Setari Cookie-uri

cafea-diaree...exista vreo conexiune?

buna!as vrea sa stiu parerile voastre in legatura cu aceasta conexiune daca exista!De fiecare data dupa ce beau cafea constat ca am scaun nu foarte consistent sau chiar diaree!o perioada nu am mai baut si nu am avut probleme!ce credeti?Vi s-a intamplat asa ceva vreodata?Pentru ca eu nu gasesc nici o explicatie logica la ce se intampla!astept parerile voastre!multumesc anticipat!
deiutza_20
Postat pe 15 Ianuarie 2009 00:53
hihi, draga mea, eu beau cafeaua dimineata pe post de..laxativ ! combinatia cafea+tigara poate avea un efect bombastic ! bine..nu trebuie sa ai scaunul neaparat moale, dar daca ai un colon mai sensibil, si consumi eu stiu, mancaruri predominant vegetariene poate fi explicatia la ce zici tu. si eu am ceva asemanator, cateodata e cum spui tu, cateodata e combinat, dar eu stiu ca am colonul sensibil !
incearca mai multe feluri de cafea, nu este toata prajita la fel, eu stiu, poate sa fie si asta un motiv. eu stiu pe cineva care de la o anumita cafea avea crampe si simtea nevoia sa mearga la toaleta. zicea ca numai de la cafeaua respectiva simte asa !
royan
Postat pe 19 Ianuarie 2009 09:33
da este o f mare conexiune, mai ales daca ai colon iritabil nu e recomandat sa bei cafea.
anamonika
Postat pe 19 Ianuarie 2009 10:01
eu nu stiu sa am colon iritabil,nu am mai avut nici un fel de probleme in sensul asta!Nu fumez si nu consum mancaruri predominant vegetariene.Din contra,consum foarte multe proteine..Mananc in fiercare zi carne(porc,pui,peste).
deiutza_20
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:41
si eu beau cafea pe post de laxativ :D e excelenta...eu am probleme mari cu constipatie, daca beau o cafea, sunt foarte bine partea proasta e ca imi ingalbeneste dintii
girl
Postat pe 26 Ianuarie 2009 17:14
cred ca e din cauza zaharului din cafea. stiu cateva persoane care beau cafeaua neindulcita din cauza asta. nu e de la cafea, e de la cafea+ zahar.
eleain
Postat pe 14 Februarie 2009 21:01
Si eu patesc la fel cand beau cafeaua prea dulce, dar daca este putin mai amara n-am nicio problema.
puma_girl
Postat pe 27 Februarie 2009 10:51
Da, cafeaua cruda luata o lingurita cu un pahar cu apa, precum bicarbonatul de sodiu, opreste diareea! Atentie, nu respira atunci cand o iei inainte de a bea apa, te poti inneca cu praful de cafea cruda Altfel iti urez succes, pe mine m-a scos mereu din problemele cu deranjamente stomacale
musicapopa.angela
Postat pe 12 Martie 2009 07:52
DA,se zice ca este laxativa.Mi s-a intamplat sa fac o enterocolita dupa ce am baut o cafea.Poate nu a fost de buna calitate.
cattie
Postat pe 22 Martie 2009 15:23
la mine are mai degraba un efect opus, dar nu fumez. e ceva in neregula cu mine?
radauteanca
Postat pe 3 Aprilie 2009 17:53
si eu folosesc cafeaua la fel..pe post de laxativ..cafeaua cu lapte sau prea indulcita are efectul acesta asupra organismului....daca nu vrei sa mai ai diaree treci pe cafea fara lapte sau cat mai neindulcita.. sanatate mlta evelor
Ely2009
Postat pe 19 Octombrie 2009 10:08
cafeaua bauta dimineata pe stomacul gol,este un excelent laxativ.combinata cu miere,de asemenea.da rezultate excelente,in fiecare zi.
dulgheru
Postat pe 11 Decembrie 2009 08:12
Buna,
Cafeaua este recomandat de unii doctori si nerecomandat de altii... Parerea mea este, ca nu cafeaua este problema majora, ci tratamentul cu chimicale la care este expus. Stim bine, ca cafeaua privine din tari indepatate, si cand se transporta in cantitati uriase (de exemplu pe nave), aceasta poate fi distrusa de exemplu de mucegai (din cauza caldurii). Deci inainte de imbarcare se "trateaza" cu chimicale puternice si este logic ca aceasta ajunge si in ceasca noastra. Pe deasupra firmele le mai amesteca la impachetarea finala a cafelei si cu diverse arome, care sunt tot chimicale... Noi practic alegem si preferam aroma si nu cafeaua!(vezi reclamele).
Intrebare finala: pentru aceste probleme este de vina cafeaua cruda, sau chimicalele pentru tratare si aromatizare? Concluzia putem sa ne tragem singuri
Cine doreste sa discute pe aceasta tema, il rog sa ma contacteze...
olajfa
Postat pe 3 Februarie 2010 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
METODA ULTRAEFICIENTA PT.SLABIT(nu neaparat rapida) 20 De la: ioanabobocea 2 Februarie 2010 13:00
Cafeaua este buna pentru organism? 32 De la: katigano 17 Iulie 2016 20:45
dieta Montignac 4 De la: healthy008028 1 Februarie 2010 23:34
6 lamai pe zi stoarse in 3 litri de apa - slabit 23 de kg! 80 De la: Himera 9 Mai 2010 20:52
Euripedia 1 De la: kudika409441 22 Iunie 2011 15:52