Setari Cookie-uri

Incredibil .....dar adevarat!!!!

ACUM 11 ANI TATAL MEU A FOST OPERAT DE FIERE S-A INTERNAT DE URGENTA IAR A DOUA ZI AM MERS CU MAMA SA II DUCEM CEVA DR-LUI CARE STIAM CA IL OPEREAZA BUNURI MATERIALE SI BINENTELES SA VEDEM SI CATI BANI TREBUIE DR A ZIS CA EL NU ARE NEVOIE DE CE I-AM DUS NOI EL ARE NEVOI DE BANI A TREIA ZI DE LA INTERNARE AM MERS EU CU BANI SI M-A VAZUT PE HOL SI M-A INTREBAT AI VENIT CU AIA I-AM DAT I-A LUAT FARA NICI O JENA SI IN URMATOAREA ZI LA OPERAT IN SCHIMB AM INTALNIT ANUL ASTA UN DR DE MILIOANE LA SPITALUL CFR BV M-A OPERAT TOT DE FIERE LA LAPAROSCOPIC NU MI-A CERUT NICI UN BAN I-AM DAT EU CA ASA E ROMANUL SI VENEA DE 3 ORI PE ZI LA PACIENTI SA II VADA AU FOST CARE AU DAT MAI PUTIN CA MINE ALTII MAI MULT DAR NU FACEA NICI O DIFERENTA SI CRED CA MA OPERA SI FARA SA II DAU DAR NU MA SIMTEAM IN SIGURANTA
mire35
Postat pe 28 Iunie 2010 21:03
APROPO DR CARE LA OPERAT PE TATAL MEU A MURIT DESTUL DE TANAR AVEA VREO 40 DE ANI IAR DR DE LA CFR BV SE NUMESTE INDOITU SI E DIN REP MOLDOVA
mire35
Postat pe 28 Iunie 2010 21:06
salut... am avut si eu o chestie de genul.... am fost internata la spitalul fundeni sectia oncologie si doctorul marius aldea mi-a cerut suma de ba ni , mare de altfel ..... dar spre amarea mea mirare nu intra plicul in niciun buzunar ca omul era full....... si cu o mare scarba mi-a zis "imfigei:" eu eram ca vai de mama mea .ma opera de cancer la san .......cred ca nu mai e nimic de zis.salutari fetelor
nicofelicia2006
Postat pe 28 Iunie 2010 21:41
De la: sbucur, la data 2009-01-15 07:56:48Si daca ar citi o autoritate randurile astea ce ?
Credti ca se pot lua masuri pe baza unor vorbe goale lipsite de orice asumare a raspunderii ?
Va vaitati in stilul asta nenorocit, romanesc, dar nu aveti curajul sa faceti ce trebuie ca sa se puna capat acestei situatii...
Nu sunteti oameni seriosi .... Eu apelez la clinca particulara, platesc cat mi se cere si primesc lucru de calitate. Iar daca dau nu vorbesc despre asta. Imi asum propria mea fapta.
Nu dati nume nici macar aici dara-mi-te procurorului !
Nu sunteti in alta oala decat cei pe care ii criticati !
Nu va mai dati fete mari. Meritati ce vi se intampla pentru ca nu faceti nimic pentru ca astfel de lucruri sa nu mai existe.
BRAVO MI-AI LUAT VORBELE DIN GURA....FIRAR MAMA EI DE TARA PLINA DE HOTIIIII!!!!!
kudika090855
Postat pe 29 Iunie 2010 00:40
Cred ca problema ar trebui vazuta si din alt punt de vedere.V-ati intrebat vreodata ce inseamna facultatea de medicina atat pentru cel in cauza cat si pentru familia celui implicat? Sunt cel putin 10 ani de munca,cursurile se fac de dimineata pana seara ,Student fiind nu ai alta sansa decat sa te intretina parintii sau sa obtii vreo bursa, evident insuficienta pentru ca este imposibil sa faci medicina, sa-ti iei examenele onorabil si sa mai ai si vreun job pe langa.Nu cred ca voi cei care criticati aveti idee cat de mult se invata.Enorm.Sunt 6 ani de facultate crancena plus inca vreo 3, 4, 5 chiar 6 ani de rezidentiat in functie de specialitate.Inainte sa criticati un chirurg ganditi-va ca omul ala sta in picioare ore intregi, 5 sau 6 ore daca nu mai bine , concentrat pe munca lui pentru ca nu are voie sa gresasca si este platit cam cat un agent de vanzari daca nu chiar mai prost .Cunosc soferi mai bine platiti decat un neurolog.Vi se pare normal?Vi se pare normal ca statul sa-si bata sistematic joc de sitemul medical? Vi se pare normal ca bugetarii de la ghisee ,cei din primarii , de la consiliile judetene,sa aiba sporuri peste sporuri, prime, bonusuri iar cadrele medicale sa-si ia salariile si cu cate doua saptamani intaziere cum adesea s-a intamplat in unele spitale?Evident ca nu sunt de acord cu neoamenii care nu dau dovada de pic de constiinta,cu incompetentii, cei care nu-si fac meseria de medici decat daca sunt bine spaguiti ,dar as vrea sa intelegiti ca ce fac ei nu-i deloc usor ,iar statul roman nu face decat sa-si bata joc sistematic de tot ce inseamna sistemul medical.Probabil credeti ca sunt medic.Nu , nu sunt dar am o sora care a terminat medicina printre primii 3 din anul ei,este prospat rezident la un spital privat din Marea Britanie unde a fost primita cu bratele deschise.Un sfert din colegii ei au plecat deja sa munceasca in afara iar aproape jumatate dintre ei se gandesc serios sa plece.Cei mai buni absolventi pleaca din tara si pe buna dreptate.Acolo sunt platiti cu cel putin 3000 de euro/luna, sunt apreciati, li se recunoaste valoarea.Nu cred ca vreti sa stiti cat costa o interventie chirurgicala relativ minora intr-un stat din vest.Intrece cu mult orice spagi pe care probabil le-ati dat pana acum.Nu va fie teama in curand asa va fi si la noi.Nu veti mai da spaga dar veti plati inzecit daca nu insutit iar asigurarea de sanatate nu va acoperi cine stie ce.Stiu ca toti avem sau vom avea probleme de sanatate mai devreme sau mai tarziu si toti vom avea nevoie de doctori insa inainte sa criticati cu atata vehementa puneti-va un pic in locul partii "adverse" :voi chiar nu ati primi nimic daca vi s-ar baga un plic cu bani in buzunar? chiar l-ati refuza cu demnitate?Scuze pentru postul asta atat de lung dar cred ca ar trebui sa injurati pe altcineva inainte si apoi pe medici . Si inca ceva : de ce nu va adresati clinicilor particulare , macar asa aveti garantia ca sunteti bine tratati si puteti primi si chitanta.
elena108
Postat pe 29 Iunie 2010 01:25
IN ROMANIA E POSIBIL ORICE. DOCTORII NU AU MILA ,DEGEABA JURA CIND TERMINA FACULTATEA CA VOR AJUTA OAMENII BOLNAVI. TOTUL E MINCIUNA. MULTI SE FAC DOCTORI NUMAI PENTRU CASTIGURI MARI SI RAPIDE FATA DE ALTE MESERII.
TOTUL E BANUL. DACA LE DAM PUTIN NU E BINE, VOR SUTE DE EURO SAU CHIAR SI MII DEPINDE DE CAZ.--- NU MAI E FRICA DE DUMNEZEU OAMENI BUNI !!!---
RUSINE MARE ! SI MAI CER SALARII MAI MARI ! LA FEL SI ASISTENTELE ,NU SUNT MAI BUNE CU NIMIC, CER CA SI TIGANII !! NU II DAI TE PUNE LA PUNCT IMEDIAT , SHEFE PESTE SHEFE,CARE MAI DE CARE SA LE PUI IN BUZUNAR !!!
PORTARII LA FELL ,ASA CA CE SA MAI VORBIM.
OMUL SARAC MOARE CU ZILE IN ROMANIA !
healthy014814
Postat pe 29 Iunie 2010 05:49
DUPA CUM VAD DIN MESAJE SI ROMANII SA DEA SHPAGA !! MITA,SAU BANI CUM SE ZICE.
IN ALTE TARI ASA CEVA NU EXISTA OAMENI BUNI !!
DACA NU VA TREZITI ROMANI , DEGEABA MAI VRETI DEMOCRATIE !
AVETI ASIGURARI DE LA STAT DE LA SERVICI ,PENSII, EI SUNT OBLIGATI DUPA LEGE SA VA TRATEZE LA FEL PE TOTI !
UNDE S-A POMENIT CIUBUC IN AMERICA !!! FUGI DEAICI DRAGA !! ASA CEVA NU EXISTA . ADICA INTR-UN CUVINT, CA LA NOI LA ROMANI LA NIMENI ALTUL !!!!

TREZITIVA OAMENI BUNI SI BOLNAVI !!!!
healthy014814
Postat pe 29 Iunie 2010 05:54
Scuza medicilor cu salariile e cea mai mizerabila dintre toate . Cind te faci medic te pui in slujba oamenilor , o faci pt a salva vieti.. Nu e doar o meserie pentru a trai. Asa poti sa te faci sofer sau avocat sau inginer.Eu sunt un om obisnuit si nu cistig in mana mai mult de 400 lei lunar, adica 300 avans si 100 lichidare. Lucrez intr-un magazin. NU primesc spaga pe faptul ca nu mi se da un salariu acceptabil si ...nici nu am de unde sa dau golanilor care se joaca cu vietile noastre spaga. Din pacate am si eu probleme cu sanatatea si imi vine cumplit de greu sa fac ceea ce mi se cere in spitale sau policlinici.Toti cer si daca nu le dai nu ti se da. Cei care au har de la DUMNEZEU si frica de el sunt fff putini. Nu stiu cum nu-i trasneste!
oficup
Postat pe 29 Iunie 2010 10:04
Elena ...se vede ca sora ta tot pt bani s-a facut doctor. Ca daca se facea pt ca-i omenoasa statea ca o valoare ce este in tara asta ca sa ne faca un bine noua poporului ei sarac. La clinici particulare tot voi cei cu bani mergeti ca noi oamenii de rind cu 400 lei lunar abia de avem sa punem o paine pe masa copiilor ca de ami mult... CE VA ESTE ASA DE GREU SA INTELEGETI? Sunt oameni care abia au ce manca. NESIMTITILOR!!!!!
oficup
Postat pe 29 Iunie 2010 10:13
buna,nu stiu de ce este asa complicat,avem DNA,un telefon,bani marcati si gata,flagrantul facut ii va speria pe nesimtitii de doctori care fac asa ceva,si-o merita din plin,sunt inumani,ar trebui cind se duc cu masina la mecanic sa le ia de 5 ori pretul acestor JEGOSI,o piine pt ei ar trebui sa coste 20 de lei,etc,referitor la camere ascunse sunt pe net destule,Okazii.ro,etc sau in tirguri precum cel din Militari,Valea Cascadelor,inarmati-va cu curaj si sa-i stirpim pe nenorociti,n-au nici un dumnezeu,credinta lor e banul,BAFTA
justmetraian
Postat pe 29 Iunie 2010 11:10
De la: Olt, la data 2010-06-28 14:52:45Vã plângeþi ca niºte þaþe, dar niciuna nu pomeniþi numele medicului cu pricina ºi locul de muncã. Atunci, de ce mai mãcãniþi degeaba, dacã nici aici nu aveþi curajul sã faceþi destãinuiri ?! Vã meritaþi soarta ...
daca ai dorit sa aflii ,>AI AFLAT !! >> TACI?? > si cuvantul "tate " se intrebuinteaza ,la reanimarea [salon6] de infirmiera >> eugenia si ...LUCREZI acolo????
kudika080388
Postat pe 29 Iunie 2010 17:18
IN MOMENTELE ACELEA TE GANDESTI LA CEL APROPIAT NU CA SA MARCHEZI BANI SA CHEMI POLITIA TE GANDESTI CA TREBUIE SA SCAPE CU BINE DIN OPERATIE STITI CE I-A ZIS O DOCTORITA TATALUI MEU DUPA CE LA OPERAT LA OCHII SI I-A PUS SI CRISTALIN "OPERATIA REUSITA PACIENTUL MORT" SI PLATISE DINAINTE ADICA NU I-A REUSIT OPERATIA I-A SCOS CRISTALINUL NU ZIC CA NOI NU SUNTEM DE VINA DAR CHIAR SUNT PERSOANE CARE NU AU BANI DE CLINICI PARTICULARE CA SA NASTI LA O CLINICA PARTICULARA TE COSTA 25 MILIOANE IAR LA MATERNITATE INTRE 5 MIL SI 10 CEEA CE E O DIFERENTA CAND AI UN SALARIU DE 10-12 MIL PE LUNA
mire35
Postat pe 29 Iunie 2010 21:11
Sa ne ajute Domnul ca oameni care gandesc si judeca aceasta situatie in modul in care il faci tu sa fie cat mai putini !! Poate ca esti nou venita in tara si ai o mare carenta de informatii, dragutza !
Altfel, consider ca esti la fel de inumana ca si cei care fac obiectul acestor comentarii...
Cunosc situatie in care, de la infirmier si pana la medic, desi acestia afirmau ca pacientul nu mai are sanse de trait (3 luni), continuau sa ia bani de la biata, disperata mama a pacientului (un copil, avea 17 ani) si chiar era intrebata de catre medic daca a avut "grija" si de asistente.
Isi poate inchipui cineva ceva mai monstruos ???
Medici, asistente, acelasi aluat. Exceptiile sunt atat de rare incat pot fi declarate monumente ale naturii. Eu personal, la varsta de 51 de ani, inca nu am intalnit un medic ori o asistenta care sa nu primeasca sau care sa nu ceara; ba au chiar tarife, dupa cum singura ai aratat in comentariul tau.
In fine, revolta mea este atat de mare si atat de multe exemple negative cunosc.....Mi-e imposibil sa-mi explic cum poate cineva sa le ofere scuze !!!
ali1991emilia
Postat pe 29 Iunie 2010 21:42
Despre doctorii se pot spune ffffffffffffffff multe,si nu bune,cam in aceeasi situatie am fost si eu pusa cu baitelul meu,care era sa nu-l mai am din cauza lor....ramai stupefiat de ceea ce-ti aud urechile de la nenorociti astia(bine sunt cateva excepti)....in legatura cu clinicile private,draga mea,acolo merg doar cei ce-si permit,iar marea majotitate nu pot face acest lucru,cu ce salari sunt in tara asta....iar de dat in judecata l-am dat,am fost si la Parchet si la Procuratura si la Colegiul Medicilor si degeaba mi s-au inecat corabiile la Medicina Legala,pentru ca nu-mi permit un avocat...asa cum se spune"corb la cor nu-si scoate ochii"....nu ne ramane decat sa ne rugam SA NU AJUNGEM PE MAINILE LOR!!!!!!!!!!
gyana_healthy
Postat pe 29 Iunie 2010 21:43
buna si eu sunt farmacista si nu am dar niciodata ciubuc in spital si nici in viata,in nici-o imprejurare nu am dat mita.inteleg ca nu ti-a primit banii pentru ca era un om cinstit sau a dorit mai multi bani.trebuie sa ma lamuresti.moral,etic profesional,si conform codului penal vinovata esti tu ca ai mituit-o.sa te desveti de a da mita.exista legea medicilor,legea asitentilor medicali,in care se arata foarte clar ca au dreptul ei si familiile lor la la tratament medical,medicatie,aparatura medicala de protezare gratuit.de asemeni cadrele medicale au intietate la cabinet,nu trebuie sa stea la coada.trebuie sa intrii pe internet si sa-ti descarci legea speciala pe meseria ta.esti obligata si este in interesul tau sa-ti cunosti drepturile.
greffe
Postat pe 31 August 2010 03:33
la i.m.l. nu ai nevoie de avocat.taxa iml este exorbitanta si te face sa renunti la proces.avocat poti avea gratis,daca faci cerere la barou si dovedesti situstia veniturilor pe membru de familie,vei primi un avocat stagiar.daca depasesti cuantumul la care se aloca gratuitate atunci vei avea o inlesnire la plata si vei plati baroului lunar onorariu pentru avocatul pe care ti-l da.daca erai din bucuresti te ajutam.mie cind mi s-a inchis farmacia(este similar cu situatia medicilor descrisa mai sus0AM FACUT DREPTUL.
greffe
Postat pe 31 August 2010 03:54
Recunosc, n-am dat spaga la doctori in viata mea. Si nici nu am murit pe masa de operatie. Cand l-am operat pe baiat de varicocel, era o nebunie la G.Alexandrescu. Se opera pe banda. L-a luat, l-a operat, mi l-a adus si m-am trezit cu ea in usa, ostentativ, dupa operatie: - Sunteti mama lui Vlad? - Da. - Eu l-am operat pe fiul dvs. - Multumesc! Ce putea sa mai faca? Aflasem ca se dadea 1 milion de copil. Ei si?

Spuneti ca nu va duceti la clinici particulare pentru ca, fie nu aveti in oras, fie nu va permiteti. Nu va permiteti ce anume? Sa platiti o consultatie? Dar banii de spaga nu ar acoperi o consulatie la o clinica privata unde macar ati avea certitudinea ca veti cadea pe mana unui medic bun? Imi vine sa spun acum cam asa: spaga la spaga trage. Le dati spaga, fac spoiala de consulatie, va mai cheama de cateva ori si ajungeti sa-i platiti concediul in Ibiza.

Asa este, noi i-am invatat cu spaga. Noi acceptam mizeriile lor. Si nu vorbesc doar de doctori. Ci si de orice functionar care se scobeste in nas in timp ce asteptam la ghiseu, de orice vanzator care se scarpina in fund, care nu te vede ca esti acolo, care isi face monetarul cand magazinul e plin de clienti. Si stiti de ce accepta marea majoritate? Pentru ca la randul nostru avem slujbe unde luam spaga. Orice slujba care se preteaza la "o mica atentie" este un noroc. Luati spaga si dati spaga. Dar va plangeti doar ca dati, nu si ca luati.

Romanul tot timpul se plange de ceva. Uitand ca el insusi este un roman de care, cu siguranta, se plange un altul. Si tot asa.
rashela
Postat pe 31 August 2010 04:55
De la: rashela, la data 2010-08-31 04:55:30Recunosc, n-am dat spaga la doctori in viata mea. Si nici nu am murit pe masa de operatie. Cand l-am operat pe baiat de varicocel, era o nebunie la G.Alexandrescu. Se opera pe banda. L-a luat, l-a operat, mi l-a adus si m-am trezit cu ea in usa, ostentativ, dupa operatie: - Sunteti mama lui Vlad? - Da. - Eu l-am operat pe fiul dvs. - Multumesc! Ce putea sa mai faca? Aflasem ca se dadea 1 milion de copil. Ei si?

Spuneti ca nu va duceti la clinici particulare pentru ca, fie nu aveti in oras, fie nu va permiteti. Nu va permiteti ce anume? Sa platiti o consultatie? Dar banii de spaga nu ar acoperi o consulatie la o clinica privata unde macar ati avea certitudinea ca veti cadea pe mana unui medic bun? Imi vine sa spun acum cam asa: spaga la spaga trage. Le dati spaga, fac spoiala de consulatie, va mai cheama de cateva ori si ajungeti sa-i platiti concediul in Ibiza.

Asa este, noi i-am invatat cu spaga. Noi acceptam mizeriile lor. Si nu vorbesc doar de doctori. Ci si de orice functionar care se scobeste in nas in timp ce asteptam la ghiseu, de orice vanzator care se scarpina in fund, care nu te vede ca esti acolo, care isi face monetarul cand magazinul e plin de clienti. Si stiti de ce accepta marea majoritate? Pentru ca la randul nostru avem slujbe unde luam spaga. Orice slujba care se preteaza la "o mica atentie" este un noroc. Luati spaga si dati spaga. Dar va plangeti doar ca dati, nu si ca luati.

Romanul tot timpul se plange de ceva. Uitand ca el insusi este un roman de care, cu siguranta, se plange un altul. Si tot asa.

superr...
BEL_AMY1
Postat pe 16 Noiembrie 2010 18:14
BRAVO,Rashela.
Aidan
Postat pe 26 Noiembrie 2010 14:25
DNA-BANI MARCATI SI APOI FLAGRANTUL,MERITA ACESTI DOCTORI NESIMTITI,CEI CARE FAC ASA CEVA TREBUIE SPERIATI,NU SUNT OAMENI,SE GINDESC NUMAI LA EI,NU LE AJUNGE 100 RON LA O OPERATIE TREBUIE SA IA 300-1000 EURO?BANI NEGRI PT EVAZIONISTII NUMITI DOCTORI
justmetraian
Postat pe 26 Noiembrie 2010 18:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga un profil de personalitate complex 1 De la: nissieq 22 August 2011 13:42
CEI MAI PENIBILI PACIENTI !!! 22 De la: healthy005533 1 Octombrie 2011 20:15
Concurs cosmetice 1 De la: kudika517856 8 Iunie 2012 16:44
Concurs Peruca Helmax 1 De la: healthy010214 13 Decembrie 2009 21:04
CONCURS LA CAFELE: CASTIGA un Set Aqualia Thermal Legere marca VICHY! 1 De la: LaCafele 3 Martie 2012 23:21