Setari Cookie-uri

Ce tratamente sa folosesc impotriva varicelor?

Buna tuturor,urmaresc de mult acest forum si azi am hotarat sa ma alatur voua,am aflat multe lucruri interesante care m-au ajutat mult...
Am gasit solutii la multe dintre problemele mele...dar acum as vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi,pareri sau recomandari.
Mama mea are varice si as vrea sa imi spuneti ce tratamente stiti k sunt eficiente,foloseste varixinal capsule si gel dar nu sunt mari ameliorari...Ma intereseaza orice sfat: creme,pastile,operatii,clinici...orice e bine venit.Astept parerile voastre,multumesc
Ada016
Postat pe 3 Februarie 2009 13:25
operatie ? lipitori ?
obligatoriu in momentul de relaxare si de somn sa fie picioarele mai ridicate decat inima .de slabit daca e cazul ! un msaj -drenaj de la degete spre inima . www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 17 Februarie 2009 09:53
Pai o operatie a facut la renumitul doctor Mohamed Beck si a fost un chin.adik acel domn nu opereaza cu laserul ci prin micropunctie sau ceva de genu asta.adik smulge vena si o leaga strans,a fost groaznic,a avut o multime de ciupituri pe ambele picioare.timp de cativa ani nu au mai aparut dar acum sa agravat chiar...as dori sa imi recomande cineva un medic bun sau o solutie.si nu mai pomenesc de tratamentele din comert: lioton,varixinal si multe altele...
Ada016
Postat pe 17 Februarie 2009 15:05
Buna! Extract de castan salbatic, a folosit? Eu folosesc de cateva luni bune ,am luat si varixinal cca. 6 luni. Problema este alimentatia, statul in picioare sau la noi, femeile, statul picior pete picior, incaltaminte stramta....etc. Dupa acest tratament, piciorul nu va arata ca dupa o operatie cu laser , dar va fi acceptabil.
alexia4
Postat pe 26 Februarie 2009 13:45
extract de castan salbatic nu cred...nu stiu k de eficient este la ce probleme are ea cu varicele dar mai bine decat nimic,(am hotarat ca in primavara sa incerce o operatie cu laser)...varixinal ia si acum,spune-mi te rog mai multe despre acest extract de castan salbatic...se gaseste la plafar si sub ce forma???
Ada016
Postat pe 26 Februarie 2009 15:17
Il gasesti in farmaciile naturiste sub forma de picaturi, 40 de pic. de 2 ori pe zi, timp de 2 luni. sau mergi la un medic homeopat...sau poti citi prospectul de la un extract...eu lucrez in sanatate...
alexia4
Postat pe 1 Martie 2009 21:47
multumesc mult...o sa incercam si aceasta varianta...sper sa dea rezultate...
Ada016
Postat pe 2 Martie 2009 20:22
Buna,

Foarte bun este Dr. Harris` Original Diabetic Foot Care, un produs natural, care da rezultate foarte bune in tratarea insuficientei vasculare, varicelor si ulcerului varicos, angiopatiei diabetice si neuropatiei diabetice.

Substantele active din acest produs au un ridicat potential antiinflamator, cicatrizant, antioxidant si de stimulare a circulatiei periferice.



Informatii suplimentare iti pot oferi pe o adresa personala de e-mail.

Ce este ulcerul varicos?

Reprezintã una din manifestãrile insuficienþei venoase cronice. Aceastã afecþiune apare în principal datoritã evoluþiei, fãrã un tratament, a unor varice ale membrelor inferioare. Sigur cã un numãr important de oameni suferã într-un grad mai mic sau mai mare de o tulburare în circulaþia venoasã a membrelor inferioare. Nu toþi vor ajunge la insuficienþã venoasã cronicã.


Ce este neuropatia diabetica periferica?

Neuropatia diabetica

Siptomele neuropatiei periferice (in care sunt afectati nervii ce controleaza sensibilitatea tactila, termica si dureroasa sau miscarea) sunt urmatoarele:
- furnicaturi, amorteli, dureri spontane sub forma de arsura, strivire, intepatura, junghi la nivelul picioarelor, mainilor sau bratelor. Aceste simtome apar initial la nivelul degetelor de la picior si sunt mai accentuate in timpul serii. Pot apare ulceratii si infectii ale piciorului; de asemenea, deformari articulare sau osoase (osteoartopatia Charcot).
- diminuarea sau accentuarea excesiva a sensibilitatii termice si senzatie de durere la atingeri usoare
- slabiciune si pierderea echilibrului

Ce este angiopatia?

Orice afectiune a vaselor sanguine.



romdesimed
Postat pe 4 Martie 2009 07:53
Mai, eu l-am vazut la TV de multe ori pe un doctor arab, care injecteaza o substanta in vena, substanta respectiva cica nu e nociva- nu ar avea efecte adverse, dar varicea dispare efectiv, cheagul ala dispare, se dilueaza-sau ceva de genu. Au aratat foarte multe persoane in timp ce le facea injectia respectiva, persoane de toate verstele, care dupa se ridicau si dansau, adica nu era dureros si nu necesita internare medicala.
lara007_healthy
Postat pe 4 Martie 2009 09:09
De la: Ada016, la data 2009-02-03 13:25:04Buna tuturor,urmaresc de mult acest forum si azi am hotarat sa ma alatur voua,am aflat multe lucruri interesante care m-au ajutat mult...
Am gasit solutii la multe dintre problemele mele...dar acum as vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi,pareri sau recomandari.
Mama mea are varice si as vrea sa imi spuneti ce tratamente stiti k sunt eficiente,foloseste varixinal capsule si gel dar nu sunt mari ameliorari...Ma intereseaza orice sfat: creme,pastile,operatii,clinici...orice e bine venit.Astept parerile voastre,multumesc


crema pe baza de hirudina si bioflavonoide din macese. modul de procurare vi-l dau pe mess, camelia_focsani@yahoo.com
camiflorea
Postat pe 4 Martie 2009 13:36
De la: swee, la data 2009-03-04 09:09:04Mai, eu l-am vazut la TV de multe ori pe un doctor arab, care injecteaza o substanta in vena, substanta respectiva cica nu e nociva- nu ar avea efecte adverse, dar varicea dispare efectiv, cheagul ala dispare, se dilueaza-sau ceva de genu. Au aratat foarte multe persoane in timp ce le facea injectia respectiva, persoane de toate verstele, care dupa se ridicau si dansau, adica nu era dureros si nu necesita internare medicala.


Nu am auzit de aceasta metoda dar sigur nu o sa apelez din nou la acest doctor...este un excroc...nu va imaginati prin ce chinuri am trecut cu operatile care le-am facut la el la ambele picioare.

este adevarat pe o perioada nu au mai aparut...era logic ca doar au fost smulse...dar peste acest timp au aparut si mult mai grav...nu recomand nimanui sa apeleze la el...dar...fiecare face ce vrea...imi amintesc cu groaza...
Ada016
Postat pe 4 Martie 2009 13:43
Ca medicament poate lua Detralex. Cu reteta de la medicul de familie este compensat 50%. Este un venotonic si are ca substanta tot extract de castan. Da o cautare pe google ptr prospect.
MIHABLUE
Postat pe 4 Martie 2009 14:30
De la: mimiro, la data 2009-03-04 14:30:08Ca medicament poate lua Detralex. Cu reteta de la medicul de familie este compensat 50%. Este un venotonic si are ca substanta tot extract de castan. Da o cautare pe google ptr prospect.



a luat detralex...si nu au fost mari remedieri...poate nu au mai avansat dar...totusi degeaba
Ada016
Postat pe 4 Martie 2009 15:10
In ultimii 3 ani, detralexul si-a schimbat mult compozitia... multi pacienti se plang ca este "apa de ploaie"; avea efecte benefice , la inceput , cand a fost introdus pe piata.... ca orice produs farmaceutic sau cosmetic romanesc sau facut sub licenta care se vinde foarte bine.
alexia4
Postat pe 4 Martie 2009 20:03
mai intai de toate sa-si menajeze picioarle cu incaltaminte comoda ,nu sosete care sa stranga. apoi nu se mai sta picior peste picior sau prea mult timp cu picioarele atarnand pe scaun in pozitia sezand ,la felk de rau fiind statul in picioare ,nemiscat. alimentatia ,apa. se gasesc ciorapi speciali la farmacie . nu dusuri fierbinti . daca e plinuta e nevoie sa slabeasca. se poate face usor un masaj -drenaj de la degete catre sus ,spre inima si din interior inspre exteriorul piciorului . se doarme -relaxeaza culcat ,cu picioarele un pic mai sus decat inima . www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 4 Martie 2009 21:17
De la: Ada016, la data 2009-02-03 13:25:04Buna tuturor,urmaresc de mult acest forum si azi am hotarat sa ma alatur voua,am aflat multe lucruri interesante care m-au ajutat mult...
Am gasit solutii la multe dintre problemele mele...dar acum as vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi,pareri sau recomandari.
Mama mea are varice si as vrea sa imi spuneti ce tratamente stiti k sunt eficiente,foloseste varixinal capsule si gel dar nu sunt mari ameliorari...Ma intereseaza orice sfat: creme,pastile,operatii,clinici...orice e bine venit.Astept parerile voastre,multumesc


Buna eu am rezultate foarte bune in tratarea varicelor, inclusiv a ulcerului varicos cu ajutorul unor produse naturiste, 100% naturale, este nevoie sa se ia atat un tratament extern, cat si intern. Daca vrei mai multe detalii trimte-mi un mail la adresa maria_81ever@yahoo.com

SKY81
Postat pe 5 Martie 2009 11:04
Reflexoterapia efectuata pe o schema pt aceasta afectiune. Se vor masa traseul renal, segmentul corespondent celui bolnav (adica daca varicele sunt pe gamba dreapta se va masa antebratul drept, daca sunt accentuate pe coapsa dreapta, se va masa bratul drept), precum si zona limfatica corp inferior. Sedinta va dura 50 min, cate 25 pt fiecare picior. Se efectueaza 1 sed/zi , timp de 20-30 zile.
Pt mai multe lamuriri contactati-ma la ella_mitrut@yahoo.com
Succes!
Ella
solutia
Postat pe 5 Martie 2009 16:50
Medicul respectiv era chiar impotriva operatiilor...injectia pe care o facea continea ceva care "curata" vena, in sensul ca disparea culoarea aceea vinetie. Au aratat foarte multi pacienti carora le facea injectia resepctiva...poate ca e vorba de medicamentul acela despre care vorbea cineva mai sus, doar ca se injecteaza direct in vena si are efecte foarte rapide astfel(banuiesc eu!). Oamenii se ridicau si dansau pur si simplu...era ca si cum ai injecta apa intr-un tub murdar care se curata automat...cam asa ceva sa va imaginati.Cred ca la OTV aparea medicul, dar cred ca a fost si la alte programe.
lara007_healthy
Postat pe 6 Martie 2009 18:54
Buna,

Foarte bun este Dr. Harris` Original Diabetic Foot Care, un produs natural, care da rezultate foarte bune in tratarea insuficientei vasculare, varicelor si ulcerului varicos.....
romdesimed
Postat pe 7 Martie 2009 08:04
Dr. Stefan Jianu e foarte bun!!! http://www.proestetica.ro/
TheBlonde
Postat pe 7 Martie 2009 09:30
Da, si eu am fost la o consultatie acum cateva zile si methoda asta se cheama schelotherapy. Doctorul injecteaza o solutie in vene si aceasta are efectul de a le omori, deci scad si dispar. Ale mele sunt mediocre, daca erau mici si la suprafata ar putea sa le omoare cu laser. Nu are efect negativ pentru ca corpul se adapteaza si trimite sangele prin alte vene. Insa am nevoie de 3 sedinte sa le omoare complet si dupa fiecare sesiune de 40 de minute aprox. trebuie sa porti ciorapi de compresie cam trei zile continuu si vei avea pete maro cam cateva saptamini. Eu am mare incredere in dr-ul asta, e prieten de familie si a fost realistic si a explicat ca venele o sa arate mai rau inainte de a arata mai bine.
Inca ceva important e ca dupa ce omori venele urate corpul va vrea sa formeze alte vene si deci sa ei pasi preventivi e super important. Ciorapii neaparat cat poti de mult timp, desi vara e enervant, dieta ccu fibra, sanatoasa, nu dulciuri, exercitiu si sa nu fii prea gras ca normal corpul va vrea sa formeze mai multe vene daca esti si exista si presiune pe ele.

Nu stiu cat costa tratamentul asta in ROM, insa in NY mi-a spus $400 pe sesiune, si deci am nevoie de trei, cam la interval de o luna.
Rolen
Postat pe 24 Aprilie 2009 21:30
Buna, incearca Crema pentru picioare cu vita de vie si castane de la LIFE CARE.
Eu o recomand de aproape un an si toate persoanele care au folosit-o sunt foarte multumite.Nu se gaseste in comert ci doar la distribuitori. Pentru mai multe detalii scrie-mi la adresa ginapatru@yahoo.com
kudika078589
Postat pe 17 Iunie 2009 08:30
Buna ziua. si eu sufar de aceeasi afectiune, si pot spune ca am incercat multe tratamente, printre care si Detralex. Am renuntat la el fiindca e toxic pt. ficat si e si scump. Acum folosesc varixinal 1 tb/zi si mi-e mai bine.Local, bun e gelul Ruscoven. se gaseste la farmacii si au si promotii 2 la pret de unu. Iar medicii de la tv, mai bine nu. Medicul meu stomatolog a avut mult de suferit de pe urma lor. Succes.
pn_mihaela
Postat pe 17 Iunie 2009 13:37
pentru tratarea varicelor eu folosesc ciorapi compresivi si sunt eficienti. vi-i recomand si voua, eu i-am gasit pe un site de tehnica medicala, i-am comandat online si mi-au fost adusi acasa prin curier.
magazinul de unde mi i-am luat eu e aici http://ciorapi-compresivi.ro
kudika006707
Postat pe 17 Iunie 2009 14:19
Salut gagici
sa va povestesc si eu experienta mea, ca am varice de la varsta de 18 ani.

Primul lucru am experimentat injectiile alea de sclerozare. Nu pot sa zic ca au fost dureroase dar nici mare lucru n-au facut, adica intr-adevar, varicele n-au mai fost asa vizibile ''in relief'' dar mi-au ramas ca niste vanatai pe picior. Apoi m-am hotarat sa ma operez si norocul meu este ca printr-o intamplare n-am putut sa ma operez la mine in oras unde doctorul ar fi folosit metoda aia clasica de smulgere de vene si cicatrici mari...Am aflat nu stiu cum de niste doctori in bucuresti care foloseau alta metoda, mai moderna. Tot acel doctor, care era seful clinicei de flebologie (scuze, nu mai sunt sigura daca asta e termenul...) dar mi-a sus ca toti doctorii aceia care se lauda ca opereaza varicele nu laserul NU ESTE ADEVARAT, nu exista asa ceva, tot ce se poate trata cu laserul sunt vinisoarele acelea mici si rosii si subtiri ca niste ate...Asta mi-a spus el, nu stiu care este adevarul.

Deci metoda folosita de el este una moderna, mi-a facut niste incizii mici mici de tot dar destul de multe (cred ca 11 in total) si a ori mi-a tras putin vena afara si a innodat-o si atunci toata vena respectiva va fi scutita de varice toata viata ei, ori a scos-o afara de tot pe unele bucati, cert este ca a facut o treaba DE MILIOANE!!!!! Si mi-a spus ca a avut mult de lucru acolo unde folosisem eu injectiile de sclerozare si a zis ca daca ma mai prinde cu injectiile nu ma mai opereaza, hahaha!!!1

Asta a fost acu' 10 ani, nu au reaparut pe acele zone, adica venele operate sunt ok acum, binenteles ca asta nu inseamna ca nu o sa am pe alte vene...Cicatricile sunt foarte mici, nimeni nu le-a sesizat fara sa le arat eu si nici asa nu se observa bine. Am plecat acasa in aceeasi zi si parca a doua zi am mers sa-mi scoata capsele...Pot sa zic ca acum locuiesc in canada si am vazut pe prietene acelasi tip de operatie facuta de un doctor de aici si nu e mai bine facuta de doctorul din Roamnia, cicatricile sunt mai mari si mai vizibile.
Pe doctorul acela il chema CIUBOTARIU, nu stiu acum la ce clinica il gasiti, precis daca dati un search pe internet dati de el...
Ah, si inca ceva, de atunci dorm tot timpul cu picioarele pe o perina...tot la sfatul lui...si ma simt asa de relaxata daca picioarele sunt putin mai sus...

Sper sa va foloseasca experienta mea si eu pot sa va spun ca nu-mi pare deloc rau de operatie, si am vazut cat timp am stat acolo cazuri foarte avansate si asa imi ziceam in gandul meu: doamne ce bine ca exista o solutie, deja ma stresau rau de tot venele mele iesite in relief :)))

Numai bine la toata lumea
mimy
Postat pe 19 Iunie 2009 04:33
o sa ne interesam si de acest domn doctor poate gasim o solutie...fapt ce ma sperie si pe mine acum este k observ k si eu sunt predispusa la asa ceva...nu se vad mai deloc dar am niste firicele mici si rosii in cateva locuri..tin sa cred k o sa am aceeasi problema ms mmontreal
Ada016
Postat pe 19 Iunie 2009 15:06
BUNA,
SI EU AM ACEASTA PROBLEMA CU VARICELE SI MI S-A RECOMANDAT SA FAC INTERVENTII CHIRURGICALE ,DAR PARCA NU MA ATRAGEA ,SI IN PLUS M-AM INTALNIT RECENT CU O CUNOSTINTA DE A MEA CARE STIAM CA FACUSE ACUM 2 ANI INTERVENTIE CHIRURGICALA SI TOATA VARA A PURTAT PANTALONI , A AVUT MARI SPERANTE CA SI-A REZOLVAT PROBLEMA ,IAR ACUM CAND NE-AM REINTALNIT II APARUSERA IN ALTA PARTE . A FOST LA MEDIC SI I-A INJECTAT ,ZICEA EA, CEVA CA UN FEL DE SPUMA,IMI POVESTISE CA A AVUT MARI DURERI CAT I-A FOST INJECTATA ACEA SOLUTIE SI ,SI DUPA ,PICIORUL I SE INFLAMASE FOARTE MULT.
M-AI ARE DE FACUT 2 SEDINTE ,DAR A RENUNTAT LA ELE.
I-AM POVESTIT CA DE CATEVA LUNI FAC UN TRATAMENT PE BAZE DE PLANTE NATURALE, SI AM CONSTATAT CA MI S-AU RETRAS IN DIMENSIUNE SI MI-AU DISPARUT ACELE DURERI INSUPORTABILE PE CARE LE SIMTEAM VARA DE VARA.
A INCEPUT SI EA TRATAMENTUL PE CARE I L-AM RECOMANDAT.
MA PUTETI CONTACTA, DACA DORITI PE ADRESA MEA RODILANTOS@YAHOO.COM
rodilantos
Postat pe 23 Iunie 2009 18:51
Dintr-o recentã analizã s-a descoperit cã acest colagen de tip II este 14,2% condroitinã sulfat A. Condroitina sulfat A este un proteoglican natural ce se gãseste în artere, septul nazal si chiar în cornee cât si în tesutul de colagen din întregul corp. Condroitina sulfat A (CSA) are un puternic efect antitrombogenic si anticoagulant. Care în esentã, previne cheagurile de sânge si reduce incidenta de strokes.
healthy001487
Postat pe 26 Iunie 2009 22:21
De la: romdesimed, la data 2009-03-04 07:53:38Buna,

Foarte bun este Dr. Harris` Original Diabetic Foot Care, un produs natural, care da rezultate foarte bune in tratarea insuficientei vasculare, varicelor si ulcerului varicos, angiopatiei diabetice si neuropatiei diabetice.

Substantele active din acest produs au un ridicat potential antiinflamator, cicatrizant, antioxidant si de stimulare a circulatiei periferice.



Informatii suplimentare iti pot oferi pe o adresa personala de e-mail.

Ce este ulcerul varicos?

Reprezintã una din manifestãrile insuficienþei venoase cronice. Aceastã afecþiune apare în principal datoritã evoluþiei, fãrã un tratament, a unor varice ale membrelor inferioare. Sigur cã un numãr important de oameni suferã într-un grad mai mic sau mai mare de o tulburare în circulaþia venoasã a membrelor inferioare. Nu toþi vor ajunge la insuficienþã venoasã cronicã.


Ce este neuropatia diabetica periferica?

Neuropatia diabetica

Siptomele neuropatiei periferice (in care sunt afectati nervii ce controleaza sensibilitatea tactila, termica si dureroasa sau miscarea) sunt urmatoarele:
- furnicaturi, amorteli, dureri spontane sub forma de arsura, strivire, intepatura, junghi la nivelul picioarelor, mainilor sau bratelor. Aceste simtome apar initial la nivelul degetelor de la picior si sunt mai accentuate in timpul serii. Pot apare ulceratii si infectii ale piciorului; de asemenea, deformari articulare sau osoase (osteoartopatia Charcot).
- diminuarea sau accentuarea excesiva a sensibilitatii termice si senzatie de durere la atingeri usoare
- slabiciune si pierderea echilibrului

Ce este angiopatia?

Orice afectiune a vaselor sanguine.



ninu_healthy
Postat pe 30 Septembrie 2009 16:27
am varsta de 35 ani si la 18 ani am fost operata de acelasi doctor faimos.....arab ...in ghilimele la Bucuresti doar ce aparuse atunci in medicina de flebologie avea cabinet particular in fine..aveam vene doar la un picior cred ca era ereditar de la tata si doctorul mi-a promis ca imi va face o frumoasa interventie la acel picior fara sa mai am probleme toata viata!!!!!!!!in schimb??surpriza eram deja ciopartita la ambele picioare la vremea aia i-am dat spaga vreo 300 marci plus ochelari de firma etc si cu ce m-am ales?'pur si simplu am fost folosita pe post de cobai!!!am ramas distrusa pe toata viata nu mai port fusta de atatia ani de zile ca am niste cicatrice uriase pe piciorul stang si pe celalalt am foarte multe vene ffff urate care nu am incercat decat sa le tratez cu creme !!!eu dupa vreun an oricum am revenit la el si i-am spus ca il dau in judecata ...si el s-a oferit sa imi faca alte investigatii de care binenteles ca nu am mai acceptat ca el sa ma atinga am fost si la protectia consumatorului si mi-au zis ca materialul meu a fost prost aceeasi chestie ce mi-a zis si doctorul!!!!!!!!!! ca sa vezi...
am lasat-o balta ..si in ziua de azi sufar enorm din cauza uratelor vene si cicatrici care nu cred sa mai am remediu ..port numai http://www.healthy.ro/comunitate/forum/post_reply/2966.html#pantaloni!!http://www.healthy.ro/comunitate/forum/post_reply/2966.html#
patrizzia
Postat pe 30 Septembrie 2009 22:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vitamine si minerale bune pentru corp.....care sunt cele mai bune? 9 De la: alinacrivoi 13 Octombrie 2014 18:04
Gusa polinodulara 38 De la: kudika226898 18 Februarie 2014 16:56
Caut fata sa merg la sala in galati 8 De la: Alutza86 18 Februarie 2011 15:14
CUM VA PREGATITI SILUETA PENTRU SARBATORI ????? 16 De la: Florentina90 16 Septembrie 2013 17:52
Viaþa BIO îþi aduce avantaje pe termen lung 1 De la: danielatontsch 15 Septembrie 2009 17:58