Setari Cookie-uri

CUM SA SCAPI DE DURERILE DE SPATE?

MA DOARE SPATELE DE CEVA VREME SI AM FOST LA DOI MEDICI CARE MI-AU ZIS SA IAU KETONAL. DE FAPT EU AM LUAT KETONAL INAINTE DE A MERGE LA MEDIC SI NU A DAT REZULTATE. AM MERS DIN NOU LA MEDIC SI MI-A ZIS CA PE TOATA LUMEA DOARE SPATELE NU NUMAI PE MINE. DOAR ATAT.FARA CONSULTATIE... FARA NIMIC.. NU STIU CE PASTILE SAU CREMA AR TREBUI SA FOLOSESC ,PT CA DUREREA E CONSTANTA IN ZONA LOMBARA. MOMENTAN FOLOSESC TOT KETONAL SI DICLAC GEL..
gabipop
Postat pe 7 Februarie 2009 09:51
Uite aici subiectul despre spondiloza. la raspunsul meu, gasesti ceva si pentru durerile lombare. Eu am trecut prin asta, si daca ai nevoie de ceva sfaturi, nu ezitata sa spui.
http://www.healthy.ro/comunitate/forum/view_topic/2899/spondiloz-.html
Alapopescu
Postat pe 19 Februarie 2009 06:56
Trebuia sa vezi de unde provin aceste dureri, nu poti lua medicamente dupa ureche. Contacteaza-ma pe milutat@yahoo.com si te ajut.
Miluta_healthy
Postat pe 19 Februarie 2009 10:15
foloseste gelurile de la life-care,sunt foarte bune pt.orice durere
G1N3A5
Postat pe 19 Februarie 2009 14:54
Incearca o metoda de recuperare prin Reflexoterapie, Kinetoterapie, dar sa ai grija ca terapeutul cu care vei lucra sa fie Inzestrat cu capacitati pure DIVINE si sa aibe rezultate convingatoare, demonstrate anterior.
Alimentatia sa fie FARA sare, fara mortaciuni, sa fie cat mai vie ( Legume, fructe etc. Chiar dupa Gr. Sanguina )
Gimnastica medicala corespunzatoare.
Chiar daca vrei sa consumi medicamente ,recomandam pe cele naturiste, dar sa fi atenta ca alimentele pe care le vei consuma sunt tot medicamente.
Consumul de apa plata sa fie de cel putin 3 litri pe zi. Ceaiului ar fi bine sai dai destinatie, cantitatea de ceai sa fie limitata.
Pe langa aceste terapii, va mai aducem aminte ca... Trupul nostru fizic se blocheaza ( imbolnaveste) in anumite locuri din cauza unor treburi nerezolvate in decursul vietilor. De aceea cred ca ar fi bine sa mai multumim din cand in cand celulei , corpului nostru ca ne plimba, ceea ce cred ca ai uitat aceasta invatatura primita de milioane de ani. Deci...cateva rugaciuni, cred ca ar fi foarte benefice.
Sper sa va fie de folos pentru recuperarea sanatatii.
healthy000378
Postat pe 5 Martie 2009 22:26
De la: healthy000378, la data 2009-03-05 22:26:37 Incearca o metoda de recuperare prin Reflexoterapie, Kinetoterapie, dar sa ai grija ca terapeutul cu care vei lucra sa fie Inzestrat cu capacitati pure DIVINE si sa aibe rezultate convingatoare, demonstrate anterior.
Alimentatia sa fie FARA sare, fara mortaciuni, sa fie cat mai vie ( Legume, fructe etc. Chiar dupa Gr. Sanguina )
Gimnastica medicala corespunzatoare.
Chiar daca vrei sa consumi medicamente ,recomandam pe cele naturiste, dar sa fi atenta ca alimentele pe care le vei consuma sunt tot medicamente.
Consumul de apa plata sa fie de cel putin 3 litri pe zi. Ceaiului ar fi bine sai dai destinatie, cantitatea de ceai sa fie limitata.
Pe langa aceste terapii, va mai aducem aminte ca... Trupul nostru fizic se blocheaza ( imbolnaveste) in anumite locuri din cauza unor treburi nerezolvate in decursul vietilor. De aceea cred ca ar fi bine sa mai multumim din cand in cand celulei , corpului nostru ca ne plimba, ceea ce cred ca ai uitat aceasta invatatura primita de milioane de ani. Deci...cateva rugaciuni, cred ca ar fi foarte benefice.
Sper sa va fie de folos pentru recuperarea sanatatii.


Nu mai spuneti prostii !!!!! Pana nu se face un RMN nu poti da nici un tratament, mai ales GIMNASTICA, REFLEXOTERARIE SAU KINETOTERAPIE. Daca FEREASCA DUMNEZEU ai hernie de disc si faci asa ceva PARALIZEZI.
Am trecut prin asta si stiu ce vorbesc.
MAI BINE SFATUITI OAMENII SA MEARGA LA DOCTOR.
kukla
Postat pe 14 Martie 2009 22:53
De la: popgabidinu, la data 2009-02-07 09:51:24MA DOARE SPATELE DE CEVA VREME SI AM FOST LA DOI MEDICI CARE MI-AU ZIS SA IAU KETONAL. DE FAPT EU AM LUAT KETONAL INAINTE DE A MERGE LA MEDIC SI NU A DAT REZULTATE. AM MERS DIN NOU LA MEDIC SI MI-A ZIS CA PE TOATA LUMEA DOARE SPATELE NU NUMAI PE MINE. DOAR ATAT.FARA CONSULTATIE... FARA NIMIC.. NU STIU CE PASTILE SAU CREMA AR TREBUI SA FOLOSESC ,PT CA DUREREA E CONSTANTA IN ZONA LOMBARA. MOMENTAN FOLOSESC TOT KETONAL SI DICLAC GEL..


DACA AI HERNIE DE DISC , NIMIC NU TE POATE AJUTA SA AMELIOREZI DUREREA.
AM AVUT HERNIE DE DISC SI AM LUAT DE LA KETONAL FORTE PANA LA VICODIN SI NIMIC. AM AJUNS SA-MI TARASC PICIORUL STANG DUPA MINE, SA NU MAI SIMT NIMIC LA DEGETELE DE LA PICIOARE SI ASTA PENTRU CA IN LOC SA MA DUC LA DOCTOR AM CREZUT CE MI-A SPUS RADIOLOGUL , CA NU AM NIMIC SI CA PE TOATA LUMEA DOARE SPATELE.
FA-TI UN RMN , NUMAI LA RMN SE VEDE CLAR CE AI. NU STA CA NU STAI BINE. CAT DESPRE PASTILE SI UNGUENTE..... UITA. NIMIC NU AJUTA, DOAR CUTITUL AJUTA.
SANATATE SI CURAJ.
kukla
Postat pe 14 Martie 2009 22:58
De la: G1N3A5, la data 2009-02-19 14:54:36foloseste gelurile de la life-care,sunt foarte bune pt.orice durere



DUREREA CAUZATA DE HERNIA DE DISC NU CEDEAZA CU NICI UN GEL, UNGUENT SAU MEDICAMENT.
kukla
Postat pe 14 Martie 2009 22:59
De Puterea Rugaciunii ati auzit ?
De Autovindecare....ati auzit ?
De Puterea Gandirii Pozitive ati auzit ?
De Chirurgia Energetica Ati auzit ?
Si multe altele...pe care sunt sigur ca le cunoasteti, doar ca sunt adormite in subconstientul vostru.
Putina practica var prinde bine...Incercati cateva cursuri de trezirea energiilor pure 100 Christica Luminoasa din intraga fiinta si dupa aceea mai stam de vorba...
Dumnezeul nostru creator sa va ilumineze sa va binecuvanteze cu o infinita iubire divina si dragoste de viata pe Planeta Pamant.
Pace voua
healthy000378
Postat pe 15 Martie 2009 23:33
multumesc mult pt sfaturi
gabipop
Postat pe 16 Martie 2009 18:38
Pentru durerile de spate eu folosesc un electrostimulator transcutanat. Ati incercat sa folositi acest produs pana acum? Este indicat pentru dureri de spate, dureri lombare si cervicale, dureri ale incheieturilor, nevralgii, dureri de cap, disconfort menstrual, dureri cronice de diferite cauze, relaxare musculara, inlaturarea simptomelor de oboseala musculara. Daca va intereseaza mai multe informatii despre acest produs, modul de folosire, comanda, il gasiti aici: http://www.tehnica-medicala.ro/products.php?product=Electrostimulator-transcutanat-BEURER-EM80
kudika006707
Postat pe 6 Mai 2009 11:33
Te doare doar spatele in zona lombara? Sau se duce pe picior? Asta e important. Eu am avut 3 discuri busite la coloana si mi s-a dus la pe picior dar n-am ajuns la operatie. In cazul in care durerea coboara pe picior inseamna ca undeva e strangulat nervul sciatic si trebuie facut intr-adevar un RMN pentru ca discurile nu se vad pe radiografie.
Daca nu te doare asa, ai facut ceva local, poate chiar si un muschi sta in pozitia care nu trebuie, etc. Ketospray-ul si kinetic gelul mi-au folosit inclusiv cand imi simteam tot nervul sciatic.
Alapopescu
Postat pe 6 Mai 2009 16:46
Te doare doar spatele in zona lombara? Sau se duce pe picior? Asta e important. Eu am avut 3 discuri busite la coloana si mi s-a dus la pe picior dar n-am ajuns la operatie. In cazul in care durerea coboara pe picior inseamna ca undeva e strangulat nervul sciatic si trebuie facut intr-adevar un RMN pentru ca discurile nu se vad pe radiografie.
Daca nu te doare asa, ai facut ceva local, poate chiar si un muschi sta in pozitia care nu trebuie, etc. Ketospray-ul si kinetic gelul mi-au folosit inclusiv cand imi simteam tot nervul sciatic.

Destul de aproape de adevar, numai ca din pacate nu este doar nervul sciatic strangulat ci este un intreg fascicol de nervi, inclusiv cel care tine de vezica urinara, si dupa ce ca sunt dureri infernale de spate si picior daca mai adaugi si durerea pe care o simti la urinat si greutatea cu care urinezi...., te urci pe pereti. Asa ca sfatul uneia care a trecut prin asta si a fost la un pas de sonda urinara pe viata, mergi de urgenta la un control neurologic si dupa care daca este necesar la RMN. NIMIC, DAR NIMIC IN CAZUL IN CARE DEJA ESTE O HERNIE AVANSATA NU TE AJUTA SA TE VINDECI, NICI UN FEL DE GEL, CREMA, UNGUENT, TINCTURA SAU ALTE PROSTII DIN ASTEA.
Si tare as avea curiozitatea sa vad, dintre cei care sunt distribuitori de fel de fel de trasnai, ma poate contrazice si-mi poate dovedi ca n-am dreptate. ASA CA, REPEDE LA DOCTOR.
kukla
Postat pe 6 Mai 2009 18:59
healthy000378 fa ceva si imulteste-te.....lumea are nevoie de cei ca tine!se vede treaba ca esti un protejat al Domnului!cine-ti va asculta sfaturile,cu siguranta v-a simti schimbarea!pace tie!
ema25ema
Postat pe 6 Mai 2009 19:23
RMN-ul este cel ce pune cel mai bine in evidenta diagnosticul la tine, asa ca nu ezita si du-te sa faci investigatia. cu rezultatul de la RMN trebuie sa mergi la un dr.NEUROLOG, el iti va spune clar daca sunt modificari in zona respectiva si ce trebuie sa faci in pasul 2. MULTA SANATATE! Dumnezeu ne poate ajuta spiritual, dar nu ne poate inlocui coloana vertebrala si nici un alt organ sau celula din corpul nostru.
carmenjatarel_yahoo_com
Postat pe 28 Mai 2009 06:40
Un an de zile am avut dureri de spate,apoi sau lasat pe picior pana mi a amortit degetul mare,am fost la medic mi a dat flamexim,taver si codamin,am repetat de 2 ori si nu mi a trecut, dupa cateva luni am facut radiografii la Prolife si am mers cu trimitere de la medicul de familie la Centrul de recuperare medicala de la Bisrica Sf. Gheorghe (unde intorc tranvaiele),am facut 10 zile fizioterapie si masaj si mi a trecut,nu mi vine sa cred ca am scapat de dureri.
ginagil
Postat pe 28 Mai 2009 08:21
Ai mare dreptate. Eu am avut dureri de spate multa vreme. La un an si jumatate dupa ce am nascut am stat in curent si am facut o "frumoasa" de lombosciatica de am facut tratament injectabil 10 zile si fizioterapie 10 zile si abia, abia era suportabil. Dar luasem in greutate cam 7-8 kg. La vreo 2 ani dupa mi s-a "prins" nervul sciatic intre vertebre din cauza de stat prea mult pe scaun la servici si prea putina miscare Apoi am zis ca nu se mai poate. Am inceput sa slabesc, sa fac miscare si acum, de aproape un an simt si eu ca sunt un om NORMAL. Numai ca mai am scapari si mai am cate o criza de lombosciatica, de la curent, de la curatenie facuta "ca la nebuni". Dar imi revin relativ repede. Dar RMN-ul e sfant. Si un medic neurolog bun. Bineinteles ca si rugaciunile ajuta, dar nu reprezinta totul, iar electrostimulatorul nu se aplica la toata lumea. Si stiu ce spun. Sanantate.
DANA_POPESCU
Postat pe 28 Mai 2009 08:32
Buna ziua ,pot sa va ajut cu un tratament naturist , persoanele interesate pot sa trimita email la adresa dorin1ddima@gmail.com .
andreidavid1
Postat pe 28 Mai 2009 10:01
KOSMODISK Clasic ,,Mens sana in corpore sana''-Exercitiile sunt o parte importanta a tratamentului si a prevenirii durerilor de spate si sunt cruciale pentru imbunatatirea starii dumneavoastra generale, atat din punct de vedere fizic cat si psihic. SANATATE TUTUROR
healthy000879
Postat pe 28 Mai 2009 10:32
Sunt mai multe aspecte pe care trebuie sa le abordezi: dar sa incepem cu medicatia, in primul rand e nevoie de un miorelaxant ca de ex: mydocalm sau clorzoxazona (de3 ori pe zi, dupa mancare) si un antiinflamator de ex: Voltaren sub forma de supozitoare e cel mai bun(poti sa iei un supozitor de 100 (seara la culcare)sau 3 de 50 de 3 ori pe zi). Daca nu cedeaza dupa maxim 5 zile mergi de urgenta la medic. Apoi e si pozitia corecta de stat pe scaun care trebuie sa fie intotdeauna cu spatele rezemat si cu fundul sprijinit de spatar,ridicarea din pat nu se face brusc ci lent, cu rasucire pe dreapta, cu sprijin pe cotul drept si apoi indreptarea corpului in pozitia sezand. Din aceasta pozitie, iti intinzi spatele prin ridicarea mainilor sus si abia apoi te scoli usor cu o aplecare usoara in fata. Sa nu folosesti niciodata perna electrica, dar sa ai in aceasta perioada spatele ferit de frig si de schimbari bruste de temperatura.N-ar strica sa te gandesti sa faci o fizioterapie sau cateva exercitii specifice spatelui(ptr intarirea musculaturii spatelui si abdomenului). Iti doresc succes si multa sanatate1
marialazar
Postat pe 28 Mai 2009 12:41
nu ar trebui sa tratezi durerea ci ceea ce cauzeaza. Incearca sa te duci la masaj, relaxarea muschilor lombari si poate daca iti "trosnesti " coloana, asta te va ajuta. Sotul meu isi trosneste coloana in fiecare zi, daca nu o face, are dureri ingrozitoare. E simplu,fie iti faci masaj si prin presiune inelele coloanei se reaseaza la locurile lor si atunci dispare durerea fie te asezi pe laterala stinga spre exemplu si iti impingi cu mina dreapta corpul in zona taliei (aducind capul si prima jumatate a corpului, in fata )incercind sa opui rezistenta cu partea de corp de sub talie in jos (incercind sa dai fundul si un picior in spate).Sau, ceea ce functioneaza la mine sunt miscarile care le faceam la ora de sport. Te asezi cu fata in jos, cineva te tine de picioare si cu miinile incrucisate la spate incerci sa iti ridici corpul, e greu la inceput dar cu siguranta pe mine ma ajuta cind am dureri de spate ingtozitoare. Incearca acasa sau du-te la masaj, inainte de a mai lua alte medicamente care iti anihileaza durerea dar nu elimina cauza.
nonita
Postat pe 28 Mai 2009 16:11
In unele cazuri "troznitura" de coloana merge, sunt cazuri in care poti paraliza de la aceste exercitii simple, pentru unii oamenii care nu stiu anotomie.
Durerile din regiunea lombo-sacrata pot avea diverse cauze. CEA MAI BUNA SOLUTIE ESTE GASIREA UNUI MEDIC COMPETENT CARE SA TE INDRUME CORECT SI SA ITI DEA DIAGNOSTICUL CORECT.
MULTA SANATATE!
carmenjatarel_yahoo_com
Postat pe 28 Mai 2009 16:21
exact acum o saptamana si ceva am patit-o si eu, am avut niste dureri cumplite in zona lombara, pe partea dreapta mai mult, dar nu radiau spre picior.ma sagetau mai ales la schimbarea pozitiei, in special cand ma ridicam din pozitia sezand. ma sageta de ma lua lesinul si curgeau transpiratiile de pe mine.dupa ce apucam sa merg putin pe picioare mai cedau.am fost la medic si mi-a dat antiinflamatoare, ceva arcox parca-i spune,eu luasem deja cateva tablete de ibuprofen si nurofen, dar mi-au declansat dureri de stomac si am oprit medicatia. m-am uns mereu cu fastumgel (si medicul a zis ca e bun), mi-am pus o burtiera din ceva bumbac gros, elastica, sa am mijlocul protejat mereu si, citind pe net ca magnetii sunt de mare ajutor(pe un forum in care povesteau cativa cum s-au vindecat), mi-am pus un magnet pe zona respectiva, sub centura, pe care-l tineam peste zi. cei de pe forumul respectiv spuneau ca sunt buni si cei de frigider.unul dintre tipi zicea ca poarta in permanenta un magnet, in buzunarul de la spate, in pantalon. nu stiu daca a ajutat magnetul, sau au fost toate la un loc, dar mie mi-a trecut. azi e prima zi cand chiar nu mai simt durerea la nici o miscare.era cumplit cand trebuia sa merg la toilet sa ma-ntronez.ma intrebam atunci, de ce nu s-o fi inventat stergatoarea aia automata (cum era in bancurile cu bula), ca doamneeee,...buna ar fi fost!!! ce am observat in legatura cu magnetul este ca zona pe care l-am pus s-a incalzit, era cald si el cand il luam de pe spate.daca ai gasi forumul acela, ar fi bine. tipul care le-a vandut pontul avea sciatica cu durere de spate ce radia pana-n talpa piciorului. urta un magnet in buzunar si unul in soseta. am incercat si eu chestia, ptr ca am vazut ca doi dintre tipi i-au multumit ptr sfat spunand ca s-au vindecat. asa ca,eu zic sa incerci cu supozitoare, cu fastum gel, cu magneti, dar sa faci si o consultatie la medic sa nu fie altceva. multa sanatate!
prosit
Postat pe 28 Mai 2009 16:36
P.S. sosete in picioare tot timpul, o vreme, chiar si noaptea, unele de bumbacel subtire, cu elasticul slab sa nu te stranga, caldura la spate si picioare si evita statul in curent.
prosit
Postat pe 28 Mai 2009 16:41
pirixicam gel este f bun si mydocalm pt relaxarea muschilor
Baumann
Postat pe 28 Mai 2009 17:18
Buna!Eu sunt operata de doua ori pe coloana si inca am dureri uneori.De un timp ma impac bine cu "FINALGON"crema si un briu(de pe o zi pe alta).Nu uita,efectul è mai sigur daca folosesti cel putin 5 zile doua antireumatice asociate(ex:pastile de Ketonal impreuna cu unguent Finalgon)Iti recomand sa citesti cu atentie prospectul medicamentelor.In speranta ca ti-am fost de folos,iti urez toate cele bune.
colellelex
Postat pe 28 Mai 2009 17:29
Gelul Puterea Ursului , Gheara dracului, naturale din plante sunt cele mai bune din Europa ca antireumatice. Mai este un suc 100$ orgnic pentru celula osoasa Joint Elixir. AcEstea va iau toate durerile. accesati email meu - pricrodica@yahoo.com pt detalii.
healthy002409
Postat pe 28 Mai 2009 21:04
Buna ziua,

cea mai buna solutie -care nu da gres pentru durerile de spate este SPORTUL
indiferent dwe natura acestuia - alergare in parc, fitnes, pillates, tae bo, gimnastica medicala etc
eu am mers la CMU cu aceasi problema, pea mult stat pe scaun si dureri de spate groaznice - ajunsesem sa lucrez la calculator stand in picioare, si doamna doctor mi-a sugerat sa fac sport, si am facut
dupa patru sedinte de fitnes am scapat de dureri
acum merg in continuare la sala si in parc la alergat....
cea ce va doresc si voua
loredana
loripancho
Postat pe 29 Mai 2009 10:34
diclofenac
danyela_1869
Postat pe 29 Mai 2009 14:52
De la: healthy002409, la data 2009-05-28 21:04:31 Gelul Puterea Ursului , Gheara dracului, naturale din plante sunt cele mai bune din Europa ca antireumatice. Mai este un suc 100$ orgnic pentru celula osoasa Joint Elixir. AcEstea va iau toate durerile. accesati email meu - pricrodica@yahoo.com pt detalii.[/quoteDaca spuneai ca sunt bune intr-o anumita zona de pe glob te lasam in pace,dar sa sustii asemnea aberatie e chiar jignitor si ....pur comercial.De ce este cea mai buna din europa,argumente?
enemgabriel
Postat pe 29 Mai 2009 16:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La ce te uti prima data cand cunosti un barbat ? 55 De la: Barbie30 16 Octombrie 2010 17:17
parapareza 3 De la: elena_0805 23 Septembrie 2009 18:59
GELOZIE SI SEXUALITATE 7 - 9 MAI 2010 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 16 Aprilie 2010 13:05
energia 8 De la: dragobetica 8 Iunie 2012 20:51
cistita sau infectie urinara? 23 De la: kudika226898 27 Iulie 2010 23:00