Setari Cookie-uri

steriletul

Renuntati la sarcinile inutile. Oricum, copii dumneavoastra au 3 oportunitati in viata asternuta de politicienii incompetenti si patronii lacomi: 1) somaj; 2) salariu minim pe economie; 3) emigratie (dupa mine nici una nu e prea buna), ce sa mai vorbim de sistemul de invatamant, nu exista termeni pentru a-l descrie...iar in legatura cu sistemul de pensii, nu va faceti iluzii ca multi angajati inseamna mai multe fonduri, si asa exista 700000 de someri, deci nu cred ca doriti sa cresteti acest numar, si oricum, daca patronii ar plati salarii decente, ar fi si fonduri mai multe pentru pensii si asigurari de sanatate, dar daca iau profit peste 100% si la oameni dau salarii de mizerie, ciuciu fonduri de pensie, sa nu mai vorbim de evaziunea fiscala, etc...Mai bine ganditi-va de 7 ori cand vreti sa faceti un copil, nu cumva cheltuiala si truda dumneavoastra de a-l creste atatia ani sa devina o finantare nerambursabila pentru vreun patron lacom, si nu uitati, cu cat sunt mai multi someri, cu atat salariul va fi mai mic (practic patronul, cand angajeaza, face un fel de licitatie, iar omul care se vinde cel mai ieftin, castiga, mai ales ca foamea nu asteapta pana luna viitoare, si multi vor accepta sa munceasca ca robii pe nimic), dar daca sunt putini someri, patronul care vrea sa angajeze, va trebui sa vina cu o oferta substantiala, ca daca nu, nu-si poate desfasura activitatea.
Concluzie: fi-ti oameni cu bagare de seama, si daca nu sunteti convinsi, puneti mana pe o carte de economie, noi oamenii, nu suntem altceva decat factori de productie, sa stim sa ne vindem SCUMP!!!

Iar in legatura cu morala, aceasta nu este nimic altceva decat o arma pe care cei cu putere o folosesc impotriva celor creduli, umili, saraci, naivi, fara putere, astfel cei puternici devin si mai puternici, iar cei saraci devin cei mai saraci, deoarece cei puternici, dau iluzia moralitatii, dar la cea mai mica nevoie renunta la aceasta pentru a-si atinge interesele, si mai mult decat atat, acestia stiu sa se ascunda, sa se prefaca, si sa-i induca pe cei fara putere in eroare. In acest cerc vicios, cei puternici apeleaza la mandria celor slabi, care de cele mai multe ori sunt si fuduli, si astfel obtinem rezultatul din fabula "Corbul si Vulpea" (Corbul simtindu-se flatat incepe sa creada ca e imparatul pasarilor, si uita ca ii chioraiau matele de foame, da drumul casului, pe care il ia vulpea, si astfel, vulpea isi vede interesul MATERIAL satisfacut, iar corbul ramane cu un interes ideologic, si acela nesatisfacut, si mai mult decat atat, corbul, simtindu-se rusinat, nu va spune si altora patania lui, ca sa invete si altii, si asa mai departe), asa ca aviz amatorilor, si acelasi lucru se intampla si in cazul legilor scrise, cei puternici scapa iar oamenii de rand stau in puscarii si 20 de ani pentru ca a furat o paine, sau o gaina ca ii chioraiau matele de foame si lui si copiilor, in timp ce, cei ce fura viitorul copiilor nostrii scapa basma curata.

Asta da moralitate.
Asa ca nu lasati ca dumneavostra si copii pe care ii iubiti sa ajungeti bataia de joc a unora care stiu sa foloseasca ceva pur precum moralitatea ca o arma impotriva voastra si ca o cheie spre castigul lor material.

Daca faceti chiuretaje, folositi contraceptive, sterilet, etc, si va caiti, Dumnezeu va iarta, dar copii, dumneavoastra care se nasc, cresc si mor in saracie si mizerie, s-ar putea sa nu va ierte, nu uitati, ca Leana a fost cu ideea decretului din '66, si pe urma va facea "viermi".

In legatura cu aceasta problematica delicata, as recomanda intai sa renuntam la mandrie, sa acceptam ca suntem viermi, dar simultan, sa renuntam sa ne mai COMPORTAM ca viermii, si in cativa ani, s-ar putea sa obtinem si rezultatele scontate (pe de alta parte, daca ne imbatam cu apa rece , si ne mandrim ca suntem importanti, mari si tari, si nu ne schimbam comportamentul, nu vom face altceva decat sa ne comportam ca viermi in continuare, si sa fim tratati ca atare in continuare).

Asa ca aveti de ales: moralitate sau realitate
sfat_mamici
Postat pe 25 Iulie 2010 00:20
Buna.....am si eu o intrebare,am steriltet de un an jumate si cand m-am spalat am simtit firu ala ...e ceva grav se poate sa raman insarcinata?Spuneti-mi si mie va rog ce sa fac....e okay ca am simtit firu ala iesit in afara,sau sa merg la medic mersi
Mee32
Postat pe 14 August 2010 23:42
Mie nu mi se pare o metoda contraceptiva foarte buna deoarece se produce un avort. Steriletu nu face altceva decat sa impiedice ca ovulul odata fecundat sa se instaleze pe peretele uterin.
Sanndy
Postat pe 15 August 2010 00:53
De la: Sanndy, la data 2010-08-15 00:53:53Mie nu mi se pare o metoda contraceptiva foarte buna deoarece se produce un avort. Steriletu nu face altceva decat sa impiedice ca ovulul odata fecundat sa se instaleze pe peretele uterin.



Madam, actul sexual are loc in vagin, n-are treaba cu uterul:)))
Steriletul e " montat" la " intrare" in uter:)
Uterul are forma unei pere, cu codita in JOS, cand femeia nu e insarcinata, cand ovulul este fecundat, si un bebe urmeaza sa se dezvolte, " para" ..usurel, usurel..se intoarce cu " codita" in sus timp de 9 luni, cat e sarcina:)) dupa care usor, in ultima luna de sarcina, revine........codita in jos, pregatita " para" adica uterul de a aparea babelusul.( cu siguranta ai auzit vorba asta prin popor" i s-o lasat burta, nu o mai are pana la stomac, mai are un pic si naste")
Am scris asa, mai pe " romaneste" ca sa intelegi si tu cum stau lucrurile, care-i diferenta intra fichi-fichi. ovul si bebelus:)
NU in peretele uterin se instaleaza ovulul fecundat, ci in uter, doamne fereste sa fie lipit de peretele uterului!
stem_29
Postat pe 15 August 2010 21:12
De la: Mee32, la data 2010-08-14 23:42:10Buna.....am si eu o intrebare,am steriltet de un an jumate si cand m-am spalat am simtit firu ala ...e ceva grav se poate sa raman insarcinata?Spuneti-mi si mie va rog ce sa fac....e okay ca am simtit firu ala iesit in afara,sau sa merg la medic mersi



Acel firicel are rolul lui acolo, cu ajutorul aceluia medicul il scoate, nu, nu are nimic, lasa-l acolo:)
Nu ai dat de el pana acum probabil datorita pozitie in care te-ai spalat pana acum:) insa el tot acolo a fost:)))
Mergi si intreaba medicul si o sa vezi ca asa o sa-ti zica:)
Oricum vad ca ai scris ca-l ai de 1,5 ani, trebuia sa faci un control la 1 an:).
stem_29
Postat pe 15 August 2010 21:20
Endometrul este mucoasa care captuseste fata interna a uterului....aici nideaza ovulul fecundat....
_oktober_
Postat pe 15 August 2010 21:26
Stem_29 imi pare rau ca te contrazic dar ovulul ajunge sa fie fecundat si se divide in doua apoi se divide dinou pentru a forma patru celule pentru a se afla in stadiul de zigot(deja in stadiul acesta copilul exista doar ca exista doar ca si celula).Zigotul pentru a supravietui trebuie sa se infiga in grosimea mucoasei uterine(adica de margine, cum am zis de peretele uterin).Inainte de aceasta se divide in continuare formand un grup de celule cu o cavitate in interior, denumita blastula.Aceasta se umple cu un fluid nutritiv din uter pentru a forma un bulgare celular cu un strat intern si extern, blastula se lipeste apoi de mucoasa uterului.Dupa aprox 7 zile de la inceperea procesului de implantare blastula se integreaza complet in peretele uterului si de acolo se formeaza copilul se creaza placenta in jurul lui cordonul ombilical si asa mai departe.Revin la ce ziceam mai devreme, steriletul impiedica ca celula respectiva sa se formeze deoarece steriletul dupa cum sti este de doa feluri hormonala si ionica.Am citit si eu ca cica impiedica ca spermatozoizii sa ajunga in trompa uterina pentru a nu fecunda ovulul dar nu e garantat 100%.Dupa parerea mea steriletul=avort
Sanndy
Postat pe 16 August 2010 00:35
De la: Sanndy, la data 2010-08-16 00:35:31Stem_29 imi pare rau ca te contrazic dar ovulul ajunge sa fie fecundat si se divide in doua apoi se divide dinou pentru a forma patru celule pentru a se afla in stadiul de zigot(deja in stadiul acesta copilul exista doar ca exista doar ca si celula).Zigotul pentru a supravietui trebuie sa se infiga in grosimea mucoasei uterine(adica de margine, cum am zis de peretele uterin).Inainte de aceasta se divide in continuare formand un grup de celule cu o cavitate in interior, denumita blastula.Aceasta se umple cu un fluid nutritiv din uter pentru a forma un bulgare celular cu un strat intern si extern, blastula se lipeste apoi de mucoasa uterului.Dupa aprox 7 zile de la inceperea procesului de implantare blastula se integreaza complet in peretele uterului si de acolo se formeaza copilul se creaza placenta in jurul lui cordonul ombilical si asa mai departe.Revin la ce ziceam mai devreme, steriletul impiedica ca celula respectiva sa se formeze deoarece steriletul dupa cum sti este de doa feluri hormonala si ionica.Am citit si eu ca cica impiedica ca spermatozoizii sa ajunga in trompa uterina pentru a nu fecunda ovulul dar nu e garantat 100%.Dupa parerea mea steriletul=avort


Eu sunt incantata ca te-ai documentat, intre timp:) insa ideea era alta, te rog sa recitesti ceea ce ai scris mai sus si ce ti-am raspuns:)
era vorba despre unde are loc actul sexual si unde se "intalneste" ovulul cu spermatozoidul sa zic asa:) nu am detaliat nimic despre fecundatie si etapele ei:).
Iar daca o sa te documentezi mai departe vei vedea ce se intampla daca fatul ramane sa zic asa lipit ( cum ai afirmat tu in ceea ce ai postat mai sus si n-ai dezvoltat) de uter. Copilul in nici un caz nu e lipit de uter!
Steriletul nu este egal avort, pt. ca daca e cum sustii, e in contradictoriu cu ceea ce ai explicat mai sus:)
avort inseamna deja trecerea a celor 7 zile:)
Asta ar insemna ca sa ne facem probleme ca lunar facem cate un avort, adica pierdem ovulul, desi nefecundat nu inseamna nimic.

stem_29
Postat pe 16 August 2010 22:52
Da e adevarat ca actu sexual se produce in vagin si nu in uter eu nu am specificat faptul ca actul sexual se produce in uter dar odata ce ajung spermatozoizii in vagin ajung si in uter si deacolo ei merg pana la ovul unde il fecundeaza si asa mai departe nu mai are rost sa expllic ce am explicat mai sus. Toate companiile care produc steriletul il recomanda,sa zicem ca sunt de acord,impiedica ca spermatozoidul sa ajuga pe trompa uterina dar probabil doar un an nu 5 pentru ca cu cat il ai mai mult cu atata eficacitatea scade. Steriletul are forma de Y un ovul este mult mai mare decat un spermatozoid cea ce il poate face sa ajunga pe trompa uterina si sa ajunga la ovule si sa fecundeze dar steriletul il impiedica sa se implanteze pe peretele uterin ovulul deja fecundat in stadiu celular si acesta moare (acelas lucru se intampla si cu pilulele contraceptive deoarece au o incarcatura hormonala puternica in fine).Avortul se poate produce si fara ca tu sa sti un avort nu inseamna numai atunci cand copilul exista deja si are cap maini si picioare.
Sanndy
Postat pe 17 August 2010 15:39
Eu ziceam doar de stadiu de concepere nu perioada deja de dezvoltare a copilului cand atunci pot aparea complicatiile despre care vorbeai tu:)
Sanndy
Postat pe 17 August 2010 15:51
De la: Sanndy, la data 2010-08-17 15:51:31Eu ziceam doar de stadiu de concepere nu perioada deja de dezvoltare a copilului cand atunci pot aparea complicatiile despre care vorbeai tu:)


Ooo, doamne fereste, si inca ce complicatii....se zice ca daca-i lipit( asta se intampla daca faci radiografii, si te miri ce tratamente in perioada sarcinii) partea lipita a copilului nu se mai dezvolta deloc.
Da, am inteles ceea ce ai zis, asa este.
stem_29
Postat pe 17 August 2010 15:56
nu am sterilet,dar o prietena de-a mea si-a pus saptamana trecuta .iar doctora ei ia prescris unu cu fir de aur,care este cel mai bun.costa in jur de 4 mil
andel1984
Postat pe 28 August 2010 10:51
nu am sterilet,dar o prietena de-a mea si-a pus saptamana trecuta .iar doctora ei ia prescris unu cu fir de aur,care este cel mai bun.costa in jur de 4 mil
andel1984
Postat pe 28 August 2010 10:51
am si eu o intrebare!! am stelilet de 2 ani si acuma mam hotarat sal scot. este dureros?simt o durere?multe femei miau sp k este lafel ca un avort oare asa o fi?
kudika323294
Postat pe 27 Septembrie 2010 00:40

Doamne cate tampenii pot citi,inainte sa faceti morala ar fi bine sa va documentati si apoi sa postati,ce treaba are "actul sexual" cu locul "fecundarii "???????Dupa doamna de sus fecundarea e in vagin
Draga doamna inainte sa va contraziceti mai bine ati citi ce a scris doamna ca stie cate ceva,in primul rand cine v-a invatat pe d-vtra ca ovulul " PARASESTE UTERUL ca se fie fecundat"???????OVULUL se prinde pe peretele uterului formand o punte-membrana care in timp se ingroasa pregatindu-se sa se transf in placenta...(deci....placenta e prinsa de uter, NU COPILUL ....)ovulul odata ajuns acolo,are o perioada de viata relativ mica,daca in aceasta perioada nu este fecundat,"moare" ,proces urmat de desprinderea membranei de uter ce duce la hemoragie(proces intalnit si la avorturile spontane sau iminentele de avort) si se elimina impreuna cu o parte din mucoasa uterina ceea ce noi numim MENSTRUATIE!

Deci nici una din voi nu are dreptate....
ovulul trebuie sa fie fecundat pentru inceput(ceea ce steriletul impiedica) si sa se transforme in FAT ca se se numeasca AVORT
kudika503575
Postat pe 4 Februarie 2012 23:51
Uterul are forma unei pere, cu codita in JOS, cand femeia nu e insarcinata, cand ovulul este fecundat, si un bebe urmeaza sa se dezvolte, " para" ..usurel, usurel..se intoarce cu " codita" in sus timp de 9 luni



de unde ati auzit tampenia asta???? UTERUL NU ISI POATE SCHIMBA POZITIA iar codita aia este de fapt COLUL UTERIN .....

Burta coboara datorita greutatii fatului si a faptului ca isi modifica pozitia in burtica mai ales in ultima zi cad se intoarce cu capul in jos ca sa iasa...



kudika503575
Postat pe 5 Februarie 2012 00:02
De la: kudika503575, la data 2012-02-04 23:51:29
Doamne cate tampenii pot citi,inainte sa faceti morala ar fi bine sa va documentati si apoi sa postati,ce treaba are "actul sexual" cu locul "fecundarii "???????Dupa doamna de sus fecundarea e in vagin
Draga doamna inainte sa va contraziceti mai bine ati citi ce a scris doamna ca stie cate ceva,in primul rand cine v-a invatat pe d-vtra ca ovulul " PARASESTE UTERUL ca se fie fecundat"???????OVULUL se prinde pe peretele uterului formand o punte-membrana care in timp se ingroasa pregatindu-se sa se transf in placenta...(deci....placenta e prinsa de uter, NU COPILUL ....)ovulul odata ajuns acolo,are o perioada de viata relativ mica,daca in aceasta perioada nu este fecundat,"moare" ,proces urmat de desprinderea membranei de uter ce duce la hemoragie(proces intalnit si la avorturile spontane sau iminentele de avort) si se elimina impreuna cu o parte din mucoasa uterina ceea ce noi numim MENSTRUATIE!

Deci nici una din voi nu are dreptate....
ovulul trebuie sa fie fecundat pentru inceput(ceea ce steriletul impiedica) si sa se transforme in FAT ca se se numeasca AVORT


...............................................................................................
Deci...menstruatia apare in urma NEfecundarii ovulului,avem:
hemoragie(sange)
resturi macerate din membrana(ca nu se desprinde toata o data- de aici si cele cateva zile de menstr.)
ovulul "decedat"
mucoasa uterina de cul alb galbui vascoasa,gelatinoasa care ajuta la eliminare

Asta pentru cine nu stia....

Deci...daca spermatozoidul este impiedicat sa patrunda in uter fiind strajerul din col...la fel de usor si resturile membranei pot fi impiedicate "SA IASA" ceea ce poate evolua in chisturi care se pot transforma in ganglioni infectiosi cancerigeni .......sincer NU RECOMAND folosirea steriletului,stiu cazuri de cancer de col uterin si nu numai....provocate din cauza acestui "arculet"
kudika503575
Postat pe 5 Februarie 2012 00:22
Fecundarea are loc in trompa...nu in uter..de regula in treimea inferioara a trompei
_oktober_
Postat pe 5 Februarie 2012 00:34
De la: kudika503575, la data 2012-02-05 00:02:37Uterul are forma unei pere, cu codita in JOS, cand femeia nu e insarcinata, cand ovulul este fecundat, si un bebe urmeaza sa se dezvolte, " para" ..usurel, usurel..se intoarce cu " codita" in sus timp de 9 luni



de unde ati auzit tampenia asta???? UTERUL NU ISI POATE SCHIMBA POZITIA iar codita aia este de fapt COLUL UTERIN .....

Burta coboara datorita greutatii fatului si a faptului ca isi modifica pozitia in burtica mai ales in ultima zi cad se intoarce cu capul in jos ca sa iasa...



se cheama angajare .. coborarea fatului ..
gabrielle_new
Postat pe 5 Februarie 2012 00:37
Bebita nu se intoarce cu capul in jos in ultima zi ...culbuta se produce undeva la 7 luni si de regula e orientarea definitiva a fatului
_oktober_
Postat pe 5 Februarie 2012 00:47
POT SA TE INTREB: DOARE CAND IL SCHIMBI? CAND L-AM PUS NU A FOST F.DUREROS DAR MI-E PUTIN TEAMA DE CA VA URMA.MULTUMESC
kudika418793
Postat pe 18 Februarie 2012 22:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre alunite 48 De la: kudika_1040184 13 Aprilie 2020 01:42
secretie vaginala neplacuta 4 De la: healthy010269 17 Februarie 2010 17:52
bunã 4 De la: office_salinasusesi_ro 21 Iunie 2010 13:27
--------ajutor infectie ???-------- 17 De la: kudika_nikole 25 Decembrie 2011 19:10
sex 35 De la: kudika329386 10 Noiembrie 2010 20:36