Setari Cookie-uri

prea multa menstruatie......

din data de 05.01.2009 pana in ziua de astazi am menstruatie in continuu.ce se intampla?
brasil_rumania
Postat pe 7 Februarie 2009 16:20
Poate ca raspund prea tarziu dar....Deja nu cred ca mai ai menstruatie ci o hemoragie. Ar fi bine sa mergi cat mai repede la un ginecolog eventual endocrinolog. si intre timp nu ti-ar strica niste vitamina K.
annya_852004
Postat pe 25 Februarie 2009 12:13
multumesc.am mers la medic si....................nimic,dereglare hormonala zice....
brasil_rumania
Postat pe 25 Februarie 2009 20:38
Doar dereglare hormonala??!!! Si atat? Te-a trimis acasa cu recomandarea de a astepta sa se opreasca de la sine? Ma intreb daca nu te-ai ales si cu o frumoasa anemie dupa asta.
Fara analize? De nici un fel?
Daca e asa, mai bine schimbi medicul ca nu e in regula deloc.
Alapopescu
Postat pe 18 Martie 2009 08:18
Buna brasil!Dupa ce 'medicul"ti-a spus chestia cu hormonii,nu ai mai mers si la alt medic?Ai stat asa?Nu se poate,poate fi o metroragie,o sarcina extra-uterina.....se poate!?!Trebui sa mergi iar la dr nu sta asa.
51160
Postat pe 18 Martie 2009 08:49


Da si eu sunt absolut de aceeasi parere si anume aceea ca trebuie sa mergi neaparat la un medic si daca se poate la unul f bun care sa te si asculte , sa ti faca o anamneza asa cum se cuvine. AAA- ERA SA UIT , NOTEAZA TI PE O HARTIE CEVA, ABSOLUT TOATE SIMPTOMELE PE CARE LE AI CA O DATA AJUNSA ACOLO, S AR PUTEA SA TI SE INTAMPLE SA MAI UITI DIN ELE SI E IMPORTANT SA I SPUI ABSOLUTT TOT MEDICULUI, PENTRU CA SA TI POATA PUNE UN DIAGNOSTIC FOARTE CORECT PE CAT POSIBIL. SI NU MAI AMANA! Ca ASA AM AMANAT EU SI ACUM AM AJUNS LA O HEMOGLOBINA DE 9 SI FE 5...sINCER...ORICAT DE MULT FIER IAU NU STIU CAT TIMP IMI TREBUIE SA AJUNG LA O HEMOGLOBINA NORMALA. pENTRU CA TOATE ASTEA S AU INTAMPLAT INTR UN AN DE CICLURI F ABUNDENTE IN CHEAGURI SI CA SI FLUX..NU MI ERAU SUFICIENTE DOAR TAMPOANE ...FOLOSEAM SI VATA PACHETE, SI ACUM FOLOSESC DAR DOAR UN SINGUR PACHET INTR O SAPTAMANA, CEEA CE MI SE PARE ABSOLUT REZONABIL. Si inca ceva care te ar putea interesa mi am inserat dispozitivul intrauterin "mirena" care cred ca mi a facut minuni, altfel pana acum trebuia sa nu mai fiu...mi a reglat f mult ciclul, dar in niste luni...cam 6. Acum vreau sa merg sa fac un control pentru ca a trecut un an de cand mi l am inserat. Daca vrei iti dau numele dr si nr de tel. doar ca este din Constanta dar eu zic ca merita sa faci efortul . O suni iti faci o programare, popoti sa i spui ca o suni din partea mea, iti dau si numele meu si ti promit ca totul va fi absolut ok. emailul meu este hantasnicoleta@yahoo.com sau hantas_nicoleta@hotmail.com Te sarut cu mare drag si ti doresc multa sanatate!
hantasnicoleta
Postat pe 18 Martie 2009 20:39
si eu mentruatie abundenta cu cheguri , tura asta am facut hemostatice ( vit K ) si miine merg la internist ... poate e ceva hormonal ... de ORGAMETRIL ati auzit? , a folosit cineva ?... dc cititi pe prospecte medicamente este si petru reglarea menstruatiei si sidrom premenstrual ( e pa baza hormonala ) intreb medicul ginecolog dar am programare abea in 2 aprilie... pana atunci vad eu ... sanatate!
Schatt
Postat pe 26 Martie 2009 10:12
pentru refacerea sangelui stie cineva ce sa iau ?
Schatt
Postat pe 26 Martie 2009 10:13
Pentru refacerea sangelui eu as folosi suc de sfecla rosie (nu foarte mult!!!). In prima zi se bea un sfert de pahar, daca se poate dimineata si pe stomacul gol. Eu il amestec cu suc de morcovi ca nu-mi place gustul. Apoi cantitatea se creste progresiv. Nu am baut mai mult de jumatate de pahar pe zi ca mi-a fost totusi teama. Cred ca merge si vinul rosu: 1 pahar/zi.

Pentru hemoragie si cheaguri am facut tratament cu antibiotic 5 zile, polidin 5 zile si supozitoare cu movalis 5 zile, din prima zi de menstruatie. Pentru ca am umblat in fusta toata iarna, cred ca o sa repet si eu tratamentul. Antibioticul vi-l da medicul functie de toleranta fiecaruia.

Totusi, pana sa fac tratamentul, pt ca iar m-am trezit cu hemoragie, am luat in primele 3 zile cate 50 picaturi de clorocalcin, de 3 ori/zi si n-am mai avut probleme.

Dar eu sunt cu analizele la zi asa ca ar fi bine sa treceti pe la medic intai.
Alapopescu
Postat pe 26 Martie 2009 16:18


Pentru refacerea sangelui poti sa iei fier dar ai grija sa nu l iei fara vit C ca il iei degeaba(MALTOFER)E CEL MAI BUN 2/3 PE ZI SI VIT c LA FEL.
hantasnicoleta
Postat pe 30 Martie 2009 22:06
Acelasi lucru am patit si eu (menstra a durat 1 luna si ceva) ,iar doctorul a spus ca este o dereglare hormonala cumulata cu frig , efort si in primul rand STRES.Acum sunt ok a trcut tot.
lavi81
Postat pe 7 Aprilie 2009 09:04
si io am acelelasi probleme... Acum 2 luni ciclul m-a tinut o luna si ceva...(pe langa lunile din urma cand ma tinea vreo 2 3 ... ) am fost la medic..si aveam dereglare hormonala... Mi a dat vitamica k si etamsilat si ac ...
Si am inceput sa vn la normal.
Sanatate:*
gabytssu
Postat pe 8 Mai 2009 06:52
2-3 saptamani ..sa nu se inteleaga luni
gabytssu
Postat pe 8 Mai 2009 06:53
LA HEMORAGII ABUNDENTE LA O ECOGRAFIE DE RUTINA POT APAREA FIBROAME UTERINE S-AU CHISTURI OVARIENE.DE OBICEI SE PRACTICA CHIURETAJI SI SE FACE ANALIZA DE ENDOMETRU CA SA VADA DACA E CEVA PATOLOGIC.NU E NORMAL SA PIERZI ASA SANGE.IN ULTIMELE LUNI AM VORBIT CU MULTE FEMEI CARE AU ACEASTA PROBLEMA.SI MIE MI S-A INTAMPLAT ACUM 3 LUNI.SI AM STAT ,PANA CAND NU AM MAI AVUT DE ALES SI TOT ACOLO AM AJUNS.ACUM FAC TRATAMENT CU LUTENYL,AM INTALNIT PE CINEVA IERI TOT ASA DUPA CHIURETAJI A PRIMIT DUPHASTON.FARA CHIURETAJI NU SE OPRESTE.SI TOT LA SPITAL AJUNGI .EU AM SPUS LA DOCTOR CA NU VROIAM SA MERG,SI DANSUL MI-A ZIS;VENEI TU CAND NU MAI AVEAI CE SA FACI.NOROC CA AM FOST LA SOTIA DANSULUI CARE E GINECOLOG LA O POLICLINICA PRIVATA SI REPEDE MI-A DAT BILET DE INTERNARE.SI CUM ERAM AMETITA M-AM DUS INCET,INCET SI BINE AM FACUT .ACUM AM SA MERG LA O ECOGRAFIE ENDOVAGINALA SA VAD CE FACE FIBROMUL MEU DE 2 CM.DISPARE S-AU STA ACOLO BINE MERSI.AM CITIT INTR-O CARTE SCRISA DE UN DOCTOR GERMAN CARE SPUNEA CA ZONA ABDOMINALA A FEMEILOR TOT TIMPUL TREBUIE SA FIE ACOPERITA SA NU-I FIE RECE.EU AM VAZUT FETE CU ABDOMENUL DESCOPERIT LA -15 GRADE.DACA ESTI TANARA SI NU AI COPII TREBUIE SA MERGI CA ATUNCI CAND RAMAI INSARCINATA SA NU AI PROBLEME.MULTA SANATATE.AM LUAT SI VITAMINE CA PARCA ERAM CU CAPUL IN NORI.
belami
Postat pe 8 Mai 2009 09:37
PROBLEMELE CU HEMORAGII VAGINALE SE REZOLVA DE URGENTA LA GINECOLOG NU LA INTERNIST ,SI CAND SUNT PROBLEME HORMONALE SE MERGE LA MEDICUL ENDOCRINOLOG.
belami
Postat pe 8 Mai 2009 09:40
si eu am patit la fel 3 ani am avut problemele astea.
slabisem foarte mult , eram palida si ma simteam slabita
am fost la doctor si mi-a spus ca sunt mai multe tratamente dar depinde care este bun pentru organism
mie mi-a dat ORGANOMETRIL
luat toate pastilele apoi 10 zile pauza si asa am facut 3 luni
pe perioada asta mi s-a reglat apoi 2 luni iar se dereglase dar de atunci nu mai am probleme
incearca cu organometril si urmeaza instructiunile pt ca exact nu mai stiu ori luam 10 pastile si 3 sapt pauza ori invers

Bafta multa
dinastie
Postat pe 8 Mai 2009 09:43
da
si eu tot cu organotril mi-am reglat menstruatia
e super bun
dinastie
Postat pe 8 Mai 2009 09:45
Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie,iar doctorii au spus ca este o dereglare hormonala-stres combinat cu munca multa si frig.....
Acum a trecut si e totul ok!!
lavi81
Postat pe 8 Mai 2009 09:49
PENTRU HEMORAGII EU NU AM AUZIT SA SE DEA ANTIBIOTICE SE DA ANTIBIOTIC DUPA CHIURETAJI DARA ASA DE CE?SUPOZITOARELE SUNT PENTRU DURERI.ANTIBIOTICELE SUNT PENTRU INFECTII SI DEPINDE DE TIPUL DE INFECTIE CU ANTIBIOGRAMA.DAR PENTRU HEMORAGII VAGINALE E GINECOLOGUL.NU LUATI ANTIBIOTICE AIUREA CAND O SA AVETI MARE NEVOIE N-O SA-SI MAI FACA EFECTUL.SI CAND AVETI INFECTIE URINARA IMEDIAT DIMINEATA LA PRIMA ORA LUATA URINA SI DUSA PENTRU ANALIZA.DACA E MICROB SE FACE ANTIBIOGRAMA SI SE DA MEDICAMENTUL EXACT CARE OMOARA MICROBUL.ASA EI CEVA TRECE SI IAR APARE SI MICROBUL DEVINE PUTERNIC.ATENTIE MARE LA FRIG.CALDURA LA PICIOARE SI ABDOMEN.IARNA FETELE UNBLA CU ABDOMENUL DESCOPERIT SI BAIETII CU IZMENE.
belami
Postat pe 8 Mai 2009 09:49
Ai stat prea mult poti sa dai in anemie si questi mult mai grave , eu am fost la urgenta pt ca mi-a venit mai repede si sangele era ca si cand te-ai fi taiat , mi s-a dat hemostatice ( fitomenadion , adrenostazin , etamsilat cate o fiola la 8 ore luate impreuna ( http://www.emedonline.ro/cuprins/medicamente/view.category.php/169 ) ai link sa vezi prospectul si antibiotic Zanocin de 200 ... cand ai asa cel tarziu dupa o saptamana trebuie sa mergi la medic dc vezi ca nu se opreste .Pentru reglare de menstruatia DUPHASTON( http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1172) se ia din a 14 zi pana in a 25 zi ( calculezi de cand incepe sangerarea si a 14 zi iei pastiluta una dimineata si una seara pana in a 25 zi ) mie si inca la 2 cunostinte a functionat , sant super si ma simt bine . Tratamentul se tine 3 luni - o cutie costa cam 13 lei si ajunge pt tratamentul descris mai sus, dar oricum trebuie sa mergi la un consult de specialitate sa nu fie ceva mai grav . Sanatate
Schatt
Postat pe 8 Mai 2009 10:18
buna.uite si eu am menstruatie de o luna si de 4 zile imi curge foarte mult numai cu cheaguri si ma simt rau am ameteli si m-am dus la ginecolog si mi-a dat tratament...ar fi bine sa consuilti si u un alt doctor...o alta parere nu stirica...oricum nu e normal de atatea luni de zile si sa te lase asa...
venera_alexandra
Postat pe 8 Mai 2009 14:30
si eu am patit. am avut ciclu de peste o luna ,dar cand eram in liceu. am mers la genecolog cu mama si mi-a spus ca e dereglare hormonala ori ca am facut vreun chiuretaj(?!). pe mine m-a iritat medicul si nu am acceptat consult. eu eram virjina pe atunci si m-am enervat ca mi s-a parut mie ca doctorul ma acuza ca il mint. stiu ca mi-a dat niste pastile, dar nu mai stiu ce anume.
in octombrie 2008 am nascut o fetita. la nastere am facut hemoragie si hemoglobina 9. mi s-a dat un complex de minerale cu Fe si atat. oricum stiu ca ajuta pt refacerea sangelui sfecla rosie, rodiile si ficatul de vita. ar fi bine sa ne ferim de frig in zona lombara si la picioare. ceaiul de coada calului si/sau de roinita e un adjuvant. cel mai bine e sa faci un consult de specialitate cum recomanda si fetele mai sus.
alexandra25
Postat pe 8 Mai 2009 16:15
Dispozitivul intrauterin "mirena" se gaseste in farmacie?Cat costa?Cine il fabrica?TE rog, daca sti sa imi raspunzi,sunt si eu interesata.Am avut si eu un dispozitiv intrauterin canadian (foarte bun),apoi unul romanesc (pe care nu l-am suportat).Cel canadian nu il mai gasesc in farmacie.
beiansimona
Postat pe 8 Mai 2009 16:33
dar daca tine doar 2-3 zile e normal.
cine imi poate recomanda un medic ginecolog bun in bucuresti
ina_1410
Postat pe 8 Mai 2009 23:00
e normal, 2-3 zile. poate e abundent, atunci e altceva. intreaba un genecolog daca ai dureri sau e prea abundent chiar daca te tine 2-3 zile.
alexandra25
Postat pe 9 Mai 2009 15:49
Vezi la un medic mai bun, poate afli exact ce problema ai!
Pt. sange: ia cu incredere Breuss-ul de la Biotta!-e natural 100%, pt. menstre abundente incearca si tinctura de cretisoara! E coagulanta, antispastica...e ok, daca stii ce probleme ai.
bafta
alf66
Postat pe 9 Mai 2009 23:07
De la: Schatt, la data 2009-03-26 10:12:56si eu mentruatie abundenta cu cheguri , tura asta am facut hemostatice ( vit K ) si miine merg la internist ... poate e ceva hormonal ... de ORGAMETRIL ati auzit? , a folosit cineva ?... dc cititi pe prospecte medicamente este si petru reglarea menstruatiei si sidrom premenstrual ( e pa baza hormonala ) intreb medicul ginecolog dar am programare abea in 2 aprilie... pana atunci vad eu ... sanatate!
beiansimona
Postat pe 10 Mai 2009 01:21
Mergi la un hematolog/
constantaandrei
Postat pe 12 Iunie 2009 20:51
de ce ne tine menstruatia 7 zile....de ce cand avem menstruatie trebe sa curga cu cheagui...si curge sange simplu......
nicolove2008
Postat pe 27 August 2009 17:48
Bel60,as vrea sa-mi spui de cind iei Lutenyl, nu ai observat ca ingrasa?si eu iau de2luni si mi se pare ca ma ingrasa!!Merci anticipat pentru raspuns!Pupici si sanatate.
42mihaela
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
trist... 46 De la: kukla 13 Aprilie 2010 14:55
temperatura bazala 5 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 16:10
cabinete ginecologie ploiesti 1 De la: maria1989 9 Septembrie 2010 16:46
Ovare polichistice 11 De la: byby13 25 Septembrie 2013 20:30
nodul fibromatos 4 De la: healthy009383 25 Noiembrie 2009 16:15