, reumatism sau osteoartrit. 0 De la: 25 Aprilie 2009 03:25
HIPERTENSIUNE INTRACRANIANA 9 De la: camiflorea 27 Martie 2010 10:30
UN JOC CARE NE POATE ADUCE VENITURI SUPLIMENTARE 0 De la: 5 Septembrie 2009 17:08
va rog frumos sa ma ajutati 1 De la: afross 21 Martie 2010 16:20
atelier interactiv cu tema grupul in situatie de conflict- dezvoltare personala 1 De la: mjij 22 Octombrie 2009 20:10