Setari Cookie-uri

Endometrioza

Buna,
Am 25 de ani si de curand am fost diagnosticata cu endometrioza. In urma ecografiei endovaginale s-a stabilit ca marimea chistului edometriotic este de 3,16 cm si se afla pe ovarul drept. Am urmat un tratament cu Duphaston timp de doar 10 zile. Acum iau in continuare Femicur (trebuie sa-l iau timp de 3 luni) si tocmai ce am inceput sa iau anticonceptionale, Harmonette. Problema este ca au trecut 7 zile de cand iau aceste anticonceptionale si menstruatia care dura cel mult 6 zile, nu se mai opreste. Stiu ca la inceput spottingul este frecvent, insa la mine nu e doar spotting, e mai mult. Nu stiu ce sa fac. Medicul meu este in concediu pana in ianuarie, asa ca nu pot sa-i cer parerea. In plus, trebuie sa iau in continuare aceste anticonceptionale pentru ca mi-e teama sa nu avanseze endometrioza daca stopez administrarea lor. Mai am o dilema...este posibil sa se vindece endometrioza doar prin acest tratament? Am inteles ca daca ajunge la 4 cm trebuie operata si chiar nu as vrea sa ajung pe masa de operatie.
Astept raspunsurile voastre.
Aura2283
Postat pe 17 Decembrie 2008 09:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac? O iubesc foarte mult, insa nici nu ma lasa s-o mai sun? 9 De la: liliivasuc 23 Iunie 2010 13:53
vreau un sfat,pls!!! 5 De la: franziska_eu 9 Februarie 2012 06:39
petting, risc de sarcina? 34 De la: zmeu 26 Ianuarie 2012 12:49
sex oral 4 De la: healthy017339 23 August 2014 20:18
cardiologie 4 De la: aripi_de_inger 5 Octombrie 2009 17:05