Setari Cookie-uri

CUM SA SCAPI DE DURERILE DE SPATE?

http://health.tipsandtriks.com/low-back-pain/

gasesti aici o serrie de diagnostice si posibile tratamente...eu zic sa intri sa vezi...e un site foarte bun!
kudika_23059
Postat pe 8 Decembrie 2012 21:54
buna,acelasi lucru l am patit eu ieri,m-am aplecat jos si cand m am ridicat am simtit o durere insuportabila,care nu mi-a trecut nici acum,nu stiu ce sa fac,nu ma pot misca bine...ma doare in zona lombara ,nu stiu ce e mai bine sa stau sau sa ma misc ...??
kudika_25044
Postat pe 5 Ianuarie 2013 15:23
Mydocalm + antiimflamator...apoi doc.
Rebekka_
Postat pe 5 Ianuarie 2013 15:24
De la: kudika_20884, la data 2013-01-05 15:24:26Mydocalm + antiimflamator...apoi doc.



Insotite de o dieta alimentara fara sare!!!!!Mydocalmul contine Hidrocortizon,daca nu ma insel!!!!
!!!
kudika_15804
Postat pe 5 Ianuarie 2013 15:29
problema mea este ca nu ma aflu in tara,nu am medic de fam inca...si durerile nu trec,nu sunt bolnavicioasa de fel,iar acum am ntrat in panica nu stiu ce sa fac,mi am cumparat un voltaren gel..sper sa ma ajute .
kudika_25044
Postat pe 5 Ianuarie 2013 15:31
am mydocalm,mi-e frica sa iau pastile de capul meu...:(
kudika_25044
Postat pe 5 Ianuarie 2013 15:33
De la: kudika_25044, la data 2013-01-05 15:31:17problema mea este ca nu ma aflu in tara,nu am medic de fam inca...si durerile nu trec,nu sunt bolnavicioasa de fel,iar acum am ntrat in panica nu stiu ce sa fac,mi am cumparat un voltaren gel..sper sa ma ajute .



Trebuie cautata cauza durerilor,dupa care intervii cu tratament!!!Gelul respectiv are influenta locala si de scurta durata,,crizele de durere vor reveni!!!Neavand medic la dispozitie si tinand cont de istoricul tau,privind aceste pusee dureroase,cred ca poti solicita unui farmacist ,cateva informatii legate de un tratament adecvat tie!!!In general,antiinflamatoarele au reactii adverse ,la administrare si nu este indicat sa le iei la libera alegere,necunoscand cauzele de declansare.
kudika_15804
Postat pe 5 Ianuarie 2013 15:36
Draga mea, nu le lua! Suportã durerea! Ce sã zic?

Mydocalm e doar miorelaxant...ºi antiimflamatoare cred cã ai mai luat. Indometacin, Diclofenac, Aspirinã, Ketonal...

Gelul e bun. Poate scapi de durere.
Rebekka_
Postat pe 5 Ianuarie 2013 15:38
De la: kudika_15804, la data 2013-01-05 15:36:05
De la: kudika_25044, la data 2013-01-05 15:31:17problema mea este ca nu ma aflu in tara,nu am medic de fam inca...si durerile nu trec,nu sunt bolnavicioasa de fel,iar acum am ntrat in panica nu stiu ce sa fac,mi am cumparat un voltaren gel..sper sa ma ajute .



Trebuie cautata cauza durerilor,dupa care intervii cu tratament!!!Gelul respectiv are influenta locala si de scurta durata,,crizele de durere vor reveni!!!Neavand medic la dispozitie si tinand cont de istoricul tau,privind aceste pusee dureroase,cred ca poti solicita unui farmacist ,cateva informatii legate de un tratament adecvat tie!!!In general,antiinflamatoarele au reactii adverse ,la administrare si nu este indicat sa le iei la libera alegere,necunoscand cauzele de declansare.


Am citit undeva, una din cauzele durerilor de oase in general si lombare in special, este chiar abstinenta sexuala, spun asta din proprie experienta, valabil indiferent de gen
kudika_25047
Postat pe 5 Ianuarie 2013 17:14
este posibil sa ai hernie de disc. Trebuie facut un RMN. Mare grija la ce fel de sport faci. In cazul herniilor ai voie doar gimnastica de recuperare. Nu ai voie greutati mari la sala, alergarea samd. Ai grija sa nu racesti la spate.
Si eu am doua hernii toracale, stiu ce vorbesc. Ia ibuprofen si fa gimnastica de recuperare. Multa sanatate.
Ghicicummacheama
Postat pe 5 Ianuarie 2013 21:10
am fost diagnosticata cu hernie de disc si sa lasat durerea pe piciorul stang sub genunchi ma doare zi si noapte AM INCERCAT MULTE UNGUIENTE SI PASTILE DAR NU AU DAT NICI UN REZULTAT ,UN MEDIC ORTOPED MIA RECOMANDAT OZONOTERAPIE ,DV CE SPUNETI CREDETI CA MA VA AJUTA
Felicia_Ciolan_1
Postat pe 28 Martie 2013 19:03
Pentru durerile de spate, exista posibilitatea de a face fizioterapie, iar rezultatele sunt foarte bune. Vi se vor da si exercitii pentru acasa si e important sa le faceti in mod regulat, de preferat dimineata, dupa trezire. Daca nu ma insel, exercitiile respective se numesc Williams sau ceva de genul.

Iar cine cauta stoparea imediata a durerii de spate, exista niste creme, pe care le puteti cumpara de la farmacie, care incalzesc zona dureroasa, dar atentie, trebuie aplicata respectiva crema cu o manusa de plastic, din aceea de unica folosinta.

N-am idee insa daca fizioterapia si crema de care va vorbeam pot fi folosite si in cazul celor care sufera de hernie de disc, insa il puteti intreba pe medicul vostru.
kudika_32792
Postat pe 11 Aprilie 2013 07:59
De la: kudika_25047, la data 2013-01-05 17:14:56
De la: kudika_15804, la data 2013-01-05 15:36:05
De la: kudika_25044, la data 2013-01-05 15:31:17problema mea este ca nu ma aflu in tara,nu am medic de fam inca...si durerile nu trec,nu sunt bolnavicioasa de fel,iar acum am ntrat in panica nu stiu ce sa fac,mi am cumparat un voltaren gel..sper sa ma ajute .



Trebuie cautata cauza durerilor,dupa care intervii cu tratament!!!Gelul respectiv are influenta locala si de scurta durata,,crizele de durere vor reveni!!!Neavand medic la dispozitie si tinand cont de istoricul tau,privind aceste pusee dureroase,cred ca poti solicita unui farmacist ,cateva informatii legate de un tratament adecvat tie!!!In general,antiinflamatoarele au reactii adverse ,la administrare si nu este indicat sa le iei la libera alegere,necunoscand cauzele de declansare.


Am citit undeva, una din cauzele durerilor de oase in general si lombare in special, este chiar abstinenta sexuala, spun asta din proprie experienta, valabil indiferent de gen


Ce prostie!
kudika_32792
Postat pe 11 Aprilie 2013 08:01
De la: Felicia_Ciolan_1, la data 2013-03-28 19:03:19am fost diagnosticata cu hernie de disc si sa lasat durerea pe piciorul stang sub genunchi ma doare zi si noapte AM INCERCAT MULTE UNGUIENTE SI PASTILE DAR NU AU DAT NICI UN REZULTAT ,UN MEDIC ORTOPED MIA RECOMANDAT OZONOTERAPIE ,DV CE SPUNETI CREDETI CA MA VA AJUTA



Poti incerca,este o metoda relativ noua!!!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Aprilie 2013 08:01
Capsulele din ulei de peste (somon)ajuta la durerile de spate.Una /zi timp de 30 de zile.Nu vindeca,dar amelioreaza durerile.
Rotty_
Postat pe 11 Aprilie 2013 08:17
Eu pentru durerile de spate am folosit aparatul Biotorus, este un produs de magnetoterapie pulsanta, are efect analgezic rapid, il aplic 20 de minute de 2 ori pe zi si durerile ma lasa. incearca si tu. detalii despre produs gasesti pe http://www.orin.ro/
kudika_929456
Postat pe 31 Iulie 2013 09:15
Aceste recomandari ar putea interesa pe cei care sufera de dureri de spate, reumatism, spondiloze, lordoze si alte anomalii ale coloanei vertebrale, precum si pe cei care lucreaza stand asezati.

Am 35 de ani si sufar de dureri de spate (in special in partea superioara) de peste 15 ani, timp in care am incercat mai multe tratamente: ortoped, reumatolog, osteopat, homeopat, kinetoterapeut. Fiecare dintre ei privea boala din punctul sau de vedere (mai mult sau mai putin sustinul stiintific) si nu incetau sa imi elibereze retete.
Radiografiile facute aratau vertebrele vatamate chiar in locurile in care aveam cele mai mari dureri, dar nimeni nu gasea cauza pentru care aceste vertebre s-au stricat.
Satul sa mai pierd timpul cu doctorii si sa mai iau medicamente fara nici un efect (pozitiv), impins de dureri si de imposibilitatea de a mai lucra in zilele cand ramaneam imobilizat la pat sau aveam dureri de cap din cauza spondilozei cervicale, am hotarat sa incerc sa gasesc singur cauza durerilor si sa ma vindec. In urma unor analize a propriei persoane si a multor materiale studiate, am ajuns la concluzia ca durerile nu vin de la coloana, ci de la muschii care trebuie sa o sustina si care sunt permanent incordati si obositi, deoarece incearca sa sustina coloana intr-o pozitie nenaturala. Atunci m-am intrebat: Care este pozitia naturala a coloanei? Raspunsul nu l-am gasit decat mult mai tarziu si mi-a fost dat de Matthias Alexander, a carui tehnica inventata cu peste 100 de ani in urma, m-a ajutat sa imi reduc simtitor durerile in prima saptamana de practica. Desi spatele nu mi s-a mai blocat deloc de atunci, durerile mai persista si se accentueaza in anumite zile, dar asta pentru ca nu am renuntat intru totul la proastele obiceiuri si pentru ca refacerea vertebrelor necesita timp. Pentru refacerea cartilajelor iau sulfat de glucozamina.

Deci, durerile de spate (daca nu sunt rezultatul unei lovituri) au o singura cauza: voi. Urmati acesta tehnica si gasiti-va echilibrul.
Schimbati-va dieta, modul de viata si de a vedea viata.

In ciuda celor spuse pe internet, tehnica poate fi invatata si de unul singur, insa necesita un efort de vointa mai mare.
Pentru cei care se descurca cu limba engleza le pot furniza o carte in care tehnica este descrisa foarte simplu si precis de Sarah Barker. Cei care cauta in romana, mare atentie! pe net tehnica este descrisa trunchiat sau gresit.

m07zen@gmail.com

Un filmulet pe youtube care sa va faca sa reflectati inainte de a va da copilul la scoala: https://www.youtube.com/watch?v=d4fInNeCdlE
Marius_Tanasescu_1
Postat pe 13 Septembrie 2013 19:56
Eu am vut dureri de spate timp de 6 luni ,am mers la medici internist,reumatolog,neurochirurg si niuci un rezultat cu tratamentul indicat de ei .Acum am inceput un tratament naturist cu bai de sezut de coada calului ,intern beau ceai de cretisoara 1-2 cesti pe zi ,ceai de coada soricelului si ma ung in zona dureroasa cu unguent de arnica si dupa 7 zile tratament deja se vad rezultate.Multa sanatate sper ca si voi sa va gasiti tratamentul potrivit
kudika_937529
Postat pe 27 Octombrie 2013 22:21
Buna, as vrea sa te ajut, sper sa-ti foloseasca, eu am practicat exercitiile si au efect cu adevarat, trebuie doar sa fii perseverenta. Numai bine, Marina
11 exercitii pe saltea
Fiecare exercitiu se face in seturi de cate zece exercitii-pauza-inca zece.
1. Intins pe spate pe saltea, se trage varful piciorului si se intinde. Se efectueaza zece exercitii, se face o mica pauza, si inca zece.
2. Aceasi pozitie, picioarele indoite, cu talpa pe saltea, se ruleaza piciorul pe calcai si pe varf.
3. Din aceeasi pozitie, cu picioarele indoite, se apropie si se departeaza genunchii.
4. Din aceeasi pozitie, se face bicicleta cu un picior. Zece exercitii pe un picior si inca zece pe celalalt picior.
5. Cu picioarele indoite, cu talpa pe saltea, intinde un picior. Piciorul intins se ridica. In momentul in care piciorul este ridicat tragi varful si il intinzi cand piciorul este coborat.
6. Cu genunchii indoiti cu talpa pe saltea, efectueaza balansari de bazin. Spatele ramane lipit de saltea si ridici doar putin fesierii.
7. Cu picioarele indoite, cu talpa pe saltea, trage cate un genunchi la piept.
8. Avand picioarele indoite cu talpa pe saltea, tine mainile pe coapsa (partea anterioara a picioarelor). Mainile aluneca in sus pana la genunchi si revin. Acest exercitiu este contraindicat pentru spondiloza cervicala, deoarece accentueaza curbura cervicala.
9. Pe spate, genunchii indoiti cu talpa pe saltea. Trage cate un genunchi la piept concomitent cu ridicarea capului stanga - dreapta.
10. In aceeasi pozitie, trage amandoi genunchii la piept. Este un exercitiu dificil, care s-ar putea sa nu fie efectuat de pacientii cu o discopatie acuta. Daca se poate face, se efectueaza maxim zece exercitii. Kinetoterapeutul Aurelia Popa subliniaza ca este important sa se revina cu talpa pe saltea, avand genunchii indoiti, si nu intinsi. Daca se revine cu ei intinsi, curbura lombara se accentueaza, avand loc un efect invers fata de cel dorit.
11. In aceeasi pozitie, se trag amandoi genunchii concomitent cu ridicarea capului.
Pentru urmatoarele exercitii se schimba pozitia.
1. Culcat pe o parte, pe saltea, mana de aceeasi parte este sub cap, indoaie usor genunchii. Cu cealalata mana ramasa libera, trage genunchiul la piept si intinde-l.
2. Aceeasi pozitie, genunchiul de jos usor flectat, celalalt intins, ridica piciorul in lateral. Se ridica piciorul la aproximativ 45 de grade. Nu trebuie sa se ridice piciorul combinat cu o rotatie externa.
3. Culcat lateral, cu piciorul de jos usor indoit, flexeaza piciorul (adu piciorul intins spre fata).
Exercitii in patru labe. Numarul exercitiilor: zece-pauza-zece
1. Se trage alternativ cate un genunchi la piept. Se alterneaza stangul cu dreptul.
2. Aceeasi pozitie, se duce fundul pe calcaie si se revine. Se relaxeaza.
kudika_941146
Postat pe 6 Noiembrie 2013 10:01
sint toti doctori niste hahalere sau Jigodi pe bani nostri
De la: gabipop, la data 2009-02-07 09:51:24MA DOARE SPATELE DE CEVA VREME SI AM FOST LA DOI MEDICI CARE MI-AU ZIS SA IAU KETONAL. DE FAPT EU AM LUAT KETONAL INAINTE DE A MERGE LA MEDIC SI NU A DAT REZULTATE. AM MERS DIN NOU LA MEDIC SI MI-A ZIS CA PE TOATA LUMEA DOARE SPATELE NU NUMAI PE MINE. DOAR ATAT.FARA CONSULTATIE... FARA NIMIC.. NU STIU CE PASTILE SAU CREMA AR TREBUI SA FOLOSESC ,PT CA DUREREA E CONSTANTA IN ZONA LOMBARA. MOMENTAN FOLOSESC TOT KETONAL SI DICLAC GEL..
Costi_Vrabete_1
Postat pe 6 Aprilie 2014 08:55
De la: Costi_Vrabete_1, la data 2014-04-06 08:55:34 sint toti doctori niste hahalere sau Jigodi pe bani nostri
De la: gabipop, la data 2009-02-07 09:51:24MA DOARE SPATELE DE CEVA VREME SI AM FOST LA DOI MEDICI CARE MI-AU ZIS SA IAU KETONAL. DE FAPT EU AM LUAT KETONAL INAINTE DE A MERGE LA MEDIC SI NU A DAT REZULTATE. AM MERS DIN NOU LA MEDIC SI MI-A ZIS CA PE TOATA LUMEA DOARE SPATELE NU NUMAI PE MINE. DOAR ATAT.FARA CONSULTATIE... FARA NIMIC.. NU STIU CE PASTILE SAU CREMA AR TREBUI SA FOLOSESC ,PT CA DUREREA E CONSTANTA IN ZONA LOMBARA. MOMENTAN FOLOSESC TOT KETONAL SI DICLAC GEL..

ai grija cu Ketonalul,este foarte periculos pt sanatate,tata a ramas cu jumate de rinichi si celalat este uscat 100% cu toate ca a fost avertizat de dct,asa ca,nu face aceeasi greseala
Trebuie sa bei zilnic apa multa ,dar mai ales nu carbonizate si scoate din inventar sucurile de orce fel!
Titanika
Postat pe 6 Aprilie 2014 10:29
eu sper ca ai rezolvat in vre-un fel problema ... in general e recomandata radiografia si sau rmnul apoi consulatia la un doctor adevarat, eventual chirug ortoped... pe mine m-a operat dr filipescu de la sf IOAN .. UN BUN PROFESIONIST !
kudika_956659
Postat pe 6 Aprilie 2014 13:12
TOT EL FACE RECOMANDAREA DE MEDICATIE , KINETOTERAPIE SI MASAJ SAU PROCEDURI DE RECUPERARE !SANATATE !
kudika_956659
Postat pe 6 Aprilie 2014 13:13
buna cel mai bine sa nu te iei dupa unu si dupa altu cel mai bine ar fi mai intai sati faci un RMN e cel mai bun si mie imi daduse antiinflamatoare si am zis ca ma duc sa fac RMN si punct,si cand lam facut ma gasit cu hernie de disc.asa k dute si fal k e mai ok.pup

kudika_965531
Postat pe 16 Mai 2014 09:58
Unele dureri de spate, precum cele generate de sedentarism ºi lipsa sportului pot fi ameliorate ºi prin masaj.

Vã invitãm sã testaþi în Cluj, Bucureºti ºi Timiºoara fotolii de masaj Inada, modele recunoscute de Asociatia Americana de Ortopedie Chiropractica.

Gama completã de fotolii poate fi vizionatã pe www.komoder.ro
komoder
Postat pe 17 Mai 2016 09:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
abonamente medfile 1 De la: healthy006322 13 Octombrie 2009 16:42
Adenocarcinom de prostata 6 De la: healthy008553 11 Noiembrie 2009 12:06
Helicobacter pylori 32 De la: 28 Martie 2013 10:17
HERNIE DE DISC HDL4 Stanga si HDL5 dreapta 9 De la: elapopy 12 Iulie 2012 07:26
Poate sa ma ajute cineva ? 20 De la: camiflorea 12 Mai 2010 21:14