Setari Cookie-uri

Cautrizarea ranii pe col

Buna fetelor..de curand am fost la un control ginecologic si mi s-a spus ca am o rana pe col care va trebui cauterizata ...as dori sa stiu daca cuiva de aici i-a fost cauterizata rana de domnu dr. Mitran Mihai (``giulesti``). Eu am ajuns la dansul la recomandarea unei prietene care ii este pacienta...dupa prima consultatie sunt ferm convinsa ca voi ramane si eu pacienta lui...a vorbit frumos si mia explicat fiecare pas care va urma. Va rog din suflet cele care ati fost cauterizate de dansul dati-mi un semn si spuneti-mi cum s-a purtat in timpul cauterizarii si daca ati simtit ceva....Recunosc sunt moarta de frica
onuuutza24
Postat pe 1 Decembrie 2008 00:37
Buna,in cazul in care n-ai facuto deja,nu-ti fie teama,nu e f complicat,eu am facuto acum 13 ani,a durat in jur de 4 min.,banuiesc ca acum cabinetele sunt mai dotate,putin doare burtica,dar dupa ce o rezolvi iti vei lua "o piatra de pe inima".Succes!!
babalica
Postat pe 10 Decembrie 2008 08:53
Buna! Nu stiu ce sa-ti spun despre aceasta interventie, in schimb te pot sfatui sa fugi cat poti de acest doctoras cu care,din nefericire a trebuit sa nasc. N_am fost deloc multumita-pur si simplu isi bate joc de paciente, desi i se ofera sume consistente de bani. Incearca alt medic.Succes
cris_nic2002
Postat pe 10 Decembrie 2008 17:59
nu te-as sfatui sa faci cauterizarea,cica faci cauterizarea dar se prinde numai pe deasupra dar pe dedesupt rana nu-i vindecata,am si eu rana pe col de 3 ani
onofrei_ionela
Postat pe 10 Decembrie 2008 18:13
Fetelor maine sunt programata la cauterizare...o sa va anunt cum a fost. Multumesc ptr sfaturi..Pupici si mai vb:*
onuuutza24
Postat pe 11 Decembrie 2008 15:22
ai grija si sa ne da-i de veste.
onofrei_ionela
Postat pe 12 Decembrie 2008 15:23
cum a fost?
ioana_vicol
Postat pe 12 Decembrie 2008 16:04
Gata fetelor ieri am facut cauterizarea...Nu pot sa spun ca a fost foarte placut dar nici foarte rau.Simteam ca niste impunsaturi de ace si ma durea burta ca la menstruatie. M-am vaitat un pic dar a trecut imediat> in 4 minute sa zic am scapat> Acum repaus 6 saptamani (sotul meu este foarte fericit ), marti si vineri ma chemat sa imi mai puna niste prafuri cicatrizante si sa imi dea niste ovule. Acum sunt fericita ca am scapat de ea ca erea pe 70% din col. Iar de domnu dr.MITRAN ce sa spun s-a purtat exemplar , ceea ce pentru mine conta cel mai mult. Fetelor eu il recomand cu caldura . Cris_Nic2002 imi pare rau ca tu nu ai aceiasi parere despre el si sunt chiar uimita de faptul ca nu ai fost multumita Eu de cate ori m-am vazut cu el a fost super finutz si a vb f frumos. Iar de bani nu s-a pus problema iam dat cat am vrut nu mia impus vreo suma anume. pupici fetelor si va doresc sa aveti norocul meu , sa dati peste persoane minunate, care sa va ofere toata atentia care vi se cuvine .
onuuutza24
Postat pe 13 Decembrie 2008 13:51
BUNA FETELOR SUNT NOUA PE ACEST FORUM SI EU AM FOST DIAGNOSTICATA CU O RANA PE COL ACUM 3 LUNI AM FACUT ATUNCI UN TEST PAPA NICOLAU SI MI-A IESIT C2 DR MI-A ZIS CA NU E NIMIC GRAV,MI-A DAT UN TRATAMENT SI ACUM AM MERS LA CONTROL SI RANA E TOT ACOLO DR MI-A ZIS TREBUIE SA O CAUTERIZAM, SUNT PROGRAMATA VINERI SUNT ASA DE SPERIATA CA AM CITIT BA CA E BINE SA O CAUTERIZEZI BA CA NU E BINE,ASTEPT UN RASPUNS DE LA CINEVA CARE A FACUT. VREAU SA VA SPUN CA DE 7 ANI VREAU SA FAC UN BEBE SI AM FACUT ANUMITE INVESTIGATII SI TOATE MI-AU IESIT BUNE SI TOT ASTEPT SA IASA BEBELE, DR ZICE CA DUPA CAUTERIZARE VOI RAMANE SIGUR INSARCINATA VOI CE ZICE-TI SA FIE ASA?
ionesi_monik
Postat pe 16 Decembrie 2008 23:14
ionesi_monik si mie acelasi lucru mia zis domnu doctor ca trebuie cauterizata...ca nu va trece niciodata cu tratament medicamentos...ai incredere in el si fa acea cauterizare ca e cea mai buna solutie. Cat despre sarcina am auzit si eu ca poti ramane imediat. Da nu te astepta ca dupa cauterizare sa poti avea contact sexual imediat( repaus 6 saptamani).Eu am facut cauterizarea vinerea trecuta si ma simt f. bine ,acum merg din 3 in 3 zile la pansat iar timp de 20 de zile fac un tratament cu ovule. Pupici si sa ma tii la curent cu alegerea pe care ai luato.
onuuutza24
Postat pe 17 Decembrie 2008 11:16
De la: ionesi_monik, la data 2008-12-16 23:14:15BUNA FETELOR SUNT NOUA PE ACEST FORUM SI EU AM FOST DIAGNOSTICATA CU O RANA PE COL ACUM 3 LUNI AM FACUT ATUNCI UN TEST PAPA NICOLAU SI MI-A IESIT C2 DR MI-A ZIS CA NU E NIMIC GRAV,MI-A DAT UN TRATAMENT SI ACUM AM MERS LA CONTROL SI RANA E TOT ACOLO DR MI-A ZIS TREBUIE SA O CAUTERIZAM, SUNT PROGRAMATA VINERI SUNT ASA DE SPERIATA CA AM CITIT BA CA E BINE SA O CAUTERIZEZI BA CA NU E BINE,ASTEPT UN RASPUNS DE LA CINEVA CARE A FACUT. VREAU SA VA SPUN CA DE 7 ANI VREAU SA FAC UN BEBE SI AM FACUT ANUMITE INVESTIGATII SI TOATE MI-AU IESIT BUNE SI TOT ASTEPT SA IASA BEBELE, DR ZICE CA DUPA CAUTERIZARE VOI RAMANE SIGUR INSARCINATA VOI CE ZICE-TI SA FIE ASA?



Buna...Iti spun din propria experienta ca rana pe col nu trece cu tratament, cu ovule cu spalaturi, cu abstinenta sexuala,....am incercat un an diverse ovule, prescrise de doctor, care nu au facut decat sa imi distruga ph/ul si sa imi provoace niste secretii abundente. in august mi-am cauterizat rana la spitalul giulesti, am mers la pansat de doua ori pe sapt plus ovule timp de vreo 20 zile, ovule facute de ei in spital...si am scapat. interventia a durat vreo 10 min, cu tot cu anestezie...nu am simtit nimic.singurul lucru neplacut a fost ca mam internat de dim si am intrsta in sala de operatii pe la 3...in intervalul asta mi s-au facut analize de sange si urina si..am asteptat eu sunt nerabdatoare si vroiam sa scap mai repede
dar in final a fost foarte bine si am scapat si de secretiile mentionate mai sus...pot sa spun ca si din punct de vedere sexual lucrurile stau mai bine...poate e si o chestie mentala, ca nu mai am grija secretiilor, a ranii, plus alti gargauni din capusorul meu care ma duceau cu gandul la altele mai putin la activitatea respectiva
concluzia: nu e de jucat cu ranile pe col, sunt ca un fel de "magnet" pentru toti microbii, plus ca riscati sa dati in altele. un doctor bun si o zi de internare e cel mai sigur tratament bafta
DiViNiA
Postat pe 26 Decembrie 2008 13:41
Fetelor, eu nu am mers pe cauterizare, pentru ca vindecarea este doar la suprafata. Medicul meu mi-a extirpat o parte din col, parte care s-a regenarat. Acm inreventia este aproape vindecata. Am facut si testul pentru depistarea virusului HPV, rezultatul il voi primi la anul in ianuarie. In functie de rezultat voi lua o decizie cu medicul meu. Aveti mare grija, un rezultat bun la testul papanicolau si existanata unei rani, trebuie sa va ridice semne de intrebare. Multa sanatate.
getutza1975
Postat pe 26 Decembrie 2008 17:43
Divinia ai fost un caz fericit ca ti-au facut anestezie medicul meu este tot de la ``giulesti`` si nu mi-a facut anestezie.
onuuutza24
Postat pe 27 Decembrie 2008 15:03
De la: onutza24, la data 2008-12-27 15:03:01Divinia ai fost un caz fericit ca ti-au facut anestezie medicul meu este tot de la ``giulesti`` si nu mi-a facut anestezie.


CEEEEE? Aoleu....nici nu vreu sa ma gandesc. Erau obligati sa iti faca macar anestezie locala daca nu generala...Sunt curioasa despre ce medic e vorba
DiViNiA
Postat pe 27 Decembrie 2008 15:43
Ce sa iti spun am mai vb cu fete care venisera si ele la pansat si nici ele nu au avut parte de anestezie (nici macar locala) si nu ereau la medicul la care eream eu. Asa divinia sa fi sigura ca ai fost un caz fericit.
onuuutza24
Postat pe 27 Decembrie 2008 21:48
Aveti mare grija de voi. Nu mai luati decizii fara sa consultati si al doilea medic. Cauterizarea nu este decat rezolvarea problemei la suprafata. E vorba de viata noastra si meritam ce-i mai bun. Bafta multa tuturor!
getutza1975
Postat pe 28 Decembrie 2008 19:02
eu am facut cauterizare acum 6 ani, nu la giulesti ci la filantropia, fara anestezie (si nu am simtit decat o sacaiala usoara, nici vorba de durere!) nu am revenit la nici un pansat, nu mi-a dat deloc ovule, doar perioada de abstinenta si igiena externa extrem de riguroasa.
am refacut papanicolau din 6 in 6 luni si totul e ok, deci problema s-a rezolvat ... in profunzime!
si fara nici un fel de bataie de cap!
ladya_healthy
Postat pe 29 Decembrie 2008 05:46
sunt noua pe forum si as vrea sa stiu cum se manifesta rana pe col?doctorul meu personal nu mi-a pomenit nik de aceasta rana,iar acum cateva luni am fost la o clinica unde am facut toate analizele si chiar cele ginecologice,dar spre surprinderea mea acest doctor mi-a sp k am rana pe col...acum am o scurgere maronie care cred k este de aici..iau si anticonceptionale yasmin..
eu sunt din ploiesti si as vrea sa vin la un control la bucuresti...sunt disperata, nu stiu ce sa fac...va rog da-ti-mi o mana de ajutor..sfatuiti-ma cumva..va multumesc mult..
andu_bilutza
Postat pe 29 Decembrie 2008 17:56
Pentru andu-bilutza. si eu sunt tot din Ploiesti. Am fost la multi medici din Ploiesti si numai unul a fost foarte ingrijorat si m-a indrumat catre Bucuresti. Am ajuns la un medic de la Spitalul Militar, care mi-a inspirat multa incredere. Scrie-mi pe adresa mea: rusugeorgeta@yahoo.com si-ti dau toate relatiile daca vrei sa mergi la acest medic. Oricum nu se compara conditiile din Bucuresti cu cele din Ploiesti. Parca esti in alta lume cand ajungi la un consult in Bucuresti. Masa ginecologica pe care am detestat-o s-a transformat intr-un scaun, elegant pot sa spun, care este ridicat si inclinit cu telecomanda. plus atatea instrumente noi care nu-ti mai creeaza senzatia de disconfort la control si faptul ca poti vizualiza si tu controlul pe ecran.Si costul mai redus ca la Ploiesti!
Multa bafta!
getutza1975
Postat pe 29 Decembrie 2008 22:21
multumesc mult de tot.am notat adresa ta si te voi cauta cu siguranta.m-am gandit sa merg la bucuresti la inceputul lunii ianuarie pt un consult si sa vad dak doctorul la care ma voi duce imi gaseste aceasta rana.pt k,am sp si mai sus merg la o doctorita de aproape 3 ani si nu mi-a sp nik de rana...de aceea sunt derutata...am sau nu am...am dureri la contactul sexual din cand in cand(din cauza asta fac sex foarte rar)si mai nou mi-a aparut o secretie maronie kre am inteles k poate fi din cauza acestei rani dak o am,dak nu din cauza anticonceptionalelor.
andu_bilutza
Postat pe 30 Decembrie 2008 11:42
fetelor daca aveti probleme de coluterin eu va recomand remedii naturiste- aloe vera sunt mult mai eficiente si nu necesita interventie medicala, detalii la www.caraghiaur.ro
lucian_rich
Postat pe 14 Ianuarie 2009 08:22
buna si eu am fost diagnosticata cu papanicolau 2,dar dr, a zis ca este o f.mica zgarietura,si mai bine asteptam sa se vindece singura,decat sa o cauterizeze.
ADEVARUL ESTE CA SI MIE MI-A ZIS DACA ESTE PREA MARE NU POTI RAMANE INSARCINATA PT CA DACA ARE PUROI,SUCUREAZA MEREU ACESTA DISTRUGE SPERMATOZOIDUL SI DE ACEEA.
NU A VRUT SA O CAUTERIZEZE A ZIS DE CE SA TE CHINUI SI NU STI CUM S E INCHIDE SAU VINDECA IN FUNCTIE CAT E DE ADANCA,CUM A MAI ZIS CINEVA SE POATE VINDECA DECAT LA SUPRAFATA.,OK A MEA E DOAR CEVA MINUSCUL SI NU ADANCA DECI A ZIS CA CORPUL ESTE ATAT DE DESTEPT INCAT O SA SE VINDECE SINGURA CHESTIA ESTE CA TREBUIE IGIENA LA MAXIM,IAR DUPA CE FACETI SEX,SA VA SPALATI F BINE,DACA NU RAMANE SPERMA ACOLO SI SE PRODUCE MAI MULTA INFECTIE.TREB,SPALAT DIN CAND IN CAND CU SOLUTII SPECIALE.O ZI BUNA
kalis27
Postat pe 22 Februarie 2009 11:04
buna,iti raspund in legatura cu cauterizarea ranii pe col,si eu am avut o rana pe col si am facut cauterizarea,nu doare si dureaza cateva minute,simti doar un discomfort dar trece destul de repede,nu stiu ce sa zic de medicul la care ai fost deoarece eu sunt din ardeal,nu trebuie sa-ti fie frica,important e sa urmezi sfaturile de igiena si sa eviti contactul sexual ca.30 de zile,mult succes.
blondymme@yahoo.com
Postat pe 22 Februarie 2009 12:35
stai linistita pt k nu ai de ce sa te sperii nu doare,e o stare destul de nasoala dupa,atunci cand stai cu pansamentul,dar trece imediat..succes:*
steauabenicia
Postat pe 22 Februarie 2009 13:21
De la: alissuca, la data 2009-02-22 11:04:32 buna si eu am fost diagnosticata cu papanicolau 2,dar dr, a zis ca este o f.mica zgarietura,si mai bine asteptam sa se vindece singura,decat sa o cauterizeze.
ADEVARUL ESTE CA SI MIE MI-A ZIS DACA ESTE PREA MARE NU POTI RAMANE INSARCINATA PT CA DACA ARE PUROI,SUCUREAZA MEREU ACESTA DISTRUGE SPERMATOZOIDUL SI DE ACEEA.
NU A VRUT SA O CAUTERIZEZE A ZIS DE CE SA TE CHINUI SI NU STI CUM S E INCHIDE SAU VINDECA IN FUNCTIE CAT E DE ADANCA,CUM A MAI ZIS CINEVA SE POATE VINDECA DECAT LA SUPRAFATA.,OK A MEA E DOAR CEVA MINUSCUL SI NU ADANCA DECI A ZIS CA CORPUL ESTE ATAT DE DESTEPT INCAT O SA SE VINDECE SINGURA CHESTIA ESTE CA TREBUIE IGIENA LA MAXIM,IAR DUPA CE FACETI SEX,SA VA SPALATI F BINE,DACA NU RAMANE SPERMA ACOLO SI SE PRODUCE MAI MULTA INFECTIE.TREB,SPALAT DIN CAND IN CAND CU SOLUTII SPECIALE.O ZI BUNA


Draga Alissuca , am o veste pentru tine! Eu am o rama pe col si am ramas insarcinata ! Este destul de maricica ! Acum depinde de medic! Eu am avut parte numai de incompetenti! Iar medicul la care merg acum a zis asa: este o problema in cazul in care esti insarcinata ai o rana pe col si intretii si relatii sexuale! Atunci se produc niste sangerarii! Asa ca ai grija la ce medic mergi!
O zii buna!
katzyela
Postat pe 22 Februarie 2009 14:13
onuta draga dute linistita ca vei invinge!nu simti nimic decit o piscatura si atit!trebuie sa fii foarte relaxata cind te asezi pe masa,sa nu fii nici-o clipa incordata.succes!daca urmezi sfaturile medicului cu litera de evanghelie te vei face snur intr-o luna.
ioanacuna
Postat pe 22 Februarie 2009 14:17
katzyela asa este si eu am avut prb.cu un medic fiind doamna dr.,de atunci m-am mutat la medic,am pierdut 1an de zile degeaba la ea si oricum ea nu mi-a zis nimic ca vede rana sau ceva.
AM sa ma duc in martie sa vad ce si cum?eu in tara am medic f. bun,dar oricum 2vizite si analizele m-au costat 30mil,ma uscat la buzunare,dar e f,f,fbun si renumit asta este,macar sa faci treaba buna.oricum mersio zi buna
kalis27
Postat pe 22 Februarie 2009 16:55
Buna seara fetelor,
Dragalasho, nu trebuie sa-ti fie frica..eu sunt din Galati,nu din Bucuresti...si m-am cauterizat de 2 ori pe col ..cu multi ani in urma..dupa nasteri..am facut cervicita..asa se cheama...de fiecare data..si am simtit ..sincer..o durere..de parca-mi tragea uterul afara...dar era destul de suportabila..esti f. tanara..sunt metode de anestezie locala...si orice medic este bun...dak ti-a vb. frumos..si ai auzit ca este bun..inseamna ca asa si este..trebuie sa fi optimista si sa ai incredere...nu fi fricoasa..acesta e doar inceputul...in viata ta ginecologica...trebuie s-o faci dak vrei sa nu faci cancer! eu iti doresc mult curaj si multa sanatate! Ai incredere ca Dumnezeu e alaturi de tine,ok??poop! Ai grija! prof. Adriana M.
Andradra
Postat pe 22 Februarie 2009 18:49
Buna eu nu sunt din bucuresti sunt din bacau. am facut si eu acea cauterizare. La fel m-au speriat si pe mine ca doare ca se intampla nu stiu ce etc , sincer nu a fost o durere sa nu o poti suporta a fost ceva usor si in 10 min eram gata si am plecat acasa singura. Deci nu ii mai asculta pe cei din jur fa ce iti recomanda doctorul
sunita
Postat pe 22 Februarie 2009 20:47
Buna seara
am 36 de ani si la un control ginecologic mi s-a spus ca am o rana pe col
am mers la un doctor in Bucuresti si in urma colposcopiei mi-a spus ca rana este superficiala ca o iritatie si mi-a recomandat timp de 3 luni spalaturi cu ceai de pelin sau galbenele si apoi un ovul cerviron; acest tratament trebuie facut timp de 10 zile imediat dupa menstruatie
sunt in a doua luna de tratatment si sper ca la final dupa o noua colposcopie sa fie bine...
multa sanatate si poate ca am oferit o alta varianta pentru unele dintre dumneavoastra ce au o situatie similara
Mihaela
simona_healthy
Postat pe 22 Februarie 2009 21:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fumatul - Cum sa ne lasam de fumat ? 189 De la: Vivi_healthy 4 Noiembrie 2012 21:36
Sarcinaaa? 5 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 16:12
candidoza 2 De la: camiflorea 28 Aprilie 2010 21:44
Contraceptie de urgenta 12 De la: oana256 9 Ianuarie 2012 08:20
anticonceptionalele 27 De la: amymioara 6 Octombrie 2009 22:09