Setari Cookie-uri

Dureri de stomac ,arsuri stomacale

Ce fel de ceai este indicat in durerile de stomac,sau ce pastile a ti folosit si v-au fost de ajutor?
marinela_diana
Postat pe 18 Septembrie 2008 15:57
OMERAN 1 capsula pe zi dimineata pe stomacul gol
sismaggy2007
Postat pe 1 Octombrie 2008 08:48
NEXIUM de 20mg-o pastila dimineata si una seara dupa masa
bitili
Postat pe 23 Octombrie 2008 07:01
Ar fi bine investigatie medicala pentru a stii exact de ce doare stomacul. ar fi un inceput de gastrita, sau cine stie.Eu recomand produse naturale 100 la suta fara efecte secundare.
Aloe Blonssom Herbal Tea, -1,5 litri ceai=1 plic;
Aloe vera gel-50ml pe zi;
licium plus-1 sau 2 tabl pe zi ;
fields of Greens- 1-2 tbl pe zi
ptr mai multe info scrie pe cernencuirma@yahoo.com si te ajut cu mare placere
cernencuirma
Postat pe 23 Octombrie 2008 12:34
Incearca Redigest, e numai din plante e ieftin si bun, eu i-l luam si in timpul sarcinii cand am avut arsuri...Dar mergi si la medic ca e mai bine sa vezi de unde provine.
Sanatate!
antocretoiu
Postat pe 13 Noiembrie 2008 19:25
suc de cartofi cruzi,netratati! plus suc de varza! vezi ca le gasesti gata preparate la cei de la Biotta! (www.biosens.ro)
alf66
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:52
am un ten uscat stie cineva cu ce fel de crema sa ma dau
corladicristina
Postat pe 25 Decembrie 2008 10:05
si eu am avu arsuri la stomac...mi-au facut endoscopie si mi-a descoperit o gastrita...in prezent fac tratament cu controloc de 2 ori/zi,si pentru arsuri iau malucol...e foarte bun
blondutz
Postat pe 26 Decembrie 2008 22:04
corladicristina
te pot ajuta cu creme pe baza de plante!!!!
ivanescu
Postat pe 4 Ianuarie 2009 15:18
eu am luat si omeran si nexium si redigest,etc si cel mai ok mi s'a parut gastrofaitu'ul.. il recomand celor care au probleme cu stomacul :d

Postat pe 5 Ianuarie 2009 17:01
Este foarte bun pentru durerile de stomac, ceaiul din flori de salcim. Sanatate.
BLAJ
Postat pe 8 Ianuarie 2009 10:01
Eu folosesc crema hidratanta si masca de la herbalife.Sunt super.Sunt cam scumpe dar merita.
moisa_m2007
Postat pe 13 Ianuarie 2009 08:01
Mai intai asigura-te ca te hidratezi suficient.Elmiplant are creme foarte bune la preturi excelente, cei care le folosesc stiu asta!Restul isi dau cu parerea fie in necunostinta de cauza , fie din snobism!Sanatate maxima!
elenamunteanu_61
Postat pe 13 Ianuarie 2009 08:13
Durerile apar atunci cind stomacul nu suporta anumite alimente, in primul rind trebuie sa observi ce anume provoaca durerea. Deseori durerea apare cind se mananca prajit, cepa, usturoi, lamaie, adica ceea ce duce la cresterea aciditatii. Lista de mincare difera de la persoana la persoana. Acum 2 ani nu suportam ceapa, acuma am probleme cind maninc cruditati (mere, morcov). Trebuie sa urmaresti ce iti face rau si sa scoti din dieta, restul medicamentelor sunt calmante pt moment durerea revenind cind iti este lumea mai draga.
nk_healthy
Postat pe 13 Ianuarie 2009 08:45
eu iau ranitidina de 2 oripezi si dicarbocalm impotriva arsurilor. dupa un tratament de cinci ziledurerileau disparut si arsurile lafel. si fierea poate avea un amestec in aceasta ecuatie. e bine sa faci un controlatat la stomac cat si la fiere. arsurilelastomac pot proveni si de la fiere. lamine asta a fost.Multa multa sananante!
lore2000
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:16
cititi cu atentie prospectele de la fiecare medicament in parte..ranitidina are niste efecte adverse ..
CESSONIA
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:30
Si eu folosesc masca Herbalife si este supper. Pe www.GreutateaTa.ro puteti sa o gasiti pentru cei interesati.
oana18diana
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:52
Eu una am probleme cu somacul,de cnd ma stiu,dureri si arsuri.Cand m doare fac un tratament de vro 5 zile cu omeprazol si imi revin,iar pt arsuri malox sau malucol
ana20maria2002
Postat pe 13 Ianuarie 2009 13:35
Depinde ce virsta ai -peste 35 eu iti recomand gama ROYAL VELVET de la ORIFLAME daca esti mai tinara iti recomand produsele din gama SKINCARE ,DACA VREI POTI SA MA CONTACTEZI LA NR. TEL 0742111558
lizaa
Postat pe 13 Ianuarie 2009 16:55
Eu iau nexium de 20 mg dimineata cu 30 minute inainte de masa iar dupa masa iau fiobilin de 250 mg si ma simt foarte bine,desigur evit prajelile,fastfoodul,grasimile etc...
rsc_elisa
Postat pe 13 Ianuarie 2009 18:24
in urma unor investigatii am fost diagnosticata cu:reflux gastroesofagian,diabet zaharat chimic,HELYCOBACTERIA PYLORII ASA CA EU VA RECOMAND INAINTE DE A LUA TRATAMENT SA FACETI NISTE ANALIZE SI SA NU MAI LUATI ORICE PENTRU CA VA AFECTEAZA MAI RAU STOMACUL.TRATAMENTUL CARE M-I S-A DAT CU ANTIBIOTIC EU NU L-AM SUPORTAT ,DAR SUNT FOARTE HOTARATA SA-L FAC DIN NOU PENTRU CA AM CITIT UN ARTICOL IN REVISTA TAIFASURI UNDE O FATA POVESTEA CA TATAL EI A DECEDAT DE LA ACEST NENOROCIT DE MICROB PE CARE NU LA TRATAT. TREBUIE FACUT 3 LUNI DE TRATAMENT.O SEARA BUNA TUTUROR.
kudika080932
Postat pe 13 Ianuarie 2009 18:38
SALUT, CE ITI RECOMAND EU ESTE SA BEI LAPTE , E UN PANSAMENT PT STOMAC, SA NU MANANCI PRAJELI, SA MANANCI MAI MULT FIERT, SA NU TE CULCI CU STOMACUL PLIN, SA BEI DESTULA APA, SA MANANCI PAINE-ABSOARBE ACIDUL...SI INCEARCA SA NU TE STRESEZI PT ORICE ...

NU LUA MEDICAMNTELE ASTEA CA VEI FI O DEPENDENTA DE ELE, AI GRIJA CE MANANCI, REPARATI STOMACUL, NU L BOMBARDA CU MEDICAMENTE....
andreea9
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:54
Buna seara!In legatura cu durerile de stomac...cel mai indicat ar fi un control adecvat si dupa aceea veti sti cu siguranta ce este mai bun si cu ce va pot trece aceste dureri.Eu am avut ulcer duodenal cu nisa...Nu zic ca sunt foarte bine dar lunile in care aceasta boala recidiveaza-ca sa spun asa-sunt lunile de primavara si cele de toamna...Am tratat aceasta boala cu un regim sever si medicamente dar intr-o zi,mama unei cunostinte mi-a spus ceva care mi-a rezolvat cumva problema:ulei de masline extravirgin,cate o lingura,pe stomacul gol...Nu am luat decat o luna de zile,dar sincer va spun ca mi-a rezolvat problema.Si urmatorul an cand am mai avut dureri am incercat tot cu asa ceva timp de vreo 2 saptamani...In ziua de azi nu mai am probleme,sau nu asa grave.Am luat si gastrifait si da,mi-i s-a parut cel mai bun medicament pentru boala mea.laptele este mai greu tolerat de cei care sufera de stomac si atentie mare:poate creea crize foarte urate de stomac.Incearca si bea o cana si vezi cum te simti,daa este totul ok,atunci n-ai de ce sa-ti faci probleme si-l poti bea in continuare,dar daca simti ca te irita,nu mai bea.Este clar ca nu-ti face bine.Sanatate maxima,tuturor!
emma_healthy
Postat pe 13 Ianuarie 2009 20:12
Eu vreau sa spun ca durerile de stomac nu sunt provocate numai de anumite alimente la care stomacul tau nu are toleranta.... eu am avut dureri de stomac pe baza nervoasa... eram intr-o perioada mai nasoala la lucru care m-a consumat foarte tare... am crezut ca era de la cafeaua bauta pe stomacul gol... dar nu a fost asa...pentru ca si acum beau si nu-mi face nici o problema. Eventual cafeaua o beau cu biscuiti dimineata.In perioada in care m-a durut stomacul (aveam gastrita) am luat omeran dimineata si seara, metroclopramid (pentru greata). Oricum trebuie sa ti le prescrie un doctor.
MARCEP
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:22
omeran sau omez este cel mai bun dupa masa sau ceai gastric dacanu ceai de galbenele cu sunatoare sunt f bune la fel de bun este si ulcoranul eu am gastrita ulceroasa sau ulcer gastric cum vrei sa-i spui si am urmat tratamen t,insatrebuie facut testul helicobacter pyllor .in cazul in care este negativ trebuie urmat tratament cu antibiotic. totul consta in dieta
Baumann
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:11
eu am folosit ceai pentru stomac si intestine de la fares la mıne a dat rezultate costa 5 lei
kudika056552
Postat pe 21 Ianuarie 2009 20:15
De la: liliana_popescu64, la data 2009-01-13 18:38:38in urma unor investigatii am fost diagnosticata cu:reflux gastroesofagian,diabet zaharat chimic,HELYCOBACTERIA PYLORII ASA CA EU VA RECOMAND INAINTE DE A LUA TRATAMENT SA FACETI NISTE ANALIZE SI SA NU MAI LUATI ORICE PENTRU CA VA AFECTEAZA MAI RAU STOMACUL.TRATAMENTUL CARE M-I S-A DAT CU ANTIBIOTIC EU NU L-AM SUPORTAT ,DAR SUNT FOARTE HOTARATA SA-L FAC DIN NOU PENTRU CA AM CITIT UN ARTICOL IN REVISTA TAIFASURI UNDE O FATA POVESTEA CA TATAL EI A DECEDAT DE LA ACEST NENOROCIT DE MICROB PE CARE NU LA TRATAT. TREBUIE FACUT 3 LUNI DE TRATAMENT.O SEARA BUNA TUTUROR.


de acord cu investigatiile. helycobacter pylori se dezvolta intr-un mediu favorizant, deci trebuie indepartata cauza. luati legatura cu un medic, fiti precauti la inghitirea antibioticelor, reduceti consumul de tutun, cafea, sucuri acide, incercati sa reduceti stress-ul, bicarbonatul folosit de batranii nostri are efect alcalinizant, deci creeaza mediu nefavorabil microbului... ar fi interesant de facut o anamneza si vazut de ce v-ati pricopsit cu el, si apoi stabilit tratamentul. in rest, numai bine si sanatate. daca vreti sa mai vorbim va stau la dispozitie, site-ul imi va remite mesajele.
camiflorea
Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:12
MULTUMESC CAMIFLOREA PTR.SFATURI.DIAGNOSTICUL DE HELYCOBACTER PYLORI A FOST PUS DE UN MEDIC GASTROENTEROLOG DE LA SPITALUL CLINIC FUNDENI CARE IN URMA EXAMENULUI ENDOSCOPIC A RECOLTAT DIN STOMAC PTR.BIOPSIE DUPA CARE AM FOST SFATUIT SA IAU :NEXIUM,KLACID SI AMOXICILINA ,DAR EU IN A TREIA ZI DE TRATAMENT NU L-AM MAI SUPORTAT. AM FOST ACUM DOUA ZILE LA ALT MEDIC SI MI-A RECOMANDAT:NEXIUM-7 ZILE,AZITROX(SUMAMED)-3 ZILE SI AMOXICILINA-7 ZILE.A ZIS CA EA A AVUT ACEST HELYCOBACTER SI CU ACEST TRATAMENT SA VINDECAT.O SA-L INCERC SI EU SPER SA-MI FIE DE FOLOS.PROBLEMELE MELE DE SANATATE AU APARUT DUPA CE IN NOIEMBRIE 2007 M-AM OPERAT DE FIERE .OPERATIA A FOST EFECTUATA LAPAROSCOPIC CEA CE NU AS MAI SFATUI PE NIMENI.CAND AM FACUT INVESTIGATIILE IN AUGUST 2008 LA SPITALUL FUNDENI S-A CONSTATAT CA AM RAMASITE DE COLECIST IAR CANALELE BILEI SECRETA ASA MULT LICHID CA MI-A FOST GASIT PANA IN ESOFAG.DUPA OPERATIE M-AM INGRASAT 30 KG.DE ACEEA AM ATATEA PROBLEME DE SANATATE. SPER CA MA VOI VINDECA SI I-MI DORESC ACEST LUCRU PTR.CA AM O FIICA DE 25 ANI CARE LA ANUL O SA SE CASATOREASCA SI MI-AS DORI SA O POT AJUTA SI EU CUM MA AJUTAT MAMA MEA PE MINE.I-MI FACE PLACERE SA MAI VORBIM.UN SFARSIT DE SAPTAMANA PLACUT TUTUROR.
kudika080932
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:55
durerile si arsurile de stomac au nenumarate cauze...unele de moment si altele (semi)permanente..cele de moment sunt de genul ca ai fumat prea mult intro zi, ai mancat ceva care fermenteaza(mar,varza,fasole,mazare,etc), ca nu ai mancat suficient in ziua respectiva, ai facut exces de produse care maresc aciditatea gastrica prajeli,rantasuri,condimentate; si cele provocate de boli cum ar fi ulcer(mai multe categorii), gastrita sau poate fi ficatul/bila/fierea care nu lucreaza cum trebuie si in stomac alimentatia nu ajunge cum ar trebui->"anomalii" ale functionarii stomacului.
eu dupa un control medical am fost diagnosticata cu ulcer duodenal si pentru calmarea arsurilor mi-a fost prescris Maalox, si a fost foarte bun..si dupa multi ani de la vindecare daca mai am vreo arsura inca il folosesc si e foarte bun..insa as recomanda persoanelor cu dureri sa isi faca totusi un control ..nu este scump..isi permite oricine, sau mergeti pana la medicul de familie si va da trimitere, si nu va costa nimic...acesta este sfatul meu, pentru ca daca cititi pe acest forum ce a luat fiecare, toate sunt cele mai bune, insa acestea sunt trratamente individualizate, personalizate ca sa le zic asa, insa poate dumneavoastra va trebuie cu totul altceva, poate aveti vreo boala sau ati avut care nu este compatibila cu respectivul medicament sau medicamentul respectiv provoaca recidiva bolii...
randunika
Postat pe 7 Februarie 2009 11:39
as dori totusi sa adaug ca pe langa Maloox am mai luat doar omez 1/zi seara inainte de culcare, si metoclopramid 3/zi plus un regim sever : fara fumat,fara alcool,fara bauturi acidulate, numai cartofi fierti..legume fierte,orez fiert, fara condimente,fara cafea..:) desigur, presupun ca oricine stie ce ii face rau:)
randunika
Postat pe 7 Februarie 2009 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce ar putea fi ... 2 De la: uliu 8 Iulie 2011 13:53
INVITATIE DIN PARTEA COMPANIEI ZEPTER INTERNATIONAL 2 De la: kudika226898 20 Ianuarie 2012 10:44
urologie 8 De la: alalu79 30 Noiembrie 2009 03:24
SCLEROZA AMIOTROFICA LATERALA 21 De la: kudika226898 3 Martie 2011 22:41
cum remediem durerea, lipsa somnului odihnitor si a energiei 32 De la: kudika226898 28 Aprilie 2011 22:02