steriletul

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent steriletul: (4 din 5 voturi)

Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
dibu_iulia Avatarul lui dibu_iulia

48 mesaje
Oras: bucuresti

este steriletul o metoda buna de contraceptie? adica... ce efecte adverse reale ar fi? ca in privinta anticonceptionalelor m-am lamurit
bogdanamagda Avatarul lui bogdanamagda

2 mesaje
Oras: oradea

cred ca e una din cele mai sigure metode de contraceptie.eu am schimbat o deja a treia oara nu are nici o reactie ciudata.dimpotriva mie mi a regat ciclul.pa
Raporteaza abuz de limbaj
babalica Avatarul lui babalica

160 mesaje
Oras: brasov

Da,este o metoda sigura,este indicat sa-l montezi daca ai copii si nu-ti mai doresti altii,intradevar are un rol inflamator al ovareleor,dar ca si metoda contraceptiva este f sigura.
MYL Avatarul lui MYL

29 mesaje

E OK, NU ARE URMARI SI MIE MI SE PARE CEL MAI SIGUR .
florena_florentina Avatarul lui florena_florentina

5 mesaje

eu mi-am pus de o luna sterilet .la inceput am avut niste dureri suportabile prima saptamana dar au trecut.dar mi sa parut ciudat ca la maxim trei saptamani mi-a venit din nou beleau.astept sa vad ca pe 20 am prog la doctora sa vad ce zice.eu am un pic probleme si cu colu e mai deschis si sar putea sa il scot fara sa imi dau seama.sunt foarte curioasa sa vad ce zice doctora.am optat pt sterilet ca deja am 2 copii si nu mai vreau si pastillele uit sa le iau:D
Fosta membra Kudika.ro
- este f. eficient.0,8 sarcini la 100 de femei in primul an de utilizare. -AVANTAJE : :-nivel crescut al satisfactiei sexuale p[t ca elimina stresul legat de sarcina nedorita -pot fi inserate imediat dupa nastere cu exceptia celor care elibereaza hormoni sau dupa un avort -nu interactioneaza cu nici un medicament,ajuta la prevenirea sarcinilor extrauterine DEZAVANTAje :-NEREGULARITATI ALE CICLULUI MENSTRUAL IN PRIMELE 3 LUNI -MENSTRUATII MAI ABUNDENTE SI MAI PRLUNGITE ;-DURERI SI CRAMPE MAI INTENSE IN TIMPUL MENSTRUATIEI si in primele 3-5 zile de la insertie ; -NU PROTEJEAZA IMPOTRIVA BOLILOR CU TRAnsmitere sexuala ; -
florena_florentina Avatarul lui florena_florentina

5 mesaje

am fost la dc.sunt ok.nu am probleme cu steriletu.ma asteapta de acum peste 6 luni.dar mi-a zis ca intre timp pana lma duc la ea saca am senzatia c-a sunt probleme sa o sun ,exista posibilitatea sa se instaleze o sarcina extrauterina.in restu e ok
Mony_ampera Avatarul lui Mony_ampera

14 mesaje

Steriletul e foarte ok..Eu il am de 1 an jumatate,mi s`a montat la 6 saptamani dupa nasterea prin cezariana,pe fondul revenirii menstruatiei(chiar daca alaptam).Nu am avut probleme,cu exceptia menstruatiai mai abundente(o data la 2-3 luni)..in rest totul a fost normal...oricum ,nimic mai grav decat era inainte,ba chiar dimpotriva.Nu deranjeaza,nici pe mine nici pe sot,iti da o sigurantace te reconforteaza in timpul actului sexual..Dupa parerea mea este alegerea optima ca metoda contraceptiva.Stiu ca sunt si pareri contra,in general de natura religioasa,la care eu recunosc ca nu ader,pentru ca am alte convingeri...Fiecare e liber sa faca alegerile care`l fac sa se simta bine din toate punctele de vedere.
neagu_marieta Avatarul lui neagu_marieta

4 mesaje

buna
steriletul e cea mai buna metoda de contraceptie
eu am pe al III-lea
ACUM AM PUS UNUL PT UTER FIBROMATOS
cele cere aveti menstruatie abundenta faceti un control si intrebati de acest sterilit
e ok!
iar d.p.d.v. religios...? ce este mai pacat
sa faci avorturi
sa faci copii fara nr.
ar trebui sa traim ca fratii dc vrem sa fim in conformitate cu religia
astea se apropie de habotnicism
D-zeu sa ma ierte!
sa fim mai buni, sa facem milostenie, sa ne rugam si nu in ultimul rand sa mergem la biserica - e mult mai important
tomjulia2000 Avatarul lui tomjulia2000

1 mesaj
Oras: arad

am sterilet de 5 ani trebuie sa il schimb la 8 ani nu sint probleme mari doar o iritatie in timpul ciclului in rest este sigur pt.preintimpinarea unei sarcini .nu vreau sa aud de pastile anticonceptionale am luat si am ramas insarcinata la un an de cind am inceput sa iau sper sa fie bine si cu urmatorul sterilet
sandra_83pop Avatarul lui sandra_83pop

2 mesaje
Oras: bistrita

eu il am de 3 ani acuma,,mi sa pus dupa 6 saptamani,si vreau sa zic ca ma simt super,nu am nici un fel de infectii,si e foarte bine
Fosta membra Kudika.ro
eu nu pot ramane insarcinata..insa stiu de la sora mea mai mare ca a purtat sterilet cativa ani inainte de a-si dori un copil,si a avut probleme cu prima sarcina..se banuieste ca din cauza steriletului..a pierdut sarcina la 5 luni...insa cu a doua sarcina nu a avut probleme..desigur,poate fi doar un caz izolat..
numai bine si sanatate!
stanmaria18 Avatarul lui stanmaria18

4 mesaje

ai sati dai seama cand al scoti dar nu cred ca e vreo problema am si eu de 3 ani dar ma simt foarte bn nu te angrijora

Fosta membra Kudika.ro
eu dupa ce am nascut fetita mi-am pus sterilet ...si foarte multumita am fost era pe trei ani mi-a reglat ciclul,nu aveam dureri ,cemai...foarte multumita ,dar a venit timpul sa-l scot ...dupa o pauza de doua luni,mi-am pus altul pe opt ani avea o forma diferita de celalalt ,nu la-m putut suporta ma-i mult de sase luni si in acest timp am avut hemoragie eram tot timpul de sange ,cate o data mai mult,cate o data mai putin si munceam la tara ...mi-a fost foarte greo slabisem mult nu puteam sa duc sapa,dar la sfatul medicului la-m tinut sase luni ,dupa aia mi lau scos am facut un chirotaj pentru ca am facut infectie de nu se trecea nici cu un antibiotic am stat in spital sapte zile si ma-m intors acasa casi noua...am folosit contraceptive un timp, ma umplea de cosuri pe fata...lea-m lasat am dat-o pe prezarvative nu-mi placea ,nu simte-am nici o placere facand sex cu sotul,acum am 40 de ani fiica mea are 18 ani si ma-m lasat si de prezarvative cu gandul sa mai fac un copil...Am grupa sanguina AB4 se spune ca este cea mai rea grupa de sange ,se prind bolile foarte repede din cauza asta ma-m infectat asa repede ..dar nu toata lumea e la fel va doresc sa va mearga bine cu steriletul
danike Avatarul lui danike

40 mesaje

si eu sunt la al 4-lea sterilet.,dar dupa doua nasteri,baietii avand 21 si respectiv 19 ani,pot spune ca este mai mult dacat ok.,tinand cont ca uterul meu este retrovers avand si o sensibilitate mai mare.eu pot spune ca este cea mai sigura metoda.va pup.
perdea Avatarul lui perdea

2 mesaje

Buna ziua! Am citit parerile voastre despre sterilet si as mai dori cateva detalii: cat timp dureaza montarea, cat timp e "valabil" , cat costa, cum il achizitonezi (din farmacie sau de la dr.), de cate controale e nevoie etc! Va multumesc anticipat.
danike Avatarul lui danike

40 mesaje

steriletele sunt de mai multe feluri,pe 3,pe 5,ani,etc.,eu am avut un ster.pe 3 ani si l-am tinut 6 ani,bineinteles ca la recomandarea medicului,de asemeni iti va spune medicul ce fel de sterilet sa-ti pui,adica sa-ti cumperi de la farmacie,unii medici au in cabinete si nu trebuie sa-ti cumperi tu.,de preferat sa ai un medic ginecolog bun pentru a-ti spune tot ce implica....atunci cand ti se va monta vei simti,dar nu trebuie sa te sperii,de scos este f. usor pentru ca ti-l trage repede si nu ai timp sa-ti dai seama,dar repet un medic f. bun...montarea aprox. un sfert sau o jum. de ora....ref. la controale orice femeie cu capul pe umeri ar trebui sa mearga de cel putin o data pa an la un control si pt. testul Papanicolau care de asemeni se face repede..dar la noi inca nu se stie prea multe,mentalitatea unor anumite femei cand aud doar incep sa comenteze negativ fara a se documenta,etc,..sanatate multas si sa ne auzim cu bine!
vicky_sarah2000 Avatarul lui vicky_sarah2000

9 mesaje

buna,sunt nou pe aici, dar tin sa va spun ca nimic nu mi se mai pare sigur..eu am 3 copii mi se parea ok,am apelat la sterilet de teama unei noi sarcini am pus steriletul ,am stat linistita dar iata ca si de aceasta data inevitabilul a aparut dupa 2 ani de-la inserarea steriletului am facut si al 4-lea bebeu ;tin sa va spun ca steriletul a fost scos insaptamana a 7 de sarcina cand am hotarat sa merg sa vad dc a intarziat mentruatia; asa ca eu nu mai am incredere in nimic dar totusi cred ca tot la sterilet voi apela; succes
Fosta membra Kudika.ro
De la: randunika, la data 2009-02-10 11:58:45eu nu pot ramane insarcinata..insa stiu de la sora mea mai mare ca a purtat sterilet cativa ani inainte de a-si dori un copil,si a avut probleme cu prima sarcina..se banuieste ca din cauza steriletului..a pierdut sarcina la 5 luni...insa cu a doua sarcina nu a avut probleme..desigur,poate fi doar un caz izolat..

depinde la ce interval de la scoaterea steriletului a avut sarcina... trebuia sa astepte cateva luni inainte de a lasa o sarcina, si cum spuneai , un caz izolat... posibil respectivul copil sa fi avut si alte probleme si nu din cauza steriletului sa se fi produs necazul
Fosta membra Kudika.ro
De la: balena_70, la data 2009-01-25 14:09:50 am sterilet de 5 ani trebuie sa il schimb la 8 ani nu sint probleme mari doar o iritatie in timpul ciclului in rest este sigur pt.preintimpinarea unei sarcini .nu vreau sa aud de pastile anticonceptionale am luat si am ramas insarcinata la un an de cind am inceput sa iau sper sa fie bine si cu urmatorul sterilet

nu astepta sa treaca cei opt ani, ar fi bine macar o data pe an sa faci totusi un consult ginecologic, pt linistea ta..
Fosta membra Kudika.ro
De la: nicuta69, la data 2009-02-20 12:52:43eu dupa ce am nascut fetita mi-am pus sterilet ...si foarte multumita am fost era pe trei ani mi-a reglat ciclul,nu aveam dureri ,cemai...foarte multumita ,dar a venit timpul sa-l scot ...dupa o pauza de doua luni,mi-am pus altul pe opt ani avea o forma diferita de celalalt ,nu la-m putut suporta ma-i mult de sase luni si in acest timp am avut hemoragie eram tot timpul de sange ,cate o data mai mult,cate o data mai putin si munceam la tara ...mi-a fost foarte greo slabisem mult nu puteam sa duc sapa,dar la sfatul medicului la-m tinut sase luni ,dupa aia mi lau scos am facut un chirotaj pentru ca am facut infectie de nu se trecea nici cu un antibiotic am stat in spital sapte zile si ma-m intors acasa casi noua...am folosit contraceptive un timp, ma umplea de cosuri pe fata...lea-m lasat am dat-o pe prezarvative nu-mi placea ,nu simte-am nici o placere facand sex cu sotul,acum am 40 de ani fiica mea are 18 ani si ma-m lasat si de prezarvative cu gandul sa mai fac un copil...Am grupa sanguina AB4 se spune ca este cea mai rea grupa de sange ,se prind bolile foarte repede din cauza asta ma-m infectat asa repede ..dar nu toata lumea e la fel va doresc sa va mearga bine cu steriletul

nu grupa de sange e de vina pt imunitatea scazuta... nu conteaza ce grupa ai, ci cum ai grija de tine in functie de grupa pe care o ai... cauzele sunt mai profunde, ar trebui verificate. felicitari ca te-ai hotarat sa mai ai un copil. sa te ajute dumenzeu sa fie sanatos!
Fosta membra Kudika.ro
De la: perdea, la data 2009-03-15 11:32:09Buna ziua! Am citit parerile voastre despre sterilet si as mai dori cateva detalii: cat timp dureaza montarea, cat timp e "valabil" , cat costa, cum il achizitonezi (din farmacie sau de la dr.), de cate controale e nevoie etc! Va multumesc anticipat.

detaliile acestea depind de medicul ginecolog la care apelezi... fiecare are propriul stil. montarea nu e dificila, este esential sa faci un test papanicolau inainte de a monta sterilet, in functie de rezultat faci intai tratament si apoi montezi steriletul. unii medici au si steriletul, ei iti pot spune ce valabilitate are si cat costa.
vieru_cezar_iasi Avatarul lui vieru_cezar_iasi

193 mesaje

În această postare veți afla foarte multe informații despre metodele contraceptive, inclusiv despre sterilet, precum și linkuri spre site-uri pe același subiect.

Mi-am dat licența în bioetică, iar acum fac doctoratul în filosofie. Nu ca să mă laud spun ce studii am, ci pentru a arăta că sunt foarte bine pregătit în domeniu.

Pentru întrebări și dialog, pot fi contactat pe messenger, la id vieru_cezar_iasi
sau pe e-mail, la adresa vieru_cezar_iasi@yahoo.com

EFECTUL AVORTIV AL MULTOR METODE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

CONSECINȚE NEGATIVE ASUPRA SĂNĂTĂȚII PROVOCATE DE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

IMORALITATEA METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALĂ (BAZATE PE ABSTINENȚA PERIODICĂ) -O ALTERNATIVĂ SĂNĂTOASĂ ȘI MORALĂ (ÎN ANUMITE CONDIȚII) LA METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

1. Informații mai puțin cunoscute despre metodele artificiale de contracepție și linkuri cu declarații medicale și cărți despre nocivitatea acestor metode:

Este dovedit fără dubiu, cu argumente clare, biologice și religioase, că omul este ființă umană din clipa concepției, atât trupește, cât și sufletește. Trupește, chiar de la concepție, adică de la fecundație, posedă un cod genetic uman și propriu, deci chiar de la concepție este ființă umană unică. În acel cod genetic sunt programate toate trăsăturile sale trupești: culoarea ochilor, culoarea părului, înălțimea la care va ajunge, nuanța tenului, forma feței, forma nasului, etc. Dezvoltarea ulterioară a corpului său nu este decât o derulare a acestui program care există deja de la început, din momentul concepției. Iar sufletește, Dumnezeu crează sufletul copilului tot în acel moment al concepției.

Unele dintre metodele artificiale de « contracepție » sunt de fapt avortive (avorturi timpurii), deoarece nu sunt o piedică împotriva concepției, ci acționează după concepție, împiedicând nidația (împiedică implantarea în uter a ovulului deja fecundat). Astfel, sunt avortive pilula de a doua zi și steriletul, căci acționează după concepție; contraceptivele hormonale (pilulele anticoncepționale luate înainte, injecțiile contraceptive, implanturile subdermice și alte contraceptive hormonale) uneori sunt o piedică împotriva concepției, dar alteori acționează după concepție, împiedicând nidația, deci în multe cazuri sunt avortive: de multe ori ele nu inhibă ovulația, fecundația are loc și în aceste cazuri acționează după fecundație modificând endometrul (mucoasa peretelui intern al uterului), făcându-l neprimitor pentru ovulul fecundat. Astfel împiedică nidația în cazurile, destul de numeroase, în care fecundația totuși a avut loc, iar embrionul va fi eliminat ulterior, în timpul menstruației, de obicei fără a fi observat, datorită dimensiunilor foarte reduse (la 14 zile de la concepție, embrionul are aproximativ 1,5mm).Dar aspectul avortiv al acestor metode artificiale de contracepție este trecut de cele mai multe ori sub tăcere, deoarece există interesul comercializării lor, așa cum vom vedea mai jos. Multinaționalele câștigă sume imense de bani pe plan mondial din producerea și comercializarea acestor produse așa –zis « contraceptive ». Se adaugă și interesul celor care împart în mod nedrept resursele și manipulează opinia publică vehiculând falsa problemă a « suprapopulării » pentru a nu se vedea că adevărata cauză a sărăciei din lume nu este lipsa de resurse, ci împărțirea nedreaptă a acestora de către ei. În acest sens, ei promovează controlul populației prin orice mijloace, în fapt promovează o cultură a morții, opusă culturii umane și creștine a vieții.

Unii medici spun adevărul în privința contracepției, dar alții oferă pacientelor explicații sumare, fără însă a preciza că aceasta se realizează uneori prin distrugerea și eliminarea embrionului (copilului), adică prin avort timpuriu.
Doctorul Mina Minovici critica propaganda contraceptivă, numind-o „propagandă criminală”, „plagă socială și națională”.

Pe lângă acțiunea avortivă a multora dintre metodele artificiale de contracepție, toate metodele artificiale de contracepție au și consecințe negative asupra sănătății (efecte secundare), unele dintre ele chiar foarte grave, care vor fi prezentate mai jos.
Accesând linkul următor, găsiți o carte ce poate fi citită direct pe internet despre mijloacele anticoncepționale și efectele lor secundare fatale despre care nu se vorbește din interese comerciale. Un bilanț critic din punctul de vedere al unui ginecolog. Cartea este scrisă de Dr. med. Rudolf Ehmann (medic primar ginecologie/obstetrică la spitalul cantonal Stans, Elveția, CH - 6370) în colaborare cu Otto Döpper.
www.profamilia.ro/culturavietii.asp?anticonceptionale

-Informații importante despre efectul avortiv al pilulei contraceptive și despre consecințele grave asupra sănătății găsiți accesând și linkul următor :
www.avort.ro/pilula.php
Textul de pe acest site a fost scris pe baza unui studiu făcut de Dr. Chris Kahlenborn care este medic terapeut la o clinică privată din Altoona, SUA. El este autorul studiului Breast Cancer, Its Link to Abortion and Birth Control Pill (Cancerul mamar, legătura sa cu avortul și pilula de control al nașterii). Informațiile au fost oferite prin bunăvoința doamnei dr. Nicole Syed, de la Centrul Fertility Care, Londra, 21a Soho Square W1D 4NR; Tel: 020 7437 0892; e-mail: mailto:info@naprofertility.co.uk

- Un site despre nocivitatea metodelor artificiale de contracepție :
www.anticonceptionale.info/

-Despre efectele avortive și dăunătoare pentru organism ale contraceptivelor artificiale – Dr. Chris Kahlenborn și Dr. Ann Moell:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/230-ce-treb...

-Contraceptivele hormonale (și în general contraceptivele artificiale) chiar sunt periculoase. Studiu cu trimiteri la articole si link-uri catre reviste si carti de specialitate despre nocivitatea contraceptivelor
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/215-contrac...

-Studiu medical (autor: dr. Chris Kahlenborn) despre faptul că pilula și steriletul sunt avortive (cauzează avorturi timpurii) și despre nocivitatea lor și a metodelor artificiale de contracepție în general:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/228-cum-fun...

-Pilulele anticoncepționale sunt avortive Autor: John Wilks, medic farmacist, M.P.S., M.A.C.P.P., octombrie 1998
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/229-cum-fun...

-Fața nevăzută a contraceptivelor:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/213-fata-ne...

-Pilula și cancerul mamar (cancerul de sân) – interviu cu Dr. Chris Kahlenborn
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/216-pilula-...

-Riscul cancerului mamar indus de pilul㠖 autor Dr. Chris Kahlenborn
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/217-riscul-...

-Despre pericolele contraceptivelor injectabile:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/214-contrac...

- De asemenea, puteți citi sau audia conferința despre avort, efectele nocive ale metodelor artificiale de “contracepție” și despre bolile cu tranmitere sexuală ținută de doamna doctor Cristina Todea – Gross, accesând linkul următor :
www.ortodoxmedia.com/inregistrare/209/Conferinta-despre-avort

- Iată și un videoclip interesant, intitulat Pilula contraceptivă este avortivă
www.youtube.com/watch?v=5Ws0t7FPSuc&NR=1

Alternativa la metodele artificiale de contracepție este planificarea familială prin metodele naturale, bazate pe abstinența periodică (în zilele fertile ale femeii). Aceste metode naturale sunt sănătoase, nu costă nimic și sunt în acord cu morala creștină dacă se recurge la ele din motive serioase, nu din motive egoiste. Dar dacă soții nu au motive serioase pentru a amâna sau evita conceperea unor noi copii și recurg la metodele naturale din motive egoiste, atunci și aceste metode naturale devin păcate.
Dar metodele artificiale de contracepție (atât cele care acționează după concepție, cât și cele care sunt o piedică pentru concepție) sunt păcate chiar dacă soții ar avea motive care pot părea serioase pentru a le folosi, după cum vom vedea când vom arăta imoralitatea acestor metode.
Există o singură excepție: este permisă din punct de vedere moral (deci nu constituie păcat) folosirea metodelor terapeutice cu adevărat necesare pentru a vindeca bolile organismului, chiar dacă se prevede că din aceasta va rezulta o piedică împotriva concepției, cu condiția ca această piedică să nu fie direct voită.Cine n-a știut până acum toate aceste aspecte și a folosit metode artificiale de contracepție, să nu mai folosească astfel de metode măcar de acum înainte, când a conștientizat. Prin informațiile detaliate din acest material venim în întâmpinarea datoriei morale pe care o are fiecare de a se informa cât mai bine. Dacă nu s-ar informa, ar fi în ignoranță vinovată.

Legea care interzice metodele artificiale de contracepție nu e o simplă lege a dreptului uman, ci este o lege a lui Dumnezeu, care a fost dată o dată pentru totdeauna și nu poate fi schimbată niciodată. Toate Bisericile creștine exprimă într-un glas voința lui Dumnezeu care interzice sterilizarea și toate metode artificiale de contracepție. Nu trebuie să luăm exemplul oamenilor păcătoși și corupți, oricât de mulți ar fi aceștia, ci exemplul creștinilor adevărați care respectă voința lui Dumnezeu.

RECOMAND ȘI BLOGURILE MELE:

www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conține: Argumente științifice și religioase ca omul este om din momentul concepției. Adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații care oferă ajutor material, consiliere și soluții alternative la avort. Mărturii ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Mărturii ale unor medici care au renunțat să facă avorturi. Consecințe fizice și emoționale ale avortului asupra femeii. Legături cu multe alte site-uri asemănatoare. Argumente că multe dintre metodele așa – zis « contraceptive » sunt de fapt avortive (avorturi timpurii). Argumente că toate contraceptivele artificiale sunt dăunătoare sănătății (unele dintre ele au chiar efecte nocive grave asupra sănătății) și sunt și păcate. Alternativele la metodele artificiale de contracepție sunt metodele naturale de planificare familială bazate pe abstinența periodică. Acestea sunt sănătoase și morale cu două condiții : dacă sunt folosite după căsătorie și dacă soții au motive serioase pentru a recurge la metodele naturale, nu motive egoiste. Dacă metodele naturale de planificare familială sunt folosite din motive egoiste, devin și ele păcate.

Puteți intra și pe blogul următor:

www.cezar-iasi.blogspot.com/
Acest blog conține: înregistrări video cu miracole ; videoclipuri ; legături cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conțin și posturi TV on-line și posturi de radio), cărți foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare în calculator), articole, etc.

Vă rog intrați pe bloguri și trimiteți-le mai departe, ca să folosească și altora. Chiar se merită.

2. Metodele naturale de planificare familial㠖 o alternativă la metodele artificiale de contracepție

O alternativă la metodele artificiale de contracepție o reprezintă metodele naturale de planificare familială. Mulți medici ginecologi critică metodele artificiale de contracepție și recomandă metodele naturale de planificare familială. Metodele naturale de planificare familială sunt cele care respectă ordinea firească atât în pregătirea și în desfășurarea actului sexual, cât și în finalizarea lui. Aceste metode naturale diferă între ele în funcție de procedeele de calcul al perioadelor fertilă și nefertilă din ciclul menstrual. Ele sunt următoarele patru:

a. metoda calendarului (se mai numește și metoda Ogino-Knaus, după numele inventatorilor),
b. metoda temperaturii bazale,
c. metoda Billings (ritmul mucusului cervical)
d. metoda simpto-termică.

Metodele naturale de planificare familială:

- Nu au nici un efect negativ asupra sănătății.
- Presupun abstinența (abținerea) de la actul sexual în zilele de fertilitate sigură sau probabilă ale ciclului menstrual (abstinența periodică).
- Dacă sunt calculate corect, metodele naturale de planificare familială au un grad ridicat de siguranță, în condițiile în care femeia își cunoaște bine funcționarea ciclului menstrual (siguranță de 100% nu oferă nici metodele naturale de planificare familială, nici metodele artificiale de contracepție). De obicei, un calcul mai exact al funcționării ciclului menstrual se face într-o perioadă de 6-12 luni. Există formule de calcul al metodelor naturale de planificare familială chiar și pentru femeile care au ciclu neregulat. Dacă ciclul este foarte variabil nu se poate aplica metoda calendarului, însă, în acest caz, se pot aplica următoarele trei metode naturale (a temperaturii, metoda Billings și metoda simpto-termică). Există mărturii ale unor soți care folosesc numai metode naturale de planificare familială și declară că sunt foarte mulțumiți de ele.
- Din punct de vedere moral, metodele naturale de planificare familială sunt conforme cu criteriile moralei catolice și cu criteriile obiective ale moralității, bineînțeles dacă sunt utilizate după căsătoria creștină și dacă evitarea concepției prin recurgerea la ele nu provine din egoism, ci există motive serioase ca soții să evite concepția unor noi copii sau să distanțeze concepțiile copiilor. În aceleași condiții, metodele naturale de planificare familială sunt acceptate și de unele dintre Bisericile Ortodoxe. (Bisericile Ortodoxe din anumite țări nu acceptă nici metodele naturale de planificare familială, acceptând doar abstinența totală ca singură soluție pentru cei care nu mai vor noi copii) După cum vom explica spre sfârșitul materialului, Biserica Catolică și Bisericile Ortodoxe care acceptă metodele naturale de planificare familială sunt consecvente cu ele însele și atunci când consideră permisă folosirea metodelor naturale de planificare familială pentru motive juste, și atunci când arată că e nepermisă folosirea metodelor artificiale de contracepție, chiar dacă soții ar avea motive care pot părea serioase.
- Metodele naturale nu numai că nu pun în pericol relația dintre soți, ci dimpotrivă, încurajează iubirea și respectul dintre ei.
- Favorizează dăruirea totală a soților.
- Nu costă nimic.
- E clar că NU este permis să se facă avort dacă totuși s-ar concepe copilul în cazurile de excepție ale metodelor naturale, în cazurile erorilor de calcul sau în oricare alt caz.
- Dacă o nouă sarcină ar expune direct la un pericol real și foarte grav viața mamei, abstinența periodică nu poate fi recomandată și nici urmată. În asemenea cazuri se impune consultarea unor medici de încredere și cu principii creștine.
E adevărat că această abstinență periodică presupune un oarecare sacrificiu, mai ales pentru soții tineri, dar pe lumea aceasta orice lucru bun se face cu sacrificiu, pe când răul se face mai ușor, dar este foarte dăunător. Însă cine trăiește cu înțelepciune alege lucrurile bune și sănătoase (metodele naturale), chiar dacă acestea presupun sacrificiu, iar nu lucrurile care la suprafață par ușoare, dar în realitate sunt pline de răutate și otravă (metodele artificiale de contracepție).

Cine dorește detalii despre procedeele de calcul ale metodelor naturale de planificare familială, cine mai dorește materiale informative sau cine are întrebări despre cele scrise în acest material poate să scrie la următoarea adresă de e-mail: vieru_cezar_iasi@yahoo.com sau pe messenger, la id vieru_cezar_iasi

3. Consecințe negative asupra sănătății provocate de metodele artificiale de contracepție

Metodele artificiale de contracepție se împart în :

A. Metode ireversibile (sterilizare definitivă)
a)Sterilizarea masculină (vasectomie) constă în ligatura chirurgicală a canalelor deferente.
b)Sterilizarea feminină constă în ligatura sau rezecția trompei (tubei) uterine. Aceste metode sunt intervenții definitive și infirmități. Atât pentru femeie, cât și pentru bărbat pot provoca: hemoragii după operație, infecții, hematomul inciziei, dureri, traumatizarea vaselor sanguine sau a tractului intestinal, tumefacții, complicații legate de anestezia locală sau generală, etc.; iar numai pentru bărbat: inflamația testiculelor și senzații dureroase, granulomi formați de spermă lângă testicule, etc.

Mai multe despre consecințele sterilizării asupra sănătății puteți citi accesând, pe linkul următor, cartea pe care am recomandat-o și mai sus, scrisă de medicul ginecolog Rudolf Ehmann, în colaborare cu Otto Döpper
www.profamilia.ro/culturavietii.asp?anticonceptionale

Persoanele care se sterilizează fac păcat mare și dovedesc egoism, care este opusul iubirii creștine. Chiar dacă au deja un anumit număr de copii, trebuie să se gândească la faptul că poate Dumnezeu vrea să aducă la existență și alte ființe umane prin intermediul lor, precum și la faptul că nu au dreptul moral să recurgă la sterilizare. Apoi, trebuie să se gândească și la faptul că unele împrejurări ale vieții lor se pot schimba, adică le poate deceda soțul / soția și, recăsătorindu-se, poate că vor dori să aibă măcar un copil și cu noul soț / noua soție.

Persoanele care sunt sterile fără intenție și fără motiv, înseamnă că sunt puse la încercare de Dumnezeu. Trebuie să se roage cu stăruință și să urmeze tratamentele prescrise de medic pentru înlăturarea sterilității. Dacă problema lor se rezolvă, să mulțumească din suflet lui Dumnezeu. Dar dacă până la urmă tot nu obțin vreun rezultat, să se resemneze la voința lui Dumnezeu și, dacă vor, pot să adopte un copil sau mai mulți.

B. Metode reversibile

a) Pilula „de a doua zi” (sau așa-numita „contracepție de urgență”) este o metodă cu efect avortiv, deoarece acționează după concepție, împiedicând nidația (ucide ovulul fecundat sau modifică învelișul intern al uterului, care devine neprimitor pentru ovulul fecundat). Prezintă efecte secundare grave, putând provoca : sarcini extrauterine, amețeli, grețuri puternice, vărsături, dureri, senzații neplăcute în sâni, hemoragii uterine, dereglări ale ciclului menstrual, etc. De exemplu, Sir Libunam Daonaldson, consilierul – șef pe probleme medicale al guvernului Marii Britanii, a avertizat medicii britanici că un anumit tip de pilule „de a doua zi”, Levonelle și Levonelle-2, determină o rată crescută a sarcinilor extrauterine.

b) Contracepția prin dispozitiv intrauterin (prescurtat D.I.U., se mai numește sterilet sau spirală). Este un dispozitiv din material plastic, cu fir de argint sau de cupru, care se inseră în cavitatea uterină. Steriletul împiedică nidația, deci are efect avortiv. Ca urmare a folosirii steriletului pot apărea: sarcini extrauterine, crampe dureroase, contracții uterine în încercarea de a respinge corpul străin, infecții, expulzie spontană, sarcini pe sterilet, obstrucție tubară și prin aceasta sterilitate, perforație uterină latentă provocând hemoragie internă și peritonită, cancer cervical, cancer la endometru, menstruații mai abundente, prelungite și dureroase, febră sau frisoane, dureri sau sângerări în timpul actului sexual, sângerări intermenstruale (toate aceste sângerări putând duce la anemie), scurgeri vaginale abundente sau cu miros neplăcut, dereglarea ciclurilor menstruale. Riscul sarcinii extrauterine la femeile care poartă sterilet este de zece ori mai mare decât la femeile care nu-l poartă. Datorită efectelor deosebit de dăunătoare, companiile care fabrică sterilete în S.U.A. au fost date în judecată de numeroase femei care s-au îmbolnăvit. Drept urmare, din anul 1986, aceste companii au încetat să le mai vândă pe piața americană. Ceea ce nu înseamnă că respectivele fabrici nu mai produc sterilete, însă, din anul 1986, ele sunt fabricate numai pentru export. Există informații că femeile din România au început să evite steriletele.

c)Contracepția hormonală : - Pilulele „anticoncepționale” (denumite și COC sau pilule orale combinate) asociază două substanțe hormonale: estrogenul și progesteronul (iar pilula monohormonală sau POP e făcută numai pe baza unei singure substanțe hormonale, progesteronul), existând foarte multe variante și nume comerciale, producția acestora devenind o afacere rentabilă, de unde și publicitatea deșănțată făcut㠄pilulei”. Afacerile rentabile și publicitatea există și în cazul altor metode artificiale de contracepție. Pilulele anticoncepționale (atât cele combinate, COC, cât și cele monohormonale, POP) împiedică uneori concepția, dar alteori acționează și după concepție împiedicând nidația, deci uneori au și efect avortiv, așa cum am explicat mai sus. În ceea ce privește efectul avortiv al pilulelor, iată câteva citate ale unor specialiști actuali care au studiat problema și au ajuns la această concluzie. Mutschler : „Contraceptivele orale împiedică implantarea ovulului fecundat, atunci când ovulația a avut loc”. Finjentscher (Münster) arată că în 7% din cazurile în care are loc fecundația ovulului la persoanele care iau pilule, contracepția (mai exact avortul timpuriu) e datorată împiedicării nidației. Beller (Münster) vorbește despre efectul avortiv al pilulei, care ar trebui numit㠄avort precoce” (avort timpuriu). Taubert și Kuhl vorbesc în cartea lor „Kontrazeption mit Hormonen” („Contracepția cu hormoni”) apărută în 1980, despre „efectul de împiedicare a nidației la aproape toate tipurile de pilule”. În 1985 la Congresul „National Abortion Federation” din Boston s-a făcut această declarație: „Nu vă înșelați. Pilula și steriletul sunt avortive.” (și nu numai pilula și steriletul sunt avortive, după cum veți vedea mai jos). Consecințele folosirii contraceptivelor hormonale sunt extrem de variate și frecvente (la unele femei, aceste consecințe pot apărea mai repede, iar la altele pot apărea în timp). Prin pilulele „anticoncepționale” se introduce în organism un surplus de hormoni sintetici, chimici, modificați în laborator, care, în timp, se depozitează în organism.

Mulți medici ginecologi dau o listă foarte lungă a efectelor folosirii pilulelor contraceptive. Variază de la efecte ușoare: obezitate, creșterea poftei de mâncare, tensiuni și dureri mamare, dereglarea regularității ciclului menstrual, senzații de greață, vomă, oboseală, iritabilitate, depresii acute, dureri de cap acute, sângerări intermenstruale, amenoree , frigiditate, până la efecte grave: pilozitate accentuată (apariția din abundență a părului pe corpul femeii), hiperlipemie , embolie pulmonară, scăderea toleranței la glucoză cu riscul apariției diabetului zaharat, icter de tip colestatic , distrofii mamare și în special diferite forme de cancer hormonodependent : cancer mamar, cancer uterin și al colului uterin. Cancerul de col uterin este determinat de hormonii pilulei contraceptive, consideră doctor Amy Berrington de la Cancer Research, Oxford, fiind în acord cu autorii unui studiu sintetizat de Agenția Reuters. Cercetările au fost făcute pe mai multe cazuri de femei bolnave. În ce privește cercetările prezentate la a treia conferință europeană a cancerului de sân, acestea au arătat că pericolul acestei maladii este cu 26% mai mare la utilizatoarele de pilule, în comparație cu cele care nu le utilizează. În același timp, la femeile care iau pilule de mai mult timp, pericolul de a dezvolta această boală este de până la 56%.
Mai pot apărea accidente cardio-vasculare (mai ales la fumătoare și la femeile care au trecut de 35 de ani) : infarct, hipertensiune arterială, accidente vasculare cerebrale, hipercoagubilitate cu accidente tromboflebitice (tromboze venoase profunde, tromboză cerebrală), ateroscleroză , ischemie coronariană . Un studiu făcut între anii 1977-1981 în Anglia pe 200.000 de femei arată că, la femeile care folosesc pilule, procentajul deceselor cauzate de afecțiuni cardiace și vaso-cerebrale e cu 40% mai ridicat decât la femeile care nu folosesc. Pericolul hemoragiei cerebrale este de 6,5 ori mai mare, iar la femeile care mai și fumează, acest pericol este de 22 de ori mai mare decât la femeile care nu folosesc pilule. Pericolul de infecții pelviene e de 7 ori mai mare la femeile care folosesc pilule decât la celelalte.
Există apoi riscul sterilității. În S.U.A. sunt circa un milion de femei devenite sterile din cauza pilulei și numărul lor crește cu circa 100.000 pe an.
Se mai poate aminti blocajul permanent al funcției hipotalamice , încetarea creșterii la persoanele care sunt încă în creștere și iau pilule anticoncepționale.
La nivelul colului uterin, al ovarului sau al vaginului, s-au întâlnit modificări morfopatologice .
Există și alte consecințe : accidente respiratorii, sarcini extrauterine (deoarece contraceptivele hormonale modifică mișcările peristaltice ale trompelor uterine, prin secrețiile steroidiene ovariene), nașteri premature, edeme sau dureri la picioare, crize de respirație, dureri în abdomen, piept sau braț, tulburarea vederii, îngălbenirea ochilor sau a pielii, iar unii specialiști consideră că răspândirea bolii SIDA nu e străină de folosirea pilulei, întrucât pilula ar slăbi sistemul imunitar. Contraceptivele orale au și un rol în trecerea în stare de parazit a Candidei saprofite, ducând la candidoză . De asemenea, pilulele favorizează și alte boli cu transmitere sexuală, tricomoniaza și chlamidia , deoarece modifică pH-ul vaginal, stimulând bacteriile și microbii.

- Contraceptivele injectabile, la fel ca și pilulele, împiedică uneori concepția, iar alteori acționează după concepție, impiedicând nidația, deci uneori au efect contraceptiv, alteori au efect avortiv. În ultimii ani au fost date publicității mai multe studii cu privire la rolul contraceptivelor injectabile în producerea cancerului de sân. Contraceptivele injectabile prezintă aceleași consecințe negative asupra sănătății ca și pilulele anticoncepționale. În plus, pot avea ca efect erupții cutanate , acnee , pigmentarea pielii, iar studii recente arată și o altă consecință a folosirii acestei metode: scăderea densității osoase care poate duce mai târziu la apariția osteoporozei . Această metodă poate avea și următoarele consecințe: sângerări vaginale care durează mult și sunt abundente, puternice dureri de cap, depresii majore, urinări frecvente, îngălbenirea pielii sau a ochilor, menstruații prelungite sau, dimpotrivă, amenoree (lipsa menstruației).

- Implanturile subdermice presupun intervenția chirurgicală. Au tot acțiune hormonală. Uneori au efect contraceptiv, alteori acționează după concepție, deci au și efect avortiv. Consecințele negative asupra sănătății sunt aceleași ca și în cazul pilulelor și al injecțiilor hormonale. În plus, implanturile mai pot avea următoarele consecințe negative asupra sănătății: chisturi ovariene, creșterea dimensiunii ovarelor, dificultăți de vedere, căderea părului de pe cap, scurgeri vaginale.

- Există și alte tipuri de contracepție hormonală mai puțin răspândite, dar au aceeași acțiune (uneori contraceptivă, alteori avortivă) ca și cele descrise mai sus, precum și aceleași consecințe negative asupra sănătății.

d) Substanțele spermicide locale sub formă de creme, spumante, geluri, folii, burete cu spermicid, ovule, tablete, care se introduc în vagin înainte de contactul sexual, au eficacitate slabă. Drept consecințe, pot apărea fenomene inflamatorii și alergice locale atât pentru femeie, cât și pentru bărbat. Spre deosebire de contraceptivele hormonale, la care efectul avortiv este dovedit cu certitudine, la substanțele spermicide efectul avortiv nu este dovedit cu certitudine dar este foarte probabil că, în cazul în care totuși a avut loc fecundația, ucid ovulul fecundat sau împiedică nidația lui.

e) Actul sexual întrerupt („coitus interruptus” sau „ejacularea afară”) este una dintre cele mai nesigure metode contraceptive, deoarece există spermatozoizi și în picăturile de lichid prespermatic (eliminarea unui lichid în timpul actului sexual, înainte de ejaculare), nu numai în sperma eliminată la sfârșit, iar o singură picătură de lichid prespermatic este suficientă pentru ca o femeie să rămână însărcinată (bineînțeles, dacă se află în perioada fertilă a ciclului menstrual). De asemenea, câțiva spermatozoizi se pot desprinde în timpul actului sexual și pot pătrunde în vagin, iar unul dintre ei poate ajunge la ovul. Această metodă determină o stare de anxietate și tensiune psihică și, pe termen lung, poate provoca impotența la bărbat și frigiditatea la femeie. Mai este denumită și onanism, de la păcatul lui Onan, criticat în Biblie, după cum vom vedea mai pe larg puțin mai jos, când vom arăta imoralitatea metodelor artificiale de contracepție. Unii confundă onanismul cu masturbarea. Nu trebuie confundate, dar ambele sunt păcate. Despre masturbare vom vorbi spre finalul materialului.

f) Prezervativul masculin (condom) este rău tolerat și nu asigură protecție totală nici împotriva infecției cu virusul imunodeficienței umane (HIV), nici împotriva altor boli cu transmitere sexuală. Pe lângă faptul că se pot rupe, pot aluneca sau pot avea defecte de fabricație, în latexul prezervativelor pot apărea anumite fisuri foarte mici, invizibile cu ochiul liber, dar prin care virusul HIV poate trece cu mare ușurință, pentru că este mult mai mic. Mărimea fisurilor care apar în mod natural în latexul prezervativului este de până la 5 microni, iar virusul mediu HIV are aproximativ 0,1 microni. În termeni de mărime, asta înseamnă că virusul HIV poate trece printr-o fisură din latexul prezervativului tot atât de ușor precum trece o pisică printr-o ușă deschisă de garaj. După unii cercetători, riscul infectării cu HIV în cazul folosirii prezervativului este în jur de 15%, iar după alți cercetători acest risc este chiar în jur de 35%. Dar chiar luând în calcul riscul cel mai mic (în jur de 15%), cine folosește prezervativul și are relații sexuale cu mai mulți parteneri, nu poate avea vreo garanție că mai devreme sau mai târziu nu se va infecta, după cum nu are nici o garanție cel care zboară cu un avion dintr-o sută, deși 15 dintre ele se vor prăbuși. Acest virus poate avea o perioadă de incubație de la câteva luni până la câțiva ani, uneori chiar opt sau zece ani, astfel încât o persoană care este infectată cu HIV poate părea perfect sănătoasă mai mulți ani, dar în realitate este seropozitivă și poate transmite altora virusul HIV. Cea mai sigură apărare față de virusul HIV nu este folosirea prezervativului, ci este abstinența înainte de căsătorie și fidelitatea între soț și soție după aceea. Prin prezervative se creează o falsă speranță de securitate împotriva HIV și se încurajează promiscuitatea. Există și un documentar despre SIDA, intitulat „Fără o a doua șansă”, în care se vorbește și despre falsa speranță a așa-zisului „sex sigur” („self sex”). Virusul HIV distruge sistemul imunitar al organismului, care devine incapabil să se apere în lupta cu infecțiile. De multe ori, abia după mai mulți ani de la infectarea cu HIV organismul dezvoltă o serie de boli, care în condiții normale ar fi fost stopate de sistemul imunitar. O persoană poate afla dacă este seropozitivă sau nu, în urma unui test HIV, care se face gratuit la centrele de transfuzie sanguină și la alte centre. Acest test pune în evidență anticorpii produși de organism, care pot fi descoperiți după ce au trecut șase luni de la infectare. După cum se știe, nu există vindecare pentru persoanele infectate cu HIV, ci este posibilă doar o încetinire a evoluției bolii, deci o întârziere a decesului cu cel mult câțiva ani.
Virusul HIV se transmite prin: contact sexual, sânge infectat (transfuzii de sânge infectat, folosirea unui instrumentar medical infectat, body – piercing și tatuare, folosirea în comun a unor obiecte tăioase ce pot produce leziuni ale pielii: lame de bărbierit, instrumente de manichiură și pedichiură, periuța de dinți), de la mama infectată la copil (30% dintre copiii concepuți de o mamă seropozitivă moștenesc virusul). Virusul HIV se poate transmite și prin contact sexual anal sau oral și uneori se poate transmite chiar prin sărut pasional (virusul HIV a fost localizat și în alte fluide corporale diferite de sânge, cum ar fi: spermă, secreții vaginale, salivă, lacrimi, etc.).
Virusul HIV nu se transmite prin: tuse sau strănut, deci prin aer; atingere, îmbrățișare, sărut prietenesc pe obraz; trăind sau muncind în preajma unei persoane infectate; folosirea grupurilor sanitare în condiții igienice; utilizarea veselei în comun; înțepături de țânțari sau alte insecte; băi, bazine, adică prin apă; prosoape, clanțe de uși, telefon sau computer. Ca și actul sexual întrerupt, folosirea condomului poate provoca anxietate și tensiune psihică, precum și alte efecte de ordin psihic. De asemenea, mai poate provoca iritații la nivelul organelor genitale.

g) Prezervativul feminin (diafragma sau obturator cervical și cupola cervicală) este făcut în funcție de dimensiunile fiecărei femei. Are eficiență mediocră și este, de asemenea, rău tolerat. Poate provoca aceleași efecte negative ca în cazul folosirii condomului (iritații, anxietate, tensiune psihică, precum și alte efecte de ordin psihic). În plus, poate provoca infecții ale aparatului urinar. După cum se observă, nu există vreo metodă artificială de contracepție lipsită de urmări negative, mai mult sau mai puțin grave, pe plan fizic și psihic pentru femeie, dar și pentru bărbat, iar unele dintre ele sunt și avortive.

4. Imoralitatea metodelor artificiale de contracepție

Deja filosofii de dinainte de creștinism ajunseseră la concluzia că ceea ce este imoral este întotdeauna vătămător. În acest sens, filosoful grec Platon spunea că nici un lucru nu este folositor dacă nu e conform moralei: nu pentru că ceea ce este folositor e moral, dar pentru că ceea ce este moral este folositor. Publicitatea care se face unor metode contraceptive artificiale este determinată de interese comerciale, în nici un caz de intenții benefice. Toată această propagandă se pretinde umanistă și filantropică. Pretinde că vizează binele omenirii, dar de fapt ascunde scopuri și interese negative: e vorba de dorința popoarelor bogate, amenințate cu dispariția datorită natalității foarte scăzute, de a deține controlul demografic al planetei, considerând că populațiile sărace, în permanentă creștere, constituie o amenințare pentru bogățiile lor. Și apoi mai sunt la mijloc marile interese financiare: sume imense de bani pe care le câștigă multinaționalele, fabricând și comercializând produsele artificiale de contracepție. Cum acestea sunt din ce în ce mai puțin folosite în țările bogate, dovedindu-se a fi nocive sănătății, se caută noi piețe de desfacere, invadând în special țările africane și cele din fostul bloc comunist.

Nu este păcat plăcerea actului sexual între soț și soție, după căsătoria creștină, cu condiția ca ei să respecte ordinea firească. Ordinea firească este perturbată prin metodele artificiale de contracepție.

După cum nu constituie păcat actele sexuale dacă au loc între soț și soție, după căsătoria creștină și dacă se respectă ordinea firească, la fel nu constituie păcat actele sexuale săvârșite după vârsta fertilității, în aceste condiții.

Toate metodele artificiale de contracepție sunt imorale și deci păcate mari, cu excepția celor terapeutice, cu adevărat necesare pentru a vindeca bolile organismului, cu condiția ca piedica pentru concepție să nu fie direct voită. Din Biblie reiese că Dumnezeu nu este de acord cu metodele artificiale de contracepție. De exemplu, în Geneza (Facerea) 38,9-10 este criticată metoda actului sexual întrerupt (păcatul lui Onan). La evrei era obiceiul ca, atunci când murea un bărbat, fratele său s-o ia în căsătorie pe soția acestuia. Așa a făcut Onan, dar, ca să nu conceapă copii, el practica metoda actului sexual întrerupt. Lui Dumnezeu nu i-a plăcut acest lucru și l-a pedepsit. Uneori se face în favoarea folosirii metodelor contraceptive următoarea argumentație: „decât să se facă avort, e preferabil să se recurgă la metode contraceptive”. Acestă argumentație aparține unei mentalități care îi recunoaște lui Dumnezeu numai jumătate din drepturile de proprietate asupra vieții, adică îi recunoaște lui Dumnezeu dreptul asupra vieții, dar nu și asupra mecanismelor delicate care stau la originea vieții. Atât avortul cât și contracepția fac parte, la nivele diferite, dintr-o cultură care refuză viața și refuză invitația de a fi simpli colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieții. Ele au la bază orgoliul omului care își asumă drepturi pe care nu le are. Apoi, cum am văzut, multe dintre metodele contraceptive sunt de fapt avortive. Biserica Catolică și Bisericile Ortodoxe care acceptă metodele naturale de planificare familială sunt consecvente cu ele însele și atunci când consideră permisă folosirea metodelor naturale de planificare familială pentru motive juste, și atunci când arată că e nepermisă folosirea metodelor artificiale de contracepție, chiar dacă soții ar avea motive care pot părea serioase. Papa Paul al VI-lea în enciclica „Humanae vitae” („Viața umană”) arată că există între cele două cazuri o diferență esențială: în primul caz (de folosire a metodelor naturale de planificare familială pentru motive juste) soții se folosesc în mod legitim de o dispoziție naturală; în celălalt caz (de folosire a metodelor artificiale de contracepție) ei împiedică desfășurarea proceselor naturale. E adevărat că și într-un caz și în celălalt, soții se pun de acord în intenția reciprocă de a evita copilul pentru motive plauzibile, nedorind ca el să se conceapă; dar e la fel de adevărat că numai în primul caz ei știu să renunțe la folosirea căsătoriei (la relații sexuale) în perioadele fertile când, pentru motive juste, concepția nu e dorită, și că se folosesc de ea (au relații sexuale) în perioadele nefertile. Făcând aceasta, ei dovedesc o iubire cu adevărat și pe deplin onestă. În exortația apostolic㠄Familiaris consortio” („Legătura de familie”), Papa Ioan Paul al II-lea scrie că soții care folosesc metode artificiale de contracepție „manipulează și înjosesc sexualitatea umană, cu aceasta înjosindu-se pe ei înșiși și alterând valoarea dăruirii totale. Față de limbajul care exprimă în mod firesc dăruirea reciprocă și totală dintre soți, contracepția artificială opune un limbaj în mod obiectiv contradictoriu, conform căruia nu mai este vorba de dăruire reciprocă totală. Urmează de aici nu numai refuzul deschiderii la viață, ci și o falsificare a adevărului lăuntric al iubirii conjugale, chemată să fie o dăruire a persoanei întregi.” Această diferență antropologică și morală între contracepție și metodele naturale de planificare familială implică două moduri de gândire ireductibile unul la celălalt asupra persoanei și asupra sexualității umane.

Biserica îi elogiază pe soții care, printr-o hotărâre bine gândită, luată în comun, primesc cu generozitate să crească în mod corespunzător chiar și un număr mai mare de copii. Sfânta Scriptură și Biserica văd în familiile numeroase un semn al binecuvântării lui Dumnezeu și al generozității părinților. Soții înțelepți, bogați sau săraci, nu se sperie niciodată de un număr mai mare de copii, știind că fiecare copil vine în lume cu un creier și două brațe, care în timpul vieții lor produc mai mult decât consumă. Apoi, frații mai mari îi ajută pe părinți în creșterea celor mai mici. S-au văzut deseori părinți numai cu un singur copil slujindu-i acestuia ca niște robi și alți părinți cu câte șase, zece, doisprezece sau chiar mai mulți copii, care erau crescuți în frica de Dumnezeu și disciplinați, iar părinții erau iubiți, respectați și ajutați. Cu toate că în România de azi pentru mulți viața este destul de dificilă din punct de vedere material, totuși sunt la blocuri în orașe și la sate familii care, fie că dispun, fie că nu dispun de o stare materială prea bună, totuși au mulți copii. Străbunii noștri, în înțelepciunea lor, au apreciat loialitatea, optimismul și buna dispoziție în casele cu mulți copii. În plus, de multe ori, ultimul copil dintr-o familie numeroasă a fost un om de seamă sau un sfânt: de exemplu, Mozart a fost al cincilea copil din familie, Rembrandt al șaselea, Wagner al șaptelea, Napoleon al optulea, Sfântul Ignațiu al treisprezecelea, Schubert al treisprezecelea, Franklin al paisprezecelea, Benedict Lobre al cinsprezecelea, etc. Și, chiar dacă ar ajunge un om obișnuit, tot are dreptul la viață. Multor oameni le pare rău la bătrânețe că au puțini copii și spun că dacă ar fi acum tineri ar face mai mulți. Familia numeroasă este o desăvârșită societate minusculă. Copiii unei familii numeroase nu suspină după copiii vecinilor pentru a se juca cu ei, nu-i caută, căci fiind mulți, își pot îndeplini trebuințele lor copilărești, în casa părintească, sub supravegherea părinților: astfel, ei devin bine crescuți, fără a fi expuși la influențe negative. Asemenea cu o prisacă de albine și reginele sale, familia cu numeroși copii adună mierea vieții pentru fiecare dintre ei.

Așa – zisa « problemă demografică » este o falsă problemă. Adevărata problemă este împărțirea nedreaptă a resurselor

Au o părere greșită cei care cred că explozia demografică (creșterea foarte mare a populației Pământului) va determina epuizarea resurselor omenirii. Creșterea foarte mare a populației Pământului nu va determina epuizarea resurselor omenirii și iată de ce:
- statistici recente, furnizate de F.A.O. arată următorul fapt: creșterea anuală a populației este de 1,60%, în timp ce creșterea anuală a produselor agricole este mai mare: 4%, aceste produse fiind cele care stau la baza hranei populației.
- în ce privește posibilitățile de alimentare, globul pământesc are resurse de hrană pentru mult mai mulți oameni decât sunt în prezent, însă adevărata problemă este împărțirea nedreaptă a resurselor. Iar cei care împart în mod nedrept resursele manipulează opinia publică vehiculând falsa problemă a « suprapopulării » pentru a nu se vedea că adevărata cauză a sărăciei nu este lipsa de resurse, ci împărțirea nedreaptă a acestora de către ei. În acest sens, ei promovează controlul populației prin orice mijloace, în fapt promovează o cultură a morții, opusă culturii umane și creștine a vieții.
- Astfel, unii oameni de știință au calculat că Pământul poate hrăni: 8 miliarde de oameni (conform lui Penck), 13 miliarde (conform lui Hollstein), 22 miliarde (conform lui Ballod) și peste 100 de miliarde de oameni (conform lui Clark). Or, în prezent pe Pământ sunt în jur de 6 miliarde și jumătate de oameni.
- În plus, economiștii constată că o creștere a densității demografice poate fi însoțită de o mare expansiune economică: ca exemplu poate fi adus Hong – Kongul, unde există o densitate mare de populație și în același timp o mare creștere economică.
- Apoi, trebuie ținut cont că 70% din suprafața globului o ocupă apele. Acestea pot deveni o sursă inepuizabilă pentru alimentarea populației Pamântului, dacă vor fi exploatate cum trebuie. Și mai trebuie ținut cont că din suprafața uscată numai 30% e cultivată.
Dacă o parte a omenirii suferă de foame, aceasta nu se datorează faptului că pământul nu are resurse, ci ignoranței, egoismului, răutății, împărțirii nedrepte a resurselor. Nimeni nu ar suferi de foame dacă s-ar investi în agricultură numai o mică parte din sumele care se investesc pentru distrugerea vieții oamenilor (pentru armament, aparate pentru avort și sterilizare, contraceptive, etc.)
Accesând linkul următor puteți vedea un documentar intitulat « Iarna demografică » în care oamenii de știință arată că pe pământ este nevoie de copii, altfel se ajunge la o îmbătrânire a populației, la o așa numită iarnă demografică. Documentarul e format din 6 parti, fiecare de cate 10 minute. Iată prima parte, iar celelalte 5 părți le găsiți în dreapta :
www.youtube.com/watch?v=iPzsAl5IjvE&feature=PlayList&p=FD03534E6...

Iar în privința României se constată o scădere dramatică a populației, astfel încât, dacă nu se vor lua măsuri de stopare a avorturilor prin lege, dispariția poporului român poate fi calculată matematic.

În plus, cei care sunt creștini știu că omenirea nu va dăinui veșnic pe fața Pământului. Dumnezeu ne spune prin intermediul Bibliei că va fi un sfârșit al lumii acesteia și e clar că El va avea grijă ca pământul să aibă resursele necesare vieții până în ultimul moment. Să nu uităm că Dumnezeu a zis primilor oameni: „Fiți roditori, înmulțiți-vă, umpleți Pământul și supuneți-l.” (Gen. 1,28).

healthy005205 Avatarul lui healthy005205

1 mesaj

sunt ana si am 32 de ani.in martie miam montat sterilet,dar tot de atunci nu am ciclu regulat.am 2 avorturi intrun an,adica pe anul trecut,si nu am avut niciodata nici o infectie vaginala.de la montarea steriletului dupa ciclu la 2 saptamini am singerari vaginale.se poate sa am cancer de col oterin de la sterilet?am contacte sexuale normale adica nici dese nici rare.va rog sami scrieti pe adresa mea de mail cristinakytty@ymail.com
Fosta membra Kudika.ro
Este foarte interesant tot ce am citit legat de metoda de contraceptie numita "sterilet". Pana la urma se pare ca nu e chiar o metoda contraceptiva, pentru ca s-a studiat faptul ca, de fapt, se intampla minunea. Am doi copii de 6 respectiv 2 ani. Supa nasterea primului copil am avut sterilet si fiind multumita, mi-am pus si dupa cel de-al doilea copil. Cu toate ca am vrut sa cred in tot ce se spune legat de ele, de eficienta lor, tind sa-mi ascult instinctul si sa cred ca nu e chiar bine. Fiecare menstruatie se prezinta cu miros urat si cu bucatele mici de "nu stiu ce". Ma simt pacatoasa ca folosesc metoda asta in continuare, cu toate ca am inteles cum functioneaza, dar tot odata nu stiu ce sa fac. In metoda calendarului nu am incredere. Sunt sigura ca as ramane insarcinata imediat daca as apela la metodele clasice dar sanatoase dpdv religios. off
kudika063953 Avatarul lui kudika063953

3 mesaje
Oras: pitesti

Buna fetelor, as vrea sa va impartasesc din experienta mea de fosta purtatoare de sterilet.Am avut sterilet vreo 6 ani.Am 37 ani, 2 baieti, unul dee 16 ani si jumatate si unul de 4 ani si jumatate.Dupa cel de al doile-a mi-am pus iar sterilet ( inainte de al avea pe el am avut 6 ani sterilet),la un an dupa ce l-am pus am ramas insarcinata CU STERILET.Am facut intrerupere de sarcina si dupa avort am pus din nou sterilet.A fost ok pana anul trecut cand am facut o extrauterina (cu sterilet pus).Am facut operatia de rigoare la care a trebuit sa-mi extipe ambele trompe uterine !!! Acum , la un an de zile de la operatie sunt ok, multumesc lui Dumnezeu, si sper sa fiu in continuare.Concluziile le trage-ti voi singure. Va pupik dulce pe toate !!!
pitic
healthy002061 Avatarul lui healthy002061

5 mesaje

Marieta, daca steriletul se numeste Mirena, imi poti povesti daca ai reactii adverse de la el ?
Multumesc,
Miorita
Fosta membra Kudika.ro
De la: , la data 2009-01-25 14:09:50 am sterilet de 5 ani trebuie sa il schimb la 8 ani nu sint probleme mari doar o iritatie in timpul ciclului in rest este sigur pt.preintimpinarea unei sarcini .nu vreau sa aud de pastile anticonceptionale am luat si am ramas insarcinata la un an de cind am inceput sa iau sper sa fie bine si cu urmatorul sterilet

mergi la ginecolog! nu astepta sa treaca 8 ani pt ca nici un sterilet nu are o asa mare valabilitate, chiar daca asa ti s-a spus.. mai bine mergi degeaba decat sa ajungi prea tarziu!
healthy015196 Avatarul lui healthy015196

2 mesaje

buna as avea si eu o intrebare inainte di menstruatie ai pierderi de culoare maro?
si eu am steriletul de aproape 3 ani si sunt multumita de el da ma speriat cineva si acum nu stiu ce sa mai fac
healthy015196 Avatarul lui healthy015196

2 mesaje

am steriletul de 3 ani aproape si sunt si eu tare multumita de el dar.... am niste pierderi inainte de mentruatie niste pierderi maro ce parereai ms mult mirella
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina: