Setari Cookie-uri

Helicobacter pylori

Buna ziua!
In urma unor investigatii sotul meu a fost depistat avand bacteria Helicobacter pylori activa, pozitiva, am fcaut si eu analizele si am si eu aceasta bacterie, am tot citit pe net daca se ia sau nu iar parerile sunt impartite, cert este ca am luat si eu.Daca a avut careva dintre voi sa ma ajute cu informatii despre aceasta bacterie, cat de greu scapam de ea, am inteles ca se scapa foarte greu si ca oricum va mai reveni. Sotul meu acum urmeaza tratament cu antibiotice, eu o sa merg sap asta sa vad ce-o sa-mi recomande.
Va multumesc pt raspunsuri!

Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:10
Am suferit cateva luni la rand din cauza acestei bacterii (nu e virus si nici nu e transmisibil) si a unui diagnostic prost pronuntat. In final, rezultatul laparoscopiei si o mostra extrasa direct din zona afectata, m-au diagnosticat corect.
E simplu: cauta un medic bun, care sa va prescrie antibioticele in combinatia perfecta pt situatia individuala. Si in maximum 2 saptamani sunteti ca si noi!!!
florentina_oz
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:54
Si sotul meu sufera datorita acestei bacterii. a facut un tratament cu antibiotic care din pacate nu a avut rezultatul asteptat. Imi puteti recomanda un medic care sa fie f.bun in acest domeniu?
mihaelabogaru
Postat pe 11 Februarie 2009 16:31
Dragii mei,din experienta personala pot sa va spun ca am urmat doua tratamente in decurs de citiva ani,pentru ca aceasta bacterie e transmisibila,dar actiunea ei depinde de fondul fiecarui individ,asa ca si persoanele care nu resimt o manifestare a prezentei acestei bacterii,pot sa o aiba.Consultand un medic chinez,care in final mi-a recomandat niste ceaiuri,am putut afla ca de fapt tratamentele cu antibiotice nu distrug in totalitate aceasta bacterie,asa ca dupa un timp simptomele prezentei ei revin.E necesar sa avem o atitudine constienta vizavi de starea noastra si sa recurgem la o alimentatie care sa nu-i favorizeze actiunea,ma refer la evitarea alimentelor care produc aciditate.
sfronea
Postat pe 17 Februarie 2009 15:35
Buna! eu am avut,helicobacter,im2004,am facut tratament cu CONTROLOC (un antibiotic pt hbt),tratamentul a durat 5 zile.Cand am refacut analizele, bacteria disparuse.M-am tratat la spitalul militar,la dr Stoicescu.Regimul alimentar il tin si in ziua de astazi.Sanatate multa,multa.
51160
Postat pe 17 Februarie 2009 17:25
tratamentul pentru eradicarea infectiei cu H pilory este standardizat.pentru a rezolva problema adresati-va medicului de familie sau la Gastroenterologie daca mai aveti si alte simptome digestive.multe din esecurile terapeutice se datoresc diagnosticelor false sau afectiunilor nediagnosticate...cel mai bine este sa insistati la acelasi medic care v-a vazut prima oara. cautand medici asa zisi buni pe internet nu faceti decat sa pierdeti timp si bani...va doresc succes.
ludwig
Postat pe 19 Februarie 2009 10:46
Sotul ,socrul si soacra mea au fost diagnosticati cu asa ceva.Tratamentul a fost acelasi dat de medici diferiti.Dar sunt persoane la care recidiveaza dupa o perioada de timp.La indicatia medicului se repeta tratamentul.
karlla57
Postat pe 10 Martie 2009 13:07
va pup pe toate anul trecut mi-a iesit v la analize am facut tratament cu antibiotice si anul acesta am repetat analiza si este din nou prezenta
iluzii_38
Postat pe 10 Martie 2009 22:55
sotul meu are de vreo 12 ani, face tratament ,un timp e ok, apoi revine. Pb mare e ca atunci cand e pe val hbp, slabeste f mult chiar daca mananca mai mult. Mie nu mi s-a semnalat desi avem 11 ani de casnicie, probabil imunitatea mea e mai buna, desi nu mi-ar strica o usurare de vreo 10 kg. Complet nu dispare niciodata, poate doar daca schimba meseria:manager de firma proprie cu 15 ore de lucru pe zi
olimpia_healthy
Postat pe 11 Martie 2009 18:29
De la: olimpia, la data 2009-03-11 18:29:14sotul meu are de vreo 12 ani, face tratament ,un timp e ok, apoi revine. Pb mare e ca atunci cand e pe val hbp, slabeste f mult chiar daca mananca mai mult. Mie nu mi s-a semnalat desi avem 11 ani de casnicie, probabil imunitatea mea e mai buna, desi nu mi-ar strica o usurare de vreo 10 kg. Complet nu dispare niciodata, poate doar daca schimba meseria:manager de firma proprie cu 15 ore de lucru pe zi
eu as avea o solutie pt problemele sotului tau....daca vrei detalii,lasa-mi o adresa de mail si iti pun acolo ceva inforrmatii.....http://video.google.com/videoplay?docid=1583247202509668294
irina4life
Postat pe 18 Martie 2009 18:50
Bacteria HP este o bacterie care procoaca disconfort,dar de ea intr-adevar se poate scapa foarte greu cu antibiotice,practic aceste antibiotice ascund aceasta bacterie in organism si ea reapare primavara si toamna.Recent am fost la un seminar in strainatate,iar un medic a povestit de sotul dansei care avea aceasta bacterie HP si ca a incercat cu tot felul de tratamente alopate si nu a reusit sa-i rezolve problema.Cineva i-a recomandat un tratament natural care a dat rezultatul mult asteptat.Daca sunteti interesata va rog sa ma contactati la adresa de e-mail rodilantos@yahoo.com
rodilantos
Postat pe 29 Martie 2009 16:20
pe langa tratamentulprescris de medic,ca eficienta sa fie maxima puteti lua si TRANSFER FACTOR Plus,un excelent produs care stimuleaza sistemul imunitar cu pana la 437% !!!
4Life
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:26
bacteria HP nu se ia, nu e contagioasa. este o bacterie pe care o au toti oamenii in stomac. ideea e daca o activezi sau nu.daca dintr-o cauza sau alta HP devine activa atunci apar problemele. daca nu...ea doarme linistita. mama mea si-a activat nefericita bacterie. nu mai stiu exact ce tratament a luat (poate reusesc sa va informez ulterior). acum e bine, dupa o perioada destul de lunga. stiu doar ca la o banala ecografie, desi se simte bine, sechelele au fost imediat observate de doctor.
andreea_8_11
Postat pe 22 Iunie 2009 11:17
Am avut si eu aceasta problema, nu sant sigura ca este rezolvata, de multe ori simt aceleasi lucruri.Ma intereseaza regimul alimentar potrivit, daca stiti sa imi spuneti cate ceva despre asta.
kudika046040
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:04
Helycobacter Pylori,bacteria care infecteaza mucoasa stomacului si a duodenului, poate cauza gastrita cronica,ulcer,cancer,respiratie urit mirositoare.Rezista la tratamentele alopate si afecteaza mucoasa stomacului cu ajutorul unei proteine numita ureaza.
Odata diagnosticati cu aceasta boala nu asteptati sa cistige teren!Gasiti alternative.Detalii la alexxaclnsc@yahoo.com.
Multa sanatate tuturor.
healthy001662
Postat pe 25 Septembrie 2009 20:20
De la: healthy001662, la data 2009-09-25 20:20:11Helycobacter Pylori,bacteria care infecteaza mucoasa stomacului si a duodenului, poate cauza gastrita cronica,ulcer,cancer,respiratie urit mirositoare.Rezista la tratamentele alopate si afecteaza mucoasa stomacului cu ajutorul unei proteine numita ureaza.
Odata diagnosticati cu aceasta boala nu asteptati sa cistige teren!Gasiti alternative.Detalii la alexxaclnsc@yahoo.com.
Multa sanatate tuturor.
Nu luati informatii de la aceasta persoana,produsele pe care vi le recomanda nu sunt bune de nimic,cauta numai sa-si faca bani pe spatele oamenilor disperati.Produsele de la forever nu sunt tratamente medicale,sunt bune numai pentru a umfla buzunarele distribuitorilor,care in mare parte sunt niste excroci si dezinformeaza oamenii,numai sa-si vand marfa !
ene_mgabriel
Postat pe 25 Septembrie 2009 20:39
De la: , la data 2009-01-26 10:10:18Buna ziua!
In urma unor investigatii sotul meu a fost depistat avand bacteria Helicobacter pylori activa, pozitiva, am fcaut si eu analizele si am si eu aceasta bacterie, am tot citit pe net daca se ia sau nu iar parerile sunt impartite, cert este ca am luat si eu.Daca a avut careva dintre voi sa ma ajute cu informatii despre aceasta bacterie, cat de greu scapam de ea, am inteles ca se scapa foarte greu si ca oricum va mai reveni. Sotul meu acum urmeaza tratament cu antibiotice, eu o sa merg sap asta sa vad ce-o sa-mi recomande.
Va multumesc pt raspunsuri![/quot

Va recomand un produs nou in Romania, 100% natural, cu rezultate f bune pentru diverse afectiuni. Iata cateva informatii despre acesta:

WELLSTAR-MICROALGE OFERA SETUL DE PRODUSE:

GREEN GOLD SOLAR
GREEN GOLD LUNAR
KINETO
GENIO

Aceste produse contin algele : Spirulina Platensis (centrala energetica verde), Chlorella Vulgaris (epurator al corpului) si Lithothamnium Calcareum (‘maistrul’ constructor) in combinatie cu plante stiintific dozate : guarana, ceaiul verde japonez, socul negru, mate, curcuma, hibiscus, urzica, laptuca, sisandra, L-carnitina, citrice, ghimbirul, papadia, salvia, schizandra, fructoza, sirop de artar, thimus vulgaris, mar uscat, acerola, papaya, rozmarin, fructe de padure, colina, soc, menta, laptuca, melissa, musetel, chimen, uleiuri eterice.

Importanta acestor microalge pe scurt :
Spirulina :
- elimina acizii din organism (armonizeaza echilibrul acido – bazic al organismului) ;
- regenereaza intr-un fel unic, celulele! Poate stopa sau chiar inversa procesele degenerative! Actioneaza impotriva procesului de imbatranire.
- tonifica sistemul imunitar, pune in functie mecanismele de aparare si de autovindecare al organismului, avand effect pozitiv chiar si asupra celulelor stem (activ in prevenirea infectiilor si formarii celulelor canceroase) !
- alimenteaza corpul cu toate substantele vitale necesare ;
Chlorella :
- detoxifica (elimina inclusiv metale grele din organism, radiatii !). Aceasta putere fantastica este specifica Chlorellei ! Atrage toxinele ca un magnet, curata celulele !
- completeaza substantele vitale necesare corpului ! (organismul se satura si dispare senzatia de foame) !
- vitalizeaza prin cresterea nivelului energetic si activeaza activitatea cerebrala… este hrana mentala.
- restabileste echilibrul general al organismului.
Aceste minuscule vietati in compozitie corespunzatoare si-au dovedit eficiente in :
- scaderea simptomelor alergice ;
- eliminarea tulburarilor de somn ;
- impotriva astmului;
- impotriva atacurilor bacteriale;
- in retractia chisturilor ;
- in tulburari hormonale (infertilitate, fct glandei tiroide) ;
- in tratarea diabetului zaharat ;
- prevenirea si tratarea osteoporozei (in functie de gravitatea bolii);
- impotriva depresiilor;
- ajuta digestia;
- ameliorarea functionarii organelor senzoriale;
- reducerea durerilor (analgesic);
- eliminarea starilor de oboseala;
- pt cresterea leucocitelor;
- pt eliminarea durerii de cap;
- vindecarea ulceratiilor;
- ameliorarea starilor de anxietate;
- restabilirea armoniei organismului (obezitate - subnutritie) ;
- prevenirea micozelor ;
- prevenirea si tratarea bolilor gastrointestinale ( reflux, ulcer gastric, duodenal, colita cronica, constipatie) ;
- reducerea infectiilor ;
- scaderea simptomelor de hiperactivitate ;
- efecte antivirale, antibacteriene si antifungice (SIDA,hepatita, candidoza, helycobacter) ;
- fortificarea sistemului imunitar ;
- scaderea depunerilor in articulatii si inflamatiilor articulare ;
- scaderea nivelului de colesterina ;
- cresterea capacitatii de concentrare ;
- scaderea temperaturii ;
- eradicarea migrenei ;
- eliminarea psoriazisului ;
- efecte anticancerigene (cavitatea bucala, intestin, col uterin, san; prevenirea metastazelor, diminuarea efectelor secundare a chimioterapiei si a tratamentului cu raze cobalt, in cancer limfatic, activeaza factorul de necroza tumorala-TNF) ;
- vindecarea sclerozei in plagi , a bolii Alzheimer, a tulburarilor de memorie;
- incetinirea imbatranirii celulelor;
- alimentatia sportivilor;
- in tratamentul iradiatiilor ;
- alimentatia vegetarienilor ;
- in preventia bolilor de ficat ;
- impotriva formarii de cheaguri (flebitei) ;
- cresterea hemoglobinelor ;
- afectiuni severe ale sistemului hematopoetic (anemie, insufcienta medulara);
- in bolile cardiovasculare (hipertensiune arteriala, infarct miocardic acut, ateroscleroza etc.) ;
- in bolile cailor urinare (inflamatii, calculi, insuficienta renala etc) ;
- detoxificare (metale grele, pesticide, azbest, dioxina etc).
Acestea sunt cateva dintre lucrurile esentiale de care echipa de biologi germani au tinut cont timp de 35 de ani cat au durat cercetarile.
Aceasta tehnologie de prelucrare a diferitelor microalge, a fructelor, legumelor si a plantelor medicinale este brevetata si unica in lume.

Produsele se administreaza in dozaje diferentiate in functie de gravitatea afectiunii, in intervalul 1- 4 luni.

Informatii detaliate la tel : 0733 046 175 si e-mail : lidia130551@yahoo.com / oana_t21@yahoo.com.
anna_healthy
Postat pe 13 Octombrie 2009 11:16
rog megeti la medic cu dg si va va recomanda klacid sau similar+metronidazol ;antibiotice,pe cale orala 7 zile.cam in 2 ani se elimina ,devine antigen.Eu am mers in timp la 3 medici care cu mici variatii au prescris acest tratament(cu alte indicatii in ce privea regimul.
as vrea sa stiu un lucru:forumul acesta e sigur de folos darE MODERAT ORI SUPRAVEGHEAT CONTINUTUL SAU DE UN MEDIC? TARE BINE AR FI!!!!!
Eu in trecut am aflat de la OVIDIU BOJOR la cursul domniei sale despre METROCLOPRAMID ca produce cancer la ficat si cand pt. helicobacter mi s-a zis de metronidazol,care e altceva,ca omul beteag-care dupa lungi suferinte si dg. aiurea fiindca ma durea abdomenul si aveam nisa in duoden cat vechea moneda ceausista de 3 lei si am luat in spital si acel medicament-cred ca ma; betejeam;si la tartacuta si am zis 'nu vreau metroclopramid-dar sa luati antibioticul +metronidazol.
Si mai zic:de-am sti noi romanii,amaratii de noi despre simpla analiza de sange ce releva helicobacterul la timp,sau de ar stitoti medicii s-o indice ca suspiciune ca si in varii suferinte,nu am mai manca pastile cu pumnii,nu am face endoscopii(o dna la Spit militar intr-un oras-a venit urland acolo ca s-a infectat de helicob. dupa endocopie-instrumentul endoscop cat de iute si bine poate fi dezinfectat pt a fi varat in abdomenul urmatorului pacient?SFAT:la o simpla biorezonanta ies variile infectii existente-stafilococ,strepto.carente de vit. si minerale.-e posibil sa iasa si helicobacterul,ca infectie ,e doar bacterie.dar sfanta e analiza de sange.De facut biorez ulterior,alaturi de testele de rigoare.Dupa ce am scapat de hel.am aflat de aparatul de la biorez.Daca a facut ravagii acea bacterie,va veti supraveghea si probl.colaterale.Sanatate tuturor!
kudika081830
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:40
E posibil ca persoana sa fie reprezentant si sa fie de buna credinta,sa fi fost instruita-si cu siguranta au la acea firma medici care prin prein prezenta lor si sfaturi dau gir si incredere necajitilor care cauta solutii la probl.medicale.Cei din aceste retele reproduc sfaturi si indicatii terapeutice insuflate lor cand au intrat in sisteme de distributie de astfel de produse.si mai au si avize ale ministerului de resort.Nu intru mai adanc in disecarea probl,dar chiar e posibil ca acel reprez al firmei de prod nat.sa si foloseasca cu incredere.
kudika081830
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:52
De la: mioarasora, la data 2009-10-14 18:52:51E posibil ca persoana sa fie reprezentant si sa fie de buna credinta,sa fi fost instruita-si cu siguranta au la acea firma medici care prin prein prezenta lor si sfaturi dau gir si incredere necajitilor care cauta solutii la probl.medicale.Cei din aceste retele reproduc sfaturi si indicatii terapeutice insuflate lor cand au intrat in sisteme de distributie de astfel de produse.si mai au si avize ale ministerului de resort.Nu intru mai adanc in disecarea probl,dar chiar e posibil ca acel reprez al firmei de prod nat.sa si foloseasca cu incredere.
In privinta mea pot afirma cu placere ca:da
ene_m_gabriel
Postat pe 14 Octombrie 2009 19:01
Anul trecut am facut tratamentul si am "scapat".Asa stiu si eu ca revine ,in vara voi repeta analiza.
healthy011894
Postat pe 13 Februarie 2010 18:46
De la: healthy011894, la data 2010-02-13 18:46:58Anul trecut am facut tratamentul si am "scapat".Asa stiu si eu ca revine ,in vara voi repeta analiza.
revine numai daca te infectezi din nou si in conditiile unui sistem imunitar slabit....
4Life
Postat pe 15 Februarie 2010 09:13
Am auzit de un remediu MIRACULOS,desi nu ati crede. Am doi prieteni care au suferit de aceasta bacterie si unul dintre ei a facut tratament medicamentos de doua ori , pana a aflat de ....ARGILA. Tratamentul este placut , de trei ori pe zi bei o lingura de argila cu 100-150ml de apa.Costa 50 de lei o doza care ajunge pentru un tratament de 3 saptamani ....si esti ca NOU.Are un gust placut de apa proaspata.Sotul meu face si el acest tratament pentru rinichi si prostata este foarte multumit de efecte.Este un desinfectant foarte eficient. Daca va intereseaza cautati pe net la Argila.ro-dl Bocan-este chimist.O sa ma pomeniti.Sanatate
Donamishi
Postat pe 3 Martie 2010 08:18
Am avut si eu helicobacter pylory, este adevarat, se ia are si sotul meu si tatal meu a avut. Se trateaza cu antibiotic. Poti lua amoxicilina de 500 una la 6 ore sau 2 la 12 are, timp de 15 zile ca altfel nu trece
mirynik05
Postat pe 3 Martie 2010 14:19
Mirinik...tu ai avut? Daca se ia trebuia sa ai si tu nu? Eu stiu ca exista in organismul fiecaruia dintre noi dar se activeaza in anumite conditii.
Donamishi
Postat pe 4 Martie 2010 08:29
De la: Donamishi, la data 2010-03-04 08:29:27Mirinik...tu ai avut? Daca se ia trebuia sa ai si tu nu? Eu stiu ca exista in organismul fiecaruia dintre noi dar se activeaza in anumite conditii.
este total eronata informatia !!! H. Pilory nu o are oricune in organism, te poti infecta in anume conditii,daca o are cineva din familie, nu este obligatoriu sa se transmita la toti membrii, daca se respecta anumite reguli stricte de igiena !!!
Din pacate se trateaza destul de greu, deoarece a devenit foarte rezistenta la tratamentekle clasice cu antibiotice !!!
4Life
Postat pe 4 Martie 2010 22:06
buna si eu tocmai am fost diagnosticata cu aceasta bacterie.la fel un f.bun medic mi-a dat motilium si controloc cu 20 min i.meslor,un pansament gastric inainte de a manca dupa care antibiotic fromilid si flagyl la 12ore iar fungolon la 24ore.sper sa scap si eu ca si tine.doamne ajuta ptr toti
healthy016191
Postat pe 15 Mai 2010 10:44
si eu am fost depistata in ianuarie2009 cu aceasta bacterie si cu tratament am scapat de ea ptr moment, 100 de antibiotica in 10 zile ,deci 10 antibiotice pe zi ,si rezultatu il vezi dupa 6 luni abia atunci faci analiza de singe si vezi daca ai scapat de ea ,intre timp nu am mincat ceea ce-ti provoaca aciditate de fapt nici acum nu maninc ca nu-mi place , de atunci iau tratament cu motilium si omez ,dupa ce maninc de ex la o nunta iau imediat triferment si-n prezent ma simnt ff bine nu mai am probleme grave cu stomacu .va doresc sanatate si nu trebuie sa disperati totul se rezolva dar urmati tratament nu asteptati sa se agraveze succes
healthy015035
Postat pe 15 Mai 2010 11:12
De la: rodilantos, la data 2009-03-29 16:20:33Bacteria HP este o bacterie care procoaca disconfort,dar de ea intr-adevar se poate scapa foarte greu cu antibiotice,practic aceste antibiotice ascund aceasta bacterie in organism si ea reapare primavara si toamna.Recent am fost la un seminar in strainatate,iar un medic a povestit de sotul dansei care avea aceasta bacterie HP si ca a incercat cu tot felul de tratamente alopate si nu a reusit sa-i rezolve problema.Cineva i-a recomandat un tratament natural care a dat rezultatul mult asteptat.Daca sunteti interesata va rog sa ma contactati la adresa de e-mail rodilantos@yahoo.com
kudika_1185
Postat pe 6 Februarie 2012 15:59
buna ziua te ror din suflet sa ma ajuti si pe mine dandumi recomandare la medicamentul natural ce lai folosit pentru sotul tau can a avut helicobacter. iti multumesc din suflet
kudika_1185
Postat pe 6 Februarie 2012 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
amortesc mainile 7 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 30 Iulie 2010 19:19
masturbare 34 De la: abrash43 15 Aprilie 2011 12:40
recidiva dupa tiroidectomie totala 18 De la: Shhh 18 Decembrie 2016 08:31
CURS RELATIA PSIHOTERAPEUTICA: 27-29 NOIEMBRIE 2009 4 De la: bellaaa 18 Ianuarie 2010 22:38
VACCINUL IMPOTRIVA GRIPEI PORCINE AH1NI1 3 De la: office_salinasusesi_ro 1 Martie 2010 22:18