Setari Cookie-uri

Chistul ovarian

Ca toate femeile si eu ma confrunt cu aceasta problema, dr mi-a prescris Yasmin, din pacate nu le suport.
Voi stiti alte metode pt chist, sau un alt anticopeptional la fel de bun care sa ajute la eliminarea chistului ?
CreatzaMonn
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:25
Se poate scapa fara operatie: chsitul este simptomul unui dezechilibru in organism. Eliminand cauza, chistul se va micsora/resorbi. Daca nu se elimina cauza si se elimina doar chistul (prin operatie), atunci dezechilibrul se va manifesta din nou, poate chiar in alta parte (sani, de ex).
PS Anticonceptionalele NU sunt o solutie, deoarece accentueaza dezechilibrul hormonal.
dusa
Postat pe 30 Octombrie 2008 11:33
buna, si mie mi s-a depistat un chist de 2 cm acum trei luni, in urma unui control la ginecolog, mi-a prescris microgynon pentru trei luni de zile.Chiar azi am fost la control si mi-a spus ca s-a diminuat mult si mi-a dat sa mai iau inca trei luni microgynon.A fost pentru prima data cand am luat anticonceptionale,intradevar si eu m-am simtit rau de la ele dar doar in primele zile cand incepeam bilisterul.
Cel mai bine ar fi sa mergeti la medic sa va prescrie alceva, fiecare organism este diferit si reactioneaza in felul sau. Multa sanatate si aveti grija de voi.

Postat pe 31 Octombrie 2008 10:35
si eu am avut chist ovarian lichid si am luat orgametril cate 2 pastile pe zi timp de zece zile pe luna...timp de vreo 6 luni...si s'a retras
magdasrr
Postat pe 31 Octombrie 2008 18:13
Si eu am chisturi si pe ovare si unul la san. Sunt mici dar suparatoare.
Iau de multi ani pilule in scop contraceptiv, am lauat siu Mycroginon si Harmonet si Yasmin insa nu au trecut. Acum mi s-au dat de facut o serie de analize endocrinologice deoarece e sigur vorba de un dezechilibru hormonal.
Deci in primul rand ar trebui facute analize si in functie de analize trebuie sa vi se dea tratament altfel nu o sa isi faca efectul. Mergeti la niste medici mai competenti!
Gaby211081
Postat pe 12 Noiembrie 2008 12:06
cand ti-a dat doctorul sa iei aceste pilule, ti-a facut si dozare hormonala?pentru ca multi medici dau anticonceptionale in acest caz-ca poate se resoarbe dar nu fac si dozare hormonala si atuunci tu iei aceste pilule dar strici in alta parte. eu zic sa mai ceri parerea altui medic, mai ales daca nu le suporti.incearca sa mergi si la medici naturisti, cred k ajuta . sa ai grija de tine. yasmin nu este o solutie de fapt nu este singura solutie!din cauza anticonceptionalelor multe femei au facut embolii pulmonare sau tromboflebite, asa ca...
andreeastancila
Postat pe 12 Noiembrie 2008 14:07
Buna! Sunt o sustinatoare a tratamentelor naturiste si va recomand fiindca le-am simtit efectul pe pilea mea. Cautati-o pe Vlad Adriana in Deva, dansa este homeopat, am citit de ea in Formula AS. Face schemele de tratament pentru fiecare afectiune si le trimite si prin posta. Bafta!
RamonaDeva
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:35
Si diagnosticarea cum o face ? Tot prin posta ?
dusa
Postat pe 24 Noiembrie 2008 08:53

Eu nu am incredere in chestiile astea naturiste....
Gaby211081
Postat pe 24 Noiembrie 2008 09:14
Depinde ce intelegi prin chestii naturiste !
Daca intelegi cateva ceaiuri prescrise dupa ureche atunci s-ar putea sa ai dreptate. Daca intelegi diagnosticare si aplicarea de tratamente neinvazive (electroterapie, dietoterapie, fitoterapie, terapie ortomoleculara etc), atunci cred ca ar trebui sa te mai gandesti, mai ales daca ai vreun chist/fibrom / nodul sau alta problema feminina, la care unica sansa de vindecare definitiva este echilibrarea hormonala & nutritionala.
Gandeste-te putin ca aspirina a fost la inceput un extract din coaja de salcie si se poate spune acum ca nu este folositoare ?
dusa
Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:44
mie nu mi-a facut analize mi-a prescris pur si simplu microgynon, dr la care merg eu este dir clinici. mi s-a parut si mie ciudat dar cum a fost prima data cand am mers la ginecologie am luat ce mi-a prescris. voi ce spuneti sa merg si la alt doctor?????

Postat pe 25 Noiembrie 2008 15:29
Eu am fost acum vreo 8-9 ani la primul control pentru pilule. Doctora mi-a spus ca as avea niste chisturi si mi-a dat tot Mycroginon. Cu astea am dus-o ceva timp (cu ceva pauze intre) pana cand organismul nu le mai suporta. Le-am schimbat cu Harmonet, Loette, Yasmin - acesta din urma fiind cel mai bun pentru mine! Acum o luna cand am fost la control mi s-au depistat din nou acele chisturi (foliculi)! Sunt la locul lor! De data asta doctora m-a pus sa ma duc la endocrinologie si sa imi fac analize endocrinologice (cateva ex: progesteron, testosteron, prolactina etc.), eco endovaginala, mamara si dupa ce imi vor iesi toate analizele abia atunci imi va da un tratament adecvat. Pilulele prescrise asa pe baza unor intrebari fara analize de specialitate nu vor rezolva problema chisturilor. O spun din proprie experienta!!!
Am mai recomandat-o si o recomand in continuare pe d-na dr. Andreescu Denis-Anca (www.lotusmedica.ro). In cazul meu a fost singura care si-a dat interesul!
Gaby211081
Postat pe 26 Noiembrie 2008 15:12
In marea majoritate a cazurilor analizele de sange nu sunt suficiente, deoarece (de ex) estrogenul nu "sta" in sange, el are afinitate pt. tesutul gras, deci trebuie facut alt tip de analiza !
dusa
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:18

sill23ro
Postat pe 27 Noiembrie 2008 09:38
ce tratament tia prescris dr Andreescu Denis Anca caci ce ai tu am si eu dar imi este f frica sa merg la dr caci am vazut ce iti fac
corladicristina
Postat pe 27 Noiembrie 2008 10:17
Am avut un chist pe ovarul drept, pe care l-am indepartat chirurgical. Postoperator mi-au fost recomandate anticonceptionale (Exluton), dar organismul meu nu le suporta f bine. As dori sa incerc si medicina naturista (da' nu cea practicata dupa ureche). Imi puteti recomanda un doctor, eventual sa-mi dati mai multe detalii despre aceste tratamente (in ce constau, mod de administrare)?
Mc.
sill23ro
Postat pe 27 Noiembrie 2008 13:30
corladicristina, nu inteleg la ce te referi? Ce iti face doctorul???
Mie mi-a dat sa imi fac analize hormonale si iti si spun ce: in ziua a 14 de la ciclu am facut TSH, FSH, FT3, FT4, LH, Prolactina, Estradiol, Testosteron iar in ziua 21 am facut Progesteronul. Pe langa acestea am mai facut analizele clasice de sange, ecografia mamara si endovaginala, papnicolau si analiza de secretie, deci cam tot. Analizele sunt in general bune in afara de 3 hormoni care mi-au iesit foarte mari ca si valori iar progesteronul nu mi-a iesit inca...Iar la ecoendovaginala s-au vazut clar chistuletele (foliculii). Saptamana viitoare ma duc sa mi le citeasca atat endocrinoloaga cat si ginecoloaga. Va tin la curent!
Gaby211081
Postat pe 27 Noiembrie 2008 15:10
Analizele care ti s-au dat sunt bune, dar nu suficiente. Hormonii ce se doresc a fi testati in cazul tau, sunt "hormonii secundari" cand este vorba de tratament. Iti lipsesc analizele pt. hormonii primari, care trebuie reglati inaintea celor secundari.
dusa
Postat pe 27 Noiembrie 2008 16:58
Si care sunt hormonii primari???
Gaby211081
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:43
O parte din hormonii de stres - fiecare cabinet adevarat are aici reteta proprie.
dusa
Postat pe 3 Decembrie 2008 17:57
Hormoni de stres????? Ce-s aia??? Nu am auzit de asa ceva! Si nici nu am vazut la nici un cabinet ca s-ar face asa ceva!!!!
Gaby211081
Postat pe 4 Decembrie 2008 15:28
Cel mai simplu spus: hormonii de stres se ocupa cu supravietuirea corpului. Reproductia (si deci hormonii aferenti pe care-i gasiti testati la toate cabinetele) este SUBORDONATA supravietuirii, adica activitatile legate de supravietuire au prioritate, deci reglarea hormonilor sexuali se face NUMAI DUPA reglarea ANUMITOR hormoni de stres (si acolo este o ordine). Acum, faptul ca nu ati vazut la nici un cabinet ca s-ar face asa ceva, este discutabil:
1) putem sa presupunem ca ati fost la toate cabinetele din Ro ? La cabinetul la care ma tratez eu, testarea si reglarea hormonilor de stres face parte din protocolul de tratament al hiperestrogenismului cu toate "bucuriile" sale: chist, nodul, fibrom, endometrioza etc
2) reglarea hormonala globala este ceva curent in USA, puteti gasi zeci de site-uri care contin indicatii despre aceasta procedura. Daca la noi inca nu s-a ajuns la reglarea hormonala INTEGRALA, acest lucru nu trebuie sa ne mire avand in vedere dezinteresul national pt. lucrul BINE FACUT. Acolo, in SUA (si Germania dupa cate stiu), exista o concurenta acerba intre clinici si fiecare cauta sa trataze cat mai complet si cat mai bine, ca sa aiba clienti ... La noi este altceva ... lumea merge pe varianta "cunoscuta" (oare ?): hormoni sintetici (fara sa tina seama ca utilizarea H.sintetici creste riscul de cancer de cateva ori) sau ... cutitul (de obicei la un "Nume") si se trezeste (din pacate) abia dupa 1-2 operatii ca nu si-a rezolvat problema...
dusa
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:50
Dusa, nu are nici un sens ceea ce spui!!!
Ia incearca si tu sa citesti ce ai scris sa vezi daca se intelege ceva!
Fii mai clara...
Gaby211081
Postat pe 6 Decembrie 2008 15:06
Incercam doar sa-ti explic urmatoarele:
1) anumiti hormoni de stres trebuie sa fie reglati inaintea hormonilor estrogen, progesteron, testosteron, prolactina etc
2) reglajul hormonal (in general) NU trebuie facut cu hormoni sintetici
3) exista mii de cabinete in afara care fac reglare hormonala completa - exista si acolo, ca si la noi, o lupta intre medicina conventionala si cea naturista, dar in timp ce la noi aceasta lupta este (inca) destul de anemica, acolo lucrurile sunt f. dure si deschise: astfel s-a ajuns in SUA sa se considere ca 90% din operatii sunt facute degeaba ... la noi nici nu se pune problema sa se recunoasca asa ceva ... desi multe femei fac operatie de chist ovarian sau nodul la san ABSOLUT DEGEABA !!! Pe mine asta ma inspaimanta: sa vad cum femeile (si uneori fi fetele) de la noi fac operatii DEGEABA (si din pacate cunosc 2 cazuri de operatii gratuite de chist ovarian la fete de 14, respectiv 15 ani) in loc sa se faca o reglare hormonala adevarata: poate mai lunga ca si durata (min. 6 luni, dupa parerea mea) dar benefica pt. intregul organism !
Nu stiu cat am fost de explicita, poate ca incerc sa ma impart in prea multe directii acum si nu am timp sa recitesc de mai multe ori ceea ce am scris ca sa fie usor de inteles, dar credeti-ma ca mobilul pt. care scriu este unul singur: aceea de a feri femeile de operatiile INUTILE.
dusa
Postat pe 8 Decembrie 2008 08:52
La mine nu se pune problema de operatie....
Cat despre hormonii de stress la noi nici nu se pune problema de asa ceva...
Nici o doctora nu mi-a vorbit de asa ceva, cred ca tine de altceva...
Si cum anume se face reglarea acestor hormoni de stress? Care este tratamentul?
Gaby211081
Postat pe 10 Decembrie 2008 10:40
AM AVUT SI EU UN CHIST DE 4 CM SI AM FOST LA DOCTOR SI MI-A DAT SA IAU CE CICLU TIMP DE 7 ZILE ARCOXIA SI ZANOCIN SI MI-A TRECUT CU EL
onofrei_ionela
Postat pe 10 Decembrie 2008 15:27
si eu am avut un chist de 4 cm si am urmat un tratament in timpul ciclului timp de 7 zile cu zanocin si arcoxia si a doua saptamana cand ma-m dus la control mi-a spus ca nu mai am chistul
onofrei_ionela
Postat pe 12 Decembrie 2008 15:29
si eu am avut chist ovarian ovarl drept-5 cm,iar in prezent am doar un microchist si nici dureri ingrozitoare nu mai am.Recomand un tratament naturist-ceai de coada soricelului dimineata,neandulcit,biter suedez,picaturi din mladita de zmeur.Dupa acestea 2-3 saptamani argila alba.M-am tratat 1 an in acest mod si am reusit.Va doresc bafta.Doctorul imi rec.Yasmine,insa fara nici un efect
only_ana86
Postat pe 24 Decembrie 2008 00:58
Pt. Gaby211081: hormonii de stres se regleaza prin electroterapie + dietoterapie + fitoterapie + ... (in functie despre ce hormoni de stres sunt implicati). De exemplu daca o femeie are (pe langa chistul ovarian) testosteronul dezechilibrat (ex.simptom: pilozatate pe fata) se alege un tratament (si se urmareste evolutia in timp - apare sau nu PCOS), daca are o greutate excesiva (leptina dezechilibrata) se alege alt tratament etc.
Reglarea TUTUROR hormonilor (inclusiv si mai ales a celor de stres) este conditia fundamentala a tratamentului chistului ovarian (dar, atentie !, nu singura !!!).
Daca dr. la care ai fost tu nu stie acest lucru, poate ca nu ai ajuns inca la medicul care sa te vindece la chist ovarian ...
dusa
Postat pe 31 Decembrie 2008 09:18
Am avut si eu 2 chisturi pe ovarul drept.M-am gandit ca in loc de tratament medicamentos sa incerc bioenergie. Dupa 3 sedinte de bioenergie nu s-a mai vazut nici urma de chist la ecografie. Sugerez tuturor cu astfel de probleme sa incerce metode neconventionale care nu dauneaza cu nimic in locul medicamentelor.
parker
Postat pe 1 Ianuarie 2009 13:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
candidoza 2 De la: camiflorea 28 Aprilie 2010 21:44
orgasm... 87 De la: 21 Martie 2013 15:43
sunt insarcinata? 1 De la: healthy010465 21 Decembrie 2009 12:28
amenoreea 1 De la: 12ani 10 Noiembrie 2008 17:02
fitnessul si infertilitatea 10 De la: healthy014384 31 Martie 2010 14:35